einig uitzendkrachten op le hoogte van hun rechten Rationalisatie steun voor Duitse export Ministerie bekijkt kansen voor Gevato L Vraag onze man in Singapore. Nog toekomst voor zowel scheepsbouw als onze scheepvaart jmburg heeft 10.000 irbeidsplaatsen Ahoy te klein voor woonmode uit Europa ibudsman: mensen hebben voorlichting nodig 'erspectievennota Lubbers: Üaissuiker bedreigt liet- en rietsuiker Algemene Bank Nederland Nederland handelt weinig met de ontwikkelingslanden Personeel wil fabriek niet zelf beheren Meer orders voor Nederlandse werven IDAG 15 FEBRUARI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet. 15 n een onzer redacteuren )TTERDAM „Jaarlijks werken tussen de 80.000 en 100 000 mensen voor een uitzendbureau, lar weinigen zijn volledig op de hoogte van hun rechten Dit zegt de heer G B H. Niestadt, die Jert 1 januari van dit jaar werkzaam is als ombudsman voor het uitzendwezen [ijn-korte-ervaring als om- dsman heeft reeds aangetoond, t er meer mensen behoefte hebben n voorlichting over hun rechtspo- le bijv. bij ziekte, werkloosheid en tslag dan dat er zich werkelijk ftflictsituaties voordoen." i Algemene Bond Uitzendbureaus pU) in Amsterdam heeft dezer da- n een stichting in het leven geroe- n, de Stichting Ombudsman Uit- dbureau, die voor de onafhanke- heid moet waken van deom- Isman voor het uitzendwezen. Be- ve als waarborg voor de onafhan- ijkheid en de instandhouding van t Instituut Ombudsman, dient de chting verder tot het vaststellen n de voorwaarden waaronder de ibudsman zijn taak uitoefent. n de vijf leden van de stichting in richting zal er één door de ABU ngewezen worden, één door de frkgevers- en 'én door de werkne- frsorganisaties en ook de om- Idsman zal een vertegenwoordiger het bestuur aanwijzen. Deze vier jzen het vijfde lid, de voorzitter. (ar aanleiding van een artikel, dat heer Niestadt (73) in het Sociaal tandblad (juli-september 1972) (ireef over „het ter beschikking jllen van arbeidskrachten met winstoogmerk" en zijn ruime erva ring op het gebied van arbeids- en ontslagzaken, onder meer als lid van de Raad voor de Arbeidsmarkt ver zocht de ABU hem uit te kijken naar een geschikte kandidaat voor de functie van ombudsman. Een en an der heeft er toe geleid, dat deze vita le 65-plusser inmiddels het leeuwe- deel van de coördinatie en organisa tie van zowel de stichting als het Instituut Ombudsman ter hand heeft genomen. Voornaamste taak Zijn voornaamste taak echter is het regelend en bemiddelend optreden bij conflicten tussen uitzendkrach ten en uitzendbureaus cq. hun opdrachtgevers. Ook komen er wel eens moeilijkheden voor tussen uit zendbureaus onderlipg. bijvoorbeeld als zij eikaars klanten „afsnoepen". De heer Niestadt. die voorlopig de eerste twee jaar als ombudsman zal werken, stelt dat zijn taak eveneens zal inhouden: het volgen van de maatschappelijke ontwikkelingen en aan de hand daarvan het verbete ren en aanvullen van de gedragsre gels, die door de ABU zijn opgesteld voor haar leden. Er zijn bij de ABU ongeveer 80 uitzendondernemingen aangesloten die bij elkaar ca 350 filialen tellen. Al deze uitzendbu reaus hebben zich onderworpen aan de door de ABU gestelde gedragsre gels. Klachten Krijgt de heer Niestadt klachten over het optreden van een uit zendbureau, dan zal hij de betrok ken partijen trachten te verzoenen. Hij kan in zo'n geval een advies uitbrengen, maar is er sprake van een ernstige overtreding van de ge dragregels, dan is hij gemachtigd de zaak door te geven aan het scheids gerecht van de ABU, te vergelijken met de arbitragecommissie van het bouwbedrijf. Het scheidsgerecht kan in bepaalde uitzonderlijke situaties een boete opleggen van maximaal 50.000 De machtsmiddelen van de om budsman zijn nog niet uitgeput. De heer Niestadt: „Bij mijn werk heb ik natuurlijk de