Onderhoudend avondje met Frans Halsema Antillen op weg naar een eigen krijgsmacht Bruckners Negende indrukwekkend vertolkt Die jongedame De Vereniging van Nederlandse Gemeenten Secretaresse/ assistente I Manifestaties voor strijdcultuur Oprichting van bij standsorganisatie" Vragen Kamerleden over deelnemen marine aan oefening Meer vluchtelingen worden toegelaten Raad van advies wil een kwalitatief goed 'groen hart' W.DE WAAL: Autoschade (VNG) (VNG) Vereniging van Nederlandse Gemeenten (de haan makelaardij Boekhandel Hoonhoud b.v. medewerk(st)er JEUGDVORMINGSLEIDER IK GEEF EEN KAD0-AB0NNEMENT. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1977 TROUW/KWARTET H 13 door Ber Huising AMSTERDAM In Amsterdams Klein Bellevue heeft Frans Halsema ons donderdagavond genoeglijk onderhouden met zijn eenmansprogramma dat hij Ik, Ik en nog er's Ik heeft genoemd. Zo egocentrisch of - tripperig als dat klinkt is het niet. Hij maakt er met zijn publiek meteen een vertrouwe lijk U en Ik van. Hij zit al lang genoeg In het vak om te weten dat een avond uit een gezamenlijke bele venis moet worden. Maar voorheen deed hij het met anderen (Kan, Lure- lei, Cox o.m.) en nu staat hij daar alleen, in voortreffelijk samenspel met zijn pianist Ruut Weissman overigens. Met grotendeels eigen teksten en muziek, al heeft hij ook nog wat geleend van M. v. d. Plas, H. Verhage, Harry Bannink. Frans Halsema is innemend, gezel lig, geestig. Hij zingt aardig, en me rendeels aardige, gevoelige liedjes.' Al zitten daar ook wel wat felle en wrange dineetjes tussen. Hij heeft ook een, bijna nostalgiek. gevoel voor het ouderwetse amusement, de vlotte humorist met de strohoed en de meezingertjes, en dat tilt hij dan luchtig en vermakelijk, een beetje parodiërend, boven het banale uit. Hij speelt lekker piano, soms in ver rassende en komische samenwer king met zijn pianist, die leuk mee doet. En hij zorgde, onder regie van Johan Verdoner, ook voor een beetje show: een mooi decortje van Ad Wer ner, voorwerpen als een dure stoel, een vuilnisbak, feestartikelen en mu ziekinstrumenten waarmee en waar op hij kan spelen. Zo maakt hij naast en op de televisie (video) nog even een nummer met Gerard Cox, of klinkt er achter zijn zang en pianospel opeens een volle dig orkest. Contactlens Hij verliest midden in een liedje (Jeanet) zijn denkbeeldige con tactlens en als die eindelijk weer op zijn plaats zit, weet"hij niet meer waarmee hij bezig was. Hij heeft een serieus-lied van Jaap v. d. Merwe veranderd in de stijl van Vader Abraham en zo hoor je wat dat dan wordt. Hij heeft uiteraard wel veel over zichzelf, en over zijn jeugd, maar dat is dan toch ongeveer ie ders jeugd van die tijd, en hij vertelt in de loop van de avond wel vijf verschillende ongelukken, die hem dat ene lidteken aan zijn kin be zorgden. Hij wisselt humor en ernst, gevoeligheid en kolder boeiend af, en alles wat hij doet is geheel en al Frans Halsema. Veelzijdig en tenslotte natuurlijk toch ook be perkt. Zodat na de pauze de verras sing wel wat verminderde, maar toen was hij er ook al zo goed als doorheen. Met succes. Frans Halsema door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM De vorig jaar als vaste dirigent van het Residentie Orkest benoemde Ferdinand Leitner trad donderdag avond als gastdirigent bij het Rotterdams Philharmonisch Or kest op. De belangrijkste gebeurtenis tijdens dit concert was wel de indrukwekkende uitvoering van Bruckners negende (en laatste) symfonie. Leitner dirigeerde het kolossale werk uit het hoofd, en toonde zich hierbij geheel verweven met de par tituur. Zijn zeer exacte leiding kwam tot in ieder detail tót uitdrukking, en met het onderhouden van de