Exporthulp overheid zaak snel reageren Rijkspostspaarbank persoonlijke leningen m Grondpolitiek: weg naar compromis open Glastuinbouw groeit tegen verdrukking in Philip Morris geheel naar Bergen op Zoon Bedrijfsleven over aankondiging Lubbers: dTtdoSrioinkSteUhfooeöh'! Vanaf 1 maart ook doorlopende kredieten POMPEN Verhoging van hypotheekrente Verontwaardiging bij vakbonden Recordprijzen voor koffie in Londen gATERDAG 26 FEBRUARI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 33 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de export bevorderende maatregelen die minister Lubbers deze week heeft aangekondigd, komt het bijzonder aan op de snelheid waarmee de overheid kan reageren op stappen van concurrenten uit andere landen. Als een buitenlandse ondernemer, danzij steun van zijn regering, onverwacht scherp cuncurreert, kunnen de Nederlandse ambtenaren dan snel genoeg beslissen als een Nederlands bedrijf in Den Haag aanklopt? Dit vragen zowel de Nederlandse Ex port Combinatie (NEC) als de heer F. F. Schoenmakers, directeur van Grasso (ondermeer compressoren en koelmachines) en tevens bestuurslid van Fenedex, de Federatie voor de Nederlandse Export. Woordvoerder Middelkoop van de NEC voegt daar aan toe: De moeilijkheid is datje het ministerie van economische zaken moet bewijzen dat een buitenlander profiteert van concurrentie verval sende maatregelen in zijn land. Bo vendien: alleen al door zo'n maatre gel heb je in Nederland een ach terstand. De eerste klap is nu een maal een daalder waard. Matching-fonds Het snelle beslissen waarover de he ren Schoenmakers en Middelkoop, spreken, heeft met name betrekking" op het zogenaamde „matching"- fonds, een pot die vorig jaar is ge vormd om Nederlandse fabrikanten van kapitaalgoederen de kans te ge ven buitenlandse concurrentiever valsing te weerstaan. Zoals gemeld heeft Lubbers 100 miljoen gulden voor het fonds bestemd nadat hij er in 1976 al 50 miljoen voor had uit getrokken. In totaal 27 maal is tot nog toe een beroep gedaan op het matching fonds door bedrijven, die probeerden elders in de wereld orders in de wacht te slepen; orders, die, als ze allemaal binnen zijn een waarde ver tegenwoordigen van 1,1 miljard en een hoeveelheid werk opleveren voor 7.000 manuren. Zover is het echter nog niet: zeven orders zijn geboekt. Zij stimuleren in ieder geval de wer kelijkheid en dat is tenslotte een van de belangrijkste motieven geweest voor de oprichting van het fonds. De heer Schoenmakers is niet zonder vertrouwen over de snelle reacties van de kant van de ambtenaren. Hij vindt het heel bemoedigend dat een' gesprek tussen Lubbers en het Centraal Orgaan voor de betrekkin gen met het buitenland al vijf weken later tot concrete aankondigingen heeft geleid. Positief vindt hij het ook dat 80 85 procent van de wen sen die het bedrijfsleven in het ge sprek naar voren heeft gebracht in de maatregelen zijn terug te vinden. „Heel belangrijk is dat de regering nu erkent iets te moeten doen en dat men zich tenminste moet wapenen tegen concurrentievervalsers", zegt de heer Schoenmakers. Desgevraagd beaamt hij dat er misschien wel sprake is van enige mentaliteitsver andering. export-financieringsarrangement en het matching-fonds tot een vaste rente van "TA procent bij een meerja rige exportfinanciering te komen. „De exporteur van kapitaalgoede ren weet dan waar hij aan toe is, waardoor hij in zijn onderhandelin gen veel slagvaardiger kan optre den." (Het exportfinancieringsar rangement is een overeenkomst tus sen de Nederlandsche Bank en de handelsbanken die beoogt ex portkrediet goedkoper te maken, red.). De stemming bij de NEC is iets genuanceerder. Men mag dan over de aankondigingen verheugd zijn, of het veel zal helpen is voor deze ver eniging van over het algemeen