volledige medewerking van de diverse bureaus nodig. Wei gert een uitzendbureau mij de ge wenste informatie te verstrekken die ik voor het beoordelen van een klacht nodig meen te hebben, dan kan ik de inlichtingen van het be drijf afdwingen op straffe van een dwangsom van 1000 per dag, althans bij die uitzendbureaus welke bij de ABU zijn aangesloten. Boven dien wordt ieder jaar verslag gedaan van de ervaringen van de ombuds man. Hoewel ik geheimhouding ben verplicht over namen en adressen, zal het toch heel wat gewicht in de schaal leggen als de ongeorganiseer de uitzendbureaus in de publikaties slecht uit de verf komen" Meer eenheid Nog een reden voor het instellen van een ombudsman is het streven naar meer eenheid onder de uitzendon dernemingen. „De ABU voelt zich bedreigd. Van meer kanten wordt tegen het uitzendwezen aange schopt. De vakbonden vinden het niet juist, dat een uitzendkracht de plaats kan innemen van een vaste kracht, temeer daar de uitzend kracht van de ene dag op de andere naar huis kan worden gestuurd. Vanuit de politiek komt de opmer king dat arbeidsbemiddeling niet door particulieren dient te geschie den. De ABU wil haar positie verbe teren, de kwaliteit van de uitzendbu reaus verbeteren, het personeel bijschaven. Daar werkt een instel ling als het Instituut Ombudsman aan mee, omdat deze de problemen direct kan signaleren", aldus de heer Niestadt. Hij is van mening, dat het particulier initiatief gestimuleerd dient te wor den en het uitzendwezen is voor mij een bevestiging van het particulier initiatief". Arbeidsbemiddeling op G. B. H. Niestadt commerciële basis heeft voor velen een vieze bijsmaak, maar ik ben er van overtuigd dat een overheids instelling het niet beter en goedko per kan dan de huidige uitzendbu reaus". De mening van de heer Niestadt wordt o.m. gevoed door zijn werk als lid van de adviescommissie ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, zijn lidmaatschap van twee ontslagcommissies en van de advies commissie Centrum Vakopleiding Volwassenen onder het ministerie van sociale zaken. Hij verdedigt deze mening tenslotte als lid van de ge meenteraad Maassluis. Zijn visie brengt hij voorts in de praktijk door middel van zijn werk als om budsman in zijn woonhuis in Maassluis. Wie vragen of problemen heeft op het gebied van zijn of haar arbeidsverhouding met een uit zendbureau of een opdrachtgever daarvan kan hem bereiken in de Jan Steenstraat 68. tel. 01899-16287 Bil een onzer verslaggevers EN HAAG Zuid-Limburg heeft van nu tot 1980 nog 10.000 ttra arbeidsplaatsen nodig. Dat zegt de coördinatiecommissie le in opdracht van minister Lubbers van economische zaken in „Perspectievennota Zuid-Limburg" heeft opgesteld. ADVERTENTIE ie Commissie herinnert er aan dat algens voorspellingen van het fentraal Planbureau het aantal krklozen in de driehoek Roermond- N$den-Vaals in 1980 tot 13.000 zou fnemen. Dat is dan het cijfer, dat eoogd wordt, rekening houdend iet de 1 procent-operatie cn het invullende programma van de nota ilectieve groei, een programma dat tgaat van 150.000 werklozen in f80. e 13.000 van Zuid-Limburg beteke- n echter toch nog een hoger dan t landelijke percentage. Volgens it gemiddelde zouden er in 1980 et meer dan 8000 werklozen in het eest zuidelijke gebied van ons land mogen zijn. Voor de vermindering van het werkloosheidscijfër met 5000 zijn evenwel 10.000 nieuwe arbeids plaatsen nodig, zegt de Commissie, die zich er van bewust is dat dit moeilijk is te realiseren. Uitbreiding van de werkgelegenheid in de particuliere sector zal eveneens een bijdrage moeten leveren aan de verwezenlijking van de taakstelling en in dit verband wordt vooral de positie van het LIOF (Industriebank Limburg) van belang geacht. tlXEMBURG Suiker uit mais is fcn bedreiging voor suiker van sui- ferbieten en