Veertien families de baas in El Salvador Gereformeerden, laagbetaalden en ouderen gaan zondag minder uit Berichtgeving en verwijzing naar „achterland" bepleit Een procent van de bevolking heeft zeventig procent van grond en bezit Tegen één gas- en lichtbedrijf WEEKEND-RECREATIE ONDERZOCHT IN GELDERLAND EN UTRECHT Openbaar vervoer stiefkind" Behoefte aan zwembaden en speelterreinen Tijd gebrek Auto het meest gebruikt Rondrijden attractief Top ligt tussen 3 en 4 uur Dicht in de buurt Opeenhoping van kampeerders in kustgebieden WOENSDAG 2 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet RH 11 door Herman Amelink In de Middenamerikaanse staat El Salvador zijn vorige week verkiezingen voor een president gehouden. De latijnsamerikaanse gevolgen van deze verkiezingen hebben niet lang op zich laten wachten. Bij gewapende botsingen tussen betogers en politie zijn vijf doden en tientallen gewonden gevallen. De regering heeft de noodtoestand afgekondigd. De uitslag van de presidentiële ver kiezing betekende een overwinning voor de kandidaat van de regerende Nationale Verzoeningspartij. Carlos Humberto Romero. De aanhangers van de oppositie beschuldigden de regering van knoeierij met de verkie zingsuitslag en zij gingen onder lei ding van de verslagen kandidaat, kolonel Ernesto Claramount, de straat op om hun recht te eisen. De reactie van de regering liet niet lang op zich wachten. Na enkele bot singen tussen betogers en politie riep ze de noodtoestand uit, zond kolonel Claramount in gedwongen ballingschap naar Costa Rica en ver bood alle samenscholingen van meer dan drie mensen. De leiders van de verslagen Nationale Oppositie Unie hebben hun toevlucht gezocht in de ambassade van Costa Rica. Vaker De beschuldiging dat de regering met de verkiezingsuitslag heeft ge knoeid wordt niet voor het eerst geuit in El Salvador. Bij de presi dentsverkiezingen van 1972 werd de christendemocratische oppositie kandidaat, Napoleon Duarte, met een geringe meerderheid verslagen door Arturo Armando Molina. Napo leon Duarte beschuldigde de rege ring toen een groot aantal op hem uitgebrachte stemmen verdonkere maand te hebben.De vorige week zondag verslagen kolonel Clara mount, die evenals Duarte vijf jaar eerder, de verenigde oppositiepartij en aanvoerde verklaarde dit maal dat een aantal stembussen al prop vol zat voordat de stembureaus open waren. Vijf jaren geleden was er geen tijd voor hertelling van de stemmen. Ook dit jaar zal er weinig of geen nacontrole plaats vinden. El Salvador is een staat in Midden- Amerika die evengroot is als Neder land. maar slechts 4,5 miljoen inwo ners telt. Daarmee is het niettemin nog een van de dichtst bevolkte lan den van Midden-Amerika. Het land komt bijna nooit in het nieuws. De laatste maal dat dit op opvallende wijze het geval was, betrof de voet baloorlog die in 1969 uitbrak tussen Honduras en El Salvador. Deze vier daagse oorlog brak uit na een kwali ficatiewedstrijd tussen de voetbal elftallen van beide landen voor de wereldkampioenschappen. El Salva dor won de kwalificatie en beide landen verbraken de onderlinge be trekkingen. De achtergrond van deze oorlog was de grote tegenstelling tussen het ka pitaalkrachtige El Salvador en het veel armoediger Honduras. De top laag van El Salvador is in goede doen geraakt door de opbrengst van de koffieplantages. De winsten uit deze plantages zijn geïnvesteerd in het land zelf. Honduras daarentegen beschikt over weinig kapitaal. Alle investeringen komen uit het buiten land ook uit El Salvador. Juist de toenemende economische macht van de Salvadorianen die in Hondu ras zijn neergestreken, irriteerde de bevolking van Honduras mateloos. De verloren voetbalwedstrijd was voldoende om de lont die in het kruitvat stak, te doen ontbranden. De