klei nere exporteurs een tweede. De heer Middelkoop acht de winst van het exportpakket-Lubbers eigenlijk al teniet gedaan door de jongste sta kingsgolf. Op tijd leveren „Nederland is duur", zegt hij, „dat weet iedereen. Tot op heden konden wij echter concurreren, omdat het Nederlandse bedrijfsleven op tijd le verde. Men kon van ons op aan," meent de heer Middelkoop. „Als je kan kiezen tussen een loodgieter die een karwei voor dertig gulden doet en misschien komt en een ander die zeker komt maar veertig gulden re kent, neem je de laatste. Door die stakingen kunnen we onze naam van zekere leverancier verspelen. De ven weten," volgens Schoenmakers, bij de EVD vaak niet goed de weg." Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK - De ontwikke ling van de glastuinbouw kan worden gekenschetst als een groei tegen de verdrukking in. Dit zei ir. P. J. Lardinois, voor zitter van de hoofddirectie van de Centrale Rabobank bij de. opening van het nieuwe kan toor van de Rabobank Midden- Westland. Sinds 1950. zo vervolgde hij. Is de beteelde oppervlakte groenten en bloemen onder glas verdrievoudigd en de internationale marktpositie versterkt en uitgebreid. De huidige sterke positie van de glastuinbouw schreef hij voor een belangrijk deel toe aan de opmerke lijke verbetering in de structuur van de bedrijven als gevolg van be langrijke investeringen. Inkomen De heer Lardinois zag een duidelijk verband tussen die investeringen en de noodzaak het inkomen op peil te houden. Het Landbouw-Economisch Instituut cLEIberekende eind 1950 een gemiddeld geïnvesteerd vermo gen voor de Westlandse bedrijven van f 112.000 Der bedriif. Eind 1975 Gebouw „Leeuwenburg", het nieuwe hoofdkantoor van de Rijkspostspaarbank in Amsterdam bij het Atnstelstation. van zekere leverancier verspelen. De - Stap In het algemeen hebben de initiatie ven van Lubbers trouwens een gunstige weerklank gevonden. NEC- woordvoerder Middelkoop vindt ie dere stap er één in de goede richting en in dezelfde woorden reageert de Vereniging FME (metaal- en elektro technische industrie). De FME is verder als vertegenwoordiger van de kapitaalgoederenindustrie bijzon der verheugd over de aankondiging dat de regering overweegt via het advertentie c/> CJ stelt Middelkoop vast. „Daar helpen de maatregelen van Lubbers mets aan." De heer Schoenmakers vindt het mooi dat de Nederlandse Kamers van Koophandel in het buitenland wat meer geld krijgen maar be langrijker had hij het gevonden als de commerciële afdelingen op onze ambassades versterkt zouden wor den. Daar moeten naar zijn mening de informaties over buitenlandse markten vandaan komen. „Welk produkt van een Nederlands bedrijf past in zo'n markt? Ook dat zijn vragen waar ambassades beter op zouden moeten kunnen antwoor den. Weliswaar geeft een overigens voortreffelijk instituut als de Econo mische Voorlichtingsdienst nu ook wel informatie, maar kleine bedrij- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De hypotheekrente lijkt definitief in stijgende richting te gaan, nu de Amro-bank en Mees Hope hun tarieven hebben ver hoogd. De Amro-bank berekent voor hypo theken (vijf jaar vast): hypotheek met gemeentegarantie 8.75 (onv.) procent, standaardhypotheek 9 (was 8.75) procent en tophypotheek 9.25 (was 9) procent. Voor hypotheken met een variabele rente wordt bere kend: hypotheek met gemeentega rantie 8.5 (onv.) procent, standaard- hyptoheek 8.75 (was 8.5) procent en tophypotheek 9 (was 8.75) procent. Mees Hope vraagt voor hypothe ken vijf jaar vast zonder gemeente garantie 8.9 procent en met gemeen tegarantie 8.7 procent rente. Voor tophypotheken vijf jaar vast is de hypotheekrente thans 9.2 procent en voor tophypotheken een jaar vast 8.9 procent. AMSTERDAM Met ingang van 1 maart a.s. zal men afgezien van hypotheken