\min ontbiedt merikanen in leganda bij zich Botsing Rabin-Dajan arter, de dissidenten en de klassenstrijd leen top dn Praag Onrust in Portugal Strijd bij grens Zuid-Afrika Belgische vakbonden: Staking groot succes Jerenigde Staten ongerust .Duiven' winnen op congres Arbeiderspartij Israël Gromiko ziek? Indonesië arresteert 350 moslems Brits kabinet in de minderheid ÏTERDAG 26 FEBRUARI 1977 BUITENLAND (Trouw/Kwartet AIROBI (Reuter, UPI, AP) Ondanks een ge- iststelling van president Idi Amin maakt de regering in de Verenigde Staten zich ernstig ongerust over eidpt lot van de Amerikanen in Oeganda. Alle Ameri kaanse staatsburgers die in Oeganda werken, zijn nd aandag bij Amin ontboden. est rdt 00-. fsident Amin heeft de Aiperika- in zijn land verboden voor de eenkomst van aanstaande maan- Deganda te verlaten. Het Witte gaf gisteren een verkiaring uit arin stond dat West-Duitsland, ?e de Amerikaanse belangen in Oe- pda behartigt, alles zal doen om de ïerikanen te beschermen. De Ver- ;de Staten sloten in 1973 hun «^.jbassade in Kampala uit protest R,.Jen de schending van de rechten -Qiy de mens in Oeganda. Het Ameri- ^jeljanse ministerie van buitenlandse zij Jcen ontbood gisteren de Oegande- ensetzaa^selastigde in Washington om eun ongerustheid van de regering ter eme mis van Oegandese autoriteiten De brengen. Het hoofd van de Oegan- #pe missie bij de Verenigde Naties rklaarde dat alle Amerikanen die t willen Oeganda zullen mogen rlaten. maar dat ze ook best mo- scl kJlAAG (UPI, Reuter) - Het tjechoslowaakse ministerie in buitenlandse zaken heeft steren berichten tegenge- iroken dat vertegenwoordi gers van Oosteuropese regerin- BnJn dit weekeinde in Praag bij- Lefn zouden komen om te spre- irisien over de problemen die de tssidenten de regeringen van ost-Europa bezorgen. ir h^richten hierover verschenen eer- eke ïr deze week in westerse kranten. bijen woordvoerder van de Tsjechos- 2iub»waakse regering noemde deze be- RivChten absolute nonsens. De berich- L^n waren in de wereld gekomen in fbeVband met de voorbereidingen Le*n de negenentwintigste verjaar- van de communistische htsovername in Tsjechoslowa- Gewoonlijk komen all Oosteu- se regeringen het jubilerende id met zoiets feliciteren. Een loie gelegenheid voor overleg, zo lende men. nt tt orgaan van de Praagse commu- itische partij, Roede Prawo h aal- gisteren weer hard naar het Wes- uit. Het Westen schendt zelf de toten van de mens door zich erbij »r te leggen dat er achttien mil- n werklozen zijn. terwijl de ver ing van de rechten van de mens recht op werk garandeert. Ver- besteedt Roede Prawo aandacht het Berufsverbote in West- litsland en de politieke gevange- in GrootrBrittannië. malrik It Russische persbureau Tass eft gisteren met instemming mel- Dg gemaakt van de houding van Franse regering tegenover de issische dissident Andrej palrik. I Franse president weigerde rder deze week Almarik te ontvan- n. Tass bericht dat de iraatschenderijen van deze acvon- fier en zijn onbeschaamde pogin- p binnen te dringen in de residen- van het staatshoofd'' door de Bnse openbare mening en offiecië- kringen ten scherpste zijn veroor- fcld. De Fransen zijn nu de ogen Jen gegaan voor Almarik, voor zie 'vroeger sympathie hadden, zo be nt Tass. gen blijven als ze dat willen, na de ontmoeting met president Amin. Bezoek In een boodschap aan president Car ter heeft Amin de Amerikaanse in lichtingendienst CIA ervan beschul digd betrokken te zijn bij een sa menzwering tegen zijn regering. Amin deed Carter voorts een aantal aanbevelingen over de manier waarop hij zijn land het beste kan besturen. Hij adviseerde Carter de CIA en Israel onder de duim te hou den. Oeganda betitelde