Giftig gas vrij in Arnhem Lubbers pessimistisch over nieuw prijscijfer Hongerstaking in gevangenis Assen Hanteren technische risico's moeilijk Bezwaren van CDA Overval: buit 30.000 gulden Aantal werknemers „Billiton" voor controle naar ziekenhuis Ministers willen niet oordelen over ontslag Vereniging eist onderzoek van Prijs te vroeg 'in de wacht gesleept' «NMI Ut Behandeling van wijziging grondwet verandert niet Belangrijk in verband met de prijscompensatie Loonconflict Gedetineerden willen meer recreatie Internationale conferentie over risico-analyse in Rotterdam VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Arnhemse officier van justitie, mr F. Th. Boerwinkel, heeft gisteren een onderzock- team ingesteld in verband met het ongeluk, waardoor woensdag bij de Hollandse metallurgische in dustrie Billiton in Arnhem een kleine hoeveelheid arseenwaterstof is vrijgekomen. Het team zal nog vandaag bijeenkomen om de zaak te bespreken. Na het ongeluk zijn ongeveer dertig personeelsleden van het bedrijf voor controle naar het ziekenhuis ge stuurd, achttien van het zijn na een bloed- en urineonderzoek voor 24 uur ter observatie opgenomen. Veertien mensen konden nog gisteravond naar huis terugkeren, nadat bij hen niets verontrustends geconstateerd Vervolg van pagina 1 lijsttrekker, de gebruikswaarde van het kabinet zal verdedigen. Velen zullen het er moeilijk mee hebben om in de maanden voor de verkie zingen in een zo belangrijke zaak tegen hun lijsttrekker te stemmen, als deze met verve zijn standpunt blijft verdedigen. Anderzijds is de afkeer in de CDA-fracties tegen de PvdA fervent voorstander van de gebruikswaarde groeiende na het tweede Menten-debat van deze week. waarvan men vindt dat de CDA-minister van justitie onheus bejegend is. De VVD Een belangrijke factor in de Kamer behandeling wordt ook de oppositie partij VVD. die heeft aangekondigd met zeer ingrijpende wijzigingsvoor stellen te komen, en vooralsnog niet van plan te zijn CDA-wijzigingen te steunen om het CDA aan politieke successen te helpen. In Den Haag wordt aangenomen dat het kabinet de Kamer de vrijheid wil laten het wetsontwerp eventueel te wijzigen. Het kabinet zou niet van plan zijn het onaanvaardbaar over CDA-wijzigingen uit te spreken, dus niet met aftreden willen dreigen. Dat zou in het kabinet zijn afgespro ken op aandrang van minister Van Agt, die in ruil daarvoor akkoord is gegaan met de vorige week versche nen nota, waarin het kabinet niet tegemoet komt aan de CDA- verlangens. Van een verslaggever DEN HAAG De ministers Van Agt (justitie) en Boersma (sociale zaken) willen geen oordeel geven over het ontslag van een kleuter leidster in Leidschendam. Zij werd ontslagen door het bestuur van een katholieke kleuterschool, omdat haar huwelijk niet kerkelijk was be vestigd. De Tweede Kamerleden Van der Spek (PSP) en Van der Heem (PPR) vonden dat dit ontslag in strijd was met de onlangs in werking getreden wet over het ontslagverbod bij hu welijk, zwangerschap en bevalling. Bovendien vinden zij een bepaling in het arbeidscontract over de wijze waarop het huwelijk gesloten wordt, een onaanvaardbare inmenging in de persoonlijke levenssfeer. De bewindslieden menen dat de vra gen een probleem van wetsuitleg betreft. Zij willen daarom geen me ning geven en verwijzen naar de rechter, die de meest geëigende per soon is om een oordeel te vellen. Meisje (4) omgekomen AMSTERDAM Het vierjarige Turkse meisje Semsi Yilmaz is bij het oversteken van de Hoofdweg in Amsterdam door een auto gegrepen en daarbij om het leven gekomen. Het kind had vanuit het raam haar vader aan de overkant van de straat zien lopen, rende de deur uit en stak pardoes de straat over. ADVERTENTIE. ■n METZLER- bril: ieders oogmerk! was. Vier werknemers moesten de afgelopen nacht nog in het zieken huis blijven, maar alle achttien wa ren in een