„Geen smeuïg verhaal" I Voor restauratie Oudshoornsekerk veel geld nodig Duetten-avond in stadhuis I E KORT Zoetemeer telt nu 50.000 inwoners Hardon meldt tussenstand Haagse stadsvernieuwing Hagenaar bekent twee inbraken Voor meer nieuws uit regio - pag. 10 OFFICIEEL NIEUWS ROEST IN HET DRINKWATER Massale actie tegen huisbaas Burgemeester was niet welkom H I 1 Van Agt mogelijk fractieleider, zegt Andriessen Politie pakt koffiedieven VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 REGIO DEN HAAG LEIDEN TROUW/KWARTET H 6 Van een onzer verslag geefsters ZOETERMEER De gemeen te Zoetermeer heeft gistermid dag de 50 000 ste inwoner fees telijk binnengehaald DU aan tal werd bereikt door de komst van de Rijswijkse familie Vonk. die een huis betrekt in de stadswijk Buytenwegh de Leyens Helaas voor Zoetermeer twee maanden te laat Was het in wonertal nog vóór het eind van 1976 op de 50.000 geko men. dan had Zoetermeer een rijksbijdrage van bijna vier miljoen gulden kunnen incas seren Eind december 1976 was het inwonertal gekomen op 49 641 In ieder geval is met het bereiken van de 50.000 inwo ners de groeikern Zoetermeer op de helft van het aantal tn- woners, dat zich na de uitbouw in de stad zal hebben geves tigd. De in totaal 100 OOOtnwo- ners zijn of zullen voorname lijk afkomstig zijn uit de Haagse agglomeratie; het ge bied waarvoor Zoetermeer in snel tempo duizenden huizen bouwt. Zoetermeer groeide in veertig jaar tijd van een kleine, gezel lige landelijke gemeente (in 1935 vóór de samenvoeging van Zoetermeer en Zegwaart teas het inwonertal 1.862naar een uitgebreide wereldse stad. Vooral de laatste jaren steeg het aantal inwoners snel en gestadig. Nog maar vijf jaar geleden telde Zoetermeer 25 000 inwoners, de helft dus van het huidige aantal. Ruim negen jaar eerder leidde een geboorte tot het bereiken van een andere mijlpaal in de ge schiedenis van Zoetermeer Toen werd op 17 december 1962 Jan van Marle geboren, die de stand op 10.000 inwo ners bracht Burgemeester J. W. Wegstapel bood gisteren aan de familie Vonk als herinnering een hal ve ton bloemen en een spaar bankboekje aan. Een overzicht van de bouwactiviteiten in Nieuw Waldeck. Hier moeten de bewoners uit urgentiegebieden worden opgevangen. Dit jaar komen er 223 huizen gereed. De bouwstroom is iets vertraagd. van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zo n vier maanden nadat de Haagse gemeenteraad besloot om aan het vernieuwen van oude woonwijken zeer veel aandacht, geld en mankracht te besteden, heeft de wethouder van stadsontwikkeling een tussenstand doorgegeven. Wethouder Hardon over het proces van de stadsvernieuwing: „Het is tot nu geen mooi smeuïg verhaal". Ondanks alle problemen bij het aankopen van oude huizen in stadsvernieuwingsgebieden kon Hardon toch enkele lichtpuntjes melden. Het opnieuw inrichten van verpau perde wijken betekent dat de ge meente veel panden van particuliere huiseigenaars moet kopen. Tweedui zend dit jaar om precies te zijn. Zes honderd daarvan zijn bedrijfspan den. Het aankopen gebeurt het eerst in zgn. „urgentiegebieden". In die gebieden vinden we de inwoners die het eerst moeten verhulzen om (tij delijk) plaats te maken voor het opknappen van hun wijk. Om die huizen te kunnen kopen moet de gemeente in contact treden met huiseigenaren. Dat bracht vol gens wethouder Hardon veel proble men met zich mee. Nu is het echter zover dat 230 huiseigenaren in ur gentiegebieden een brief van de ge meente hebben ontvangen waarin zij verzocht worden hun bezit te