jes L Herkomst vaten gif nog duister t f f I HJ „De aanhouder wint in de Lotto" zei een winnaar. Japanse affiches voor jonge meisjes redakteur/trice Autorijschoolhouders: niveau opleiding te laag 020-913456 Kenia Turkije Marokko Egypte 3 FAMILIEBER ICHTEN BijEEN typiste/telexiste A. Een hoofd van de huishouding. B. Een begeleid(st)er, C. Enige huishoudelijke hulpen. O Giftig gasoliezaagsel op terrein scheepswerf in Papendrecht Sociale voorzieningen achtergebleven Bij schoolopheffing leerkrachten en ouders betrekken Sutherland zingt voor Henri Dunant DINSDAG 1 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 T.k. I g at. 2 CV. noar. "70. 1500.-. Tel. 020-763580. AUTOVERZEKERING ■tukken goedkoper! Bijv 10.000 W A. ƒ214.80. A R. 492. Incl. I V B. Teven» W A. plus extra Netto premie» Ase. Kant. B C. Verburg. Den Haag. 070-240783. Aang. v. Ie eig. prachtige LADA 1500, wit. trekhaak. 26 mnd. oud. 42.000 km i.a.f.nv. Voe- maerlaan 2. Buaeum. Tel. 02159-16201. Auto-ersekering xeer voordelig. Bet. per maand. 075-168964 Te koopt Citroen Dyane 6 Com fort Mei 1976. In seer goede ■taat. Met radio en casaette recor der. 21.000 km 7000. Tel. 01804-19652. BRIEVEN OP ADVERTENTIES onder nummer, die volgen» ona oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertentie» worden niet doorgezonden. vakantie 23 d. kam peersafari 1890,- per KLM naar Istanbul en kam- peertrektocht Ankara-Urgup- Alanya-Pamukkale- Efese- Kusadaai-Izmir-Bergama-Bur sa- Is tan bul. per KLM naar Malaga en kam- peertrektocht Tetuan - Fez - Meknes Midelt - Erfoud Mer- zouga - Todra - Ouarzazate - Ma- rakech - El Jadida - Rabat - Tan ger - Malaga. extra rel» 31 3 13'4 1250.-. Sinbad ARC EN (L) tof pension, jong en gezellig l.m.o. 17. 04703- 1983. Bretagne Het ideale vakantieland 1977 VILLA'S BRET. HUIZEN APPARTEMENTEN lange de gehele kust Boekingsbureau Bretagne (BREIZj W. MULLENS uw Bretagne-advieeur einde 1973 Stationsweg 3. Lelden Tel. 071-146950. na 18.00 uur 071-146032. Wij sijn geen reisbureau, maar vertegenwoordigen rechtstreeks de Franse agentschappen. diver SPIEGELS, geslepen glasplaten: alles op glaegebied Kortljn Qlas- btwerklng. Wenckebachweg 111. Adam. Tel. 924438. De goedkoopste kopieermachine ter wereld. Kost 295,- ex. btw. Vraag demonstratie bij 3M de aler WOLTERS, PrlnsengT. 318. Tel. 020-236514. GASHAARD vuil of defect? Ook gels.rep. telef. 793269. Met groot verdriet namen wij kennis van het plotseling overlijden van onze zeer gewaardeerde secretaresse Alie Rispens-Bruining en haar man Wiecher Wij bidden: God wees hun kinderen en de familie zeer nabij. Hoogeveen, 27 februari 1977. De vrouwenclub „Krakeel". Op 23 februari heeft God tot Zich genomen onze lieve vriendin Antje van de Berg in de leeftijd van 79 jaar. H. Schering M. Schering- van Leeuwen Van de 4obligatielening 1953 ten laste van de Vereni ging voor Christelijk Middel baar en Voorbereidend Hoger Onderwijs te Apeldoorn zijn uitgeloot 3 obligaties 1000,—, nos. 12. 64. 86. 2 obligaties a 500.—, nos. I25A en 125B; betaalbaar per 1 juni 1977 ten kantore van: Ingwersen Co. NV te Amsterdam; N.V. Slavenburg's Bank te Groningen; Neder- landsche Middenstandsbank N V. te Rotterdam. De Trustee. N.V. Trust- en Verificatiekan toor. Van de 5% obligatielening 1959 ten laste van de Stichting „Her vormd Onderwijs" te Rotter dam-Zuid is uitgeloot: 1 obli- glatie a 1000.