Dierenmishandeling nog niet strafbaar Pronk en 't CDA De tekening v a n een ez er TERDER 3 aste aanstelling voor evangenispredikant Kamer neemt het op voor Ned. Kamerorkest Commentaar edenkelijke kant ornhertliga praat met Zeevalking Kameragenda duur eitje wurgslang vinden ze die stad terug? king kong inhoudend icht •■I iOAG 15 FtBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet rechtbank in Assen heeft beslist er een nieuw onderzoek moet ^-r4men in de zaak tegen de amateur- :heoloog Tjerk Vermaning. Er £-5 rdt een Duitse hoogleraar specia al ingeschakeld. De rechtbank kon liicht moeilijk anders handelen, iar toch zit er ook aan een nieuw derzoek een bedenkelijke kant. et gevaar is niet denkbeeldig dat er soort scheidsrechterseffect ont- at. Er wordt een nieuwe speler gevoerd die het verlossende lord moet spreken. Die rol be- echter te worden voorbehou- n aan de rechtbank zelf. '-frp rol van de deskundigen in deze ik is toch al niet erg sterk ge- Eerst maken de mensen van biologisch archeologisch insti- it te Groningen en van enkele erz<jisea de blunder dat zij archeolo ge vondsten gedurende meer n tien jaar niet intensief op hun itheid onderzoeken. Als één me- p^werker van dat instituut dan ach- if tot de conclusie komt dat het vervalsingen zou gaan, wordt dat meteen klakkeloos aan- ird. De geleerden die eerst Vermanings vondsten bejubelden hebben tijdens het proces in Assen in koor be zongen dat zij zich baseren op de specifieke deskundigheid van die ene medewerker. Ook een derde partij is niet al te zorgvuldig te werk gegaan. De aan klacht die heeft geleid tot aanhou ding en voorgeleiding van Verma ning is namelijk ingediend door het provinciaal bestuur (tevens mu seum-bestuur) van Drente. Men kan zich afvragen of een verantwoorde lijke overheid niet al te gamakkelijk een man, aan wie men eerst een culturele prijs en geldmiddelen toe kende voor zijn verdiensten, heeft laten vallen op grond van een onder zoek van één wetenschapper. Het meest belangrijke is wellicht nog dat Tjerk Vermaning vrijwel zeker de verliezende partij zal zijn. Hij blijft het aureool houden van de vervalser, hoe het definitieve vonnis ook zal luiden. Waar blijft Coppes (PPR) met zijn wetsontwerp? Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PPR heeft de naam voor de rechten van het dier op te komen. Bio industriëlen en dierenmishandelaars hebben van deze pfttij weinig goeds te verwachten. De partij laat het niet bij woorden, maar gaat ook tot daden over. Zo kondigt het PPR-Tweede Kamerlid Dolf Coppes op gezette tijden en bij voorkeur op dierendag sinds mei 1974 aan dat hij met twee initiatief- ontwerpen zal komen om het dier eindelijk de positie te geven waar het recht op heeft. een onzer verslaggevers f >SEN Staatssecretaris ;zi|evalking van Justitie heeft gevangenispredikant W. W. Hoekert een vaste aanstel- l gegeven, maar hij heeft in midden gelaten waar de ninee te werk zal worden gfBteld. langs ontstond in het Huis van Tiwaring te Assen onrust toen gede- eerden er achter kwamen dat di- :teur H. Nieboer aan de staatsse- taris had geadviseerd de gevange- ipredikant geen vaste aanstelling geven. »k in kerkelijke kring is aandacht ~br het vraagstuk. Behalve de elf "edikanten in Assen die vinden dat positie van de gevangenispredi- W principieel moet worden beke- l heeft ook het moderamen van If Hervormde Kerkvergadering in i provincie Groningen een brief ge schreven aan, de