Smith: brug naar gematigde zwarten ationalisme Wales geurt naar romantiek Brits kabinet houdt rast aan zelfbestuur Spaanse communisten niet gelegaliseerd Amin wil naar Londen Amalrik in Parijs opgepakt Hoessein ontvangt PLO-delegatie niet blanke' grond Rhodesië voor iedereen Dndanks zware nederlaag Beslissing verwezen naar rechter -I NDERDAG 24 FEBRUARI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet IALISBURY (Reuter, UPI) De Rhodesische pre- nier Ian Smith heeft een aantal wijzigingen van de Rassenpolitiek voorgesteld, die volgens waarnemers iet meest verstrekkende aanbod zijn ooit gedaan aan le zwarte meerderheid in het land. Smith zou op deze ^panier een weg willen banen voor een 'interne rege- latsing' van het Rhodesië-probleem. oor edeji een toespraak tot het parlement vanjeeft Smith een aanzienlijke wijzi- rde(ing bepleit van de landverdelings- fret. die Rhodesië verdeelt In een [roep van 275.000 blanken en zes lid-biljoen zwarten. De 'blanke' land- roa»ouwgrond, die ongeveer een derde ingian het land omvat, zal voortaan tterjewoond en gekocht kunnen worden de joor mensen van iedere huidkleur ?ennet dien verstande dat als de staats- ijs- reiligheid in het geding is zal worden uit-jehandeld in overeenstemming met tot je noodtoestand. ^1' n de vijftien minuten durende rede 'ei Smith voorts dat de lokale be- ituurders de regering moeten advi- eren hoe woongebieden, die nu nog i Jechts toegankelijk zijn voor blan- 'iin;en in het vervol6 ook zwarten huis- ito 'estin6 kunnen bieden. Als het wets- lar 'oorstel van Smith wordt aangeno- "l 'nen zullen voorts de Industrie- en I tandelsgebieden in zakenwijken loor iedereen bewoond, gepacht en [ekocht kunnen worden. Alle rassen- ieperkingen in hotels en bars zullen porden opgeheven en het zelfde |eldt voor particuliere scholen en liekenhuizen. In staatsinstellingen aYe»lijven\de rassenbepalingen voorlo- wie Jig nog van kracht. het Bmith zei dat zijn verklaring duide- ajk aangeeft dat hij niet alleen de oprechte bedoeling heeft om rassen discriminatie op te heffen maar ook dat zij met de zwarte mensen wil samenwerken teneinde de Juiste po litieke oplossing voor de Rhode sische toekomst tot stand te bren gen. Hij zei te hopen dat bisschop Abel Moezorewa, de leider van de Afrikaanse nationale raad, ertoe te bewegen is deel te nemen aan de pogingen om een interne regeling te bereiken na het mislukken van de Geneefse conferentie over Rho desië. Voorts werd meegedeeld dat een po litieman stierf aan de verwondingen die hij tijdens een actie opliep en dat guerrillastrijders twee zwarte districtsassistenten "ver moordden". Het betrof beambten van het ministerie van binnenlandse zaken die op het platteland admini stratieve taken uitoefenen. De strijd en de politieke onzeker heid hebben een flinke Impuls gege ven voor een uittocht van blanken. Officiële cijfers die gisteren gepubli ceerd werden, toonden een nettover lies van 971 blanken door emigratie in januari aan. Het totale verlies door emigratie in 1976 was 7.072 vergeleken met een overschot van 1.928 in 1975. bij-, .ONDEN (Reuter, UPI, AP) De Britse regering is vastbesloten Je procedure rond de devolutiewet voor Schotland en Wales tot •giolet bittere einde voort te zetten, zo hebben welingelichte kringen ter-verklaard. PARIJS (AP, UPI, Reuter) - De in ons land wonende Rus sische dissident AndreJ Amal rik is gisteren door de Franse politie opgepakt toen hij een demonstratie hield voor het paleis van de Franse presi dent. Amalrik protesteerde tegen de weigering van presi dent Giscard om hem te ont vangen. Een uur nadat de politie hem had opgepakt om zijn Identiteit vast te stellen, werd Amalrik weer vrijgela ten. Hij keerde terug naar zijn plaats voor het presidentiële Ely- see. De politie dwong hem echter bij de Ingang van het paleis wëg te gaan. Vijftig meter verder aan de overkant van de straat mocht hij zijn demonstratie voortzetten. Amalrik vergeleek het gedrag