Gekweld Griekenland in meesterwerk Angelopoulos Vervelende moordenaar in stadion :-V, EHS1 De nieuwe Renault 20TL: een vooruitstrevende visie op het grote-auto-rijden. de komedianten two minute warning Renault Auto's met IJQ. Klassieke film va André Malraux Sierra de Teruel vrijdag 25 februari 1977 door W. Wielek-Berg Scène uit „Dt Komedianten" Een ramp is al erg genoeg, maar een vervelende ramp is helemaal kom mer en ellende. Waarom zou je daar een film van maken? Toch heeft re gisseur Larry Peerce in zijn „Two Minute Warning" (gebaseerd op het boek van George La Fountaine) dat gedaan en het resultaat mag er dan ook niet zijn. Het gaat om 91.000 mensen, drie uitgangen, één sluipschutter (ofte wel een vol stadion dat zich in de greep van een krankzinnige met een machinegeweer bevindt), gedegen sterren als Charlton Heston, John Cassavetes, Martin Balsam, Beau Bridges, Gena Rowlands, Walter Pidgeon en nog een stel dragen hun gil of hun doodsgereutel of hun grim mig opeengeklemde kaken gewillig bij en toch is er in het geheel niets aan. Het geval wil namelijk, dat de film eindeloos lang nodig heeft om op gang te komen. Nadat zeer tradi tioneel een stelletje ongeregeld men- sengoed is getekend dat zich vrolijk dan wel angstig of met de pest in het lijf naar het stadion spoedt en ook de moordenaar in het vizier is gehou den, worden we geruime tijd vergast op de zeer problematische voorbe reidselen van de politie, die de moor denaar reeds spoedig in de gaten heeft doch hem niet kan pakken, afgewisseld met fragmenten football (heel iets anders dan ons voetbal). Een speciale afdeling officiële man netjesputters wordt opgetrommeld om het karwei te klaren en of Peerce die terreur tegen terreur afkeurt of als heldhaftig verheerlijkt blijft in het midden waarschijnlijk wil hij van twee walletjes eten. Pas op het allerlaatste moment, als we de moed al bijna hebben opgegeven, gaat de moordenaar tot actie over. Zijn slachtoffers waren al houten klazen en dooie dienders toen ze nog arge loos op hun zitplaats zaten te koeke loeren of te rommelen, daarom deert het ons weinig of ze het loodje leggen of niet. Hun bloed blijft tomatensap, ook al wordt er nog zo wreed met hele en halve lijken gesold. w. w. B Amsterdam-Cineac Damrak I en Ci nema International; Den Haag- Passage; Rotterdam-Cineac A.D.; Eindhoven-Metropole; Amersfoort- Cinema I; Utrecht-Catharijne I; Til- burg-Harmonie; Haarlem-Luxor; Gro- ningen-Concertbuis; Breda-Grand; Hilversum-Rex; Den Bosch-Euro Ci nema 2; Enschede-Alhambra; Leiden- Lido; Alkmaar-Cinema; Arnhem- Luxor; Heerlen-Royal; Nijmegen- Centrum, 14 .jr. „Siërra de Teruel" speelt in e dorpje in Spanje, waar arbeiders intellectuelen uit heel de wereld, g holpen door de dorpelingen, „de ij le strijd" strijden tegen een fase tische overmacht: met het ra dernste wapentuig uitgeruste le| rafdelingen van Franco. De gro| mannen kwijt zich van zijn tag enkelen sneuvelen. De begrafej van de Arabier, de Fransman, i Duitser vormt een van de ontrfl rendste episodes uit de film. Achl de baren, die worden gedragen lan de kronkelpaden tussen de donkei dreigende bergen door, lopen i boeren, de vrouwen, de kindero Vreemdelingen zijn voor hun vij heid gevallen en zij bewijzen hen j laatste eer. „Siërra de Teruel", nog altijd act Hj eel, was bedoeld als propaganda^ d€ om sympathie te wekken voorlUL Republikeinse zaak. doch bey Lt geen enkele propagandarede. V verhaaltechniek en structuur treft was hij zijn tijd ver voon maar een van zijn grootste vi - diensten is, dat hij, terwijl hij in studio met beroepsacteurs werd maakt, de indruk wekt ter plaat met de „candid camera" te zijn d genomen. w. w. 2C 25 februari Waagtheater Delft i H Smederij, Amsterdam; 4 maart zi S.S.R. Jongerenvereniging, Utrecl di Stijlvolle eenvoud kenmerkt deze grote middenklasser. Een aërodynamische, geruisloze, koersvaste, voorwiel-aangedreven wagen met geventi leerde schijfremmen en een uiterst komfortabele. fysiologisch uitgekiende zit. Krachtbron: 90 DIN-pk. goed voor 165 km/u. Onder het Frans charmante uiterlijk een pantser van veiligheid. Voortgekomen uit de teisterende testen met Renault's experimentele veiligheidswagen. Resultaat: kreukelzones voor en achter, die de schokenergie absorberen. En een kooikonstruktie die bestuurder