Oog in oog met vaten zacht stralend afval Strenge regels voor nevenfuncties 8 Vlaren naar Engeland scheelt u een zee! 'Definitieve proefopslag' in oude Duitse zoutmijn Vergoedingen en honoraria in kas van de vakbeweging Adviseurschappen van Lanser waren uitzonderlijk MAART fesiia Asbestlozing Leiderdorp duurde enige weken -ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 BINNENLAND door Rob Foppema WOLFENBOTTEL Het is een wat onwerkelijk gevoel. Terwijl overal als ernstig be zwaar tegen kernenergie weerklinkt dat er geen bewezen oplossing is voor het opbergen van radioactief afval, sta je in eens voor het hek van de instel ling die dat bewijs aan het leve ren is. Een keurig naambordje: „Gesellschaft für Strahlen- und Umweltforschung, Schachtanlage Asse n". Een bescheiden administratiege bouw. Een forse loods boven de schacht van de oude zoutmijn. Meer is er niet te zien. Hiertegen proteste ren ze nu in Groningen en Drente. Dat onwerkelijke gevoel mag na tuurlijk bij de beoordeling geen rol spelen. Het gaat er om of technisch inderdaad kan worden waargemaakt dat dit een afdoende oplossing is. Voor de technici heeft massief on deraards zout van het begin af aan een bijzondere bekorting gehad. Als je iets voor onafzienbare tijden droog wilt opbergen, en daar gaat het om bij radioactief afval, is een paar honderd meter solide zout aan alle kanten er omheen een heel ge zonde omgeving. Het garandeert dat er geen grondwater in de buurt kan komen, want het zout vormt een zich zelf reparerende waterdichte afslui ting. Het gedraagt zich namelijk, hoe hard en bros het ook lijkt, onder de druk van de bovenliggende aardla gen als een taaie vloeistof. Als er een scheuring in zou optreden, vloeit het breukvlak weer dicht. Waterdicht En daar gaat het om, want als het afval eenmaal diep in de aarde is opgeborgen, lijkt langsstromend grondwater de enige reële mogelijk heid dat de radioactieve stofffen nog weer ln beweging zouden komen en misschien ooit de samenleving aan de oppervlakte weer bereiken. Daar past een kanttekening bij, de vraag namelijk of de zoutmassa niet als geheel langzaam naar boven komt. De ontstaansgeschiedenis van de formaties geeft tot die vraag wel aanleiding. Het begon meer dan tweehonderd miljoen jaar geleden met een uitge strekte binnenzee die langzaam drooggedampt werd en zijn zout in dikke lagen afzette. Die lagen zitten nu onbruikbaar diep. De formaties waarin men radioactief afval wil op bergen zijn omhoog geperst. Zwakke fjlekken in de bodemlagen die er ater overheen gekomen waren, lie ten het door. Het kwam als het ware boven drijven, want het is ln het algemeen lichter dan het bovenlig gende gesteente. Langzaam Als die beweging nog steeds lang zaam doorgaat, komt alval dat hal verwege in die zoutmassa is gestopt, ons systematisch weer tegemoet. Ontzettend langzaam weliswaar, maar omdat het honderdduizenden jaren uit de buurt moet blijven, toch iets waar rekening mee moet worden gehouden. De Duitsers zijn er van overtuigd dat het zout van Asse sta biel ligt. Een geoloog uit het Neder landse gezelschap dat er onlangs een bezoek bracht, tilde iets zwaarder aan het probleem. Het wordt ln elk gevap terdege meegenomen in de studies van de ambtelijke werkgroe pen die de aanvaardbaarheid van afvalopslag ln Nederlandse zoutkoe- pels moeten bekijken. Nu kan een zoutformatie er nog zo stabiel bij liggen, als Je er een mijn in maakt is zij onherroepelijk aan één kant lek: van boven. En ln tijden dat mijnbouw minder intensief door geo logen werd begeleid, is ook menige zoutmijn ondergelopen door van op zij binnendringend water. Voor Asse en andere goed in kaart gebrachte situaties, acht men zoiets uiterst on waarschijnlijk. Maar inderdaad: niet voor honderd procent uit te sluiten. Als puntje bij paaltje komt is niets voor honderd procent uitgesloten, en in de kerntechniek is men dus ge wend aan het denken in on waarschijnlijkheden. Mijningenieur J. Opp weet dan ook haarscherp wat er zou gebeuren wanneer Asse onderliep: nog niets. Ten eerste is het afval