van (uitontwikkelings- fnden afkomstig) suikerriet. Dit Eft commissaris Davignon van de opese Gemeenschap in het Eu- ees Parlement in Luxemburg ►zegd. eei Ijee Europese Commissie, het dage- |ks bestuur van de Europese Ge- inschap dat vrijdag in Brussel ieenkomt om te praten over de idbouw, zal ook bekijken of de arktverordening voor vaste suiker acharose) uitgebreid kan worden »t vloeibare suiker afkomstig van ais (isomerose). erder zal de Europese Commissie le concurrentieverstorende maat- gelen tussen de produktie van etsuiker en vloeibare suiker af- imstig uit mais opheffen door geen gemoetkomingen meer toe te aan in de vorm van nationale of imeenschappelijk subsidies. Daar- aast zal het accijnsrecht dat in vier ah de negen lidstaten bestaat, ge- irmoniseerd worden. De commis- e zal zich ook nog buigen over een ilijkschakeling van de douaneta- even. Oostelijke Mijnstreek De nota is tot stand gekomen omdat na sluiting van de mijnen de werkge legenheidssituatie nog altijd zorgen baart. De commissie had bij haar beleidsvoorstellen de keus tussen één algemeen beleid voor heel Zuid- Limburg of een afzonderlijk scenario voor a) de Oostelijke Mijnstreek, b) de Westelijke Mijnstreek en c) Maas tricht. Voor het afzonderlijke beleid is gekozen omdat de sociaal- economische maar ook de sociaal- culturele problemen in de Oostelijke Mijnstreek over het algemeen zwaar der zijn dan elders. Organisaties van werkgevers en werknemers in Zuid-Limburg zijn riiet erg onder de indruk van de Perspectievennota. Vakbondsverte genwoordigers noemen het bedrag van een miljard gulden die de ko mende tien jaar voor deze regio moe ten worden uitgetrokken, aan de la ge kant, omdat al de helft bestemd is voor de Rijksuniversiteit Limburg. Vele van de opgenoemde infra structurele werken (wegen ere.) zou den bovendien toch al worden uitge voerd. Ook over het aantal extra arbeidsplaatsen van 10.000 zijn de bonden niet te spreken. Dat is niet in overeenstemming met de circa 50.000 bij de gesloten mijnen verval len arbeidsplaatsen, zeggen zij. Werkgevers vinden het onjuist dat het LIOF de bevoegdheid zou krij gen zelf bedrijven te stichten. „Dat is niet de taak van de overheid maar van particuliere ondernemers." De heer P.N. M, Gemke. Direkteur van de ABN vestifjinf.' in SiiiKiipore. Nederlander. Zoals de meeste managers earrhiutenlandse ABN vestigingen. 190 in totaal. Inde praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw hedrijt kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteil heeft. Komt bij dat de heer Gemke uitstekend is ingevoerd in Singapore, waarde ABN gevestigd is sinds 1856. In Singapore worden niet alleen tropische produkten verhandeld. Ukunterixik terecht voorde inkixtpen verkixip van een scala van industriële produkten. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, 2, Cecil Street, Corner DAImeidaStreet, P.O.Box493, Singapore 1. Telex: RS 21396. U kunt natuurlijk ixik eerst kontakt opnemen met ons hixifdkantixir, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren: 020-293862. Met ABN mensen kunt u op vele plaatsen in de wereld praten. Van een verslaggever DEN HAAG In vergelijking met de meeste andere indus-' triële landen drijft Nederland betrekkelijk weinig handel met de ontwikkelingslanden, aldus een beschouwing van het CBS. Wat de invoer uit de ontwikkelings landen betreft slaat ons land nog. niet zo'n slecht figuur, maar de Ne derlandse uitvoer naar deze landen blijft naar verhouding een heel eind achter bij die van andere grote han delstanden. In 1975 kwam 21.7 procent van de Nederlandse invoer uit de ontwikke lingslanden (inclusief de olielanden!, vergeleken met 13,6 procent van de Belgisch-Luxemburgse invoer. 26.4 procent van de Franse invoer. 