zeer goede conditie, aldus een woordvoerder van Billiton. Vol gens de afdeling milieuhygiëne van de provinciale waterstaat" bestaat er kimriluiainnnrc geen gevaar voor de buitenwereld. UUUIlüClfUllClö De Arnhemse wethouder voor mi lieuzaken, mevr. C. J. Lavell-De Vries, verklaarde gisteren zeer onge- i ust te zijn over de nieuwe ontwikke ling bij Billiton. Eerder deze week is uit een onderzoek gebleken dat kleu ters in de omgeving van de fabriek een verhoogde concentratie lood in hun bloed hebben. De gemeente zal contact opnemen met de controle rende instanties en waarborgen vra gen dat dergelijke ongelukken kun nen worden vermeden. Volgens de directie van Billiton zijn de personeelsleden onderzocht ten einde geen enkel risico te nemen voor de gezondheid. De mensen klaagden onder meer over lichte hoofdpijn. De stof is waarschijnlijk vrijgekomen in een gedeeltelijk open opslagloods, waar loodhoudende tussenprodukten worden opgesla gen, die worden nat gehouden om stuiven te voorkomen. Door het stor ten van een verkeerde stof, die ook nat is gehouden, moet arseenwa terstof zijn ontsnapt. Volgens de di rectie moet de stof voor het grootste deel binnen de loods zijn gebleven. De vergissing werd na vier uur ont dekt. De directie zegt toen alle be trokken autoriteiten op de hoogte te hebben gebracht. De arbeidsinspectie is woensdag met een onderzoek begonnen en heeft dat gisteren voortgezet De eerste conclusies wijzen erop dat er geen reden tot grote ongerustheid is. Over wat er precies is gebeurd in de loods bestaat nog geen duidelijkheid Lood Naar aanleiding van het rapport over het verhoogde loodgehalte in het bloed van kleuters rond Billiton. hebben de Gelderse milieufederatie, de Vereniging milieudefensie en twee wijkopbouworganen in Arnhem de Arnhemse officier van justitie mr. F Th. Boerwinkel, die is belast met milieuzaken, gevraagd een gerechtelijk onderzoek in te stellen naar de mate waarin Billiton verantwoordelijk kan worden ge steld voor de gevolgen van de uit worp van lood. Volgens de groepen zijn er voldoende aanwijzingen dat Billiton op de hoogte was of kon zijn van de gevolgen van de looduitworp. Zij vragen mr. Boerwinkel voorts over te gaan tot onmiddellijke slui ting van de loodafdeling van Billi ton. Na publicatie van het rapport heeft Billiton bekend gemaakt die afdeling per 1 april te sluiten. Vervolging moeilijk Officier van justitie mr. Boerwinkel zei desgevraagd dat het nog zeer moeilijk lijkt het bedrijf te vervol gen. De onderzochte groep kleuters, bij een deel van wie een hoog lood gehalte in het bloed werd gevonden, acht de heer Boerwinkel klein. Bo vendien zal bewezen moeten worden dat het lood van Billiton afkomstig is. De onderzoekers hebben in hun dinsdag gepubliceerde rapport de naam Billiton niet genoemd. Het ongeluk van woensdag noemde hij hoogst ongelukkig. Positief noemde hij het dat het bedrijf vrij snel de autoriteiten in kennis stelde en het personeel direct liet onderzoeken. In het nu gevormde onderzoekteam hebben, naast de officier, zitting ver tegenwoordigers van volksgezond heid en milieuhygiëne, provinciale Van een verslaggever ALKMAAR Drie gemaskerde mannen hebben gisterochtend het kantoor van de Nutsspaarbank in het Hoefplan in Alkmaar overvallen en zijn er met een buit van ongeveer 30.000 gulden vandoor gegaan. Bij de overval werd de beheerder gewond, toen een van de overvallers hem door een grote ruit drukte. Volgens de politie hadden de drie overvallers in de nacht van woensdag op donderdag in de bank ingebroken en de filiaalhouder opge wacht. Met een pistool dwongen zij vanochtend de man de kluis te ope nen. Wat er daarna gebeurde kon de politie niet met zekerheid zeggen, maar toen agenten bij het kantoor arriveerden lag de filiaalhouder ge wond op straat. Getuigen verklaarden dat twee over vallers zich in een nabij gelegen