Amin als een Afrikaanse supermogendheid. De Oegandese president nodigde zichzelf verder uit voor een bezoek aan Carter. Politieke waarnemers beschouwen het verbod dat Amin de Amerika nen opgelegd heeft als een vergel ding voor de Amerikaanse reactie op de gebeurtenissen in Oeganda. President Carter verklaarde afgelo pen woensdag dat de gebeurtenis sen in Oeganda hem met afschuw vervulden. Amin vindt dat Carter op geruchten is afgegaan, zonder een onderzoek in te stellen. Amin zal de 200 in Oeganda levende Amerikanen, die voornamelijk werkzaam zijn bij missie en zending, maandagmorgen in het conferentie centrum in Kampala ontvangen. Al le bestuurders van Oeganda moeten de bijeenkomst bijwonen. Zij moe ten een lijst meenemen met de na men van alle Amerikanen in hun district en daarbij vermelden hoe lang ze in Oeganda vertoeven. Ook moeten ze een lijst overleggen van alle goederen die de Amerikanen bezitten, inclusief de aantallen kip pen, geiten, varkens en andere die ren, zo heeft dictator Amin bevolen. Blijven LISSABON (Reuter. AP) - De mili taire commandant voor midden- Portugal heeft gisteren verklaard, dat In zijn barakken een etwerk van communistische cellen is opgerold. De commandant, brigade-generaal Hugo dos Santos zei in een vraagge sprek met het in Coimbra verschij nende dagblad Jornal de Noticias dat de militairen zijn aangehouden en mogelijk uit het leger worden verwijderd. Dos Santos wilde niet zeggen om hoeveel militairen het ging en wat hun namen en rang waren. Het blad meldt dat de ongeregeldhe den van vorige week op de tankbasis Estremoz in het zuiden van het land en waarbij een cofficier en acht sol daten werden aangehouden voort komen uit een sterke linkse infiltra tie. Door het leger is meegedeeld dat de incidenten geen verband hielden et politieke opvattingen maar met klachten over het eten. Bovendien zouden aanhangers van de uiterst linkse majoor Carvolho opruiende geschriften hebben uitgegeven. Jornal de Noticias schrijft dat er over de hele linie moimenteel gepro beerd wordt onrust te zaaien in het leger om otetreding van Portugal tot de Europese Gemeenschap te blokkeren en de toenemende rol van het land in de Navo te verminderen Aanhangers van Carvalho, de voor malige president Gongalves en ex- minister van buitenlandse zaken Antunes zouden enkele weken gele den een links manifest hebben aan geboden aan Portugals president Ramalho Eanes, waarin deze ervan wordt beschuldigd ten onrechte niet te zijn Ingegaan op toenaderingspo gingen van de komecon. de Oosteu ropese tegenhanger van de Eg en Portugal onder een burgerlijk be stuur te plaatsen. Een woordvoerder van Eanes heeft de berichten ont kend en volgens Westerse diploma ten zouden er geen geregelde acties tegen het Eg-lidmaatschap plaatshebben. TEL AVIV (Reuter, UPI) Het congres van de Israëlische Arbeiderspartij heelt zich gisteren uitgesproken voor teruggave van een deel van de westelijke Jordaanoever in ruil voor een vredesovereenkomst. Deze beslissing viel gisteren na een hard gevecht tussen de duiven onder leiding van preier Rabin en de haviken onder aanvoering van de vroegere minister van defensie Mosje Dajan. In Lalouvrière, nabij de Frans-Belgische grens kwamen de werknemers voor een demonstratie bij elkaar. BRUSSEL. (ANP) Naar raming ruim 400.000 van de ongeveer 2,5 miljoen georganiseerde Belgische werknemers hebben giste ren, gevolg gevend aan een oproep van de twee voornaamste Belgische vakbonden gestaakt. ds jfk Van hun kant moeten de Amerika nen een memorandum opstellen of ze in Oeganda al of niet lastig zijn gevallen. Ze moeten ook zeggen of ze in Oeganda willen blijven of naar de Verenigde Staten willen terugke