n 1 Geneefs overleg zit nog v ast op PLO-delegatie Kritiek op dissidenten duurt voort Verandering sleutelwoord bij verkiezingen Israël Somalië wil woestijn op Ethiopië veroveren p Amin laakt de kerk en zionisten Praten over Cyprus Vance aan slot Midden-Oostenreis: |1500 soldaten naar Ogaden amandla Romero wint in El Salvador Nek aan nek race tussen Rabin en Peres ISDAG 22 FEBRUARI 1977 Ml BUITENLAND Trouw/Kwartet bAMASCUS (Reuter, UPI, AP) Alle paritijen in het Midden-Oosten zijn bereid |n de tweede helft van dit jaar in Genève ©m de conferentietafel te gaan zitten, Inaar dan moet wel eerst de kwestie van die vertegenwoordiging van de Palestij- Ben geregeld zijn. En dat is nog een netelig e kwestie omdat Israël en de Arabische itaten hierover ernstig van mening versclaillen. li J>it heeft de Amerikaanse minister ran buitenlandse zaken Cyrus Vance jezegd aan hei einde van zijn bndreis door het Midden-Oosten, lance bracht bezoeken aan Israël, ïgypte, Libanon, Jordanië, Saoedi- Irabië en Syrië. Vance waarschuwde (oor een te groot optimisme. Voorts ierklaarde hij dat ook de verschil- ende Arabische landen nog geen fensgezind standpunt ten aanzien ran de Palestijsse kwestie hebben «genomen. |>e Syrische president Assad zal in pei in Europa een ontmoeting jebben met de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter, zo deelde Vanc° nee. De minister verklaarde voorts lat de Syrische president het berei- ren van een vreedzame regeling met jsraël van groot belang vindt. ^uttig Assad zelf verklaarde bij het vertrek van Vance uit Damascus dat de be sprekingen nuttig en vruchtbaar wa ren geweest. Hij zei verder dat Syrië de gedachte steunt van een federatie tussen een toekomstige Palestijnse staat en Jordanië. Op .de vraag of hij iets zag in de vorming van een Pales tijnse regering in ballingschap zei Assad dat hij niet namens de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO kon spreken, maar dat hij persoon lijk op dit moment de vorming van zon regering niet 051 zijn plaats achtte. Assad zei verder nog dat Sy- Hë niet kon toestaan d at Israël nog steeds Syrisch grondgebied bezet houdt. Israël zal alle gebieden die f'ert de oorlog van 1967 veroverd moeten teruggevel», zo meende ad. 1 leider van de PLO, Jasser Arafat zou bereid zijn een sta.tenbond tus sen Jordanië en zijn oirganisatie te aanvaarden. Dit zou, volgens het Amerikaanse blad Tiinie, gebleken zijn bij het recente overleg tussen de Egyptische president Sadat en de Amerikaanse minister Vance. Ara fat besprak gisteren die situatie in het Midden-Oosten mei; Michael Sy- tenz, het hoofd van eem Russische delegatie die momenteel een bezoek brengt aan Libanon. Diït meldde het Palestijnse persbureau Wafa gis teren. NAIROBI (UPI) De noordoost-Afrikaanse repub liek Somalië een onverklaarde oorlog begonnen tegen Ethio pië over het iezit van de Ogadenwoestijn. Volgens diplomatieke kringen heeft Somalië 1500 militairen naar het gebied ove-rgevlogen om in de momenteel door Ethiopië beheerde woestijn; buitenposten te bestoken en konvooien aan te vallen. Somalië heeft de afjgelopen jaren ge steld dat grote delem van de woestijn Volgens woordvoerders van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Vance zou de Palestijnse Na tionale Raad, het Palestijnse parle ment ln ballingschap, tijdens de bij eenkomst die op 12 maart ln Cairo begint, besluiten tot een versoepe ling van de Palestijnse positie tege nover Israel. Jasser Arafat heeft gisteren ont kend dat er contact tussen functio narissen van de PLO en Israëlische autoriteiten zouden hebben plaats gevonden. Wel gaf hij toe dat PLO- mensen hadden gesproken met „be paalde Joden" die voor de vestiging van een democratische Palestijnse staat zijn. De Palestijnse leider beschuldigde Libanese christenen ervan dat ze ln het zuiden van het land Palestijnse vluchtelingen zouden hebben aan gevallen. Twee gewonde falangisten hebben gisteren hun heil ln Israël gezocht na ernstige botsingen tus sen christelijke eenheden en Pales tijnse en linkse milities. Op 6 maart zal in Cairo een Ara bische topconferentie worden ge houden waaraan twintig Arabische landen plus