Woningbouwbeleid van overheid heeft gefaald Meer eieren voorj egeld. A f Rabobank ging tot aan grens met uitlenen OPEC bespreekt hulp Derde Wereld .Metaalindustrie wil van jeugdloon af Winst Middenstandsbank omhoog Landelijk Werkverband Huisvestingsnood: Renteloos uitlenen overwogen BNG komt met 8,25% lening Recordtekort op handelsbalans VS Binnenkort kapitaaluitbreiding door claimemissie Hoofd van de hulshouding Kredietvraag (vooral hypotheken) blijft hoog Eerste aardbeien StLJ2DINsDAG 1 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 13 1.3* 1BV. tt 33'/. 54'/. 36»/. 28'/. 40'/. 52'/. 15'/. M 411/. 42»/, W 44'/, "4 20'/» 36'/. 12»/. 34V, 27»/. t 82'/. 20»/. 25 4 14'/. 9'/. 10'/* Van een onzer verslaggevers LEN HAAG De overheid is door een bagatelliserende en zelfs apert onjuiste voorlichting erin geslaagd zeker de laatste jaren bij velen de indruk te wekken dat de woningnood vrijwel niet meer bestaat. In werkelijkheid hebben voortdurend nog honderdduizenden onder de woningnood te lijden. ADVERTENTIE Met dit schei*p protest tegen, wat wordt genoemd, de voorlichting van de overheid over de woningnood en het falend beleid van de overheid bij de bestrijding van „volksvijand nummer één", heeft het Landelijk Werkverband Huisvestingsnood (LWH) schriftelijk aangeklopt bij de Senaat, de Tweede Kamer en de Overheid. Door de overheid, zo vervolgt de brief, zijn vaak geslaagde pogingen gedaan de aandacht van de wo ningnood af te leiden door te hame ren op allerlei andere problemen op het gebied van de volkshuisvesting. Een aantal uitspraken van ver antwoordelijke vertegenwoordigers van de overheid worden als leugens betiteld, die volgens het LWH zijn bedoeld om het falend beleid te ver hullen. Onderzoek De harde kritiek op het huisvestings beleid van de overheid baseert het LWH op een onderzoek naar de voor lichting over de woningnood, zoals deze de afgelopen tien jaar is gege ven door de achtereenvolgende rege ringen, door leden van de Senaat en van de Tweede Kamer, gemeente besturen, organisaties en deskundi gen op het gebied van de volkshuis vesting alsmede door publici teitsmedia. (De publikatie, genaamd „Over woningnood gesproken en ge logen" is te bestellen door storting van 6.75 op postgiro 36.38.401 van het LWH Den Haag). Gedurende tien Jaar, aldus het LWH, is er sprake geweest van een telkens weerkerend optimisme over de op lossing van de woningnood, alsmede van onderschatting, bagatellisering (tot ontkenning toe) van dit grote probleem. De voorlichting door de overheid die van de centrale over heid voorop is veelal gebrekkig, tegenstrijdig en zelfs in strijd met de werkelijkheid geweest. Dit heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat het vraagstuk van de woningnood sinds enige tijd, be halve bij de overheid die tot taak heeft de woningnood krachtig aan te pakken, ook bij een groot deel van de bevolking niet meer die aan dacht heeft die nodig is om uit deze misstand te komen. eel zwakkeren en vele anderen de dupe zouden worden van tekorten aan woningen. Niet alleen is men hierin niet ge slaagd, aldus het LWH, maar zelfs heeft men vooral door de vele on juiste voorlichting verhinderd dat sprake kon zijn van een werkelijke bestrijding van de woningnood. „Deze wordt immers- pas mogelijk, wanneer de werkelijkheid van de woningnood aan de bevolking be kend is. Op basis daarvan kan pas een ernstige gezamenlijke wil tot strijd tegen dit probleem ontstaan." 