olitie trainen n omgaan met minderheden „Wiar haal ik 't geld vandaan om mijn voortaden en debiteuren te financieren?" Rabobank Q Nieuw onderzoek in zaak van Vermaning ■olitieke problemen over onteigeningswet Trachten Surinamers onderzocht Keulse hoogleraar ingeschakeld Amalrik wil steun voor oproep Carter Milieuorganisaties in beroep over Amer-8 centrale Antwoorden van de Rabobank op vragen van detaillisten en groothandelaren. In de detail- en groothandel stijgen de loonkosten vaak sneller dan de brutowinst. Daardoor wordt het steeds moeilijker om uw bedrijfsgroei uit eigen middelen te financieren. Zo zitten detaillisten en groothandelaren met de financiering van hun kostbare voor raden. Voor grossiers komt er nog bij, dat ze vaak gedwongen zijn afnemers krediet te geven. Ook daarvoor is geld nodig. Waar haalt u dat geld vandaan? Uitgekiend financieringsplan. Ook de kosten van de financiering zetten uw winstmarge onder druk. Daarom moet uw financieringsplan erg goed doordacht zijn en precies op maat. De Rabobank is op dit terrein de adviseur bij uitstek. Want 1 op de 4 detaillisten/groothandelaren is al cliënt bij onze bank. En met onze 3100 kantoren over het hele land kennen we overal de plaatselijke omstandigheden. Vooral voor detaillisten is dat van groot belang. Speciale brochure voor ondernemers. De Rabobank kan erg veel bete kenen voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Wat allemaal, dat hebben we op een rijtje gezet in een leesbare en overzichtelijke brochure. Die ligt voor het meenemen bij elke Rabobank. Stap er eens binnen. Kunt u meteen eens praten over bijv. üw t voorraad en üw de biteuren. Doen. va" JDAG 15 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 an een onzer verslaggevers MSTERDAM - „Dat de politieagent wordt getraind in wetsken- s, wapengebruik en andere vaardigheden is noodzakelijk, instens even noodzakelijk is dat zijn beroepsopleiding niet het iidige karakter van een eenzijdig opgezette stoomcursus be- audt, maar een bredere en meer diepgaande vorming biedt aarin ook algemene maatschappelijke oriëntatie, psychologie, n kennis van de culturele achtergrond van minderheidsgroepen n evenredige plaats inneemt." it schrijft Margreet Luning in haar udie „Politie en Surinamers", aarmee zij verslag doet van een iderzoek naar de houding van de ;terdamse immigranten. Zij ver- itte dat onderzoek in 1974 erl 75. in het kader van de docto- alstudie culturele antropologie n de Universiteit van Amsterdam. argreet Luning concludeert voor- Ehtig dat de klachten van Surina- ers over vooroordelen bij de politie raarschijnlijk niet ongegrond" |n. Maar zij voegt daaraan toe dat it niet aangaat „speciaal de politie staat van beschuldiging te stel- In haar studie toont ze aan dat houding van de gemiddelde poli- :man jegens Surinamers niet af- jkt van die van de gemiddelde fderlander. Het lijkt „in het geheel et af te wijken van dat van de tsoelijke burger". m een vergelijking te kunnen trek- onderzocht zij niet alleen de Drmen van de politie, maar ook die an een „controlegroep", bestaande t trambestuurders, buschauffeurs controleurs die werkzaam zijn bij Gemeentelijk Vervoersbedrijf uVB) in Amsterdam. Ook deze VB-ers komen beroepshalve veel et Surinamers in aanraking. burgers raakt. Een politieman draagt een grote verantwoordelijk- neid in de samenleving. Hij moet wet en orde handhaven en wetsover treders opsporen. In die condi ties kan een politieman onder hoogspanning, die bevooroordeeld is jegens Surinamers. beoordelings fouten maken met dessastreuze ge volgen.' De politie, vindt Margreet Luning, moet grondig worden voorbereid op haar taak met minderheidsgroepen, zoals Surinamers. om te gaan. Zij vindt dat daaraan wel het een en ander ontbreekt, gezien de duur en het karakter van de opleiding voor politieagenten. Criminoloog trekking beide milieus hoorde zij zowel egatieve als positieve uitlatingen ver Surinamers. De sterk negatieve itlatingen, schrijft zij, hadden oms „een duidelijk racistische trekking", zowel bij de politie als ij de controlegroep. „Dit wijst er- voegt zij eraan toe, „dat voor- rdeel op grond van huidkleur lans manifest wordt, in weerwil de normen die hier te lande :den beleden." [fljnvel zij de politie niet „in staat van beschuldiging" wil stellen, is lögreet Luning wel van mening dat 'vergelijkbare beroepsgroep' •oordelen kan hebben, die poli- imannen zich eigenlijk niet kun- permitteren. 'Vooroordeel bij de ilitie', schrijft zij. 