staatssecretaris. „Wij hebben er daarin op gewezen dat dominee Hoekert verantwoord pastoraat heeft bedreven in Assen", aldus dominee F. Mooi te Haren. De hoofdgevangenispredikant domi nee C. F. Brüsewitz zal de zaak be spreken met de interkerkelijke com missie voor inrichtingen van justitie. „Wij van onze kant hebben tot nu toe steeds geprobeerd er geen conflict tussen kerk en staat van te maken", aldus dominee Brüsewitz. Deze haakt hiermee in op de brief die de elf predikanten in Assen aan de interkerkelijke commissie hebben gezonden, waarin zij de principiële vraag aan de orde stellen wie het nu eigenlijk voor het zeggen heeft over het kerkelijk pastoraat, de kerk of het ministerie van justitie. Dominee Brüsewitz vindt dat het gevaar be staat dat de zaak op de spits gedre ven wordt. Hij meent dat een voor zichtige benadering op het ogenblik de beste manier is, „omdat er poli tiek voor de kerk op het ogenblik in Nederland weinig te halen valt". Wijziging van de wet is volgens hem hard nodig. De mishandeling van dieren, althans het strafbaar zijn daarvan, is geregeld in de artikelen 254 en 455 van het wetboek van strafrecht. Dat is nogal merkwaar dig, omdat deze artikelen vallen on der de overtredingen tegen dezeden. Dat wil zeggen dat de overtreder niet aangeklaagd en bestraft wordt om de pijn of het leed die hij het dier aandeed, maar vanwege het feit dat andere mensen door de dierenmis handeling geschokt werden. Coppes wil de wet nu zo veranderen dat het mishandelen van het dier op zichzelf strafbaar wordt. Gemakke lijk is dat niet want daarvoor moet het dier juridisch als persoon aange merkt kunnen worden en dat geeft dus enige problemen. Behalve de wijziging van de artikelen uit het wetboek van strafrecht heeft Coppes ook aangekondigd een geheel nieu we wet op de dierenbescherming te willen indienen. Ook dat is geen ge makkelijke opgave. De wet zal regels moeten stellen voor de behandeling van dieren in asyls, in huis en met name ook bij de boer en in de bio- industrie. Dierenvervoer Ondanks het feit dat boeren en bio- industrie financieel belang hebben bij een redelijke behandeling van hun vee, bestaat er toch nog veel dierenleed in die sectoren. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de regelmatige be richten over varkenssterfte tijdens het vervoer. Nu behandelt de Kamer deze week een wetsontwerp om de controle op dat vervoer te verbete ren. Tegelijk met een Europese over eenkomst op internationaal dieren vervoer, legt de regering de Kamer een voorstel voor om de vele ver schillende regelingen voor het die renvervoer samen te brengen en de controle op de naleving in handen te geven van de vee-artsenijkundige dienst van het ministerie van landbouw. Paarden, koeien en var kens zullen, volgens het wetsvoor stel, voortaan eerst door een arts gekeurd moeten worden alvorens ze vervoerd mogen worden. Slechts kleine stap pen kleine stap op de goede weg, maar toch heel wat minder dan Cop pes wilde. Vandaar gisteren de vraag aan het PPR-Kamerlid waar hij nu met zijn voorstellen blijft. De verkie zingen komen naderbij en Coppes heeft al aangekondigd niet meer in de Kamer te willen terukeren. He laas er is dus haast bij. De vorige Dierendag (4 oktober) kondigde de PPR nog aan dat de wetsvoorstellen zeker voor kerstmis zouden komen, maar helaas, ook op dit moment blijkt het Kamerlid nog niet zover te zijn. Coppes heeft nog wel goede hoop voor 25 mei met iets te