voor de aankoop van woningen bij de Rijkspostspaarbank ook geld kunnen lenen voor het ko pen van een nieuw ameuble ment, een kleurentelevisietoe stel, een auto en wat al niet meer. Op die datum komt RPS namelijk aan de markt met twee belangrijkste vormen van consumptief krediet die wij kennen, te weten de persoonlijke lening en het doorlopend krediet. Zij, die een persoonlijke lening dan wel een doorlopend krediet wensen, dienen aan een aantal voorwaarden te voldoen. Zij moeten: in Nederland wonen; over een vast inkomen beschikken; meerderjarig zijn; een postgirorekening hebben. De persoonlijke leningen en doorlo pende kredieten worden door de RPS verstrekt in bedragen van 1500 tot 15.000. De maximale looptijd voor persoonlijke leningen is daarbij op 5 Jaar gesteld. Uitbeta ling van kredietbedragen geschiedt via de postrekening van de aanvra ger of op verzoek in contanten op een postkantoor. Het aflossen van het krediet vindt automatisch plaats via de postreke ning. Voor extra-aflossingen wordt geen boete in rekening gebracht. Bij overlijden van de kredietnemer wordt de scholden. restant-schuld kwijtge- Goedkoper Volgens de Rijkspostspaarbank wor den door de centrale afhandeling van de kredietaanvragen en een effi ciënt aflossingssysteem kostenbe sparingen verkregen. Deze maken het mogelijk tarieven te hanteren, die gemiddeld 'A goedkoper zijn dan door de wet wordt toegestaan. Bij een doorlopend krediet bestaat de mogelijkheid steeds weer geld op te nemen tot een bepaalde, van te voren vastgestelde limiet (grens). Men is vrij in het vaststellen van de bedragen, die men wil opnemen. Men kan tot aan de limiet gaan, maar ook daaronder blijven en in gedeelten tot aan de limiet opnemen. Is eenmaal geld opgenomen, dan wordt bij de RPS iedere maand au tomatisch een vast termijnbedrag van de postrekening afgeschreven, welk bedrag bestaat uit een gedeelte rente en een gedeelte aflossing. De rente wordt berekend over het be drag dat men schuldig is en van het termijnbedrag afgetrokken. De rest daarvan is derhalve aflos sing. Door deze aflossing wordt het bedrag, dat men schuldig is uiter aard kleiner, maar tegelijkertijd wordt daarmede de ruimte die er is om opnieuw geld op te nemen weer groter. Het afgeloste bedrag is nl. ook weer beschikbaar om te worden geleend. Bij een bruto-inkomen per maand tot en met 1500 bedraagt het maxi male termijnbedrag 75 en de maxi male kredietlimiet 2000. Bij een bruto-inkomen van 2500 is het maximale termijnbedrag 210 en de maximale kredietlimiet 9000. Bij een bruto-inkomen van 3250 per maand tenslotte komt het maxima le termijnbedrag uit op 350. De maximale kredietlimiet is dan 15.000. Rentepercentage Bij een limiet van 1500 tot 4900 bedraagt het rentepercentage over het opgenomen bedrag per maand 1 procent en per jaar (op basis van samengestelde interest) 12,7 pro cent. Bij een limiet van 5.000- 15.000 zijn deze percentages resp. 0,85 en 10,7. Met betrekking tot de persoonlijke leningen van de RPS geldt even eens, dat het te lenen bedrag afhan kelijk is van het inkom Evenals bij het doorlopend krediet hoort bij een bepaald bruto-inkomen per maand een maximaal termijnbe drag. Bij een bruto-inkomen t/m 1.500 is dit bijv. 80; bij een bruto- inkomen t/m 3.500 is het 400. De Jaarlijkse rentepercentages, die wor den gehanteerd bij de persoonlijke leningen variëren van 16,5 procent bij een leningbedrag in handen van 1.500 en een looptijd van 6-18 maanden tot een rente van 10,5 pro cent bij een leningbedrag in handen van 15.000 en een looptijd van 6-G0 maanden. door prof. mr. P. de Haan Na een spannende week van onderhandeling achter de schermen is het kabinet er verleden week helaas nog niet in geslaagd de praktisch enige uitweg te vinden uit de politieke impasse waarin het, tezamen met