de PLO zullen deelne men. Hier zullen de perspectieven voor een vrede in het Midden- Oosten worden besproken. Deze conferentie zit in tussen een be perkte Arabische top van ministers van buitenlandse zaken die op 5 maart wordt gehouden en een Ara- bisch-Afrikaanse top op 7 maart. ADVERTENTIE in het nieuwe nummer van De speciale afgezant van de Ameri kaanse president Carter voor de kwes tie Cyprus, Clark Clifford, voerde gis teren besprekingen met premier De- mirel van Turkije (rechts). Na afloop van de besprekingen deelde Clifford mee dat er vooruitgang was geboekt in de relatie tussen de Verenigde Staten en Turkije. Wat die vooruitgang in hield zei Clifford niet. Aangenomen wordt dat de kwestie Cyprus en de Amerikaanse militaire bulp aan Tur kije de belangrijkste onderwerpen van gesprek zijn geweest. De Verenig de Staten doen hun best de kwestie Cyprus op te lossen omdat deze de verhouding tussen Turkije en Grie kenland, beide lid van de NAVO, be derft. Eerder bracht Clifford een be zoek aan Athene. Morgen gaat hij naar Cyprus. STEUN DIT INITIATIEF VAN BOYCOT OUTSPAN AKTIE KOMITEE ZUIDELIJK AFRIKA (ANGOLA COMITÉI WERKGROEP KAIROS SAN SALVADOR. (Reuter) Oe neraal Carlos Humberto Romero heeft verklaard, winnaar te zijn van de zondag ln El Salvador gehouden presidentsverkiezingen, maar de op positiepartij zegt. dat er op grote schaal verkiezingsfraude is ge pleegd en dat ongeveer 500 aanhan gers van de partij gevangen zijn gezet. Romero, de kandidaat van de con servatieve Nationale Verzoenings partij, die 15 jaar lang aan de macht ls geweest, verklaarde na de sluiting van de stembureaus, dat hij gewon nen had. HIJ zegde toe een krachtig anticommunistisch bewind te zullen voeren. De officiële uitslagen worden pas over enkele dagen verwacht. Uit de eerste niet-officiële uitslagen uit sommige steden blijkt, dat Ro mero een voorsprong heeft van 3 tegen 2 op zijn tegenstander, de ko lonel-buiten-dienst Ernesto Clara- mount. Claramount wordt door Ro mero ervan beschuldigd, de steun te hebben van Marxisten. Hoewel er dertig klachten zijn Inge diend door Claramounts partij bij het kiescollege, zeggen functionaris sen van dit college, dat de verkiezin gen rustig zijn verlopen. NAIROBI (Reuter. UPI) President Idi Amin van Oe ganda geeft de schuld van de geruchten over de moord op de Anglicaanse aartsbisschop Loewoem en twee Oegandese ministers aan zionistische pro paganda en aan het hoofd van de Anglicaanse kerk, dr. Do nald Coggan. In een telegram aan de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) zegt Amin dat zowel Coggan als de secretaris van de Afrikaanse Raad van Kerken, Burgess Carr gehoor heeft gegeven aan valse geruchten en leugens over Oeganda. Volgens de Oegandese autoriteiten zijn bisschop Loewoem en de twee Oegandese ministers, die beschul digd werden van een samenzwering tegen Idi Amin, bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Er zijn echter veel aanwijzingen dat de bisschop en de ministers vermoord zijn. Een Tanzaniaanse krant schreef gis teren uit betrouwbare bron uit Oe ganda te hebben vernomen dat Amin de bisschop persoonlijk heeft doodgeschoten, nadat deze eerst ge folterd was. Loewoem zou geweigerd hebben een „bekentenis" van de sa menzwering tegen Amin te onderte kenen. Daarop rukten soldaten hem zijn kleding af en begonnen hem te ranselen. Toen de bisschop begon te bidden werd Amin zo boos dat hij hem neerschoot. De lijken van Loe woem en de twee ministers zouden niet begraven maar in het Victoria- meer gegooid zijn. In het telegram aan de Organisatie van Afrikaanse eenheid nodigt pre sident Amin alle regeringen uit een missie naar Oeganda te sturen voor een onderzoek naar de dood van de bisschop en de ministers. De rege ringen van Groot-Brittannië. Cana da en Australië hebben Inmiddels aangedrongen op een internationaal onderzoek naar de dood van de drie. Europa De diplomaten hebben meegedeeld dat een vliegtuig van een Ameri kaanse hulporganisatie onlangs is beschoten toen het over het omstre den gebied vloog. De piloot bleef hierbij ongedeerd. Alle burgervlieg- Vuigen hebben het advies gekregen hoogte te zoeken als ze over