Vente houdt uitzicht op üuropa Cup voetbal Utrecht uitgeschakeld Ultimatum van Barcelona aan Spaanse voetbalbond Strijd om badpak wordt hervat Strafrecht helpt niet tegen spelverruwing Indonesië. amroReïzen ït Wildschut beslist strijd tegen Feyenoord: 1-0. Politieke rel rond schorsing Cruijff duurt voort Volgens twee juristen Enith Brigitha blijft tegenstribbelen Opnieuw ritzege Thurau Een onvergetelijke reis. ERDAG 17 FEBRUARI 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS11/RH13 )or Matty Verkamman SCHEDE Feyenoord is periode van ernstig verval altijd niet te boven. Inte- ideel, de Rotterdammers nu ook uitgeschakeld voor KNVB-bekertoernooi. FC ;nte elimineerde de tot r de winterstop nog zo mame kandidaat voor de Istitel terecht: 1—0. FC ente, dat dit seizoen alles le bekerwedstrijd heeft ge speelde voor het eerst Is lange tijd een voortreffe- wedstrijd. Met name het bezette middenveld ijssen, Bloemberg, Müh- en de uitstekende aanval- Wildschut, waren Feye- rd te veel. Twente was zelfs in een trai- ikamp getrokken om zich op [apitale duel voor te bereiden, nu de voormalige topclub een derangs-rol in de competitie lit, was het bekerduel tegen noord van zeer grote waarde, s immers een noodzaak voor de itse voetbalstichting om vol- seizoen weer eens in een Euro- bekercompetitie mee te spelen, trainer Spitz Kohn tevoren nog 1: „Wanneer we door Feyen- worden uitgeschakeld, dan en we in ieder geval een jaar ten om weer een nieuwe kans uropa Cup-voetbal te maken, s voor ons zaak, om vier keer in ationale beker te exploderen". ibitieuze voornemen, kreeg in strijd gestalte. Met grote in- irden de zaken aangepakt, ion dat dan moest gebeuren een team, waar Van der Vall, Van Santen en Bos vanwe- isures in ontbraken. Boven- \as de immer zwoegende spits ïuring door de jeugdige Piet ut vervangen. Deze :hut, vorig seizoen nog speler FC Groningen, zorgde vroeg in "strijd voor het nodige en- iasme op de schaars bezette es (amper tienduizend ouwers). Een in de vijfde mi- door Sip Bloemberg opgezette bereikte Ab Gritter op de barvleugel. Diens voorzet be te Wildschut, die een moment zijn bewaker Harry Vos losge- - de bal fraai en hard achter touts te doelman Eddy Treytel sierde. rwente vond zodoende het dat het op 12 januari in de etitiewedstrijd tegen Feyen- in belangrijke mate miste. De rdammers wonnen die wed- onverdiend met 0-1; mede !ij een blunder van Epie Drost, ico Jansen in staat had gesteld scoren. und door die snelle voor- g, bouwde FC Twente in de helft aan een overwicht, oord, dat tot veler verrassing Ifim Jansen op het middenveld legonnen, kon nauwelijks te- and van enige allure bieden, over de drie kansen, die FC e zich in de eerste vijfenveer- ninuten nog verschafte is, knappe scoringspogingen 'rans Thijssen en Ab Gritter maal) kon Feyenoord geen rlijke situaties voor het tse doel creëeren. Feyenoord aide wel weer met een hartver- ende inzet, maar de potentiële kwam toch maar zelden aan pervlakte. loord nam Twente-doelman van Gerven zelfs in de vijfde it na rust pas voor het eerst op urrel. Vreijsen probeerde het net een afstandsschot, dat van n met moeite tot hoekschop 'erwerken. Vreijsen was toen ens, net als zondag bij Roda aar het middenveld terugge- Dat was het gevolg van fa- van Jan Verheijen te wisselen, ijen nam de positie van Vreij- n en Wim Jansen verhuisde het centrum van de verdedi- Het lag weliswaar nauwelijks Verheijen, maar Feyenoord in die gewijzigde samenstel- erker aan. Maar dat bleek het herp staande FC Twente niet ren. De rode formatie kreeg nde namelijk de gelegenheid de geliefde tegenaanval te spelen. Binnen het kwartier e dat twee kansen op. Eerst Theo Pahlplatz door. Wij Rijs- duwde de ex-international gelegenheid ruw van de bal. Isrechter Weerink liet ten on- de gele kaart in zijn zak. Even voerden Arnold Mühren en r in razend tempo een counter reytel wist toen nog met een igde actie een tweede goal te >men. t half uur had Frans