Crisis dwingt het Engelse onderwijs tot koerswijziging m DICHTBIJ kVERDER E tekening van een I lezer Commentaar Vleeluisteren u „Schaam je, Shirley" Commentaar van anderen Twee militairen bij botsing omgekomen Ontstandvastig M vroeger was het anders artillerie dief (on)geluk nog eens het mooiste iDONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Dc F TT leurt bij de huurders van grote telefooninstallaties (dat zijn meestal bedrijven en instellingen) met een apparaat dat het mogelijk maakt desgewenst inkomende en uitgaande telefoongesprekken mee luisteren. De PTT zelf denkt aan controleren, want in de wervende tekst die dit ^Staatsbedrijf mogelijke gebruikers toestuurt, staat letterlijk: ..Met een mceluistertoestel kunt u controle uitoefenen op alle telefoongesprek- |ken, dia via de netlijnen van uw automatische huisteletooninstallatic Iworden gevoerd" ■EEK E J 5 iIn de Tweede Kamer is nu bezwaar Igerezen tegen deze PTT-service '(Die overigens al een poosje schijnt 'te bestaan) en dat is naar onze mening terecht. Een regering, die ternst maakt met het probleem van de privacy, zal ook oog moeten [hebben voor de privacy van mensen als zij op hun werk zijn. De regering moet daarom ook [straks geen argumenten aanvoeren ials .controle op misbruik van lijnen 'voor het voeren van particuliere interlokale af zelfs internationale gesprekken". Zo'n misbruik is in derdaad mogelijk geworden door de steeds verder gaande automati sering van het telefoonverkeer. De PTT beschikt echter wel over ande re technische middelen dan mee luisteren om binnen de bedrijven zelf dat euvel tegen te gaan. Verbieden om dergelijke apparaten aan te brengen (en terughalen van de al geplaatste apparaten) lijkt de beste oplossing. Er is echter nog één punt. De PTT schrijft in de* hierboven al aangehaalde folder dat het dank zij dit apparaat ook moge lijk is zich als derde in een gesprek te mengen. Zo'n driehoeksgesprek kan inder daad erg handig zijn voor een be drijf en daarom zou het misschien jammer zijn als met het meeluister toestel ook het meespreektoestel zou verdwijnen. In dat geval is het echter wel nodig dat onmiddellijk openbaar wordt gemaakt welke bedrijven een der gelijk apparaat van de PTT huren. En zo'n bekendmaking zou zich niet alleen moeten richten tot alle men sen in het bedrijf, maar ook tot alle mensen die dat bedrijf opbellen, zodat zij gewaarschuwd zijn: ,,ik kan worden afgeluisterd". Het minste is dan wel, dat de PTT een dergelijke waarschuwing afdrukt bij de betreffende bedrijven in alle te lefoongidsen. door Piet Hagen Toen de Engelse minister Shirley Williams eind vorige week in Newcastle arriveerde om het GROTE Debat over onderwijs te openen, werd ze opgewacht door protesterende studenten en docenten, „Schaam je, Shirley", stond er op de spandoeken. Daarmee wilden de demonstranten duidelijk maken dat zij geen cent gaven voor het Grote Debat, dat op initiatief van premier Callaghan en minister Williams gehouden wordt. Praten over verbetering van het veel bekriti seerde onderwijs en tegelijk bezuinigen, dat kun je niet maken. Schaam je, Shirley. late? Köróng bij de gratie Gods later sa- ribu- eten ie is ioen eren Mr. J. L. Heldring, oud hoofdredacteur van NRC/Handels- blad en vaste rubriekschrijver aan die krant, ziet de troonsafstand van koningin Juliana onder ogen en der werpt de gedachte op van een her- het jsfeZ van de republiek zoals wij die in en de zeventiende en achttiende eeuw rhu hadden, dus met een erfelijk stad- ,Dat houdersschap voor de leden van het 'ond Huis van Oranje. Heldring noemt ders „de gratie Gods de enige legitimatie ibal- van een dynastie", maar daar zet hij s de blijkens het opschrift van zijn een stuk zelf wel een vraagteken achter. Hij haalt de woorden van koningin Juliana bij haar inhuldiging in 1948: „Wie ben ik dat ik dit doen mag?" aan en commentarieert dan: _J „Die woorden hebben toen op velen een diepe indruk gemaakt, maar wie lm de gratie Gods gelooft, stelt zo'n I traag niet" om dan te besluiten: Als de gratie Gods niet meer werkt I in de rechtsgrond aan de dynastie tntvallen is, dan is er toch nog wel plaats in het Nederlandse bestel voor het