Politiek in Brandpunt Hetdal der Craddocks Edward VII Schaatsen op tv en radio Regionale omroepen verontrust BILLY GRAHAM IN RIO DE JANEIRO ^Evangelische Omroep 5 Betere ontvangst HILVERSUM 2 in bepaalde gebieden DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR n O door Ton Hydra O De KRO brengt vanavond de laatste aflevering van Pleisterkade 17 op het scherm Een door Annie M G. Schmidt geschreven komedie-serie die het goed heeft gedaan. Sterker nog honderdduizenden hebben er intens van genoten ..Daar hebt men weer zoiets." zou Johnny Kraaykamp zeggen. Waar komt het toch vandaan, dat de een er plezier aan beleeft en dat een ander er vaak een beetje melig tegenaan kijkt? Die ..smaakmaker" zit bij de mens ingebakken en daar kan hij eigenlij'k mets aan doen. Ik vond Pleisterkade af en toe wel leuk met hier en daar een aardig geslepen rolletje, maar ik ontkwam niet aan een vergelijking met sommige muziekwerken. Er schijnt geen eind aan te komen. Als je denkt dat je de afronding van de compositie hebt beluisterd, gaan de muzikanten nog eens alle thema's doornemen. Zo ook in huize Pleisterkade. Voor de duidelijkheid was het aantal gemoedstoestanden klein gehouden. En op die thema's kregen we dan de variaties te zien en te horen. Erg veel verschil zat er niet in. zeker niet in de karaktertekeningen. De typetjes waren vrijwel onveranderlijk. Hoe geheel anders is het gesteld met de serie Edward VII. In elke aflevering zijn tientallen verrassingen te ontdekken. De voortreffelijk geschreven dialogen schilderen niet alleen een bepaalde situatie, maar dragen in talloze details bij aan het opbouwen van de karakters. Je krijgt als het ware in de tekst bewijsstukken aangereikt omtrent het geestelijke groeiproces van de personages. De verrassing zit dikwijls in de wijze waarop de spelers hun tekst hanteren. Het gesproken woord en de expressie van het innerlijk vormen in bijna alle rollen een zo verbluffende eenheid dat de theaterillusie werkelijkheid lijkt te worden. Op de creaties van Annette Crosbie en Timothy West als koningin Victoria en prins van Wales raak ik niet uitgekeken. Hun spel vervlakt geen moment; zij brengen voortdurend nuances aan in de karakters en in het inspelen op situaties. Dit boetseren neemt niet zelden monumentale vormen aan. Ook bij de uitbeelding van nevenfiguren springen soms de vonken van meesterlijk acteren over. Een apart genot verschaft voor mijn gevoel de tot in de perfectie verzorgde en zo expressievolle uitspraak van de meeste spelers. Ik zou wel eens. vlak achter elkaar, reportages willen zien van de opleiding aan onze toneelscholen en die in Engeland. Ik zou, via de buis. deskundigen willen horen over de eventuele wenselijkheden en mogelijkheden om jonge Nederlandse talenten in het buitenland te laten studerer. Want wat wordt er op het ogenblik gedaan om een nieuwe oogst te kweken die zich enigszins kan meten met buitenlands talent? In de AVRO-bode van deze week staat een aardige opmerking van Derek Nimmo. die als priester en broeder ook bij ons furore heeft gemaakt. Naar aanleiding van zijn nieuwe show. waarmee hij zijn kloosterlijk imago probeert weg te spoelen, zei Derek: „Ik geloof dat dopr de televisie veel mensen de kunst van het spreken en het luisteren verleerd hebben; ze ondergdén alles." Niet weinig tv-spelers schijnen op dit laatste te speculeren, in de hoop dat wij tenslotte helemaal niet meer in de gaten hebben hoe pover zij het er vaak vanaf brengen. Als die spelers minder ijdel worden en