Schepen naar andere havens fluit eens». Comité steunt Saharaanse bevolking Verkennend gesprek over uranium Bonden verwachten soepeler standpunt van de werkgevers In wat voor lamp draai je eigenlijk een Argenta' kaarslamp? Buitenland door staking favoriet Verwarring bij CNV-ers 'Van der Stoel onverwacht in Brazilië Philips heeftvoor elke lamp de juiste gloeilamp. PHILIPS /IJ ll Inderdaad Met schrale, gesprongen lippen (r^*' kan fluiten zéér doen. Labello houdt uw lippen eerst m'n §oud1&diïtlie opeten..! StrijdFrente Polisario tegen onderdrukking duurt nog steeds voort Vaste tv-avonden voor VPRO en EO DINSDAG 22 FEBRUARI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM Sinds het begin van de staking in de haven van Rotterdam zijn er 77 zeeschepen uitgeweken naar andere Westeuropese havens. Volgens een woordvoerder van de Gemeentelijke Havendienst zijn Antwerpen en Bremen de meest favoriete uitwijkplaatsen. Ladingen voor Rotterdam zouden, ondanks „besmettingsverklaringen" van de vakbonden soms toch'tfel elders gelost worden. Ook komt het veel voor, aldus de woordvoerder, dat lijnschepen eerst hun andere bestemmingen aandoen in de hoop later in Rotterdam te recht te kunnen. Arriveert een schip voor de tweede keer tevergeefs bij Hoek van Holland, dan kiest het soms voor het weer mee terugnemen van de „Rotterdamse lading". Een en ander is volgens de woordvoerder de verklaring van het feit, dat het aantal wachtende sche pen bij Hoek van Holland eerder kleiner wordt dan groter. Momenteel liggen er 27 schepen buitengaats, waarvan negen onder stoom om on middellijk weer te kunnen vertrek ken. Door de stakingen komen er nu tussen de dertig en veertig schepen per dag binnen in Rotterdam. Op normale dagen zijn dat er rond de honderd. Volgens de Gemeentelijke Haven dienst had de haven, voordat de sta kingen uitbraken, een voorsprong van zo'n driehQnderd schepen ten opzichte van vorig jaar. Nu is die voorsprong omgezet in een ach terstand van circa driehonderd sche pen. „Als het zo nog een week door gaat, kan de schade gedurende de rest van het jaar niet meer goedge maakt worden", aldus de woordvoerder. Sporadisch Bij de Vervoersfederatie NVV/NKV noemde men het getal van 77 uitge weken schepen „wel plausibel". Een woordvoerder vertelde dat al deze schepen aangemeld worden bij het Secretariaat van de Internationale Transportarbeiders Federatie in Londen met het verzoek er voor te zorgen dat ze nergens ter wereld ge lost worden. Naar zijn mening komt het slechts sporadisch voor dat aan dit verzoek geen gehoor wordt gege ven. Hij zei alleen te weten van een of twee gevallen in Bremen. De soli dariteit van de Antwerpse havenar beiders is volgens hem honderd pro cent. De schade, die Rotterdam on dervindt van de stakingen, zei men te betreuren bij de vervoersfedera tie, maar de verantwoordelijkheid ervoor schuift men door naar de werkgevers. Hoewel de activiteiten in de Rotter damse haven bijna geheel en in de Amsterdamse haven voor de helft stil liggen, is in Rotterdam het erts overslagbedrijf EMO aan de sta- kingslijst toegevoegd. Er werken 125 man. Het kort geding, dat een Amerikaan se maatschappijen (Sealand) heeft aangespannen tegen de Vervoersfe- Het Amerikaanse schip Sealand Resource ligt geladen in de haven van Rotterdam. De havendienst weigert, in verband met de stakingen het schip de haven uit te loodsen. De eigenaar van het schip heeft nu een beroep op de rechter gedaan. De haven maakt een veriaten indruk. De bewaker en zijn hond vormen het enige levende beeld. Bij de Poort van marinewerf De Schelde in Vlissingen ontstond giste ren verwarring, omdat dooreen FNV- man werd omgeroepen dat CNV-ers van hun bond geen stakingsuitkering zouden ontvangen. Deze mededeling is niet juist, want volgens CNV- districtsbestuurder R. Bil krijgen CNV-ers, die zich moreel niet in staat achten aan het werk te gaan wel degelijk de molest-uitkering (even veel ais de stakingsuitkering). Bij De Schelde staken nu 1.600 