i Meer invloed nodig voor tegengaan vuile Rijn Nederlandse parlementariërs over conferentie: Nieuwe nationale kruisvereniging neemt taken over Meldingscentrum „vliegende schotels" Nieuwe premier Joegoslavië Kamerleden willeic wijziging akkoord met Zuid-Afrika Verhoging boetes voor verkeersfouten 10,-12,- 1 \^E- Wr-W^i /Ik CaotattcAitaT WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977. BINNENLAND Trouw/Kwartet Van on2e parlementsredactie DEN HAAG Het Nederlandse parlement wil een betere Internationale parlementaire controle op de activiteiten voor het tegengaan van de Rijnvervuiling. Dat is het belangrijkste doel, dat de Nederlandse parlementaire delegatie zich heett gesteld voor de Interparlementaire conferentie van Rijnoeverstaten, die volgende toeek op initiatief van Nederland in Den Haag gehouden wordt. De Nederlandse delegatie, die be staat uit leden van de Eerste en Tweede Kamer en representatief is voor de belangrijkste politieke stro mingen, heeft er goede hoop op dat er aan het eind van de tweedaagse conferentie een algemeen gesteunde resolutie kan worden aangenomen, die als uiteindelijk effect zal hebben dat de invloed van de diverse parle menten op het tegengaan van de Rijnvervuiling aanzienlijk wordt vergroot. De voorzitter van de Nederlandse parlementaire delegatie. Tweede Kamerlid dr. Jan Terlouw, noemde de huidige controle die de diverse parlementen op het Rijngebeuren kunnen uitoefenen onbevredigend. Hij zei dat een slotconclusie, waarin gepleit wordt voor uitbreiding van die controle, voorzichtig dient te worden geformuleerd, omdat die controle toch altijd via de diverse landsregeringen zal moeten blijven geschieden. Als er inderdaad een in terparlementaire commissie komt die controlerend toezicht gaat hou den op de Rijnproblematiek is dat volgens Terlouw uniek voor Europa. De Nederlandse parlementaire dele gatie is zo hoopvol gestemd over de conferentie omdat de schriftelijke standpunten, die de delegaties uit Frankrijk. Zwitserland, Luxemburg en West-Duitsland deze week naar Den Haag stuurden, daartoe aanlei ding geven. Eerste Kamerlid mr. H. Versloot daarover: „Er blijkt een gro tere belangstelling voor de belangen van het milieu dan voor de vraag hoe de eigen economie het snelst kan .groeien". Volgens dr. Terlouw is het enthousi asme uit andere landen voor de Ne derlandse conferentie groter dan was verwacht „Dat blijkt al uit het feit dat twee landen. Frankrijk en Luxemburg, hun parlementsvoorzit ters hebben afgevaardigd", aldus dr. Terlouw. Van een verslaggever ARNHEM Een ondereoek dat een werkgroep van de No- bovo (Nederlands onderzoek bureau voor ongeïndentificeer- de vliegende objecten) heeft ingesteld naar het in de eerste Kerstnacht waargenomen vlie gende verschijnsel boven de vliegbasis Deelen, heeft opge leverd dat de waarnemers waarschijnlijk een overko mend vliegtuig en later twee in waarnemingsrichting aanwezi ge sterren hebben gezien. De meerderheid van de ge meentelijke politiekorpsen heeft positief gereageerd op het verzoek van de werkgroep van de Nobovo om binnenko mende meldingen van vreem de luchtverschijnselen bij de politie aan te geven. Eerder was deze toezegging al gedaan door de Koninklijke Mare chaussee en het Korps Rijkspolitie. De Novobo wil de meldingen op wetenschappelijke wijze verzamelen, classificeren en onderzoeken. Volgens een woordvoerder van de werkgroep bestond alleen nog in de Verenigde Staten een dergelijke samenwerking tus sen onderzoekers en de politie. De conferentie wordt volgende week donderdag en vrijdag gehouden in de vergaderzaal van de Eerste Ka mer in Den Haag. Vrijdag bezoeken de parlementariërs waterstaatkun dige werken in Krimpen aan den LJssel en Gouda. Van een verslaggever UTRECHT De „nationale kruis vereniging" die gisteren is opge richt, zal over enkele weken alle taken overnemen die tot nu toe door het nationaal centrum voor kruis werk en de drie „oude" landelijke