meer willen leren van buitenlandse collega's, kweken zij een beter tv-publiek. Een publiek dat niet alles slikt, maar kwaliteit weet te waarderen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Als aanloop op de verkiezingscampagnes zal Brandpunt, KRO's actua liteitenrubriek voor televisie, vier politieke uitzendingen verzorgen. Vanavond is de eerste. De andere volgen op donderdag 24 maart, donder dag 21 april en donderdag 19 mei. De programma's bestaan uit ont moetingen met de lijsttrekkers van de drie grote stromingen in de Ne derlandse poliUek. Verder worden de resultaten bekendgemaakt van enquêtes naar politieke voorkeur, die steeds onder twaalfhonderd kiesgerechtigden worden gehou den. Alexander Pola schrijft poli tieke liedjes, die Adèle Bloemen- daal zingt. Vanavond wordt lijsttrekker Hans Wiegel van de WD verwacht. Gast in de tweede uitzending is minister president Joop den Uyl, als lijsttrekker van de PvdA. In de derde aflevering staat minister Dries van Agt in de schijnwerpers als lijsttrekker van het CDA. ADVERTENTIE Kies TEXEL VOORJAARS VOORDEEL VAKANTIE Vraagt u eens naar onze brochure HOTELARRANGEMENTEN 3 dgn va. 74,5 dgn v.a. 139 8 dgn vj. 224,— (2, resp. 4 en 7 dgn voll. pension bootkosten auto pers. verzekering), en/of de BEMIDDELINGSBROCHURE voor bungalows, appartementen en hulzen Tlnl. en boekingen VVV TEXEL Postbus 3 Den Burg X 02220 - 2844 Alexander Pola politieke tekst Adèle Bloemendaal liedjes Bij de voorbereiding van deze uit zendingen krijgt Brandpunt de hulp van prof. dr P. H. Stouthard, hoogleraar in de statistiek en kwantificering, dr E. J. Bijnen, lec tor statistiek en methode van on derzoek en dr J. van Putten, lector politicologie. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Driemaal zendt de NOS-televisie in het komende wee keinde een verslag uit van de we reldkampioenschappen schaatsen voor sprinters, die in Alkmaar wor den verreden. Dat zal zijn op zater dag van 17.30 tot 18.45 uur op Ne derland I. op zondag van 16.27 tot 16.55 uur en van 17.32 tot 18.15 uur op Nederland 1. Voor commentaar zorgen Fred Racké en Ard Schenk. Regisseur is Martijn Lindenberg. De N OS-radio zendt via Hilversum 3 rechtstreeks reportages uit van de wereldkampioenschappen. Za terdag zijn deze te horen als onder breking in het NCRV-programma tussen 12.03 en 18.00 uur. Zondag worden de reportages uitgezonden in het NOS-programma „Langs de Lijn", dat voor de gelegenheid niet begint om 14.02 uur, maar om 13.02. Radioverslaggever is Heinze Bakker Van een verslaggever HILVERSUM De regionale om roepen (RONO. ROZ, Radio Amsterdam en Omroep Brabant) zijn verontrust door het voorstel tot wijziging van de omroepwet. Met name het voorstel van de mi nister van CRM om de regionale omroep door de regio te laten fi nancieren ervaren zij als een be dreiging van hun onafhankelijk heid. Dit blijkt uit een nota. die de regionale omroepen onder de titel „De regionale omroep bedreigd" hebben uitgebracht. Volgens de organisaties heeft een vastlegging in de omroepwet van het principe, dat de regionale om roep geen recht heeft op financie ring uit de omroepbijdragen en STER-gelden bedenkelijke gevol gen. De gelijkstelling met andere welzijnsvoorzieningen, die in het beleid tot decentralisatie van de regering naar de regio worden ge bracht, doet, aldus de nota, ernstig ADVERTENTIE KUK VANAVOND NAAR: (20.50 uur via NED. I) Uitzending in de Portugese taal met Nederlandse ondertiteling. Maak ook uw Portugese kennissen en vrienden (gastarbeiders) op