de PvdA- en CDA-fracties in de Tweede Kamer, is verzeild geraakt op het stuk van het wetsontwerp tot wijziging van de onteigeningswet. En dit nog wel, terwijl die uitweg zo duidelijk was gewezen, niet alleen door de CDA-fracties in het eindverslag, maar óók eerder al door de PvdA-fractie in het voorlopig verslag, over teintallen Jaren uitstrekken, waardoor deze bedrijven aan de rand van het bestaansminimum komen. Het nare is nu dat zij, als het dan eindelijk zover is dat ze onteigend worden, een bedrijfscha- devergoeding krijgen op basis van dat minimale inkomen. Ook in het huidige onteigenlngsrecht is dit zo, maar daar staat nü tegenover de vergoeding van de hogere waarde die de grond heeft gekregen als gevolg van de nieuwe bestemming. In beide stukken werd namelijk verwezen naar de door mij opge worpen mogelijkheid van een wet telijke regeling van de zogenaamde negatieve ontwikkelingsschade. Dit als aanvulling op het stelsel van de gebruikswaarde, zoals dat in het ontwerp is neergelegd. In de memorie van antwoord had de re gering zelf die weg open gehouden door te zeggen dat zij het probleem mèt mij en mèt de genoemde frac ties onderkende. Vooralsnog vond zij het echter te veel omvattend om het in dit ontwerp te regelen. Nü, bij de nota naar aanleiding van het eindverslag doet de regering het voorkomen, alsof zij nog altijd niet verder is en alsof zij op dit moment geen omlijnd voorstel omtrent de negatieve ontwikkelingsschade ter tafel kan brengen. Dit nu is in strijd met de feiten: er ligt een uitge werkte regeling klaar, die elk ogenblik bij nota van wijziging kan worden ingediend. Ontwikkelingsschade Alvorens daar iets meer over te zeggen, eerst een korte aanduiding van het probleem van de negatieve ontwikkelingsschade. Hieronder valt te verstaan de inkomensverla- gende invloed die de stedelijke ont wikkeling veelal heeft op land bouw- en middenstandsbedrijven, reeds ver vóór het aan onteigening toe is. In het zicht van stadsuitbrei ding en stadsvernieuwing kunnen deze bedrijven niet meer investe ren vanwege juridische en feitelijke belemmeringen. Dat proces van on zekerheid kan zich over Jaren, soms De strekking van de door het wets ontwerp ingevoerde gebruiks waarde is nu, dat die hogere waar de voortaan niet meer wordt ver goed. Daarmee richt dit ontwerp zich lijnrecht, in plaats van tegen grondspeculanten, in de eerste plaats tegen sociaal cn economisch zwakkeren die door de onteigening toch al zwaar gedupeerd worden, omdat zij onvrijwillig werkeloos worden. Het is mij nog altijd een volstrekt raadsel, hoe nu juist het huidige kabinet dit over zich kan verkrijgen. Terwijl de zaak toch zonneklaar ls: als de regering op dit ogenblik meent 1- v de waardeverhogende invloed van de stedelijke ontwikke ling niet aan onteigende boeren en middenstanders ten goede mag ko men, dan ls zij als het ware aan haar naam en stand verplicht om deze mensen dan wel de inko- mensverlagende invloed van die zelfde stedelijke ontwikkeling te vergoeden. Daar zit echt geen woord juridisch frans bij; iedere lezer van dit dagblad kan het be grijpen. Regeringsverklaring In de regeringsverklaring die des tijds bij wijze van regeerakkoord tussen de progressieve fracties en de leden van dit kabinet op het punt van de grondpolitiek werd af gelegd. staat dat onbillijkheden van het stelsel van de ge bruikswaarde bij onteigening zul was dit geïnvesteerd vermogen toe genomen tot gemiddeld 618.000 bij de glasgroenteteelt in het Zuidhol lands glasdistrict en tot 775.000 bij de snijbloemenbedrijven in dit gebied. Naar schatting is het totaal- geïnvesteerd vermogen in de glas tuinbouw thans 5 miljard gulden. De investeringen hebben, aldus de heer Lardinois. een soms stormach tig verloop gehad. De laatste jaren ligt de nadruk van investeringen