— nr 29, betaal baar per 1 mei 1977 ten kantore van: N.V Slavenburg's Bank te Groningen; N.V. Slavenburg's Bank te Rotterdam. De Trus tee N.V. Trust- en Verificatie- kantoor. IS EEN MAANDBLAD OVER INTERNATIO NALE SAMENLEVING, BIJZONDER OP HET TERREIN VAN GODSDIENST EN ONT WIKKELING. Op onze redaktie. bestaande uit drie journalis ten en twee redaktionele medewerkers, komt op korte termijn de plaats vrij van een Onze voorkeur gaat uit naar een ervaren journalist met belangstelling voor godsdiensti ge zaken en ontwikkelingsproblematiek. De honorering geschiedt volgens de CAO voor dagbladjournalisten. Sollicitaties kunt u richten aan: redaktie maandblad BijEEN, Willem Witsenplein 2, Den Haag. BijEEN is een uitgave van de Stichting Geza menlijke Missiepubliciteit. Wij vragen voor spoedige indiensttreding een op onze korre6pondentie-afdeling. Haar taak is het verzorgen van de binnen- en buitenlandse korrespondentie alsmede administratieve werkzaamheden voor onze afdeling In- en Verkoop. Wij denken aan een jongedame van omstreeks 20 jaar met MAVO- en type-diploma alsmede enige jaren kantoorervaring. Ook zij die een secreta resse-opleiding hebben genoten kunnen solliciteren. Wij bieden goede sekundalre arbeidsvoorwaarden. Schriftelijke of mondelinge sollicitaties te richten aan onze afdeling Personeelszaken. Bij mondelinge sollicitaties graag vooraf een telefonische afspraak maken. b.v. Asphalt- en Chemische fabrieken SMID HOLLANDER Hoogkerk (Gr.) Tel. 050-566411 JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19. tel 023-320431 Haarlem (bij de RuMefsiraail. OPENBARE KENNISGE VING De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht maakt bekend, dat provinciale staten van Utrecht in vergadering bij een zullen komen op woensdag 16 maart 1977, aanvang 14.00 uur in de statenzaal van het provinciehuis Achter St Pieter 20 te Utrecht De commissaris der Koningin voornoemd. P. J. Verdam. Stichting Hervormde Internaten voor Schippersjeugd te Amsterdam vraagt voor het internaat „Koningin Juliana" in Terneuzen: Ervaring in soortgelijke funktie gewenst. voor een groep jongens en meisjes in de leeftijd van 16 t/m 18 jaar. Ervaring in het werken met jeugd noodzakelijk. Opleiding M.B.O. niveau. Leeftijd 25 jaar. Schriftelijke sollicitaties richten aan de directie van het internaat, Rozenstraat 2. Loop even binnen bij uw winkelier of bel een club vooreen formulier. 20u000 prijzen per week Van een onzer verslaggevers PAPENDRECHT De Technische Milieudienst Drechtstreek (TMD) en de Rijkspolitie stellen alles in het werk om er achter te komen wie vorig jaar zomer op het terrein van de scheepswerf Piet Hein voorheen Schram BV aan de Noordhoek te Pa pendrecht omstreeks vijftig vaten met een mogelijk giftige inhoud heeft laten begraven. Ook willen ze weten waarom die vaten onlangs in alle stilte werden opgegraven en waar ze zijn gebleven. De zaak kwam aan het licht toen burgemeester M. Soetendal van Pa pendrecht vorige week tijdens een raadsvergadering op de hoogte werd gesteld van geruchten dat er op het bewuste terrein giftige stoffen zou den zijn begraven. De burgemeester liet de TMD een onderzoek instellen en ambtenaren vonden in de bodem vier vaten, één gevuld met loodme- nie, één meteen mengsel vanzaagseh en gasolie, één met een hard teerpro- dukt en één met gebroken glaswerk uit een laboratorium. Een dag later werd afgedekt met een laag grond een hoeveelheid Historisch orgel in Aalten gerestaureerd AALTEN Het door de firma Ver- schueren (Heythuysen) gerestau reerde Oosterkerkorgel