in een zodani ge vorm gebracht dat het bepaald niet zomaar oplost. Het laag-actieve afval zit Ingegoten in beton. Het middel-actieve afval is intensief ver mengd met bitumen. En het hoog- actieve afval (dat er nog niet is maar waarvoor wel voorbereidingen wor den getroffen) is met glas samenge smolten. Va ten mei laag-actiet alval vallen langs een helling van los zoul en worden daarna in hel zeilde materiaal ingebed Oplossing 1 Vaten middel-actief afval worden in een zware stalen houder (links) getransporteerd naar het gat (rechts) waardoorheen Er lost natuurlijk toch wel het een en ander op, maar dat wordt dan nog steeds door de ln de ondergelo pen mijn heersende omstandighe den beneden gehouden. Het binnen gedrongen water lost namelijk ln vlot tempo zout op tot een verzadig de oplossing is ontstaan. In de on derste laag water lost per liter de grootste hoeveelheid zout op, omdat het daar warmer is. En water met veel zout er in, is extra zwaar en blijft dus beneden, mét wat er ver der aan ongerechtigheden ln is op gelost. Ook een verzopen zoutmijn levert zo nog een stabiele situatie op, hoewel niemand er natuurlijk erg blij mee zou zijn. Maar het ging dan ook om een uiterst on waarschijnlijke gebeurtenis. Dat was betreft de kwade kansen. De opslag zoals die nu functioneert, heeft voor de omgeving geen merkbare gevolgen. De heer Opp: We meten radioactiviteit in de venti latielucht, in het water op dertig punten ln de omgeving, ln planten, maar we vinden uiteraard nergens verhoogde waarden. Voor wie weet, welke minieme hoeveelheden radio activiteit al meetbaar zijn, is dat zonder meer een mooi resultaat. De vanzelfsprekendheid waarmee Opp „uiteraard" niets vindt, is niet de best denkbare garantie dat zijn waakzaamheid op peil blijft. Maar men gaat. ook „uiteraard", met die metingen wel degelijk door. Die zelfverzekerdheid past wel in de filosofie van Asse, die zich overigens niet eenvoudig laat uitleggen. „U mag het een definitieve opslag met proefkarakter noemen, of een proe fopslag met definitief karakter." Daarbij slaat dat proefkarakter na drukkelijk niet o de veiligheid van het systeem. Men bekijkt hier niet of de opslag veilig mogelijk is („dat moet van te voren al vastgesteld zijn"), alleen hoe de zaak op prak tijkschaal het beste georganiseerd kan worden. „Zoutkamer" Dat leidde tot zinvolle wijzigingen. De 200-litervaten met laag-actief af val werden de eerste Jaren keurig netjes tegen de wand van een „zout kamer" opgestapeld. Dat bleek be halve arbeidsintensief niet erg han dig te zijn, onder andere omdat de stapel zestien meter hoog werd. Het gaat nu eenvoudiger. Men maakte een nieuwe ingang naar zo'n kamer (die veertig bij zestig meter groot is), ditmaal vlak onder het plafond. Van los zout werd een helling gemaakt, waar de vaten nu zonder pardon af geduwd worden. Ligt de helling vol met vaten, dan gaat er een nieuwe laag zout over, waarna men verder werkt. Op die manier wordt de totale holte opgevuld, wat mljnbouwtechnlsch ook nog netter is. En de strallngsdo- sls voor het personeel, toch al ruim beneden de normen, kon met deze techniek nog aanzienlijk verlaagd worden. Het middel-actieve afval wordt met meer respect behandeld. Het zit in soortgelijke vaten, maar geeft zo veel straling af dat er niemand onbe schermd in de buurt mag komen. Die vaten worden tijdelijk verpakt in dikke stalen houders die de stra ling voldoende tegenhouden. Van daar uit zakken ze door een gat in de bodem van een zoutkamer naar de kamer daar onder, waar niemand meer komt. Een televisiecamera kijkt onbewogen hoe de stapel lang zaam groter wordt. Glasblokken Hoog-actlef afval zal te zijner tijd arriveren ln de vorm van cilinder vormige glasblokken van dertig li ter, gevat ln roestvast staal. De stra ling is zo intens dat ze zichzelf op warmen. De temperatuur aan het oppervlak kan tot meer dan 200 gra den oplopen. Hier komt een andere eigenschap van het steenzout van pas: de goede warmtegeleiding. De cilinders komen in passende boorga ten van dertig centimeter breed te