Den Uyl: openheid n Israël over 'alestijnse zaak Uw geld flink laten groeien. Wij helpen. Hoog water in grote rivieren Personalia Ziekenfondsen tegen vastgesteld inkomen in gezondheidszorg Van der Louw houdt spreekuur voor kinderen Gemier terug uit Tel Aviv Loonconflict Van tien dagjesmensen gaan er zeven per auto Niet afsluiten auto moet strafbaar zijn Vergaande beperking van vrijheid' Nederlandse hulp aan Sri Lanka Algemene Bank Nederland -4 DERDAG 24 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet an een verslaggever CHIPHOL Premier Den Uyl is gerustgesteld door wijze waarop in Israël in openheid over de Pales- jnse zaak gesproken wordt. Hij is, zei hij zelf gisteren l een bezoek aan Israël, echter niet optimistischer |t dat land vertrokken dan hij erheen gegaan was. in Uyl woonde een deel van het ngres van de Israëlische arbei- tspartij bij. Den Uyl zei „geen an- re visie op de Midden-Oostenpro- >matiek te hebben gekregen" lar wel dat „gesprekken ter plaat- verhelderend werken". een toespraak op het congres van Israëlische arbeiderspartij heeft premier gezegd „dat een vredesre- ling voor het Midden-Oosten dient te gaan van de integriteit van alle iten in het gebied en dat veilige en tende grenzen, ook voor Israël, ge- arborgd moeten zijn. De territori- I geschillen moeten via onderhan- lingen worden opgelost. Er dient arbij een regeling gevonden te (rden voor een territoriale tege- ietkoming aan de behoeften van Palestijnen aan een nationale en litieke identiteit". Igens de voorzitter van de partij |i de arbeid, mevrouw Ien van den uvel, die samen met de internatio- secretaris van de PvdA, Harry den Bergh, de heer Den Uyl op reis vergezelde, werd de toe- iak van premier Den Uyl herhaal- malen door applaus onderbroken. Dj hebben helemaal geen klachten kregen op de houding die Neder- id in deze zaak inneemt. Integen- tl. We hebben overstelpende en fs een beetje ontroerende reacties kregen", aldus de heer Den Uyl. I premier verklaarde voor de EG l een eigen taak te zien bij de lossing van de Midden-Oosten- 'estie, maar dit is volgens hem wel q taak van secundaire aard. „Ik ld niet dat we het vertrouwen dat Amerikanen kennelijk aan beide nten blijken te hebben, op de oef moeten stellen", zei de emier. handelingen, waarbij volgens hem door het Israëlische volk wordt be seft dat ingrijpende concessies nodig zullen zijn voor het vinden van een oplossing. Op de terugTeis uit Israël bracht Andriessen in Rome een bezoek aan enkele vooraanstaande christen democraten, onder wie de voorzitter van de senaat Fanfani. Van een onier verslaggeefsters ROTTERDAM Burgemeester Van der Louw van Rotterdam houdt vanaf 1 maart eenmaal in de veertien dagen spreekuur voor kinderen, die hem persoonlijk willen spreken over Rotterdamse zaken, die hun na aan het hart liggen. Het idee voor een kinderspreekuur is ontstaan toen wethouders en directeuren en hoofden van gemeentelijke diensten spreekuren voor de bevolking gingen houden in het hulp- en informatiecentrum aan de Coolsin- gel. Omdat kinderen er niet snel toe zullen komen naar het .grote- mensenspreckuur" te gaan, kwamen leden van het gemeentelijk bureau voorlichting en publiciteit met het idee de jeugd een .eigen" spreekuur te geven. De burgemeester toonde zich bereid dal spreekuur voor zijn rekening te nemen. De jeugd, die vragen heeft voor het spreekuur, moet dat wel van te voren melden aan het hulp- en informatiecentrum. Premier Den Uyl en zijn vrouw Liesbeth terug op Schiphol na het bezoek aan Israël. ndriessen k KVP-fractieleider Andriessen ■de gisteren terug van een bezoek Israël, waartoe hij door de Israë- Ihe regering uitgenodigd was. Hij I dat Europa zich niet 'neutraal' opstellen in het Midden Oosten- hflict in de zin van wat hij noem- de zaak maar op zijn beloop ien. Hij vond wel dat je een vraag- ken kunt zetten bij de vooruitge- hoven rol die Amerika speelt bij t zoeken naar een vredesregeling fezien de huidige situatie pleit ik it voor een leidende rol voor Euro- maar aan de andere kant zal de I van Amerika niet te