Van Agt valt scherp uit tegen PvdA Van der Stoel optimistisch terug louw-CAO rond, overleg havens vast Aardig Rabin leidt Arbeiderspartij net Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Progressief akkoord moeilijk voor CDA Pagina 3 In deze krant Alarm in de Sinaï Fractie 'laf en halfslachtig' Ambassadeur van Chili neemt Vergaande garanties Brazilië verwacht bij uraniumlevering petitie niet aan nr arter benoemt nergieminister HET WEER Mogelijk onweer esprek bij Philips en Shell opgeschort Trouw kijkt net iets verder Welkomstvoordeel IV OliVV hoort bij u. 35ste jaargang nr. 10069 donderdag 24 februari 1977 de licht mousserende witte wijn! Pagina 7: Amalrik in Parijs opgepakt ORE lUïBfc.X>. Hoessein ontvangt PLO niet Pagina 9: Burgemeester houdt spreekuur voor kinderen TEL AVIV (AFP) In de neutrale zone in de Sina.'.- woestijn is de waarnemings- apparatuur van de vredes macht van de Verenigde Na ties ernstig beschadigd door een kudde van twintig drome darissen. De bewegingen van de kudde wekten de indruk van Israëlische troepenver plaatsingen, waardoor er alarm werd geslagen. De Ame rikanen die de dure elektron ische waarnemingsapparatuur hebben geleverd maakten zich bezorgd voor hun spulletjes en vormden een speciale eenheid van vier Bedoe nen en een Nederlandse officier. Dezen zijn er nu in geslaagd de grillig opererende aanvallers naar hun bazen terug te brengen na een achtervolging van twee weken. De eigenaars bleken de beesten inderdaad al een poosje kwijt te zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt vindt de PvdA- fractie in de Tweede Kamer laf en halfslachtig, omdat deze fractie gisteren tijdens het afsluitende Menten- debat haar zware kritiek op hem niet liet volgen door een motie van afkeuring. Dat zou in dit geval de enige staatsrechtelijk juiste consequentie zijn geweest, al dus Van Agt. De bewindsman toonde zich bijzon der gegriefd en aangedaan over de opmerking van PvdA-woordvoerder Kosto dat hij voor de PvdA alleen maar in zijn ambt hoefde te blijven om realisering van de vier door de PvdA zo fel gewenste hervormings voorstellen mogelijk te maken. Een fcroot tv-debat op wee zenders één ag voor stembus an een verslaggever LVERSUM Op de avond vóór verkiezingen, dinsdagavond 24 l, zullen de AVRO en de KRO men een lang politiek debat voor t televisie uitzenden. De bedoeling dat de lijsttrekkers van het CDA, i WD en de PvdA zullen debatte- n. Van Agt en Wiegel hebben hun edewerking al toegezegd, Den Uyl )n nog niet gevraagd worden om- t die tot gisteren buitenslands as. Het debat zal voor een deel orden uitgezonden in Televizier agazine op Nederland 2 en voor n ander deel in KRO's Brandpunt Nederland I. De leiding hebben htereenvolgens Jaap van Meek- n en Ad Langebent. DEN HAAG De Chileense ambas sade in Den Haag is gistermiddag hermetisch gesloten gebleven toen FNV-voorzitter Wim Kok en de leider van de Chili-beweging in ons land, Huub Oosterhuis een petitie wilden aanbieden. De aanbieding was be doeld als afsluiting van een demon stratie voor de ambassade van 200 leden en sympathisanten van de Chi li-beweging tegen de .junta in Chili. Aan de demonstratie namen onder meer deel de burgemeester van Rot terdam, André van der Louw, en de Kamerleden Van Thijn (PvdA), Aan- tjes (AR) en Van der Spek (PSP). Allen lazen zij de namen voor van een aantal politieke gevangenen die ver mist worden. De Chili-beweging zegt in de petitie die uiteindelijk maar door de brie venbus is gegooid dat het aantal vermiste politieke gevangenen het af gelopen jaar opgelopen is tot ruim 2000. Dit dan nog afgezien van de politieke gevangenen die niet vermist zijn. Veel vermiste Chilenen zijn ver moord teruggevonden, aldus de Chili- beweging. In de petitie vragen de actievoerders aan de Chileense