komen, maar zijn medewerkers hebben daar wei nig vertrouwen in. „Er is", zeggen zij, „de laatste tijd nauwelijks nog aan deze zaak gewerkt. Ze hadden het ook zo druk met alle moeilijkheden rond de PvdA-PPR samenwerking en de uitbreiding van de ultra centri fuge fabriek in Almelo. De dierenbe scherming is daardoor op de priori teitenlijst gezakt. Misschien iets voor de volgende dierendag? Van een verslaggever DEN HAAG De cassatiebehande ling door de Hoge Raad van de zaak tegen de tot levenslange gevange nisstraf veroordeelde 58-jarige fa brieksarbeider en ex-SS'er L. uit Horn zal dinsdagmorgen 26 april be ginnen. Dan houden de twee raadslieden hun pleidooien. Het midden in de Nederlandse politiek moet door midden. Die stelling verdedigde minister Pronk van ontwikkelings samenwerking zondag op een discussiemiddag in de Popu lier in Amsterdam. Dat midden van de christen democratische partijen moet je, aldus Pronk, 'klein en verdeeld' houden. Met die hoop is hij vier jaar geleden in het kabinet-Den Uyl gestapt. Maar zijn hoop werd beschaamd. Weliswaar werd de CHU geïsoleerd van KVP en ARP, maar een scheiding der geesten dwars door de confessionele par tijen heen bleef uit. Het CDA kwam tot stand en daarmee leek het tegendeel bereikt van wat Pronk gehoopt had. Pronk zou best voelen voor een nieuwe ambtstermijn in een twee de kabinet-Den Uyl. Om hem dat lukt is zeer de vraag, want er zijn meer gegadigden voor die acht progressieve zetels in het volgen de kabinet. In ieder geval konden we zondag constateren dat Pronks ambitie om zijn beleid voort te zetten niet zover gaat, dat hij zijn kritiek op het CDA voor zich houdt. Hij blijft hopen op een breuk binnen het CDA. Hij gelooft zelfs dat een coalitie tus sen de progressieven en het CDA vanzelf zal leiden tot onderlinge verdeeldheid binnen het christen democratische blok. De uitspraken van Pronk over de 'splijting' van het CDA leken niet helemaal in overeenstemming met zijn oordeel over de samen werking binnen het kabinet in de afgelopen jaren. Pronk getuigde dat hij vaak meer steun had ge- Minister Pronk kregen van de confessionele mi nisters dan van zijn progressieve collega's. En dat zal wel kloppen, want met name minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Duisenberg (steun via IMF en We reldbank aan Chili) hebben Pronk nog wel eens de voet dwars gezet. Wat Pronk dan kan bewegen om de confessionelen zo tegen zich in het harnas te Jagen, is daarom een raadsel. De Tweede Kamer begint deze week met een interpellatie van de WD over het vak maatschappijleer. Ver volgens zet de Kamer de behande ling van de wet ziekenhuisvoorzie ningen en het debat over de emanci patie van de vrouw en wat de rege ring daar aan gedaan heeft. Ook moet nog een wetsvoorstel over de aanwijzing van vliegvelden worden afgehandeld. Nieuwe onderwerpen op de Kamera genda van deze week zijn onder meer: de grondwaterwet, de wet die renvervoer en een wijziging van de Jachtwet. Donderdagmorgen moeten de mi nisters Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (binnenlandse za ken) vragen van de PvdA be antwoorden over het politie-f optreden bij de dorpsrel in Benthuizen. DEN HAAG Pas na verder beraad zal minister Van Doom een beslissing nemen over het al dan niet beëindigen van het subsidie aan het Nederlands Kamerorkest. Maar het is nu eenmaal niet mogelijk allerlei extra zaken aan te pakken en daarbij het bestaande overeind te houden, aldus