19.9 procent van de Duitse invoer, 25,5 procent van de Engelse invoer, 41,2 procent van de Amerikaanse invoer en 52,9 procent van de Japanse in voer, Van de Nederlandse uitvoer ging echter niet meer dan 10,5 pro cent naar de ontwikkelingslanden en dit was veel minder dan Frankrijk (24,0 procent), West-Duitsland (16,2 procent), Engeland (25,7 procent). Italië (20,7 procent), Amerika 36,4 procent) en Japan (43,7 procent) naar die landen exporteren. Ook Bel gië/Luxemburg doet weinig zaken met de ontwikkelingslanden, name lijk niet meer dan 10,5 procent. Het CBS constateert verder, dat het aandeel van de handel met de ont wikkelingslanden in het totale han delspakket in Nederland minder stijgt dan in de andere overige indus triële landen, In 1975 bedroeg de Nederlandse in voer uit de ontwikkelingslanden 19 miljard gulden, waarvan 12,7 miljard gulden uit de OPEC-landen. De in voer uit de OPEC-landen bestond grotendeels (voor 10 miljard gulden) uit olie. Uit de overige ontwikke lingslanden importeerde Nederland in 1975 vooral voeding, dranken en tabak (2,8 miljard gulden), grondstoffen, oliën en vetten (1,5 miljard) en fabrikaten (1,2 miljard). Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Rotterdamse Ahoy-gebouw is te klein voor de „nationale woonmanifestatie Binnenhuis '77", die dit jaar van vrijdag 18 tot en met zondag 27 februari wordt gehou den. Daarom is een reusachtige tent opgezet die direct op de bestaande expositieruimte aansluit, en die de „Merwedehal" is genoemd. De expositie (verdeeld over de „Maashal", „Schiehal", „IJsselhal" en „Merwedehal") ls tweeduizend vierkante meter groter dan vorig jaar en is, wat vloeroppervlak be treft, de grootste consumentenbeurs op woongebied van Europa. In de drie permanente en de tijdelij ke hallen is gedurende tien dagen zeer veel te zien op het gebied van wonen in de ruimste betekenis van het woord. Behalve Nederlandse pro dukten worden er a rtikelen geëx poseerd uit meer dan twintig Euro pese landen. Daarbij zijn „primeurs" van de vakbeurzen die onlangs in Keulen en Milaan zijn gehouden. Woninginrichting De grootste woninginrichters tonen meubelen uit binnen- en buitenland. Verder worden er kunstnijver- heidswerken uit verschillende lan den geëxposeerd, alsmede Balinees houtsnijwerk, traditionele en moe- derne werken van Javaanse batik kunstenaars enz. Voorts vallen er enige shows te be wonderen, met name een badka mershow, een openhaardenshow en een „meubeltheater" helemaal in de sfeer van rond 1900. Natuurlijk pron ken er ook alle mogelijke keukens met in- en aanbouwmogelljkheden Al dit fraais (en nog veel meen is dagelijks te bezichtigen van elf tot vijl uur overdag en van zeven tot half elf 's avonds. Op de zondagen is de beurs alleen overdag geopend. De toegangsprijs is vijf gulden, terwijl voor kinderen t m twaalf jaar drie gulden moet worden betaald. Van een verslaggever ROTTERDAM De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse redersvereniging (KNVR) ir W.H. Brouwer meent, dat ons land ondanks alle moeilijkheden in de scheepsbouw en scheepvaart nog een maritieme toekomst heeft. Hij zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijvei- heid en Handel in Rotterdam. Volgens hem heeft de scheeps bouwindustrie, naast enkele zwakke punten, ook veel sterke kanten. Ne derland heeft ook een gedegen ken nis van nieuwe vervoerstechnieken op zee. Bovendien, is bij de regering voldoende politieke wil aanwezig om de positie van het Nederlands mari tieme bedrijfsleven in de wereld te behouden, aldus de heer Brouwer. De scheepvaart heeft op het ogenblik schepen met. een boekwaar de van ongeveer 5 miljard gulden. De structuurverbetering en de verjon ging van de vloot vergen veel geld. zodat in 1980 ongeveer 7 8 miljard in de scheepvaart geïnvestered zal zijn. De scheepsbouw zal. rekening hou dend vmet de voorgenomen capaci teitsbeperking van 