Salvadorianen in Honduras wer den achtervolgd en meer dan tien duizend van hen vluchtten naar hun vaderland terug. Veertien In Ei Salvador wordt de dienst nog steeds uitgemaakt door veertien fa- milies, die het land de afgelopen honderd jaar al bestuurd hebben. De hele politiek in het land is niet meer dan een maskerade voor de zelfhandhaving van deze families. De families noemen alle oppositie tegen de regering communisme en ook bij de ongeregeldheden van de afgelopen dagen zijn dergelijke be schuldigingen niet van de lucht geweest. Van de nieuwe president valt niet veel goeds te verwachten. Na zijn overwinning kondigde hij een harde anti-communistische politiek aan. Volgens de kerken zal de nieuwe president zijn activiteiten richten tegen de sociale activiteiten van de kerken. Kerken In de laatste weken voor de verkie zingen vergrootten de spanningen tussen de regering en de kerk zich al. Er werden verschillende priesters ontvoerd of uitgewezen. Vooral de regeringsgezinde boerenbond FARO beschuldigde de katholieke kerk van anti-christelijk en anti- patriottische onrust en ondermij ning. Na de moord op een groot grondbezitter kwam de FARO met een verklaring waarin de 75-jarige aartsbisschop van San Salvador, Luis Chavez y Gonzalez verantwoor delijk werd gesteld voor deze moord. Deze heeft er de afgelopen tijd geen geheim van gemaakt dat hij achter de eisen van kleine boeren en pries ters staat, die meer sociale rechtvaardigheid van de groot grondbezitters verlangen. Een herverdeling van de landbouwgrond is wel het minste wat nodig is in El Salvador. Meer dan zeventig procent van de grond is in handen van minder dan één procent van de bevolking. Negentig procent van de boeren heeft in het geheel geèn grond. Vijfenveertig procent van de actieve bevolking wordt dan ook of onderbetaald of heeft in het geheel geen werk. Meer dan negentig procent van de kinderen op het plat teland leidt aan ondervoeding. On danks alle onrust die er de afgelopen jaren geweest is, is men er niet in geslaagd hervormingen van enige betekenis door te voeren. Elke kritiek op de bestaande situatie stuit op hevig verzet van de kant van de regering. Dit verzet richt zich vooral tegen de radicale priesters, die zich geheel aan de kant van de arme en landloze boeren hebben ge steld. Zij worden voortdurend ver volgd. De priesters worden er door de rijke bovenlaag van beschuldigd de boeren op te zetten tegen de rege ring. Voor de verkiezingen van vorige week zondag verenigden zich de niet erkende Christelijke vereniging van Salvadoriaanse boeren (FECCAS) met de Unie van landarbeiders (UTC). Hierbij sloten zich ook radi cale studenten aan. Vele dorpsge meenschappen op het platteland zijn van de FECCAS en UTC lid. Volgens een priester zijn deze orga nisaties de enige weg voor de boeren om zichzelf te bevrijden en hun rech ten te verdedigen. „Wij willen de militante boeren ervan overtuigen dat de christelijke optiek van ge weldloosheid het meest produktieve pad naar de vrede is." De huidige politieke situatie in El Salvador bergt echter zulke zware tegenstellingen in zich dat niet te voorzien is hoe lang men nog zal proberen een vreedzame uitweg te vinden. De regerende elite heeft aan de andere kant zoveel gewapende macht in handen dat verzet geen enkele kans van slagen lijkt te hebben. DEN HAAG Het college van b. en w. van Den Haag hebben verklaard niet mee te willen werken aan het initiatief van Gedeputeerde Staten om te komen tot de vorming van één bedrijf voor de levering van elektri citeit en gas in heel Zuid-Holland. Na de gemeente Rotterdam is Den Haag de tweede gemeente die wei gert deel te nemen. Op grond van deze weigering hebben de andere gemeenten geconcludeerd, dat het vormen van één bedrijf niet meer tot de mogelijkheden