verko pen. Zeer binnenkort worden er nog eens zeventitr aangeschreven. Het is natuurlijk niet te verwachten Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn moet door middel van een grote bijdrage in de kosten, de restaura tie van de Oudshoornsekerk zeker stellen. Dat is de strekking van vragen die het raadslid de heer J. I. E. Goossens gesteld heeft aan het college van b. en w. De kerk, die driehonderd jaar oud is sn op de monumentenlijst staat, is ernstig beschadigd. De muren en vloeren zijn sterk aangetast door het rotten van de houten funde ring. De architect die de restauratie zou moeten uitvoeren Van der Sterre uit Leiderdorp heeft begroot dat er voor het karwei i.310.000 gulden nodig is. Van de kosten die voor subsidie in aanmerking komen neemt het Rijk 50% voor haar rekening, de provincie 10% en de gemeente 30%. Voor de wijkgemeente Oudshoorn blijft dan een aanzienlijk bedrag over met daarnaast nog eens de kosten die niet voor subsidie in aanmerking ko men zoals de aanleg van een centrale verwarming en de bouw van een hulpgebouw achter de kerk. Het grootste werk dat verricht zal moeten worden is de vervanging van de houten fundering door betonnen palen Het verder aantasten van de fundering heeft als waarschijnlijke oorzaak de bouw van het ziekenhuis Rijnoord het gehei heeft de ver zakking en het ontstaan van scheu ren versneld. Het dempen van sloten langs de kerk heeft het grondwater peil zodanig beïnvloed dat de funde ring ook tijdelijk „droog" is komen te staan. Het feit dat het zware ver keer niet meer langs de kerk mag rijden doet vermoeden dat de kerk ook hier onder geleden heeft. De heer Goossens (Progressief Alphen) wil nu dat de gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten van DEN HAAG - De 27-Jarige Hage naar W. van der A heeft tegenover de politie in zijn woonplaaU toege geven betrokken te zijn geweest bij een inbraak vorig jaar november in het gebouw van de dienst gemeente werken van Den Haag Uit het ge bouw verdwenen toen twee schilde rijen met een gezamenlijke waarde van 40.000 gulden. Eén van de schil derijen. „IJssellandschap". van Voerman is teruggevonden. Het an dere, een schilderstuk van Willem Maris is nog zoek Kort na de In braak was al een 18-jarige helper van de Hagenaar opgepakt De Ha genaar heeft volgens de politie ook een inbraak bij een Juwelier in Lel den bekend waar voor 42.000 gulden aan juwelen werd weggehaald. Alphens voornaamste monument groter wordt dan die dertig procent. Bij vergelijkbare projecten in Gouda en Zwolle hebben de betrokken ge meentes ook het restant van de her- stelkosten voor hun rekening genomen. Overbelast Van een onzer verslag geefsters WARMOND - Het War- mondse gemeentehuis is vaak telefonisch niet te bereiken. De burgers hebben hierover al herhaaldelijk geklaagd. De PTT heeft een meting ver richt. waaruit blijkt dat de huidige twee lijnen volgens de thans geldende maatstaven overbelast zijn. Het college van b. en w. van Warmond meent dan ook. dat vervan ging van de huidige telefoon installatie dringend noodza kelijk is. alsmede uitbreiding van het aantal lijnen en huis toestellen. De kosten worden geraamd op f 32.000.