van de Franse politie met de intimida tie-methodes van de Russische ge heime dienst KGB. President Vale- ry Giscard d'Estaing wordt door het Kremlin gebruikt als een paard van Troje tegen de Amerikaanse president Carter, aldus de Rus sische dissident. Amalrik hield gis teren niet alleen een demonstratie maar ook een symbolische hon gerstaking voor het Elysee om daarmee aandacht te vragen voor het lot van de dissidenten in de Sowjet-Unie. De Franse communistenleider, George Marchais, noemde de actie van Amalrik een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk en koren op de molen van de communistenvreters. Praag Het hoofd van hetTsjechoslowaak- se departement voor godsdienstza ken heeft gisteren bestreden dat de vrijheid van godsdienst in zijn land niet zou bestaan. Slechts vijf gees telijken ondertekenden het Handvest 77, aldus de hoge ambtenaar in een artikel in Roede Prawo, die dit als bewijs voor zijn stelling zag. Handvest 77 is een verklaring van Tsjechoslowaakse dissidenten die onlangs in het Wes ten werd gepubliceerd. Hierin be- MADRID (DPA, Reuter, AP) De communistische partij van Spanje (PCE) heeft het besluit van het ministerie van binnen landse zaken om het verzoek tot legalisering van de PCE voor te leggen aan het hooggerechtshof partijdig, discriminerend en niet rechtvaardig genoemd. schuldigen ze de regering in Praag ervan dat ze de akkoorden van Hel sinki niet nakomt. De 27 bisschop pen van Tsjechoslowakije zouden zich volgens het artikel van het Handvest gedistancieerd hebben. Het blad noemt de steun van de Verenigde Staten aan de dissiden ten een inmenging in de binnen landse aangelegenheden. Daarvoor is het akkoord van Helsinki niet bedoeld, aldus Roede Prawo. Roemenië pakt de dissidenten op een andere manier aan. De Roe meense dissidente schrijver Paul Goma had een onderhoud met een hoge regeringsfunctionaris. Goma betuigde onlangs solidariteit met de ondertekenaars van Handvest 77 en dat was voor de Roemeense autoriteiten aanleiding eens met de man te praten. De Roemeense au toriteiten zouden bij Goma de in druk gewekt hebben dat hij in kranten zijn mening kan geven en dat een aantal van zijn verboden boeken alsnog in zijn eigen land zullen mogen worden gepubliceerd. Bulgarije Bulgaarse ballingen hebben giste ren tijdens een persconferentie in Wenen verklaard dat het aantal politieke gevangenen in hun land in korte tijd zou zijn toegenomen tot 28.000. De persconferentie werd gegeven door een groep Bulgaren die zich inzetten voor de naleving van de rechten van de mens in Bulgarije. Volgens een andere Bul gaar is de informatie over aantal len politieke gevangenen echter achteraf vaak onjuist gebleken. Westelijke diplomatieke kringen in Sofia meldden gisteren dat de hoofdredacteur van een Bulgaars weekblad was ontslagen na een kri tisch artikel tegen president Todor Zjiwkow. Overigens komt het doorschuiven van de beslissing naar het hoogge rechtshof niet onverwacht. De rege ring van premier Suarez kan het niet maken de communisten een recht streeks ja te geven omdat dit zou stuiten op felle kritiek van de vroe gere aanhangers van Franco. Zonder meer nee kan Suarez tegen de com munisten niet zeggen. Enkele weken geleden is de regeling voor de legali satie van politieke partijen gewij zigd. Deze komt er nu op neer dat de regering een verzoek om legalisatie tien dagen kan bestuderen. Tijdens deze tien dagen kan de regering het besluit nemen de partij toe te staan. Gaat de regering hiertoe niet over dan legt ze het legallseringsverzoek voor aan het Spaanse hoogge rechtshof dat hierover binnen dertig dagen moet beslissen. Carlisten Vorige week zijn een aantal groepe ringen officieel tot partij verheven. Onder deze groepen bevindt zich de socialistische partij (PSOE) van Fe lipe Gonzalez. Deze verzoeken wer den rechtstreeks door de regering ingewilligd. De verzoeken van vijf partijen die links van de PCE staan, zijn doorgeschoven naar het