de woes- ljn willen vliegen. In een vuurge- scht zouden Somalische soldaten rerscheidene Ethiopische vrachtwa- ens met munitie hebben opge- ilazen. ilet de actie peilt Somalië de kracht fan de Ethiopische strijdkrachten, lieer dan de helft van het leger 25 :ot 30-duizend soldaten is nu inge- ret in Eritrea, waar ze vechten tegen noslemse rebellen, die een afschei- iing van hun landsdeel willen. Als jevolg daarvan zijn de garnizoenen n de Ogadenwoestijn uitgedund. tot „groot-Somaliö" behoren en is daarom van plan jmet behulp van een groot aantal j Sowjetrussische tanks de zandvla'ite op de Ethio- piërs te veroveren,. Daartoe zijn al eerder pogingen ge daan maar daar bij werd steeds slee: hts een klein aan tal soldaten de woestijn ingestuurd. De betrekkingen tlussen Ethiopië en Somalië Zijn de .afgelopen tijd al gespannen geweest in verband met het feit dat beiden het beheer willen over Frans-Somalië. het strategisch belangrijke mini-staatje aan de in gang van de Rode Zee. Frankrijk is van plan „Djibouti" zoals het gebied naar de hoofdsta/d wordt genoemd komende zomer «onafhankelijkheid te verlenen. De negen landen van de Europese Gemeenschap hebben besloten het recht van de Palestijnen te erken nen op deelneming aan Arabisch- Israëlische vredesonderhandelingen en op de oprichting van hun eigen onahiankelijke staat als deel van een volledige regeling voor het Mid den-Oosten, zo schreef het Egyp tische blad al Ahram gisteren. De krant publiceert, wat genoemd wordt, de tekst van de verklaring welke de EG-ministerraad vorige maand ln Londen aanvaardde. Het document werd toen niet vrijgege ven, omdat de ministers van de Eu ropese landen het resultaat wilden afwachten van de bezoeken aan het Midden-Oosten van de ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, de Duitse Bondsre publiek en Frankrijk. WENEN (AP, UP) In Bulga rije zijn 40 dissidenten onder vraagd en 14 van hen aange houden nadat in midden janu ari exemplaren van een Frans nieuwsblad in Sofia zijn ver spreid waarin de tekst van het Tsjechoslowaakse „Handvest 77" over mensenrechten stond afgedrukt, zo is gisteren door een Oostenrijkse krant gemeld. Het ls niet bekend of de arrestanten sindsdien zijn vrijgelaten. Het Ween- se dagblad „Die Presse" heeft uit Bulgaarse emlgrantenkringen ver nomen dat de veiligheidspolitie in Bulgarije eerder een aantal niet na der gespecificeerde „preventieve maatregelen" heeft genomen tegen een aantal schrijvers die destijds ge weigerd hebben hun steun te geven aan een resolutie van de officieel erkende Bulgaarse schrijversbond tegen de Russische auteur Alexan der Solzjenitsyn. Een aantal schrijvers, die verder ln het Westen geen bekendheid genie ten, heeft toen zijn sympathie be tuigd met de Tsjechoslowaakse dis sidenten en ls daarna ondervraagd en berispt De Roemeense pers heeft gisteren haar kritiek op dissidenten in dat land gestaakt. De media citeerden partijleider Nlcolae Ceausescoe, die gezegd zou hebben: „Het is duidelijk dat wij ons over hen geen zorgen hoeven te maken." In het weekeinde had de Roemeense pers de dissidenten nog omschreven als „personen, die bereid zijn zichzelf voor een handvol munten te verko pen", „verraders van hun vaderland" en „vervreemde mensen". Het uitblijven van nieuwe kritiek wordt gezien als een poging van de Roe meense communisten de dissiden ten-kwestie op te lossen door hen toe te staan het land te verlaten en geen polltie-optreden tegen hen aan te wenden. Moskou Tweeënzestig Joden hebben maan dag een zitactie gehouden in een kantoor van het Sowjetrussische parlement om een schriftelijke mo tivering van de regering af te dwin gen over haar weigering om toe te staan te emigreren, zo heeft een lid van de groep meegedeeld. Woordvoerder Anatoly Sjtsjaranski zei dat de groep in het kantoor van de receptie van de Opperste Sowjet tegenover het Kremlin, een brief had overhandigd. HIJ zei dat de 62 joden die aan het protest hadden deelgenomen, allen een afzonderlijke, schriftelijke toe lichting eisten op de afwijzing van hun visumaanvraag voor vertrek naar Israël. De joden hielden in ok tober 1976 soorteglijke zitacties, die uitdraaiden