100" Van der Stoel wil voor Tsjechische tv Donderdag gesprek Unilever Weer meer doden in het verkeer Trek uw winterjas aan en haal de zon bij Amro Reizen. amroF^gizen Eerstenieuwe Intercity-trein Voorlopig geen harde acties van schippers Rem op trek uit Randstad eerst m'n Qcudfthdjtpe opeten..! ~V Bejaarden door stank verdreven Vervangingsmiddel van fosfaat krijgt gunstig rapport Om standpunt over schending mensenrechten uit te dragen Arnhem vraagt Billiton eerder te gaan sluiten Dode en 3 gewonden' bij verkeersongeval Uw Kunstgebit DINSDAG 1 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 Van een verslaggever ROTTERDAM De binnenschippers hebben de harde acties die zij voor vandaag hadden aangekondigd, opge schort. Oorzaak is een toezegging van staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) dat hij het wettelijk aantal los- en laaddagen uiterlijk per 1 april zal verlagen. In een ultimatum, hadden de schippers van de staatsse cretaris geëist deze toezegging voor 1 maart te doen. De Federatie van schippersbonden, die zich, hangende het ultimatum, had teruggetrokken uit het overleg in de Commissie binnenscheepvaart, wil op 28 maart weer aan overleg deelnemen. Door het intrekken is mogelijk een schippersblokkade zoals die anderhalf jaar geleden werd uit gevoerd; op het laatste ogenblik voor komen. De schippers willen af van het maxi mum van vier los- en vier laaddagen en wijzen op het internationale bin- nenvaartverkeer waarvoor maximaal twee los- en twee laaddagen gelden. De sehlppersbonden willen eenzelfde maximum, omdat er zeggen zij bij de verladers de neiging bestaat de internationalke binnenschepen voor te laten gaan. Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft wel oren naar de wen sen van de schippers maar de vervoer ders willen dat tevens de vrachtprijs lager wordt bij minder los- en laadda gen. De heer Nobel van de vervoers organisatie EVO is verbaasd over de brief van Van Huiten aan de schip persbonden. De EVO is over deze brief niets bekend. De staatssecreta ris zal donderdag met de vervoerders over deze zaak praten. Vervolg van pagina 1 Wel resultaat hadden gisteravond de CAO-onderhandellngen In het. timmerbedrijf. Volgens een* woordvoerster van de drie bouwbon den is het akkoord gebaseerd op het pakket dat de vorige week in de bouw is overeengekomen. Verwacht wordt dat de achterban met dit „bouw-pakket" akkoord zal gaan. In het schildersbedrijf is een basis gelegd voor nieuwe CAO- onderhandelingen, waarbij zal wor den uitgegaan van een werkelijke loonsverbetering van minstens 1,6 procent, aldus een woordvoerster van de drie bouwbonden. De CAO- onderhandelingen beginnen donder dag. De bouwbonden hebben de rond zestig stakende schilders opge roepen weer aan het werk te gaan. Bij de hekkesluiter aan het sta kingsfront in de industriële sector, het chemisch bedrijf Synres-Almoco (1440 man) in Hoek van Holland, bestond gisteravond enige hoop, dat het werk spoedig zal worden hervat. De directie van deze DSM-dochter heeft de drie industriebonden laten weten in ieder geval niet minder dan één procent reële loonsverbetering te zullen bieden. Het uiteindelijke Vervolg van pagina 1 Er blijkt in die ste den vooral extra woningbouw moge tijk op plaatsen die braak liggen, of plaatsen waar nu nog hinderlijke bedrijven staan die worden uitge- plaatst. Wat betreft de bouwlokatles voor Den Haag heeft de regering de be slissing uitgesteld: uiterlijk dit jaar moet in overleg met de regionale overheden de definitieve beslissing vallen tussen Leidschendam-Oost. Pijnacker-Nootdorp en Wateringen, of een combinatie van delen van deze drie. In de Rijnmond gaat men er nu van uit dat er geen extra lokatie meer nodig is: alle nodige extra wo ningbouw kan binnen het stedelijk gebied