Twee Namibische predikanten praten in ons land over hun land Uit brieven van lezers Hoe komt Goud zwaard hierin terecht? Verdedigers dominee voor DDR-rechter §^52 Propaganda Onbegonnen werk? Genoeg Rustige heren Evangelisatie-actie geref. gemeenten Franciscus- expositie in Uden Vaticaan: Lefebvre blijft halsstarrig VANDAAG „Nairobi oecume nisch uitwerken Voorbijgangers DINSDAG 1 MAART 1977 KERK Trouw/Kwartet 2 door A. J. Klei Onlangs beluisterde ik een toe spraak van een hervormd per soon. die zijn gehoor opwekte, aardig tegen gereformeerden aan te kijken. Hij legde uit dat de gereformeerden vroeger in derdaad een niet altijd even aantrekkelijk volkje vormden, maar dat dit tegenwoordig heel anders ligt. Voorbijge gaan zijn, aldus het betoog, het gereformeerd triomfalis me. het gereformeerd imperia lisme en het nou Ja. dat derde -isme, ben ik kwijt, maar 't verhaal kwam er dus op neer dat er vandaag de dag best met gereformeerden om te springen valt. Ik knikte instemmend, tenslotte had ik ook meermalen geschreven dat de gereformeerden minder hoog van de toren blazen sinds zij zelf vrijzinnige en linkse lieden in huls hebben Maar de laatste dagen vraag ik me of zij wel werkelijk hun boze -ismen hebben afgelegd. Verle den week hadden we in de krant het bericht dat de gereformeerde ker ken een zware delegatie sturen naar een conferenUe in Potchefstroom over het rassenvraagstuk in zuide lijk Afrika. Met enige trots liet Leus den. waar alle gereformeerde touwtjes samenkomen, weten dat tot de afgezanten van de gerefor meerde kerken ook prof. dr B Goudzwaard behoort. Verzwegen werd echter dat de heer Goudzwaard helemaal niet gerefor meerd is. Ik bedoel, hij zal wel gere formeerde overtuigingen met zich dragen, maar hij Is geen lid van de gereformeerde kerken. Hij Is een buitenverbandse vrijgemaakte gere formeerde. Daar Is hij, denk ik. niet minder om. maar de vraag is. hoe hij terecht komt in een officiële verte genwoordiging van de kerken die hij. hoe dan ook. de rug heeft toege keerd? Ik heb het vermoeden dat hieraan het doodgewaande gerefor meerd Imperialisme ten grondslag ligt. Hoe is het toegegaan? Ik neem aan als volgt. De gereformeerden, die erover te bedisselen hadden wie hen in Zuid-Afrika zouden vertegen woordigen. gingen na wie in hun midden waardig bevonden konden worden om deze gewichtige taak op zich tc nemen. Opeens riep iemand: Goudzwaard! Iedereen was het daar terstond mee eens. Goudzwaard precies, dat was hun man, die moesten ze hebben. Voor treffelijk econoom aan hun eigen Vrije Universiteit, opsteller van het CDA-program mooier kon het niet Hij heeft een goeie relatie met Beyers Naudé. wist iemand te mel den en een ander, die 't moderne leven kent. gaf als zijn overtuiging dat je om een persoon, die op de televisie bij zijn vóórnaam aange duid wordt, echt niet heen kunt. Kortom, allerwege geestdrift. Nie mand vToeg zich af of de heer Goudzwaard wel lid van de gerefor meerde kerken was, men ging er gewoon van uit dat een man, die zoveel deugden in zich verenigt, ui teraard gereformeerd was. Welnu, dat is een vorm van gereformeerd imperialisme. Overigens ben ik er helemaal niet tegen dat buitenverbandse vrijge- maakten klussen opknappen voor de gereformeerde kerken. Zo heb ik er ook volledig vrede mee dat de buitenverbandse vrijgemaakte geo loog prof. dr. J. R. van der Fliert meespreekt in het deputaatschap voor kerk en theologie. En los van iemands kerkelijke komaf vind ik het zelfs te