Huis van Oranje, waarmee het volk nog altijd zo verbonden blijkt te zijn dat het een verdwijning ervan niet zou dulden. „Het Koninkrijk is de gewijzigde voort zetting van de Republiek", heeft Groen van Prinsterer gezegd. Wede rinvoering van de stadhoudersfunc tie stadhouder voor de in feite afgezworen Koning-bij-de-gratie- Gods zou dus niet veel verande ring brengen, noch in de gevoelens van het volk jegens het Huis van Oranje noch in de feitelijke macht van de drager van die functie. En de rechtsgrond zou niet langer voos zijn. De titel van de stadhouder zou dan zijn wat hij in de Republiek ook was: eerste dienaar van de Staten, nu van staat. En wie nog in de Europese eenheid gelooft, zal ook in de stadhouder een figuur moeten zien die zich gemakkelijker in een groot geheel laat passen dan een koning bij de gratie Gods". Aan het einde van dag ging Shirley Williams op een persconferentie in op deze kritiek. Juist nu het slecht gaat met de economie en bezuinigin gen noodzakelijk zijn, moetje praten over de vraag wat perse nodig is en wat misschien minder kan. Juist om dat het economisch bergafwaarts gaat. moeten de scholen zich bezin nen op de vraag wat hun bijdrage kan zijn adn het herstel. Dat antwoord was natuurlijk niet bevredigend voor de vertegenwoor digers van de meer dan twintigdui zend werkloze onderwijzers en lera ren. Evenmin voor de studenten die zich verzetten tegen de sluiting van dertig opleidingen van onderwijsge venden. inkrimping mag dan nodig blijken door het snel dalende ge boortecijfer en door het gebrek aan geld, zolang er nog klassen van der tig kinderen zijn, hoeft geen docent werkloos te zijn. Toen Shirley Williams zich met be hulp van haar lijfwacht eenmaal toe gang had verschaft tot de conferen tiehal, kon het Grote Debat begin nen. De demonstranten dropen af naar een nabijgelegen gebouw waar zij een alternatieve conferentie be legden en de tweehonderd officiële vertegenwoordigers van onderwijs organisaties konden hun gang gaan onder voorzitterschap van de door tastende Shirley Williams zelf. De conferentie in Newcastle was de eerste van eenserie van acht, die in het hele land gehouden zullen worden. Snelrijzende ster Shirley Williams is een snel rijzende ster in de Labour partij. Sinds vorig najaar is ze minister van onderwijs en juist het afgelopen weekend werd ze getipt als minister van financiën voor het geval minister Healy de overleden minister van buitenlandse zaken Crosland zou opvolgen. Vol gens velen is zij de meest geschikte kandidaat om straks premier Callag han af te lossen. In enkele maanden tijd heeft Shirley Williams gezorgd voor heel wat op winding. Ondanks alle kritiek die er is op Grote Debat („een rookgordijn voor de bezuinigingen"), staat vast dat zij met dit initiatief de conserva- tiefen aardig de wind uit de zeilen heeft genomen. Nu is het de Labour regering die zich zorg maakt over de kwaliteit van het onderwijs en de natie oproept tot een nieuwe bezin ning over de inhoud van het onder wijs, het examensysteem, de gebre ken in de opleiding van docenten en de verstoorde verhouding tussen on derwijs en bedrijfsleven. Links en rechts in Engeland zijn het erover eens dat het eens wereldbe roemde onderwijsstelsel een diepe crisis doormaakt. Een ter gelegen heid van het Grote Debat versche nen rapport van de inspectie laat daarover geen twijfel bestaan. Te weinig leerlingen kiezen wiskunde, scheikunde,. natuurkunde en technische vakken. De vernieuwing van het onderwijs (nieuwe wiskunde, invoering van de „comprehensive school", het onderwijs aan groepen kinderen van ver uiteenlopende be gaafdheid, informele methodes van lesgeven) heeft veel goeds gebracht, maar niet alle^iocenten bleken tegen de nieuwe taak opgewassen. Met als gevolg dat van alle kanten geklaagd wordt over de prestaties van school verlaters. Tijdens de conferentie in Newcastle zei een der aanwezige werkgevers dat de fout vooral gezocht moest worden in het ontbreken van een minimum-programma. In andere Westeuropese landen bestaat zo'n minimumstandaard wel, geen won der dat de economie er, elders beter voorstaat. In Engeland zouden zes tienjarige leerlingen bij het