Alfetta 2000 met neer pit en ruimte Communisten in India toch veer onmisbaar voor Gandhi? AUTOBIOGRAFIE Simca 1005: nieuwe vorm voor vijftien jaar oud model AUTOKEUS BOVAG slaat vleugels uit *|i INDERDAG 24 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet RH 11 Siccode Jong la Romeo heeft een nieuwe \tvoering van de Alfetta geï- jduceerd, die motorisch, ui- lijk en in het interieur ver- hilt van de eerder uitge- I achte 1,6 en 1,8 liter. De nieu- tweeliter van de fabriek uit laan draagt de naam Alfetta jsie- 10 en blijkt zeer fraai en npleet van uitrusting. U 'i- Alfetta 2000 is vijftien centimeter |®le ger geworden. Het nieuwe type, taan dt daardoor meer binnenruimte dai i de twee andere versies, die in van iduktie blijven. De voorkant is ir de iets grotere motor verlengd, die om reden van zuinigheid en u Ibiliteit het front laag moest blij- J i terwijl de lichtopbrengst van de ilampen niet minderen mocht. arom zijn nu rechthoekige kop- i ipen gemonteerd. Aan de achter- r pe, die weer de typerend hoge af- notte vorm van het Italiaanse merk heeft, is de verlichting in een eenheid gegroepeerd, compleet met achteruitrijlichten en mistlamp. Motorisch is de nieuwste Alfetta van het sportieve genre. De motor komt voor uit rallyrijderij en haalt met twee carburateurs 122 DIN-pk ver mogen uit de twee liter inhoud, vol doende voor een officiële topsnel heid van 185 kilometer per uur. De twee carburateurs hebben het voor deel, dat bij lage snelheden daarvan maar één gebruikt wordt, hetgeen benzine bespaart. Gunstig voor het verbruik is tevens de standaard vijf versnellingsbak. De acceleratie en de remwerking zijn ook bij dit model van Alfa Romeo natuurlijk weer van grote klasse. Aan de vorm zijn behalve de kop lampen de gehele grille en de bum pers verbeterd. In die bumpers treft men nu ook de stadslichten aan. Wat de vormgeving van het interieur be treft vallen de ruimte, het nieuwe stoelontweip en het feit dat alles afgewerkt is met bekleding op. De 4,39 meter lange en 1,64 meter brede wagen met een rijklaar ge wicht van 1140 kilogram is goed verzorgd tot in de details. Tot de veiligheidsdetails behoren de De Di- onachteras, een voorruit van gelaagd glas, de zachte binnenafwerking en de constructieve wijziging dat de dakspanten verplaatst zijn, zodat die zich niet meer recht boven de inzittenden bevinden. De Alfetta 2000, die eind vorige week nog even als stunt op de Personen- auto-RAI verscheen, wordt dit voor jaar leverbaar voor een prijs van 22.990 gulden incl. BTW De vooral aan de voorkant vernieuwde Alfetta 2000 met twee rechthoekige jodium- koplampen. 0 De Simca 1000 met motor achterin is als oud ontwerp vernieuwd en daarmee toch weer wat moderner geworden. De Simca 1000 is langzamer hand een buitenbeentje gewor den. Het ruim vijftien jaar ou de type is steeds wat gemoder niseerd, draagt sinds kort de naam 1005 in een enigszins an dere gedaante en werd het meestverkochte model met motor achterin. Dit is enerzijds een gevolg van het feit, dat merken als VW en Fiat voor wielaandrijving zijn gaan pro pageren. Anderzijds biedt de Simca 1005 veel auto met name veel ruimte voor rela tief weinig geld. Opmerkelijk is, dat Chrysler France naast de toch ook bepaald niet inpo- pulaire voorwielaandrijvers Simca 1100 en 1307/1308 zijn kleinste model met motor achterin zo goed kan handhaven. Er zijn zelfs sinds de komst van de versies Rallye I en II nieuwe successen mee behaald en de jongste kleine vormveranderingen waaronder