staan, zodat de ontwikkelde warmte naar de omgeving wordt afgevoerd. Op het ogenblik wordt met elektrisch verwarmde metalen cilin ders (met een temperatuur van 300 graden) gecontroleerd of de ln het laboratorium gemeten eigenschap pen van het zout overeenstemmen met het gedrag ln de praktijk. El ders wordt de apparatuur op ge bouwd die zulke cilinders in hun gat moet laten zakken. Eindprodukten De echte cilinders met hoog-actlef afval zijn er nog niet. ZIJ moeten een van de eindprodukten vormen van een opwerkingsfabriek voor ge bruikte kernbrandstof, waarvoor de eerste paal nog de grond in moet. De andere eindprodukten zijn onver- brulkt uranium en het in de kernre actor gevormde plutonium. Daar begint een heel ander stuk van de discussie over kernenergie, want met dat plutonium kun Je zowel een kernreactor ptoken als, desgewenst, een atoombom bouwen. Die discus sie is terecht nog lang niet afgelopen. Maar de stelling dat er nog geen bewezen oplossing is voor het definitief opbergen van radioac tief afval, lijkt na alle ervaringen ln het zout toch wel erg pessimistisch. Dat die stelling nog met grote regel maat wordt gehoord, zou trouwens wel eens kunnen samenhangen met de Amerikaanse situatie. Daar is inderdaad een bewezen oplossing nog niet in zicht, omdat door be stuurlijke knulligheid het afvalpro bleem er nog veel langer is verwaar- lossd dan ln onze contreien. ADVERTENTIE door Johan van Workum DEN HAAG De vakcentrales en vakbonden, zowel FNV als CNV, hanteren strenge regels voor nevenfuncties van bestuurders en voor de inkomsten daarvan. Functies zoals commissariaten bij bedrijven worden zonder meer als onverenigbaar met een bestuurdersfunctie van een vakorgani satie beschouwd. Maar ook gaan alle vergoedingen en honoraria uit nevenfuncties rechtstreeks in de kas van de organisatie. „Wij hanteren hierin strenge, nogal puriteinse normen," aldus een FNV- woordvoerder. Als bijvoorbeeld FNV-voorzitter Kok een spreekbeurt houdt en daarvoor geld ontvangt, wordt dat geld afgedragen aan de bondskas. Dat geldt ook wanneer een spreekbeurt of, ander voorbeeld, een gastartikel in een blad of tijd schrift, wordt gehouden of geschre ven in vrije tijd of weekeinde. Zelfs de opbrengst van een artikeltje dat Kok onlangs 's nachts, uit tijdge brek, had geschreven, mocht hij niet zelf houden. Yvonne Keuls Jan Rap en z'n maat, ervaringen in een |ongeren-opvangcentrum Ambo, I 19.50 I Prof dr J H van den Berg Gedane zaken metabletica van de materie 2 1 Callenbach, f 54.90 I Dr. Atkins'Dieet KOOKBOEK volop eten en toch afvallen j 300 dieet-revolutie-recepten Bosch Keunlng, f 19,50 I Huub Oosterhuis Dsn zal ik leven L teksten voor mensen alleen I Ambo, p'back f 9,50. geb f 12,50 E B Gasaway Grijze wolven op de grauwe zee aan boord van de IM24 In den Toren, geb (24.50 Sjef van Tilborg Mleechien dat God het ona vergeett, uit de praktijk van een vreemdelingen- pastor. Ten Heve, f 9.75 f Jane Hamillon-Merritt Meditatiedagboek, ervaringen in een boeddhistisch klooster Ambo,! 17,50 Lize Stilma Toen de ramshoorn zweeg over jodon die overleefden Callenbach, f 4,90 Mammie Ik voel me niet lekker I kinderziekten in kleurenfoto's f en tekst van Gerard Vaughan De Fontein, geb f 32.50 A. E Hotchner Doris Day I boeiend en ontroerend levensverhaal mét foto's In den Toren, f 24.50 „Je leeft hier nu eenmaal in een glazen huls," aldus FNV- woordvoerder. „Veel mensen zouden het niet begrijpen wanneer bekend zou worden dat Je persoonlijk geld overhoudt aan zaken waardoor Je- door je bestuursfunctie ln staat bent gesteld." Alléén bijverdiensten die in geen enkel verband kunnen worden gebracht met het vakbondswerk, zijn persoonlijk. Dat zou bijvoor beeld kunnen gelden voor het hono rarium voor een artikel over visha ken, dat een vakbondsman, die tege lijk enthousiast sportvisser is, ln een blad zou kunnen schrijven. „Pro deo" BIJ het CNV is het niet anders. Daar hebben veel bestuurders bijbaantjes op kerkelijk gebied die algemeen gebruikelijk in christelijke kring 'pro deo' worden verricht, maar vaak