gemakkelijk brulkt mogen worden om jezelf li een standpunt te onttrekken", lus de heer Andriessen. Volgens fn moet Europa de V.S. niet voor ivoeten gaan lopen, maar wel door Indpuntbepalingen en discussies lewerken bij de totstandkoming een oplossing. enals Den Uyl, constateerde driessen een bereidheid tot onder- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nadat sommige Duitse Rijndorpen de afgelopen da gen enkele decimeters onder water kwamen te staan, laten de grote rivie ren nu ook in Nederland hogere dan normale waterstanden noteren. Oor zaak hiervan is de vroeg ingezette dooi in de Alpenlanden. Voor rijkswaterstaat was dat gisteren .aanleiding het gemeentepersoneel van Arnhem te verzoeken de schotten rond de Meinerwijkse polder in het gemeentdeel Elden open te trekken om daardoor het overtollige Rijnwater te laten weglopen. Al enige tijd is sprake van hoge tot zeer hoge waterstanden op deze rivier. Gisteren werd bij Lobith 14.21 meter gemeten, tachtig centimeter meer dan de dag ervóór. In één etmaal werd een waterstroom van gemiddeld 5800 ku bieke meter per seconde gemeten. In verband met deze hoge waterstand werd gisteren het pontveer Vierling- sebeek-Bergen over de Maas uit de vaart genomen. Overigens wijst rijkswaterstaat erop, dat nog lang geen sprake is van een uitzonderlijke situatie. Op de boveji- Rijn in Duitsland begint het water Lagjesmensen beduidend lager. Op Iten een verslaggever ARNHEM Zeventig proeent van de 315.000 tot 350.000 mensen die er Anp zomerzon dagen in de provincies Gelderland en Utrecht op uit trek ken begeeft zich per auto naar de erk plaats van bestemming; tien pro van cent van hen neemt de fiets. Veel de ktnindcr mensen maken gebruik raëUan het openbaar vervoer: in de e gaprovincie Utrecht maar zes procent :d kien in Gelderland maar vier groprocent. en e ptf)it is gebleken bij een recreatie- He Ibnderzoek dat de provinciale bestu- aanten van Utrecht en Gelderland in e Sti975 hebben laten instellen. Op ale kondag blijkt een van de vier inwo- aat titers van de twee provincies uit te n hegaan. Op zaterdag ligt het aantal ntegdagje tionl van^" Kis len t llen, or n at e Nat) Igebl voori and/ kerlf kgro ité hl :ts m tar zj tast mo :en i tern - pul» ekenngs- ieren te ihei er" lkertf°en beide dagen ligt de „piek" tussen drie en vier uur 's middags. Negen tig procent van de dagjesmensen blijkt sportieve activiteiten te ont plooien, waartoe ook wandelen, zwemmen en fietsen worden gere kend. Over het algemeen gaan de dagjes mensen in beide provincies niet ver van huis: driekwart blijft bin nen een straal van twintig kilome ter van de woonplaats. In Utrecht zijn de uitgaanders in hoofdzaak te vinden op en rond het water, in Gelderland trekt de Veluwe het meest. Het onderzoek is ingesteld door het instituut voor toegepaste sociologie. In beide provincies bleek de grootste behoefte te be staan aan zwembaden, speelplaat sen en sportterreinen die voor ie der toegankelijk zijn. mpkins Vervolg van pagina 1 Ondanks het feit, dat vandaag in de Raad van Overleg voor de Metaalin dustrie (ROM) de nieuwe CAO- onderhandelingen beginnen, zullen bij twee metaalbedrijven de stakin gen voorlopig nog voortduren. Be halve bij marinewerd De Schelde in Vlissingen (totaal 3200 man) hebben namelijk ook de stakers bij Thomas sen en Drijver in Hoogeveen (800 man) gisteren besloten om hun actie niet te beëindigen. Morgen zullen zij opnieuw bekijken of er gezien de resultaten van het komende gesprek tussen de Industriebonden en de FME (de werkgeversorganisatie ln de metaal) aanleiding is het werk te hervatten. Wanneer de stakers vrijdag nog niet bereid zijn aan het werk te gaan, zullen de bondsbesturen zich „diep gaand over de dan ontstane situatie moeten beraden," aldus een woordvoerder van de Industriebon den van het FNV. Dit beraad zou kunnen uitmonden in de beslissing de stakingsuitkeringen stop te zet ten, hetgeen betekent dat dan spra ke zal zijn van een „wilde" staking. De metaalwerkgevers wilden ten aanzien van het voortduren van de stakingen niet meer kwijt dan de