loven in de gereformeer den dat zij niet-theologen mee laten praten over theologische affaires. Maar voor zover ik weet hebben de gereformeerden nooit te kennen ge geven dat zij voor de samenstelling van dit belangrijk deputaatschap leentjebuur speelden bij kerken, waarmee ze welbeschouwd sinds 1944 in onmin leven. De niet weg te vlakken taken van de hoogleraren Goudzwaard en Van der Fliert in de ..gewone'" gerefor-, meerde kerken maken intussen het beeld van de buitenverbandse vrij gemaakte kerken niet helderder. Aan de éne kant fungeren zij zo'n beetje als opvang van verontruste gereformeerden die het In hun eigen kerk niet langer uithouden (hoewel zij soms doorschuiven naar de meer solide blnnenverbandse vrijge maakte kerken) en vemeem Je in buitenverbandse kring luide klaag zangen over de toestand bij de gere formeerde kerken. Aan de andere kant zijn er blijkbaar bultenverban- ders die zich niet alleen thuis voelen bij „gewone" gereformeerden, maar ook bereid zijn voor hen bepaalde kastanjes uit het vuur te halen. Maar daar ga ik nu niet verderop in. het ging vandaag over een (ver moed) staaltje van gereformeerd im perialisme. Prof. B. Goudzwaard door Aldert Schipper Het is niet waar, zoals sommige teungToepen voor het Zuidaf- ikaanse bewind in hun propa- anda beweren, dat de bevrij- lingsbeweging Swapo een tamgebonden (op de Ovam- Oitam steunende) organisatie De overgrote meerderheid in de zwarten in Namibië aat achter de Swapo. Dit atste is een van de lodschappen, die twee Nami- ische predikanten, ds B. G. Camera en ds. E. S. Tjirimuje, ie vorige week in ons land varen, uitdragen. De twee dominees zijn verbonden ian de Afrikaanse mcthodistische- -piscopaalse kerk. een vrucht van de zending door zwarte Amerikanen uit de laren iwinUg van deze eeuw De kerk is geconcentreerd in het zuiden van Namibië en telt ongeveer 20 000 leden, dertig predikanten en een bisschop, die de kerk deelt met de zusterkerk in Zuid-Alrika. Tijdens hun bezoek in ons land heb ben de twee gesproken met enkele De Namibische predikanten B. G. Karuera en E. S. Tjiri muje. politici, onder wie het AR-Kamerlid J N. Scholten. Het gesprek ging over een van de zorgen, die de twee domi nees aan het hart gebakken zijn. het lot van de vele tientallen uit Namibië gevluchte jongeren, van wie er zestig in Botswana uitzien naar een moge lijkheid hun studie voort te zetten of te beginnen. De twee hebben zopas in het Britse parlement uiteengezet dat de huidi ge consütuüonele besprekingen in Windhoeks gymnasUekzaal in hun ogen waardeloos en gevaarlijk zijn. Ze zijn bedacht door de Zuidafrika nen en de grondwet voor Namibië is in Pretoria geschreven, zegt ds. Ka ruera. De meerderheid van het volk zal niet aanvaarden dat Namibië ui teenvalt in bantoestans en er dreigt een bloedige guerrilla als de Zuldaf- rikaanse regering haar wil doorzet. Deze regering beweert dat de stam men in het land niet goed met elkaar overweg kunnen en daarom gebon den moeten worden aan een stamge bied Ds. Tjirimuje moet lachen om dit veelgehoorde stukje Zuidafri- kaanse propaganda. De conferentie in de gymnastiekzaal over de ko mende grondwet heeft er juist toe bijgedragen dat de Namibiërs meer dan voorheen een eenheid zijn. Be wijzen zijn voor deze bewering niet voor handen, maar ds. Tjirimuje ver telt een verhaal om zijn mening aan nemelijk te maken. Kortgeleden be noemde de door Zuid-Afrika aange stelde Herrero-leider Klemens Ka- puo een hoofdman in de streek van