de minister. Tijdens de openbare commissiever gadering over de nöta Orkestenbe- stel, maandag in de Tweede Kamer bestreed de bewindsman ook met klem de opvatting dat in de behoefte aan kamermuziek niet meer zou kunnen worden voorzien na de op heffing van het Nederlands Kamer orkest. Het repertoire kan volgens hem opgevangen worden door de symfonieorkesten. „Ik moet kiezen op een manier die een stuk vernieu wing mogelijk maakt. Als ik deze post (2,7 miljoen gulden) terugneem, kan ik anderezaken bekostigen". Hij reageerde hiermee op een motie van CDA, PvdA en VVD waarin wordt verzocht de beëindiging van het sub sidie aan het Nederlands Kameror kest op te schorten. Hij verwachtte wel dat het een moeilijke beslissing zal worden, gelet op het feit dat de kamer en zovelen daarbuiten het zo duidelijk voor het Kamerorkest opnemen. Amsterdam Met betrekking tot Concertgebouw orkest en Amsterdams Philharmo- nisch Orkest zei minister Van Doom het niet geheel verantwoord te vin den de schaarse middelen in overwe gende mate op Amsterdam te rich ten. Het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest, dat volgens een CPN- motie in geen enkele opzicht zou mogen worden aangetast, zal zijn takenpakket wat verminderd zien ten behoeve van andere taken, maar het is niet de bedoeling de Amster damse activiteit af te snijden. Voor de minister geldt de vraag of de hoofdstad aanspraak kan maken op twee orkesten. Het Concertgebouworkest, het eerste orkest van het land. zal, aldus Van Doorn, mogelijkheden moeten hebben om de grote kwaliteit in stand te houden. Hij meent dat bij de grote rol die de centen hierin spelen, de erkenning als hoogst ge waardeerd orkest in het land be langrijker is. Hij voelde dan ook niet veel voor een soort toetsing van het Concertgebouworkest met andere grote orkesten. Probleem van zo'n toetsing (als die met zin ondernomen zou kunnen worden) is, wat er moet gebeuren als zou blijken dat dit or kest niet meer als beste wordt aange merkt. [Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. (Naam en adres san de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. De Amerikaanse senator Wil liam Proxmire is onlangs over een spiegelei gevallen. Figuur lijk dan, en best te begrijpen ook, want toen het bewuste eitje klaar was had het meer dan honderdduizend gulden gekost. Het ging om een door de Amerikaanse overheid inge steld wetenschappelijk onder zoek, waaruit eigenlijk alleen het antwoord gekomen is op de vraag, hoe lang twee spiegel eieren er over doen om in de pan gebakken te worden. Op deze wetenschappelijke wijze bereid, duurde het exact 52,8 seconden. Heel aardig om te weten, maar wel „een voor beeld van bureaucratische ver kwisting," vond Proxmire (vol gens het Westdultse Han- .delsblatt). Zoals altijd liet een dertigja rige Joegoslavische slangenbe zweerder zich tijdens zijn optreden met twee reuzenpy- thons in de piste „omhelzen". Dezer dagen zat de circustent in Napels tjokvol, toen er iets mis ging. Terwijl de twee, elk vier meter lange, wurgslangen hun kunsten op de Joegoslaaf vertoonden, begon de man op niet mis te verstane wijze met verstikte stem om hulp te roe pen. Honderden Napolitanen zagen de hulppogingen van toegesnelde collega's, die de UDOET HEÏ IOCH EN DAAROM. GEZONDE TIPS VOOR ALLE DAG onder redactie van Loes Smit Inu's ochtends toch op moet staan om teoaanwerkenlen dat moet Uwaarschijn. Iijkwel).büjfdannahet ortwakenalthans nog