ren. „Zij die willen bliiven, mogen dat gerust", zei radio Oeganda. Het Britse voorstel om de commis sie voor de mensenrechten in Genè- ve een onderzoek te laten instellen naar de gebeurtenissen in Oeganda is, nadat het door de Verenigde Sta ten was ondersteund, gisteren ook door West-Duitsland gesteund. Of Oeganda een eventuele commissie van onderzoek zal toelaten is maar de vraag. De VS hebben de beschik king over zeven oorlogsschepen in de Indische Oceaan, maar daarop zitten volgens het Pentagon te wei nig mariniers voor een succesvolle bevrijding van de Amerikanen in Oeganda. PARIJS (AP) Het Franse dagblad Le Monde meldde gisteren van Rus sische en westerse zegslieden te heb ben vernomen dat de Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromiko, na een hartaanval in een Mopskous ziekenhuis is opge nomen. In een bericht van de Moskouse cor respondent van het blad werd ge zegd dat de 69-jarige Gromiko voor het laatst op 19 januari in het open baar is opgetreden. Die staking bedoelde een protestac tie te zijn tegen het economisch en sociaal beleid van de christen democratisch/liberale regering- Tindemans. Volgens een berekening van het ACV (het Belgisch Algemeen Christelijk Vakverbond) hebben in de provincie Westvlaanderen 80.000 werknemers in een totaal van ruim 200 grote en kleinere ondernemingen het werk neergelegd. In de (Waalse) provincie Henegouwen waren 150.000 werkne mers van hun werk weggebleven. In de lokale en gewestelijke admini straties van beide provincies staak ten ongeveer 100.000 werknemers. Bij de Belgische spoorwegen (in het gehele land reden er gisteren geen treinen) staakten nog eens 53.000 werknemers. In en rond Luik (waar men nog niet eens aan de beurt was voor een staking) legden een 20.000- tal werknemers pontaan het werk neer. Overal in het land bestond grote belangstelling voor bijeenkomsten van stakers, waar vakbondsverte genwoordigers het „waarom" van de staking uiteenzetten. De staking is over het algemeen rustig verlopen. Slechts hier en daar deden zich inci denten voor, als stakers trachten de (overigens gering in aantal) werkwil ligen te beletten bedrijven binnen te gaan. De Antwerpse haven was volledig lamgelegd. Er kon geen schip de haven in of uit omdat de toegangs- sluizen niet bediend werden. De bur gemeester van de voornaamste ha venstad van België, mevrouw Schroyens, vond het „mammer" dat de haven door de staking getroffen werd „omdat de stad de kosten moet betalen". Maar. aldus deze vrouwelij ke burgemeester, „de verlangens van de vakbonden zijn gerechtvaar digd". Volgens sommige politieke waarne mers zou oud-minister Dajan over wegen zich uit de Arbeiderspartij terug te trekken na de beslissing die de partij gistgeren nam met betrek king tot de Westbank. Dajan keerde zich fel tegen een aanbod zo lang er nog geen concreet voorstel voor een vredesregeling met Jordanië op tafel ligt. HIJ verloor echter de stemming over deze kwestie op het partij congres met 53 stemmen verschil. Ook in 1973 kwam het partijcongres van de Arbeiderspartij overeen dat een territoriale regeling mogelijk zou moeten zijn In ruil voor een vredesre geling. Toen werd echter niet de Westbank met name genoemd om dat men vreesde dat dit vele Israëli's tegen de haren in zou strijken. Giste ren besloot de Arbeiderspartij bereid te zijn tot territoriale concessies aan Egypte. Jordanië en Syrië. Daarmee dient de Arbeiderspartij zich onder Rabins leiding duidelijk aan als een partij van de vrede. PLO De deelnemers aan het partijcongres keurden een voorstel om onderhan delingen te beginnen met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO ook, wanneer deze Israël zou er- kenne, af. De Palestijnse