30 procent, in 1980, een waarde hebben van 2 mil jard gulden. Belde maritieme be drijfstakken zullen dan samen bijna 10 miljard aan vastgelegde be drijfsmiddelen hebben. Dit is naar schatting 5 tot 10 procent van het vast actief van de gehele industrie in ons land UTRECHT Het ministerie van Landbouw zal in pnncipe alsnog de mogelijkheden onderzoeken voor redding van de met sluiting bedreigde vleeswarenfabriek Gevato in Driebergen. Dit heeft het ministerie gisteren telefonisch meegedeeld aan het Utrechtse CDA-gemeenteraadslid J. van Maarsseveen. Eerder zei minister Van der 8lee tijdens de Kamerdebatten over Ge vato weinig te zien ln de toekomst van het bedrijf Hij weea toen onder Van een verslaggever DEN HAAG - De Nederlandse wer ven hebben het afgelopen jaar aan zienlijk meer opdrachten gekregen. In 1976 werd voor 100.700 brt. (bruto register ton) aan opdrachten voor de bouw van schepen ontvangen tegen in 1975 66.500 brt. Dit blijkt uit gege vens van het Centraal Bureau voor de 8tatistiek. Er werden minder orders ontvangen voor binnenvaartuigen en sleepsche- pen (14.900 ton laadvermogen tegen 31.300 ton in 1975) en voor sleep- en duwboten (79.800 epk tegen 93.800 epk). Er kwamen daarentegen weer meer orders binnen voor het zoge naamde offshore materieel (bagger- materieel, booreilanden, boorsche- pen, drijvende droogdokken en transporteurs). Het volume van de orders voor dit materieel steeg van 92.400 kubieke meter waterverplaat sing naar 135.900 kubieke meter. meen izer redacteuren IMSTERDAM Onze harde lure) gulden vormt een toene- lend gevaar voor onze export. it geluid is de laatste tijd nog- eens te beluisteren. Dat met n harde munt echter toch wel en met succes valt te cporteren bewijst het Duitse oorbeeld. est-Duitsland bezit een munt, de uitse mark. die in hardheid zeker «t voor de gulden onderdoet Toch ►opt de Westduitse export als een Zelfs de diverse revaluaties 'pwaarderingeni van de mark ebben de export in genen dele be- loeiüjkt. Integendeel, de Westduit se produkten zijn nog altijd uiterst concurrerend op de wereldmarkten. Zo zelfs, dat er in Duitsland al stem men zijn opgegaan die beweren, dat de voortdurende waardestijging van de mark juist de redding voor Duits land is geweest, in plaats van een last. Wat is de achtergrond van dit Duitse exportsucces bij een dure mark? De Amerikaanse Chemical Bank heeft een onderzoek ingesteld naar dit fe nomeen. Zij meent dat het de ratio nalisatie van de Duitse industrie is die voor een niet gering deel het succes van de export verklaart. Bekend is, dat de buitenlandse in vesteringen in de Bondsrepubliek, volgens cijfers van de Bundesbank de centrale bank, de laatste jaren sterk zijn teruggelopen. Het zijn de ze investeringen geweest, die in be langrijke mate de produktiecapaci- teit van het land hebben bevorderd. De Bundesbank schrijft deze terug gang toe aan de waardestijging van de mark en aan een sterke toene ming van de produktiekosten in de Bondsrepubliek Aan de andere kant heeft de waar destijging van de mark ook een gunstige invloed gehad en wel in dit opzicht, dat deze de inflatie heeft gedrukt. Met de in dollars genoteer de olieprijzen als een gegeven heeft de duurdere makr de industrie nl. in zekere mate beschermd tegen de vol ledige gevolgen van de hogere olie prijzen. Bovendien zijn de prijzen van de voornaamste grondstoffen ten dele ook door de stijging van de mark gestabiliseerd. Dit verklaart echter maar gedeelte lijk hetsucces van de Westduitse on dernemers op de exportmarkten. Niet vergeten moet ook worden de op een hoog niveau staande verkoop kennis en de exportgezinde instel ling van de Westduitse industrie. De snelheid, waarmede de Westduitsers zich op het Midden-Oosten richtten, waarbij zij goed-ingevoerde Amera- nen en Engelse bedrijven min of meer opzij