-. Als nu ook de gemeenteraad hiermee akkoord gaat. dan kunnen al le burgers in de toekomst weer met een gerust hart het ge meentehuis bellen voor inlich tingen. ADVERTENTIE. DUINWATERLEIDING VAN 'S-GRAVENHAGE In de periode van 28 feb. t/m 22 apr. a.s. ontdoet de Duin waterleiding het Haagse waterleidingnet van roestdeeltjes. Tijdens de werkzaamheden kan het water uit de kraan een roestkleur hebben Daar is niets aan te doen. Het beste is dan een kwartierde te wachten. Is daarna het water nog roest kleurig. dan moet het even blijven stromen tot het weer hel der is. Voorat bij het gebruik van wasmachines is voorzichtigheid geboden Als er «och roestvlekken in het wasgoed komen, dan is de beste manier om die er uit te krijgen de nog natte was opnieuw te wassen. De werkzaamheden hebben plaats volgens onderstaand schema. Daarbij moet worden opgemerkt, dat door de stro ming van het water ook in omliggende wijken gevolgen merk baar kunnen zijn Van 28 leb. t/m 11 mrt. het gebied begrensd door: Monsterseweg Loosdumse Hooldstraat. Oude Haagweg. Loos- duinseweg, Noord-West-Buitensingel, Koningin Emmakade. Groot Hertogmnelaan. Suezkade. Houtrustweg; de duinen en de grens met de gemeente Monster. Van 14 t/m 25 mrt het gebied begrensd door: Kranenburgweg. Conradkade, Groot Hertogmnelaan, Waldeck Pyrmonlkade Noord-West-Buitensingel, Elandstraat, Hoge Wal. Mauritskade. Dr Kuyperstraat. Koningskade. Zuid-Hollandlaan. Benoordenhoutseweg, de duinen en de grens met de ge meente Wassenaar Van 28 mrt. t/m 7 apr. het gebied begrensd door Benoordenhoutseweg, Zuid-Hollandlaan. Dr. Kuyperstraat Mauritskade Hoge Wal. Elandstraat Waldeck Pyrmonlkade bij de Westermolens, Lijnbaan, Vaillantlaan. Spoorbaan Den Haag- Rotterdam en de grens met de gemeenten Ri|swi|k. Voorburg. Leidschendam en Wassenaar. Van 12 1/m 22 apr. het gebied begrensd door Monsterseweg, Loosdumse Hoofdstraat. Oude Ha3gweg loos- dumsekade Zoutkeetsingel. Vaittantlaan, spoorbaan Den Haag- Rotterdam en de grens met de gemeenten R»|swijk Waterin gen en Monster dat al deze driehonderd eigenaren (die samen over 390 panden beschik ken) direkt opgelucht naar de Ge meentelijke dienst voor de Volkshuisvesting lopen om over de koopsom te onderhandelen. Maar wethouder Hardon vindt het toch positief dat er nu al in contact is getreden met huiseigenaren die to taal twintig procent van het totaal in 1977 aan te kopen huizenbestand in hun bezit hebben. „Tegen onwillige huiseigenaren", aldus Hardon. „en tegen speculanten zal keihard wor den opgetreden". De gemeente zal veelvuldig moeten grijpen naar middelen als onteige ningsprocedures, waarmee vaak twee drie jaar gemoeid is, en naar het onbewoonbaar verklaren van wo ningen. Speculanten hebben maar al te vaak een kans voor open doel in urgentiegebieden. Immers, wanneer zij daar panden opkopen zouden ze die na enige tijd voor veel geld aan de gemeente weer kunnen verkopen. Dat het niet de bedoeling is dat particulieren woningen kopen in ur gentiegebieden maakt de gemeente duidelijk middels advertenties en aanplakbiljetten waarop duidelijk staat wat de gemeente in een derge lijk gebied van plan is. Wat is er tot nu, naast het benade ren van huiseigenaren, concreet te merken geweest van het raadsbes luit om snel het gemeentelijk wo- ningbezit uit te breiden? Hardon legt cijfers op tafel die een beeld moeten geven van de aankoopacti viteiten tot nu toe. Hij drukt zich daarbij uit in bedragen die zijn uit gegeven om panden te kopen. In november en december van 1976 kocht de gemeente voor twee mil joen gulden aan huizen in urgentie gebieden. In dezelfde wintermaan den van het jaar daarvoor was dat slechts voor 400.000 gulden. Tussen 1 januari en 17 februari van dit jaar kocht de gemeente ten bate van de stadsvernieuwing voor drie miljoen aan huizen. Overigens kan er dit jaar totaal zo'n 24 miljoen worden uitgegeven voor de uitvoering van het