rege ring ,,te erkennen dat de als vermist opgegeven personen in handen zijn van de gewraakte geheime dienst, de DINA". Daarnaast eisen zij stopzet ting van de moorden en martelingen en tenslotte willen zij dat een inter nationale commissie toegelaten wordt om een onderzoek in te stellen naar navolging van de rechten van de mens. Op de foto: een groepje demonstran ten met veel borden en spandoeken. Van onze parlementsredactie SCHIPHOL Minister Van der Stoel verwacht dat Brazilië over enkele weken akkoord zal gaan met vergaande veiligheidsgaranties bij de levering van verrijkt uranium uit de Almelose ultra-centrifugefabriek. Minister Van der Stoel De minister zei gistermiddag bij zijn aankomst op Schiphol na zijn blik sembezoek aan de hoofdstad van Brazilië dat het gesprek met zijn Braziliaanse ambtgenoot, waarin hij dergelijke veiligheidsgaranties heeft gevraagd, zeer positief is verlopen. Binnen enkele weken hoopt minister Van der Stoel uitsluitsel te hebben van de Braziliaanse regering. Is het antwoord van Brazilië op de Neder landse eisen positief, dan is er voor de Nederlandse regering geen pro bleem meer met de omstreden leve ring van verrijkt uranium aan het Zuidamerikaanse land door de al even omstreden uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek in Almelo. In Nederland bestaan grote weerstan den tegen de uraniumlevering aan Brazilië, omdat dit land heeft gewei gerd het non-proliferatieverdrag te ondertekenen, het verdrag waarin men verklaart kennis over kernener gie niet voor militaire doeleinden te gebruiken. Wat de garanties zijn die Nederland van de Braziliaanse regering heeft gevraagd zei minister Van der Stoel gisteren niet. „Het uitgangspunt voor de Nederlandse regering blijft dat er geen risico mag bestaan voor militair misbruik van eventueel te leveren uranium", zei hij slechts. Voorwaarde Het kabinet-Den Uyl besloot in de cember in principe tot medewerking aan uitbreiding van de uraniumfa- briek in Almelo, maar met de ontbin dende voorwaarde dat minister Van der Stoel goede buitenlandse veilig heidsgaranties zou verkrijgen van in de eerste plaats de landen die in het Almelose project deelnemen - Enge land en West-Duitsland - en verder van de landen waaraan eventueel uranium geleverd wordt. Dat is al leen Brazilië, omdat de rest van de Almelose produktie bestemd is voor kerncentrales in Engeland en West- Duitsland. In het samenwerkingsverband /v.et Engeland en West-Duitsland heeft Nederland het recht veto uit te spre ken over leveranties, maar het loopt wel het gevaar dat na het uitspreken van zo'n veto West-Duitsland op ei gen bodem ultra-centrifuge- fabrieken gaat bouwen (de plannen liggen al klaar), waardoor Nederland geen invloed meer heeft op veilig heidsgaranties. Moeizaam Minister Van der Stoel moet overi gens uiterst moeizaam manoeuvre ren met het scheppen van de voor waarden om de uitbreiding van „Al melo" te bewerkstelligen, omdat het congres van de PvdA zich in januari er vierkant tegen uitsprak, en om dat de PPR-ministers in het kabinet dreigen op te stappen zodra de Al- nielo-beslissing definitief wordt. Vervolg op pagina 18 motie van afkeuring tegen Van Agt zou zeker tot een kabinetscrisis lei den en dat vond Kosto zonde van het werk, dat het kabinet-Den Uyl nog moet afmaken voor de verkiezingen De minister, die dit motief oneerlijk vond, daagde in felle bewoordingen de heer Kosto vergeefs uit, alsnog met de motie van afkeuring te komen. De voornaamste kritiek van Kosto op Van Agt was, dat deze aanvanke lijk de politieke reikwijdte van de zaak-Menten had onderschat en ook dat hij te lichtvaardig op bepaalde punten de kritiek op zijn ambtena ren had afgeschoven. Naast de PvdA leverde ook de CPN- fractie bij monde van de heer Wolff felle kritiek op