deze uitzending attent. Speciaal vandaag Onderwerpen in Nader Be ken rijn: Angolezen die voor hongersnood en schrikbewind vluchten; gratis herone in En geland; het financieel adopte ren van kinderen in de derde wereld. Ned. 1 20.20 In een EO-programma over het effect van de evangelisatie campagnes van Billy Graham komt ook aan het woord de Ne derlander Teus Knappers. Hij evangeliseert nu in Londen on der zeevarenden. Ned. 1 20.50 Na de laatste aflevering van Pleisterkade 17 (21.10) volgt Brandpunt, dat geheel gewijd is aan de verkiezingen (zie elders op deze pagina) Ned. 2 22.00 De KRO presenteert een pro gramma van National Public Radio, waarin een Amerikaanse kijk op het leven in Nederland wordt gegeven. Hilv. 4 14.02 Onder leiding van Kenneth Montgomery speelt het Radio Kamerorkest Suite Franfoise van Poulenc, Chansons de Bili- tis van Debussy (met de so praan Elise Ross) en de feeste lijke balletmuziek Appalachian Spring van Aaron Copland. Hilv. 2/20.10 Na een Bij de Tijd over edu catieve mogelijkheden voor vol wassenen (21.00) bespeelt in het NCRV-programma Willem Hulsman het orgel van de St. Joriskerk te Amersfoort. Hilv. 2 21.20 Radio vandaag HILVERSUM I (298 m en FM kanalen» NCRV 7 00 Nieuws 7 02 Het levende Woord 7 08 (S) Te Deum Laudamus 7 30 Nieuws 7 41 <S) Vandaag donderda* actualiteiten, persoverzicht, informatie en lichte muziek (7 41 Hier en nu 8 24 Werk woord. praatje 8 30 Nieuws 8 35 Gymnas- jek voor de huisvrouw 8 45 Tot uw dienst klassieke muziek 9 45 (S) Onder de hoogte- ion pastoraal-munkaal ziekenbezoek 10 30 Nieuws 10 33 »S> In t zilver, programma voor ouderen 12 00 (S) De Kilima Hawaii an? Show 12.15 Boer en tuinder 12 26 Me dedelingen voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 (S) Hier en nu 12 55 (S) Mid- dagpauzedirnst 13 15 (S) Metropole Orkest lichte muziek 13 30 (S) Globaal gevarieerd programma, met om 15 30 Nieuws 17 30 Nieuws 17 32 (S) Hier en nu. 18.00 De kerk vandaag informatie ever kerk e* samenle ving. 18 20 (S) Van anze correspondenten 1830 Nieuws 1841 Wereldpanorama 18.53 Zojuist verschenen nieuw* boeken 19 00 fS) Leger des Heilskwarlirr 19.15 (S) De wereld zuigt Gods lof 20 00 (S) Goed ge stemd vocale muziek. 20.40 Een. twee, uit de maat l'rogramma over onderwijs en •pvoeding 2100 Ik zou best s wat meer willen weten programma over educatieve voorzieningen voor volwassenen 21 20 (S) Kerkorgelconcert 21 «5 (S» Spraakmaken 22 25 Avondoverdenking. 22 30 Nieuw» 22.40 (S) Hier en nu. 23 00 Rondom het Woord 23.25 (S) Jazztime-24 00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM kanelen). AVRO 7 00 Nieuws. 7.1 X Ochtendgymnas tiek 720 Op blote voeten, vraag- en antw oordspel (8 00 Nieuws. 8 11-8 25 Radio journaal) 9.50 Morgenwijding 9 00 Dagbe handeling voor bejaarden Klankbeeld. 9.35 Waterstanden 9 40 Waterstanden 10.00 Ra dio La waai papegaai 10 10 Arbeidsvitami nen (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Radiojour naal) 11 30 Rondom twaalf, een uur allerlei voor iedereen. 12 30 De Derde Kamer, caba retprogramma over landspohtlek en het randgebeuren 13.00 Nieuws 13 11 Radio journaal 13 25 Beursplein 5 13.30 'n Mid dagje AVRO. muziek, informatie en service (18 00 Nieuws 16 03 Radiojournaal». 17 00 (Si 13-Speciaal. Radiojournaal PP 18 20 Uitzending van de Pacifistisch Socialis tische Partij IKON 18 30 Kleur Informatie en kommentaar over zaken van kerk en samenleving AVRO 19 00 AVRO. Sportpanorama 20 00 Nieuws. 