man. Het CNV heeft vorige week geen ultima tum kunnen stellen, omdat de leden bij De Schelde zich niet voor 75 pro cent voor staking hebben uitge sproken. deratie, de Vervoersbond CNV en tegen Smit Internationale (sleep diensten) in Rotterdam zal vandaag worden behandeld door de president van de Rotterdamse rechtbank. Zij eist dat Smit ervoor zorgt dat het containerschip „Sealand Resource", dat bij het „platgelegde" containero verslagbedrijf ECT ligt, naar zee kan vertrekken. Er wordt een dwangsom van 200.000 gulden gevraagd voor elke dag, dat Smit na de uitspraak van de rechter in gebreke blijft. Een andere Amerikaanse onderne ming, Reynolds, heeft afgezien van een geding tegen de vervoersbonden en Smit. De afzegging houdt moge lijk verband met de mogelijkheid dat het overleg voor een haven-CAO op gang komt. Bijenkorf Bij twee magazijnen van Koninklij ke Bijenkorf Beheer zal het werk worden hervat nu de bonden en de onderneming het eens zijn over de uitgangspunten voor de normale CAO-onderhandelingen. Het aan bod van KBB behelst: een loonsver betering van 1 procent, plus een extra verhoging door het naar voe ren halen van een reconstructie van het beloningssysteem op basis van werkclassificatie. Daarnaast zijn er nog enkele andere verbeteringen die neerkomen op 0,3 procent. Ook bij Akzo zijn stakingen voorlo pig van de baan. De Industriebon den FNV trokken hun ultimatum in nadat de directie van Akzo (20.000 werknemers) zich gisteren bereid verklaarde tot „constructieve on derhandelingen over alle reeds ter (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stoel van Buitenlandse za ken heeft gisteren in Brazilië besprekingen gevoerd met zijn Braziliaanse ambtgenoot over de mogelijke levering van ver rijkt uranium door de Almelose fabriek Urenco. Het ministerie van buitenlandsse zaken noemt de besprekingen „ver kennend van karakter". Van der Stoel is zondagmiddag vol komen onverwacht vanaf Schiphol naar Zuid-Amerika vertrokken. Ook voor zijn Braziliaanse collega Azerei- do da Silveira is de komst van de Nederlandse bewindsman volledig onverwacht, zo liet deze gistermid dag weten. Minister Van der Stoel onderzoekt in opdracht van het kabinet de moge lijkheden voor de Nederlande rege ring om een stevige greep te krijgen op het kernenergiegebeuren in de wereld, met als breekijzer de Neder- lanse medewerking aan de Neder lands-Engels-Duitse ultra- centrifugefabriek in Almelo. Binnenkort moet de Nederlandse re gering definitief beslissen om aan de uitbreiding van deze fabriek deel te nemen. Over garanties voor Neder landse invloed heeft Van der Stoel ook al gesprekken gevoerd met colle ga's van Engeland en West- Duitsland. Via West-Duitsland is met Brazilië een contract gesloten volgens welk de Almelose fabriek verrijkt ura nium aan Brazilië gaat leveren. West-Duitsland sloot twee jaar gele den ook een contract met dat land over de levering van kerncentrales en opwerkingsfabrieken. In Neder land is hevige onrust over de voorge nomen levering aan Brazilië, omdat dat land het non-proliferatieverdrag tegen verspreiding van kernwapens niet heeft ondertekend, en ook niet wil ondertekenen. Van der Stoel wordt vandaag weer in Nederland terug verwacht. Uitermate geschikt voor wand- armaturen met smalle kapjes. Ook is deze kaarslamp toepas baar in kronen en luchters. Zo vraagt de ene lamp nu een maal om een ander soort licht dan de andere. Draai dus niet zo maar een peertje in uw lamp. Kies met overleg de juiste gloeilamp. tafel gebrachte punten". Over een maximale verhoging per 1 januari van 1 procent werd niet gesproken van Akzo-zijde. De werkgevers in de metaalindus trie, verenigd in de FME, keuren de handelwijze van Ford-Amsterdam ten sterkste af. Ford is namelijk bereid twee procent reële loonsver betering te geven, naast de volledige automatische prijscompensatie. Wel is overeengekomen, dat het ak koord per 1 juli zal worden bijge steld als het overleg tussen FME en vakbonden wat anders oplevert. De FME