Thijssen dstrijd definitief kunnen be- i. Een falikante misgreep van ansen bracht de frêle midden- plotseling vrij voor Treytel. edereen een simpele goal ver- Ie, schoof Thijssen de bal el voorbij de verkeerde kant e paal. Die kans stond trou- niet op zichzelf. Want tegen Uengs slordiger Feyenoord FC Twente meer mogelijkhe- een nog voordeliger marge. De beslissing valt in Enschede. Wildschut (tweede van links) heeft Treytel met een strak schot gepasseerd. Links Van der Korput en rechts Rijsbergen. Met de uiterst handige Wildschut als gangmaker, werd de Feyenoord- afweer constant voor problemen ge plaatst. Het was Twentes enige fout dat het surplus aan vorm niet in meerdere goals werd uitgedrukt. FC TWENTE—FEYENOORD 1-0 (1-0). 5: Wildschut 1-0. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouers: 11.000. FC TWENTE: Van Gerven; Van Ierssel, Drost, Overweg, Brugglnk; Thissen, Bloemberg, Müh ren, Wildschut, Gritter (Jeuring), Pahlplatz. FEYENOORD: Treljtel; Schneider, Rijsbergen, Van de Korput (Verheyen), 'vos; De Jong, Wlm Jansen (Emst), Kreuz; Vreysen, Nico Jansen, Van Deinsen. EINDHOVEN Ralf Edström heeft voor het eerst dit seizoen zijn grote waarde voor PSV volop bewezen. In de laatste seconde van de wedstrijd tegen Wageningen kopte hij PSV gis teravond toch nog naar een overwin ning 32, waarmee tenminste nog de eer van de Eindhovense club reddend. PSV knokte opnieuw met volle kracht tegen zichzelf. Een strijd die extra moeilijk was omdat Wageningen op portunistisch bekervoetbal liet zien. Dat was ook de enige keuze die trainer Frits Korbach had, maar dat zijn ploeg zo ver zou komen als het gister avond lang leek, kan hij nauwelijks verwacht hebben. PSV werd min of meer verrast door de agressieve Wageningers. Het lag dan ook helemaal in de lijn der verwach ting toen dat Wageningen nog brutaal weg de leiding nam ook. Het was Stanley Bish die na een kwartier doel man Jan van Beveren passeerde: 10. De Eindhovenaren hadden het er moeilijk mee, kwamen niet in hun spel maar uiteindelijk toch gelijk. Ralf Edström was de man die doelman Van Geffen, volgens de Wageningers in buitenspelpositie, passeerde. Overigens had diezelfde Van Geffen, de man die tot enkele weken geleden nog als af geschreven voor de voetbalsport gold wegens een knieblessure, een aantal uitstekende reddingen verricht. Na de rust bleef het spelbeeld gelijk. En weer was het Wageningen dat de leiding nam. De opnieuw opvallend sterk spelende Budding bracht Dick van der Wulp in stelling die 12 aan tekende. Uit een hoekschop van de te genvallende Willy van de Kerkhof was het daarna opnieuw Ralf Edström die voor de gelijkmaker zorgde. In de laatste seconden ging Wagenin gen tegen een op volle kracht aan stormende PSV toch nog ten onder. Van der Kuylen lanceerde Willy van de Kerkhof die de voorzet op maat gaf naar Edström di evoor 32 zorgde. In Utrecht voltrok zich wel de sen satie van uitschakeling van een ere- divisieploeg door een eerste divisie club. FC Groningen tekende voor de sensatie tegen FC Utrecht in een duel waarin de Utrechtenaren vrijwel steeds in de aanval waren, maar waar in de Groningers sterk op de counter speelden. Dat leverde voldoende ge vaarlijke situaties op. In de eerste helft bleef het nog ge lijk, met de beste kansen voor de Utrechters Van Maurik en Van Veen die echter stuitten op een voortreffe lijke doelman Azing Griever. In de negentiende minuut van de tweede helft viel de treffer waarvoor veel Utrechters vreesden. Op een pass van Jan van Dijk brak Peter Eimers ra zendsnel uit en passeerde doelman Istatov. Wat Utrecht daarna probeer de. het leverde buiten zeer gevaarlij ke momenten en een schot op de lat geen treffer op. MW plaatste zich ook bij de laatste acht van het bekertoernooi. Dat ge beurde gisteravond in stadion De Geuselt, waar het Tilburgse Willem n uiteindelijk met 2-1 verloor. Van onze sportredactie BARCELONA De storm rond de schorsing van Johan Cruijff