Osjimbingue. De bevolking, die uit Damara's en Herreros bestaat, wei gerde de stroman van Kapuo te aan vaarden en koos in een democra tische stemming, -waar tweehonderd afgevaardigden aan meededen, voor een nieuwe hoofdman, een Damara. Er waren slechtsvier stemmen tegen. tegen zo'n leger lijkt onbegonnen werk. De twee dominees wijzen ech ter op Vietnam, waar ook een technisch hoog ontwikkeld leger tenslotte moest opgeven tegen de guerrilla. „En we zijn trouwens in Nederland om hier steun te zoeken voor een verdere isolering van Zuid- Afrika. Op die manier kan het Wes ten bijdragen aan de voorkoming van een bloedige oorlog." zegt ds. Karuera. „Wij vechten niet tegen de Zuidafrikanen, maar tegen de apart heid. De apartheidsideologie zal niet alleen ons volk maar tenslotte ook de Zuidafrikaanse blanken schade doen, doordat zij alleen komen te staan in de wereld". Maar de Zuidafrikanen beweren dat zij bijzondere rechten op Namibië hebben, omdat zij het land ontwik keld hebben. 'Wie haalt de koper en de uranium uit de grond en wie rijdt de vrachtwagens?', vragen de twee theologen echter. De Zuidafrikanen hebben in het noorden van Namibië een leger macht van 50.000 man. Een guerrilla Belde predikanten leggen er de na druk op dat de bevolking van Nami bië. die zij als pastor goed kennen, de overheersing door de Zuidafrika nen nu genoeg vindt. Elke dag staan honderden mensen voor de rechter wegens de paswetten. Onze kinde ren sterven door ondervoeding en als ze niet dood gaan voor de school leeftijd zijn wij niet vrij hen naar de school te sturen die wij willen. WIJ hebben een aparte toestemming van de politie nodig als we een vriend willen opzoeken en wij hebben geen recht op een normaal salaris. Als ik contractarbeider ben en Ik loop overdag op straat, moet ik een brief je van mijn baas hebben dat ik daar toestemming voor heb en 's avonds staat er een poiitie-agent voor de barakken waar de mannen slapen. 'Alle volken In de wereld hebben zich bevrijd, waarom wij nog niet?' De twee dominees zijn rustige heren van tussen de vijftig en zestig jaar. Ds. Karuera kent de voorzitter van de Swapo, San Nujoma, goed uit de tijd dat hij nog een jongen was. 'Een aardige inschikkelijke Jongen', noemt Karuera hem. Zij zijn zelf trouwens geen üa van de Swapo ook al sympathiseren zij er wel mee. Hun steun is echter niet onvoorwaarde lijk. 'Als de Swapo de mantel van de Zuidafrikanen zou aantrekken, zou den wij hen ook verdrijven', menen de predikanten. Ds. Karuera was vroeger bevriend met het huidige Herrerohoofd Ka- pua. Sinds hij zich echter door de Zuidafrikanen liet 'kopen' ls het uit met de vriendschap. 'Ook al zou hij ooit nog eens president van Namibië worden, dan zal zijn bewind maar kort zijn', zegt Karuera, 'want nie mand aanvaardt hem en hij kan op eigen kracht niet bestaan.' De militante taal uit de mond van een oude wijze dominee wekt enige verbazing. Is de Namibische bevol king wel in staat om het tegen de Zuidafrikanen op te nemen? 