wel veel tijd opslorpen. Voor spreek beurten en gastartlkelen voor groe pen of bladen uit de eigen kring plegen CNV-bestuurders geen ver goeding te vragen, en als men die toch persé wil geven, wordt tevoren het gironummer van de CNV-kas op gegeven, aldus CNV-secretaris Hordijk. Slechts boekenbonnen, een fles met inhoud en vergelijkbare attenties in natura nemen de bestuurders bij FNV en CNV mee naar huls. KSH herstelt zich langzamer dan werd verwacht. Het eerste halfjaar van het op 1 september begonnen boekjaar 1976-1977 zal zodoende nog met een verlies van 3 4 miljoen gulden (na reservering voor belasting circa 1,5 min.) worden afgesloten, zo is op de jaarvergadering gezegd. Vanzelfsprekend gaan reiskosten vergoedingen en presentiegelden van vergaderingen waarin vak bondsmensen zitten, naar de bondskas. Dit betreft bijvoorbeeld lidmaatschappen van de sociaal- economische raad, van bedrijfs- schappen en produktschappen, en van organen van de sociale veizeke- ringen. Hierin zitten betrokkenen immers uitsluitend als vakbonds bestuurder. Bovendien zitten ze er meestal in de tijd van hun „baas" De vergoedingen voor dit soort functies zijn doorgaans zodanig dat een niet royaal levende vakbonds man, die erin slaagt zoveel mogelijk vergaderingen te combineren, zijn organisatie een positief saldo be zorgt. De werkelijk gemaakte reis- en verblijfskosten worden weer ge declareerd bij de bondskas. „Dit soort functies drukt een beetje onze post voor reis- en verblijfskosten van het bestuur," zo wil CNV-se cretaris Hordijk wel kwijt. Ook de werkgever Ook bij de organisaties van werkge vers geldt dat vergoedingen voor vergaderingen terechtkomen in de verbondskas, wanneer het gaat om functionarissen die in dienst van de organisatie zijn. Veel lidmaatschap pen van de SER en andere organen worden echter bij de werkgevers verricht door bestuurders die ln de praktijk ondernemer zijn, en voor wie de bestuursfunctie van bijvoor beeld het VNO al een nevenfunctie is. In hun geval ontvangen zij zelf de vergoedingen. In de meeste gevallen verdwijnen die dr In blede gevallen ging het om ad vieswerk op gebied van het sociaal beleid. Het CNV-bestuur zag daarin goede kansen om CNV-ideeén in de praktijk te toetsen en ingang te la ten vinden. Teer punt Een teer punt voor het CNV vormt de uitzondering, dat Lanser de ver goedingen zelf mocht houden. Hoe wel secretaris Hordijk dat niet met wil toegeven, blijkt uit contacten met andere CNV-be stuurders dat hierbij de salariëring van bondsbestuurders een rol heeft eespeeld. De CNV-voorzitter ver dient bruto niet veel meer dan ADVERTENTIE Een zee van vaartijd U wilt licvcr nict 7 a 8 uur op zee zitten? Vlaar met Hoverlioyd op een luchtkussen over de golven Caiais- Ramsgatc binnen 40 minuten! Een zee van geld Vlaren met Hovcrllovd is dit winterseizoen extra goedkoop. Uw auto (3.35 m) en 5 personen hoef t nu niet meer te kosten dan f 78,-*. En dan niet te vergeten hoc u tijdens een S paar heerlijke rustige dagen in Engeland w Boek nu bij I extra goedkoop uw inkopen kunt doen. uw reisbureau. - Zo haalt u uw reisje er gemakkelijk Alle informatie: I weer uit! Hoverlioyd geldig 1/m 19 maan Reservations, J Brabantstraat 3, f—1030, Brussel. Tel 09- 32 22 19 02 25. 50.000 gulden per Jaar. In vergelij tot vergelijkbare functies in de king t samenleving is dat uitzonderlijk weinig. In verhouding met wat de meeste vakbondsleden verdienen CNV-voorzitter Lanser het betaalde nevenfuncties geldt, en wanneer het eaat om vaste relaties Dat conflict doet zich voor wanneer de betrokken vakorganisatie of een groep daaruit een conflict krijgt met de betrokken onderneming. Om die reden vindt men in FNV-krlng advi seurschappen van een bondsbes- tuurder voor een bepaald bedrijf on denkbaar. Wel treedt FNV- vooraltter Kok wel eens betaald op voor „de baak", een trainings centrum voor ondernemers. Maar dan betreft het niet een bepaald bedrijf, maar een „amorfe" groep van ondernemers. Uitzondering Bij het CNV wordt hierover niet wezenlijk anders gedacht. Toch had Lamer