op een golf van arresta ties. Een twaalftal Joden vertelde dat zij na een der betogingen ernstig door de politie waren mishandeld. In een periode van hergroepering van de politi eke krachten in Israël is deze week in aanwezigheid van vele buit enlandse gasten waaronder premier Den Uyl het congres van de regerende Arbeiderspartij begonnen. De huidige periode ve n hergroepering wordt gekenmerkt door het feit dat de persoonlijke en ideolo gische tegenstellingen voor het eerst niet meer uitsluitend bin nen de partij, maar ook er buiten worden uitgevochten. van Boo- nrik uur erle- haar Rijs- aan leker won- iij de arige esto- café ;wor- De 1 nog kend tond Eo is het voor het eerst in de geschie denis van de Arbeiderspartij dat de pandidatuur van een zittende pre mier voor het lijsttrekkerschap bij 8e komende parlementsverkiezin gen door een partijgenoot, namelijk 8oor de minister van defensie. Sji- mon Peres, wordt aangevochten. Voorspellingen zijn nauwelijks mo- [elijk. De strijd tussen premier Ra- kin en Peres lijkt een nek aan nek (ace te worden. In de strijd om de kandidatuur van !e Arbeiderspartij, net als in de leeds begonnen verkiezingscampag- vormt het begrip „verandering" sleutelwoord. Wat dat begrip les betekent weet eigenlijk nie- land. Wel ls het zo dat het een Igemene onvrede met de bestaande ituatie aangeeft. emler Rabin heeft daarom de af- lelopen dagen zijn tijd besteed aan {et ontvangen van politici van zijn en partij, burgemeesters van de ïinere steden en vertegenwoordi- van de vakbeweging. Tegenover liet hij weten dat hij meer dan 1 dan ook voor verandering is. ■eniaal ok bij Sjimon Peres speelt het he lp „verandering" een centrale rol. laar deze geslepen politicus con- fntreert zich met name op binnen- ndse problemen. Zo wil hij scholen ichten voor kinderen uit achterge- leven gezinnen. Ook wil hij een maal aanleggen tussen de Mlddel- ndse en de Rode Zee. En tenslotte heeft Peres beloofd nieuwe irrigatie- projecten in de Negevwoestijn te zul len aanleggen. Op handige wijze wist de mirt ster van defensie zijn havik gezicht in het conflict met de Ara bische wereld schijnbaar af te leg gen. Zijn bondgenootschap met de oud-minister van buitenlandse za ken. Abba Eban, -een uitgesproken duif binnen de partij, heeft Peres acceptabeler gemaakt voor de linker vleugel van de partij. Lachend zegt Eban: „Met mij iin zijn ploeg kan niemand beweren dat Peres een ha vik is". Aanhangers van Rabin noe men deze tactische zet van Peres „geniaal". Zowel Rabin als i Peres zijn ervan overtuigd dat zij de meerderheid van de 2314 gedelegeerden op het partij congres achter zich hebben. In krin gen van de partij zegt men dan ook dat beitfe kandidaten elk aanspraak kunnen maken op nestig procent van de stemmen. Majur om te kunnen aantonen dat Rabdn inderdaad het serieuzer dan wie dan ook bedoelt met de noodzakelijke veranderingen in het land. beroept hij zich erop. dat hij slechts twee en een half Jaar geleden zijn intrede in de Israëlische politiek heeft gedaan. Bovendien, zo laait de premier we ten, worden mom enteel slechts vijf van de ministerszetels van de Arbei derspartij door leden van het voor malige kabinet van Golda Meïr be zet. Rabin heeft een hervorming van het kiesstelsel en van het regerings apparaat in het vooruitzicht gesteld wanneer hij de volgende Israëlische premier zou wordajn. -è De Israëlische minister van defensie Sjimon Peres (links) keuvelt genoeglijk met premier Jitzhak Rabin (rechts) tijdens een vorig partijcongres van de Israëlische Arbeiderspartij. En tenslotte probeert Rabin zich tegenover Peres af te zetten door zich als „vredeskandidaat" te pone ren Zijn poging om naar Was hington te worden uitgenodigd voor een ontmoeting met de nieuwe Ame rikaanse president Jimmy Carter nog voor het congres van zijn partij is echter mislukt. Wel wist hij enig opzien te baren toen hij plotseling verleden maand een ontmoeting in Genève had met de president van de Ivoorkust, Felix Houphouet- Boigny. Ivoorkust behoort tot de meerderheid van de Afrikaanse lan den die de diplomatieke betrekkin gen met Israël verbrak na de okto- beroorlog van 1973. Zware beschuldiging