20 05 Radio journaal 20.10 (S) Radio Kamerorkest rr.mv sopraan klassieke muziek 21.05 (S) Jazzspectrum 21 55 Essay, kunstprogram ma 22 20 Aspecten, kunstrubriek. 23.00 (S) Met het oog np morgen, met om 23.05 Actua- liteilenoverzicht. 23.20 Den Haag vandaag en 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan. yoga 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM Kanalen» TROS 7 02 (S> Vaak ochtends 9 03 (Si De Hugo van Gctderen show 11.03 (S) Ver zoekplaten. 12.03 (S) Boter Klaas en prijzen. 14.03 (S) Polderpopparade. 15.03 (S) Euro- parade NOS 18 03 De vakaturebank. 18 10 (S) Nos maal. TROS 19 02 (S) Poster. 20 02 (S) Soulshow 22.02 (S) Sesjun jazz en blues live. 23.02 (S) Clos-up 0 02 (S) De Hugo van Gelderen show 1.02-7 00 (S) De nachtwacht. HILVERSUM IV (FM Kanalen) KRO 7 00 Nieuws 7 02 (S) Badinene Klassieke ka mermuziek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Aan woor den voorbijgedachten ter overweging. 9 10 (S) Bas-bariton met pianobegeleiding. 930 Ik sta hier niet voor de banken te praten: vele aspecten van het onderwijs. 10 00 (S) Aubade klassieke muziek-12.00 (S) Rondom Ravel (8) 14 00 Nieuws. 14.02 Klankbeeld. 15 00-17.00 <S> Kollage van alle daags en zeldzaam. TV vandaag NEOERLAND I 11 10-12.00: NOS/NOT: Schoodetevtt* 14.25-14.50: Schooltelevisie 15 00-15.25: EO Oe WaHons. tv-sene 18.15 TELEAC: Introductie Duits 18.45: NOS Bereboot 18.55 19.05: EO Kmdertcrant 19.30 Het kleine huis. tv-serie 20.20 Nader bekeken: informatie en commentaar 20.50 BiUie Graham m R». filmrepodage 21.35 NOS Journaal 21.50 EO: Een vaste burcht, conced 23.00-23.05: NOS Journaal NEDERLANO II 18.45 NOS Toenstische tips 18.55 Journaal 19.05 KRO Wickie de viking 19.30 Cijfers en letters, spelprogramma 20.00 NOS Journaal 20.25 KRO Koningen en puapers, tv-sene 21.10 Pleisterkade, comedy-serie 22.00 Brandpunt 23.05 NOS Den Haag vandaag 23 20-2325 Journaai ASTERIX EN CLEOPATRA HILVERSUM - Dinsdag 1 maart wordt de indeling van de radiozen ders gewijzigd om de ontvangst van het programma Hilversum 2 in het noorden, oosten en zuiden van ons land te verbeteren. Tot deze wijziging heeft de minister van CRM besloten na overleg met de PTT en de NOS. In de overige delen van ons land blijven de luisteraars overdag voor het Hilversum 2 programma aange wezen op de middengolfzender in Lopik op 402 meter. Na vijf uur 's middags kan, zoals bekend, het Hilversum 2-programma ook via de FM worden ontvangen. Vanaf 1 maart zullen tussen zeven uur (op zon- en feestdagen acht uur) en vijf uur de uitzendingen van het Hilversum 2-programma via de middengolfzender in Lopik op 402 meter worden ondersteund door de middengolfhulpzenders in Hoogezand, Hengelo en Hulsberg en door de regionale FM-zenders Irnsum en Hoogezand. De uitzending van het programma Hilversum 3 via deze zenders tus sen deze tijdstippen vervalt. Vanaf vijf uur tot de volgende ochtend zeven uur blijft de zenderindeling ongewijzigd (d.wz. via de genoem de middengolfhulpzenders het Hil versum 3-programma en via de twee regionale FM-zenders het Hil versum 3-programma, onderbro ken door de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO). 