verwezenlijkt worden. In Amsterdam is het juist omge keerd. Daar blijkt het woningverlies door de stadsvernieuwing Juist gro ter dan was verwacht, en is er dus meer bouwruimte nodig. In de nota wordt Haarlemmermeer-Noord als nieuwe lokatie genoemd, en een plaats ten zuiden van Amstelveen. In de provincie Utrecht is behoefte aan 56.000 nieuwe woningen, vooral voor grotere bevolkingsaanwas en gTotere gezinsverdunning dan aan vankelijk was geraamd. Bulten de bestaande bouwlokatles als Maarssen, Nieuwegein en Houten wil de regering nu Amersfoort als groeigemeente aanwijzen. Dat bete kent dat daar dan 10.000 nieuwe woningen moeten komen. Dan nog blijft er tot 1990 een tekort in de provincie Utrecht, dat volgens de regering zou kunnen worden opge vangen door een intensiever sprei- dingsbeleld vanuit Utrecht naar vooral de groeikern Zwolle. De spreiding van de rijksdiensten wordt in de nieuwe nota definitief op een laag pitje gezet. De hele spreidingsoperatie zal nu worden beperkt tot de omvang van de groei van het in Den Haag gevestigde rijksapparaat in de jaren na 1980. Dat is precies waar het protesteren de gewest Den Haag de regering al jaren om gevraagd heeft. Het terugdraaien van de spreiding is vooral ingegeven door, zoals Oruij- ters het gisteren zei, „de grote zorg voor de werkgelegenheid in het Haagse". In de nota wordt zelfs de mogelijkheid geopend het aantal over te plaatsen ambtenaren nog geringer te doen zijn dan de omvang van de groei van het rijksapparaat. BIJ minder gunstige economische ontwikkelingen in Den Haag kan de spreiding nog verder worden ver minderd. Voortaan zullen, zo zei mi nister Gruijters, de Haagse belan gen nauwkeurig worden afgewogen tegen die van de gebieden waar de rijksdiensten naar toe zouden ver huizen, vooral het noorden en Limburg. (ADVERTENTIE) percentage zal in CAO- onderhandelingen worden bepaald. In het overleg over de CAO voor de vleeswarenindustrie hebben de werkgevers na lang beraad een reële loonsverhoging (naast de volledige prijscompensatie) aangeboden van één procent: 0,75 procent per 1 Janu ari en 0,5 procent op 1 Juli. Voorzit ter Schelling van de Voedingsbon den FNV. die dit bevestigde, noem de het bod van de werkgevers „bene den de maat". „De leden beslissen echter", zo zei hij. De bonden zullen de werkgevers binnen veertien da gen op de hoogte stellen van de reactie van de achterban. De onderhandelingen over een CAO voor Unilever (17.000 man), die op 25 februari werden onderbroken, zullen ook donderdag worden voortgezet. De Industriebonden FNV verwach ten, dat de ongunstige resultaten van een aantal Nederlands? Unlle- ver-bedrijven „breed zullen worden uitgemeten" als het concern van daag de jaarcijfers publiceert. In de havens van Rotterdam en Amsterdam is gisteren, na een sta king van drie weken, weer volop gewerkt Op het moment, vrijdag, waarop een principe-akkoord is be reikt over een nieuwe CAO, staak ten in de havens ongeveer 7.000 ha venarbeiders. Daardoor werden de havenactiviteiten tot vrijwel nul te ruggebracht IJHORST Veertig bejaarden uit het Drentse IJhorst hebben hun wo ningen tijdelijk verlaten. Oorzaak is de isolatie van de woningen. Het behandelen van de poreuze muren met een slllconenpreparaat en ter pentijn veroorzaken zoveel stank dat de bejaarden op advies van het ministerie van Volksgezondheid tij delijk in pensions, hotels, zomer huisjes of bij familie zijn onderge bracht. Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal verkeersongevallen, waarbij mensen om het leven kwamen of gewond werden, is in 1976 toegenomen. Na een aanhoudende daling sinds eind 1972 is dit de eerste keer dat er sprake is van een stijging. Volgens de eerste gegevens van het Centraal Bureau voor de 8tatistiek zijn in de periode januari tot en met november van het afgelopen jaar 2230 mensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen, vergeleken met 2129 in dezelfde periode van 1975. Het aantal mensen dat werd gewond bedroeg 58.420 tegen 55.051 in 1975. In toenemende mate. aldus het CBS, raken mensen gewond of worden gedood bij verkeersongevallen waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd. In de eerste negen maanden van het afgelopen Jaar stierven 229 mensen bij dergelijke ongevallen tegen 198 in dezelfde periode van 1975. Het aantal gewonden steeg van 3138 tot 4175. Van een verslaggever De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren in Utrecht het eerste nieuwe Intercity-treinstel, dat is gebouwd door de Westduitse wagenfabriek Tal bot in Aken, in ontvangst genomen. Tot augustus zullen nog zes nieuwe treinstellen van vier miljoen gulden per stuk worden geleverd. Na enkele proefritten zal met ingang van de nieuwe dienstregeling (22 mei) het treinstel worden ingezet op het traject Eindhoven-Venlo. De nieuwe treinstellen, die met hun verhoogde cabine veel weg hebben van een Boeing Jumbo-vliegtuig (foto boven), zullen in de loop van de jaren tachtig het merendeel van de 140 treinstellen van het zogeheten „hon- dekop-type", die nu op de Intercity- lijnen rijden, vervangen. De eerste lijn waarop alleen met de nieuwe trei nen zal worden gereden, is de Schip- hollijn (Amsterdam-Schiphol-Den Haag), die nu nog in aanbouw Is. Drie rijtuigen Ieder treinstel van bet nieuwe type bestaat uit drie rijtuigen; maximaal vier treinstellen kunnen tot één trein worden gecombineerd. Nieuw is dat de Intercityrelzigers van het ene In het andere treinstel kunnen komen vla een smal doorloopgangetje onder de machinistencabine. Een reiziger die in het verkeerde treingedeelte zit, kan hierdoor in het goede treinstel komen zonder te hoeven overstappen. Verder is in de nieuwe trein de venti latie verbeterd, zijn de ruiten van getint glas en is de beenruimte In de tweede klas tien centimeter groter. Ook krijgen de reizigers in de tweede klas een leeslampje. De beenruimte in de eerste klas (op de foto onder het Interieur van een eerste klasse rij tuig) is gelijkgeschakeld aan die in de tweede klas. Wel hebben reizigers In do eerste klas meer armslag omdat er maar drie stoelen op een rij staan tegen vier in de tweede klas. De nieuwe Intercity-treinen kunnen een snelheid van 1C0 kilometer per uur bereiken. Tot nu toe rijdt de trein in Nederland maximaal 140 kilometer per uur. De NS bestudeert de moge lijkheid op een aantal trajecten de snelheid op te voeren. Het is echter nog de vraag of de voordelen (tijd winst) opwegen tegen de nadelen (zo als de kosten die zijn verbonden aan de ombouw van seinen en overwe ginstallaties en het wegsnijden van bochten). Op het traject Den Haag- Groningen sou het overigens al moge lijk zijn de maximumsnelheid tot 1C0 kilometer per uur op te voeren zonder al te veel kosten. De tijdwinst be draagt een kwartier. Van een verslaggever DEN HAAG Een van de vervan gingsmiddelen voor fosfaat in was middelen heeft bij een onderzoek naar de veiligheid voor het milieu een gunstig rapport meegekregen. Het is het Belgische preparaat Ci- trex-S-5, in Nederland gebruikt in het wasmiddel Klok C 5, dat tot nog toe een marktaandeel van één pro cent opbouwde. Fosfaten bedreigen de kwaliteit van het oppervlaktewater door overma tige algengroei mogelijk te maken. In het uiterste geval wordt het water zowel voor vis als voor zwemmers onleefbaar. Naar vervanging van fosfaat in wasmiddelen wordt al lang gestreefd. Maar voordat een middel op grote schaal kan worden toegepast, moet vaststaan dat het niet op zijn beurt gevaren voor mi lieu of gezondheid oplevert. Een onderzoek van het Rijksinsti tuut voor de volksgezondheid