CNV-voonitter adviseur schappen bij de OOEM en de ABN, waarbij de vergoedingen bovendien niet ln de bondskas gingen, maar Lanser persoonlijk ten goede kwa- dan weer ln de on- dernemlngskas, want de betrokken onderneming „derft" Immers tijd wanneer de directeur naar een VNÖ- men. Bi] het CNV geeft men meteen toe dat hier een uitzondering is ge maakt, die uitsluitend deze twee ge vallen heeft betroffen. In belde ge vallen was Lanser persoonlijk bena- w|_ inhet r— i „derft" immerstijd derd. De gevallen zijn of een 8ER-vergadering is. Voor vakbondsbestuurders zouden bepaalde functies bij bedrijven vooral een conflict van plichten kunnen opleveren, te meer wanneer bondsbestuur tevoren uitvoerig be sproken. In het geval van het lid maatschap van de adviesraad van de ABN la ook tevoren contact ge- •legd met de ondernémingsraad van de ABN en met de HBV, die dienstenbond van het CNV. zij moeten de salarissen van de be stuurders ten slotte opbrengen - en ook ln verhouding tot de financiële mogelijkheden van het CNV, is dit Inkomen echter al heel wat Daar komt bij dat Lanser als CNV- bestuurder grote activiteit aan de dag legt, en zelden uitnodigingen voor spreekbeurten en dergelijke pleegt af te slaan. De CNV- bestuurders hebben hun voorzitter als pleister op de wonde de uitzon dering op de reeel, dat opbrengsten van nevenfuncties naar de bonaskas gaan, gegund. Geloofwaardigheid Daarmee zit het CNV-bestuur na de recente publiciteit nu wel opge scheept met een pijnlijke kwestie, die voor een aantal mensen de ge loofwaardigheid van Lanser als vak bondsman en het CNV ais vak centrale wat heeft aangetast. Lanser heeft daaruit nu zelf het gevolg ge trokken dat hij zijn advieswerk met onmiddellijke Ingang heeft gestopt. Intussen werkt een 'commissie rechtspositieregeling' aan een rap port over de rechtspositie van CNV- bestuurders. Daarbij komt ook de salariëring ln verhouding tot de rest van de maatschappij aan de orde. Deze commissie bestaat uit bui tenstaanders, niet uit CNV'ers zelf. Zo was dr. De Gaay Fortman voor zitter van de commissie totdat hij minister van binnenlandse zaken werd. 8ecretaris Hordijk verwacht dat de commissie nu binnen niet al te lange tijd met een rapport zal komen. Van een verslaggever LEIDERDORP De lozing van asbeststof door de handel in bouwmaterialen Kruyt in Leiderdorp had niet, zoals het bedrijf destijds meldde, een incidenteel karakter. Het euvel heeft enige weken geduurd, schrijft minister Vorrink (Milieuhygiëne) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid C. van Kuijen (PPR). De zagerij waar Kruyt asbestce- mentplöten verwerkte werd op 26 november vorig Jaar gesloten na klachten van buurtbewoners en van de vereniging „Voorkomen is beter". De afzuiginstallatie bleek defect te zijn. Ook de mededeling van het bedrijf, dat in de platen alleen het minder gevaarllojke witte asbest voorkwam, bleek naderhand onjuist te zijn. BIJ het onderzoek van de InspecUe van de volksgezondheid bleek dat ook het gevreesde blauwe asbest was vrijgekomen. Kruyt deel de later aan de InspecUe mee dat men niet geweten had dat dat in de platen ook blauw asbest verwerkt Minister Vorrink ziet geen heil ln een medisch onderzoek van de omwo nenden. Kwaadaardige gezwellen als gevolg van inademing van asbeststof treden pas na gemiddeld dertig Jaar op. Schadelijke gevolgen zijn nu niet vast te stellen. De zagerij van Kruyt blijft voorgoed gesloten. Minister Vorrink heeft de inspecteurs van de volksgezondhgeid opdracht gege ven, de verwerking van asbest scherp ln de gaten te houden. Bij ontbreken of slecht functioneren van de afzuiginstallatie moet zo no dig tot sluiting van het bedrijf wor den overgegaan. Kind onder vrachtauto KAPELLE De zesjarige Jacob Jan Haverhoek uit Wemeldlnge (ge meente Kapalle) ln Zeeland Is gister middag ln zijn woonplaats veronge- t HIJ hield zich op zijn flets vast aan een vrachtauto. Toen de vracht auto achteruit reed kwam het jonge tje onder de wielen van de vracht, auto. HIJ waa op alag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9