in Aalten wordt maandag 7 maart 's avonds om acht uur officieel in gebruik ge nomen met een bespeling door Wil lem Retze Talsma die bij de restau ratie adviseerde. De geschiedenis van dit orgel gaat terug tot 1644 toen het als koororgel voor de Oude Kerk té Amsterdam werd gebouwd. Dit orgel werd in 1823 door de Goudse orgelmaker Friederichs overgebracht naar de Zuiderkerk in Ams'terdam en uitge breid tot een groot orgel. De Zuider kerk werd in de jaren twintig van deze eeuw gesloten. In 1940 kocht de gereformeerde kerk van Aalten het orgel aan. Firma Sanders uit Utrecht maakte er een elektro- pneumatisch instrument van. Door de restauratie is het instrument nu teruggebracht tot de toestand van 1823. Het werd tevens voorzien van een fraaie kas, ontworpen door Cor- neiile Janssen uit Assen, directeur van het Provinciaal Museum van de Drentse Monumentenzorg. Van Friedrichs bestaan in ons land nog twee kleine orgels: in Haarlem en in Nederlangbroek. Het Aaltense instrument is het enige grote dat van hem bewaard is gebleven. HOOGEVEEN De 24-jarige G. van R. en de 23-jarige J. G. K. uit Rotterdam zijn in Hoogeveen aan gehouden, terwijl ze bezig waren een telefooncel te kraken. De mannen hadden 1140 kwartjes op zak. Ze bekenden de laatste weken in geheel Nederland op vijftien verschillende plaatsen zo'n 35 telefoonautomaten te hebben leeggeroofd. van tientallen kubieke meters zaag sel doordrenkt met gasolie gevon den. Op last van de TMD werd die opgezogen en in een voor het werfterrein liggende drijvende bak opgeslagen. Meer vaten werden niet gevonden maar er waren inmiddels voldoende aanwijzingen om vast te kunnen stellen dat zij er wel degelijk waren geweest. In deze affaire schijnt de Exploitatie Maatschappij Krimpen (EMK) in Krimpen aan de IJssel. die zich on der meer bezig houdt met het vernie tigen van afvalstoffen, een rol te spe len. In elk geval was de hoeveelheid zaagsel met gasolie van haar af komstig. Zij had die met toestem ming van de directie van de scheepswerf voor tijdelijke opslag In een put op het fabrieksterrein ge dumpt. De directeur van de TMD. ir. L. van den Burg vindt het een zeer vreemde zaak. Gezien de inhoud van de vier in de grond aangetroffen va ten zegt hij nog geen redenen te hebben om aan iets absoluut ontoe laatbaars te denken. Maar het mys terie moet worden opgelost en daar voor zal in het onderzoek de onder ste steen boven moeten komen. Het is altijd mogelijk dat er wel degelijk giftige stoffen in de vaten zaten. „Het onderzoek is echter verdraaid moeilijk omdat de affaire over vele schijven loopt. Er schijnt niemand iets zinnigs over te kunnen vertel len", aldus ir Van den Burg. Illegaal In feite kon dat niemand die door de Nederlandse vertegenwoordigers van de Zwitserse belggings- en exploitatiemaatschappij Clnoma gistermiddag bij een persconferen tie was. De als woordvoerder voor deze maatschappij optredende Rot terdamse advocaat mr J. de Wit wilde op deze bijeenkomst duidelijk vastgesteld zien dat Cinoma niets met de zaak te maken heeft. Zij heeft het terrein ter exploitatie aan gekocht op voorwaarde dat het aan haar geleverd wordtin overeenstem ming met de geldende hinderwet-, veiligheid- en milieueisen. Op grond hiervan verlangde Cinoma van de verkoopster de beleggingsmaat schappij Schram BV dat alle zich eventueel op het terrein bevindende Van een verslaggever ARNHEM Een groot deel van de autorijschoolhouders meent dat het huidige niveau van de