verlaten van de school soms de kunst van het Shirley Williams op weg naar het grote debat lezen, schrijven en rekenen onvol doende machtig zijn. Een andere werkgever noemde het voorbeeld van een sollicitant die schreef: „I am wrighting to you Zelfs een Ne derlandse mavo-leerling zou hem dat verbeterd hebben. Ook minister Williams vindt dat er veel aan de kwaliteit ontbreekt. Zij zoekt de oorzaak veel meer in de nadruk die het Engelse schoolsys teem altijd heeft gelegd op acade mische vakken en in de overwaarde ring van een universitaire studie in de geesteswetenschappen. Zij ziet de invoering van de „comprehensive school" als een van de middelen om een bredere belangstelling te wek ken voor exacte en technische vakken. Overigens waarschuwt zè tegen over dreven pessimisme. Sinds de oorlog is het onderwijs enorm uitgebreid.' Er is leerplicht tot zestien jaar en vier van de vijf leerlingen verlaat de school met een of ander diploma. Bezorgdheid H ».V Shirley Williams op haar persconferentie in Newcastle. Toch geven de min-punten in het Engelse onderwijs reden tot be zorgdheid. Het wegvallen van een natuurlijk afzetgebied in het (ge dwongen) Engelstalige wereldrijk en de nieuwe oriëntatie op een veeltalig Europa bij voorbeeld dwingt tot ver betering van het onderwijs in moder ne talen. Maar de meeste Engelse kinderen leren slechts één vreemde taal. Bijna altijd is dat Frans. De meerderheid van de leerlingen laat, dat vak echter vallen op het moment dat een vakkenpakket gekozen moet worden (hetzelfde geldt van de B-vakken). Met als gevolg dat zelfs universitaire studenten nauwelijks andere talen dan het Engels machtig zijn. Terwijl het handelsverkeer met Europa niet alleen kennis van Frans, maar ook van Duits, Spaans of Rus sisch onontbeerlijk maakt. Waarschuwing Hoewel velen de noodzaak tot verbe tering van de kwaliteit inzien, wor den ook andere geluiden gehoord. Zo waarschuwden de kerkelijke verte genwoordigers die bij het Grote De bat in Newcastle aanwezig waren te gen een tezeer op vermeerdering van de welvaart gericht onderwijs In de ze materialistische tijd zou juist veel meer aandacht gegeven moeten wor den aan moraal en maatschappelij ke vakken. Ook de spreker van de vakbonden, Roy Jackson, wees daar op. Als veel scholleren geen baan kunnen vinden, is dat niet de schuld van de jongeren, maar van de indus trie die hun geen werk biedt. Als de werkgevers klagen over de geringe animo van schoolverlaters om in het bedrijfsleven te werken, dan moeten ze eerst maar eens beginnen met de democratisering van het bedrijfsle ven en met de afschaffing van de in Engeland nog altijd sterke standsverschillen. Van een verslaggever GEMERT Twee dienstplichtige militairen, de 2I-jarige J. Poelstra uit Geleen en de negentienjarige C C. M. Verhaeren uit Deventer, zijn gisteren in Gemert om het leven gekomen. De auto waarin zij reden kwam in botsing met een vrachtau to met aanhanger die vanuit een uitrit de weg was opgereden en pro beerde te keren. Tekeningen, bil voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. niet! lpen. deur, wind et de et de ij te lebei i een f het! zich hem 'g hi. bber- aetei pper- ver- ende waar ig te stuk üken van jont. HiL ijk en naar De frontale bewolking die zich dinsdagmiddag over het land uitbreidde, is wel degelijk een voorbode van onstandvastig weer geweest. Dinsdagavond al bereikte een zone met lichte tot matige regen (min of meer ge lijkmatig) uit Frankrijk ons land. Hazerswoude meldde on weer'. Gisteren regende het het grootste deel van de dag aan houdend dicht in Noord- Nederland. Gistermorgen teken de zich in Gibraltar en omge ving een nieuwe drukdaling af. Om zeven uur 's morgens was in Sicilia al 21 millimeter water ge vallen. Deze depressie ver plaatste zich verder over Spanje naar het noordoosten en de re gen ervan zal ons land vandaag van het zuiden uit bereiken. Het is de afgelopen maanden vaker gebeurd dat bij een uitstervende depressie boven het Kanaal of Ierland, zich in de Golf van Biscaje of bij Spanje depressies vormen die dan wel eens koers zetten naar de Golf van Genua. Het is koude lucht HET WEER door Hans de Jong met grote snelheid