KNVB geeft geen gevolg aan wensen Van Doorn Competitie staat bij RWD Molenbeek voorop Hogere rente bij de ABN. mm Nederland verliest van Oost-Duitsland m - 'I Brusselaren ontspannen naar Feyenoord toe Winst voor Chili Poetschz leidt na verplichte figuren oo OO 00 OO 8 73/4% 71/4%) 7 6'/2%) 7-8% 6'/2-73/4 *Spaardeposito's met 6%% 5V2% 5 43/4% 7 6 4 8 Algemene Bank Nederland Euwe vindt het genoeg Strijd om WK-zaalhandbal Maertens wint ronde van Sardinië WOENSDAG 2 MAART 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS 11 - RH 13 DEN HAAG - De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft geen gevolg gegeven aan de dringende wens van minister Van Doorn van CRM om in de toekomsttige structuur van het betaalde voetbal een directe vertegenwoordiging van de belangenorganisaties van spelers (VVCS). oefenmeesters (WON) en scheidsrechters (BSBV) toe te staan. De KNVB heeft de minister doen weten dat er een ontwikkeling op gang is gebracht, die uiteindelijk moet leiden tot een structuur, die meer overeenkomt met een geamendeerd bestuursmodel 1. van de structuurcommissie. dan met model 2., zoals de minister graag had gezien. -sjÜÈfc. s In de voorstellen, die het bestuur betaald voetbal in de voorjaarsver gadering ter tafel wil brengen, krij gen de spelers en de scheidsrech ters wel een stem in de algemene vergadering (of dat ook voor de scheidsrechters geldt, mogen de clubs uitmaken), maar zij kunnen geen lid worden van het bestuur, zolang zij tenminste actief zijn. In het interim-rapport van de struc tuurcommissie betaald voetbal van 16 november jongstleden werd voorts gezegd, dat „het juist lijkt eveneens te bepalen dat ook een bestuurslid van een club geen deel kan uitmaken van het bestuur be taald voetbal". Tijdens de rayon- vergaderingen van de afgelopen maanden is hiertegen van de clubs bezwaar gerezen. De bepaling komt nu niet meer voor in het geamen deerde model. In dat bestuur van zeven man worden de voorzitter en vier leden gekozen door de afge vaardigden van de clubs en twee door de spelers, oefenmeesters en (eventueel) scheidsrechters. Voor alle bestuursfuncties geldt - vol gens het voorstel, dat naar de clubs is uitgegaan - dat deze onverenig baar zijn met het bestuurslidmaat schap van de FBO. VVCS. WON en BSVB. Dit is de enige maal dat in de voorstellen wordt gerept over het bestaan van belangenorganisa ties. In model 2. van het interim-rapport van de structuurcommissie, waar voor de belangenorganisaties zich sterk hebben gemaakt, gaat men uit van kwaliteitszetels van de be langenorganisaties en wel twee voor de VVCS, één voor de WON en één voor de BSVB. Zoals het voorstel van het bestuur betaald voetbal er thans ligt, moeten de drie belangengroeperingen het sa men doen met twee zetels, waarvan het benoemingsrecht ligt bij de le den van de algemene vergadering, die niet aangesloten behoeven te zijn bij de belangenorganisaties. Het verschijnen van spelers en trai ners in de algemene vergadering betaald voetbal, betekent niet dat de afgevaardigden van de clubs hun overwegende positie zullen kwijtraken. De afgevaardigden van de eerste divisieclubs krijgen vol gens de voorstellen in de nieuwe structuur 69.2 procent (of 69.6 pro cent als de scheidsrechters niet worden toegelaten) van het stem- mentotaal. Voor reglementswijzi gingen zal in de toekomst een meerderheid nodig zijn van 75 pro cent in plaats van 66 2/3 procent zoals thans het geval is. Dit houdt in dat de clubs zonder steun van andere groeperingen geen reglementswijzigingen kun nen forceren. Het bestuur van het betaald voetbal conformeert zich wel op enkele andere punten aan de aanbevelingen, zoals die voorko men in het interim-rapport van de structuurcommissie