PvdA wil CDA hand reiken W \iu - r';' 1 De tekening van een lezer 'Wet afvalstoffen aan de magere kant' ¥ERDER In principe akkoord op belangrijk punt grondpolitiek Beuker bij de paus Commentaar Oeganda Commentaar van anderen Slappe vorst eigenlijk mag bijna alles nu verspilling snavelpoetsen tom poes geslacht DINSDAG 1 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 De Oegandcse president Idi Amin maakte het steeds doller. Het gaat al lang niet meer aan zo dat ooit het geval was hen af te schilderen als een grappen- en grollenmaker. Amin is een dictator, tiran en machtswellusteling, even dom als gevaarlijk. Hij heeft honderddui zenden Oegandezen de dood in ge jaagd, en nu ook blanken bedreigd worden begint het westen zich echt ongerust te maken. Tekenend is dat wel. De verontwaardiging over de Oe- gandese president begon pas goed los te komen toen een Brit die iets onaardigs over hem had geschreven met terechtstelling bedreigd werd. Dat daarvoor al duizenden lijken van Oegandezen de Nijl waren af gedreven leek van minder belang. Nu komt de woede en de angst voort uit de dood van bisschop Loewoem en de aangekondigde sa menkomst van een drieduizend Amerikanen en Britten. Amin zal hen dan 'toespreken', als het daar bij blijft. Al eerder is hier de vraag gesteld waarom het westen zich zo lang aan Oeganda weinig gelegen heeft laten liggen. Er werd toch een vergelij king gemaakt met Chili: daar maak ten generaals een einde aan een socialistisch experiment dat door vooruitstrevende krachten in het westen werd vertroeteld. Zo iets was in Oeganda niet het geval. Bovendien behoort het tot zwart, donker Afrika, waar wij 'nuchtere westerlingen' weinig van zouden be grijpen. Ook wordt vaak veront waardiging over wandaden van Afrikaanse régimes ingehouden omdat een oordeel zo snel riekt naar discriminatie en neo kolonialisme. Een misverstand: de werkelijke discriminatie is dat *de verontwaardiging nu pas losbarst, nu blanken worden bedreigd. Angst voor hun lot is zo groot dat geruchten de ronde doen over een Amerikaans ingrijpen. In het alge meen kan dat niet anders dan in de felste bewoordingen worden afge keurd. Misschien ligt het nu iets anders, zeker als de invloedrijke president van Oeganda's buurlan den die met Amin niets opheb ben ermee zouden instemmen. De Verenigde Staten hebben hun zwarte ambassadeur bij de Verenig de Naties om het te bepraten. Of zij een stilzwijgende goedkeu ring krijgen van zwart Afrika is twijfelachtig: het zal moeten kiezen tussen terugvallen op een westerse supermogendheid die in het verle den met interventies veel kwaad heeft gedaan, en het voortduren van terreur in Oeganda en een blij vende bedreiging van de vrede in Oost-Afrika. Een „snelle discrete operatie" om Amin ten val te brengen moet kans van slagen hebben, gezien de ge ringe minderheid waarop hij in ei gen land nog steunt. Een dergelijk optreden zou het leven kunnen spa ren, niet alleen van de paar duizend blanken in het land, maar ook van tienduizenden .zwarten, die door de terreur van Amin worden bedreigd. door Gerard van der Wulp DEN HAAO De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer is bereid een belangrijke handreiking te doen aan de CDA-fracties bij de behandeling deze week van de controversiële regeringsvoorstellen over de grondpolitiek. De socialisten zijn het in principe eens met de binnen het CDA ontwikkelde gedachten om aan iemand, wiens grond onteigend wordt, een schadevergoeding uit te keren die behalve uit de gebruikswaarde van de grond ook uit een vergoeding bestaat voor schade die is geleden door het