rijopleiding te laag is en dat de sociale voorzieningen voor rijschoolhouders en instructeurs on voldoende zijn. Volgens de werkgroep autorijschool- belangen Nederland, die zegt onge veer de helft van de zesduizend rijschoolhouders in Nederland ach ter zich te hebben, zal zo snel moge lijk overleg moeten worden gevoerd met het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR), het ministerie van verkeer en waterstaat en de overkoepelende organisatie van rijschoolhouders. De groep ongeruste rijschoolhouders wil onder meer dat onmiddellijk de achterblijvende sociale voorzienin gen worden aangepakt. De BTW van achttien procent zou moeten worden aangepakt. De BTW van achttien procent zou moeten worden afge schaft, omdat het geven van rijles moet worden beschouwd als onder wijs. Ook zal er een soort rijtijdenbe sluit moeten komen om het aantal uren te beperken. Dat is nu nog niet mogelijk omdat bij een veertigurige werkweek de lesgelden tot veertig gulden per uur zouden moeten wor den opgeschroefd. Slip-proef De groep rijschoolhouders vindt dat alle examinandi ln het bezit moeten zijn van een slip-certificaat. Het voor het eerst plaatsnemen achter het stuur zou pas mogen gebeuren als de adspirant-automobilist een theore tisch examen heeft afgelegd. Bij de plaatsen waar het examen wordt .af gereden' zou een proefterreln moe ten komen, waar aankomende weg gebruikers kunnen worden onder richt, aldus de groep van rijschool houders. afvalprodukten zouden worden weg gehaald. De directie van Schram gaf in aan sluiting daarop de EMK opdracht het met gasolie doordrenkte zaagsel te verwijderen „Dat er meer aanwe zig was dan dit spul was ons volko men onbekend", aldus adjunct directeur F. van Dormolen. „Het is illegaal begraven en het is even ille gaal weer opgegraven en afgevoerd. Het begraven moet omstreeks mei- juni vorig jaar gebeurd zijn. Er was toen nog een kleine ploeg werkne mers op de werf actief en het terrein werd nauwelijks meer bewaakt. De door Cinoma aangetrokken aan nemer. die de opdracht had het ter rein te egaliseren, zegt ook van niets te weten. Advocaat De Wit: „Wie de schuldige is valt in dit stadium moeilijk te zeggen Dat moet in eerste Instantie de politie uit zoeken". DEN HAAG Schoolbesturen zou den bij dreigende opheffing van scholen de leerkrachten en de ou ders meer bij de besluitvorming moeten betrekken. Dat is de voor naamste conclusie uit een onder zoek naar de opheffing van kleine scholen. Het onderzoek is uitge voerd door het sociologisch insti tuut te Leiden in opdracht van de personeelsorganisaties PCO er KOV. In de periode 1970 tot 1974 zijn vo»- gens opgave van het ministerie var onderwijs 321 rooms-katholieke en 109 protestants-christelijke lagere scholen verdwenen, hetzij door sa menvoeging met een andere school, hetzij door opheffing. Onderzocht Is nu hoe zoiets in de praktijk gebeurt en welke moeilijkheden zich voor doen. Opvallend is dat de bedreigde scho len de opheffing pas op het laatste nippertje, meestal pas het laatste jaar zien aankomen. De daling van het aantal leerlingen is doorgaans het voornaamste motief om tot op heffing te besluiten. Aangezien die daling meestal lang van tevoren voorspelbaar is. vinden de Leidse onderzoekers het verbazingwek kend, dat de consequentie hiervan zo laat duidelijk wordt. Het plan tot opheffing is in eerste instantie een zaak van het schoolbe stuur en het schoolhoofd. Het overi ge onderwijzend personeel en de ou