mededeling dat het beraad over de metaal-CAO vandaag gewoon zal doorgaan. In de chemische sector is het aantal bedrijven, waar men staakt, met een uitgebreid, zodat het totaal op twee komt. Werknemers bij Synres- Almoco ln Hoek van Holland (totaal 440 man) besloten het werk neer te leggen omdat geen overeenstem ming kan worden bereikt over een- bedrijfs-cao. De 200 stakers bij Cya- nimid ln Rotterdam zagen in voor steden van de directie voor een cao geen aanleiding om hun vrijdag elf februari begonnen staking op te schorten. Inmiddels heeft de directie opnieuw voorstellen ingediend. Vleeswaren In de vleeswarensector zijn de par tijen vanmorgen begonnen met een „open gesprek" over de arbeidsvoor waarden. De Voedingsbonden FNV en CNV verstuurden de uitnodiging. Bij vleeswarenfabriek Meester in Wijhe in de staking met Ingang van vandaag voor onbepaalde tijd opge schort. De stakers overwogen bij dit besluit, dat de werknemers zich „constructief' willen opstellen, na dat de directie van Meester zich bereid toonde mee te werken aan „een voor belde partijen bevredigen de oplossing". Meester is het enige vleeswarenbedrijf geweest, waar ge staakt is. trouwens al weer te zakken. Over enkele dagen zal dat ook in ons land merkbaar zijn. Dit neemt niet weg, dat op vele plaat sen in ons land de uiterwaarden al onder water staan en de stuwen in de Maas geopend moesten worden om de wateraanvoer sneller te kunnen af- Wie de onverwacht vroege waterhaus se met genoegen verwelkomen zijn de waterleidingbedrijven, die nu al mer ken, dat de kwaliteit van het drinkwa ter aanzienlijk is verbeterd. Op de foto: In Arnhem is door de hoge waterstand de Rijnkade ondergelo pen. Op de achtergrond de nieuwe Rijnbrug in aanbouw. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het nlet-afsluiten van auto's moet als overtreding be straft kunnen worden. Deze „beleid saanbeveling" doet het wetenschap pelijk onderzoek- en documentatie centrum van het ministerie van Jus titie in het rapport „autodiefstal". Uit een onderzoek is gebleken dat een aanzienlijk aantal slachtoffers van autodiefstal de wagen niet had afgesloten. Om autodiefstal tegen te gaan moet, aldus een tweede aanbeveling, het gebruik van een stuurslot wettelijk verplicht gesteld worden. Daarnaast is een betere voorlichting aan het publiek nodig, evenals een betere patrouillering door de politie. Het' centrum tekent daarbij aan. dat door deze maatregelen voorname lijk het joy-rijden verminderd wordt. Het joy-rijden vormt het grootste aandeel ln het totaal van de autodiefstallen. Het onderzoek omvatte onder meer interviews met slachtoffers en da ders van autodiefstal. In een tweede rapport wordt voorgesteld een „kwaliteltskeur" in te voeren voor de beveiligingssystemen, die in au to's, maar bijvoorbeeld ook in wo ningen toegepast worden. De sa menstellers van het rapport komen tot de slotsom dat met technische middelen een belangrijk deel van de zogenaamde „kleine criminaliteit" zoals eenvoudige diefstallen en ver nielingen, voorkomen kan worden. Overleden Op 67-jarige leeftijd is te Soest overleden de heer A. Admi raal, die burgemeester van Bussum en Enkhuizen en wethouder van Zaandam geweest is. De heer Admi raal. geboren in Koog aan de Zaan. kwam in 1939 als vertegenwoordiger van de AR in de toenmalige Zaan- damse gemeenteraad. In de bezet tingsjaren was hij betrokken bij de Landelijke Organisatie tot hulp aan Onderduikers en was hij voorzitter van de adviescommissie illegale or ganisaties Zaanstreek. In 1949 volgde zijn benoeming tot burge meester van Enkhuizen, in 1966 werd hij burgemeester van Bussum, als opvolger van de overleden burge meester Haspels, een functie die hij tot 1974 heeft vervuld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse ziekenfondsen zijn fel gekant tegen de komst van een centraal orgaan, dat tarieven en honora ria in de gezondheidszorg vaststelt. Volgens de vereniging van Nederlandse ziekenfondsen brengt zon orgaan „onnodige conflicten" in de gezondheidszorg met zich mee. De ziekenfondsen zien niet in, waar