4 f»* rente op een Rofiu* Mipuiirkcmor 4 1 J r» 74. lente op »-r> Houw* l-Spaarreke-i .it - WENEN De olie exporterende landen (OPEC) zullen andere Derde Wereld-landen waarschijnlijk helpen in de vorm van renteloze leningen voor de financiering van speciale projecten. Verder overweegt de OPEC een bij drage In het grondstoffenfonds van de Verenigde Naties. OPEC- woordvoerder Zaheri heeft dit ge zegd in Wenen waar de ministers van financiën uit de OPEC-landen enke le dagen vergaderen. Onder zeer strenge veiligheids maatregelen zijn de ministers maan dag op de Hofburg in Wenen begon nen aan hun vergadering over verde ling van een miljard dollar (ongeveer 2,5 miljard gulden) over ontwikke- Onzindelijk Lippendienst Vastgesteld wordt dat aan de voor rang van de strijd tegen de wo ningnood vooral lippendienst is be wezen, en dat in werkelijkheid van een krachtige bestrijding van het probleem geen sprake is geweest. Hierbij wordt aangetekend dat het ministerie van Volkshuisvesting in 1945 werd opgericht juist om te ver hinderen, dat grote groepen financi- NVV-jongeren leggen hand op FME-notulen Van een verslaggever AMSTERDAM De werkgevers in de metaalindustrie willen van het jeugdloon af. Om de loonkosten van jonge werknemers te drukken willen zij regionale scholen voor vakonderwijs op richten. De onderwijskundige verhalen, die ze over die scholen vertellen, zijn er onder meer om de vakbeweging om de tuin te lelden." In de brief wordt het parlement met klem verzocht zich van deze „onzin delijke situatie" bewust te worden en ervoor te zorgen dat de over heidsvoorlichting over de wo ningnood met de werkelijkheid in overeenstemming wordt gebracht. Tevens wordt op het parlement een dringend beroep gedaan te bevorde ren dat nu In 1977 ernst wordt gemaakt met de strijd tegen de wo ningnood. Ook de publiciteitsmedia worden opgepord de aandacht voor de wo ningnood te vergroten. Tenslotte stelt het LWH dat van degenen, die beroepshalve dagelijks zeer inten sief met de woningnood worden ge confronteerd (sociale werkers, artsen en zielzorgers) en die voor de vrijwel steeds machteloze wo ningnoodslachtoffers zouden moe ten spreken, nauwelijks protesten komen tegen de valse voorlichting en het falend beleid over de wo ningnood. Het LWH heeft intussen alle Instel lingen voor maatschappelijk werk en opbouwwerk gevraagd alsnog ge zamenlijk ten strijde te trekken te gen „het gesol met de woningnood en de slachtoffers daarvan". Een soortgelijk verzoek is gestuurd naar een groot aantal actiegroepen en bewonersorganisaties. Het LWH hoopt samen met deze instellingen en groeperingen tot acties te komen. Bonus-Sparen bij de NM B: 2% of 3% meer spaarrente en toen direkt over uw geld kunnen beschikken. Wie een zo hoog mogelijke rente wil en daarbij toch direkt over zijn spaargeld wil kunnen beschikken, gaat Bonus-Sparen bij de NMB. Op de Bonus-2-Spaarrekening krijgt u nu 6% rente, dat is 2% meer dan op een gewone spaarrekening. En op de Bonus-3-Spaarrekening ma3r liefst 7% rente, dat is 3% meer. Wel geldt bij deze spaarvormen een retourrente van 1% resp. 2% over elk bedrag dat u opneemt. Dit maakt dat Bonus-Sparen niet altijd voordeliger hoeft te zijn. Het hangt er namelijk van af hoe vaak u opneemt. Een folder met rekenvoorbeelden die een en ander verduidelijken, ligt voor u klaar bij elk NMB-kantoor. Let op: t/m 25 maart 1977 f 7,50 spaarpremie voor elke nieuwe spaarder, die tenminste f25,- inlegt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Probeer't. DEN HAAG De Bank voor Neder- landsche Gemeenten gaat over tot de uitgifte van een 8,25 pet 10-jarige obligatielening 1977 per 1978-1987, groot 150 miljoen. BIJ overteke- nlng houdt de bank zich het recht voor het bedrag van de lening te verhogen tot het totaal ingeschre ven bedrag of minder, evenwel tot geen hoger bedrag dan 200 miljoen De uitgiftekoers zal uiterlijk op 7 maart voorbeurs worden vastge steld. De inschrijving is op 9 maart en de storting op 4 april met bijbeta ling van drie dagen rente. De lening zal worden afgelost in 10 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen waarvan de eerste vervalt op 1 april 1978. Vervroegde aflossing is gedurende de gehele looptijd der lening niet toegestaan. Notering van de lening op de Amsterdamse effectenbeurs zal worden aangevraagd. Het ls voor het eerst dit jaar dat de BNG met een lening op de markt komt. Op 30 november kon worden ingeschreven op een 8.75 pet. lening groot 100 miljoen, die echter een looptijd van 25 Jaar had. De koers van deze lening werd later vastge steld op 99,5 pet. De toewijzing was zeer gering. De laatste staatslening, waarop de inschrijving op 15 februari j.l. openstond, droeg eveneens een ren te van 8,25 procent. De looptijd was echter vastgesteld op 15 Jaar. De koers van uitgifte werd bij tender vastgesteld op 100 procent of hoger. llngslanden. Het geld is afkomstig van de opbrengst van olie. Die hulpverlening ls er gekomen op sterke aandrang van de ontwikke lingslanden. Deze hebben veel te lij den van de prijsverhogingen voor olie. Op 1 januari is de prijs van de olie uit elf OPEC-landen tien pro cent verhoogd en op 1 Juli komt daar nog vijf procent bij. Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten wilden niet verder gaan dan vijf pro cent voor geheel 1977. De OfcEC- landen wilden de ontwikkelingslan den geen lagere prijzen in rekening brengen, maar waren wel bereid een deel van de olie-opbrengsten be schikbaar te stellen voor projecten in de derde wereld Vorig jaar hebben de OPEC-leden voor het eerst geld aan armere lan den uit de Derde Wereld ter beschik king gesteld. Van de totaal 800 mil joen dollar kwam toen 400 miljoen ten goede aan renteloze leningen en 400 miljoen aan het internationale fonds voor landbouwkundige ont wikkeling (IFAD). WASHINGTON - De Verenigde Staten hadden in januari een groter tekort op hun handelsbalans dan in enige voorafgaande maand. Totaal werd aan goederen 1,67 miljard dollar (ca. 4,3 miljard gulden) meer inge voerd dan uitgevoerd. Over december was het tekort op de handelsbalans 810 miljoen dollar geweest. Het extreem koude weer in januari in het oostelijk deel van de VS wordt een belangrijke oorzaak genoemd van het grote tekort. Encnijds liep de export terug van 10,4 tot 9,6 miljard dollar, anderzijds werd voor 200 mil joen dollar meer olie ingevoerd dan in december. LISSABON De centrale bank van Portugal heeft de handel in vreemd geld maandag opgeschort in ver band met de devaiutatie van de Por tugese escudo. Premier Mario Soa- res had eerder vanavond in een tele visie-uitzending gezegd dat de escu do met vijftien procent gedevalu eerd zou worden. Deze conclusies trekt het NVV- Jongerencontact uit de notulen van een 'speciale vergadering' van de werkgeversorganisatie in de metaal- en elektrotechnische industrie (FME), waar het jongerencontact de hand op heeft laten weten te leggen. Over deze vergadering schrijft het jongerencontact in zijn blad 'Boeme rang' van maart. De FME-vergadering, die eind de cember van het vorig jaar in Utrecht werd gehouden, was bedoeld om een plan van Hoogovens voor het oprich ten van een vakschool in de IJmond voor te leggen aan andere metaal werkgevers. Volgens het Hoogo venplan is de vakschool bedoeld om het huidige vakonderwijs in het ka der van het leerlingstelsel te vervan gen door dagonderwijs, zo blijkt uit de notulen. Vanuit de regionale scholen zouden leerlingen stage moeten lopen bij de bedrijven, die de instituten in het leven hebben geroe pen. Soortgelijke plannen bestaan volgens het NVV-jongerencontact ook in de Rijnmond, bij Philips en de Twentse metaalbedrijven Stork, Holland Signaal, Heemaf en Haze- meyer, die vorig jaar ai leercontrac- ten voor werkende jongeren loskop pelden van de arbeidsovereenkomst. De metaalwerKgevers ontwikkelen de onderwijsplannen „om af te ko men van het minimum-jeugdloon van de jongelui", zo staat volgens de NVV-Jongerenorganisatie in de no tulen te lezen. Het vakonderwijs moet worden opgezet, omdat „bij de vakbeweging weinig bereidheid be staat om de jeugdloonkwestie op te lossen als alles bij het oude blijft", aldus citeert het Jongerencontact. De NW-jongerenorganisatie ziet in het bekend worden van deze gege vens een bevestiging van het ver moeden, dat „ontduiking van het minimum-jeugdloon" zoals dat het eerst voorkwam bij de vier Twentse metaalbedrijven zich als een olievlek zou uitbreiden. Het bezwaar van het jongerencontact tegen wat het noemt de ondememersscholen is vooral, dat de werkgevers de inhoud van het leerplan bepalen op basis van hun behoefte aan werkkrachten, terwijl de leerlingen in „schooltijd" produktieve arbeid verrichten en het algemeen vormend onderwijs in