langs de westzijde van de Ierse depressie stromend, die de aanzet geeft tot de vorming van dergelijke satellieten. Hoe verder zuid waarts de koude lucht door dringt, hoe warmer lucht zij ont moet en hoe groter de kans op een nieuwe depressie-geboorte is. De nieuwe Spaanse depressie zal de wind in ons land van zuid naar oost doen krimpen. Daar bij blijft de temperatuur eerst nog een tamelijk zacht niveau van maximaal zeven acht gra den. Een kou-inval behoort tij dens het weekeinde wel tot de mogelijkheden, wanneer de wind eenmaal naar noordoost is doorgekrompen. Het eerst voel baar in het noordoosten van Groningen, later ook elders in Noordoost-Nederland. De omgeving van Delfzijl be vindt zich het dichtst bij de grens tussen zachte en koude lucht. Die verliep gistermiddag om vier uur van het gebied ten noorden van Esbjerg langs Aar- huus naar het eilandje Anholt in het Kattegat, kortom dwars door Denemarken. Ten noorden van die lijn vriest het 's nachts een tot vier graden. De luchtdruk blijft hoog: 1027 milli bar ten zuidoosten van IJsland en eveneens 1030 millibar in noord-oost-Groenland, een oord welbekend van december 1976. Hoe zeer de winter nog doordramt in Scandinavië blijkt wel uit het feit, dat er tijdens het weekeinde in Zweden nog maar weer eens tien tot twintig centi meter verse sneeuw is bijgeko men. De totale sneeuwhoogte bedraagt daar plaatselijk 1.24 meter. Het blad van de Engelse weer amateurs Col weet te melden, dat op 19 januari voor het eerst in de geschiedenis sneeuw viel op de Bahama-eilanden, tachtig kilometer verwijderd van zuid- Florida. Scholen werden 's mid dags gesloten. In Zuid-Afrika kwamen medio Januari tempe raturen van 41 graden in de schaduw voor, in Australië was het plaatselijk 42 graden. Veel regen, te weten 278 millimeter (normaal 154) kreeg Gibraltar in januari. De gemiddelde tempe ratuur was er een halve graad boven normaal, de zonneschijn met 96 uur ver onder normaal (171). 1929 21 februari. De dooilijn loopt nu westelijk van Nederland, zodat het in Engeland nog altijd dooit, hier matig vriest en er in Oost Europa strenge kou heerst 22 februari. De zon wint bij de dag 's Nachts min acht, 's middags boven het vriespunt. Onder de pier van Scheveningen één lan ge rij van ijsspelonken en langs het strand een onafzienbare strook ijsbergen ter hoogte van verscheidene meters. 23 februa ri. Zeven graden dooi. 24 februa ri. Autoroute Enkhuizen-Vrk on betrouwbaar geacht. De weg Ameland-vaste wal gebroken. In Constantinopel 25 dagen onaf gebroken sneeuw. Tot in Soedan een hevige koude-golf. 26 febru ari: IJsbrekers hebben de Nieu we Merwede al tot Werkendam opengebroken. Hoof water vrijdag 25 februari: VUuIngen 0 19-18 51; HartngvlleUlulzen 828- 18,51; Rotterdam 8 09-20.50; Scheveningen 7.23- 10 45, IJmulden 8.10-20.32, Den Helder 11.20- 23.38; Harllngen 1.40-14.08, Delfzijl 3.53-10 15. i |onder redactie van Loes Smit f zijn eil, 5 os. 9 a tan Wellicht waren de Engelsen er in tussen ook zonder hulp van over zee wel achter geweest, maar een feit is dat ze van de Amerikanen in hun land moesten leren, dat je kip best met je vingers mag eten zon der vooreen onopgevoed, onbehou wen mens versleten te worden. Zul ke eetgewoonten hebben de 45.000 in Engeland wonende Amerikanen van thuis meegebracht en dankzij hen zijn nu ook weinig deftige etenswaren als likijs en hambur gers helemaal ingeburgerd. Maar ze ontdekken hier meer dan de lekkernijen die ze van jongsaf ge wend zijn, schrijft het Engelse tijd schrift Punch: „De meesten van die Amerikanen raken al heel gauw verslingerd aan onze gemakkelij ke. gelijkmatige manier van leven, ée betrekkelijke veiligheid in enze straten en onze wonderlijke ei genschap om narigheden en pro blemen gewoon te negeren in de stellige overtuiging dat ze dan vanzelf wel overwaaien". In een bijlage over de „verengelste Amerikanen" laat Punch een aan tal van hen zelf aan het woord. De meesten praten nogal sentimenteel over „dat lekker ouderwetse landje" Zo dweept de in Engeland gevestigde Amerikaanse actrice Elaine Strich bijvoorbeeld met het leven dat ze in haar nieuwe vader land gevonden heeft. Vergeleken met haar vroegere