flatgebouw hadden verschanst. De politie, die vervolgens alle uitgangen van de flat afzette en de woningen stuk voor stuk doorzocht, trof echter niemand aan. Enige tijd later werd de in Alkmaar wonende R.B.P. gear- resteed. Hij zat in een auto die kort tevoren in de omgeving van de bank was gesignaleerd. Nadere gegevens kon de politie niet verstrekken. Bij de ingang van de gisteren beroof de bank in Alkmaar hangt een affice waarop een prijzenpot van dertigdui zend gulden in het vooruitzicht wordt gesteld. Deze prijs werd giste ren voortijdig en onder bedreiging van een pistool ..in de wacht" ge sleept door drie overvallers. neia en mineunygiene, provinciale t i 11» «i_r» rr 4.» waterstaat (afdeling milieuhygiëne). Stilering binnen half jaar niet 2, maar 2;ö procent de gemeente Arnhem, politie en ar- wl"Jo o J 1 gemeente i beidsinspectie De Tweede Kamer-leden De Graaf en Drenth hebben gisteren minister Vorrink (milieuhygiëne) gevraagd wat de schadelijke effecten kunnen zijn voor de kinderen die wonen in de omgeving van Billiton. Ook vin den zij dat uit de wijk 't Broek te weinig kinderen zijn onderzocht. Zij wijzen erop dat de kans bestaat dat bij niet-onderzochte kinderen de grens van aanvaardbaarheid niet al leen te dicht is genaderd, doch wel licht overschreden. Geding De vereniging „Voorkomen is Be ter" uit Oss heeft het Arnhemse gemeentebestuur inmiddels schrif telijk gevraagd onder de bewoners rond „Billiton" een algemeen licha melijk onderzoek te doen instellen. Wordt voor woensdag (2 maart) geen positief antwoord ontvangen, dan zal tegen de gemeente een kort ge ding worden aangespannen, aldus de vereniging. De vereniging pleitte samen met het milieu-actiecentrum Nederland afdeling Arnhem al eer der voor een dergelijk onderzoek, maar wil dat na het rapport over het soms hoge loodgehalte in het bloed van kleuters spoed wordt betracht. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) verwacht van half oktober j.l. tot half april a s. een prijsstijging van 2,5 procent. De minister schrijft dit in een brief aan organisaties die aan het vaste prijsoverleg meedoen. Dinsdag noemde minister Boersma (sociale zaken) voor dezelfde periode een prijsstijging van twee procent, dus een half procent minder. In de fractiekamer van de CHU werd gisteren het boekje gepresenteerd, waarin het CDA zijn visie op abortus geeft. Op de foto bekijken drs Tilanus (CHU), mevrouw Cornelissen (KVP) en mr Van Dam (ARP) de nieuwe uitgave. Het prijscijfer van half oktober tot half, april is hetzelfde als het cijfer voor de automatische prijscompen satie in de lonen per 1 juli. Een half procent loonstijging meer of minder is op dit moment een belangrijk ge geven voor vakbonden en werkge vers die over de nieuwe CAO's onder handelen. Daarbij wordt nog eerder in tienden dan in helften van procen ten gerekend. Van een verslaggever DEN HAAG De parlementaire behandeling van een grondwetswij ziging blijft zoals zij was Van de kant van dc 4JDA-fracties was de suggestie gedaan de tweede lezing van een grondwetswijziging niet te behandelen in zowel Tweede als Eerste Kamer, maar in een ver enigde vergadering van de beide Kamers. Minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken wees deze gedach te. neergelegd in een amendement- De Kwaadsteniet (ARP) af. De Kwaadsteniet trok gisteren zijn amendement in. „De tijd is nog niet rijp voor het verkrijgen van een Ka mermeerderheid voor onze gedach te", aldus het Kamerlid. Met alleen de stemmen van de Boe renpartij tegen ging de Tweede Ka mer akkoord met het regeringsvoor stel. Boersma zei er dinsdag al wel bij dat hij van een optimistische cijfer opstelling was uitgegaan. Bij hetloo- nakkoord over de prijscompensatie, anderhalve week geleden, werd uit gegaan van een prijsstijging van 2.3 procent tussen oktober en april. Lubbers verwacht thans een