minder op uitbreiding van de bedrij ven. dan op verbetering van de be- drijfsuitrusting. Daarmee zijn de zorgen niet de we reld uit. De ligging van het Westland. het arbeidsintensief karakter van de tuinbouw en de nabijheid van een groot industriegebied als de Rijn mond, geven bijzondere problemen met het aantrekken van werkkrach ten en met de luchtverontreiniging. Voorts vormen de uitbreidingsplan nen van grote steden een bedreiging en de stijging van de energieprijzen is ook nog een bron van voortduren- J de zorg. Ondanks de problemen en de grote financiwle inspanningen die worden gevraagd, zijn er naar het oordeel van de heer Lardinois geen redenen te twijfelen aan de toekomstmoge lijkheden van de Nederlandse glas tuinbouw als geheel. EINDHOVEN De directie van Philip Morris Holland heeft definitief besloten de Nederlandse produktie geheel in Bergen op Zoom te concentreren. De vestiging in Eindhoven gaat uiterlijk in 1980 dicht. De 500 Eindhovense werknemers krijgen echter de gelegenheid in Bergen op Zoom te gaan werken waar de fabriek na uitbreiding en modernisering plaats zal bieden aan 800 mensen. Nu werken er in de vestiging Bergen op Zoom 350 mensen. Het besluit van de directie gaat In tegen de wensen van een deel van de vakorganisaties en de onderne mingsraad van de Eindhovense fa briek. De Industriebond NW heeft zich steeds Ingezet voor handhaving van belde vestigingen. De voedings bonden FNV echter, evenals de Voe dingsbond CNV de Unie BLHP en de ondernemingsraad van de Eindho vense vestiging wilden eventueel wel akkoord gaan met een concentratie maar die zou dan ln een nieuw te bouwen fabriek in Helmond moeten plaatsvinden. De bonden hebben met verontwaar diging gereageerd op de bekendma king van de directie en vertegen woordigers van de FNV-bonden heb ben geweigerd deel te nemen aan een vergadering met de directie waarop de plannen zouden worden uiteenge zet. De Eindhovense ondernemings raad heeft het vertrouwen in vesti gingsdirecteur Brokking opgezegd. Het personeel van de middagploeg ln Eindhoven heeft vrijdag spontaan het werk neergelegd. Philip Morris heeft aangekondigd 45 miljoen in de fabriek in Bergen op Zoom te zullen investeren. De fabriek in Eindhoven zal nog een paar jaar ln bedrijf blijven. Con centratie werd echter nodig geacht om concurrerend te kunnen produ ceren. Van de produktie ls namelijk 95 procent voor de export bestemd. In 1975 werd 5 miljoen winst ge maakt na een verlies van 42 mil joen ln 1974. O ABN De Algemene Bank Ne derland heeft vorig jaar netto 205,8 miljoen verdiend tegen 186.5 miljoen in 1975. De cij.erpre- sentatie verschilt echter met vorige Jaren omdat resultaten van minder heidsdeelnemingen waarin de parti cipatie minstens 20 procent be draagt naar evenredigheid ln de bru towinst meetellen. De winst per aan deel van 100 ls, gewijzigd voor ka- pitaalmutaties, 49,45 (was 46,66). De geconsolideerde winst voor be lastingen en voorzieningen bedroeg 514 (462) miljoen. Voorgesteld wordt een dividend van 22,50 (v.j. 21). Na aftrek van het intcrimdivi- dend blijft er een slotdividend over van 11,50 in contanten of 5,50 contant en 2,5 procent ln aandelen ten last van de agloreserve. ONTSLAG Het voltallige per soneel (60 mensen) van de Banket centrale Van den Oord in Katwijk aan Zee, is ontslag aangezegd, Dat gebeurde nadat de rechtbank in Den Haag de banketcentrale failliet had verklaard. Eigenaar-directeur Van den Oord had zelf het faillisse ment aangevraagd nadat de Neder landse Middenstandsbank niet lan ger bereid was krediet te verlenen. Omdat er ln het bedrijf totaal geen geld meer aanwezig was heeft de curator besloten de produktie on middellijk stil te leggen en het per soneel te ontslaan. Er is zelfs geen geld meer in kas voor het uitbetalen van de