Het verlangen naar verandering in Israël heeft tot de stichting van een aantal nieuwe centrumpartijen ge leid waarvan de belangrijkste de De mocratische Beweging voor Veran dering van de wereldbekende arche oloog Jigal Jadin is. Vele voormalige leden van de Arbeiderspartij heb ben zich bij Jadin aangesloten om dat zij in een verandering van de partij van binnenuit niet meer gelo ven. Zo keerde reserve-generaal en oud-hoofd van de militaire inlichtin gendienst Meir Amit de Arbei derspartij de rug toe omdat deze door „corruptie, nepotisme en ideo logische verblinding het socialis tische principe van sociale rechtvaardigheid geweld heeft aan gedaan." Een dergelijke beschuldi ging tegen een Arbeiderspartij is heel ernstig. In Israël komen derge lijke beschuldigingen extra hard aan omdat zij afkomstig zijn van mensen die in de partij zijn opge groeid en wier voorouders tot de oprichters van de partij behoorden. Bovendien is er een behoorlijke por tie moed nodig om de „beweging" in Israël openlijk de rug toe te keren. Uit deze situatie probeert Peres winst te slaan door erop te wijzen dat de verliezen van de partij alleen kunnen worden ingehaald wanneer „wij een nieuw programma en een nieuwe UJst van kandidaten opstel len om het programma uit te voeren." Fraude Verleden week echter kregen de aanvallen van de kant van de aan hangers van Jadlin nog meer wind ln de zeilen. De wegens frauduleuze praktijken aangeklaagde voormali ge directeur van het ziekenfonds van de vakbeweging. Ascher Jadlin. noemde tijdens zijn proces de na men van vooraanstaande leden van de Arbeiderspartij die bij het bedrog ten behoeve van de partijkas be trokken zouden zijn. Jadlin ver klaarde dat hij in opdracht van de oud-minister van financiën. Pinchas Sapir, de huidige minister van finan ciën Jehoschoea Rablnowitz die ook de leider was van de verkiezings campagne van de Arbeiderspartij bij de verkiezingen van 1969 en 1973, geld van het ziekenfonds aan de partij had laten toevloeien. Hierbij zou het om miljoenen Israëlische ponden hebben gegaan. Deze ont hullingen hebben niet alleen de Ar beiderspartij als zodanig schade toegebracht maar ook Jitzhak Ra bin. Want degenen die Jadlin noem de staan bekend als aanhangers van de huidige premier In hoeverre dit invloed op de kandidatuur van Ra bin zal hebben valt niet te zeggen. Maar politieke waarnemers hogden met de mogelijkheid rekening dat Peres uit deze onthullingen profijt zal kunnen trekken. Verkiezingsstrijd Met het bekend worden van de kan didaat van de Arbeiderspartij voor het premierschap zal de werkelijke verkiezingsstrijd ln Israël pas goed uitbreken. Van deze keuze hangt het onder meer af' of de links- zionistische Mapam-partlj het bondgenootschap met de arbei derspartij zal voortzetten. De Ma- pam heeft al laten weten de ge meenschappelijke verkiezingslijst te zullen laten vallen wanneer Peres lijsttrekker van de Arbeiderspartij wordt. Dit zou betekenen dat Ma- pam onafhankelijk de verkiezingen zou ingaan. Ondanks zijn havikge zicht hopen bovendien sommige kringen binnen de Israëlische vre desbeweging en zelfs binnen de Pa lestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) erop dat Peres de kandida tuur zal winnen. Zij menen dat dan een politieke realist met een duide lijk omlijnd beleid aan de macht zal komen. Hoe het ook gaat. duidelijk is dat de Arbeiderspartij zowel met Rabin als Peres als lijsttrekker een heel moei lijke verkiezingscampagne tege moet gaat De kansen dat de greep van de partij op de komende rege ring kleiner zal worden, is groot. Niemand verwacht echter dat Jad lin genoeg stemmen zal verzamelen om de verkiezingen te kunnen win nen. Maar wel zal hij zich misschien na de verkiezingen als een belangrij ke coalitiepartner kunnen aandie nen. De Arbeiderspartij zal het dan niet makkelijk vallen een eventuele coalitie met oud-partijleden aan te gaan. Ofschoon Peres het misschien in de verkiezingsstrijd gemakkelij ker dan Rabin zal hebben, zal de Arbeiderspartij wie ze ook als lijsttrekker aanwijst, toch in de ko mende maanden niet veel aan in vloed winnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7