prijsstijging van 2,7 procent in de eerste drie maanden van het jaar. De laatste drie maanden van vorig jaar leverden echter een prijsdaling met 0,2 procent op. Die prijsdaling van de laatste maan den van 1976 geeft volgens Lubbers een geflatteerd beeld van de inflatie De daling is vooral veroorzaakt door de prijzen voor aardappelen, groen ten en fruit, die na een prijshausse van vorige zomer tot normale pro porties terugkeerden. Daarnaast zijn er prijsverhogingen uitgesteld door dat geen loonstijgingen mogen wor den doorberekend zolang er nog geen goed zicht is op de stijging van de CAO-lonen. Minister Lubbers verwacht dat het er eind maart wel zal zijn. Tegen die tijd wil hij het prijsoverleg met het bedrijfsleven voeren over het defini tieve prijsbeleid voor 1977, dat dan op 1 april kan ingaan. Tot die tijd blijft doorberekenen van loonsver hogingen in de prijzen verboden Vervolg van pagina 1 Van een onzer verslaggevers ASSEN In het huis van be waring te Assen zijn enkele ge detineerden gistermorgen in hongerstaking gegaan. De ac tie beperkt zich volgens een woordvoerder van de gevange nis tot drie man. Maar volgens relaties van de gedetineerden bestaat de kans dat het aantal hongerstakers zal oplopen. Het plan om in hongerstaking te gaan is namelijk opgevat door dertig man, van wie de meesten gisteren door omstandigheden niet in het huis van bewaring aanwezig waren, aldus inge wijden. Oorzaak van de moeilijkheden is vol gens de gedetineerden een weigering van directeur H. Nieboer om te pra ten over verbetering van het huis houdelijk reglement Volgens de di rectie willen de gedetineerden meer recreatie, maar deze eis acht de di rectie overbodig, omdat de recreatie mogelijkheden in Assen al beter zou den zijn dan in andere huizen van bewaring. Op de achtergrond zou ook de kwestie van de gevangenispredikant ds W.J.H. Hoekert spelen. Deze heeft onlangs een vaste aanstelling gekregen maar het is nog steeds on duidelijk of hij in Assen wordt ge handhaafd of naar elders wordt over geplaatst. Directeur Nieboer had ne gatief geadviseerd over zijn definitie ve aanstelling, wat zoveel beroering veroorzaakte onder de gedetineer den dat staatssecretaris Zeevalking onlangs een bezoek bracht aan Assen. Bevestiging De noordelijke regio-voorzitter van de Coornhert Liga. drs. Laurens Veendrick, vreest dat de hongersta king min of meer een bevestiging is van de voorspelling van de Coornhert Liga en de belangenver eniging van wetsovertreders, dat er moeilijkheden zullen blijven zolang de heer Nieboer directeur is. De Liga en de BVW stelden onlangs in een brief en later nog eens in een gesprek met staatssecretaris Zeevalking de positie van de heer Nieboer ter dis cussie. Dit omdat zijn optreden al eerder aanleiding tot moeilijkheden zou hebben gegeven, onder andere tot uiting komend in de beide gevan- genisoproeren in het huis van bewa ring te Groningen, toen hij daar di recteur was. zeven (was vijf) extra vakantieda gen per jaar, en werknemers boven de 60 tien (was vijf) dagen. Deze grotere vakantietoeslag en extra vrije dagen kosten op jaarbasis bij na een half procent loonruimte, Ver der worden de bestaande toeslagen aangepast voor inflatie Zowel de leiders van de bouwbon den als van de bouwwerkgevers wa ren gelukkig met hun CAO-akkoord Over de kosten ervan werden echter sterk verschillende becijferingen ge geven. De vakbonden tellen de ver beteringen op jaarbasis bij elkaar op. en komen dan op 1,7 d 1,8 pro cent. De werkgevers redeneren ech ter dat de hogere vakantietoeslag en de extra vrije dagen pas beginnen te tellen vanaf mei. en dus slechts voor tweederde „drukken" op 1977. De werkgevers komen dan tot een loonstijging (uitgezonderd de prijs compensatie) van 0,97 procent. De centrale werkgeversbonden zijn het met deze rekenwijze eens. en zijn dan ook zeer ingenomen met het