rechthoekige koplampen hebben het aanzien van het 3,81 meter lange wagentje weer wat ei gentijdser gemaakt. De vorm is min der dan die van een VW-kever of de vroegere kleine Fiatjes aan mode onderhevig gebleken. Nadeel Dat de motor achterin zit, blijft na tuurlijk een nadeel. De Simca 1005 is daardoor gevoelig voor zijwind al is het wel wat minder dan vroeger en onder de bagageklep heeft men voorin maar een beperkte ruimte. De overige rij-eigenschappen en de re delijke ruimte van het interieur la ten echter niet te wensen over. De wagen heeft vier portieren, prettige verstelbare stoelen voor de Rallye zeer comfortabele kuipstoelen maar met een wat krappe achterbank en is voor deze klasse goed compleet uitgerust. Achterruitverwariming, radiaalbanden en rolgordels zijn standaard. De 1005 blijkt motorisch niet bijster fel, maar heeft toch voldoende trekkracht voor het hedendaagse verkeer. De 950 cc-motor beschikt over 40 DIN-pk vermogen tegen 55 pk voor de 1100 cc-versie 1006 SR, 60 pk voor de 1300 cc Rallye I en 86 pk voor de eveneens 1300 cc Rallye II. Die laatste is puur snel, maar ook de gewone Rallye mag er al wezen. Al maakt de motor bij deze versies wel wat er veel „sportlef" lawaai. Bij de gewone versies valt dit weer mee. De basisuitvoering 1005 LS kost 8.540 gulden inclusief BTW; de 1005 GLS komt 407 gulden duurder uit. Die GLS heeft stoffen bekleding te gen kunstleer voor de LS en biedt verder als extra's een rubber stoot- rand langszij, bumperrozetten, een vloertapijt en nog een paar kleinig heden. De 1006 SR van 9.455 gulden heeft behalve meer motorvermogen ook nog halogeen verstralers en ve- lours stoelbekleding. Nog een stap verder is de Rallye I met sportstuur, toerenteller en ruitewisser met twee snelheden 9.557 gulden. De Rallye II is ruim twee mille duurder. Afgezien van laatstgenoemde uit voering zijn de prijzen aantrekkelijk genoeg om het ongerief van zij windgevoeligheid bij een ongevulde bagageruimte (een zak zand kan hel pen!) voor lief te nemen. Over het geheel genomen is het comfort ac ceptabel, rijdt en stuurt de kleinste Simca uiterst gemakkelijk en valt het weggedrag in bochten of bij rem men als zeer behoorlijk op. Het brandstofverbruik kan naar gelang de rijstijl uiteenlopen van 1 op 10 tot 1 op 14 en tendeert bij de wat grotere motoren meer naar de 1 op 10. Met een gewicht van zo'n 800 kg en de lage aanschafprijs blijven de kosten aan motorrijtuigenbelasting en ver zekering schappelijk. Gegeven de gezamenlijke eigen schappen, de weer wat opgefriste vorm en de tegenwoordig lage prij zen heeft de vernieuwde Simca 1000 het niet voor niets 't verst geschopt van alle auto's met motor achterin, al stamt de conceptie daarvan uit een vroeger tijdvak. Goodyear: Afvalbanden bruikbaar voor verkeersveiligheid Volgens het Amerikaanse rubberin automatische concern Goodyear zijn afgedankte autobanden bij uitstek geschikt als schokabsorbe- rende barrières op autowegen. Goo- dyear heeft proeven genomen door oude banden als buffers te plaatsen bij gevaarlijke punten van snelwe gen. Daarbij bleek dat wagens, die met 100 km. per uur zo'n bandbar rière afreden, slechts geringe scha de opliepen. Goodyear heeft voor oude autoban den een uitgebreid recyclingpro- gramma op touw gezet. Zo worden nu drijvende bandenmattcn voor kust- en oeverbescherming gebruikt en dienen gebruikte banden als golfbrekers in zee. Op de zeebodem wordt reeds lang gebruik gemaakt van dit wegwerpproduct voor de vorming van kunstmatige