de minister. Niet min der ver ging de kritiek van de VVD. De woordvoerder van deze fractie, het Kamerlid Geurtsen, bracht een aantal „onjuistheden" uit de bijdra ge van minister Van Agt aan het eerste Menten-debat van 18 novem ber naar voren. Soi.imige vanfL_*ze vermeende onjuistheden werden echter door Van Agt weerlegd. Een gunstig oordeel over het beleid van de minister spraken de fracties van het CDA en D'66 uit. Ook woordvoerder Drees van DS'70 toon de zich op een groot aantal punten tevreden. Opvallend was dat de PPR-fractie niet aan het debat deelnam en slechts met een enkel Kamerlid in de banken aanwezig was. De PPR vond het debat, dat op verzoek van de PvdA gehouden werd, volkomen on nodig en nutteloos. Begrip was er in de Kamer voor het feit, dat Van Agt in het eerste zeer bewogen Kamerdebat over de zaak- Menten op 18 november niet meteen op alle vragen het antwoord klaar had. Vervolg op pag. 3 EW YORK (UPI) De Amerikaan president zal volgende week een eciaal ministerie voor energiezaken stellen. Carter zei dit op een «conferentie in het Witte Huis. De esident zal bovendien over ander- ilve maand een „afgeronde energie- litiek" openbaar maken, die van ote invloed zal zijn op de Ameri- anse samenleving. Opklaringen maar ook plaatse lijk een bui, mogelijk met on weer. Zwakke tot matige, naar oostelijke richtingen draaiende wind. Maximumtemperaturen ongeveer zeven graden. MORGEN EN OVERMOR GEN: Hier en daar een bui en middagtemperaturen ongeveer zes graden. Morgen zon op: 7.35 onder: 18.12 TEL AVIV (Reuter, UPI) De Israëlische premier Jitzak Rabin is gisteravond met zeer klein verschil door zijn Arbei derspartij gekozen tot lijsttrek ker bij de komende verkiezingen. Hij is daarmee tevens kandidaat premier. Rabin behaalde 1445 stemmen tegen Sjimon Peres 1404. In zijn toe spraak tot het partijcongres zei Ra bin dat degene die tegen hem zou stemmen ook zijn stem uitbracht tegen de huidige regeringscoalitie. De links van de Arbeiderspartij ope rerende MAP AM heeft gedreigd met een eigen lijst te zullen uitkomen als Peres, die als een havik wordt be schouwd in het Midden-Oosten conflict, de verkiezing zou winnen. Rabin wordt daarentegen als duif afgeschilderd. Peres ging in zijn toespraak tot het congres met nadruk in op de binnen landse problemen waarmee Israël kampt. Bezorgheid voor de partij en de staat hadden hem ertoe gebracht zich kandidaat te stellen. Hij zou behalve aan defensie aandacht be steden aan het onderwijs, de immi gratie, de economie en de bestrij ding van de corruptie. Peres kreeg na zijn rede aanzienlijk meer bijval dan zijn tegenstander Rabin. Het partijcongres van de Israëlische Arbeiderspartij werd dinsdag geo pend in Jeruzalem in aanwezigheid van tal van socialistische politici uit het buitenland. De werkvergadering van gisteren vond in Tel Aviv plaats. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky verklaarde gisteren op een persconferentie dat het conflict in het Midden-Oosten niet op te lossen is zonder erkenning van het Pales tijnse volk door Israël. Kreisky zei de Israëlische regering een docu ment van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO te hebben overhandigd waarin gepleit wordt voor de vorming van een Palestijnse ministaat op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, de strook van Gaza en twee enclaves aan de Israëlische zijde van de bestandslijn van 1949. Kreisky zei het document van de PLO te hebben gekregen tijdens besprekingen met Palestijn se leiders in Wenen. OTTERDAM/DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de bouw zijn in rincipe akkoord over een nieuwe CAO. Het overleg in de haven is gisteravond istgelopen. De CAO-onderhandelingen bij Philips zijn opgeschort tot dinsdag, ie bij Shell tot woensdag. Gestaakt