hoogge rechtshof. Onder de partijen waaro ver het hooggerechtshof moet beslis sen bevindt zich ook de Carlistische Beweging van prins Karei Hugo, de echtgenoot van prinses Irene. Deze partij sloeg enkele jaren geleden een progressieve koers in. De rechter vleugel van de Carlisten is wel auto matisch in het partij enregister opge nomen. Met stokken en kettingen hebben leden van de extreem rechtse organi satie „strijders voor Christus ko ning" gisteren een aanval gedaan op de journalistieke faculteit van de universiteit van Madrid. Verschillen de studenten werden door de onge veer twintig extremisten in elkaar geslagen. Onder de gewonden zou zich ook een hoogleraar bevinden. De actie lijkt een vergelding voor de arrestatie van de leider van de bewe ging, Mariano Sanchez Covisa. Deze werd dinsdag gearresteerd omdat hij deel zou uitmaken van een internati onale fascistische beweging. Economie De Spaanse regering heeft maatre gelen getroffen ter verbetering van de economische situatie in het land. De regering wü de inflatie aan ban den leggen, het tekort op de beta lingsbalans verkleinen, de werkloos heid bestrijden en de economie van het land stimuleren. De minister van financiën, Eduardo Carllles heeft overigens gewaarschuwd dat men niet onmiddellijke en spectaculaire resultaten van de regeringsmaatre gelen moest verwachten. Carriles heeft zich ten doel gesteld een econo mische groei van 3,5 procent De export moet daartoe met zeven pro cent toenemen. De prijzen van grondstoffen komen onder rege- ringstoezicht. De mazen in de belas tingwetten zullen worden gerepa reerd en het energieverbruik zal be perkt worden. Verder benadrukte de minister dat er een stelsel van vrije vakverenigingen komt De afgelopen dagen hebben in het noorden van Spanje duizenden boe ren gedemonsteerd. Ze blokkeerden met tractoren de wegen. Ze willen hogere prijzen voor hun goederen en het recht op eigen bonden. Verder zijn zaken als landonteigening, bete re scholen en gegarandeerde afzet van de produkten inzet van de boe- renstrijd. oysDe regering leed gisternacht een ter-sware nederlaag toen een motie om rijkfle behandeltijd van het wetsvoor- wa-Hel drastisch te beperken met 312 im- «gen 283 stemmen werd verworpen. 3nder de tegenstemmen en onthou dingen waren zeker 35 Labourleden, |ce daarmee de zwaarste fractiedis- iline negeerden. Het verwerpen de zogeheten guillotine-motie zalL !fd° betekent dat het wetsontwerp °P(raarschijnlijk niet voor het einde l0n'Jan het parlementaire jaar volledig 6e"behandeld zal zijn en daardoor of 'er"bpnieuw moet worden ingediend of loor de regering worden terugge- lomen. verwachting is overigens dat de lationalisten in Schotland en Wales, lie woedend zijn over het verwerpen r an de guillotine-motie, het nu niet pikeer nodig achten de regering te ins-.teunen bij doorslaggevende stem- ""dtjningen. Dit zou de regering die door aan»je dood van Crosland evenveel me- rdefie_ ais tegenstanders in het Lager- aal"huis heeft - 314 om 314 - in een lastig een parket kunnen brengen ware het niet dat de Liberalen in vertrou wenskwesties waarschijnlijk met de regeringspartij meestemt. Ook de Noordierse afgevaardigde Enoch Po well heeft al gezegd niet uit te zijn op de val van de regering. Philip Agee, de voormalige CIA-be- ambte, die in opdracht van de Britse minister van binnenlandse zaken Rees om veiligheidsredenen per 1 maart naar zijn geboorteland de Ver enigde Staten zal worden terugge stuurd heeft een nieuwe slag verlo ren in zijn gevecht tegen de beslis sing, van Rees. De rechter besliste negatief over een verweer dat de deportatiemaatregel niet van kracht zou zijn in Schotland. Met Agee zal ook de Amerikaanse Journalist Mark Hosenball naar de VS worden terug gestuurd. Agee wordt beschuldigd van ondermijnende activiteiten en Hosenball heeft in een links-radicaal tijdschrift defensiegeheimen onthuld. LONDEN (Reuter, UPI) De Oegandese president Amin heeft de Britse regering