benadrukt, dat Ford (hoe wel geen lid van de FME) steeds de CAO-grootmetaal heeft toegepast en dat Ford „derhalve het resultaat van het CAO-overleg in de ROM (Raad van Overleg in de Metaalin dustrie) had moeten afwachten. Onderhandelingen De vakbonden en Philips gaan mor genmiddag om twee uur weer praten over een nieuwe CAO. Bij de Phi- lips-vestigingen is het werk hervat. Vandaag moeten de zuivelwerkge- vers en de voedingsbonden bij de rechter verslag uitbrengen over de CAO-onderhandelingen. Die zijn vo rige week vastgelopen. De industriebonden zijn erin ge slaagd een CAO af te sluiten voor de 130 werknemers en ESK-Chemie in Delfzijl, waarin onder meer een ini tiële loonsverhoging is opgenomen van meer dan twee procent. De werknemers kregen dus meer dan waar het FNV om gevraagd had. Bij ESK is gisteren eveneens het werk hervat. Over de hoogte van de reële loonsverbetering verschillen werkge vers en vakbonden overigens op nieuw van mening. Met het metselbedrijf MEVO in Delfstrahuizen (Friesland) hebben de bonden een overeenkomst geslo ten, waarin het bedrijf volledig be antwoordt aan de eisen van de vak beweging, zo delen de bonden mee. De Hout- en Bouwbonden hebben bevestigd, dat de bonden met de Houtindustrie Halbertsman (800 man) overeenstemming hebben be reikt over een CAO, die behalve de automatische prijscompensatie ook een werkelijke verbetering van de arbeidsvoorwaarden van twee pro cent inhoudt. Industrie Bij veertien bedrijven in de indus triële sector zijn de stakers gisteren weer aan het werk gegaan. Daardoor kunnen 15.000 man weer aan de slag. Die bedrijven zijn: de vier Unilever- vestigingen, de fietsfabriek Unikap, Ford, Fokker, Jonker du Croo, Texas Instruments, ESK, ICI, Windmill (de directie heeft het kort geding voor onbepaalde tijd opge schort) en de twee Philips- vestigingen (hier werkt men nog niet in verband met carnaval). De stakingen gaan door bij de fietsfabrieken Batavus en Gazelle, de twee vestigingen van Thomassen Drijver/Verblifa, Houttuin Pom pen, Tempress, Van der Linden, scheepswerf De Schelde en bij Cya- nid. Het totaal aantal stakers In de Industrie bedraagt ruim vierdui zend. Het Centrale Werkgeversbureau heeft tot en met gisteren 143.000 stakingsdagen geteld. Opvallend is dat ook de FNV een getal van 145.000 noemde gisteravond. De af gelopen weken is er namelijk voort durend een groot verschil geweest in de aantallen stakers zoals werkge vers en vakbeweging die opgaven. De FNV die uitgaat van het geregis treerde aantal stakers, zegt, dat de staking de bonden tot dusverre 8 tot 9 miljoen gulden heeft gekost, exclusief het bedrag aan premies en belastingen dat betaald moet wor den als de stakingsuitkering per man hoger dan 600 gulden wordt. Is dat inderdaad het geval, dan komt er nog eens rond twee miljoen bij. Vakbondsbestuurder Piet van Keulen (links met zwaaiende handen) is in discussie met stakende Rotterdamse havenarbeiders in het gebouw Laren- kamp, waar het stempelbureau is gevestigd. (ADVERTENTIE) 1S?°f 'löwiol zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi Vervolg van pagina I Later gistermiddag gaf de AVBB, de werkgeversorganisatie in de bouw, een verklaring uit dat er in het infor mele contact in het weekeinde geen toezeggingen waren gedaan, en dat de bedoeling van deze contacten was geweest met de achterbannen na te gaan in hoeverre van de percentages van respectievelijk nul en twee af te wijken valt". Ook meldt de verkla ring dat er vóór vanavond van de kant van de AVBB geen nieuwe ont wikkelingen zijn te verwachten. Versoepeling Behalve de vergadering van de AVBB is er vanmiddag ook weer een vergadering van het BCW, het Centrale Werkgeversbureau voor de stakingsacties. Bij de vakbonden be staat de indruk dat deze vergadering een versoepeling in het werkge versstandpunt voor havens, bouw en metaal kan opleveren. De werkge vers in havens en bouw zouden, vol gens deze redenering van vak bondszijde, wel willen praten over een hogere