kwestie moet opgelost worden in het kader van een regeling met Jordanië, zo oordeelde het congres. De onderhan delingen in Oenève moeten door sta ten gevoerd worden. Shlomo Avineri, directeur-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken, bestreed op het congres de idee van een Pales tijnse staat op de westelijk Jordaa noever en de Gazastrook. Hij noem de een dergelijke staat een onmoge lijkheid. PRETORIA (Reuter, UPI, AP) Voor het eerst In bijna twee jaar zijn Zuidafrikaanse troepen in de strook van Caprivi tussen Angola en Botswana slaags geraakt met zwarte guerrillastrijders. Dit heeft een woordvoerder van de Zuidafrikaanse strijdkrachten in Pretoria meegedeeld. CAIRO (UPI) De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie gaat akkoord met de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gaxastrook. Maar de PLO beschouwt een dergelij ke staat als overgangsoplossing. De PLO weigert de grenien van Israël te erkennen. Dexe verklaring werd gis teravond afgelegd door het hoofd van het politieke bureau van de PLO, Fa- roek Kaddoemi in een gesprek met de redactie van het Egyptische blad Al Achram. De PLO wil internationale waarborgen voor een dergelijke staat en denkt daarbij dan vooral aan de Verenigde Staten. Een Palestijnse staat sou bindingen moeten hebben met Jor danië. maar wel een eigen leger, re gering, parlement en diplomatieke ver tegenwoordigers moeten hebben. Kad doemi staat echter op xelfstandige deel name van de PLO aan het overleg in Genêve. Terwijl de geruchten aanhouden dat de spanning in het zuiden van Liba non toeneemt door de aanwezigheid van een groeiend aantal Palestijnse guerrillastrijders, ontving de Liba nese president Sarkis Druzen uit het zuiden van Libanon die hem vroe gen Libanese veiligheidsfunctiona rissen naar dit gebied te zenden die loyaal zijn aan de regering in Bei roet. De afgelopen dagen zouden In het zuiden van Libanon herhaalde lijk gevechten hebben plaats gevon den tussen Palestijnen en linkse moslims enerzijds en christelijke milities anderzijds. Israëlische mili tairen zouden de christelijke mili ties Indirect steunen in hun strijd om op die manier de streek in het zuiden van Libanon, die bekend staat als Fatachland, vrij te houden van Palestijnse guerrillastrijders. Geen akkoord De leider van de Palestijnse delega tie die de algelopen week met de Jordaanse regering sprak over ver betering van de onderlinge betrek kingen, heeft gisteren verklaard dat er geen enkel akkoord is gesloten Hij zei dat er bij de drie gevechten, die eerder deze week werden gele verd, 12 guerrillastrijders zijn ge sneuveld. Drie Zuidafrikaanse mili tairen zouden verwondingen hebben opgelopen. De strook van Caprivi die deel uit maakt van Namibië (Zuidwest- Afrika) ligt tussen Angola en Botswana en loopt naar het oosten door tot aan de Zambiaanse grens. In het begin van de Jaren zeventig werd in deze strook vaak gevochten tussen guerrillastrijders van de Swa- po (Zuidwest-Afrikaanse volksorga- nisatle) en Zuidafrikaanse eenheden. De Swapo wil het Zuidafrikaanse bewind ln het gebied omverwerpen. Brigade-generaal Earp zei op een persconferentie in Pretoria dat men nog niet weet of de guerrillastrijders uit Zambia of uit Angola kwamen. Mogelijk, aldus Earp, is de Swapo bezig een nieuw front te openen na zo weinig succes te hebben gehad met haar jongste acties in Ovambo- land. De Rhodesische eerste minister lan Smith is gisteren scherp gekriti seerd voor wat wordt genoemd on voldoende maatregelen tegen de rassenpolitiek in het land. Met name betreft het hier het besluit van de regering om de rassenscheiding op de openbare scholen, de staatszie- kenhuizen en in de