behoort. Er is dan ook besloten af te zien van verder overleg. De zomer is weer in aantocht, zoals op deze foto van de Lange Voorhout in Den Haag overduidelijk blijkt Honderdduizenden crocussen staan daar in volle bloei te pronken in de voorjaarszon. door Jac. Lelsz ARNHEM/UTRECHT Men- sen in de laagste inkomens-, beroeps- en opleidingscate gorieën recreëren op zaterdag weinig in de open lucht. Op zondag nemen meer mensen deel aan de openluchtrecreatie dan op zaterdag. In Utrecht recreëren op zondag de laagst betaalden minder in de open lucht, in Gelderland is dat met de „gereformeerden" het geval, en in beide provincies boven dien mensen boven de vijftig Jaar. Dit zijn enkele conclusies van een onderzoek dat in opdracht van gede puteerde staten van Gelderland en Utrecht is verricht naar de open luchtrecreatie van de bevolking in beide provincies gedurende het weekende. Gisteren schonken we daaraan in het kort al aandacht aan. Het bleek dat personen met een auto relatief meer aan openluchtrecreatie doen dan personen, die niet over zo'n voertuig beschikken. De studie werd verricht door het Instituut voor Toe gepaste Sociologie in Nijmegen. Bij het onderzoek, dat plaatsvond in het voorseizoen van 1975, werden vijf duizend interviews gehouden. Het doel van de studie was de provincia le besturen informatie te verschaffen die van belang zou kunnen zijn voor het ten aanzien van de openluchtre creatie te voeren beleid, waarbij het bijvoorbeeld mogelijk wordt de voor zieningen beter te laten aansluiten bij de wens van de bevolking. In het algemeen zijn de inwoners, zo blijkt uit het rapport, niet ontevre den over de mogelijkheden tot wan delen, fietsen en andere recreatie- vormen in de openlucht. In beide provincies bestaat de meeste behoef te aan zwembaden. Ontevredenheid is er binnen de woonplaats vooral over het aanbod van speelterreinen voor kinderen. Plaatsen die in Gelderland voorkeur genieten van recreanten zijn de landschappelijk aantrekkelijke ge bieden bij Arnhem en Nijmegen, de Veluwe en de IJsselstreek. Weinig Geldersen zoeken de openluchtre creatie buiten de eigen provincie. Van de door hen bezochte plaatsen ligt maar twintig procent buiten Gel derland. In Utrecht is dat tweemaal zoveel. Voor de Utrechters zijn onder meer belangrijke trekpleisters de kunst van Noord-Holland en Zuid-Holland,' het Gooi, het randmeer, het weste lijk deel van het Gelderse rivierenge bied en de Veluwe. In de eigen pro vincie zoeken zij hun recreatief ver tier vooral in een tien tot twintig kilometer brede strook, die loopt van de Loosdrechtse plassen tot Rhenen. Wat de thuisblijvers betreft; meer dan één-derde van de Gelderse en Utrechtse bevolking komt in het weekende niet bulten de eigen woonplaats. De reden zijn veelal van persoonlijke aard zoals ziekte, tijd gebrek en gezinsomstandigheden. Situaties, zoals gezegd, die door overheidsmaatregelen nauwelijks te beïnvloeden zijn. Bij alle recreatieve tochten bulten de woonplaats wordt de auto het meest gebruikt. Ongeveer 75 pro cent van de deelnemers moet tevens tot de automobilisten worden gere kend. Fietsers komen op de tweede plaats met ruim tien procent. ZIJ worden gevolgd door de bromfiet sers zes procent. In Gelderland gaat drie procent te voet en in Utrecht vijf procent. Het openbaar vervoer, zo wordt ge- constateert, is het stiefkind van de openluchtrecreatie. Bussen en trei nen blijven bij de dagtrek met hun clandisie het aantal wandelaars nauwelijks voor. Bij slechts vier pro cent van de tochten in Gelderland en bij zes procent in Utrecht gaat men met bus of trein. Daarbij is vooral in Gelderland de bus popu lairder dan de trein (hetgeen althans voor een deel noodgedwongen is om dat in Gelderland een uitgebreid buslijnennet aanwezig is terwijl wei nig