loonsverhoging per 12 januari dan 1 procent. Zij zouden dat echter alleen willen doen met In stemming van de centrale organisa ties van werkgevers. Beweging Ook in de metaal is er beweging. Gisteravond werd in Den Haag een soort open gesprek tussen vakbon den en werkgevers (FME) gehouden „om de situatie te bespreken". De uitnodiging tot dit gesprek kwam gistermiddag van W. Wamsteeker, bestuurder van de Industriebond NW, en dit Jaar voorzitter van het gezamenlijke overlegorgaan van werkgevers en vakbeweging in de metaal. Werkgeversvoorzitter Prins reageerde direct positief op de uitno diging. Aan de uitnodiging was een boze brief van Industriebond CNV en Unie BLHP (hoger personeel) aan de werkgeversorganisatie FME vooraf (ADVERTENTIE) door James Dorsey DEN HAAG Met de vertoning van de film „West-Sa hara, Onafhankelijkheid of Sterven", presenteerde zich gisteren het nieuwe Nederlandse Polisario Comité. Door het geven van voorlichting en het inzamelen van hulpgoederen wil het Polisario Comité de bevolking van de West-Sahara moreel en humanitair gaan steunen. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer Demonstratie De demonstratie die zaterdag in Amsterdam gehou- I den is voor vrijlating van politieke gevangenen is niet. zoals in onze I krant vermeld werd, georganiseerd^ I door Amnesty International maar i» door geheel buiten deze organisatie «taande groeperingen. De makers van de film, Jan Cees de Rooy en Octavio Acevedo reisden in opdracht van de IKON en de Neder landse Organisatie voor In ternationale Ontwikkelings samenwerking (NOVIB) in juni verleden jaar naar de West-8ahara. Hun film is niet alleen een verslag geworden van de reis, maar ook het verhaal van het verzet van het Saharaanse volk in de vorm van de bevrijdingsbe weging Frente Polisario te gen de bezetting van hun land door Marokko en Mau- retanië. De West-Sahara werd aan het einde van de laatste eeuw door Spanje gekoloniseerd. Sinds 1960 hebben de Veren igde Naties het recht van het Saharaanse volk op zelfbeschikking herhaalde lijk erkend. Bij het bezoek van een onderzoekscommis sie van de Verenigde Naties aan de Sahara in 1975 bleek tijdens massale demonstra ties de wil van het Saharaan se volk om zijn eigen toe komst te bepalen. Ondanks de Spaanse onderdrukking hingen overal vlaggen van het in 1973 opgerichte Frente Polisario buiten. In novem ber 1975 sloot Spanje een ge heim akkoord met Marokko en Mauretanië. Deze landen mochten de West-Sahara be zetten ln ruil voor econo mische voordelen van het uit buiten van de aan grondstof fen rijke woestijn. Op gruwelijke wijze werd de bevolking van de Sahara door de binnenvallende Ma rokkaanse en Mauretaanse troepen verdreven. Dorpen werden geheel uitgeroeid tij dens bombardementen. Men sen liepen door het gooien van napalmbommen zware verwondingen op. Vluchtelin gen vertellen van moorden, verkrachtingen en martelin gen gepleegd door de bezet tende legers. De 8aharaanse bevolking vluchtte naar het zuiden van Algerije waar nu ln de buurt van Tlndoef tienduizenden vluchtelingen onder erbar melijke omstandigheden in tentenkampen leven. In de kampen bestaat een tekort aan voedsel en met name aan proteïne, de hygiënische omstandigheden zijn vaak onverantwoord en de me dische verzorging laat alles te wensen over. Het Frente Polisario heeft ge probeerd om het beste uit de situatie te maken. In de vluchtelingenkampen werd een politieke organisatie op gebouwd waarbij alle kamp inwoners betrokken zijn. De Saharaanse Rode Halve Maan, een soort Rode Kruis, werd opgericht. Aan de be volking wordt onderwijs ge geven en een poging wordt gedaan om geen onderscheid meer te maken tussen man nen en vrouwen. Ondertus sen voert het Frente Polisa rio ook een bloedige oorlog. Hoeveel guerrillastrijders bij militaire acties in de West- Sahara betrokken zijn weet niemand. Maar wel lijkt de beweging militaire successen te boeken. Een groot aantal Marokkanen en Maureta- niërs is gevangen genomen. Stapels