heeft nu voor Cltrex-S-5 gunstige resulta ten opgeleverd. Men bekeek de gif tigheid van het preparaat voor al gen, watervlooien en vissen, en de biologische afbreekbaarheid. Vol gens de fabrikant heeft een onder zoek bij TNO aangetoond dat ook op het punt van waswerking de ge bruikelijke fosfaten door het middel afdoende kunnen worden vervan gen. Citrex wordt vervaardigd uit suikerbietenpulp, een restprodukt van de suikerindustrie dat overigens als veevoer wordt gebruikt. De Bel gische fabriek, die zes werknemers telt, boekte vorig jaar een omzet van 370.000 gulden. (ADVERTENTIE) Voor elke plannenmaker, geheel vrijblijvend: keus uit 1872 pagina's voorpret. En desgewenst: uitvoerige adviezen en alternatieven. Bij 515 Amro Banken met dit vignet: j van onze speciale verslaggever Ferry Mingelen PRAAG-Minister van der Stoel heeft zijn Tsjechoslowaakse collega Chnoupek gisteren uitgedaagd hem tien minuten voor de Tsjechische televisie de tijd te geven om het Westerse standpunt over de schending van de mensenrechten in Tsjechoslowakije uit te dragen. Chnoupek op zijn beurt zou dan tien minuten voor de Nederlandse NOS-televisie de tijd moeten krijgen de kritiek vanuit het westen te weerspreken. Minister Van der 8toel heeft gisteravond in Praag contact opgenomen met de NOS-vertegenwoordiger terplekke om de zaak te regelen. Hij deed zijn voorstel in een opwelling omdat, zo zei hij, mijn Tsjechische ambtgenoot bleek te twijfelen aan de vrijheid van meningsuiting in het westen. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer De eerste ontmoeting van mi nister Van der Stoel, die gis teren voor een driedaags offi cieel bezoek in Praag aan kwam, met zijn Tsjechische ambtgenoot heeft in een wei nig vriendschappelijke sfeer plaatsgevonden. "De sfeer was beleefd en openhartig," zo zei mr. Van der Stoel, en dat betekent in het diploma tieke jargon dat de menings verschillen groot waren en bleven. Dat ontkende mr. Van der Stoel ook niet. In een gesprek onder vier ogen met Chnoupek heeft minister Van der Stoel het vrijwel uitslui tend gehad over het In Janua ri verschenen manifest Char ta 77, waarin de Tsjechoslo waakse regering wordt ge vraagd de mensenrechten te eerbiedigen. Het manifest was ondertekend door 257 be kende en minder bekende Tsjechen. In het manifest wordt er op gewezen, dat de schending van burgerrechten in strijd is met de vorig Jaar afgesloten akkoorden van Helsinki over vrede en sa menwerking in Europa. Minister Van der Stoel heeft gisteren zijn grote zorg uitge sproken over de maatregelen (arrestaties, langdurigever horen, intrekking van rijbe wijzen en verbreking van te lefoon aansluitingen) die de autoriteiten in Praag tegen de Charta-ondertekenaars hebben ondernomen. "Het is een ernstig feit dat hier zo tegen letter en geest van het verdrag in Helsinki wordt ge handeld. Dit werpt een zware schaduw over de komende conferentie in Belgrado waar de uitvoering van de afspra ken van Helsinki getoetst zal worden," aldus minister Van der Stoel. Volgens hem heeft Chnoupek alle kritiek van de hand ge wezen en met name ontkend dat de voormannen uit de Praagse lente van 1968, toen het communistische regime een vriendelijker gezicht kreeg, gediscrimineerd zou den worden. De Tsjechen me nen ook dat het onderdeel mensenrechten van het Hel- slnkl-akkoord niet internati onaal besproken behoeft te worden In Helsinki. De wes terse landen menen Juist dat het tegendeel in Helsinki is afgesproken. Spanning Het bezoek van minister Van der Stoel aan Praag is in Den Haag met enige spanning te gemoet gezien. De vrees be stond dat het bezoek door de Tsjechen misbruikt zou wor den voor prestigewinst. Mi nister Van der Stoel was daar zelf niet zo bang voor, omdat hij de Tsjechen bij de voorbe reiding