Van Agt heeft moeite met progressief akkoord Bjj amro bank 'Ik ben veertig en ken de wereld niet' Van Agt valt fel uit Spelen om geld met gokautomaten mag Texel voorjaars voordeel vakantie. Aantal punten levert „grote problemen" op Aan iedereen die eindelijk wel tos met succes zou willen sparen. Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Commissie: strenge voorwaarden Officier overweegt hoger beroep tegen vonnis Verdugt Boer kon niet goed slapen: gezin aan vuurzee ontkomen eerst m'n Qoudlfadnjje opeten./ Rita Oostduitse zanger Wolf Biermann tijdens verblijf in Nederland: 'Elk concert is een leerproces' DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA verwacht in de onderhandelingen met PvdA en PPR over voortzetting van de regeringssamenwerking na de verkiezingen, op een aantal punten „grote problemen". Die betreffen met name de defensie-uitgaven, het NAVO-lidmaatschap, kernenergie, grondbezit en abortus. ADVERTENTIE Dit blijkt uit een reactie van CDA- lijsttrekker Van Agt op het gisteren bekend gemaakte PvdA-PPR regee rakkoord. Als de afgevaardigden van PvdA en PPR op 5 maart het vijftien hoofdstukken tellende akkoord aan vaarden. zal dit voor beide progres sieve partijen als onderhandelings basis dienen in de komende kabi netsformatie. In zijn reactie consta teert Van Agt dat dit regeerakkoord niet onaantastbaar is. Er valt nog wel over te praten en dat zal, aldus de CDA-lijsttrekker, hard nodig zijn. Het progressieve akkoord vermeldt dat de defensie-uitgaven binnen de komende vier jaar teruggebracht moeten worden tot drie procent van het nationaal inkomen. Momenteel is het defensiebudget ongeveer 3.4 procent, een verschil van ruim een miljard gulden. De CDA-fracties vin den het huidige bedrag eigenlijk al te laag. Zij hebben ook bezwaren tegen de kritische opstelling van PvdA en PPR tegenover het NAVO- lidmaatschap, dat niet langer als hoeksteen van het Nederlandse bui tenlandse beleid wordt beschouwd. PvdA en PPR willen dat Nederland initiatieven neemt om kemwa- penvrije zones in Europa te berei ken, in welk verband ook de kernwa pens die zich in Nederland bevinden aan de orde moeten komen. De PPR wilde aanvankelijk verwijdering van kernwapens uit Nederland zonder meer. Strijdig met het huidige kabinetsbe leid noemt Van Agt ook de afwijzing door PvdA en PPR van uitbreiding van bestaande en het opzetten van nieuwe kemenergieprojecten. Zij ne men daarmee onverbloemd stelling tegen de door het kabinet Den Uyl in principe aanvaarde uitbreiding van de ultra-centrifuge fabriek in Alme lo. De PvdA en PPR partijbesturen volgen hiermee de PvdA- congresuitspraken, maar gaan niet zo ver als de PPR-kemgroep die ook ontmanteling van bestaande kerne nergieprojecten heeft bepleit. Minis ter Van der Stoel zei overigens giste ren dat hij, ondanks dit afwijzende hoofdstuk in het regeerakkoord, toch door zal gaan met zijn pogingen veiligheidsgaranties te krijgen om de uitbreiding in Almelo mogelijk te maken. Van Agt noemde de PvdA- PPR-opstelling „ongenuanceerd". Absoluut negatief staat het CDA te genover de wens van PvdA-PPR om de grond geleidelijk in ge meenschapshanden te brengen („een oude socialistische wens", aldus Van Agt) en de abortusparagraaf. Vol gens het akkoord moet de vrouw over abortus beslissen, de strafbaar heid van de arts verdwinen en abor tus in het ziekenfondspakket wor den opgenomen. Bij de kabinetsfor matie zou een procedure voor een wettelijke abortusregeling moeten worden afgesproken. De PvdA- voorzitter mevrouw Van den Heuvel acht het niet uitgesloten dat op nieuw besloten zal worden het aan de Tweede Kamer over te laten een regeling te treffen omdat de kans dat PvdA-PPR het met het CDA over Minister Van Agt hoort in de Tweede Kamer de verwijten van de PvdA en de VVD aan. Vervolg pag.l De hulpeloosheid van de minis ter op dit punt