riffen om de visstand te verbeteren. In totaal bestaan er zo meer dan honderd toepassingsmogelijkheden van dit afval, aldus Goodyear, waa ronder ook een complete kringloop Uit de afgedankte banden kan men namelijk olie. staal en roetzwart terugwinnen en deze grondstoffen hergebruiken in de fabricage van nieuwe autobanden. Jaarlijks komen volgens Goodyear in Amerika 165 miljoen banden op schroothopen terecht. Ook in Ne derland zal hel aantal groot zijn: het overschrijdt de twee miljoen ruimschoots. De Bond van Automobiel-, Garage en Aanverwante Bedrijven BOVAO slaat zijn vleugels verder uit. Na vorig Jaar reeds detailhandelsbedrij ven in de watersportsector georgani seerd te hebben, wil de BOVAG nu ook de tweewielerbranche beter bundelen. Hiertoe hebben de besturen van de vooral op motorfietsen gerichte tweewielerafdeling van de BOVAG en de Centrale Organisatie in de Tweewielerbranche COT besloten na 1 juli vergaand samen te werken. BOVAG en COT zouden dan 4.500 ondernemingen in deze branche bij eenbrengen. De Nederlandse Chris telijke Bond van Rijwiel- en Motor- handelaren, met circa 550 deelne mers, is eveneens uitgenodigd aan de nieuwe samenwerking mee te doen. Hierdoor zou de groep ruim vijfduizend leden omvatten. De BOVAG zelf telt meer dan tien duizend leden, waarvan vier vijfde tot de detailhandelsbedrijven in de autobranche behoort. De wa- tersportgroep telt een paar honderd leden. De BOVAO exploiteert o.m. een eigen verzekeraar BovemiJ een inkoopcombinatie BOVIM. >or Dick Kooiman dens de Kerstweek van 1976 ift de Indiase premier Indira ndhi de communistische tij (CPI) op onaangename te verrast. Nadat in de voor- aande weken deelstaat- miers en leiders van de rege lde congres-partij al kri- the uitspraken hadden ge it aan de CPI de enige tij die de regeringspolltiek algelopen jaren steunde n aan de vooravond van st premier Gandhi zeil het ird. een partijbijeenkomst in New hl verweet zij de communisten nming te kweken tegen de rege- Zij verklaarde de campagnes de CPI tegen haar zoon Sanjay te vatten als gericht tegen haar soonlijk. In weinig malse bewoor- gen sloeg de premier-moeder nu ig. Opvallend was dat zij in haar lek teruggreep naar de geschie- iis door de natie er aan te herinne- dat de CPI in 1942 niet vocht r onafhankelijkheid maar samen- kte met de Britten. Een thema Sanjay Gandhi voordien ook al bespeeld. e les der historie was bedoeld r direkt politiek gebruik. En zo- doorgaans het geval is met poli- 1 gebruik van de geschiedenis het verleden daarbij éénzijdig tht. De geschiedenis van de com- listische partij in India is even weinig bekend. Nu door Indira idhi's woorden de aandacht «klaps op het CPI-verleden dt gericht, is het nuttig op twee Isgegevens te wijzen. irsprong eerste gegeven is dat het com- tfsme in India rechtstreeks is tgekomen uit de onafhanke- fceldsbeweging. Veel communis- van het eerste uur hebben deel- omen aan de geweldloze acties. Mahatma Gandhi (geen familie de huidige premier» organlseer- *>or de nationale vrijheid. Maar !at zij van mening waren dat de hodes van de Mahtma te kort 'ten en de interne sociaal- economische tegenstellingen onge moeid lieten, wendden zij zich al vroeg tot radicalere oplossingen. Tot de tweede wereldoorlog bleven zij echter deel uitmaken van de natio nale congrespartij, zij het niet zon der aarzelingen. Terwijl zij zich ver zetten tegen de Mahatma's pogingen de traditionele cultuur te doen herle ven, vielen zij hem bij als de nationa le leider die de