woongebieden te handhaven. Smith had eerder deze week ingrijpende voorstellen ge daan voor bewoning en eigendom van alle grond voor mensen van iedere huidskleur. De voorstellen waren bedoeld om een brug te slaan naar dc gematigde zwarte leiders in Rhodesië. Het dagblad The Rhode- sian Herald zei dat de voorstellen van Smith revolutionair zijn maar dat het zeer de vraag is of de buiten wacht en vooral de zwarte Rhode- siërs er net zo over denken. Het is onbegrijpelijk aldus de Herald dat Smith bij zijn voorstellen de scho- len, ziekenhuizen en woongebieden overschreden nebben. buiten beschouwing heeft gelaten. In verband met de guerilla in Rho desië is de spanning tussen dit land en Botswana verder toegenomen. President Seretse Khama van Botswana". Een Rhodesische rege ringswoordvoerder sprak dit met nadruk tegen. De Rhodesische rege ring, zo zei hij. wil juist dat de be trekkingen tussen beide landen be ter worden. De blanke minderheidsregering var Ian Smith liet tevens weten dat ge wapende guerillastrijders woensdag 30 leerlingen van misschiescholen en tien boerenarbeiders naar Botswana hebben ontvoerd om daar een militaire opleiding te volgen. De regering van Rhodesië heeft de vorige week voor het eerst toegege ven dat Rhodesische eenheden bij tussen de PLO en de Jordaanse re gering. Ook zou niet gesproken zijn over de door de Egyptische presi dent geopperde gedachte van een federatie tussen Jordanië en een op de Westbank te stichten Palestijnse staat. De PLO hoopte weer militaire basis in Jordanië te mogen vestigen, maar daar bestaat geen kans op. In Damascus hebben vertegenwoor digers van de PLO gesproken met de Syrische president Assad, maar over dit overleg Is alleen bekend gemaakt dat het „positief en con structief" was. In Syrië zijn deze week een aantal Palestijnse kampen gesloten, zulks tot ongenoegen van de PLO JAKARTA (AFP. AP) - De Indone sische strijdkrachten hebben de af gelopen twee maanden op oost-Java meer dan 350 moslems aangehou den, die van plan zouden zijn ge weest de verkiezingen van mei te saboteren en een moslemstaat op Java te vestigen. De berichten over dc arrestaties zijn bekendgemaakt door generaal Wltarmln. de bevel hebber van het oostelijk deel van Java. De groep moslems zou beho ren tot de anti-regeringsgezinde groep „Komando Djihad" (heilig commando). De Indonesische strijdkrachten hebben bovendien de aanhouding bekend gemaakt van een aantal tegenstanders van de re gering op Bali. Volgens berichten uit Indonesië heeft de regering in Ja karta een groeiende angst voor de sterk toegenomen Invloed van mos lemgroeperingen. De leiders van de drie groeperingen, die aan de verkie zingen van mei mogen meedoen moeten bijvoorbeeld de officiële In donesische staatsftlosofie onder schrijven en het aanmoedigen van het stichten van een moslemstaat zou een rechtstreekse aanslag op die filosofie betekenen. de achtervolging van guerillastrij ders ook de grens met Botswana nebl LONDEN (Reuter) - De Briutse La bo urregering is gistereen in een min derheidspositie geraakt doordat een tussentijdse verkiezing in Londen door de conservatieven werd gewon nen. Labour kan nu rekenen op 314 zetels, terwijl de gezamenlijke oppo sitie er 315 heeft. De Conservatieve kandidaat Peter Brooks boekte een grote overwinning op zijn rivalen, van wie met name de Liberaal veel minder stemmen kreeg dan werd verwacht. In Groot-Brittannië staan binnen kort nog vier tussentijdse verkiezin gen op het programma onder meer om de vacante zetels van deoverle- den minister Anthony Crosland en de naar Brussel vertrokken Roy Jehkins en zijn medewerker David Marquand. De vierde zetel is die van een Conservatief. De Tories worden