weten veel fracties en ook de minister zelf, aan de te korte voorbereidingstijd die hij (net terug uit Roemenië) voor een regeringsver klaring kreeg. Sommige woordvoer ders, onder wie Geurtsen en Drees, hadden de minister dan ook liever enkele dagen langer de tijd gegund om zich voor te bereiden. WD en CDA vroegen in dit verband opheldering inzake het mysterie, wie op 17 november opeens besloot de mondelinge beantwoording van CPN-PvdA- en WD-vragen over de vlucht van Menten om te zetten in een regeringsverklaring. Vondeling Kamer-voorzitter Vondeling, zo bleek, had hierover op 17 november, de dag vóór het bewuste debat, om zes uur s middags de knoop maar doorgehakt. Hij kon zich niet precies meer herinneren hoe dit gegaan was. Uit bepaalde contacten met niet na der genoemde Kamerleden en met ambtenaren van Justitie had hij in ieder geval, naar hij zei, gemeend tot een dusdanig besluit te moeten ko men. „Maar", aldus Vondeling, „reeds eerder die middag heb ik in de Kamer gezegd, dat er rekening met een regeringsverklaring moest wor den gehouden. Niemand heeft daar toen bezwaar tegen gemaakt", aldus Vondeling. De WD'er Geurtsen had voor dit laatste argument geen be grip. omdat Vondeling op dat mo ment nog slechts de woorden „moge lijk" en „waarschijnlijk" gebruikt had. Ook vond hij het vreemd, dat met de vragenstellers hierover van tevoren geen contact was opge nomen. Uit het antwoord van minister Van Agt bleek, dat Kamervoorzitter Von deling op woensdag 17 november in derdaad om zes uur telefonisch con tact had opgenomen met het minis terie van justitie. „De onrust in de Kamer is zo groot, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat de beantwoording van mondelinge vra gen moet worden verruimd tot een regeringsverklaring", had Vondeling daarbij gezegd. De Kamervoorzitter had vervolgens aan de betrokken ambtenaar geadvi seerd om hiermee maar akkoord te gaan en deze beslissing aan de minis ter bij diens terugkomst in Neder land voor te leggen. Vondeling had dit toen beter aan de secretaris generaal van mijn ministerie kunnen voorleggen, aldus Van Agt. Helemaal opgehelderd vond ook hij de zaak niet. Maar wel wilde hij aannemen dat Vondeling voor zijn handelwijze goede en gezonde motieven had. De minister deelde tenslotte nog mee dat het onderzoek naar een mo gelijke tipgever van Menten, uitge voerd door de Haagse officier van justitie mr. van Steenderen, bijna rond is. Ook degenen die een histo risch onderzoek naar de zaak Men ten vanaf 1945 instellen zijn druk aan het werk, rapporteerde hij. In dien prof. Schöffer het nodig acht, komen er in dit kader ook een aantal tussenrapporten die alle aan de bei de Kamers ter beschikking zullen worden gesteld. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creeren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over «lieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). /m Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegre is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Kalveretraat 11-13, Amsterdam, Tel.: 020 - 23 25 40 Coolsingel 83, Rotterdam, Tel.. 010 -13 83 05 Spuistraat 9, Den Haag. Tel.:070-639712 Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Groningen, Leiden, Haarlem, Antwerpen, Gent. een regeling eens kunnen worden „niet groot is". Progressieven en CDA verschillen ook over de groei van de collectieve uitgaven (overheidsbestedingen en sociale voorzieningen). PvdA-PPR willen die groei beperken tot één procent per jaar en sluiten hiermee aan bij het kabinetsbeleid. Het CDA staat een lagere groei van deze uitga ven voor van slechts 0,7 procent. De indruk bestaat echter dat op dit punt een compromis haalbaar is Het regeerakkoord combineert de één procent-groei van collectieve uit gaven met een reële verbetering van arbeidsvoorwaarden van de werkne mers met 1 tot 1,5 