nog meer moeilijkheden op de nek geschoven door de mededeling dat hij van plan is de topconfe rentie van het Britse gemene best van 8 tot 16 juni in Londen bij te wonen. Verder wil Amin van de gelegenheid gebruik maken koningin Elizabeth persoonlijk geluk te wensen met haar vijfentwintig jarig regeringsju bileum. Britse politici van alle partij en hebben erop aangedrongen dat de regering al het mogelijk zal doen om de komst van Amin te verhinderen. Amin heeft echter het recht de geme nebestconferentie bij te wonen om dat Oeganda lid is van het gemene best, dit ondanks het feit dat Londen vorig jaar de betrekkingen met Oe ganda verbrak. Idi Amin heeft gisteren verder ge zegd dat er een plan was parachutis ten van een vliegkampschip over te brengen naar steden in Oeganda om de macht over te nemen. De sa menzwering tegen zijn land zou op touw gezet zijn door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Israël. Amin liet weten dat in verband mert de samenzwering zestien mensen waren gearresteerd. Amin ontkende tijdens een persconferentie berich ten als zou hij eigenhandig de Angli- kaanse bisschop Loewoem hebben gedood. Hij hield vol dat de bisschop die gevangen was gezet wegens acti viteiten gericht tegen de regering, bij een auto-ongeiux was omgekomen. Amin voerde tijdens de persconfe rentie een Oegandese majoor ten to nele die verklaarde de verongelukte auto te hebben bestuurd. Hij zei de macht over het stuur te hebben ver loren toen de twee afgezette minis ters, die ook om het leven kwamen, probeerden hem het stuur van zijn auto uit handen te nemen. Tijdens de vergadering van de Afri kaanse Raad van Kerken in Nairobi is de samenvatting gepubliceerd van een document dat opgesteld was door bisschop Loewoen vlak voor zijn dood. In het stuk zegt de bisschop dat hij onschuldig is aan dc aanklacht dat hij het gemunt zou hebben op het leven van Amin. LONDEN (Reuter, AP) Koning Hoessein van Jordanië is gisteren in de Britse hoofdstad aangekomen voor een privé- bezoek op een moment dat iedereen dacht dat zijn aanwezigheid in Jordanië noodzakelijk zou zijn in verband met de besprekin gen die worden gevoerd tussen de Jordaanse regering en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Voor het eerst in zes Jaar worden er tussen de PLO en de Jordaanse rege ring besprekingen gevoerd over de onderlinge betrekkingen. Aangeno men werd dat koning Hoessein de PLO delegatie zou ontvangen. Waar om de koning inderhaast vertrokken is, werd niet meegedeeld. De zaken worden tijdens de afwezigheid van de koning waargenomen door diens broer Hassan. Politieke waarnemers beschouwen het vertrek van de koning, die on langs zijn vrouw verloor, niet als een belediging aan het adres van de Pa lestijnse delegatie. De leider van de delegatie Fachoem heeft dit jaar al twee keer met de koning gesproten. De besprekingen tussen de PLO en de Jordaanse regering zijn gisteren in goede harmonie verlopen. Iemand meldde dat er bij de besprekingen regelmatig gelachen werd. De ge dachte van een federatie tussen Jor danië en de PLO. die door de Egyp tische president 8adat wordt aanbe volen. vindt zeker bij de PLO nog geen gTetige aftrek, maar ook de Jordaanse delegatie was er niet zon der meer enthousiast over. De Pales- tijnen zeiden voorlopig de handen vol te hebben aan de strijd voor een eigen staat. Pas daarna kan er ge praat worden over eventuele banden met andere Arabische landen. hni4. Kil #4» 1 I- L.l 1 I..n. Bert van Panhuis üe Een groep taaiactivisten uit Wales heeft veertien dagen geleden teüe verantwoordelijkheid op zich genomen een sabotage-actie i-i tegen een radiozender van de BBC bij de Welshe stad Aber- ior- pstwyth. Rond de jaarwisseling werden vier taaiactivisten uit van Wales tot boetes van maximaal honderd gulden veroordeeld inle ivegens sabotage aan een tv-zender bij de stad Caernarfon. De üeide acties zijn bedoeld om de rege- 'CL Ing in Londen onder druk te zetten lodat zij snel overgaat tot de aanleg fan een toegezegd vierde tv-kanaal hfoor Wales, een kanaal dat uitslui tend het Welsh als taal zal voeren. r öe toezegging is er dus wel maar de >rat legering zegt het benodigde bedrag oet' fan bijna 60 miljoen gulden momen teel niet te kunnen missen. En daar mm lebben de Welshe taalactivisten 1 {een boodschap aan. 