grote lijn behoedde hij het orkestspel voor ook maar de geringste inzinking of verslapping. Bruckner heeft zijn negende sym- fonie niet kunnen voltooien. Van I 1887 tot 1896 (zijn sterfjaar) werkte hij drie delen volledig uit. Het i laatste gedeelte bestaat slechts voor drie vierde in schets. Opvallend in deze symfonie zijn weer het myste rieuze begin en de zeer uitvoerige I voorbereiding van het hoofdthema. Ook was Bruckner hier de eerste I componist die (althans in de symfo- 1 nie) in de hoofdvorm een derde the ma gebruikte. Bij Van Beethoven komt dit reeds voor in zijn derde klaviersonate. De sterke bezetting van het orkest vraagt behalve de drievoudige bezet ting van de houtblazers niet minder dan acht hoorns. Het tweede gedeel te wordt ingenomen door een hier en daar demonisch klinkend Scherzo, waarna een zeer uitvoerig Adagio het monumentale werk besluit. Ook ge rekend naar de tijd van ontstaan gaat Bruckner harmonisch vrij ver, waaraan zijn grote verering voor Wagner wel niet vreemd zal zijn. Het barokke karakter van de muziek is evident en lijkt, zij het niet in die mate als bij César Franck, verband te houden met het orgel. Hoewel Bruckner organist was en een groot improvisator schijnt te zijn geweest, heeft hij voor orgel geen werken na gelaten. gekregen. De solo-partij is zeer dankbaar voor het instrument ge- schreven, de orkestpartij blijft aan de bescheiden kant, en ontneemt de solist nergens de gelegenheid om te domineren. Raymond Delnoy speel de zijn vaak virtuoze partij met een volkomen technische beheersing. De toonvorming was steeds van supe rieure kwaliteit en de muzikale voor dracht geheel in overeenstemming met het speelse karakter van dit fluitconcert. Het pleit voor het hoge gehalte van het Rotterdams Philhar monisch Orkest dat zo vaak met groot succes solisten uit eigen gele deren kunnen worden betrokken. Bepaald teleurstellend was het be gin van dit concert. Ferdinand Leit ner had hiervoor zijn keuze laten vallen op een compositie van Boris Blacher (de man van de variabele metriek). Het werk was getiteld „Studie im Pianissimo". Het was in derdaad slechts het ontbreken van nodeloos kabaal dat ons niet onsym pathiek aandeed. Het beleefdheids- applaus na afloop was duidelijk aan de magere kant. Speels Voor de pauze bracht de eerste flui tist van net Rotterdams Philharmo nisch Orkest, Raymond Delnoye, een fluitconcert van Franz A. Hoff- meister ten gehore. Hoffmeister toont zich in dit fluitconcert een talentvol componist, vol goede muzi kale invallen. En van die componis ten, die eigenlijk door de grote roem van hun geniale tijdgenoten, Mozart en Haydn, minder bekendheid heeft AMSTERDAM Op donderdag 3 maart organiseert het „Amsterdams Komité voor Politieke Vorming en Aktie" een manifestatie voor het behoud van strijdcultuur. Strijdcul tuur worden de activiteiten ge noemd van een culturele stroming in Nederland en Vlaanderen die met haar werk een bijdrage wil leveren aan de strijd voor een socialistische maatschappij. In ons land zijn dat groepen zoals GLTwee, Proloog en Sater. Bij deze manifestatie die gehouden wordt in de zaal van Paradiso te Amsterdam, zullen optreden GLTwee, de popgroep Bots. net Tro jaanse Paard (Antwerpen) en De Voortzetting uit Amsterdam. Leu zen voor de manifestatie zijn o.m.: tegen bezuiniging, tegen politieke censuur, GLTwee moet blijven, en geen geld v^n welzijn naar het kapi taal. Het is één van de vijftien mani festaties voor strijdcultuur die door het hele land en ook in Vlaanderen worden gehouden. Dank zij het inza melen van geld voor een actiekas kon bijvoorbeeld GLTwee dat sinds september 1976 geen subsidie meer krijgt, toch nog twee maanden optreden. Het