en passagiers alom beschermt. V*7\\ De Renault 20 TL. Een modem konsept: veilig, komfortabel, ruim en zuinig. En uiterst kompleet uitgerust met plezierige details: zonwerend glas, elektromagnetische deurvergrendeling, het kaartleeslampje, automatische oprolgordels, kontrolelampjes voor remdruk en remvoering- slijtage, elektrisch bediende zijruiten, voorruit van gelaagd glas, etcetera. De zeer ruime Renault 20 TL biedt vijf volwassenen ruimschoots plaats. De vijfde deur geeft toegang tot een zee van ruimte. De achterbank laat zich in zes standen zetten en desgewenst geheel verwijderen De vier ronde klokken verschaffen in één oogopslag alle gewenste informatie. De koplampen laten zich van binnen uit verstellen. Boek: We kunnen u nog meer vertellen. En dat doen we graag. Door middel van het omvangrijke, kleurige alles-over-Renault boek. dat u gratis bij elke Renault dealer kunt krijgen. Renault 20 v.a. f 19.820,— incl. B.T.W. Af importeur. Prijswijzigingen voorbehouden. Renault beveelt Elf oliën aan. De Renault 20 TL is geen auto voor wie allute vertaalt met uiterlijke schijn. Daarvoor demonstreert het ontwerp ingetogen charme. Is de konstruktie te integer. -ir .'- '"V f De techniek te geavanceerd. Reken daarbij verregaande veiligheid en het komplete komfort dat deze representant van de nieuwe generatie der grote Renault's u verschaft. Dan blijft er nog maar één ding iB voor uoverplaatsnetnen achter het V stuurwiel Vooreen proefrit, allereerst. Het Is niet de gewoonte om een film, die al een jaar door de filmhuizen rouleert en praktisch wekelijks wordt aangeprezen in de rubriek „Prolongaties en Reprises" bij de Amsterdamse première nog eens te gaan bespreken. Maar voor „De Komedianten" maken we een uitzondering, want om technische redenen is na de ver toning op het Rotterdamse Film In- ternaUonal 1976 geen uitvoerige kri- Uek geplaatst en de film is zo uniek, dat hij niet ongemerkt voorbij mag gaan. Hij duurt vier uur. Die ongewone lengte werd als voorwendsel ge bruikt om hem vorig Jaar in Cannes (waar hij overigens met groot en thousiasme werd ontvangen) niet tot de officiële Inzendingen te rekenen. De ware reden was, dat hij geen genade kon vinden in de ogen van de huidige Griekse machthebbers de kreet „Jullie hebben je weer laten afschepen met een gebrekkige vre de" die in de film van Angelopoulos wordt geslaakt, kunnen ze zich daar nog steeds aantrekken, ondanks het vertrek van de kolonels. Hoewel Theo Angelopoulos zich in zijn eerste (eveneens in Rotterdam vertoonde) films „Het jaar '36" en „Reconstructie" reeds deed kennen ais een opmerkelijk regisseur, had toch niemand kunnen verwachten dat hij zo kort daarna een meester werk als „De Komedianten" zou ma ken (een deel daarvan is overigens opgenomen tijdens het kolonelsregi me. men mag Angelopoulos dus wel prijzen om zijn moed. want de anti fascistische tendentie is onmisken baar). De film past in geen enkel genre, al doen sommige beelden in hun verdoorgevoerde choreografie denken aan het werk van de Hon gaar Miclós Jancszó. Maar het blijft bij een oppervlakkige overeenkomst want Angelopoulos neemt letterlijk en figuurlijk een geheel ander standpunt in. Het is een moeilijke film. doch hij beloont die moeite rijkelijk Reizende toneelspelers HIJ begint en eindigt met een groepsfoto van een sjofel stel to neelspelers voor een armetierig sta tion, dat het land doortrekt met het klassieke volkse drama „Golfo de Herderin." „De Komedianten" is ge situeerd tussen de Jaren 1939 en 1952, een bewogen tijdvak ln de be wogen geschiedenis van Grieken land: het omvat de Italiaanse inva sie. de Duitse bezetting, de bittere burgeroorlog, de Engelse interventie om een communistische overwin ning te voorkomen, het fascistoïde regime van Ma tax as en het aan de macht komen van Papagos, die een „sterke" regering vormde en daar mee de troebele jaren Inluidde die uiteindelijk leidden tot de kolo- nelscoup in 1967. De gebeurtenissen worden meestal chronologisch ver teld, maar Angelopoulos houdt zich niet strikt aan die volgorde: soms maakt hij een voorwaartse of ach terwaartse sprong. De personen be lichamen de tijd waarin zij leven, maar zij zijn ook emblemen van de Griekse mythologie. Een van de zus ters heet Electra, de andere Chryso- temis, de zoon