salarissen over februari, Ver tegenwoordigers van de bedrijfsver eniging voor het bakkersbedrijl wa ren vrijdagmorgen in het bedrijf aanwezig om er voor te zorgen dat het personeel een voorschot uitbe taald kreeg. Een afvloeiingsregeling ls er niet. LONDEN Op de termijnmarkt voor koffie in Londen is gisteren voor het eerst een notering van 4000 pond sterling (ca. 17.150 gulden) tot stand gekomen voor 1000 kilo koffie te leveren in mei. Dat betekent ln vergelijking met de slotnotering voor mei van donderdag een stijging van 450 pond (ca. 1920 gulden). Voor levering maart werd 3800 pond (16.290 gulden) genoteerd. 145 pond (622 gulden) meer dan donderdag. advertentie: len worden weggenomen. Terecht heeft het kabinet zelf reeds een blllijkheidscorrectie toegepast op de waarde van het goed, door vol gens het ontwerp ook in aanmer king te doen nemen andere ge bruiksmogelijkheden dan de be staande, voorzover niet betreffende de nieuwe bestemming. Zelfs moet daarbij het bestemmingsplan met zijn beperkende bepalingen voor intensieve agrarische bestemmin gen, bijvoorbeeld tuinbouw, wor den weggedacht. Een volstrekt re delijke bepaling die dan ook zeker moet Worden gehandhaafd. Maar even redelijk ls het om een dergelijke correctie ook toe te pas sen op het inkomen dat als grondslag dient voor de ontelge- nlngsvergoeding. In feite ligt dit geheel en al ln de lijn van de rege ringsverklaring, ook al staat vast dat de regering daar toen niet aan heeft gedacht, eenvoudig omdat men het probleem nog niet onder kende. Inmiddels heeft zij op dit punt Iets van het CDA kunnen leren en ook een (semi)-progressleve regering ls nooit te oud om te leren. Trouwens, zo oud ls het kabinet-Den Uyl nog niet en bovendien wil het, als lk het goed begrijp, nog graag aan een tweede Jeugd beginnen. Welnu dan, laat het aan de grondpolitiek niet liggen, die ls het althans op dit punt echt niet waard, dat de samenwerking tussen PvdA en CDA hierop zou moeten stranden. En toch zit dit gevaar er, na alle compromispogingen mijnerzijds, nog steeds levensgroot ln. Door almaar de kop ln het zand te blijven steken dwingt de regering de CDA-fracties eenvoudig de weg op te gaan van een onaan vaardbaarverklaring van het wets ontwerp in zijn huidige vorm. Mijns inziens blijft deze fracties dan ui teindelijk niets anders over dan Indiening van een amendement waarin, overeenkomstig het CDA- programma. van de verkeerswaar- de wordt uitgegaan met weglating van de Invloed van overheidsinves teringen en de onevenredige In vloed van overheidsbeslissingen. In feite is dat ook een beter alternatief dan dat van de gebruikswaarde plus negatieve ontwikkelingsscha de. Maar met de tekst van de rege ringsverklaring verdraagt het 2ich minder gemakkelijk en voor de so cialisten komt het neer op gc- zlchtsverllp* Laat daarom de regering alsnog zo verstandig zijn de loop van de ge beurtenissen ln de Kamer volgende week ln eigen hand te nemen. Zij kan dat doen door de gereedliggen de tekst omtrent de negatieve ont wikkelingsschade alsnog bij nota van wijzigingen ln te dienen. Die tekst luidt ongeveer als volgt: Artikel 40a: „BIJ de begroting van de lnkomensschade wordt mede re kening gehouden met de wijze waa rop een op het onteigende goed uitgeoefend bedrijf zich had kun nen ontwikkelen, indien de ruimte lijke ontwikkeling zoals die haar neerslag heeft gevonden ln planolo gische beslissingen, of ln handelin gen ter uitvoering daarvan, daarop niet van Invloed was geweest". Nog steeds ligt de weg naar een voor belde partijen redelijk compromis open. Rcgerllng, let op uw (Kabinetszaak! Prof. mr. P. de liaan doceert burger lijk en agrarisch recht aan dc Technische Hogeschool in Delft cn administratief recht cn grondgebrui- krecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33