'Als je naar het Noorden van ons land reist, zie Je her en der in de woestijn de uitgebrande militaire vrachtwagens liggen. Ik vraag me af of die misschien door missionarissen in brand gestoken zijn of door onze guerrilla-strijders.' Korf* duidetiffc geschreven, ketst aan een kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naa' Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartel. Postbus 859. Amsterdam Bt pobkkatw wordt de naam van de sennjver vermeld Paardekracht De koudste winter sinds 177 Jaar in Amerika heeft de technologische wereld voor grote problemen ge steld Een olieboycot of een natuur ramp stort de moderne wereld direct tn een energiecricts. Wij vragen ons af of het paard ons redding kan brengen, in noodgevallen. Persoon lijk herinner ik mij de eerste wereld oorlog. hoe onze sleperswagens ge trokken door de bekende sle perspaarden. duizenden tonnen goe deren vervoerden. Duizenden tonnen groentenafval en brood komen in de vuilniszakken terecht. Van ai deze afvalproducten zouden wij een groot aantal sle perspaarden kunnen voeden, de ha ver als bijvoeding Een prachtig ob ject voor werkverschaffing, voor de jeugd Zij zullen Jaren werk hebben eer dat wij voldoende paardenener- gle opgebouwd hebben. Regeren is vooruitzien. Rotterdam R. P. Zeedijk Chr. politiek (3) De heer Schutte, algemeen secreta ris van het GPV. heeft nog al wat Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 bezwaar tegen wat Hans de Boer gezegd heeft op een ARP-vergade- ring in Heino. Als lid van de ARP. ook wel enkele functies in deze par tij vervullende, moet ik zeggen dat hetgeen de Boer gezegd heeft volko men Juist is. niet alleen formeel, maar ook inhoudelijk. Achter de be doeling van het GPV met dit soort artikelen zet ik ook een groot vraag teken Verder, een politiek program dat gebaseerd is op het Evangelie, op de Bijbel, is alleen maar juist als de inhoud de basis, van dat pro gram daarmee in overeenstemming is De uitspraak dat zulk een pro gram naar het Evangelie Is. zegt op zich zelf nog niets. De erkenning dat we geprobeerd hebben dit CDA pro gram op basis van het Evangelie samen te stellen is niet vaag maar duidelijk en voor geen tweeërlei uit leg vatbaar. Mijn bede is (en ik hoop dat de heer Schutte dat met mij zal doen) dat wel als drie partijen de komende Jaren een beleid voeren in overeenstemming met dat program, dan zullen we op deze wijze meer tot zegen zijn voor land en volk dan allen afzonderlijk ln kleine partijen. Hoogkerk K. v.d. Heide WOERDEN De Jeugdorganisaties van de gereformeerde gemeenten hebben een financiële actie opgezet .Zending in Nederland". Het streef bedrag is 45.000 gulden. Dit geld is bestemd voor de aanzet van een nieuwe evangelisatiepost ln het noorden van het land, uitbreiding van het lectuurwerk en materiaal voor het kinderevangellsaUewerk. De gereformeerde gemeenten schen ken de laatste Jaren naast de zen ding in toenemende mate aandacht aan evangelisatie in eigen land In Alkmaar. Tilburg en Tlel zijn evan- gelisatieposten geopend met elk een eigen evangelist Ook in Merksem (Antwerpen) is een post Er is een onderwijzeres benoemd, die leiding geeft aan kinderevangetisatieclubs in Nederland en België en godsdienstlessen geeft op openbare scholen In een aantal gemeenten zijn evangelisatiecommissies, die plaatselijk actief zijn Berlijn Van de 35 DDR-burgers, die september vorig jaar bij de secre taris van de communistische partij SED protesteerden tegen de officiële verdachtmaking van de lutherse pre dikant Oskar Brüsewitz. die in Zeitz zelfmoord pleegde, moeten er drie voor de rechter komen. Zij zitten al sinds vorig jaar in voorlopige hechte nis Hun namen zijn: Rainer Lange- nau, Rudi Moldt en Ruprecht Schrö- ter Zij beschouwen zichzelf als soci alisten en marxisten, maar maakten er bezwaar tegen dat het partijor gaan Neues Deutschland de persoon van ds. Brüsewitz bekladde, nadat hij zich uit protest tegen de beper kende maatregelen tegen de kerk