drukten, is daarvan ten sprekend voorbeeld. Maar goede ver kooptechnieken en de juiste produk ten kunnen niet alleen de gevolgen van hogere prijzen teniet doen. Werkelijke sleutel De werkelijke sleutel tot het Westduitse exportsucces ligt dan ook vrijwel zeker in het zich veran derende patroon van de kapitaalin vesteringen in de Bondsrepubliek, zo meent Chemical Bank. Sedert 1972 is bij voortduring de nadruk gelegd op rationalisatie van produk- tieprocessen in plaats van op uitbreiding van de industriële pro- duktiecapaciteit. Vooral na de recessie van 1974/1975 is dit sterk gaan spelen. Terwijl in 1970 voor rationalisatie-doeleinden nog maar 27 percent van de totale Westduitse kapitaalinvesteringen werd aangewend, was dit percenta ge aan het einde van de eerste helft van 1976 toegenomen tot 55. De be stedingen voor uitbreiding van de bestaande produktiecapaciteit ver minderden tezelfdertijd van 55 pro cent van de totale kapitaalsuitga ven in 1970 tot 20 percent aan het einde van de eerste zes maanden van vorig jaar Het streven naar rationalisatie heeft tot gevolg gehad dat de Westduitse industrie nu een hogere waarde te rugkrijgt van zijn investering in Duitse marken, dan investering in een uitbreiding van bestaande pro- duktiecapaciteiten zou hebben op geleverd. Anders gezegd, het streven naar rationalisatie (beter gebruik maken van de beschikbare mankracht en de bestaande outilla ge) heeft niet alleen de produküvi- teit van de arbeid verhoogd, maar tegelijkertijd ondernemingen in de Bondsrepubliek een grotere produk tiecapaciteit gegeven zonder dat zij in de beurs behoefden te tasten voor een uitbreiding daarvan. Er behoeft weinig twijfel over te bestaan zo meent de bank. dat de opwaartse beweging van de Duitse mark een stimulans voor deze handelwijze is geweest. meer op de in de hammenindustrie heersende overproduktie. De Utrechtse slager Van Maarsse veen had bij het ministerie een plan ingediend voor het behoud van het bedrijf, met het voorstel het bedrijf met subsidies en garantieleningen onder leiding van het personeel te laten voortbestaan. Het personeel voelt daar niet zo veel voor. Men wil liever bij een ander bedrijf onderdak vinden, als het Deense moederbedrijf Plumrose de belangen uit Gevato en het zusterbe drijf Van Zadelhof! in Doetinchem heeft teruggetrokken Plumrose heeft half Januari echter bij de gewestelijke arbeidsbureaus het collectieve ontslag aangemeld van alle vierhonderd werknemers Voor het voortbestaan van Gevato- /Van Zadelhof! is het intrekken van de aanmelding noodzakelijk, zo meent het personeel. OCé-VAN DER GRINTEN: Ver wacht wordt een positieve winstont wikkeling na de overneming van de Engelse Ozalld Group (waarover wij in de krant van afgelopen zaterdag uitgebreid berichtten). Er is geen re den, zo werd gisteren tijdens een persconferentie gezegd, aan te ne men, dat bij aanvaarding van het bod door de aandeelhouders van Ozalld de winst per aandeel van Océ zal dalen door de voorgenomen uit gifte van 300.000 nieuwe aandelen met voorkeursrecht voor bestaande Océ-aandeelhouders, waarbij ge dacht wordt aan een verhouding van een nieuw op vijf oude aandelen. ANTILLES CHEMICAL Aruba Chemical Industries (eigendom van Antilles Chemical Comp.) gaat de ammoniakfabriek op 30 april sluiten. De 75 werknemers kunnen voor een groot deel gaan werken bij de Lago, de olieraffinaderij op Aruba De slui ting van de fabriek is het gevolg van toenemende concurrentie op de we reldmarkt en de hoge produktiekos ten van ammoniak ENRAF NONIUS: Volgens ver wachting is de omzet het afgelopen boekjaar met ongeveer negen pro cent gestegen tot ruim 77 miljoen gulden. Eveneens volgens verwach ting heeft de rentabiliteit (winstge vendheid) zich vorig jaar bevredi gend ontwikkeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15