van het bezoek al had laten weten de problemen rond Charta 77 aan de orde te zullen stellen. Hij heeft daar om ook niet overwogen zijn bezoek af te gelasten. Het doorgaan van het bezoek viel enigszins op, omdat Tsjecho slowakije op het ogenblik in ternationaal enigszins ge ïsoleerd wordt. Zo hebben Noorwegen en Oostenrijk kortgeleden laten weten be zoeken van Tsjechische rege ringsleden niet op prijs te stellen. Minister Van der 8toel ls overigens niet van plan zelf contact te zoeken met onder tekenaars van Charta 77 al hoewel hij een van hen, een vroegere minister van buiten landse zaken Jlri Hajek nog uit zijn studententijd in 1948 kent. Van der Stoel voelt niets voor Initiatieven op dit punt om te voorkomen dat hij voeding geeft aan de be wering van de Tsjechische autoriteiten dat Charta een buitenlands complot ls. De minister zal contact met dis sidenten echter niet uit de weg gaan „als ze toch een maal voor mijn deur staan". Voorzichtig De voorzichtigheid om geen incidenten uit te lokken heeft een rol gespeeld in de hou ding van buitenlandse zaken in Den Haag tegenover de pers. Om te voorkomen dat Van der Stoels kritiek op de gebeurtenissen zou worden doodgezwegen heeft buiten landse zaken een omvangrijk gezelschap Nederlandse Jour nalisten uitgenodigd mee te reizen naar Praag. ZIJ kregen echter wel het vriendelijke verzoek, daargelaten hun el- gen Journalistieke verant woordelijkheid, alles na te la ten wat de Tsjechische auto riteiten negatief over het be zoek in zijn geheel zou kun nen doen denken. Buiten landse zaken ls bang dat ook daarvan misbruik gemaakt zou kunnen worden. Van een verslaggever ARNHEM De gemeenteraad van Arnhem heeft gisteravond besloten het verzoek van de fracties van de PvdA. PSP en PPR aan de directie van Billiton ln Arnhem om het lood- bedrijf onmiddellijk te sluiten, te ondersteunen. B en w zullen Billiton vragen de lóodsectle van het bedrijf, - die de grootste bron van vervuiling is. niet pas op 1 april maar eerder te sluiten. Burgemeester dra. J. A. F. Roeien las gisteravond een verklaring over de Billlton-affaire voor, waarin on der meer werd gezegd dat afhanke lijk van de resultaten van een onder zoek onder alle twee- en driejarige kinderen ln de wijk 't Broek (bij Billiton), bekeken zal worden of een uitgebreider onderzoek en andere maatregelen wenselijk zijn. Vorige week verklaarde wethouder me vrouw C. J. Lavell-De Vries dat ook de vier-, vijf- en zes-Jarigen zouden worden onderzocht op het loodge- halte van het bloed. Een motie van het CPN-raadslid O. W. Brouwers om een algemeen be- volklngsonderzoek te laten instellen onder de wijkbewoners rond Billiton werd door geen van de fracties over genomen. De voorzitter van het Mi- lleu Actiecentrum Nederland, afde ling Arnhem, deelde naar aanleiding van de verklaring mee dat Juristen van de vereniging „Voorkomen is beter" bezig zijn met het aanspan nen van een kort geding tegen de gemeente Arnhem, waarvan wordt, geëist dat er een algemeen onder- zoek wordt Ingesteld. Van een verslaggever APELDOORN De zeventien-1 jarige D. Palm uit Eerbeek ls giste-- ravond op de Oroeneendaalseweg ln Apeldoorn bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De JONGE MAN ZAT BIJ ZIJN VADER IN DE AUTO. Bij een inhaalmanoeuvre' raakte de auto van de weg en sloeg- over de kop. Drie andere inzittenden van de auto werden zwaargewond* overgebracht naar het Lukaaleken-I huis in Apeldoorn. (ADVERTENTIE) kon niet meer loszitten of verschuiven! Dentofii - het speciale moderne poeder - behoeft slechts op de gebitsplaal gestrooid Ie worden om het gebit de gehele dag Vast op rijn plaats te houden Denlofii ver gt Uw zekerheid in gezelschap, beroep er* sport. Probeer het nog heden. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3