128: Nu weet natuurlijk iedere voet balliefhebber wel, dat een autogram een persoonlijke handtekeing is van een of andere ster, die men 't gemak kelijkste verkrijgt door na de wed strijd het veld op te hollen, voorzien van een beduimeld schriftje en een stompje potlood. Maar ons kleine, vurige controleurtje was daar niet zo erg in thuis, want hij was slechts controleur in los verband, zodat hij niet altijd aanwezig was en dus niet veel verstand had van het doel en streven der autogrammenjagers. Hij dacht zelfs, dat autogrammen een bepaald soort krammen waren, waarvoor je eigenlijk in de ijzerwin kel diende te wezen. Daarom stuur de hij de twee schurken, Diavolo en Angelico, met fel gebiedende stem uit de kleedkamer weg. Daar ke ken die twee bontkraagpetten na tuurlijk wel van op en ze vielen boos uit: „Maar man, herken je ons dan niet? Wij zijn immers bestuursleden van de Fiorenza Boys? Wij mogen hier best naar binnen!" „Jullie kennen me de snor uitplukken," snauwde het vurige controleurtje te rug. „Jullie zijn geen voetballers en jullie komen hier niet binnen. Ik heb mijn orders en daarmee uit. Maak dat je wegkomt en haal je krammen voor je auto maar ergens anders!" We kunnen er verder kort over zijn: de schurken kregen het niet voor elkaar. Ze mochten niet naar bin nen. „Nou, nou. dat is een pittig manneke!" zei Angelico even later tegen zijn handlanger, toen ze sa men de trappen van de eivolle tribu nes opliepen. „Dat manneke moeten we in de gaten houden, zeg. Die is taai als een terriër! Misschien doen we er goed aan hem te bevorderen tot controleur in vast verband der eerste klasse met het recht tot het verkopen van flesjes limonade en met de beveogdheid tot het verhu ren van leren zitkussentjes!" „Dat ié nog niet zo'n slecht idee," vond Diavolo. „Maar hoe is het anders mogelijk, hè? Op ons eigen voetbal veld wijst een controleurtje ons de deur, we leven toch werkelijk in een rare wereld!" tekort aan taak, functie en plaats van de regionale omroep. Deze wor den vooral bepaald door de speci fieke eisen, die voor een journalis tiek medium gelden. De regionale omroep verzorgt even als het landelijke net uitzendingen, die van algemeen nut zijn. Ondub belzinnig moet daarom in de om roepwet worden duidelijk ge maakt, dat de regionale omroepen ook een regeling behoeven, die hun onafhankelijkheid garandeert. - 106 - „Jazeker," zei O'Keefe, tot Pauls opluchting. „Nog een half uur, schat ik. Het ergste is voorbij, maar het was een stuitligging. Ze komen er goed doorheen, hoor, die twee. Wat, is Codsall gek geworden?" „Blijkbaar. Kunt u hier worden ge mist?" „Nee," zei O'Keefe, „tenzij u een le vensgroot risico aandurft." Paul nam vliegensvlug een besluit. Hij zou de dokter niet meenemen. Ikey had er voor gezorgd dat althans Sydney buiten gevaar was. Arabella moest haar eigen boontjes maar zien te doppen. „Tja, ik moeter heen," zei hij kortaf. „Hier kan ik toch niets doen en misschien ben ik daar wel nodig. Mocht mijn vrouw naar me vragen, zegt u dan maar dat er' stormschade is op De Vier Winden en dat ik erheen moest." „Best," zei O'Keefe. „Gaat u maar gauw. Zodra het licht wordt kom ik ook. Het beste ermee, Craddock." „Zou u misschien mrs Handcock wil len wekken," vroeg Paul haastig, „ze moeten de haard aanleggen en goed opstoken, en warm drinken bij de hand houden. Handcock moet zodra het licht wordt, Honeyman en de twee herders naar De Vier Winden sturen." „Het komt in orde, ik zal het door geven," zei de Ier. „Goeie God, wat een mens allemaal aan zijn kop kan hebben." Toen sloot hij de deur. Paul ging naar beneden en liet Ikey zijn paard zadelen. „Wie gaat er met u mee, sir?" vroeg Ikey. „Niemand. Ik kan moeilijk nog om rijden naar de huis boerderij, want ik snijd liever nog een stuk van de weg af en rijd dwars door het bos, recht streeks naar de brug. Hoe hoog stond het water toen jij er overheen kwam?" „Helemaal tot an de