is nog lang niet uitgewoed. Zeker nu de. zaak in het politieke vlak is getrok ken en de C. de F. Barcelona weer alom gezien wordt als een Cata laans symbool. De club heeft in middels officieel geprotesteerd te gen de straf. Maar verder hebben de leiders van Barcelona het on middellijke aftreden geëist van de voorzitter van de Spaanse voetbal bond, Pablo Porta. Barcelona heeft de bond vier dagen de tijd gegeven om de straf van Cruijff ongedaan te maken. De zaak draait rond de rode kaart die arbiter Melero op 6 februari tijdens de wedstrijd BarcelonaMa- laga uitdeelde aan aanvoerder Cruijff, nadat deze hem uitgeschol den zou hebben. Cruijff heeft dat steeds ontkend. Dinsdagavond nog zei hij tijdens de persconferentie waarop de nieuwste plannen van Barcelona in deze affaire werden aangekondigd: ,,Ik gedraag me al tijd als een heer, zowel op als bui ten het veld." Melero blijft echter bij zijn rode kaart. Op 6 februari speelden zich na het wegzenden van Cruijff de ergste ongeregeldheden sinds jaren rond een voetbalveld af. De scheidsrech ter moest in bescherming worden genomen, terwijl de politie pro beerde met harde hand het veld schoon te vegen. Daarbij raakten dertig mensen gewond. Inmiddels heeft de voetbalbond afgelopen zondag deden zich in Bilbao ook al rellen voor alle clubs opdracht gegeven om hekken rond bet veld aan te brengen. Cruijff werd voorlopig voor een wedstrijd geschorst, terwijl afgelo pen maandag de definitieve straf op drie wedstrijden werd bepaald. Barcelona heeft dat niet genomen. De schorsing kan immers vérstrek kende gevolgen hebben. Op 27 fe- Volgens de krant ABC moet Rinus Michels onmiddellijk naar Nederland terugkeren wegens zijn uitspraken. bruari wordt het sleutelduel tussen Atletico de Madrid en Barcelona afgewerkt. Johan Cruijff zou dan niet mee mogen spelen. In kringen van Barcelona wordt dat duel ook gezien als een van de redenen om de sterspeler voor drie duels uit te sluiten. Dat wakkerde de politieke strijd alleen maar aan. Vanuit Ma drid, zo concludeerde men, was de bond erop uit om Catalonië een voetbalkampioenschap te ontne men. Ook Rinus Michels liet dat in een verklaring die voor zijn doen ongewoon duidelijk was, blijken. Ook uit de verklaring die C. de F. Barcelona heeft uitgegeven nadat appel was aangetekend tegen de schorsing van Cruijff kon men dat opnieuw proeven. In die verklaring stond: Scheidsrechter Melero Guaza dient voor altijd het recht ontzegd te worden wedstrijden te leiden, omdat zijn optreden in Barcelona een belediging voor het spel" was. De groep scheidsrechters uit Castilië de streek rond Madrid die een verklaring uitgaf waarin men aankondigde niet langer be* reid te zijn te fluiten in Catalonië en Baskenland, dient gestraft te worden. Voorzitter Pablo Porta van de voetbalbond moet aftreden. Dat geldt ook voor de voorzitter van de scheidsrcchterscommissie José Plaza, wegens hun bemoeienis met de zaak. De regering moet actie onderne men om een einde te maken aan de huidige explosieve situatie en de spanningen tussen de clubs onder ling. Barcelona eist dat de zaak voor zaterdag is opgelost, maar men weigerde bekend te maken wat pre cies de sancties zullen zijn als de voetbalhond de schorsing van Jo han Cruijff handhaaft. Inmiddels hebben de kranten ver schillend gereageerd op dc straf voor Cruijff. In een krant in Barce lona werd hij getekend, hangend aan het kruis, maar de Madrileen- se krant ABC eiste dat dc politiek buiten de sport wordt gehouden. Er werd op aangedrongen dat Ri nus Michels terug moest keren naar Nederland wegens zijn uit spraken dat in Spanje de voet balsport nodig gedemocratiseerd moet worden. José Antonio Eguidazu, voorzitter van Atletico Bilbao, een club uit Baskenland, heeft alle begrip ge toond voor de reacties van Barcelo na. Hij zei dat de scheidsrechters uit Castilië wel degelijk de clubs uit Madrid bevoordelen. Hij ba seert zijn mening op het feit dat arbiter Guroceta in de