in brand gestoken had. Frankfurt Volgens synodelid prof. dr Gerhard Grohs is het ge sprek. dat de synode van de evange lische kerk in Duitsland met de in dustrie gevoerd heeft over Zuid- Afrika. mislukt Daarom kan een consultatie van de EKD die voor 1 april gehouden zou worden niet doorgaan en moet de kerk wachten op een rapport dat de Zuidafrikaan se raad van kerken in augustus denkt af te ronden. Londen De secretaris generaal van de Britse kerken, Harry Morton, meent dat de Britse raad van kerken zijn weigering steun te verlenen aan de oproep tot desinvesteren ln Zuid- Afrika. moet herzien, indien de rege ring van dat land op haar huidige koers blijft Stuttgart De gezamenlijke bij belgenootschappen in de DDR heb ben vorig Jaar 11.929 complete bij bels en 99 824 exemplaren van het Nieuwe Testament verspreid. Het Jaar daarvoor waren de getallen resp. 19 230 en 51.301. Londen Leslie Brown, de ambtsvoorganger van de in Uganda gedode aartsbisschop Janani Loe- woem. heeft deelgenomen aan de herdenkingsdienst voor Loewoem ln Nairobi Bij terugkeer in Londen zei Brown dat Loewoem door de borst en in de mond was geschoten omdat hij de moed had zich tegen de presi dent van Oeganda te keren. Rome In de Italiaanse stad Imola moeten 119 leden van de Sint- Jansparochie voor de rechter ko men. omdat zij hun kerk bezet had den, teneinde steun te geven aan hun vroegere pastoor, pater Zanibo- ni. Deze werd vorig jaar geëxcommu niceerd wegens huwelijk. De paro chianen wilden de populaire priester echter handhaven. Toen de bisschop de kerk besloot te sluiten, bezetten de parochianen het gebouw om er met hun pastoor de mis te kunnen vieren. Madrid Volgens de Madrileense krant ABC is de rechtsradikale „Spaanse priesterbroederschap" ln dc knel gekomen, nadat de Spaanse bisschoppenconferentie geweigerd heeft de groep te „legaliseren." UDEN ..Franciscus in Brabant" is het thema van een tentoonstelling, die van 26 februari tot 1 mei in het museum voor religieuze kunst in Uden wordt gehouden. Deze exposi tie is een laat uitvloeisel van de herdenking van het 750e sterfjaar van Franciscus van Assisi. De tentoonstelling is ingericht met kunstwerken uit de franciscaner en capucijner kloosters in het oosten van Noord-Brabant en ln Weert. De nadruk wordt vooral gelegd op de manier, waarop de heilige in beeld en schildering is weergegeven en welk historisch proces hieraan ten grondslag ligt De middeleeuwse Franciscus wordt veelal als gestig matiseerde uitgebeeld, de 17/18e eeuwse kunstwerken tonen de toeschouwer Franciscus als boete ling of exstaticus. Het middeleeuws Franclscus-materiaal is summier aanwezig op de tentoonstelling. Dit is'niet verwonderlijk, daar na de val van Den Bosch in 1629 de francisca nen uitgewezen werden. De kunst, die de franciscanen en capucijnen meebrachten, toen zij zich vestigden ln rooms-katholiek enclaves als het graafschap Megen en de heerlijk heid Ravenstein droeg een heel an dere karakter; het was contra reformatorische kunst, de kunst van de kerk die het offensief had Ingezet tegen de Reformatie. De tentoonstelling is dagelijks te zien 's middags van twee tot vijf, behalve op dinsdag. Op de foto toont een der medewerkers het oudste beeld van de tentoonstel ling: Franciscus. de gestigmatiseerde (met doorboorde handen), een beeld uit circa 1480. ROME - Het Vaticaan heeft vastgesteld, dat de „rebelse" Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre geen tekenen van inkeer toont. Het doet een