de knel komt. Daarom eist het jonge rencontact van minister Van Keme- nade van onderwijs een duidelijke uitspraak over de onderwijsactivitei ten van de FME. „Wanneer dit is, wat Van Kemenade wil met het nieu we onderwijs voor zestien- tot achttienjarigen zullen we ons ook tegen hem keren," zo kondigen de NVV-jongeren aan. AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank heeft de winst in 1976 met 38 procent zien toenemen van 56,3 tot 77,9 miljoen. In het kader van de voortgaande groei wil de NMB het kapitaal verder uitbreiden. Daarom is binnen afzienbare tijd een claimemissie in de verhouding 1:10 te verwachten. De NMB behaalde vorig jaar een grotere rentewinst. Deze was niet te danken aan de grotere marges maar aan de fors gestegen bedrijfsom vang. De belangstelling nam met 27 procent toe tot 22,3 miljard. Eind 1976 werkten er 8.187 mensen bij de bank, dat is bijna 300 meer dan een jaar eerder. De NMB stelt een dividend voor van 10 (was 8,50) per aandeel van no minaal 50. Na aftrek van het inte rim-dividend resteert een slotdlvi- dend van 6,25 in contanten. RIJKSPOSTSPAARBANK De RPS heeft de hypotheekrente ver hoogd van 8,5 tot 87. procent. Ook de rente op spaargeld, dat voor langere tijd is vastgelegd wordt verhoogd. Zo is de rente voor 2 jaar vast nu 7 procent en voor 3 jaar vast 77, pro cent. Op gelden die voor zes Jaar zijn vastgelegd, wordt 8,5 procent uitge keerd. AUDET (kranten, tijdschriften) vergrootte vorig jaar de omzet met 14 procent. Daardoor is de winst ongeveer verdubbeld. Deze gunstige ontwikkeling van het resultaat is vooral te danken aan de toeneming van het advertentievolume in de laatste maanden van 1976. AUDET zal voorstellen, het dividend te ver hogen van 18 tot 22 pet. De ontwik keling van AUDET is gunstiger ge weest dan in de loop van het boek jaar werd verwacht, aldus het bedriif. NEDERHORST De PvdA- Kamerleden Patljn en Wierenga me nen, dat er alle aanleiding is een onderzoek in te stellen naar het be leid van de Verenigde Bedrijven Ne- derhorst. Zij zeggen dit in schriftelij ke vragen aan de ministers Lubbers en Van Agt, waarin zij herinneren aan een toezegging van minister Lubbers dat zou worden overlegd of er aanleiding is tot het instellen van een dergelijk onderzoek. De belde Kamerleden wijzen er op, dat een onderzoek noodzakelijk is nu de overheid met zeer aanzienlijke kre dieten de voormalige Nederhorst- bedrijven heeft gesteund. MEES HOPE - De koers van uitgifte van de 8,5 pet tienjarige obligatielening 1977 van 75 min ten laste van Bank Mees en Hope ls vastgesteld op 100 pet. De inschrij ving op de lening sluit 1 maart. VIBA Vereenlgde Inge- nieursbureaux VIBA stelt voor over het boekjaar 1976 een onveranderd dividend uit te keren van 25 pet. Dit dividend zal worden uitgekeerd voor 10 pet (v.J. O) in aandelen en voor 15 pet. (v.J. 25 pet.) in contanten. AMRO Het beheerde vermogen van het Amro Obligatiefonds heeft in de eerste negen maanden van haar bestaan, op 31 Januari, een omvang bereikt van 53,9 mnl. (voor uitkering van ƒ9,30) tegen 41,1 mnl. eind oktober 1976 en 34,8 min ultimo Juli vorig Jaar. Het Hervormde Streekbejaardencentrum „De Vaste Burcht" te Ro..um (gio.) zoekt in verband met pensionering, een Wenselijk, doch niet vereist een diploma huishoudkundige voor inrichtingen, of Inas-opleiding. Van deze medewerkster wordt verwacht dat zij ervaring heeft in een leidinggevende functie en in teamverband kan werken. Leeftijd liefst niet beneden 25 jaar. Protestants-christelijke levensovertuiging. Het bejaardencentrum biedt plaats aan 75 bewoners. Moderne woning garage beschikbaar. Salaris en arbeidsvoorwaarden volgens de C A.O. voor bejaar den-tehuizen. 