ontmoeting Atletico BilbaoAtletico Madrid de speler Rojo 1 van de club uit Bilbao uit het veld zond nadat deze hem enkele malen toegesproken had. KNVB Beker Achtste finales: PSV-Wageningen MW-Willem II FC Twente-Fcyenoord FC Utrecht-FC Groningen Vrijdag: Roda JC-AZ'67 Zaterdag: De Graafschap-NAC Zondag: PEC-Telstar FC Den Haag-Excelsior 3-2 2-1 1-0 O-l DEN HAAG „Inschakeling van het strafrecht om de spelverruwing met name op het voetbalveld tegen te gaan, zal geen effect sorte ren". H. den Doelder en A. J. A. van Dorst, beiden wetenschappelijk me dewerker straf- en strafprocesrecht bij de katholieke hogeschool in Til burg stellen dit in een artikel in het Jongste nummer van het Nederlands Juristenblad. Alleen in extreme gevallen komen toepassing van artikel 300 van het wetboek van strafrecht (mishande- door Theo Reitsma AMSTERDAM De onenigheid tussen Enith Brigitha en de zwembond die wil dat zij in een ander merk badpak snel zal blijven, komt vandaag weer ter sprake omdat beide partijen een nieuwe bijeenkomst houden. Veel schot zit er niet in de zaak. De winnares van twee bronzen medailles tijdens de Olympische Spelen blijft namelijk volhouden: „Ik wil zwemmen in het badpak waarvan ik vind dat het het beste is." En dat is van een merk dat concurrerend is met het merk, dat uitgebracht wordt door de sponsor, waarmee de bond een contract aanging. De aanloop naar de nu op de spits gedreven moeilijkheden werd al voor de Olympische Spelen van 1976 on dernomen. Enith Brigitha: „Er is ie mand uit Engeland geweest om mijn maten te meten waardoor een goed badpak voor mij kon worden ge maakt. Hij nam mijn maten over mijn kleren heen", veroordeelt de zwemster dat moment nu. Zij bleek wel bereid om het badpak dat uitein delijk werd verstrekt aan te trekken en in wedstrijden te testen. Het oor deel is ook nu vernietigend. „Het zat niet strak, aan de bovenkanten kon het water gewoon naar binnen." Toch is er een ogenblik geweest tij dens de Olympische Spelen waarop Enith Brigitha haar eigen Arena spullen inruilde voor een Speedo badpak zoals de zwembond ook nu nog graag wenst. Om de eenheid in uitrusting te waarborgen startte zij tijdens de estafette in het badpak dat zij nu niet aanwil. De behoedzame pogingen om ook Nederlands topzwemster in het pak te krijgen van de Australische fabri kant leidden pas aan het eind van het vorig jaar tot luidruchtig ge stommel. Brigitha namelijk weigerde het contract te tekenen dat de bond haar en anderen toezond. En waar van ondertekening inhield dat zij gedurende vier jaar Speedo- materiaal aan zou trekken. „Zo maar ineens kregen we dat contract. Er was niet eens over gesproken. Er werd alleen duidelijk gemaakt dat bij een weigering internationaal con tact via de bond onmogelijk werd." De zwemster werd giftig en liet haar woede vertalen door de bemiddelaar, Lukkien, die zich later juridisch liet bijstaan door mr Smit. Lukkien han delt zonder winstbejag: de zwemster die nooit veel wijzer van haar sportroem is geworden kan zich de juridische bijstand veroorloven via een pro deo-regeling. Haar eerste raadsman is overigens momenteel met vakantie, waardoor mr Jonker de laatste weken op de proppen is gekomen om tegenover de zwem bond te staan. Het kort geding waarmee de partij van de zwemster heeft gedreigd lijkt enigszins naar de achtergrond ge schoven. Lukkien: „Wij zijn over tuigd van de winst die er in zit, maar we willen het niet graag aanspannen omdat Enith misschien daarna volle dig kapot zal gaan." Inmiddels wordt daarom meer gemikt op een arbitra ge-commissie binnen de zwembond die minder lawaai maakt bij het vaststellen van het recht om te zwemmen in een badpak van zijn of haar keuze. Het tegenstribbelen van Brigitha waardoor het sponsorcontract van de KNZB op de tocht staat, wordt uitgelegd als bewijs van het vermoe den dat zij geld ontvangt van Arena om dat merk te blijven dragen. „Ie dereen die dat denkt zit helemaal fout. Ik