enkele minuten ligqen rek U voorzichtig uit en doe het ook verder nog even kalm aan. Heus. dat is beter voor Uw zenuwgestel!!! ^Uzjch Vmorgera Ats U nu toch inde Als Unp toch zorgen toch helemaal wast vrije natuur wan. hebt.gHnlachdahde^ neem (ton een dajche dolf .wijk dan zeveel ondaSs zoveel ats U dan de noq slappe spier en. Als (£e al. leen maar worden onderoedompetdvec stoppen dit juist nog wijk dan zoveel ondarts zoveel ate L toegestaan v. kirt Heus het is waar: d gebaande we. een slecht humeur be. genaf.Vtoralvoor rudeett Uw oezorideid uw voeten is het maar ertzettde slechte lopen op ruwe ba humeur gaat beslist dem(NIÈT hetslap. weg ataU glimlacht pen inkuilen!) een hoeveel mbeitehetU prima oefening!! aarwanMtikook kost. probeer het maar!!! slangen met bijlslagen van hun slachtoffer los hakten. Toen de slangen eenmaal in mootjes in het zaagsel lagen, bleek hun trainer al te zijn overleden. King Kong wordt, naar ver wacht, een ware rage in de Ver enigde Staten. Nu de nieuwe King Kong-film draait (na de eerste week in 2200 bioscopen over de hele wereld waren de produktiekosten er al uit) en de kolossale aap vooral in New York waar de film grotendeels is opgenomen, meermalen le vensgroot te zien is, zullen de bijbehorende King Kong- cocktails, King Kong- sleutelhangers, King Kong- camera's, King Kong- reinigingsprodukten en andere King Kong-aardigheidjes niet lang meer op zich laten wach ten. Het reclameweekblad Ad- formatie dat deze verwachtin gen doorgeeft, weet ook dat de eerste King Kong-tekenen op Times Square in New York al te zien zijn: daar laat een broodjeswinkel met de toepas selijke naam Burger King een sterk op King Kong gelijkend, aapachtig wezen op een recla meplaat met smaak In zijn hamburgers happen. IET WEER door Hans de Jong Weerrapporten t£n Irooi j rit si er irweger ■o idstate je Jgc Hand: 1 weer schijnt de laatste een hekel te hebben stuntjes. Het blijft in de itdrukverdeling een lau- boel. Oceaandepressies Frankrijk binnentrekken gisteren elf millimeter in zes uur) schrikken, and.Jineer ze land zien en be- :ri snel op te vullen. Een ^rinjedrukgebied sloeg zijn 0 Idl^wartier natuurlijk op boven zuid- :gen maar in de ten en het aangren- gebied van zuid- bijna 1035 millibar, indhgmorgen rapporteer- stations daar laagste (tanden van min 30 tot 32 graden, tot stand ge en bij heldere hemel cn dstilte boven 25 tot 50 ter sneeuw. Maar de itstromingen komen niet die kant op ons af. Zij boven het continent mo- teel oostelijk tot zuid elijk bol u ten. 18J en. AsfÉlmetc ankpts ton. j lal 241 Die wind voert lucht aan waarin gemakkelijk middag- temperaturen van zeven a acht graden Celsius bereik baar zijn. Roosendaal haalde maandagmiddag zelfs tien graden. Een beetje grondvorst in de nacht is het enige wat nog aan de winter doet denken. De vogels zijn kennelijk in hun nopjes met dit weertype. Vooral 's mor gens kun je ze in steeds gro ter getale vrolijk horen zin gen. Een doodenkele bui is vandaag nog wel mogelijk, overigens wezen de rustige schaapjeswolken gistermid dag eerder op droog weer dan op regen. Het waren geen dui delijke golfwolken, althans in mijn woonplaats. De kans op regen neemt woensdag toe door de invloed van een nieu we ditmaal uitdiepende de pressie ten zuiden van IJs land op een oostelijke koers. Dit minimum zal ook de wind naderhand uit zuidelijke richtingen doen toenemen De barre winter van 1929 In het stukje van gisteren stond vermeld