verenigingen zijn vervuld. De natio nale vereniging neemt ook alle rech ten en plichten over, waarna het centrum en de drie verenigingen in liquidatie gaan. Tot dusver kende Nederland drie kruisverenigingen: het Groene Kruis (algemeen), het Wit-gele Kruis (rooms-katholiek) en het Oranje- Groene Kruis (protestants- christelijk). De samenwerking tus sen deze drie organisaties is de laatste jaren (landelijk, provinciaal en plaatselijk) steeds beter gewor den. In de jaren zestig vormden ze samen een stichting waarin ze hun bureaus samenvoegden. Ook in het land is de fusie tussen de drie al een eind gevorderd. In 1970 waren er nog 1677 plaatselijke kruis verenigingen. nu zijn er omstreeks duizend. In de meeste plaatsen werkt nog maar één gefuseerde kruisvereniging of hebben de be staande kruisverenigingen een stichting gevormd, waarbinnen ze samenwerken. In Zeeland bijvoorbeeld zijn alle plaatselijke kruisverenigingen bij voorbeeld opgegaan in tien regio- verenigingen. In zuid-oost-Drente hebben in Januari twaalf plaatselij ke verenigingen samen één grote, nieuwe kruisvereniging gevormd. In 1970 bestonden er 31 provinciale kruisorganisaties. Nu is er per pro vincie nog maar een, met uitzonde ring van Overijssel waar twee regio nale verenigingen zijn opgericht. De nieuwe nationale kruisvereni ging omvat meer dan tien duizend werknemers, die (nog steeds) in dienst zijn van ongeveer negenhon derd werkgevers. Maar de herstruc turering gaat gestaag verder aldus een woordvoerder. Dat vergt wel tijd, omdat kruisverenigingen orga nisaties zijn met een traditie van meer dan een eeuw. BELGRADO (AFP) De 51-jarige Veselin Djoeranovic zal premier van' Joegoslavië worden. Hij is door de betrokken organen van de commu nistische partij aangewezen als eni ge kandidaat en zal zeker worden benoemd door het parlement. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drie leden vans PvdA-fractie in de Tweede Kan( hebben de ministers Van der Sta (buitenlandse zaken) en Van Keri nade (onderwijs) gevraagd reeds r een andere uitvoering te geven aT het culturele akkoord met Zuj Afrika. De Kamerleden Van der Hek. Beek en Voogd wijzen er in schril ia lijke vragen aan de bewindslied j, op dat een koerswijziging in de c n turele betrekkingen nodig is om een later tijdstip een zinvolle bec% deling mogelijk te maken van 1 J akkoord. Ze vinden vooral dat d regering het akkoord mi dienstbaar moet maken aan de d< 'j de regering voorgestelde kritisc ir1 dialoog met Zuid-Afrika. r Van een onzer verslaggevers ARNHEM Vooral met het oog op de geldontwaarding zullen geldboe tes op overtredingen binnenkort v erhoogd worden. De boetes op ver keersovertredingen zijn met ingang van 1 januari al verhoogd. In een aantal gevallen bedraagt de verho ging niet minder dan twintig tot ruim dertig procent. Bij de vaststelling van de nieuwe tarieven voor verkeersovertredin gen. zoals die aan de officieren van justitie ter beschikking worden ge steld. is ook rekening gehouden met de mate waarin een overtreding schadelijk lean zijn. Die schadelijkheid is afgewogen door de Verkeerscommissie van het openbaar ministerie, waarvan de Arnhemse advocaat-generaal mr. J. M. 8champers voorzitter is. De voor stellen van de commissie zijn voor gelegd aan en goedgekeurd door de vijf procureurs-generaal in Neder land. Zo is overwogen dat het buiten de bebouwde kom schadelijker kan zijn zonder licht te rijden dan bin nen de bebouwde kom. Ook de op vatting dat het toch wel schadelijk kan zijn door rood licht te rijden, is in een verhoging van de boete tot uitdrukking gekomen. De boetes op verkeersovertredingen waren voor het laatst verhoogd in 1973 Het is de bedoeling voortaan alle tarieven om de twee Jaar te herzien Ze worden niet openbaar gemaakt, omdat de procureurs generaal de rechter zoveel mogelijk de vrijheid willen la» van de tarie ven af te wijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12