treinen lopen. red.). trekkers overnacht slechts dertig respectievelijk veertig procent in een tent of caravan, de rest veelal bij familie of kennissen. De top van het buitenshuis-zijn ligt zondags in het algemeen tussen 3 en 4 uur in de middag. Vooral in Utrecht zijn er duidelijke relaties tussen de woonsituaties en de wee kend-trek. Mensen, die er aan deel nemen, vindt men primair bij flatbe woners, bij gezinnen zonder tuin en bij personen die negatief oordelen over woonomgeving. In Gelderland nemen vrij weinig mensen in kleine plaatsen aan de weekend-trek deel. Tussen 15 en 74 jaar doet in beide provincies één op vijf inwoners aan enigerlei vorm van openluchtrecrea tie binnen de woonplaats op de zon dag. Bij de openluchtrecreatie bin nen de woonplaats is dat één op de twintig. Spreekt men van weekend- trek dan doet daar in Gelderland acht procent aan mee, in Utrecht negen procent. Van de weekend- Op zondag bestaat een groot deel van de tochten binnen de woonplaats uit kerkbezoek. Daar naast is vooral het op bezoek gaan bij familie en dergelijke op die dag belangrijker dan op de zaterdag. Ongeveer tachtig procent van de door Geldersen gemaakte dagtoch ten buiten de woonplaats met open- luchtrecreatleve bestemming blijft binnen een straal van twintig km. In Utrecht blijft zeventig procent van de openluchtrecreatieve dagtochten buiten de woonplaats binnen een straal van twintig km. De inwoners van oost-Gelderland blijven vaak zeer dicht bij hun woonplaats. De Inwoners van rivierenland daarente gen bezoeken objecten relatief vaak bulten een straal van twintig km. In het Utrechtse blijven de Inwoners van zuid-oost Utrecht voor dagtoch ten met openluchtrecreatieve be stemming vaak zeer dicht bij hun woonplaats. Vooral de inwoners van de stad Utrecht, maar ook de inwo ners van west-Utrecht reizen relatief vaak meer dan dertig km naar hun openluchtrecreatieve bestemming. De Inwoners van west-Utrecht re creëren dikwijls buiten het eigen gebied en dat geldt ook voor de inwoners van het randgebied stad Utrecht. In Gelderland doet 37 procent en in Utrecht 43 procent van de bevolking op de zondag aan sport. Weinig in wedstrijdverband. Veelal om vrij blijvend bezig te zijn. Aan wa tersport en sportvissen wordt op zondag relatief niet zoveel gedaan. Een kwestie van een half tot één procent van de bevolking. Zondags zitten zo'n tienduizend Gelderse en vijfduizend Utrechtse vissers langs de waterkant. Voor veel mensen is het maken van rondritten een attractie. Bij deze rondritten gaat ongeveer de helft ten hoogste tien km van huis. Vooral bij pure rondritten zonder be stemming blijven velen dicht in. de buurt. De Utrechters vliegen ge-' middeld wat verder uit dan de Gel dersen. Voor de mensen, die er op uit trek ken, zijn zes zaken belangrijk: landschap, rust, vrijheid, ongebon denheid, ontspanning en het actief bezig zijn. In mindere mate factoren als gezelschap, vermaak en privacy. De barrières voor de thuisblijvers zijn onder meer de drukte op de wegen en in de recreatiegebieden, het gebrek aan tijd en de gebonden heid aan huis, het ontbreken van een auto en de kosten. Het laatste, de financiën, vormt vaak een belet sel voor mensen met een opleiding op basisniveau. door Barend Mensen MIDDELBURG Door het sa menvallen van de vakantiepe rioden in Nederland en die in de Westduitse deelstaat Nordrhein-Westfalen zal er in juli vooral in de kustgebieden weer van een opeenhoping van vakantiegangers sprake zijn. Als juli net zo'n stralende va kantiemaand wordt als verle den jaar, behoeft er niet aan te worden getwijfeld of er zullen zich met name in de kampeer- sector moeilijkheden voor doen. In Zeeland wordt daarom gepleit voor de instelling van een waarschuwingssysteem, dat niet alleen in Nederland maar ook in de