aankoopbeleid. Bewoners van urgentiegebieden moeten verhuizen om plaats te ma ken voor de stadsvernieuwing. De eersten die daarom gevraagd wor den. wonen in het blok tussen de Teniersstraat en de Jan van Gojen straat en in het gebied achter de Hooftskade (het verlengde van de Hobbemastraat). Gisteren zijn er 170 brieven aan bewoners van ge meentewoningen in die twee gebie den verstuurd. De gemeente vertelt in die brieven hoe de stand van zaken en vraagt de bewoners naar welk stadsdeel ze willen verhuizen. In de eerste plaats biedt de gemeen te huizen aan in de in aanbouw zijnde wijk Nieuw Waldeck, bij Loosduinen. In Nieuw Waldeck ko men dit jaar 223 woningen gereed. Dat zouden er oorspronkelijk enkele tientallen meer zijn. Hardon denkt de achterstand in de bouwstroom in de komende jaren te kunnen weg werken. In de twee genoemde gebieden in de Schilderswijk waar het eerste ver huisd wordt, heeft de gemeente te maken met 130 bewoners van parti culiere woningen. Die bewoners wordt in de brief verteld dat zij zo spoedig mogelijk hun buren uit ge meentewoningen na zullen reizen naar andere Haagse wijken en dat er inmiddels met de eigenaar van het pand onderhandeld wordt over de aankoop van hun woning. HASSELT In de haven aan de Industrieweg te Hasselt is het li chaam gevonden van de 61-jarige J. Hooier, die vermoedelijk te water is geraakt bij het aan boord gaan van zijn daar gem* erde woonark. Zijn lichaam werd in het water aange troffen naast de loopplank. Het terrein naast het bouwplan Gortmolen, aan het Groene Wegje. Door brand kwam dit terrein onverwacht braak te liggen. Er wordt bij de gemeente op aangedrongen om ook dit terrein zo*snel mogelijk te gebruiken voor bij het plan 'Gortmolen passende nieuwbouw. door Adr. Hager Niet meer dan een tiental bezoekers bleek geïnteresseerd in het gezamenlijk optreden van de sopraan Rita van Harmeien en de alt Elizabeth Kooymans. Een duettenavond door een tweetal zangeressen van niveau zou toch de belcanto-liefhebbers geprikkeld moeten hebben om naar de hal van het stadhuis te gaan. Aan de toegangsprijs kan het in ieder geval niet gelegen hebben; twee gulden vijftig is toch wel een minimum. te passen en zo viel er veel te genie ten. De stralende vocaliteit van de sopraan en de warme klank van de alt wisten te bekoren, ook al omdat zij aan de technische eisen in alle opzichten voldeden. Twee zangeres sen die tot de Nederlandse vocale elite behoren. Cor Backers was bij het programma de stimulerende be geleider en tevens de componist van enkele altliederen. ROTTERDAM Bewoners van GAB-woningen in Bospolder- Tussendijken gaan massaal optre den tegen hun huisbaas, het Ge meenschappelijk Administratie Bu reau. Dit GAB heeft zich in het verleden al vele malen het ongenoe gen van huurders op de hals gehaald wegens achterstallig onderhoud, processen tegen huurders die op grond van het slechte onderhoud weigerden hun huurverhoging te be talen en wegens sleutelgeld-affaires. Een actiegroep in Bospolder- Tussendijken heeft nu bij alle GAB- huizen een folder vragenlijsten afge leverd waarop klachten moeten wor den ingevuld. Deze klachten worden gebundeld aan het GAB gestuurd. Bovendien gaan ze naar de dienst van bouw- en woningtoezicht, die ze onderzoekt. Op het ogenblik geeft bouw- en woningtoezicht voorrang aan klachten over GAB-huizen, al dus de actiegroep. De groep; wijst de bewoners er ook op dat zij de komende huurverho ging van zeven procent kunnen wei geren als zij menen dat de toestand van hun huis slecht is. Het voorbeeldig