CAO-resultaat in de bouw. Handelsvaart Een akkoord over eenb CAO is ook bereikt in de kleine handelsvaart. De Federatie van Werknemersorga nisaties in de Zeevaart (FWZ) zal de bemanning van de „Nieuwland" van Van Nievelt Goudriaan adviseren onmiddellijk de staking op te hef fen De „Nieuwland" is het enige schip in de kleine handelsvaart waa rop wordt gestaakt De vakbonden verwachten dat de CAO-onderhandelingen voor rond 90.000 werknemers in het bankbe drijf volgende week maandag in een beslissend stadium komen De on derhandelingen verlopen tot nu toe erg stroef, aldus een woordvoerder van de dienstenbonden Het me ningsverschil ligt in de werkelijke loonsverbetering. De banken willen niet verder gaan dan ëén procent, terwijl de bonden van mening zijn dat zeker het bankbedrijf zich wel twee procent kan veroorloven Vleeswaren Werkgevers en werknemers In de vleeswarenindustrie gaan maandag weer onderhandelen over een nieuwe CAO Tijdens het gisteren gevoerde overleg is niet echt onderhandeld, maar zijn eikaars standpunten toe gelicht. Rechtbankpresident prof mr. V J A. van Dijk heeft bij zijn uitspraak in de ..zuivel- en vleeswarengedtngen". zowel de vakbonden als de eisende ondernemingen in het ongelijk ge steld. Dit vonnis werd gebaseerd op de overweging, dat de drie voedings bonden en de Industriebond NKV hun stakingsoproep hebben inge trokken er dat de zuivel- en vleeswa renfabrikanten deze stap van de bonden hebben aanvaard als uit gangspunt voor nader overleg Een woordvoerder van de voedings bonden zei het teleurstellend te vin den dat de rechter in zijn definitieve vonnis geen oordeel heeft gegeven over de principiële kant van de zaak Hij hoopt nu dat het gerechtshof in Amsterdam (waar het hoger beroep dient) straks wel een principiële uit spraak zal rloen. Discipline Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Naarmate technische ondernemingen groter en ingewikkelder worden, komen de daardoor opgeroepen gevaren ook duidelijker naar voren. Dat levert problemen op waar de samenleving, en dus ook de beleidsvormers, nog niet goed weg mee weten. Een door TNO georganiseerde internationale conferentie over risico-analyse bekijkt gisteren en vandaag in Rotterdam de stand van zaken op dit spanningsgebied. We hebben gevochten, wie het Perst naar binnen moest. Rita heeft gewonnen Technische en maatschappe lijke systemen werden vroe ger in hoge mate onafhanke lijk van elkaar bekeken, zei de Amerikaan dr Harry J. Ot- way van het Internationaal bureau voor atoomenergie in Wenen. Maar ze zijn elkaar onherroepelijk tegengeko men Technische risico's be gonnen zichtbaar te worden als onverwachte bedreigin gen van veiligheid en com fort. Dat riep ook minder di recte effecten op. zoals een gevoel bij de mensen van niet-betrokkenheid bij beslis singen die het maatschappe lijk welzijn raken Otway zag als centraal pro bleem dat we de technische mogelijkheden op één lijn moeten brengen met de waarden die de samenleving hanteert. Kenmerkend is dat hij niet sprak over risico analyse. maar over risico afweging. Dat proces bestaat volgens hem uit drie onder delen. De risicoschatting is het verkennen van wat er met een technisch systeem fout kan gaan en hoe <on- (waarschijnlijk dat is. Maar gelijkwaardig daarnaast staat de risico-evaluatie, die zich richt op de betrokken maatschappelijke waarden wat vinden de mensen ervan, welke risico's zijn voor hen aanvaardbaar, hoe vormen ze zich een oordeel daarover? De resultaten van deze twee onderdelen komen daarna samen in het uiteindelijke af wegingsproces De technische risicoschatting is een kunst die langzamerhand tot grote hoogte is ontwik keld en daarom hoefde Ot way daar weinig aandacht aan te besteden Hij legde er alleen de nadruk op dat het begrip risico niet uitsluitend op gezondheid en milieu moet worden betrokken Er bestaat ook een psycholo