buurlanden zou moeten werken. Vorige zomer hebben zich in Zeeland maar ook elders vooral proble men voorgedaan rond het „kampe ren bij de boer". Het provinciaal bestuur heeft daarin aanleiding ge zien de gemeentebesturen te verzoe ken op de naleving van de bepalin gen ernstig toe te zien. De provincia le raad voor de recreatie gaat zich ook op het probleem beraden. Een werkcommissie uitzijn midden heeft daarvoor overwogen wat mogelijk is om min of meer chaotische toestan den in de kustgebieden te voorko men. Zij is daarbij niet ingegaan op het kennelijk duurzaam uitblijven van een dringend noodzakelijke structurele aanpak door een op in ternationaal niveau te regelen va kantiespreiding. Dat wordt noodge dwongen als een gegeven aanvaard. Voornaamste oorzaak van de proble men is dat veel vakantiegangers ook in het hoogseizoen zonder reserve ring naar de badplaatsen komen. De ervaring heeft geleerd dat de moei lijkheden zich dan toespitsen op de onwil van de meeste kampeerders naar een camping in het achterland te gaan. Ze proberen meestal toch nog een plaats op een al overvolle camping of een al dan niet clandes tien plekje voor tent of caravan bij een boer te krijgen. Besproken is de mogelijkheid voor de topweken van het vakantieseizoen noodcampings in te richten om althans iets van de te grote toevloed van kamperende strandliefhebbers te kunnen opvan gen. Dat is echter geen oplossing, omdat zulke voorzieningen de nood zakelijke sanitaire zaken missen en ze bovendien de neiging hebben bui ten alle planologische regelingen om uit te groeien tot commerciële cam pings. Waarschuwings systeem Goede middelen om teleurstellingen en ongewenste toestanden te voor komen zouden kunnen zijn de instel ling van een waarschuwingssysteem en een tot op zekere hoogte georga niseerde verwijzing naar campings in het achterland. Landelijk en in de buurlanden zou een goede berichtge ving op poten moeten worden gezet over de situatie in de kampeergebie- den. Daarbij kan tevens worden be kend gemaakt in welke aangrenzen de regio's er nog voldoende plaats is. Zeeland ziet hiervoor een taak voor het Nationaal bureau voor het toeris me, omdat kan worden gesproken van een landelijk vakantieprobleem. Er zal ook duidelijk voor moeten worden gewaarschuwd in de topwe ken niet zonder reservering naar campings aan de kust te komen. Een moeilijkheid is echter dat veel cam pinghouders niet aan reservering willen meewerken omdat zij dat te omslachtig vinden, terwijl er toch liefhebbers genoeg zijn, of omdat zij juist niet het risico willen lopen dat iemand niet komt opdagen. De ge meentelijke overheden zullen een krachtig beleid moeten voeren ten aanzien van de voorschriften. Zijn de bezettingsdichtheden op campings in strijd met de vergunningen, dan zal daartegen moeten worden opge treden. Hetzelfde geldt voor het clandestien kamperen bij boeren. Er Een camping op Schouwen Duiveland in de zomermaanden. moet volgens de werkcommissie voorts een voortdurende communi catie bestaan tussen de mensen die zich in de kustgebieden met de recre atie bezighouden en, vla de VVV's of de gemeenten, met campinghouders en bemiddelende instanties in het achterland. Het in goede banen lel den van de stroom kampeerders naar de kustgebieden en het vasthouden aan het principe „vol is vol" kan betekenen dat vakantie gangers die op goed geluk komen, moeten worden teleurgesteld. Even tueel zouden voor hen op enkele kampeerplaatsen mogelijkheden kunnen worden opengehouden voor een verblijf van hooguit één nacht. Hierbij wordt vooral gedacht aan gezinnen met jonge kinderen, die na een lange reis te laat aankomen om als dat althans mogelijk is met succes naar een camping in het ach terland te worden gedirigeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11