procent. Als de groei van de economie als geheel (geschat op 3,75 procent) tegenvalt moet „voldoende ruimte gegaran deerd worden voor ge meenschapsvoorzieningen". De frac tievoorzitters mogen na de verkie zingen in de kabinetsformatie be antwoorden wat hier „voldoende" inhoudt. Bekende punten Het akkoord bevat voorts bekende punten als herverdeling van inko mens en 100 procent koppeling van sociale uitkeringen aan het mini mumloon. De PPR wil een onder zoek naar de mogelijkheid van een basisinkomen voor iedereen, de PvdA wil dat niet. Over dit punt zullen PvdA en PPR-afgevaardigden op 5 maart kunnen beslissen. Zij zullen ook moeten uitmaken wat precies de positie is van de commis sarissen in de onderneming. PvdA zowel als PPR willen dat de helft van de commissarissen door de onderne mingsraad (of door de werknemers direct PvdA) gekozen worden, maar zij verschillen van mening over de verdeling van de bevoegdheden tussen ondernemingsraad en com missarissen. Het CDA staat wel positief tegen de minstens 1,5 procent van het natio naal inkomen dat volgens het regee rakkoord aan ontwikkelingshulp be steed moet worden. Momenteel wordt ook 1,5 procent besteed. Vol gens PvdA en PPR moeten de pos ten binnen het budget die met feite lijke hulp niets te maken hebben zoveel mogelijk weggezuiverd wor den. De PPR-delegatie wilde aan vankelijk veel meer aan de hulp besteden, maar dit stuitte op een onaanvaardbaar van PvdA-zijde. Het regeerakkoord zal op 5 maart door gelijktijdige vergaderingen van de PvdA-partijraad en de PPR- kemgroep worden vastgesteld. Voor de stemmingen over de afzonderlij ke vijftien punten en de twee onder delen waarover meningsverschillen bleven bestaan, geldt de eerder afge sproken weeg-factor voor PvdA- PPR van twaalf staat tot zeven. Dit geeft de PPR een relatief grote in vloed op de stemuitslagen. Er kun nen echter geen nieuwe punten in stemming worden gebracht. De algemene indruk gisteren in Den Haag was dat de PPR de PvdA nogal eens heeft moeten tegemoet komen. De PvdA-voorzitter zei te vreden te zijn over het resultaat, de PPR-voorzitter W. van Hoogevest zei „niet geheel ontevreden" te zijn en verklaarde nog een „pittige dis cussie" in de PPR te verwachten. Volgens mevrouw Van den Heuvel heeft PvdA-lijsttrekker premier Den Uyl gezegd met het regeerakkoord bij de komende kabinetsformatie „wel uit de voeten te kunnen". Dit jaar lukt1"t II weet hoe 't gaat. snaren is een U weet hoe 't gaat. sparen is een kwestie van regelmaat. Elke maand iets kunnen missen. Voor een apart potje. De Amro helpt u daarbij. Door dat bedrag dan ook elke maand in zo'n „potje" te stoppen. Oftewel, op een Amro Spaarrekening naar keuze. Eén keertje afspreken en 't gaat voortaan vanzelf. Zo houdt u de regelmaat d'r in. En u kunt 't niet meer „per ongeluk" uitgeven, terwijl uw spaargeld toch meteen opvraagbaar kan blijven. Dit noemen we het AmrOmaat spaarsysteem. Probeer het. Door eerst 'ns met een bescheiden bedrag te beginnen. U kunt nog altijd hoger. Maar ook lager. En stoppen natuurlijk. En moet u 'ns een maandje overslaan, dat kan ook. Stap 'ns bij ons binnen, dan kijken we samen naar uw mogelijkheden. Onn ahta Unnrrnn rorlonf in r\. - Van onze Haagse redactie DEN HAAG Onder strenge voorwaarden kan het verbod om via gok- en speelautomaten om geld te spelen worden opgehe ven. Dit advies heeft een ambtelijke werkgroep gegeven aan staatssecretaris Zeevalking. Via gok- en speelautomaten mag nu nog geen kwartje uitgekeerd wor den. Eigenaars van cafés en overeen komstige gelegenheden waar de au- Van een verslaggever ARNHEM - Mr. F. Boerwinkel, offi cier van Justitie in Arnhem, over weegt met „aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkpeid" in beroep te gaan tegen het dinsdag gevelde von nis. waarbij het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel tot