overheidsingrijpen (de negatieve ontwikkelingsschade). Deze opstelling van de PvdA kan mogelijk uitkomst bieden in het dreigende politieke conflict, dat deze en volgende week in de Tweede Ka mer dreigt te ontstaan over dit eerste van de vier hervormingsvoor stellen. die de komende maanden aan de orde komen. De Partij van de Arbeid wil een eventuele CDA-motle steunen, waa rin de regering zou kunnen worden gevraagd om in de volgende kabi netsperiode een wetsontwerp aan de Kamer aan te bieden waarin de ne gatieve ontwikkelingsschade nader wordt uitgewerkt. Om reeds nu het begrip negatieve ontwikkelingsscha de in het wetsontwerp over de grondpolitiek te brengen is volgens PvdA-Kamerlid Wierenga te vroeg. „Op het allerlaatste moment dat nieuwe begrip in het wetsontwerp te brengen, dat is uiterst gevaarlijk. Wij onderkennen, het probleem van die negatieve ontwikkelingsschade ook, maar dat probleem geldt voor veel meer dan voor alleen onteigeningen. Pachters en huurders kunnen bij voorbeeld ook de schade lijden van ontwikkelingen in hun omgeving die door de overheid zijn begonnen. Het kabinet zou in zo'n volgend wet sontwerp de negatieve ontwikke lingsschade in een veel breder ver band dan alleen in de onteigening moeten zetten". Groot-groter-grootst De Provinciale Zeeuwse Courant schrijft onder het opschrift „Groot- groter-grootst" over de moeilijkhe den die vertegenwoordigers van het ministerie van financiën maken in de werkgroep, die een definitief plan moet opstellen voor de door laat-opening in de Oosterschelde- dam. Er zijn drie mogelijkheden voor die doorlaat-opening: groot, groter, grootst. De grootst mogelijke doorlaat-opening is het beste voor het milieu, maar tegelijk ook de duurste. Vandaar de bezwaren van de vertegenwoordigers van finan ciën. Toch vindt het blad ook dat het financiële aspect niet de doorslag moet geven. Het hele Oosterschelde- plan is tenslotte omwille van het milieu aangepast. „Als nu echter een minimale opening in de thans ontworpen pijlerdam niet bij voor baat zekerheid zou verschaffen over de instandhouding van het milieu achter de dam, dan is een duurdere variant de grotereof zelfs de „grootste" onvermijdelijk. Hoe meer er namelijk behouden wordt van het oorspronkelijk milieu, hoe groter het maatschappelijk rende ment van de pijlerdam. De Tweede Kamer is zonder meer gehouden dit maatschappelijk rendement in haar beschouwingen te betrekken, waardoor een bredere benadering ontstaat dan thans van financiën naar buiten is gekomen." DEN HAAG Vuilstortplaatsen en autokerkhoven behoren zonder twijfel tot de lelijkste plaatsen van ons land. Hoe minder er zijn, hoe beter dat is. De Tweede Kamer buigt zich deze week over de wet afvalstoffen, die de verwijdering van huisvuil en autowrakken in goede banen moet leiden. Een wat magere wet, vinden de woordvoerders van de grote partijen in de Kamer. De wet draagt provin cies op „verwijderingsplannen" te maken, die door de gemeenten uitge voerd moeten worden. CDA en PvdA vinden het Jammer, dat milieu minister Vorrink geen heil ziet in een meerjarenprogramma. Aan zo'n glo baal programma, gemaakt door de rijksoverheid zouden provincies hun plannen kunnen toetsen. CDA en PvdA vinden dat zo'n hou vast zeker in de wet thuishoort. Bei- 'de fracties en met hen bijvoor beeld de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie vinden het ook spijtig, dat het herge bruik van vuil in het wetsontwerp niet erg uit de verf komt. „De vraag of er met vuil, na een of andere bewerking, nog iets nuttigs kan gebeuren verdient een duidelijk antwoord waar gesproken wordt over het