en het rapport Minister Van Doorn Christiaanse. Dat betreft de instel ling van een verplichte spelersraad voor elke club en het totstandko men van een collectieve arbeids overeenkomst tussen werkgevers en werknemenrs in het betaalde voetbal. Bij dit laatste wordt geen termijn van invoering genoemd, hetgeen op zijn minst opmerkelijk genoemd mag worden, omdat in punt vijf van de voorstellen staat, dat de scheiding van bevoegdhe den en taken tussen bestuur zal worden gesteld, zodra een collectie ve arbeidsovereenkomst tot stand is gekomen. (ADVERTENTIE* door Matty Verkamman KIJKDUIN In tegenstelling tot tegenstander Feyenoord, kan Racing White-Daring Molenbeek (Kortweg RWDM) tamelijk ontspannen naar de Kwartfinale-toernooi toeleven. Brussel heeft er al van opgekeken, dat de fusie-club tot de laatste acht van het derde Europese bekertoernooi is doorgedrongen. Een nieuwe verrassing tegen Feyenoord zal als een geweldige meeval ler worden uitgelegd. In een ander geval uitschakeling is er eigenlijk niets aan de hand. In het bekervoetbal schijnt zo'n vertrekpunt voordelig te zijn Trainer Piet de Visser verkondigt aan de vooravond van het eerste duel in Rotterdam zelfs: „Voor ons is er geen dwang om verder te komen, hoewel we dat doel natuurlijk wel nastreven. De competitie staat voor ons voorop. Want het is wél van belang dat RWDM volgend seizoen wéér Europa Cupvoetbal speelt. Wij GUAYAQUIL Het Chileense voetbalelftal heeft zijn eerste wed strijd in de voorronde van het toer nooi om het wereldkampioenschap gewonnen. De Chilenen versloegen, in de uitwedstrijd in Guayaquil Ecu ador met 1-0. In deze wedstrijd voor groep drie van de Zuidamerikaanse zone maakte Gamboa in de 33e mi nuut de enige treffer. De eerstvol gende ontmoeting is op 6 maart, Chili-Peru. In groep 2 van de Zuidamerikaanse zone van de voorronden van het wereldkampioenschap versloeg Bo livia Uruguay in La Paz met 1-0. Het enige doelpunt werd vier minuten na de rust gescoord door Jimenez. In deze groep speelde Uruguay op 9 februari met 1-1 gelijk tegen Vene zuela. In de Afrikaanse zone van de voor ronden van het wereldkampi oenschap voetbal heeft Guinee To go uitgeschakeld. Guinee won in Dakar de tweede wedstrijd tegen Togo met 2-1. De eerste wedstrijd in Lome had Guinee al met 2-0 gewon nen. In de volgende ronde ontmoet Guinee Tunesië, dat Algerije uitschakelde. Hong Kong heeft in Singapore ge wonnen met 4-1 van Indonesië in een kwalificatiewedstrijd in de Azia tische groep 1 voor het eindtoernooi van het wereldkampioenschap. Bij de rust leidde Indonesië nog met 1-0 door een treffer van Waskito. Na de hervatting zorgden Wai. Keung, Ming en Yip voor de eindstand. TOKIO - De Oostduitse Anett Poetzsch heeft in Tokio de leiding genomen bij de dames in het we reldkampioenschap kunstrijden op de schaats. Zij behaalde bij de ver plichte figuren een plaatscijfer 17,5 en scoorde 45 63 punten Dagmar Lurz van West-Duitsland haalde plaatscijfer 19,5 en 45,08 punten. De Italiaanse Susanna Driano verover de de derde plaats met plaatscijfer 36,5 en 43,88 punten De titelverdedigers Irina Rodnina en Alexander Zaitsev hebben na het korte programma de leiding bij het paardrijden.De Russische combina tie kreeg 34,90 punten en plaatscij fer 11.5. De tweede plaats is voor het Russische duo Irina Vorovieva Alexander Vlasov met 34,60 punten en plaatscijfer 15,5. zijn bij voorbeeld wel nerveus ge weest voor die wedstrijden in de tweede ronde tegen Wisla Krakov. We redden het toen met penalties. De club is nu verder dan ooit te voren." De Nederlandse oefenmeester heeft daar zeker gelijk in. Want sinds de in 1973 tot stand gekomen fusie tussen Racing White en Daring Molenbeek, is de club nooit erg succesvol