ders voelen zich niet altijd voldoen de bij de besluitvorming betrokken. De ouders blijken nogal gehecht aan de zesklassige school. AMSTERDAM Tien jaar na de tentoonstelling (in 1967) onder de titel „Gedrukt in Japan" wordt nu (van 12 maart tot 24 april) in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van Japanse affiches van de laatste 10 jaar. Hierbij gaat het vooral om affiches van ontwerpers die als voornaamste vertegenwoordigers beschouwd kunnen worden van de heden daagse Japanse grafische vormgeving. Het begrip affiche heeft in Japan niet helemaal dezelfde inhoud als in Europa. Door het grote bereik van de commerciële radio- en televisiezen ders heeft het affiche daar veel meer terrein moeten prijsgeven. In Tokio alleen al worden bijvoorbeeld 5 van de 7 tv-kanalen beheerst door de commercie die elke dag achttien uur lang reclameboodschappen uitzen den. Reclamezuilen en aanplakbil jetten komen in het Japanse straat beeld niet voor. Toch is het affiche belangrijk: het is in ruime mate te vinden in wagons van de onder- Papier, postzegel druk en DEN HAAG Hoe een postzegel tot stand komt, kan men van 11 maart tot 1 november zien in het Postmuseum te Den Haag. Daar wordt dan een expositie gehouden onder de titel Pa pier, druk en postzegel, georgani seerd in samenwerking tussen het Postmuseum en het Nederlands Ver bond van Grafische Ondernemingen. Aanleiding was het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Drukkersorgani satie. De tentoonstelling is systematisch opgezet en laat afzonderlijk zien hoe het papier gefabriceerd wordt en wel ke soorten en toepassingen er zijn. Dan volgen voorheelden van postze- gelontwerpen. Vervolgens en selectie van meer dan tweehonderd postze gels uit de verzameling van het Postmuseum die papier of druk tot onderwerp hebben. Tot slot een foto reportage over de twee druktechnie ken (vlakdruk en rasterdiepdruk), waarmee in ons land op dit ogenblik postzegels worden gemaakt. grondse en in winkels en warenhui zen. Die warenhuizen zijn, in te genstelling tot de europese, niet al leen koopcentra. Men vindt er alle mogelijke restaurants, pretparken en garages en er worden cursussen gegeven in bijvoorbeeld bloemschik ken, etiquette enz. Visueel ingesteld Advertentiecampagnes van waren huizen richten zich vooral op de groep meisjes tussen 14 en 22 jaar. Het is de generatie die door opvoe ding met de TV voornamelijk visueel is ingesteld. De ontwerpers van affi ches richten zich dan ook in hoofd zaak op deze groep die gevoelig ge acht wordt voor suggestieve beelden die gevoelsmatig werken. Op de tentoonstelling (die eerder te zien was in Lausanne en in Oslo) zijn ongeveer 150 affiches te zien van 20 ontwerpers en 2 illustratoren. AMSTERDAM De beroemde En gelse sopraan Joan Sutherland die vanaf 10 maart bij de Nederlandse operastichting de titelrol vertolkt in Maria Stuarda van Donlzette, geeft met Huguette Tourangeau (die in die opera koningin Elisabeth zingt) een liefdadigheidsconcert. Met Ri chard Bonynge, die de voorstellin gen van Maria Stuarda dirigeert, aan de vleugel, geven zij op zondag 13 maart in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw een recital ten bate van het hospi taalschip de J. Henry Dunant van het Rode Kruis. De toegangsprijs (kaarten aan de kassa van het Con certgebouw) is 25,-. ISlhlD iuSUÜ* nr, -Z (HU UtWHUW»! vMI -,1 ISlHU» 101 '0 Een affiche van Fukuda

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9