'Het Welsh is het belangrijkste be- Itanddeel van wat als 'het Welshe SVDlationalisme" wordt aangeduid. Dat zwa-iiordt veroorzaakt door de angst die j.os>. lange tijd heeft geheerst voor het 5VV litsterven van deze oude Keltische Bet heeft er inderdaad ook lange tijd 4 T^tomber uitgezien want in minder èrvcrlan honderd jaar is het aantal Welshmen dat de eigen taal spreekt Isss'leruggelopen van een meerderheid «ijk. fan de bevolking tot ongeveer één- "•'«•Hjfde. In het verengelste zuiden van "^•wales, het mijngebied, wordt nauwe- oren-IJks Welsh gesproken; het is met inen-fcame het noorden dat het spreken 1Un<,ln schrijven nog machtig is. Alles »«ks«(lkt er op dat het teruglopen van de Boy*.lennis van het Welsh tot staan is w"rebracht. Dat is In niet geringe mate danken aan de activisten van de •eb*.Welsh Language Society (WLS), een '"""•Organisatie. die in 1962 werd ge- ^„Jormd door studenten van de uni- BVH.tersiteit van Wales in Abersythwyth te een lichtelijk opruiende rede van bekende Welshe schrijver en nati- lalist Saunders Lewis voor de dio. wNc-r i de afgelopen vijftien Jaar heeft de WLS veel van zich laten horen en het aantal leden dat door de rechter tot een boete of enkele dagen gevange nisstraf is veroordeeld is intussen ontelbaar. De meeste activisten be stonden uit het in twee taien over schilderen van de wegbewijzering in dit westelijk deel van het Verenigd Koninkrijk, het vernielen van radio- en tv-zenders en het bezetten van BBC-studio's in Cardiff en Bangor (in het noorden van Wales. De WLS is nog steeds een bloeiende organisatie en telt nu zo'n driedui zend leden. Velen daarvan zijn stu dent maar er hebben zich ook promi nenten uit de Welshe samenleving bij aangesloten. Gelijkwaardig Als gevolg van de acties ls het Welsh feitelijk erkend als gelijkwaardig aan het Engels. Zeker geen vanzelf sprekendheid want bestuur en scho len in Wales hebben lang getracht het Welsh uit te bannen. Zo werd nog eind vorige eeuw het spreken van Welsh op school met lijfstraffen te gengegaan. Nu kan men eindelijk Welshe radio- en tv-programma's, tweetalige naamborden, geboortebe wijzen, aanvraagformulieren en bro chures aantreffen en wordt In de rechtszaal Welsh gesproken als de verdachte dat wenst. Over rechtsza ken gesproken de Welshe activis ten hebben zelden een grotere more le overwinning gevoeld dan toen zij in 1969 aan het eind van een proces het eigen Welshe volkslied aanhie ven en de gehele magistratuur als één blok in de houding ging staan. Een verkiezingsaffiche van de Plaid Cymru met van links naar rechts de parlementariërs Wigley, Evans en Thomas, gedrieënlijk roepend om „De macht aan Wales". Het Welsh is dus nog springlevend en het aantal scholen dat kinderen tweetalig les geeft neemt toe. Waren dat in het begin vooral de lagere scholen nu zijn daar de middelbare scholen bijgekomen en ook aan de universiteiten neemt het aantal stu denten dat Welsh wil studeren en spreken toe. De animo is zo groot dat Welshmen, die de taal niet machtig zijn zich ai bedreigd gaan voelen en bang zijn dat ze over enige tijd bij sollicitaties achter zullen worden gesteld bij de tweetaligen. In de toenemende aandacht voor de eigen taal zit een groot deel werkelij ke interesse voor de keltische cul tuur maar daarnaast heeft het ook enige status te behoren tot een twee talige elite. Cultuur Naast de taal is ook de verhaal- dicht- en zangkunst een wezenlijk onderdeel van de Welshe identiteit. Internationaal vermaard zijn de Eis teddfod, de landjuweelachtige zan gersfeesten. waar de grote daden van de anti-Engelse voorouders of de