ge weest op Europees niveau. Nadat Racing White in 1972 al het slechte voorbeeld had gegeven, door in de eerste UEFA-cup-ronde tegen het Portugese Kuf Beira te sneuvelen lag RWDM er in de volgende jaren ook steeds rap uit. Verder dan de tweede ronde kwamen de zwart- witten tot vóór dit seizoen niet. In de UEFA-cup bleken achtereenvolgens Vittoria Setubal en FC Twente in de tweede ronde te sterk voor de Brus selaars. Vorig seizoen was men als Belgisch kampioen in dezelfde ronde van het Europa Cup-I-toernooi vol strekt kansloos tegen Hajduk Split: 0-4 en 2-3 nederlagen. Onder leiding van De Visser heeft RWDM plotseling met die treurige traditie gebroken. Speciaal de uitschakeling van Schalke'04 in de vorige ronde was een verrassing. In het eigen Edmond Machtens-stadion genoemd naar de huidige burge meester van Brussel werden de Westduitsers met miniem verschil (1-0) verslagen. In Gelsenkirchen bleef de stand vervolgens op 1-1 ste ken. Eerder was het tegen de Deense amateurs van Nastved gemakkelijk (3-0 en 4-0) en tegen Wisla dus moei zaam gegaan. Die uitslagen van RWDM zijn toch wel opmerkelijk. Vooral, omdat ze zijn bereikt met bijna hetzelfde te am, dat eerder nooit imponeerde in Europa. Alleen de Deen Morten Ol- sen en de van La Louvière overgeko men Hubert Cordiez werden dit sei zoen aan de A-selectie toegevoegd. Hoewel men in Belgie algemeen van mening is, dat RWDM nog maar weinig goede wedstrijden heeft ge speeld. staat de club na 23 van de 34 competitieronden wel als tweede ge klasseerd. Weliswaar met drie pun ten achterstand op regerend kampi oen Club Brugge, maar nog één punt vóór de zo vaak geroemde stadge noot Anderlecht. Die positie schijnt te zijn bereikt met tamelijk behoudend voetbal. Speciaal in de laatste weken, wordt het accent op de verdediging gelegd. Sinds de in het counter-voetbal ge specialiseerde Nederlander Eddy Koens door een enkelblessure even uit de roulatie raakte speelt RWDM met twee in plaats van drie aanval lers. De Visser echter: „Het is een achterhaalde zaak om over 4-4-3 of 4-4-2 te praten. Ik hou er niet van om linies op te schrijven. Dat heeft wei eens problemen opgeleverd. Waqt tot voor kort speelde men veel te plaatsgebonden. Een speler stond op een bepaalde plaats en daar moest hij blijven staan. Het moder ne voetbal vraagt om een andere benadering. Wanneer er balverlies wordt geleden, dan moet iedereen terug. Het is moeilijk om dat in een vofc n *3 s paar maanden voor elkaar te krijgen." Blijft evenwel het gegeven dat de aanvaller Koens nog niet terug is. Terwijl hij naar eigen zeggen allang weer fit is om te spelen. De Visser: „Koens is weggevallen door de bles sure. Hij heeft 18 van de 23 competi tiewedstrijden meegespeeld. Ik ben blij dat hij weer is genezen. Of ik aan hem denk voor de wedstrijd tegen Feyenoord? Ja. Ik denk aan hem" Eddy Koens, al jaren lang een ge waardeerde schutter in België zegt evenwel geen enkel vertrouwen te hebben ten aanzien van zijn mee spelen tegen Feyenoord. De voor malige Schiedammer meent: „Ik verwacht in geen geval dat ik word opgesteld. Ik ben niet geblesseerd, wel geweest, ja. Het is een zaak van de trainer, dat hij van drie op twee spitsen is overgestapt.". De Visser tobt momenteel wel met een smalle selectie. Naast de kee pers De Bree en Léonard hebben zich in het hotel te Kijkduin slechts dertien veldspelers vervoegd. De in ternational Maurice Martens is al lange tijd uitgeschakeld. Lafont is er eveneens niet bij. „Bovendien", zo gaat De Visser het rijtje af, „kam pen Dumon. Boskamp, Teugels en Cordiez met blessures. Van dat vier tal spelen Boskamp. Teugels zeker tegen Feijenoord. Dumont is een vraagteken. Ik kan pas laat zien of hij kan spelen. Wanneer hij