dat het op 13 februa ri ook in Engeland 20 tot 30 graden vroor. Een vriendelij ke dame uit Nijkerk gelooft daar geen steek van en terecht. Ik put de gegevens namelijk uit een reclame boekje, waarin bepaald geen officiële cijfers zijn verwerkt, eerder „items" uit kranteno verzichten. En in die dagen had je ook al grote overdrij- vers. Ik heb de officiële weer kaarten van februari 1929 er nog eens op na geslagen, waarbij inderdaad bleek dat het in Engeland juist hele maal niet zo koud was. Een temperatuurdaling kwam in Huil, waar de opbellende abonnee destijds verbleef, niet eens aan de min tien graden toe. Dat was alleen maar zo in zuid-Schotland, zuid- en zuidwest-Engeland. De Noordzee temperde bij een veelal zuid-zuidoosten windje de kou in belangrijke mate vooral in de oostelijke kustgebieden. Ook uit verge- i van de gemiddelde t. •■•-perjmur van de hele me- U ornlogische winter 1928-'29 blijkt duidelijk de hogere uitslag in Engeland: gemid deld plus twee graden celsius in Shields, Aberdeen, Yar mouth en Londen tegenover min drie in De Bilt en Gro ningen, min vier in Hamburg, min zes Berlijn, min zeven Dresden en Helsinki, min acht München en Breslau, min negen Lember (nu Lwow), min tien Riga, min twaalf Haparanda, noord- Zweden min dertien graden in het destijds zuidwest- Finse Sortovala en min veer tien graden in het Noord- zweedse Stens^le. Een winter van plus twee gra den Celsius zoals ln 1929 in Hull is vergelijkbaar met de winters van 1945, 1946, 1951, 1965 en 1968 in ons land. Die kregen van IJnsen in streng heid sedert 1848 rangnum mers variërend van 58 tot 79. lis normaal tot aan de zachte kant) Het seizoen van 1929 kreeg in deze opsom ming een zevende plaats (is streng). Veertien februari 1929; min 19 graden in De Bilt, min 21 in Amsterdam, min 25 graden in Lochem (niet officieel). Le ger des Heils deelt op een ochtend aan drieduizend Amsterdammers gratis koffie uit. Post per vliegtuig naar Urk. Poolsneeuw vlokjes schijnbaar uit onbewolkte hemel. Hele Noordzeekust met brede strook ijs bedekt. In Oroningen overdag min achttien. Schildmeer 54 cen timeter dik ijs, zodat het met gemak 4000 mensen droeg tij dens wedstrijden met paard en kar. Kopenhagen alleen per vliegtuig bereikbaar. Pa rijs ontsteekt kolenvuren in de voornaamste straten. Wandelen over de Rijn van Zwitserland naar Duitsland. Station weer temp 7-19 uur Amsterdam onbewolkt 9 0 De Bilt onbewolkt 10 0 Doelen onbewolkt 10 0 Eelde licht Lew. 7 0 Eindhoven licht bew. 10 0 Den Helder licht bew. 8 0 Rtd onbewolkt 10 0 Twente zwaar bew. 9 0 Vllssingen onbewolkt 9 0 Zd. Limburg zwaar bew. 10 0 Aberdeen geheel bew. Athene onbewolkt 18 1 Barcelona licht bew. 15 0 Berlijn geheel bew 5 0 Bordeaux regenbui 10 5 Brussel half bewolkt 10 0 Frankfort zwaar bew. 9 0 Genive regenbui 6 1 Helsinki onbewolkt -14 0 Innsbruck onbewolkt 9 0 Kopenhagen zwaar bew 4 0 Lissabon licht bew 13 0 Locarno zwaar bew. 0 London onbewolkt 11 0 Luxemburg regen 6 1 Madrid licht bew. 11 0 Malaga half bew 16 0 Mallorca licht bew. 14 0 MUnchen mist 1 0 Nice half bew. 14 0 Oslo geheel bew. -6 1 Parijs zwaar bew 9 1 Rome half bew 14 0 Split zwaar bew. 14 0 Stockholm geheel bew. 2 0 Wenen geheel bew. 3 0 Zurich zwaar bew. 6 0.1 Islanboel licht bew. 19 0 Las Palmas onbewolkt 18 0 New York zwaar bew Tel Avkv onbewolkt 29 0 Tunis hall bew 16 1 De mensen zullen wel atijd aan het graven blijven. Als ooit eenmaal alle Oriekse en Romeinse