samengestelde pro gramma vermeldde duetten en soli van onder anderen Sances, Durante, Sweelinck, Mozart, Franck, Reger en Mendelssohn. Met name de „Rimes Frangoises" van Sweelinck, bewege lijke duetten zonder begeleiding, bleken juwelen. Met voor de vocalis ten ongekende mogelijkheden om te schitteren. Welk een uitdrukkings kracht ook gaat er uit van de aria „Fiero, acerbo destan" van Durante. Het repertoire voor sopraan en alt bleek trouwens toch een rijk gebied, al kan men van recht spreken van een praktisch onontgonnen gebied. Franck en Saint-Saëns aan de Fran se kant, Schumann en Mendelssohn aan de Duitse kant en wie kent ei genlijk deze composities? Rita van Harmeien en Elizabeth Kooymans hebben zich, ook in de afzonderlijke soli, ondanks het klei ne publiek, volledig ingezet. Hun stemmen bleken prachtig bij elkaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De moeilijkhe den en problemen van het Re- gentessckwartier zijn al vaak genoeg besproken, zonder dat de gemeente er ooit verdere aandacht aan heeft besteed. De burgemeester kan de paar uurtjes die hij hier zou rondwandelen beter benutten door de brieven te lezen die in bet verleden door de wijkbewo ners naar bet stadhuis zijn ge stuurd. Aldus motiveerden de samenwerkende buurtgroepen uit het Regentessekwartier hun weigering om burgemeester Schols te ontvangen voor een wijkbezoek. De burgemeester zou begin deze maand een met- officieel werkbezoek aan het Regentessekwartier brengen, maar met name de buurtgroe pen De Gheyn en De Moker, de werkgroep Surinamers, het buurthuis De Beek en enkele opbouwwerkers in de wijk heb ben zich tegen dit voorgenomen bezoek van de burgemeester verzet. De buurtgroepen base ren hun weigering op het uitblijven van antwoorden op ruim honderd vragen die de buurtbewoners in oktober '75 hebben gesteld aan de raadscommissie voor wijkaan- gelegenheden. De buurtgroe pen adviseren de burgemeester eerst die vragen maar eens te beantwoorden alvorens de wijk te bezoeken. Het Regentesse kwartier is hiermee de eerste buurt in Den Haag die de burge meester weigert te ontvangen. Wijkberaad Een aantal bewoners van de Haagse wijk Mariahoeve wil een wijkberaad oprichten. Dat gaat maandagavond a.s. ook gebeurei tijdens een vergadering in de auli van de Pedagogische Academii aan de Diamanthorst. De verga-| dering aanvang 20.00 uur is toegankelijk voor alle buurtbewo ners en is uitgeschreven door het „Aktie-Komité voorde oprichting] van het wijkberaad Mariahoeve". Burgeroorlog In Delft en Amsterdam vindt van avond om 20.30 uur de Neder landse première van de speelfilm „Siërra de Terruel" plaats. Del'i\ film werd geschreven en geregis seerd door André Malraux, die zelf actief deelnam aan de strijdj tegen de Franco-fascisten. De film werd in 1938-1939 in het repu blikeinse Spanje opgenomen en toont de strijd tegen Franco. De Delftse première wordt gehouden in het Waagtheater. Diezelfde avond wordt bovendien een lezing gehouden door Anton Constandse, buitenlands com mentator van de VPRO en ver schillende opiniebladen en er is een optreden van de Spaanse pro testzanger Carlos Gratel. IS Di' rij Poppen la ei Vandaag en morgen houdt Rudolf Ebeling een lezing over antieke poppen in Theater Pepijn, Nieu we Schoolstraat 21-23. Het eerste gedeelte van de lezing, waarbij ook dia's worden vertoortd, be handelt de geschiedenis van de speelpop in het algemeen. In het tweede gedeelte wordt gesproken over de speelpop in de periode 1860-1920. De lezingen beginnen om 20.30 uur. Mannenkoor Vanavond