programma in Paradiso begint om 20.00 uur. DEN HAAG De Antilliaanse I regering heeft een stap gezet in de richting van een Antilliaan se krijgsmacht. Ze heeft dienstplichtigen gevraagd, die willen worden opgeleid tot re serve-officier. Ze zullen later over kunnen gaan in be- roepsdienst bij de op te richten Antilliaanse bijstandsorgani satie. Zo'n korps kan, nadat de Antillianen onafhankelijk zullen zijn, de basis vormen van een Antilliaanse krijgsmacht, meent een Antilliaan- se-Nederlandse commissie van des kundigen inzake de oprichting van een Antilliaanse bijstandsorganisa tie. De commissie heeft een interim rapport opgesteld, dat wordt bestu deerd door de Nederlandse en Antil liaanse regeringen. In de afgelopen jaren hebben vier Antilliaanse jongemannen met suc ces een officiersopleiding in Neder land gevolgd. De toekomstige offi cieren krijgen hun opleiding in de Braam Houckgeestkazerne in Doorn en op Texel. De opleiding begint medio augustus dit jaar en duurt acht maanden. De diensttijd is achttien maanden. Vóór de oplei ding vinden selectieprocedures plaats op de Antillen en in Neder land (Hilversum). Momenteel zijn in Doorn geen Antillianen in opleiding. Op Curagao kent men al een para militaire organisatie, het Vrijwilli gerskorps Curacao (VKC). Dit korps kan in bepaalde gevallen worden op- igeroepen het korps politie Neder- landse Antillen te assisteren bij de handhaving van orde en rust. Het VKC bestaat uit 250 tot 300 man, onder wie ex-dienstplichtigen. Het korps valt onder de Antilliaanse mi nister van algemene zaken. De offi cieren worden bij landsbesluit benoemd. Marine De defensie op de Antillen komt nu nog voor rekening van de Neder landse marine, waaronder het korps mariniers. Momenteel is op de Antil len gestationeerd hr. ms. onderzee bootjager „Friesland". Het korps mariniers op de Antillen bestaat mo menteel uit vierhonderd Neder landse en tweehonderd Antilliaanse manschappen. Verder zijn er drie neptunes van de marine luchtvaartdienst gestationeerd. Elke gewone Antilliaanse dienstplichtige dient een jaar bij de mariniers. Behalve bij internationale conflicten kunnen de mariniers op de Antillen ook worden ingezet bij plaatselijke onlusten. Dit gebeurt op verzoek van de gouverneur van de Antillen met instemming van de koninkrijksmi nisterraad (Nederlandse kabinet plus de gevolmachtigde minister van de Antillen). Volgens de marinievoorlichtings- dienst grijpt de Nederlandse marine op de Antillen elke mogelijkheid aan om in groter (internationaal) ver band mee te oefenen. Zo werd on langs deelgenomen aan een oefening met Amerikaanse. Engelse, Canade se en Braziliaanse marine-eenheden. Inmiddels hebben de PvdA-Tweede- Kamerleden Dankert en Ter Beek over deze oefening vragen gesteld aan de ministers Van der Stoel en Stemerdink. Ze willen weten waar om Brazilië meedoet aan een oefe ning met NAVO-landen. Verder vra gen ze of er verband gelegd kan worden met „aspiraties van Brazilië om te komen tot samenwerkingsvor men tussen landen aan beide zijden van de Atlantische oceaan". Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad heeft in zijn vergadering van giste ren besloten het jaarlijks aantal tot Nederland toe te laten vluchtelin gen te verhogen van 500 naar 750. Tevens heeft de raad het probleem van de Syrisch-orthodoxe christe nen behandeld. Besloten werd die genen onder hen die tot 1 maart a.s. naar Nederland zijn gekomen of nog komen hier gewoon toe te laten. Daarna valt deze categorie vluchte lingen onder dezelfde bepalingen als andere asielzoekenden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Beter een kleiner, maar kwalitatief beter 'groen hart' dan het grote 'groene hart' voor