duizend gulden boete werd veroordeeld. tomaten staan opgesteld betalen echter Illegaal wel geld uit. Op deze manier wordt er op een oncontroleer bare manier toch op grote schaal om geld gegokt. De ambtelijke commis sie vindt dat de overheid de zaak dan maar beter kan toestaan, maar tege lijkertijd strenge voorwaarden moet stellen om excessen tegen te gaan. De gesuggereerde voorwaarden hou den onder meer in dat de inzet per spel niet meer dan een kwartje mag zijn, dat de maximale uitkering de 25 gulden niet te boven mag gaan, en dat er een deugdelijke controle op de automaten wordt ingesteld om te voorkomen dat de spelers door slijta ge van de automaat dan wel door knoeierijen gedupeerd worden. Om een gokkast te mogen exploiteren zou ook een vergunning vereist moe ten worden. ADVERTENTIE Vraag de brochure Hotelarrangementen (tot 1/6 en na 1/9) b.v. 3 dagen v.a.f 74.-- all-in, en/of de Bemiddelingsbrochure voor bungalows.appartementen en huizen. Inlichtingen en boekingen VVV Texel, Postbus 3, Den Burg.Tel. 02220-28 44. wyr Publikalic in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme. Den Haas V De automaat zou gemiddeld zeven tig procent van de Inzet aan de spe lers moeten uitkeren. De ambtelijke commissie geeft niet aan hoe precies de resterende dertig procent ver deeld moet worden. De overheid, zo wel als de eigenaar van het apparaat, zal een deel van deze dertig procent moeten ontvangen. Staatssecretaris Zeevalking beraadt zich nu op de vraag wat hij met het advies aan moet. De adviescommis sie werd ingesteld toen de kamer het gokken in casino's wettelijk moge lijk maakte. De Kamer vond toen dat ook maar eens bestudeerd moest worden of gokken om geld via speel automaten ook niet toelaatbaar zou zijn. Van een verslaggever OUDEGA (Fr) De heer W Schil- stra is met zijn vrouw en kinderen door een eigenaardige samenloop van omstandigheden gespaard ge bleven bij een brand, die zijn boer derij in de as legde. Wel kwamen tweehonderd biggen, vijftig zeugen en vier hokkelingen in de vlammen om. Doordat hij gisternacht niet zo goed kon slapen ging de heer Schil- stra op een gegeven moment eens een kijkje nemen bij de zeugen, waarvan hij wist dat ze op het punt stonden biggen te werpen. Bij deze tocht door de boerderij zag hij dat er brand was. Hij waarschuwde direct vrouw en kinderen. Ook de brandweer van Koudum werd ge waarschuwd; hoewel zij snel ter plaatse was stond zij voor een hope loze zaak. ADVERTENTIE het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer „Mam, Ellen en tante staan op de bank met hun schoenen AMSTERDAM Wolf Biermann meent dat zijn verblijf in ons land iets meer „vrijwillig" is dan in de Bondsrepubliek. Maar in feite is de verleden jaar uit Oost-Duitsland uitgewezen politieke zanger overal in het Westen onvrijwillig. Ondanks alles voelt hij zich alleen thuis in de „narevolutionaire maatschappij, de maatschappij die de eerste stap in de richting van het socialisme heeft gezet". Wolf Biermann verblijft in ons land op uitnodiging van de Nederlandse journalist Ni co Haasbroek, die een aantal concerten voor hem heeft ge organiseerd. Omdat zijn con cert gisteravond in Amster dam binnen de kortste keren was uitverkocht en er nog vele geïnteresseerden bleken te zijn is zaterdag in het con certgebouw in Amsterdam een extra concert ingelast. Tijdens zijn verblijf in Neder land zal Biermann ook met verschillende leden van PvdA, onder wie partijvoor zitster Ien van den Heuvel en de Rotterdamse burgemees ter André van der Louw, een gesprek hebben. De CPN stelde op een gesprek met Biermann geen prijs. Enigszins sarcastisch zegt de bekende zanger en schrijver: ..Als ik niet in mijn eigen land kan zijn, dan moet ik die gelegenheid gebruiken om de wereld te zien. Ik leef met een grote wanverhouding: ik ben veertig jaar oud en ken de wereld