verwijderen van vuil," vindt CDA-woord voerder Van Houwelin- gen. Twijfels heeft hij overeen vlotte uitvoering van de wet („er moet nog zoveel ingevuld worden"). De WD vreest, dat met name het verlenen van vergunningen voor vuilstorten en sloop van auto's pro blemen zal opleveren: „Erzijn zoveel instanties bij betrokken dat ver draaid veel bestuurskracht bij de provincie nodig is," vindt de WD-er Tuijnman. Wierenga legt er de nadruk op dat ln een motie over negatieve ontwikke lingsschade direct om een wets ontwerp gevraagd moet worden: „Niet om een studie of zo. want we weten allemaal dat een studie op een departement altijd de minste priori teit heeft". „Hard verdedigen" De PvdA-fractie is uiteraard alleen bereid om met de CDA-gedachten mee te gaan als deze fractie het nu te behandelen grondpolitiekvoorstel (bij onteigenen alleen de ge bruikswaarde vergoeden) niet ingrij pend wijzigt. „Wij eisen van het kabi net dat het dit kabinetsvoorstel hard verdedigt", aldus Wierenga. Als het kabinet met een eventuele ingrijpen de wijziging van het ontwerp ak koord gaat. schendt dit de afspraken die bij de kabinetsvorming in 1973 zijn gemaakt, meent Wierenga, die daarbij aanhaakt op de in Den Haag levende veronderstelling dat binnen het kabinet is afgesproken om van wijziging van de voorstellen inzake de grondpolitiek geen halszaak te maken. In politiek Den Haag wordt boven dien getaxeerd dat minister Van Agt, (CDA, Justitie, eerste indiener van het wetsontwerp) niet erg geïnspireerd meer is om het door de PvdA zo geliefkoosde hervormings voorstel door dik en dun te verdedl- gen, nadat de PvdA-fractie vorige week in het tweede Menten-debat in feite het vertrouwen in hem opzegde. Meerderheid In de CDA-fracties tekent zich nu een meerderheid af die het we- fjtsvoorstel ingrijpend wil wijzigen. Men wil uitgaan van een vergoeding van de marktwaarde, waarin bij ex cessen van speculatiewinst wordt ge corrigeerd. De CDA-speciallsten zijn op dat standpunt gekomen, nadat twee weken geleden het kabinet het inbrengen van de negatieve ontwik kelingsschade in het wetsontwerp afwees, omdat die zaak net zoals Wierenga vindt nog onvoldoende is bestudeerd. De CDA-fracties ver gaderen vanmorgen weer over de grondpolitiek, om woensdagavond in een laatste vergadering een defini tief standpunt in te nemen. J Ni J P fej 1 •1 «"r 1 DEN HAAG De fractieleider van de Rooms-Katholicke Partij Nederland (RKPN) de heer Klaas Beuker mag dan in politiek Den Haag als een weinig invloedrijk persoon gelden, elders denkt men daar gans anders over. In Rome bestaat heel wat meer waardering voor de hardnekkige strijd van Beuker en de zijnen tegen de uit holling van het rijke roomse leven. Hem viel daarom kortgeleden een eer te beurt die voornamelijk voor staatshoofden en anderen van we reldfaam blijft gereserveerd: een particuliere audiëntie bij de paus. De KVP-leider moet het met lede ogen aangezien hebben. En de paus was niet alleen zo vriendelijk met de heer Beuker van gedachten te wisselen, maar ook van hem een missive te willen aanvaarden, een door Beuker meegebracht gouden gedachtcniskruis te zegenen en een handpenning te overhandigen. De paus doet dat de laatste tijd weinig meer omdat hij, zo hoorden wij van RKPN-secretaris Lecchburch Auers, slecht ter been is. Geestelijk is de tachtigjarige paus overigens nog honderd pro cent, hij is in staat drie moeilijke boeken op één dag te lezen en de inhoud daarvan nog te onthouden ook," aldus de heer Auwers. De ontmoeting met de paus was overigens het hoogtepunt van een toch al succesvolle rondgang door Rome langs vele belangrijke kardi nalen. De inhoud van het bespro kene zal niet geopenbaard worden maar er bestaat in Rome grote on rust over de ontwikkelingen in Ne derland, zegt de RKPN. De enige curiekardinaal die niet bezocht werd is die van,de heiligverklarin gen, maar, zo schertst de heer Au wers, „daar zijn we ook nog niet aan loc." Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw. jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de acnterzi|de vermeiden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon /vrienden, nuwê All EN SElfcLUG BÜEEN ZJN, VRAAGT U ZICH WAARSCHÜNLJK AT, WAAROM IK U D'j ME VjjET KOMEN. Nee, dit is beslist geen felle kou- inval met maartse hagel- en sneeuwbuien aan de lopende band. Het is, zoals zo vaak in de afgelopen winter, bij wat losse polaire flodders gebleven. De medewerkers in Groningen, die gisteravond rond 7 uur daar re gen- en sneeuwbuien meldden, dachten zelf ook al in die rich ting. Ons land blijft een grensge bied van koude en mildere lucht. De echte depressiekou blijft beperkt tot noordwest- Rusland en delen van Skandina- vië. In West-Europa behouden hogedrukgebieden met rustig weer vrij veel invloed. Het maxi mum, dat zondag bij Schotland lag, was gisteravond met 1037 millibar boven de lage landen aangekomen (centrum België) op weg naar Frankrijk. Bij IJs land daalde de luchtdruk giste ren. Verder blijven diepe depres sies zich vooreerst grotendeels uitleven boven de oceaan, waar bij ze tot in Ierland regen en af en toe stormstoten te weegbrengen. Hoewel er verderop in de week nog wel weer wat nachtvorst kan komen, blijf ik de mening toegedaan men mag dit rustig een stokpaardje noemen dat de lente dit jaar eerder naar de HET WEER door Hans de Jong zachte dan naar de koude kant zal uitvallen. Let wel, dit sluit af en toe een hagelbui niet uit. maar de gemiddelde tempera tuur zal zich daar toch niet al te zeer door laten imponeren. De basis voor deze prognose vormt het verband dat er bestaat tus sen hevige kou in de Verenigde Staten en onze lentetempera- tuur. Na de tien strengste win ters van deze eeuw tot 1966 in Boston, waren in vrijwel alle ge vallen de Nederlandse lentes te zacht of normaal van tempera tuur. Een verklaring daarvoor is trouwens ook wel vrij logisch. De Canadese en Amerikaanse kou wordt afgevoerd naar de oceaan, stuit daar op warmere lucht en doet depressies gebo ren worden. Die koesteren be langstelling voor West-Europa en nemen zachte lucht vanuit het zuiden en zuidwesten mee. Op dit ogenblik verhindert bo vengenoemd hogedrukgebied de zachte stromingen verder naar het continent te komen, maar dat zal over enige tijd on getwijfeld wel weer veranderen. Er zijn mensen, die zo'n seizoen- voorspelling niet meer dan een slag in de lucht vinden. Ik zie niet in, waarom ze dat menen, wanneer er duidelijke verban den te vinden zijn. De luchtdruk in Amerika is mo menteel hoog van WestrCanada tot Texas. Depressies ten oosten van de Grote Meren en ten zui den ervan bewegen naar het oos ten. Het is een vertrouwd koud stromingspatroon. Over kou ge sproken: minus 41.3 graden Cel sius was in de afgelopen decem bermaand een nieuw koudere- cord voor het zuid-Zweedse He- mavan (oud record min. 40.6). Lillh&rdal registreerde min 41.5 (op 28 december), niet officieel gelft voor Orrmo in die buurt minus 45 graden als nieuw re cord, wel een bewijs ervoor hoe streng de afgelopen winter in die contreien is geweest. Jönköplng boekte een sneeuwhoogterecord van 46 cm. Het oude was 40 cm in 1907. Hoog tijd om naar eigen land terug te keren en wel naar het Groninger Ten Post, waar met 263 mm neerslag