word niet betaald." Een an dere redenatie zou overigens het ein de van de zwemster betekenen, aan gezien zij dan de amateurregels zou hebben overtreden, hetgeen uitslui ting tot gevolg heeft. Ung) en de artikelen 307 en 308 (cul- poos misdrijf) in aanmerking, aldus de schrijvers, die de toepassingsmo gelijkheden van deze strafbepalin gen op misdragingen op het sportveld uitvoerig analyseren. Zij menen verder dat het tuchtrecht, zoals dat bij sportbonden en -verenigingen bestaat, momenteel voldoet. „Er is geen reden tot het Instellen van een „wettelijk" tuchtrecht over te gaan, omdat de tuchtrechter in principe reeds de taak van de strafrechter vervult, en zelfs beter vervult, aldus Den Doel der en Van Dorst. Voor sommige sporten zal men, al dus de beide wetenschappelijk wer kers, veilig mogen aannemen, dat de tegenstanders elkaar (stilzwijgend) toestemming hebben gegeven tot .mishandeling", in het bijzonder bij vechtsporten en wellicht ook bij een sport als rugby. BIJ andere takken van sport zal deze toestemming misschien wat moeilijker te constru eren zijn, al zal dat in de praktijk niet zo heel veel problemen hoeven op te leveren als onder toestemming ook begrepen wordt het deelnemen aan een wedstrijd ln een tak van sport waarvan men de mate van hardheid kent en deze, blijkens het deelnemen, aanvaardt. VOETBAL Ipswich Town heeft de leiding tn de eerste divisie van Engeland overgeno men van Liverpool. Op eigen teneln won Ipswich de Inhaalwedstrijd tegen Norwich Town met 5-0. Voorts versloeg Middlesbrough met 3-0 Arsenal TENNIS Betty StOve heeft zich geplaatst voor de tweede ronden van het tennistoer nooi te Los Angeles. De Nederlandse had het ln haar partij tegen de Amerikaanse Jane Stratton niet gemakkelijk: 7-5. 6-4. WIELRENNEN De 61ste editie van de Ronde van Belgis zal, met als vertrekpunt Bergen, van tien april tot en met 14 april worden gehouden. Zeven ploegen van acht renners zijn al gecontracteerd. Daaronder bevindt zich ook de ploeg van Peter Post. 8AN ROQUE De Westduitser Dieter Thurau, rijdend voor de ploeg van Peter Post, heeft ook de vijfde etappe van de Ronde van Andaluslë gewonnen. Thurau ging ook in de vier voorgaande etappes als eerste over de meet. Op het cir cuit van aankomst ln San Roque won de Westduitser de sprint van zijn landgenoot Klaus-Peter Thaler en de Italiaan Gavazzl. De 48 renners werden kort na de start al geconfronteerd met de be klimming van de Oecenas Borra- chas Vore. De Spanjaard Mayoz kwam als eerste boven, gevolgd door de Belg Verschuere, Bert Pronk en het langgerekte peloton. De eerste bonificatie-sprint werd ge wonnen door Suarez. De uitslag van de vijfde etappe Is: 1. Thurau (WD1), 117 kilometer van Ronaa naar San Ro que ln 2 uur 56 minuten en 35 seconden, 2. Gavazzl (Ita) zt. 3 Thaler (WD1) zt, 4. Chinettl (Ita) zt, 5. Perurena (Spa) zt. 6. Suarez <8pa) zt. Het algemeen klassement Is: 1. Thurau 15 uur 45 minuten en 4 seconden, 2. Perurena op 1,25, 3. Verplancke (Bel) op 1.34, 4. Kuiper (Ned) op 1J6,5. Oonzales-Linares (Spa) op 1.36,6. Oavaz- zi op 2.00, 10. Lubberdlng (Ned) op 2.13, 22. Pronk (Ned) op 2.57, 28 Knetemann (Ned) op 3.34. 40. Van den Hoek (Ned) op 10.52. OVERTENTtE ENITH BRIGITHA mikken op arbitrage Momenteel traint Enith Brigitha ge woon door en start zij hier en daar in nationale wedstrijden. Er is trou wens weer enige tijd voor onderhan delingen want de eerst volgende in ternationale wedstrijd waar naar wordt uitgekeken ls in maart in Bremen. De Gordel van Smaragd wacht. Java, Bali én Sumatra zien. Paleis „Buitenzorg" bezoeken. Op 'n koffieplantage logeren. Borobudur, Tobameer en Bukittinggi. En nog veel meer25 Fantastische dagen. Verblijven in goede hotels. In april, mei, augustus of september, 'n Droomreis tegen de nuchtere, lage prijs van f 4.450,-. Bel 023-280659 voor uitgebreide documentatie of ga naar één van de Amro Banken met dit vignet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13