identiteitspapieren van gesneuvelde soldaten lig gen op de kantoren van het Frente Polisario in Algiers. Hulp nodig Volgens het Polisario Comité hebben de vluchtelingen in de kampen dringend hulp no dig in de vorm van kleding, dekens en geld. Om bekend heid te geven aan de activi teiten van het comité en ter viering van het eenjarig be staan van de Democratische Arabische Republiek van de Sahara worden in geheel Ne derland de komende twee we ken informatieavonden geor ganiseerd. Het Frente Polisa rio gaat zelf op 27 februari in de Sahara een groot feest or ganiseren. Ofschoon de repu bliek van de Saharaoui's slechts door acht landen offi cieel is erkend, wordt het Frente Polisario door de Or ganisatie voor de Afrikaanse Eenheid als bevrijdingsbewe ging erkend. Ook de dekolo nisatiecommissie van de Ver enigde Naties overweegt een erkenning van de bevrij dingsbeweging. In april ko men in de£thiopische hoofd stad Addis Abeba de staatshoofden van de lidsta ten van de OAE In speciale zitting bijeen om zich over de situatie in de West-Sahara te buigen. Onlangs maakte de minister van buitenlandse zaken van de Saharaanse re publiek, Hakiem Brahiem een rondreis door acht Afri kaanse landen, waaronder Boeroendl. Kenia. Oeganda en Tanzania. Volgens zijn zeggen zullen deze landen op de OAE-top in Addis Abeba de Saharaanse republiek gaan erkennen. Hoe het ook is, de Saharaoui's voeren een strijd van erop of eronder. Hun enige werkelijke steun komt uit Algerije en dat is voor een bevrijdingsbewe ging een zeer gevaarlijke basis. Voor verdere inlichtingen over de situatie in de Wcst-Sahara en over de in Nederland ge plande informatie-avonden kan men terecht bij het Polisa rio Comité. Postbus 321, Den Haag. Tel. 070-273323. gegaan. In de brief nemen deze twee bonden het FME hoogst kwalijk, dat het opschorting van alle acties blijft eisen als voorwaarde voor overleg, zelfs nadat ook de Industriebonden van de FNV positief hadden gerea geerd op de oproep van de werkge vers eerst stakingen te beëindigen. (De Industriebond CNV en Unie BLHP hebben dit weekeinde hun stakingsparolen ingetrokken. De le den van de FNV-bonden in de me taal besloten echter met vrij krappe meerderheid voorlopig nofe door te staken. De FNV-bonden waren wel bereid hun acties niet verder uit te breiden, maar voor de FME was dit tot gisteravond allemaal niet vol doende om naar de gesprekstafel te komen). „Kruidenieren" FNV-voorzitter Wim Kok heeft giste ren de werkgevers gevraagd „niet te kruidenieren achter de komma" als ze inderdaad snel een einde willen aan de stakingsacties. In een persconferentie, nadat de Federatie- raad FNV de balans had opgemaakt van de situatie in de verschillende bedrijfstakken, benadrukte Kok dat het FNV zijn leden wil vragen de acties op te schorten als „wij een basis, een handvat kunnen vinden voor overleg". Van een verslaggever HILVERSUM De VPRO krijgt haar vaste televtsle-uitzendavond op zondag en de EO op dinsdag, ten minste als het NOS-bestuur vrijdag zijn goedkeuring geeft. Hiermee wordt voldaan aan de wens van de belde C-omroepen om een vaste ult- zendavond te hebben. Het nieuwe schema bepaalt, dat de NOS een deel van haar zendtijd op zondag verplaatst naar blokken op dinsdag- en donderdagavond vla Ne derland 1. Aanvang van de NOS- programma's is dan direct na het late journaal om 21.50. Op zondag gaat de NOS met het kinderuurtje naar Nederland 2. Zij heeft dan op dit net een aaneengesloten zendtijd van vier uur 's middags tot half ne gen 's avonds. Dan, na Studio-8port, volgt het VPRO-programma. De EO krijgt haar zendtijd op dinsdagavond van zeven tot half tien op Nederland 1. Veronica blijft een maal per drie weken op woensdag vla Nederland 2 uitzenden. De overige gehele woensdagavonden op Nederland 2 worden evenals de donderdagavonden van zeven tot half tien op Nederland 1 wisselavon den voor de A-omroepen. „Er zit hier heel veel vis en ze heb ben honger ook".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3