de op vijf na natste winter sedert 1840 werd waargenomen. De serie van ze ven te zachte winters, die het tot en met de afgelopen seizoen is geweest, mag geen unicum wor den genoemd, want van 1732 tot en met 1739 waren er maar liefst acht op een rijtje. U zietde weeramateurs, die deze zaakjes hebben uitgeplozen, kennen de weg. De weerman van Trouw krijgt het er maar makkelijk door op z'n oude dag En dan ter afsluiting natuurlijk heet van de naaild het februari weer van Roosendaal: gemiddel de etmaaltemperatuur 5.1 graad Celslus (normaal 2.4), winter 3.3 graad Celsius (2.6). Luchtdruk gemiddelde van februari 1005.5 millibar (normaal 1013), winter 1007.6 millibar) en zuidwest was de overwegende windrichting respectievelijk voor 40 procent in februari en 37 procent in de winter. Amsterdam rw bew De Bilt zw bew. Deelcn zw bew. Eelde rw bew Eindhoven onbew Den Helder zw bew. Rotterdam licht bew. Twente zw bew Vlisalngen onbew Zd Limburg onbew. Aberdeen onbew Athene geh bew. Berlijn sneeuw Bordeaux licht bew Brussel onbew Frankfort onbew Oenèvc onbew Helsinki «necuw Insbruck onbew Kopenhagen zw. bew Lissabon licht bew. Locamo onbew Londen zw bew. Luxemburg onbew Madrid half bew Malaga half bew Mal lore a zw bew MUnchen onbew Nice onbew Oslo onbew Parijs licht bew. Rome onbew Spilt onbew Stockholm motregen Wenen zw bew zunch onbew Casablanca onbew Is tanboel zw bew Las Palmaa onbew Tunis half bew temp 7-10 5 0 5 0 5 0 4 0 6 0 4 0 5 0 5 0 5 0 5 0 5 0 17 0 3 0 1 15 0 6 0 4 0 6 0 ■5 01 4 0 3 0 21 0 13 0 7 0 •1 0 18 0 23 0 10 0 1 01 2 0 7 0 15 O 10 0 •0 0 1 0 04 3 0 24 0 11 0 1 28 0 18 0 Hoogwater woensdag 2 maart VUaaingen 11 51. Hanngvlieuluöen 11 SS. Rotterdam 100-13 55, Scheveningen 0 40- 13 40, IJ muiden 110-13 41, Den Helder 4 26-16.54, Harllngen 7 07-10 25, D'lf/ijl 9 13-2141 Grijpen ze niet naar de naam van oma, opa, oom Piet of tante Agaat je, dan hebben de meeste ouders de aandrang hun kind naar een popu laire figuur van film. t v., of uit politieke of vorstelijke kringen te noemen. Zo blijkt uit de bij de Amsterdamse burgerlijke stand in 1968 aangegeven baby's, dat de na men van de leden van ons konink lijk huis daar weliswaar niet vaak voorgekomen zijn. maar wel (42 keer) de naam Irene. Onze prinses Irene kan vernoemd zijn, maar voor hetzelfde geld kunnen die ba by's de naam gekregen hebben van Irene uit de Forsyte Saga, toen op de Lv. In hetzelfde jaar zijn er in de hoofdstad ook heel korte namen ingeschreven als Bo. En, Ha, Ho, In en Su, niet-Nederlands. maar wel erkend. Het jaar daarop werden onder meer geregistreerd Apollo, Broer. Caesar, Hosannah, Nasser en Wampie. Blijkbaar kon er toen al veel meer in Amsterdam dan daarbuiten, want een greep uit de vele weigeringen uit dezelfde jaren en daarvoor leert, dat in 1956 in Hansweert de voornaam Boelhou wer aanvankelijkniet werd geac cepteerd, dat in 1962 in Norg Sie- briena eerst niet mocht, in het zelfde jaar in Zaandam Arjan niet, in 1964 een vader uit Harlingen zijn kind pas na veel moeite Joey mocht noemen, dat Wende in Kat wijk (1965) uiteindelijk in Wendell- ne veranderd moest worden en dat in 1966 en 1967 in Hoofddorp Pas- cale, Janice en Petronette de nodi ge moeilijkheden veroorzaakten - hun namen althans. Een ambten aar in Den Helder vond Cinderella niet geschikt (1967) en in hetzelfde jaar moest in Emmeloord „Dion- ne" als „Dionysia" ingeschreven worden. In 1968 mocht een Fries ouderpaar pas na een hoop ellende hun zoon Pieterjan (zonder streep je middenin) noemen, en in 1969 werd een echtpaar in Wormer niet toegestaan hun kind de naam Sl- dorova (achternaam van