'betekent op zijn it een 'bedrijfsrisico' dat alle In haar studie verwoordt zij, met diens uitdrukkelijke toestemming, de kritiek van een criminoloog die les geeft aan toekomstige politie functionarissen. De opleiding voor de geüniformeerde politie, aldus de ze ingewijde, behoort zodanig te zijn dat de cursisten worden opgeleid voor het dagelijks contact met een gevarieerd publiek. „Aan de hier voor bitter noodzakelijke gespreks- training", zo citeert Margreet Lu ning hem dan verder, „wordt op de politiescholen nauwelijks iets ge daan; laat staan aan een behoorlijke voorlichting over minderheden in de samenleving". Zelf voegt zij daar aan het slot van haar studie aan toe; „Ook kennis van de culturele achtergrond van minderheidsgroepen behoeft niet per se tot sympathie en begrip voor die minderheidsgroepen te leiden. Het lijkt mij echter dat onbekend heid met de leefwereld van minder heidsgroepen zéker niet bevorder lijk is voor een goede verstandhou ding, maar juist alle kansen schept voor negatieve stereotypering en vooroordeel". „Politie en Surinamers" is een uitga ve van het Antropologisch- soclologisch centrum (afdeling cul turele antropologie) van de Univer siteit van Amsterdam. f Vervolg van pagina 1 grondpolitiek-voorstellen van het binet Den Uyl behelzen twee wets- ütwerpen. Het eerste regelt het Spanning Jorkeursrecht van gemeenten bij inkoop van grond. Dit wets- itwerp wordt in de kamer verde- igd door minister Gruijters, olkshuisvesting en ruimtelijke or- fning, D'66) en er worden niet veel ilitieke moeilijkheden over ver acht. afgelopen vrijdag die nota gereed te hebben. et tweede wetsontwerp wijzigt de iteigeningswet zodanig dat het >or de overheid te vergoeden be- ag bij onteigening voortaan wordt fbaseerd op de gebruikswaarde van ond of onroerend goed. Dit wets- itwerp is ondertekend door minis- r Van Agt (justitie, KVP). Over dit etsontwerp dreigen nu politieke oblemen. die er ook de ooizaak &n zijn dat het kabinet niet op tijd laatste benodigde gegevens aan Tweede Kamer heeft toege- uurd. m neens het doel van het omstreden etsontwerp zijn de regeringsfrac- es in de Kamer het niet oneens: het wrkomen van het incasseren van gerechtvaardigde meerwaarde, ie ontstaat door overheidshande- n. Over de uitwerking daarvan be- aan echter principiële verschillen, et kabinet stelt voor om voortaan onteigening alleen de ge- ruikswaarde te vergoeden, dus de aarde van de grond, gebaseerd op et gebruik dat er op dat moment m gemaakt wordt. De CDA-fracties inden dat echter niet genoeg, en nden dat bij die gebruikswaarde e negatieve ontwikkelingsschade Ifie de eigenaar lijdt, opgeteld moet Porden. |P deze kwestie staan nu in feite 'inister van justitie Van Agt, tevens 'DA-lijsttrekker. en de CDA- m acties in de Tweede Kamer tegeno- er elkaar. Omdat een Kamerbehan- eling onder die omstandigheden in 13 e maanden voor de verkiezingen een aanlokkelijk perspectief is, °rdt nu geprobeerd om de nota aar aanleiding van het eindverslag '°g wat tegemoet te komen aan de l 'ertsen van de CDA-fracties. Dat die °ging in het kabinet weer proble- 'en oplevert blijkt uit het feit dat n et kabinet er niet in is geslaagd om Aanzienlijke tegemoetkomingen aan hetCDA-fractiepstandpunt wor den overigens niet verwacht. Daar om neemt in Den Haag de spanning toe over de vraag of de voorstellen voor grondpolitiek wel een meerder heid in de Tweede Kamer zullen ha len. Voor zo'n meerderheid is nodig dat een goed deel van de CDA- fracties voor de wetsontwerpen stemmen. In de ÓDA-fracties is men trouwens ook intern verdeeld over de grondpolitiek. Er zijn principiële tegen- en voorstanders van de grondpolitiek. De CDA-inbreng voor het eindverslag was in ontwerp voor namelijk door de tegenstanders op gesteld, en in eerste aanleg nog aan zienlijk afwijzender dan de versie waarover Van Agt zich nu buigt. Dat eerste ontwerp werd door de plenaire CDA-fracties bijgeschaafd. Omdat het wetsontwerp straks in de Kamer verdedigd zal worden door CDA- voorman Van Agt wordt er in CDA- kringen op gespeculeerd dat straks uiteindelijk de principiële voorstan ders van grondpolitiek samen met de Van Agt-aanhangers in de fractie een ruime meerderheid zullen vor men. Bij complicaties gedurende de Kamerbehandeling kan echter, zo taxeert men. de stemming ook goed deels omslaan. Verkiezingen Behalve onzekerheid over de haal baarheid van dit hervormingsvoor stel is nu de onzekerheid toegeno men over de vraag of de vier hervor mingsvoorstellen van het kabinet (ondernemingsraden, vermogens- aanwasdeling, investeringsrekening en grondpolitiek) door dit uitstel nog wel voor de komende verkiezingen van 25 mei door de beide Kamers kunnen zijn behandeld. Zoals be kend is dat een voorwaarde die PvdA-fractieleider Van Thijn heeft