grote massa wist te mobiliseren. Een tweede basisgegeven uit de CPI- geschiedenls is de relatie met de communistische Internationale in Moskou. De CPI was een trouw vol gelinge van de internationale bewe ging. Zij ontplooide geen eigen initi atieven, maar zag voor theoretische en strategische leiding steeds uit naar Moskou. Deze afhankelijkheid van een buitenlands centrum bleek echter in hoge mate schadelijk voor het nationale karakter van de partij, zoals tijdens de tweede wereldoorlog bleek. Toen de Sowjet-Unle en Enge land gezamenlijk de strijd aanbon den tegen het fascisme sloot de CPI zich daarbij aan, hoewel het nationa le Congres Juist toen aan de Engel sen de eis stelde India te verlaten (1942). Nationalisten en communis ten raakten scherp verdeeld en dit anti-nationale gedrag van de CPI heeft haar na de oorlog een terugslag bezorgd, waar zij zich slechts moei zaam van herstelde. Op deze gebeur tenissen doelde premier Gandhi toen zij eind december vorig Jaar de genoemde rede hield. Populair thema In Januari van dit jaar is het verwij zen naar deze rol van de CPI een populair thema geworden, vooral door toedoen van het regerings pers agentschap Samachar. In hoeverre de toenmalige opstelling van de CPI werkelijk afbreuk heeft gedaan aan de onafhankelijkheidsbeweging is van ondergeschikt belang. Belangrijker is de vraag, waarom premier Gandhi het in de huidige politieke situatie nodig oordeelde deze oude geschiedenis weer op te rakelen. Momenteel zijn er In India verschil lende communistische partijen. Al lereerst is er de oude CPI, die ook na de onafhankelijkheid haar pro Russische koers bleef varen en In overeenstemming daarmee selectie ve steun verleende aan de regering Nehroe (Indira's vader). Bij de indo- Chinese grensoorlog van 1962, toen opnieuw het nationale karakter van de CPI op de proef werd gesteld, stelde de CPI zich op achter Nehroe. Daarop scheidde zich een lin kervleugel af, die zich organiseerde tot CPI (Marxist) en een onafhanke lijke positie koos tussen Moskou en Peking. Deze CPI(M) verloor op haar beurt haar linkervleugel, toen in 1969 agrarische opstanden uitbra ken in West-Bengalen. Sommige CPI(M) leiders steunden deze bewe ging, die door radio Peking werd toegejuicht als een creatieve toepas sing van Mao's denken op Indiase bodem. De meerderheid van de CPI(M) echter, die op dat moment deel had aan de regering in West- Bengalen, werkte mee aan een on derdrukking van de agrarische on lusten. Sedertdien bestaat er een CPI (MarxistrLeninist) die slechts door sporadische guerrilla activiteiten van zich doet horen. Samenwerking Vooral na 1969 werd de samenwer king tussen Indira Gandhi's rege ring enerzijds en de Sowjet-Unie en de CPI anderzijds zeer nauw. Ter wijl de CPI Indira in het parlement aan een werkbare meerderheid hielp, werd er op internationaal ni veau een vriendschapsverdrag ge sloten met de Sowjet-Unie. Zowel de CPI als Moskou handelden daarbij vanuit de overtuiging, dat er in In dia een vreedzame parlementaire overgang naar het socialisme plaats kon vinden. Ook na Indira's grote stembusoverwinning van 1971 bleef de samenwerking in stand. En toen premier Gandhi zich in de zomer van 1975 gedwongen zag de nood toestand uit te roepen waarbij een aantal grondrechten werd opge schort ontlokte dit aan de wester se pers veel kritiek, maar ontving zij vanuit Moskou openlijke bijval. Niet klagen Afgezien van incidentele kritiek aanvaardde ook de CPI de noodtoe stand en steunde zij premier Gandhi's 