om dit centraal orgaan in een wets ontwerp van staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) voor komt. Volgens Hendriks zijn de ta rieven en honoraria, die zieken fondsen en hulpverleners overeenko men, te sterk verbrokkeld en te wei nig overzichtelijk. „De bewijsvoering daarvoor ontbreekt", zeggen de zie kenfondsen echter. ZIJ beschouwen het wetsontwerp als een vergaande beperking van de vrijheid, waarin afspraken met hulpverleners tot stand komen. De ziekenfondsen spreken zelfs over „een strak inkomensbeleidwant, zeggen zij. de macht van het centraal orgaan strekt zich niet alleen uit tot instellingen van gezondheidszorg, maar ook tot mensen, die voor eigen rekening bijvoorbeeld een medisch of verplegend beroep uitoefenen. De ziekenfondsen vinden het een vreemde zaak dat Hendriks over het gewraakte wetsontwerp tarieven ge zondheidszorg niet eerder advies heeft gevraagd aan de zieken fondsraad. Afwachten Een tweede wetsplan van Hendriks, voorzieningen gezondheidszorg, „heeft onze ongerustheid gewekt", aldus de ziekenfondsen. Het gaat er in dat wetsplan om regio's te helpen aan een sluitend stelsel van allerlei voorzieningen. Volgens de zieken fondsen moet eerst worden afge wacht hoe een sluitend stelsel van alleen ziekenhuizen waar te maken is. De wet, die dat doel heeft, is pas enkele dagen geleden door de Twee de Kamer aangenomen. Het CNV wil dat de twee wetsplan- nen (tarieven en voorzieningen ge zondheidszorg) ineen geschoven wor den. Dan is het niet nodig dat drie nieuwe adviesorganen voor de over heid in het leven geroepen worden, maar slechts één. Als voordelen van een gebundelde wetgeving noemt het CNV onder meer: een zo goed mogelijke benutting van informatie en deskundigheid, een eenvoudiger organisatorische opzet en overzich telijkheid van het brede terrein van de volksgezondheid. Het CNV vindt het een „onontkoom bare noodzaak", dat de persoonlijke vrijheid van artsen en andere beoefe naren van vrije beroepen in de ge zondheidszorg verminderd wordt. Staatssecretaris Hendriks wil in vloed krijgen op de plaats van vesti ging. grootte van praktijken en der gelijke. Van een verslaggever DEN HAAO - Delegaties uit Sri Lanka het vroeger Ceylon hebben in Colombo overeenstem ming bereikt over de hulp die Neder land dit jaar aan Sri Lanka zal ge ven. Sri Lanka, een land dat ln ern stige mate door de energie-crisis is getroffen, is door minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) in 1975 aan de lijst van Nederlandse concentratielanden toegevoegd. Dit Jaar ontvangt 8ri Lanka in to taal veertig miljoen gulden van Ne derland. Er zijn afspraken gemaakt voor de leverantie van kunstmest, onderdelen van auto's, stalen platen voor olievaten, papier voor de kran tenindustrie. aardappelen en midde len ter voorkoming van malaria. Het restant van het bedrag wordt ge bruikt voor projecten voor irrigatie en de ontwikkeling van windener gie. Nederland helpt bovendien met het maken van een kanaal van Co lombo naar Puttelam en bij de opzet van de visserij. Ook wordt hulp ge boden bij het opzetten van kleine werkgelegenheidsprojecten in het buitenland en bij het instellen van een opleiding voor bouwprojecten- uitvoerders. advertentie De ABN maakt u graag wegwijs in alle mogelijkheden, die voor spaarders en beleggers openstaan. Van het eenvoudige spaarboekje tot de Spaar-Extra-Rekeningen, waarmee uw geld direct opneembaar blijft terwijl u tóch hoge rente ontvangt. Van automatisch sparen tot kasbiljetten (de snel in waarde stijgende certificaten, die u gewoon aan de balie kunt kopen). Van spaardeposito's met opzegtermijn tot spaar- deposito's met vaste looptijd. Bij de ABN kunt u kiezen. En de ABN hèlpt u kiezen. I Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoon In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, U kunt mij helpen door informatie te sturen over: ABN-Spaarrekening Spaar-Extra-Rekeningcn Salaris Spaarplan Aankruisen wat verlangd wordt. DhryMevryMej.: Straat; Plaats: Tel.: Afd. Ö.D.50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9