gisch risico aantasting van het persoonlijk welzijn door dat het technische risico als bedreigend wordt ervaren. De evaluatie van risicos staat nog in de kinderschoe nen Een van de primitievere methoden, aldus Otway. is het „in perspectief zetten" van een risico door het te vergelijken met bestaande kansen op onheil die door de samenleving aanvaard wor den Dat werkt gewoon niet. Het is volstrekt onzinnig om mensen .te verzekeren dat kernenergie veilig is door het risico daarvan te vergelijken met het (grote) aantal uren dat iemand zou moeten skiën om een zelfde risico te lopen Die zaken zijn psychologisch niet te vergelijken, ook al zouden de overlijdenskansen het wel zijn. Onderzoek Het is noodzakelijk om er achter te komen hoe de men sen denken over de techniek waarvan de risico's moeten worden afgewogen Otway liet zien dat de sociale we tenschappen daar sinds kort onderzoekmethoden voor hebben die bruikbaarder ge gevens opleveren dan een eenvoudige opiniepieling De uiteindelijke afweging van technische en maat schappelijke gegevens is daarna nog bar moeilijk, om dat mensen in ingewikkelde situaties aantoonbaar slech te besluitvormers zijn. Ze moeten de zaak sterk vereen voudigen voordat ze hem kunnen overzien, en dat is een slordig proces Ze gebrui ken in de praktijk maar een paar gegevens en kunnen niet eens bewust aangeven welke wel en welke niet. laat staan dat ze een idee hebben over het gewicht dat ze aan die gegevens hebben toege kend. Zeker wanneer het om denken over (onwaarschijn lijkheden gaat, brengen zelfs wetenschappelijk getrainde mensen het er treurig af Ingewikkelde beslissingen zullen dus op een zorgvuldi ge, ordelijke manier moeten worden genomen die dit soort al te menselijke uitglij ders systematisch voorkomt. Daar zijn systemen voor be dacht, maar er is nog te wei nig ervaring mee opgedaan Risico-evaluatie verkeert nog in een vroeg stadium van ont wikkeling. Maar anders zou er ook geen conferentie voor behoeven te worden gehou den. Intussen blijkt de confrontatie van technische en sociale wetenschappen al heilzaam te werken. Menssn uit de techniek bij voorbeeld, hebben het nogal eens moeilijk met publieke reacties die in geen verhou ding staan tot het door hen netjes uitgerekende risico Psychologen kunnen dan uit leggen dat dat risico maar één van de vijf of tien facto ren is die samen de houding van de mensen bepalen In stinctieve. onberedeneerde angst kan een andere factor zijn. Risico is van te voren vaak uit te rekenen Angst niet Maar je moet er wel de gelijk rekening mee houden Premier Den Uyl en minister Boersma van sociale zaken vinden dat de stakingsacties tot nu toe ge disciplineerd zijn verlopen. Er zijn bij de politie geen klachten inge diend. Het aantal gevallen waarin is gesproken over intimidatie van werkwilligen was „buitengewoon ge ring". De twee ministers reageerden aldus op vragen van WD- fractieleider Hans Wiegel Deze wil de weten of Den Uyl de stakers niet had aangemoedigd door vorige week in Zeist te zeggen dat het hanteren van het stakingswapen gerespec teerd moet worden CDA-lijsttrekker en minister Van Agt zei hiervan dat Den Uyl bepaalde dingen had ge zegd, die beter achterwege hadden kunnen blijven. Maar Den Uyl. die na zijn Israël-reis nog geen gelegen heid had gehad Van Agt te vragen wat deze hiermee bedoelde, rekende „voorshands" deze uitlatingen van Van Agt „tot de woorden die beter niet uitgesproken hadden kunnen worden." Eens Op één punt zijn werkgevers en werknemers het gisteren helemaal eens geworden Namelijk over het aantal stakers: 8 500 man Gestaakt wordt nog in de haven, twee metaal- en chemische bedrijven en een paar kleinere ondernemingen Bij de fiet- senfabneken Batavusin Heerenveen en Gazelle in Dieren zijn de stakers gisteren weer aan het werk gegaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3