20-punten programma voor nationale reconstructie en de mocratisch herstel. Typerend daar voor is bijvoorbeeld de afgelopen 1 mei-viering in Bombay. Tijdens een door weinigen bijgewoonde mani festatie hield de communistische ve teraan en houder van de internatio nale Lenin-prijs, S. A. Dange, de arbeiders voor, dat zij de buikriem moesten aanhalen. Zij dienden niet te klagen over ondergeschikte zaken als lonen en medezeggenschap, maar moesten het historisch belang beseffen van het 20-punten pro gramma. De positie van het CPI was echter verre van gemakkelijk. Op het ar beidsfront verloren de communisten belangrijke posities aan hun rivalen. Met veel vakbondsleiders achter slot en grendel, onder wie ook com munisten, wisten vooral de met het Congres sympathiserende vakbon den zich krachtig uit te breiden. Ook op een ander voor de CPI belangrijk terrein, dat van de jeugd en de stu denten, leek de CPI terrein te verlie zen aan het Congres. Het Jeugd- Congres, onder de energieke leiding van Sanjay Gandhi, maakte sterk opgang en zag haar 5-punten pro gramma (o.a. family-planning en af schaffing bruidschat) door de rege ring overgenomen. Het ging er naar uitzien, dat de samenwerking met het regerende Congres de CPI louter op verlies kwam te staan. Eind vorig Jaar begon zij aan te dringen op nieuwe verkiezingen, om daarmef haar kritische distantie tegenovei de huidige regering te demonstre ren. Toen premier Gandhi dit ver zoek negeerde, greep de CPI naai een laatste middel om haar politieke positie te rechtvaardigen. Partij woordvoerder stelden min of meei openlijk dat reactionaire krachten, vooral belichaamd in Sanjay's jeug dorganisatie, het Congres begonnen te domineren en dat zij de progres sieve elementen, waartoe nog steeds Indira werd gerekend, in hun rich ting beïnvloeden. Terugslaan Deze inmenging in de interne partij aangelegenheden nu heeft premier Gandhi niet geduld. Zij zag het als een poging haar partij te verdelen en sloeg hard terug, daarbij de CPI haar enige rechtvaardigingsgrond ontnemend. Als zout op de wonde wreef zij de kommunisten boven dien ln, dat haar regering voor de vriendschappelijke betrekkingen met de SowjetrUnie aan de CPI geen enkele dank verschuldigd was. De CPI zou Juist in vroeger tijden ver keerde informatie hebben verstrekt over de Sowjet-Unie, die bij de toe- Een somber kijkende premier Indira Gandhi temidden van een juichende aanhang. nadering als hinderlijke beletselen moesten worden weggeruimd. Aldus werd de CPI op haar (bescheiden) plaats gezet. De CPI maakte vorige maand dan ook een uiterst bekla genswaardige indruk. De CPI(M), die geen deel uitmaakt van de in Janata georganiseerde op positiepartijen, ging de mogelijkhe den aftasten van onderlinge samen werking. Maar deze openingen van de kant van de zusterpartij maakten de verwarring in de CPI-gelederen alleen maar groter. De CPI(M) heeft de afgelopen Jaren gedurig oppositie gevoerd tegen de Congresregering, zodat onderlinge toenadering dras tische wijzigingen vergt in de poli tieke posities van beide partijen. Hoewel onzeker van Indira Gandhi's gevoelens maakte de CPI duidelijk, dat zij haar bijzondere relatie met het Congres niet vatbaar achtte voor discussie. Daarmee vervloog de kans op een verenigde communis tische oppositie in India, aangezien de CPI(ML) of haar restanten de parlementaire weg principieel afwij zen. De laatste berichten wijzen er op dat de CPI(M) momenteel over leg heeft geopend met de in Janata georganiseerde