niet speelt, dan verhuist Olsen naar de achterste vier. Daar heeft hij bij zijn vorige club, Cerkel Brugge, ook ge speeld." Welk team De Visser de Kuip ook instuurt, twee dingen zijn zeker: het wordt een elftal, dat in doorsnee tamelijk oud mag worden genoemd gemiddeld bijna 28 jaar en dat een zeer groot aaantal buitenlan ders telt. De Belgen zijn zelfs mees tal in minderheid. Doorgaans treden er zes buitenlanders aan. waaronder het complete viermansmiddenveld, en soms zeven. De buitenlanders zijn De Bree, Boskamp, Koens (allen Nederlanders), Bjerre, Nielsen, Ol sen (allen Denen) en Wissmann (Westduitser). Die voor het Belgische voetbal niet al te gezonde buitenlanders ver klaart meteen hoe het mogelijk is dat er straks voor de interland tegen Nederland, hooguit twee RWDM- spelers in de selectie van Guy Thijs zijn opgenomen. De aanvallers Willy Wellens en Jacquis Teugels. En of die twee op 26 maart in Antwerpen worden opgesteld is nog zeer de vraag. De vermoedelijk opstellingen voor vanavond zijn: Feijenoord Treytel. 8chneider. Ramljak. Rlja- bergen. Vos. Kreuz. De Jong. Van Delnsen. Verheyen. Nico Janaen. Vreysen. RWDM De Bree. Dumont, Bjerre. De Sanghe- rc. Cordiez, OUen. wuimann. Ntlaen, Boakamp. Teugels. Wellens Scheidsrechter: AJdlnger (West-Duitaland). In verband met de ontwikkeling van de rente op de geld- etrkapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rentetarieven te verhogen. Nieuwe spaartarieven. Met ingang van 2 maart 1977 geldt de volgende rentevergoeding: (was •^p *Spaardeposito 6 jaar vast (was ^Spaardeposito 5 jaar vast (was 73/4%) *Spaardeposito 4 jaar vast (was *Spaardeposito 3 jaar vast (was *Spaardeposito 2 jaar vast (was oplopende rente- looptijd 2,3 of 4 jaar De volgende tarieven blijven ongewijzigd: 7 V2 Spaardeposito met 36 maanden opzegging Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging Spaardeposito met 6 maanden opzegging Spaardeposito met 3 maanden opzegging Spaar-Extra-Rekening 2 Spaar-Extra-Rekening/Boekje S paarrekening/S paarboekj e Jeugdspaarboekje Zilvervloot *Bii de:e spaarvormen wordt rente op rente vergoed, ingaande op dc dag van storting. Piet de Visser (1) informeert naar de blessure van Jan Boskamp. De middenvelder zal vanavond echter zeker van de partij zijn tegen Feyenoord. BARGA De president van de internationale schaakfederatie (FIDE), de Nederlander prof. dr Max Euwe heeft na afloop van de eerste partij in de twee kamp tussen Kortsjnoj en Pe- trosian (remise) verklaard dat hij zich volgend jaar niet meer beschikbaar zal stellen voor de presidentszetel van de FIDE. ,,Na acht jaar vind ik het wel genoeg," zei hij. Hij voegde daaraan toe dat hij de Joegosla vische grootmeester Svetozar Gligoric een uitstekende kandi daat voor deze post achtte. ..Hij is namelijk zeer objectief," al dus Euwe. In oktober van dit jaar zal het congres over deze materie gaan vergaderen, vol gens Euwe. LINZ Het Nederlands zaalhandbalteam heeft ln het Oosten rijkse Linz de wedstrijd tegen Oost-Dultsland voor het toernooi om het wereldkampioenschap ln Groep B met 13—21 verloren. Bij de rust stonden de Nederlanders reeds met 7—11 achter. PORTO TORRE8 Wereldkampi oen Freddy Maertens heeft de ronde van Sardinië gewonnen. De Belg werd tweede ln de vierde en laatste etappe van Nuoro naar Porto Torres (170 km) achter zijn landgendoot Rik van Linden. Ook nu bracht een massasprint de beslissing. De verschillen waren zo gering dat de tijdvergoedingen tien secon den voor een ritoverwinning. vijf voor een tweede en drie voor een derde plaats uitmaakten wie eerste, tweede en derde ln de eindrangschikking werden. De uitslag van de vierde etappe 1. Rik van Linden (Bell de 170 km In 4 uur 48 min 42 sec. Freddy