beroep op zijn volgelingen hem te verlaten en zich achter Rome te scharen. In een verklaring van vijf honderd woorden over de man. die weigert ^ich neer te leggen bij de liturgievernieuwingen van het twee de Vaticaans concilie, staat, dat de paus Lefebvre met voorbeeldig ge duld pobeert te laten terugkeren van de dwalingen zijns weegs. Er wordt aan herinnerd, dat het de creet krachtens hetwelk Lefebvre ln juli van het vorig Jaar van de pries terlijke bediening werd uitgesloten, nog steeds van kracht is. Daarom zijn de priesterwijdingen, die hij sindsdien heeft toegediend, niet gel dig Begin februari heeft de 71-Jarige aartsbisschop opnieuw priesters ge wijd. De jongemannen zullen de hun toegewezen ambten nooit rechtma tig uitoefenen, aldus de verklaring. Zondag hebben duizend volgelingen van Lefebi£ onder leiding van een priester. Louis Coache, in Parijs de kerk van de Heilige Nlcolaas van Chardonnet bezet. Zij willen de kerk pas verlaten, als hun een kerk is toegewezen, waar zij traditionele missen kunnen vieren. NA DE STAKING Naar mijn gevoel meer dan voor heen hebben de stakingen van de laatste weken de gemoederen verhit gemaakt. Er is meer discussie ge weest dan vroeger het geval was. Merkwaardigerwijs is in de hoek van de kerk hier en daar opnieuw de vraag aan de orde gesteld of er wel ooit gestaakt mag worden. Ik dacht dat die vraag achter ons lag. Ik herinner me dat we op de jonge- lingsvereninging al tot de conclusie kwamen dat een christen mocht sta ken. Toch doen sommigen alsof dit nog maar weer eens bekeken moet worden. Staken is een democratisch recht, dat men dan ook in dictatori aal geregeerde landen, met name in Oost-Europa, niet aantreft. Wie daar staakt, gaat voor de bijl. Wij zijn een andere mening toegedaan. Er mag gestaakt worden. Men kan discus siëren of de omstandigheden zo zijn. dat die een staking wettigen. En dan nog kennen wij die vrijheid, dat men individueel beslissen kan. Het laatste uiteraard weer bezien tegen de achtergrond van omstandighe den, die ieder collectief meebrengt. Een kerkelijk blad klaagt wel over de scheldwoorden die een niet- stakende ouderling naar zijn hoofd geslingerd kreeg, maar dit haalt het natuurlijk niet bij de molestaties waarmee vroeger dit soort acties gepaard gingen. Ook wat dat betreft is er meer tolerantie. Maar wat mij dan weer te ver gaat is dat datzelfde kerkelijk blad bang is dat men al stakende te veel vecht voor materië le zaken. Terwijl als een van de hoofdmotieven om er maar gauw mee op te houden dan weer ge noemd wordt de economische verlie zen! En om het nog ingewikkelder te maken moeten we dan bovendien nog letten op de stem van de roede Gods! Op die manier valt alles wel aan elkaar te lijmen, maar wordt niets wezenlijks gezegd. Bij de sta king gaat het om zakelijke dingen. Het ging dit keer daarbij mede om bijzonder bescheiden wensen op het gebied van de structuurveranderin gen. waar we het allemaal zo druk over hebben. Daar moet men niet van alles bijhalen. Werknemers heb ben een zelfbeschikkingsrecht ten opzichte van de vraag aan wie en wanneer ze hun arbeidskracht ter beschikking willen stellen. DEN HAAG Het is niet alleen wenselijk, maar ook onvermijdelijk dat de uitwerking van 'Nairobi' in Nederland oecumenisch wordt op gezet. Dit zegt het breed modera- men van de hervormde synode in een stuk ter voorbereiding van de voorjaarszitting van de synode. Tij dens die zitting zal de synode zich bezighouden met de uitkomsten van de