oppositie. In de tweede helft van Januari bleek dat de CPI besloten had zich op nieuw uit te leveren aan de vriendschap van de regerende Congrespartij. Secretaris-generaal Rajeswara Rao verklaarde dat zijn partij zich niet wilde mengen in In terne Congres aangelegenheden en hij betreurde uitlatingen in dezen die verkeerd waren begrepen. Bij gebrek aan alternatieven schikte de CPI zich dus opnieuw ln de oude situatie. Het centrale comité sprak zijn geloof uit ln het principe van eenheid en strijd. Daarbij moet ech ter aangetekend dat het element eenheid (met het Congres) zolang heeft gedomineerd, dat het element strijd nog nauwelijks geloofwaardig klinkt. Deze houding van de CPI is evenwel volkomen ln overeenstem ming met de politiek van de rege ring in Moskou. Ook Moskou houdt vast aan zijn vriendschappelijke be trekkingen met de regering-Ghandi en op de Dag van de Republiek (26 Januari J.l.) ontving Indira lovende boodschappen uit de Sowjet-Unie. Nieuw feit Zoals bekend heeft premier Gandhi inmiddels op 18 Januari aangekon digd dat de uitgestelde algemene verkiezingen in maart zullen plaats vinden. De korte periode van voor bereidingen maakt het voor de toch al gehavende oppositiepartijen bui tengewoon moeilijk met premier Gandhi een werkelijke strijd te leve ren. En voor de CPI rees de netelige vraag, of de Congrespartij haar als verkiezingspartner eigenlijk wel no dig had. Afgezien wellicht van deelstaten als West-Bengalen en Ke rala. waar zich de CPU bolwerken bevinden, leek het Congres het ook zonder elektorale samenwerking met de CPI te kunnen stellen. Maar op 2 februari J.l. deed zich een nieuw politiek feit voor. Op die datum maakte Jagjlvan Ram bekend, dat hij zich uit de Congrespartij terugtrok. In het zicht van de komende verkiezingen was dit de grootste tegenslag voor pre mier Gandhi sedert jaren. Jagjivan Ram immers is een figuur van groot politiek gewicht. HIJ is sedert 1947 minister geweest en was tot voor kort president van de Congrespartij. Bovendien is hij de enige vertegen woordiger van India's „outcasts" (de paria's of Harljans) met een nationa le politieke status, zodat zijn stap belangrijke consequenties kan heb ben voor het stemgedrag van de „outcasts", die 15% van de bevol king uitmaken. Premier Gandhi mist nu een steunpilaar, die zijn belang bij voorgaande gelegenhe den duidelijk heeft bewezen. Het is deze afbrokkeling van het regeringsbastion die de CPI de kans geeft opnieuw een factor van bete kenis te worden. Naarmate meer ge neraals van Indira overlopen naar het andere kamp zal het belang van de CPI als strategische reserve toe nemen. Iets daarvan klonk reeds door ln het CPI-orgaan „Party Life" van begin februari. Daarin werd ge steld dat de democratie moest wor den verdedigd tegen een erosie van de parlementaire instellingen en werd opgeroepen de progressieve krachten in het Lok Sabha (Lager huis) te versterken. Maar tegelijker tijd waagde de CPI te spreken van misbruik van de noodtoestand en van anti-democratische maatrege len van de regering, die onrust had den gewekt onder de volksmassa. Met een verzwakking van Indira Gandhi's positie neemt de manoe- vreerruimte van de CPI toe. Maar het blijft een ruimte die zij niet zelf creëert, maar die haar door andere krachten moet worden geboden. Het onderstreept nogmaals haar afhan kelijke positie (Dick Koolman it wetenschappelijk medewerker Aziatische geschiedenis aan de Vrije Universiteit)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11