de Randstad dat de regering nu na streeft, maar dat door wildgroei toch onregelmatig dichtslibt. Dat is het standpunt van de raad van ad vies voor de ruimtelijke ordening, in een uitvoerig commentaar op de verstedelijkingsnota van minister Gruijters. Maandag presenteert deze minister een herziene versie van de nota, die naar aanleiding van publieksreac ties en van het commentaar van de raad van advies is bijgesteld. De raad voorspelt verder, dat bij de stadsvernieuwing in de drie grote steden een veel groter uiteindelijk woonruimteverlies zal optreden dan de regering verwacht. Dat betekent meteen dat er bij de grote steden meer ruimte moet worden gevonden' voor nieuwe bouwlokaties. De raad maakt overigens bezwaar tegen het feit dat de regering in de nota dergelijke lokaties vrijwel defi nitief wil aanwijzen. Men meent dat die lokaties veel meer in overleg met de besturen van de provincies moe ten worden gevonden Wat betreft hét noorden meent de raad dat de regering teveel de na druk legt op de ontwikkeling van centraal-Groningen en de Eemsmond, waardoor Leeuwarden en Emmen achtergesteld zouden kunnen raken. 's-GRAVENZANDE - De 73-jarige N. van den Ende uit 's-Gravenzande is vrijdagochtend bij een botsing tus sen twee personenauto's op het ter rein van de veiling Zuid te 's- Gravenzande om het leven geko men. De bejaarde man, die over het terrein wandelde, raakte bekneld tussen de botsende auto's. De be stuurders van de auto moesten ge wond naar het ziekenhuis worden gebracht. ZOEKT U CONTACT IN EIGEN MIUEU? vraagt u dan eens vrijbl. inl. in blanco couvert. Chr. Bur. voor porsoonl. contacten Postbus 6223. Den Haag. Tel. 070-648176. Leraar godsd vraagt KAMERS met kookgel. gebr. douche- /toilet in Den Haag Zuid of West. Malakkastr. 119, Den Haag, tel. 554507 Vaste vloerbedekking aartfiuF Remtgen van meubelen, gordijnen, dekens, kiedica Heparatie vaniapüteff Den Haag WNdorpstcaat 44 Trfefoon.070-884202 MODU parketvloeren Mach. schuren, plastificeren Leveren en leggen van alle soorten parket Spec, aanbiedingen. Bel voor inl. en folder: Hardenbroekstr 156, Den Haag. tel. 070-296808. DATSUN DEALER betongarages dfV. afmetirigon va. 1450 BETONSCHUURTJES div afmetingen v.a. 0/5 BETONSCHUTTINGEN 2 meter hoog, per strekkende meter 40, minder dan 10 me ter 15% extra. Alles excl. 10% BTW. A en C Betonbouw, Oirschotse- weg 113 Best. Tel. 04990- 3932. Eindhoven 040-510127. Dik Verbeek, Lu- lofsstraat 49. Den Haag. Tel. 070-889309. ^pijtffès Uw advertentie in onze Pi|lt|esrubriek staat ook als Victorie in de Volkskrant. Chr. M.T.S. marinus A. Potter' IJzerwerf 23-25 's-Gravenhage vraagt per 1 augustus 1977, vooreen volledige weektaak LERAAR ELECTROTECHNIEK in bezit van de akte NV. Het bezit van de akte NI strekt tot aanbeveling. LERAAR WEG-EN WATERBOUWKUNDE in bezit van H.T.S.-diploma weg- en waterbouwkunde of civiel ingenieur, beide met 3 jaar praktijkervaring, bij voorkeur in de "natte" weg- en waterbouwkunde. Zij die het Christelijk onderwijs uit overtuiging willen dienen, kunnen hun sollicitaties, binnen 14 dagen na verschijning van dit blad, richten aan de directeur. de landelijke organisatie van alle Nederlandse Gemeenten stelt zich ten doel de individuele en collectieve belangenbehartiging der leden. Voor haar directie-secretariaat vraagt de VNG een administratieve medewerk(st)er Afdelingsinformatie Het directie-secretariaat heeft tot taak de werkzaam heden van het bestuur en de directie van de Vereni ging administratief te on dersteunen en begeleiden. Tot de werkzaamheden van het directie-secretariaat, dat momenteel 4 medewerkers telt, behoren onder meer: voorbereiding vergaderin gen van het bestuur, het dagelijks