vijfde algemene vergadering van de wereldraad van kerken in Nairobi eind 1975. Gebeurt de uitwerking individueel dan zou een oecume nische Impuls de verwarring en de gescheidenheid eerder vergroten dan doorbreken, aldus het mode- ramen. In het voorbereidingsstuk spreekt het breed moderamen een voorkeur uit voor de behandeling van ten minste de volgende drie onderwer pen uit het vele materiaal uit Nairo bi: een totaal-aanpak van zending en evangelie; verder werken aan de kerkelijke eenheid; en de strategie van de mensenrechten. Prof. P. Schoonenberg Met een rede over „Een spreken en denken over God. of liever naar God toe" heeft prof. dr P. J. A. M. Schoo nenberg SJ afscheid genomen van de katholieke universiteit in Nijme gen. 8tnds 1984 was hij daar hoogle raar in de dogmatiek. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoilum c.a. (Ameland): A. Terlouw kand. te Arnhem; te Kampen: G. v.d. End te Pa- pendrecht; te Papendrecht(buiteng. wijkgem. in wording) (toez.): drE. W. Tuinstra, laatstelijk zendingspred. (docent theol. hogeschool Ambon) wonende te Oegstgeest; te Gronin gen: M. S. F. Kemp te Ried. Aangenomen naar Hillegom: A. Th. Rothsz, pred. voor bijz. werkz. (geest, verzorger Veldwijk) te Erme- lo; naar Oosthem (toez.): S. Ypma te Maastricht. Bedankt voor Oud-Vossemeer: A. Juffer, kand. te Stojwijk; voor Ben- nekom: J. Codee te St-Annaland. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen: B. Fidder te Rot- terdam-IJsselmonde; te Winscho ten: L. de Ruiter te Wirdum. Aangenomen naar Waddinxveen: P. v.d. Berg luchtmachtpred. te Melle (W.-Dld). Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk: R. Oranje te Oldenzaal voor Rotter- dam-Charlois: C. A. Verhoog te Fra- neker. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum-O: G. Bij kerk te Enschede-Oost. Bedankt voor Rotterdam-West: P. Roos te Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Borssele, Melissant en Zaandam: H. Ligtenberg te Terwol- de; voor Oud Beijerland: J. Mijnders te Ridderkerk. Carl Mc Intire Dr Carl Mc Intire, president van de internationale raad van christelijke kerken, de ICCC, heeft telefonisch tegenover ds J. C. Maris verklaard, dat hij het volste vertrouwen in hem heeft. Ds Maris heeft aldus de president de zaak van het bijbels christendom in het algemeen en van de ICCC in het bijzonder in de loop der Jaren belangrijke diensten bewe zen. Volgens dr Mc Intire heeft ds Maris op „volledig integere wijze leiding gegeven aan het hoofdkan toor in Nederland en nimmer enige reden gegeven tot verdenking." Al dus deelt het internationaal secreta riaat van de ICCC in De Bilt mee. (In ons blad van gisteren zijn de bij schriften onder de foto's van ds. J. H. Velema en ds. J. C. Maris verwis seld, red.) Prof. dr. J. Verkuyl De Amsterdamse hoogleraar in de zendingswetenschap, prof. dr J. Ver kuyl, heeft het redactiesecretariaat van Wereld en Zending neergelegd. Dr C. H. Koetsier, die verbonden is aan het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken is nu eind-redacteur geworden. Dr. J. van Lin is redactiesecretaris gebleven. Wereld en Zending zal in het vervolg eens per drie maanden verschijnen. In de redactie zitten vertegenwoordi gers van de rooms katholieke en protestantse kerken. Het blad heeft een nieuwe ondertitel gekregen: „Tijdschrift voor opbouw van de missionaire gemeente" en houdt zich thans meer dan voorheen tevens be zig met evangelisatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2