1 Pensioenregeling van het P.G.G M. Sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan het bestuur, Slotselaan 11a, Rossum (Gld Inlichtingen bij de directrice, tel. 04182-537. Van een onzer verslaggevers „We zijn vorig jaar tot aan de grens gegaan van onze mogelijkheden om gelden te kunnen uitlenen. Mede daardoor toont onze bedrijfswinst over het afgelopen jaar een „wat opgeblazen" beeld". Dit zei ir. P. J. Lardinois, sinds twee maanden voorzitter van de hoofddi rectie van de Centrale Rabobank, tijdens een nadere toelichting op de gang van zaken bij de Rabobank- organisatie in 1976. Omdat de bank aan de grens is gekomen van wat zij kan lenen, leek het hem niet waarschijnlijk, dat een dergelijke uitzonderingstoestand als vorig jaar zich dit jaar zal herhalen. Aan de andere kant moest hij vaststellen, dat voor het lopende jaar wederom een blijvend hoge kre dietvraag wordt verwacht ter finan ciering van het eigen woningbezit. In de eerste maanden van dit Jaar ging de vraag naar woningbouwfi- nancieringen al weer minstens in eenzelfde tempo door als in 1976 het geval was. „We hebben dan ook heel wat moeite om aan die vraag te kunnen voldoen". „In geen geval", zo stelde ir. Lardi nois vast, „1b de Rabobank van plan Eén van de 3145 vestigingen van de Centrale Rabobank. neen te gaan verkopen en haar acti viteiten op dit terrein wat terug te nemen. De bij ons aangesloten plaat selijke banken kunnen, als zij de middelen niet meer hebben, altijd nog op de Centrale Rabobank terug vallen of de Rabohypotheekbank in schakelen. Kredietvraag De kredietvraag vanuit het agra rische en wellicht ook het niet- agrarische midden- en kleinbedrijf zal vermoedelijk wat minder sterk toenemen dan vorig jaar. Ook voor de middelengroei lijkt een wat gema tigder stijgingstempo in het ver schiet te liggen. De Rabobank-organlsatie is niet van plan haar buitenlandse bedrijf snel te doen uitgroeien. „We prefereren een gestadige groei in het binnen land", aldus ir Lardinois. „We zien voor ons in het buitenland alléén een functie voor zover wij onze cliënten daarmede behulpzaam kunnen zijn." Desgevraagd merkte hij op. dat het niet in de bedoeling ligt de structuur van de Rabobank, die een zeer inten sief overleg binnen de organisatie vereist en bepaald geen eenheidsor ganisatie is, te stroomlijnen. Hij was van mening dat in de bestaande or ganisatie waarin de plaatselijke banken een grote mate van zelfstan digheid hebben de mensen meer gemotiveerd zijn, dan wanneer zij bij een bankfiliaal zouden werken. „En dat is iets, waar wij wel wat voor over hebben." In totaal verstrekte de Rabobank- organlsatie In het afgelopen jaar voor 11,6 miljard gulden aan nieuwe leningen, tegen 8 miljard in 1975. Een stijging derhalve met 46 pro cent. Aan de agrarische sector werd voor 3 miljard aan nieuwe leningen verstrekt, aan het nlet-agrarische midden- en kleinbedrijf voor 2 mil jard gulden en aan overige groepen (niet-bedrijven) voor 6,6 miljard gul den in hoofdzaak voor financiering van eigen woningbezit. Voorziening risico's De totaal aan de bank toevertrouw de middelen stegen eveneens en wel met 5,6 miljard tot 41,3 miljard gul den. De op spaarrekeningen gead ministreerde tegoeden namen ech ter met 2 miljard gulden ln 1976, tegen 3,8 miljard gulden ln 1975, maar matig toe. Het balanstotaal steeg met 17 procent tot 50,9 miljard gulden. De bedrijfswinst, na aftrek van een voorziening voor bedrijfsrisico's van 221 (v.J. 139) miljoen wegens toene mende risico's tengevolge van de voortdurende aantasting van het fi nanciële weerstandsvermogen van het bedrijfsleven, bedroeg 419 (355) miljoen. Na aftrek van belastingen 201 (173) miljoen) resteert een netto winst van ƒ218 (182) miljoen. „Sa menvattend", aldus ir. Lardinois. „was daarmede 1976 voor de Rabo- banken een goed jaar" met. een ster ke groei van de bedrijfsomvang en een bevredigende winst. Voor wat betreft de rentabilitiets- ontwikkeling in 1977 zijn de ver wachtingen niet onverdeeld gunstig. De rentemarge (verschil tussen ont vangen en betaalde rente) zal ver moedelijk on<jler druk staan. Het Ir. P. J. Lardinois beeld van de rente ontwikkeling in dit Jaar werd op dit moment ondui delijk geacht. GELDERMALSF.N Gisteren rijn aan de fruitveiling te Gel- dermalsen de eerste kit- aardbeien van 1977 geveild voor de prijs van 15,30 per doosje. Aanvoer: twaalf doosjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13