een Rus sische schaatskampioene) te geven. Tot 1970 mocht een kind volgens het burgerlijk wetboek alle namen dragen (zelfs meisjesnamen voor jongens mogen en omgekeerd; daar heeft de wet nooit onder scheid tussen gemaakt), mits die al eens eerder voorgekomen waren. Een ambtenaar die zo'n naam nog nooit gehoord had mocht die dus weigeren, totdat het tegendeel be wezen kon worden. Sinds dat jaar is de wet op dit punt heel wat milder geworden, maar toch is de zer dagen in Zaandam opnieuw zo'n geval voorgekomen: daar is de naam Robertszoon geweigerd, om dat dat „zoon" vroeger als ge slachtsnaam gebruikt werd en dat zou, vond de ambtenaar, maar ver warring wekken. (In 1969 heeft de Hoge Raad Willemszoonook verboden). En toch, zegt men bij de Amsterdamse burgerlijke stand, mag sinds 1970 eigenlijk alles, als het maar leuk klinkt. Een naam hoeft nu volgens de wet niet eerder door iemand gedragen te zijn. Wel heeft een ambtenaar het recht een onwelvoeglijkenaam te weige ren waarmee het kind later opge scheept zou zijn, en ook mag een achternaam tenzij die ook als Het bestuur van de Nederlandse Nieuwsblad Pers, dat zijn blad, NNP geheten, onder meer naar alle Tweede-kamerfracties stuurt in de begrijpelijke verwachting dat het daar niet ongelezen in de prullebak verdwijnt, kreeg laatst een van die exemplaren terug. Op het etiket was deze tekst getikt: „Retour af zender. Geadresseerde is tegen ver spilling van energie en grondstof fen en weigert om die reden alle ongevraagde drukwerken". De wei gerende geadresseerde: de Boeren partij. „Rest slechts de vraag", al dus het blad, „waaraan boer Koe koek dan wèl al zijn enèrgie ver spilt". voornaam voorkomt niet als voornaam opgegeven worden. Dus wie zijn kind „Flierefluiter" wil noemen, mag dat rustig doen „Dat zou ik weigeren," zegt de Amsterdamse ambtenaar, want dat vind ik een beroep." Ondanks die vrijheid op het gebied van naamgeving houdt de ambtenaar dus een flinke vinger fn de pap. Maar zeker is dat Joey, Dionne, Wende en Boelhouwer en hun ou ders nu geen problemen met de burgerlijke stand meer zullen krijgen. Captain Hook, een papegaai van het Engelse Treasure Island, kan hijna evenveel als zijn baas Godsall. Baas en papegaai doen dan ook veel sa men: ze drinken tegelijk een kopje thee, eten allebei met een lepel en poetsen na het eten allebei keurig hun tanden - hoewel de vogel dut laatste noodgedwongen op tong en snavel moet concentreren. Captain Hook vult evenals de baas wekelijks de voetbaltoto in, maar dat heeft hem tot nu toe nog geen penny opge bracht. In de helm wee-naar-vroeger- beweglng is het vallen en opstaan. Je hebt. om een voorbeeld te noe men, na veel pijn en moeite zo'n gek, hoog en wiebelig tafeltje voor een kamerplant ln de wacht ge sleept, Je laat het trots aan een paar kennissen zien, maar die kij ken Je meewarig aan: weet Je nog niet dat ouderwetse wandteksten het nieuwste zijn? Na dit (verzon nen) voorbeeld willen wij er de aan dacht op vestigen, dat oude Tom Poes-boekjes onveranderd ergens bovenaan de lijst van de nostalgie- hltparade blijven staan. Het 8tripschap (adres: Postbus 104, Ui thoorn) heeft nu heruitgegeven: De Watergeest (uit 1947) en Kweetal de breinbaas (uit 1950). Deze twee boekjes kosten samen 8,25 en zijn ook ln de gewone boekhandel te koop. Uitgeverij De Bezige Bij staat met het Stripschap aan de wieg van deze veelbegeerde heruit- gaafjes. HOE BESTAAT HET IS" „Mens" is altijd mannelijk, behalve als het vrouwelijk is, want dan is het onzijdig. (Uit het personeelsblad Heemal- Heden). -

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5