gesteld aan verdere regeringssamen werking met het CDA. De Kamer zal nu, nadat de regeringsstukken over de grondpolitiek binnen zijn, op nieuw een datum voor Kamerbehan deling bepalen. Die stukken kunnen, zo deelden woordvoerder van de mi nisterie van volkshuisvesting en jus titie mee, deze week nog wel op zich laten wachten. door Jan Sloothaak ASSEN Er komt een nieuw onderzoek in de zaak Tjerk Vermaning. De rechtbank in Assen heeft gistermorgen naar voren gebracht dat het gerechtelijk onderzoek, dat twee jaar geduurd heeft, onvoldoende is geweest. Er moet naar worden gestreefd om op 3 juni een nieuwe zitting te kunnen houden. Amateur-archeoloog Tjerk Vermaning (links) na het voorlezen van het vonnis in gesprek met prof. dr. ir. Doeko Goosen (rechts). De voorlopige uitspraak is kennelijk wel naar zin van de heren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De naar Nederland uitgeweken Russische dissident Amalrik heeft gisteren een beroep gedaan op premier Den Uyl om de oproep van de Amerikaanse presi dent Carter over mensenrechten in de Sowjet-Unie te ondersteunen. Amalrik deed dat in een drie kwar tier durend gesprek met de premier. Volgens de Russische dissident kan het Westen het meest bereiken door onverdeeld de oproep van Carter te steunen. Als Carter vanuit West-Europa geen steun krijgt, betoogde Amalrik na afloop van het gesprek met Den Uyl, kan dat in Rusland worden uitge legd als een teken van zwakte. Amalrik reist morgen naar Parijs waar hij een ontmoeting hoopt te hebben met de Franse president Gi- scard d'Estaing, en daarna naar Bonn voor een gesprek met Westduitse bewindslieden. Ook op hen wil Amalrik een beroep doen Carters oproep te ondersteunen. Bromfietser omgekomen Van een verslaggever FIJNAART De negentienjarige Gerard J. van Ham is in zijn woonplaats Fijnaart (N.Br.) om het leven gekomen bij een verkeerson geluk. Hij kwam met zijn bromfiets op de Oude Heiningse Dijk in bot sing met een personenauto. De rechtbank vindt het noodzakelijk dat prof. dr. G. Bosinski van de uni versiteit in Keulen bij het onderzoek wordt betrokken. De Keulse hoogle raar is tijdens de vier dagen durende rechtszaak tegen de amateur- archeoloog Tjerk Vermaning, die er van wordt verdacht vervalste arche ologische voorwerpen te hebben ver kocht. ook al genoemd door de raadsman mr. G. Doornbos. Volgens de rechtbank-president mr. C. J. Vliek heeft prof. Bosinski zich in een telefonisch contact met de rechtbank in beginsel bereid ver klaard de stenen van Vermaning te onderzoeken. De hoogleraar is speci alist op het gebied van het midden- paleolithicum, de periode (om streeks 50.000 jaar geleden) waarin de vondsten van Vermaning zijn ge dateerd. Tjerk Vermaning toonde zich giste ren meteen al ingenomen met het tussenvonnis. „We krijgen nu einde lijk gelijke kansen voor de verdedi ging," zei ons de amateur- archeoloog. „Ik was eerst bang dat het vonnis vrijspraak wegens gebrek aan bewijs zou zijn." De heer Vermaning vindt het inscha kelen van een specialist uit het mid- den-paleothicum een goede zaak, „maar." zo meent hij tevens, „Bo sinski is natuurlijk ook maar weer een van de vele archeologen." Intus sen zijn de deskundigen die aan de kant van Vermaning staan met een eigen onderzoek begonnen. Onder meer de getuigen a décharge prof. dr. Ir. D. Goosen en ir. C. J. Franssen werken hier aari mee. Drs. Durk Stapert, de medewerker van het biologisch-archeologisch in stituut (BAI) te Groningen die het belastende rapport schreef, zei het inschakelen van prof. Bosinski „ver standig" te vinden. HILVERSUM - De Stichting Na tuur en Milieu, de Brabantse milieu federatie en de Vereniging voor Mi lieubeheer en Leefbaarheid West- Brabant zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van gede puteerde staten van Noord-Brabant om de bouw van de Amer-8 centrale in Geertruidenberg niet op te schor ten. De milieu-organisaties hadden om opschorting gevraagd wegens het ontbreken van vergunningen. Zij hebben de raad van State nu een voorlopige voorziening gevraagd waardoor de bouw alsnog onmiddel lijk moet worden stil gelegd. nriÜa, uit het "Het is verleidelijk om terug te vallen op leverancierskrediet. Maar als je het goed bekijkt is dat niet goedkoop. Je verspeelt namelijk prachtige kortingen voorkontant. Graag ontvang ik de brochure voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. (Firma) naam Terattentie van Adres Plaats U kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongcfrankeerd zenden naar De Centrale Rabobank. Antwoordnummer 700, Eindhoven. geld en goede raad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9