oudheden zijn blootgelegd, zijn we zeker een paar honderd jaar verder en kunnen ze alweer beginnen met het opgraven van de Amsterdamse Bijlmermeer en het Rotterdamse Ommoord, want die bestaan dan natuur lijk allang niet meer. Maar goed. de voorraad klas sieke verborgenheden is nog lang niet uitgeput; uil histo rische geschriften weten de archeologen en historici meestal wel, waar ze ongeveer gelegen of gestaan moeten hebben, maar juist dat „onge veer" maakt het zo moeilijk om precies de plaats te bepa len waar je moet beginnen met graven. Zo is het ook met een verdwenen stad in Brazilië, waar eens een hoogontwik keld volk gouden tijden moet hebben gekend. Hoe dit volk geheten heeft, hoe de stad ge noemd werd, hoe lang geleden die gesticht werd en wanneer verwoest of vervallen, nie mand weet het. Het enige do cument daarover, een brief uit 1754, wordt zuinig bewaard in de nationale bibliotheek in Rlo de Janeiro. Een Portugese goudzoeker rapporteerde daarin wat hij onderweg „op een groot plateau" aantrof: ruïnes van een grote onbe woonde stad, waarschijnlijk verwoest door een aardbeving. De hoofdstraat, waarlangs volgens de goudzoeker gebou wen van twee verdiepingen stonden, leidde naar een marktplein met in het midden een zwarte, stenen kolom „van enorme afmetingen, waarop een gewone man staat met één hand op zijn heup. tewijl hij met de wijsvinger uan zijn an dere uitgestrekte arm de Noordpool aanwijst". Er ston den, schreef de Portugees, obe lisken op het plein en een prachtig gebouw, en daar tege nover de puinhopen van ge bouwen die door de aardbe ving ingestort waren. De enige levende wezens die hij er aan trof. waren „zwaluwen, vleer muizen. ratten en vossen". Natuurlijk waren er later on dernemende lieden die deze eens zo welvarende stad wel eens wilden onderzoeken. De eerste expeditie, een Brazi liaanse. deed in het midden van de vorige eeuw een ver geefse poging. De txoeede was een Engelse, onder leiding van kolonel Fawcett. Volgens de brief moest de stad gezocht worden tussen de rivieren de Xingu en de Araguta, ten noorden van Cuiaba, hoofd stad van de Braziliaanse staat Mato Orosso. De Britse kolo nel en zijn gezelschap gingen in 1920 op weg, maar moesten halverwege omkeren door het slechte weer en de slechte stemming onder de expeditie leden. Vijf jaar later vertrok Fawcett opnieuw, nu alleen met zijn zoon, een andere jon ge Engelsman en twee gidsen. De gidsen, doodsbenauwd voor de Indianen in de gebie den die ze door moesten, wer den onderweg teruggestuurd. Sindsdien is er nooit meer iets van de drie Engelsen verno men. Jaren later liet een red dingsexpeditie zich door Indi anen vertellen, dat de Britten vermoord waren. Serieuze pogingen om de ruï nes op te sporen zijn er sinds de jaren twintig niet meer on dernomen. Maar nu is er ie mand, die het met heel andere middelen wil aanpakken: de Israeli Uri Gelier, de man die vorken, messen, spijkers en sleutels door alleen zijn blik ken doet verbuigen, kapotte horloges doet lopen en al vele malen door wetenschapsmen sen van naam en faam op zijn paranormale gaven is getest. Gelier, die nog niet bekend gemaakt heeft wanneer zijn expeditie op stap gaat naar BraziUé, heeft uit de achltien- de-eeuwse brief iets heel an ders over de verdwenen stad opgemaakt: „Ik geloof, dat daar eens een beschaving is geweest, hoger dan de onze, die bezoek kreeg uü de ruim te." zegt hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5