Orestes. Moeder Cly- temnaestra bedriegt vader Aga memnon, die wordt verraden en voor een Duits vuurpeloton sterft. Orestes voegt zich bij de partisanen in de bergen, maar komt op aandrin gen van Electra terug om zijn moe der en haar minnaar te doden. Dit gebeurt tijdens een toneelvoorstel ling bij open doek, zoals meer be langrijke gebeurtenissen (de tijd grijpt telkens ln), terwijl het altijd onzichtbare publiek enthousiast klapt voor de onverwachte toevoe ging aan de handeling. Driemaal doorbreekt Angelopoulos, schijnbaar willekeurig doch mees terlijk getimed, de loop van het ver haal met lange, rechtstreeks tot het publiek gerichte monologen: een der spelers vertelt over de vlucht van Grieken uit Klein-Aziè in 1922, een partisaan brengt verslag uit over zijn martelingen; Electra staat, na dat zij verkracht ls, onbewogen op, veegt het vuil van haar gezicht en verhaalt over een na-oorlogse de monstratie in Athene die in bloed werd gesmoord. Somber en groots ls „De Komedian ten", sterk gestileerd en zeer ontroe rend. Het is vreemd en verheugend, dat een zo anti-sentimentele film zo diep het hart kan raken. Beelden blijven je bij: van een executie op een nat strand, van gevangenen die op een boot worden weggevoerd en zwijgend de handen heffen, van twee gehangenen die plotseling zichtbaar worden als het gezelschap zingend een bergpas overtrekt, van een eenzame kip op een witte ijsvlakte, waar begerig jacht op wordt gemaakt omdat de honger heerst, maar ook van een wrakke bank op een verslonste bin nenplaats, die minutenlang in het beeld blijft, vergezeld van vage maar veelzeggende achtergrondge luiden. Arm, aangevreten en kapot is het gekwelde Griekenland dat An gelopoulos ons toont, vaak koud en rillend onder de sneeuw, maar soms gebaad in gouden zon en helblauwe zee. Wie iets zeer bijzonders wil beleven, wie aan den lijve wil ondervinden wat film vermag, wat een begena digd kunstenaar met het medium kan doen, mag „De Komedianten" niet missen. Amsterdam-Cinetol 2, 18 jr. Prolongaties en reprises Nashville. Meesterlijk mozaïek van Amerika, door regisseur Robert Altman gesitueerd in de stad van de Country- and Western-music. De ge hele week In Studio K, Amsterdam en Byou, Hilversum. Een Schijn van Twijfel. Rolf Orthel's documentaire van internationaal ni veau over de droefenis van de con centratiekampen, gezien in de sche mer van nu. 2 maart, Filmhuis Rot terdam. Nada. Grimmige film van Claude Chabrol over sympathieke nihilis- Trouw/Kwartet iri ten die afglijden in de misdaad. De gehele week in Midi, Maastricht. 1900. Prachtig epos van Bertolucci over opkomst van socialisme en fas cism e bij Italiaanse boeren in de jaren 1900-1945. Deel I: Tuschinski 3, Amsterdam; Casino, Breda; Se lect, Delft; Select, Eindhoven; Roxy, Haarlem; Camera, Tilburg; Euro, Den Bosch. Deel II: Tuschinski, Amsterdam; Casino 3, Breda; Grand, Groningen; Studio, Leiden. Histoire d'Adèle H. Tedere film van Francois Truffaut over een wrede liefde. De gehele week in Studio, Amersfoort. De Markiezin van O. Een „morele comedie" van Eric Rohmer, geba seerd op een novelle van Heinrich von Kleist. De gehele week in Leid- sepleintheater, Amsterdam. Mr. Klein. Schokkend portret van een Identiteitsverwisseling in bezet Parijs van Joseph Losey met Alain Delon in de hoofdrol. De gehele week in City 4, Amsterdam; Lido 3, Leiden. A Clockwork Orange. Angstaanja gende visie op een gewelddadige toekomstwereld van grootmees; Stanley Kubrick. De gehele week Camera, Den Haag. The Treasure of the Sierra Mad Klassieke film van John Hust naar een roman van Ben Traven n Humphrey Bogart in de hoofd] De gehele week in The Movi Amsterdam. Toen de film „l'Espoir" van Ani Malraux (assistent Denis Marionf cameraman Louis Page) in 1939 voltooid schreef een Franse critic „De wereld begint op de romans v André Malraux te lijken." De oor kwam, „l'Espoir" verdween, dook 1945 weer op onder een and naam, „Siërra de Teruel", kwam a in ons land in roulatie en werd aio bewonderd. Nu in 1977 Ciné-club film opnieuw uitbrengt, kunnen zeggen: „De wereld lijkt op de fi van André Malraux." Want voor vrijheid (die Malraux in „l'Espo zo ontroerend laat verdedigen) mo in alle hoeken van de aarde m steeds worden gevochten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8