Maertens (Bell 3 Roger de Vlaeminck (Bel) 4 Marino Basso (Iti S Knut Knudsen (Nooi 8. Plerino Oavazzl (It) Eindstand: I. Freddy Maertens 16.58.534 2 Rik van Linden op 2 sec 3. Patrick Sercu (Bell op 3 sec. 4 Knut Knudsen op 18 sec. fl. De Vlaeminck op 20 sec. 6 Marino Basso 7 Bruno Vlclno (It) 8. Oluseppe Savonnl (It) 9 Plerino Oavazzl 10. MarceUo Bergamo (It) allen op 23 sec Het was zeker geen verrassende ne derlaag. De Oostduitsers hadden een betere ploeg en dit werd al snel dui delijk. De grote man uit de ploeg van de DDR was Oroner, die maar liefst acht treffers produceerde. Topsco rers bij Nederland waren Beugel, Weerman en Willemsen die ieder drie maal succesvol waren. Het Neder lands zaalhandbalteam, dat zeker geen slecht toernooi speelt, (winst op Noorwegen) verkeert op dit moment in een belangrijke fase. De bondsver gadering van maart zal moeten be slissen of er doorgewerkt kan worden onder betere omstandigheden dan de ploeg tot nu toe werden aange boden. „Wanneer die ruimere armslag, die nodig Is. niet komt, vervallen wij weer ln het geklungel van de vorige vijf Jaren en dan hoeft het voor mij niet meer," stelde Piet Kievit, zonder meer de leidende speler van de ploeg. „Er is binnen de groep wat veranderd, nu moet het buiten de groep nog gebeuren. Wij doen het goed ln Oostenrijk. Dergelijke situa ties zijn er meer geweest, maar er is nooit een vervolg op gekomen. Ne derland moet op gelijk niveau, of misschien zelfs wat hoger kunnen staan met andere Westeuropese lan den zoals Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk en Noorwegen. Daartoe echter dient op organisatorisch ge bied buiten de ploeg meer gedaan te worden dan tot nu is gebeurd. De Oostenrijkers bijvoorbeeld hebben zich zes maanden op dit teomool voorbereid, vergelijk dat eens met wat wij sinds september hebben ge daan." Piet Kievit, bijna dertig en één van de oudsten uit de groep, heeft de reputatie een dwarsligger te zijn. Oe- deeltelljk of helemaal ten onrechte. Kievit is er altijd alleen maar vanuit gegaan dat handbal de benadering verdient die voor een topsport ge woon is. In vorige jaren is dat niet zo geweest en daarom bedankte hij fre quent voor de nationale selectie. In september echter kwam hij, na een uitgebreid gesprek met bondscoach George van Noesel terug. Om te blij ven? „Dat hangt voor alles af van wat er in maart gebeurt. Wij hebben allemaal de overtuiging dat het hui dige begeleidingsteam volledig ach ter zijn spelers staat. WIJ hebben gezien dat het aan de slag ging toen de treinreis naar Innsbruck slecht geregeld was, toen wij in Linz lang op de bus moesten wachten. Er is een invitatie afgedwongen voor een toer nooi met sterke ploegen ln Zwitser land. maar de bond heeft er verder niets aan gedaan. Wanneer een an der zich met dat soort zaken bezig zou houden, dan kunnen de trainers zich nog veel meer op de ploeg rich ten en dat kan alleen maar ten goede werken. TENNIS De ultdaglngnredstrljd (uun Jlmmy Connor* en Uie Nutue om 250 000 dollar (ongeveer 625 000 gulden i zal zaterdag ln Porto Rieo worden gespeeld Connora is voldoende hen te ld van zijn blessure aan de linkerknie, zo vertrelde de organiaaUe van de wedstrijd ln New York. SCHAATSEN De een te Nederland te zchaaUkamploenachappen short-track zul len op zondag zet en maanag zeven maart op de Jaap Edenbaan ln Amsterdam worden gehouden Naast drie Nederlandse teams - Lelden. Amsterdam en de Lekstreek ne men de vijf bekendste ploegen uit Engeland en 84n BchoUe ploeg deel Tevena zijn er deelnemen uit Zwitserland. Oostenrijk en Denemarken Op bet programma slaan de 500 en 1000 meter Individueel, alsmede de 3000 en 5000 meier aflossing

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13