geacht drie van de vier zetels te winnen; alleen de zetel van Mar quand ls bijna zeker veilig. De Amerikaanse journalist Mark Hosenball, die in Engeland woont en gevaar loopt door de Britse regering te worden uitgewezen wegens het publiceren van vertrouwelijke infor matie mag van een rechtbank tegen het voornemen van de regering in beroep gaan. De zaak komt half maart weer voor. Eerder deze week werd een verweer van een tweede uit te wijzen Amerikaan, de voormalige CIA-agent Philip Agee afgewezen lebror CraiM erg. IC Strel. Geref- ulzebo or Victor Zorza veronderstelling van het Witte Huis dat de steun van president Carter aan de Russische sidenten te vergelijken valt met de steun van het Kremlin aan de Amerikaanse communisten t oppervlakkig gezien heel mooi maar onjuist. De perssecretaris van het Witte Huis, Jody veil herinnerde eraan dat Breznjew de Amerikaanse communistenlelder Gus Hall ontving en de Prawda Angela Davis tijdens haar proces steunde. Maar deze daden gaven geen steun en "fipathie aan de Amerikaanse communisten op de manier waarop Carters verklaringen steun en aan de Russiche dissidenten en hen aanmoedigde. tterk. Meyi traatk «Aio. 9 SShl sburg Stlvi «Dit. drrvel li Bro j Jiftng. f« ft 6.301 e' HJk 0< Noord marxistische regiems zoals in Angola. Overwinning '1 het Kremlin als het Witte Huis :ennen dat hun activiteiten een lenging in de binnenlandse aan- ;enheden van het andere land Wat betreft het effect van de viteiten is deze ontkenning van Kremlin goed onderbouwd. Rus- he steun aan de Amerikaanse imunisten heeft geen meetbaar tiek effect ln de Verenigde Sta- Maar Carters steun aan de Rus- le dissidenten heeft een groot c|>leem voor het Kremlin gescha- en daarom komt het objectief n neer op inmenging in de bin- landse aangelegenheden van de 'Jet-Unie. Dit is zelfs juist ook al t Kremlin zelf de schuldige om- het het effect van de inmenging Carter had kunnen beperken t zijn woorden te negeren. Sneeuwbal Maar de veronderstelling dat het Kremlin de inmenging zou hebben kunnen negeren is een miskenning van de politieke realiteit. Het ge bruik dat de dissidenten al van Car ter's steun hebben gemaakt laat zien dat met elke nieuwe verklaring uit Washington hun campagne binnen de Sowjet-Unie aan het rollen zullen houden tot dat het punt is bereikt waarop zij een werkelijke gevaar voor het communistische regiem kan worden. Het is zeker waar dat geen belangrij ke politieke verandering in een land als de Sowjet-Unie mogelijk is door inspiratie of hulp van buitenaf. Maar het ls ook waar dat bij een gegeven combinatie van omstandigheden, zo als een crisis over de opvolging van een leider of een tekort aan voedsel na een slechte oogst, degenen die het regiem zouden willen uitdagen aan gemoedigd zullen worden door de wetenschap of het geloof dat de dis sidenten door de Amerikaanse presi dent worden gesteund. Op precies dezelfde manier zouden de Russische steunverklaringen aan de opstandelingen ln Angola in het verleden of in zuidelijk Afrika op dit moment of in andere landen in o toekomst niet op zichzelf een over winning van de opstandelingen kun nen bewerkstelligen. Maar bij de juiste combinatie van omstandighe den kunnen ze een factor zijn die van gewicht is bij de stichting van Het Kremlin gelooft dat de stichting van dergelijke regiems bijgedragen heeft aan de „herstructurering van het internationale economische sys teem", een proces dat naar hun me ning het „imperialistische" we reldsysteem ondermijnt. Het Krem lin verklaart dat de Sowjet-Unie de „legitieme verlangens van de jonge staten ondersteunt", die in het verle den geleld hebben tot een „hele groep van nieuwe landen" die „hun socialistische