wordt nog in de haven, een paar bedrijven in t metaal, de chemie en een aantal kleinere ondernemingen. bouwbonden becijferen het pakket >-verbeteringer. op 1,7 tot 1,8 pro stijging. Werkgeversvoorzitter in Eijkelenburg echter berekende, de itenstijging voor de bedrijven op chts 0,97 procent op jaarbasis. Voor ter Brouwer van de Federatie van Uwbonden FNV was zeer tevreden 't het cao-pakket. Het wijkt weinig van wat de bouwbonden in het na- bij de werkgevers ter tafel had- i gedeponeerd, aldus Brouwer, n Eijkelenburg is ook tevreden. „De rknemers mogen weten, dat ze nu goede cao hebben, en de werkge- rs kunnen weten dat deze cao bin nen de financiële mogelijkheden van de bedrijven ligt", aldus de werkge vers-voorzitter. De heer Brouwer vreesde dat het nu voorbije stakingsconflict in de bouw „lidtekens zal achterlaten die er niet om liegen". Ook Van Eijkelenburg vond, dat „we met elkaar een rottijd achter de rug hebben die we maar zo snel mogelijk moeten vergeten". De voorzitters van de drie bouwbon den zijn ervan overtuigd, dat hun le den tevreden zullen zijn met dit cao resultaat. De heer Brouwer was erg verheugd over de grote actiebereid heid bij de leden van de bouwbonden. Voorzitter Van Commenée van de Bouwbond CNV riep op, niet ruzie te maken nu over de cijfers van de kos ten van het cao-resultaat. Hij vertel de dat gistermorgen het pakket, wat nu met de werkgevers is afgesloten, al was voorgehouden aan de stakers, toen hen werd gevraagd om het werk weer op te vatten. „Dat pakket dat toen nog in de lucht hing, is nu het resultaat", aldus Van Commnée. De bouw- en houtbonden hebben een principe-overeenstemming be reikt met Bruynzeel in Zaandam (3.500 man) over een nieuwe CAO. Behalve op het punt van de automa tische prijscompensatie hebben par tijen elkaar ook gevonden op een ruimte voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden van 1,6 procent. De bonden en Bruynzeel gaan bin nenkort verder praten over immate riële punten. Het havenoverleg is vastgelopen op het punt van de werkelijke loonsver hoging. De bonden willen niet afwij ken van de verlangde twee procent. Welk aanbod de werkgevers daar te genover stellen was gisteravond bij het ter perse gaan van deze krant niet bekend. Het overleg wordt wel voortgezet. De stakingen in de Rotterdamse en Amsterdamss havens zijn gisteren niet verder uitgebreid met het oog op het open-overleg. Het CAO-gesprek bij Philips (65.000 man) is opgeschort, omdat partijen het niet eens konden worden over de uitleg van artikel 4 van het Haags protocol. In dat artikel wordt ge steld dat in de nieuwe CAO het gebruikelijke systeem van prijscom pensatie zal worden toegepast. Door het hanteren van verschillende peri odes voor de prijscompensatie ont staat volgens vakbondsbstuurders een verschil in uitkomst. Philips zal het interpretatieverschil bespreken met de centrale werkge- versorganiatie VNO. Het concern benadrukt, dat het loyaal uitvoering wil geven aan de bedoeling van het Haags protocol. Ook bij Shell is uitvoerig gesproken over de periode van de prijscompen satie, het behoud van arbelsplaat- sen, een vijfploegendienst en een loonsverbetering, aldus een Shell- woordvoerder. Vervolg op pagina 9 Dwalende dromedarissen in de Sinaï gaven al te slimme waarnemingsapparaten de indruk dat de Israeli's troepen verplaatsten. Het aardigste nieuw is misschien nog wel dat kennelijk niemand echt onge rust werd. Zou dat nou ontspanning zijn? Nieuwe abonnee; Straat; Plaats:Giro- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwarl-kunstlrdcren onderzetter* met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender Modern, origi neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij bc« taalt (na .twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1