niet". Met behulp van de voor Biermann zo typeren de woordspelingen voegt hij hier aan toe: „De mensen die elk Jaar de wereld doorreizen kennen de wereld eigenlijk ook niet. Als men zijn eigen land goed kent, dan kent men ook de wereld vrij goed". Blermanns gedwongen ver blijf in het Westen betekent dat hij voor de eerste keer in twaalf Jaar eindelijk weer in het openbaar kan optreden. In de DDR heeft Biermann ontzettend veel vrienden, die bij hem thuis naar zijn liedjes kwamen luisteren, maar optreden mocht hij niet. Het optreden in het openbaar is echter voor Biermann van wezenlijk belang Voor Biermann ls elk concert dat hij geeft een ervaring, een leerproces. Stralend vertelt hij van een concert dat hij onlangs In Italië gaf voor jon geren van de communis tische partij. Toen hij zijn lied „Zo zal het zijn, zo moet het zijn" vertolkte, zong de hele zaal mee. Toen Bier mann het publiek er echter op wees dat het wel meezong, maar eigenlijk helemaal niet wist hoe de toekomst van de mensen zou moeten zijn, werd het opeens geheel stil ln de zaal. Voor Biermann was dit concert onder meer daar om een onvergetelijke erva ring. Berufsverbot Tijdens de persconferentie gisteren in Amsterdam bleek, dat Biermann zich ln de Bondsrepubliek niet goed thuis voelt. In de Bondsrepu bliek heeft Biermann nu al enkele malen een „open Be rufsverbot van heel bijzonde re aard" meegemaakt Duide lijk getroffen vertelt de Oostduitse zanger dat hij was uitgenodigd om op 1 mei in Frankfurt op een bijeen komst van de Duitse vakbe weging te zingen. De aan hem verstrekte uitnodiging werd echter teruggetrokken naar aanleiding van een be stuursvergadering van de vakbeweging. Rechtse soci aal-democraten en vertegen woordigers van de Duitse communistische partij DKP hadden samen een meerder heid bij de stemming over het geplande optreden van Biermann. De sociaal democraten vonden terecht, volgens Biermann. datje niet enerzijds de communisten kunt weren uit de vakbewe ging en anderzijds een com munistische zanger voor een bijeenkomst kunt uitnodi gen Bovendien verwijten de sociaal-democraten Bier mann dat hij nog altijd het socialistische Duitsland een beter Duitsland vindt. De communisten verwijten Bier mann dat hij zou hebben ge zegd dat de Oostduitse arbei ders dieven zijn. Een ervaring Voor Biermann is elk concert een nieuwe ervaring en ook wel een experiment. Tijdens de persconferentie vroeg hij de aanwezige Journalisten om suggesties voor liederen die hij tijdens zijn toumée in Nederland zou kunnen zin gen Men moet naar zijn lie deren hebben geluisterd en naar zijn optreden kijken on werkelijk een Indruk van de ze zanger te krijgen. Misschien dat deze gelegen heid zich ln Nederland veel- vuldlger zal voordoen. Behal ve dat Biermann in principe heeft toegezegd op vier mei op een bijeenkomst van „J'Accuse" in Amsterdam op te treden, bestaat de indruk dat hij de Bondsrepubliek zou willen verlaten. De Bondsrepubliek ligt voor Biermann te dicht bij de DDR. Men krijgt in de Bondsrepubliek het idee dat men in de DDR ls. omdat in beide Duitse staten Duits wordt gesproken Bovendien is Biermann bang in de Bondsrepubliek. „Men is woedend omdat ik niet de rol van Solzjenltsin ln deJI Bondsrepubliek speel". Bier mann ontvangt brieven waarin hij met de dood wordt bedreigd en waarin hij voor vuile communist en Jood wordt uitgemaakt Politiek gezien passen deze bedreigin gen goed ln het straatje van de communist Biermann. Misschien dat Biermann zich - daarom in de toekomst sa- men met zijn zoon Felix en zijn vriendin Sibylle, de dochter van de bekende Oostduitse dissident Robert Havemann, in Nederland gaat vestigen Ondertussen ls Biermann ln ieder geval van avond ln Groningen, vrijdag ln Rotterdam, zaterdag ln Amsterdam en zondag ln N1J- megen te horen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3