bestuur, de direc tie en andere interne overlegorganen en het toezicht houden op tijdi ge uitvoering van daar genomen besluiten, begeleiding van interne reorganisatieprocessen. Functie-informatie De werkzaamheden zullen bestaan uit: het typen van agenda's en verslagen, (vacaturenummer 2.182) het bijhouden van afde lingsdossiers en docu mentatiemateriaal. het assisteren bij het verzendklaarmaken van stukken, het bijhouden van de af delingsagenda en het re gelen van afspraken, het verslagleggen van afdelingsbesprekingen. Functie-eisen Behalve een opleiding op MAVO-niveau en een goe de typevaardigheid worden een grote nauwkeurigheid op administratief gebied en een snelle wijze van werken zeer belangrijk geacht. Eni ge ervaring in een soort gelijke functie kan tot aan beveling strekken. Leeftijd: vanaf 18 jaar. Salarlering/secundelre arbeidsvoorwaarden Bi| de VNG vindt honorering plaats afhankelijk van oplei ding, ervaring en belangrijk heid van de functie. Als secundaire arbeidsvoor waarden kunnen worden genoemd: spaar-, studie- kosten- en zeer goede ziek tekostenregeling, tegemoet koming in do kosten van het woonwerkvervoer an deel name aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Sotllcltatiai Eigenhandig geschreven sollicitaties met vermelding' van het vacaturenummer en onder bijvoeging van pasfo to dienen binnen 14 dagen na het verschijnen van de oproep in dit blad gericht tej worden aan het hoofd van. de afdeling Personeelsza ken. Nassaulaan 12, 's-Gravenhaqe Telefoon 070-62 47 21 sinds 1926 van ca 18-22 jaar, die zich voelt aangetrokken tot de Makelaardij in onroerende goederen als op onze afdeling verkoopbevordering. Een aktieve jonge vrouw die door haar prettige omgang met cliënten en relaties (meestal telefonisch, maar ook mondeling) en goede samenwerking met de andere medewerkers in staat is de huidige secretaresse uitstekend te venrangen Goede typvaardigheid en administratieve kennis zijn daarbij onontbeerlijk. Interesse? Neem dan kontakt op met de heer F. Piersma. Hij kan alles vertellen over het werk, de collega's, het satans en de andere voorzieningen. Makelaarskantoor ook gevestigd in F. F. de Haan b.v Berkel Rodenrijs Oude Haagweg 42 Den Haag tel. 070-600480 heeft plaats voor een op de bestelafdeling en idem voor de winkelverkoop (gecombineerd met lichte administra tieve werkzaamheden) Minimaal MAVO of daaraan gelijke opleiding vereist. Schriftelijke sollicitaties, met opgave van oplei ding enz. naar Laan van Meerdervoort 213 Den Haag. De Hervormde Jeugdraad te Wassenaar zoekt een op part-time basis, vooral ten oenoeve van het werk in en romdom de jongeren- sociëteit hetgeen hoofdzakelijk op de vrij dag- en zaterdagavond plaats vindt. Wij mikken op: een door ervaring en natuurlijke aan leg voor deze functie geschikte figuur óf een geschoolde groepswerker met agogisch-didaktische vaardigheden Een positieve instelling ten aanzien van de kerk is vereist. Nadere informaties bij de heer P. C. Taal, eveneens voor een deel van zijn tijd werkzaam als jeugdvormingsleider: Middelweg 146, Wassenaar, telefoon 01751-11249. Voor het salaris geldt de regeling voor kerkelijke werkers als uitgangspunt. Sollicitaties te richten aan de wnd. secretaris, Drs L. F. Schipper, Middelweg 83, Wassenaar I I l I Noteert U een kado-abonnement voor: I I Naam Adres Plaats Dit kost mij voor de eerste termijn 6.55 minder, daarna de normale kwartaalprijs. Het bedrag zal ik na ontvangst van de acceptgiro kaart betalen. Stuurt U de acceptgirokaart naar Naam: Adres: Plaats Handtekening. Datum, Ik adresseer via een open envelop Trouw/Kwartet BV. antwoordnummer 2792 l Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13