oriëntatie" onderstre pen. Nikolai Inozemstew, een van Kremlins belangrijkste strategen op het gebied van het buitenlands be leid meent dat dit een „grote morele en politieke overwinning voor het wereldsocialisme is". De overwinning als zodanig is niet het gevolg van de verklaringen van Breznjew Er waren ook kleinighe den zoals de wapenleveranties aan \ngola en de Cubaanse troepen macht, om maar te zwijgen over het onderdrukkende Portugese kolonia le bestuur dat het verzet gedurende vele jaren aanmoedigde. Maar Breznjews verklaringen maken deel uit van een veel grotere en doelbe wuste Inspanning om de „politieke overwinning van het wereldsocialis me" veilig te stellen. HIJ weigert om dezelfde redenen over dit onderwerp te zwijgen net als Carter weigert over de mensenrechten te zwijgen. „Wij verbergen onze opvattingen niet" zegt Breznjew. Hij houdt vol dat de Sowjet-Unie de „volkeren die strijden voor hun vrijheid" zal blij ven steunen omdat „ons revolutio nair geweten en onze communis tische overtuigingen ons dat ge bieden". Klassenstrijd Maar als dat zo ls, waarom zou hij zich keren tegen Carters inzet voor de mensenrechten, toch iets dat de Westerse traditie van humanistisch geweten en overtuiging gebiedt? Waarom zou Breznjew mogen doen wat Carter verboden is? Omdat, vol gens Jmoeri Andropow, hoofd van de Russische geheime politie, de ac tiviteiten van Moskou deel uitma ken van de klassenstrijd tussen de kapitalistische en de communis tische systemen. Deze strijd, zo ver klaart hij, ls voorgeschreven door de wetten van de geschiedenis en daar om „geloven de communisten dat niemand dit kan vermijden". Andro pow gelooft dat de wereld in twee systemen met tegengestelde sociale structuren is ongedeeld. Dit feit leidt tot een „strijd van ideeën" tus sen hen. Hij voegt hier aan toe dat deze ideeën een weerspiegeling zijn van de tegengestelde belangen en opvattingen van de klassen die deze twee wereldsystemen beheersen. Andropow trekt hieruit de conclusie dat juist omdat deze belangen en overtuigingen tegenstrijdig zijn, de ideologische strijd onvermijdelijk is. Dus vanuit de analyse van het Kremlin moeten Carters opvattin gen over mensenrechten gezien wor den als het natuurlijke gevolg van zijn overtuigingen, die op hun beurt bepaald worden door de econo mische en politieke structuur van het westerse systeem. Carter kan er net zo weinig aan doen dat hij steun en sympathie verleent aan de Rus sische dissidenten als het Kremlin er iets aan kan doen dat het steun met inbegrip van wapens, verleent aan die krachten wier succes een „grote morele en politieke overwin ning voor het wereldsocialisme vormt. Een cynicus zou kunnen stellen dat het plotseling enthousiasme van de nieuwe regering in Washington voor de mensenrechten in de Sowjet- Unie slechts een teken voor het Kremlin is dat iedere „morele en politieke overwinning van het we reldsocialisme" ln de toekomst be taald zal moeten worden Kortom om dat dit een spel is. dat door twee kan worden gespeeld Na verloop van tijd zal het enthousi- sasme voor de mensenrechten van de nieuwe regering zeker afnemen, ofschoon er wel belangstelling zal blijven bestaan. Maar de huidige tactiek kan men niet blijven hante ren al was het alleen omdat zij min der effectief zou worden bij voortdu rende herhaling. Maar de dialectische analyse van het Kremlin zou veronderstellen dat het Witte Huls alleen maar met suc ces een geheim politiek wapen heeft getest dat het nu ln reserve zal hou den. Het wapen zal worden gehan teerd telkens wanneer de wetten van de geschiedenis de Sowjet- leiders voorschrijven iets te doen wat zij toch willen doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7