wordt er in de Nieuwe Kerk aan de Scheveningse Duin straat een koor- en samenzanga- vond gehouden. De opbrengst P" van deze avond is bestemd voorr het Hospitaal Kerkschip Hoop". Het uit 170 mannen 1 staande Westlandse Mannenkoor I (o.l.v. Piet Struyk) verleent zijn medewerking. Aanvang: 20.00 J uur. Toegangsprijs 3,- incl. pro-1 gramma. Orgelconcert De Voorburgse organist Wim vanr der Panne concerteert morgen! om 20.15 uur op het koororgel en-C het Marianne-orgel van de Oudefia Kerk aan de Herenstraat in Voor*ni« burg. Hij zal o.m. werken uitvoe-^j, ren van Guilmant, Jan Zwart, Ma- rius Monnikendam en Jean Lan-He glais. Toegangsprijs 5,- (CJP enun 65+ 3,50). K voorr n'd< Koffieconcert In de ontvangstzaal „De Roos" van het Poeldijkse theater „De Leuningjes" (Julianastraat 49) wordt zondag vanaf 12.00 uur een koffieconcert gegeven. Het Poel dijkse fanfare-gezelschap „Pius X" treedt dan op, evenals het Dubbel-kwartet o.l.v. J. Segers. Bijtankdag Ook in 1977 organiseert de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervormde Kerk weer een aantal bijtankdagen. Dagen, waarop men de gehele dag (10.30-15.30) uur bezig kan zijn met een be paald gebied. Morgen gaat het over de Islam in het zendingsbu reau, Leidsestraatweg 11 in Oegstgeest. Prinsenstad Morgenavond geeft het Prin senstad Mannenkoor een popu- lair-klassiek concert in Het Open Hof aan de Storklaan (bij de Ruys van Beerenbrouckstraat) in Delft. Medewerking wordt ook verleend door het Delfts Symphonie Or kest, de Edgar Saramago Singers en de alt Adri Huisman. Aanvang: 20.00 uur. Toegangsprijs 5,- (CJP en 65+ 3,50). Orgelconcert In de Oude Kerk in Zoetermeerfsc geeft Jan J. van den Berg morgenL een orgelconcert. Het programma] omvat o.m. de volgende werken; Preludium en Fuga in A gr. t. v ai J. S. Bach en het koraal: Acl bleib bei uns, Herr Jesu Christ eveneens van Bach. Hoogtepun ten van het programma zijn wel de monumentrale Fantasie van Fuga over B.A.C.H. van Franz^_ Liszt. Jan J. van den Berg besluit met Chorale con Fuga van Guil mant. Aanvang: 20.00 uur. Toe gangsprijs 3,50 (CJP en 65+ re-Mf ductie). ta llo GRONINGEN - KVP-fractieleider mr Andriessen ziet minister en CDA-lijstaanvoerder Van Agt als mogelijk de eerste fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer. Een lijsttrekker is de eerst aangewezen politieke leider van zijn partij en als zodanig kan hij zowel fractieleider als premier worden, aldus Andries sen. die sprak op een actualiteiten college van de rijksuniversiteit te Groningen. Volgens Andriessen hoort een lijsttrekker in staat en bereid te zijn om het premierschap te aanvaar den. Of hij persé premier moet wor den is een tweede. Ook als fractie voorzitter kan hij zijn politieke lei derschap waarmaken Van een verslaggever da bh rei AMSTERDAM Met de arrestatie ,n van vier Amsterdammers heeft de et recherche van de rijkspolitie te wa- ter licyht gebracht in een reeks n(j diefstallen en inbraken in de hoofd- stedelijke haven. ;h( De mannen, in de leeftijd van 36 toten 51 jaar, worden ervan verdacht in de ihi afgelopen drie maanden voor een er handelswaarde van meer dan in 100.000 aan koffie- en cacaobonen |hi te hebben gestolen De partijen wer-fitv den in huurauto's afgeleverd bij eei 48-jarige Rotterdammer, die inmid dels wegens heling is aangehouden, at De grootste hoeveelheden werden n ontvreemd bij twee inbraken in m loodsen op 12 en 16 februari. Hierbij'k verdwenen 60 zakken cacaobonei resp. 63 zakken koffiebonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6