planken, sir. Maar u mot niet allenig gaan, sir, naturelijk gaan ik mettu mee. Der wordt voor Sydney goed gezorregd en dat drankie van u heb mijn hele maal opgekikkerd." „Ikey, ik zal het nooit van mijn leven vergeten. Je bent een flinke kerel Geen volwassen man had het je kun nen verbeteren. Zijn je Jas en je laarzen nu droog?" „Ik gaan die van Gappy wel effe hale, sir. Wacht u maar, ik kom zo weer werom met Snowdrop." Tien minuten later zochten ze moei zaam hun weg door het bos. Paul reed voorop met de lantaren, terwijl het paard achter het zijne, met Ikey, R F. Delderfleld „De Boekerij. Baarn" door de plassen waadde. Als de lan taren zou doven zouden ze niet ver der kunnen, bedacht hij met schrik. Gelukkig bleef het ding branden. Zowat een uur later reden ze de brug over, de weg op naar het erf van de Codsalls. Ikey kwam naast Paul rij den. De paarden waren onrustig door de harde wind. Hier, buiten het geboomte, was het lichter, al woei het er zo sterk dat je elkaar niet kon verstaan. Paul liet zijn paard de vrije teugel, er op vertrouwend dat het dier het pad zou volgen. Al vrij spoe dig doemden de eerste stallen van De Vier Winden op. Alles was in duisternis gehuld; nergens was licht te zien. In de beschutting van een der schuren zei Paul buiten adem; ,Het is gelukt, Ikey. Zet de paarden maar in de stal, dan gaan we de achterdeur in. De voordeur is beslist op slot." Alleen kreeg Ikey de staldeur niet open, zodat Paul hem moest helpen, Zich schrap zettend tegen de deur, zodat deze niet door de harde wind kon dichtslaan, liet hij Ikey met de beide paarden langs gaan en hief de lantaren op om de jongen bij te lichten. Het eerste wat ze allebei zagen was het geweer dat tegen een baal hooi stond. Paul keek of het; geladen was, maar hij draaide zich op slag om toen Ikey achter hern opeens een kreet uitte. Toen zag hij; wat de oorzaak was: twee rubber laarzen bengelden anderhalve meter boven de grond. „Daar hangt-em," riep Ikey klapper tandend. „Codsall heb zich ver- hange!" Paul liet het geweer zakken en rende de stal door naar de plaats waar Martin Codsall in de tocht hing te zwaaien, opgehangen aan een stuk touw dat aan een van de dakbalken was gebonden. Met moeite herstelde Paul zich van| de schok. Afschuwelijk, dat de jonu- gen dit nu had moeten zien! HiL greep hem bij de arm en zei: „Kijk er maar niet naar, Ikey, ga mee naai buiten." De jongen kokhalsde en Paul gaf zijn eerste impuls, op de ladder te klimmen en Codsalls strop door te snijden, op terwille van hem. Hif trok hem mee naar buiten. Wordt vervolgd Even puzzelen Horzontaal. 1. rivier ln Spanje, 5. deel van een fornuis, 9. tabaksoort, 11. ondoorschijnend, 13. keurbende, 15. opgegeven werk, 17. natuurlijk waterbekken. 18. woonboot, 19. sui kerstroop, 21. ontvangkamer, 22. aanneming, 24. muzieknoot, 26. meisjesnaam, 27. booggang, 28. on- bevloei4 bouwland (Indn.), 30. meis jesnaam, 31. veerkracht. 32. plaats in Gelderland, 33. vervelend wezen. Verticaal: 2. kunstzin, 3. wetering, 4. werktuig van de goudsmid, 5. wier, 6 heil (mal.), 7. huisgoden, 8. rekening, 10. zwakke, 12. koddige nabootsing, 14. dwingeland, 16. witte suiker, 19. dof. 20. watering, 21. vreemde taal, 22. dokter, 23. talk, 24. rund, 25. min, 27. coupe, 29. Europeaan, 30. leeftijd (fr.) Oplossing van vorige puzzel 1. dadel, 2. traan, 3. stunt, 4. steil, 5 karaf, 6. Arena, 7. troep, 8. karos, 9 basis, 10. kreet, 11. Laars, 12. satan 13. kraam. DUIF KROOS BRAAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4