lieflijkheden van de groen val leien worden bezongen. Uit de hele wereld komen ze naar de feesten, de mensen met Welsh bloed in de aderen. De cultuur speel nog een belangrij ke rol ln de eigen nationalistische partij van Wales Plaid Cymru (let terlijk: partij van Wales). De in 1925 onder meer door de al eerder ge noemde 8aunders Lewis opgerichte Plaid Cymru well de in 1536 gesloten acte van unie tussen Wales en Enge land ongedaan maken en een auto noom Wales vestigen binnen een soort confederatief Europa. Het duurde tot 1966 voor de partij succes had: bij de tussentijdse ver kiezing voor het west-Welshe Car marthen werd de tuinder Gwynfor Evans verrassend tot parlementslid gekozen. De eerste Welshe nationa list zat in Westminster. Drie Jaar geleden, bij de februartver- kiezingen kreeg hij gezelschap van de jonge garde: Dafydd Elis Tho mas, die voor Merioneth (In het noordwesten van Wales) werd geko zen en Dafydd Wigley, de nieuwe vertegenwoordigers voor het aan Merioneth grenzende Caernarfon. Met name dit laatste gebied is inte ressant omdat in het kasteel van Caernarfon tien jaar geleden de in vestituur (installatie) van de Britse troonopvolger prins Charles tot prins van Wales plaatshad Die functie ligt erg gevoelig bij de Welshe nationalisten want in de der tiende eeuw werd deze titel inge voerd door een Engelse koning, na dat hij een Welshe rivaal had ver slagen. Succes 81nds 1974 heeft de Plaid Cymru nog een groot succes behaald bij de dis trictsverkiezingen van mei vorig Jaar won de PC maar liefst 63 dis trictszetels. In Rhymney werd de meerderheid net niet gehaald maar dat was wel het geval in Merthyr Tydfli. De nationalisten waren in een Juichstemming want twee na men hebben ln Wales als het om de politiek gaat een magische naam. De ene is Ebbw Vale, het kiesdistrict van de linkse held uit de Jaren vijftig Nye Bevan en momenteel van de bekende Michael Foot en de an dere is Merthyr. Hier haalde Labour 75 jaar geleden de eerste parle mentszetel en de man die dat deed was Kelr Hardie. de stichter van de labourpartij. Op taai- en onderwijsgebied, zo stelt Dafydd Williams, de Jonge secreta ris-generaal van Plaid Cymru, willen wij ln de eerste plaats de gebieden beschermen waar nu nog de Kel tische taal wordt gesproken. De vol gende stap is het uitbreiden van die taal. Williams meent dat het onder wijs ln het Welsh momenteel zeer ondoelmatig wordt gegeven. De lijn van de PC schetst hij als „radicaal centrum-links". De natio nalisten uit Wales zijn sterk voor decentralisatie op alle terreinen van de maatschappij en voelen daarom ook weinig voor de nationalisaties van bedrijven Een Welshe economie Is volgens Wil liams heel goed mogelijk en zal ge baseerd zijn op het drijven van han del met de andere delen van het Verenigd Koninkrijk. De economie kan opgebouwd worden met de vele grondstoffen, die Wales heeft:,kolen, elektriciteit. Ijzererts, landbouwpro- dukten en verder heeft men de raffi naderijen. Groei De aanhang van de Plaid Cymru neemt snel toe. Volgens Williams ls de PC ln ledental reeds de grootste partij van Wales. Vooral Jongeren worden aangetrokken en dan uit het hele gebied en niet meer alleen het noorden, waar het nationalisme vandaan komt. De communicatiemiddelen hebben er de afgelopen Jaren voor gezorgd dat het zeer geïsoleerde noorden meer kennis genomen heeft van het zuiden en omgekeerd. En dus weten de noorderlingen dat niet alle Hwntws (spreek uit Hoentoes). zoals de zuiderlingen in het noorden he ten, uiterst linkse» zwaar drinkende, alleen van rugby houdende raddraaiers zijn en weten de zuider lingen dat niet alle Gogs, zoals de noorderlingen daar heten fanatieke, excentrieke, nationalistische bergbewoners zijn. De Plaid Cymru vertrouwt er op dat het wegvallen van de vooroordelen en het wan trouwen haar ten goede zal komen. (Dit ls het eerste van twee artikeln over het nationalisme in Wales).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7