gewoonten heeft ze nu „veel rustiger dagen, meer tijd voor lange wandelingen, niet zoveel lunchafspraken, en thee en broodjes om vijf uur in plaats van vier borrels om zes uur", kan ze naar uitstekend toneel en hoeft ze naar niet meer dan drie tv- kanalen te kijken die haar „de beste programma's van de hele we reld" bieden. De Amerikaanse prof. Richard Ellman doceert aan de universiteit van Oxford. Zijn Engelse ervarin gen: „In Oxford vinden Ameri kaanse hoogleraren nog de echte. Als onderdeel van de viering van driehonderd jaar Artillerie is er op 15 april van drie uur 's middags tot tien uur 's avonds in de Tonnetka- zerne, 't Harde, een reünie voor artilleristen (officieren en onderof ficieren). Na afloop is er een taptoe, waaraan vier muziekkorpsen mee* werken. Opgaven vóór 15 maart door stor ting van 25,- op postgiro 3700300 ten name van Reünie 300 jaar Korps Artillerie in 't Harde. De bewoners van de Magdeburger Strasse in het Westduitse Bremen wandelen met plezier langs de oude bunker in hun straat sinds Ilona Kramer en Erwin Noack de saaie grijze muur van deze zeer realistische schildering hebben voorzien. beleefd aan de man die haar een briefje toeschoof. Terwijl de 23-Jari- ge klant gedwee naar een tafel liep om een nieuw briefje te schrijven, drukte ze de alarmknop in, want ze had het heel goed begrepen: de man eiste geld, maar nog maar nauwelijks had hij „dit is een overv in slordige hanepoten op het papier gezet, of de politie had hem al In zijn kraag gegrepen „Ik begrijp echt niet wat u bedoelt. Zou u het nog een keer willen op schrijven?" vroeg de vrouw achter het loket van een bank in New York ouderwetse statigheid, schoonheid én een enorme achteruitgang in hun inkomen, vergeleken bij thuis". Een Russische vrouw mag van ge luk spreken als ze een man vindt. In heel Rusland zijn er op elke 170 vrouwen maar 100 mannen be schikbaar en dan zijn die paar he ren nog moeilijk te vinden ook. Voor een deel wonen ze namelijk in het noorden van het land en in Siberië, waar vrouwen niet of nau welijks komen, omdat er daar voor hen geen werk is. Dat is nu het droeve gevolg van de bevolkings planning in de 8owjet-Unle, althans volgens het orgaan van de Russische schrijversbond, de Lite- ratoernaja Oazetta. Het blad ba seert zich op de bevolkingscijfers uit 1970, dus theoretisch zou er intussen iets verbeterd kunnen zijn. De honderdtachtig gulden die een inbreker onlangs uit een Haarlem se groothandel in dierenartikelen stal, waren niet de grootste schade post voor het bedrijf. De inbreker had op twee verdiepingen alle kas ten en laden opengebroken en had dan ook, weet het Haarlems Dagblad, een keurig briefje voor de bestolene achtergelaten met het advies voortaan de kasten en laden liever niet af te sluiten. Het force ren, schreef de man (die met „Plet de Dief" ondertekende) levert tenslotte een behoorlijke schade .op. Bovendien is het voor een in breker zoveel makkelijker als alles open en bloot voor het grijpen ligt maar dat schreef hij er niet bij. Een praatwedstrijd voor papegaai en, die in Moskou is georganiseerd, is gewonnen door een uiteraard Russisch sprekende amazone papegaai met de grootste woor denschat van alle kandidaten Het felgekleurde dier kende maar liefst honderd woorden, welke het in ver schillende zinnetjes gebruikte. Het Russische persbureau Tass vond dit het mooiste wat de papegaai te zeggen had. „Alle vogels zitten in bomen, maar ik moet het met een kool doen". Weerrapporten Amzterdam regenbui De Bilt Deelen- Eelde zwaar beer. Eindhoven licht bew Den Helder zwaar bew Luchlh Rid. Twente zwaar bew VLatingen regenbui Zd Limburg onbewolkt Aberdeen licht bew Barcelona geheel bew Berlijn onbewolkt Bordeaus regen Bruitel licht bew Frankfort half bewolkt Geneve Heltinki Innibnjck Kopenhagen Littaboo zwaar bew zwaar bew Luxemburg zwaar bew Madrid geheel bew Malaga zwaar bew MaUorca zwaar bew Munchen onbewolkt Nice licht bew Oilo onbewolkt Parija zwaar bew Rome onbewolkt Split onbewolkt Stockholm ui eeuw Wenen onbewolkt Zurich bcht bew Casa Blanra Lat Pal mat half bewolkt Tel Aviv onbewolkt Turnt zwaar bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5