Glijden niet emeest effectief J Atleten halen limiet Derde toernooizege voor Chris Evert Ip schaatstop zal anders moeten rijden Cruijff: opnieuw nee tegen Argentinië Voor Europese indoorstrijd in San Sebastian Betty Stöve in halve finale geklopt Clarke niet met Sparta naar Hong Kong Marianne Heeren v A ISOAG 15 FEBRUARI-1977 SPORT Trouw/Kwartet 11 EERENVEEN/AMSTERDAM Direct nadat de Nederlandse schaatsploeg tijdens het 71ste fereldtiteltoernooi in Heerenveen verpletterend terug was verwezen door niet alleen de Noren, ïaar ook door wereldkampioen Eric Heiden én de Russische ploeg, stelde Leen Prommer. de oach van Oranje: „Als ik nu zou weggaan, zou ik een slecht verliezer zijn. Ik zal normaal het omende jaar als coach aanblijven". [OOI n «*l£ ten Pfrommer zette zich daarmee ij voorbaat af. tegen de kritiek, die 1 het echec van dit (bijna voorbije» ar over hem heen zou komen. Kri ek. waarin het hoofd van de coach »u worden geëist, omdat hij er niet was geslaagd de ontwikkelingen j te houden, en de vorig seizoen jgetreden veranderingen juist te iterpreteren en greep op rijders als an Helden te houden. egen jaar lang inmiddels leidt Leen frommer het selecte groepje dit ar mentaal zwakke Nederlandse ihaatsenrijders. In die negen jaren ;eft hij grote hoogten bereikt en is j zeker de laatste jaren door epe dalen gegaan. Vijf wereldkam- oenen en twee Europese titelhou- ers konden onder zijn bewind wor- en gehuldigd; het gat ontstaan na et vertrek van de toppers Schenk, erkerk. Bols en Verheyen naar de •ofs in 1973 werd binnen enkele ren gevuld met een nieuwe licki ng. eerst aangevoerd door Harm inpers, later geleid door Piet Klei en in mindere mate Hans van elden. „Heb ik het dan al die jaren ut gedaan?", kaatst Pfrommer de al terug. En ook: „We hadden dit [KMAAR De schaatsliefhebbers zullen op en 27 februan tijdens het schaatstoernooi n het wereldkampioenschap sprint het ko- isch nummer moeten missen. De Spanjaard ntonio Gomez-Femandcz wordt, ondanks een inlal aanbiedingen voor reistickels. niet toe- daten tot de wereldtitelstrijd e Spaanse bond had hem namelijk voor 8 bruari moeten inschrijven Dit is niet ge- turd. dus moet de populair geworden Span- ard thuisblijven. »r de toernooien om het wereldkampi- nschap sprint hebben vijftien landen wel op jd ingeschreven. In totaal werden, inclusief tserves. 36 heren en 26 dames aangemeld De menstelling van de ploegen was maandag Dg niet bekend, omdat de namen van de jders en rijdsters pas op 2J februari moeten orden ingeleverd. Vast staat wel dal voor de erenigde Staten de kersverse wereldkampioen round Eric Heiden zal uitkomen ist-Duitsland heeft zonder opgave van rede- n laten weten niet in Alkmaar aan de start te ïllen komen Voorts kreeg de schaatsbond van Sovjet Unie van het organisatie-comité de vestiging dat Zuid-Afriks met een rijder zal irden vertegenwoordigd. Hierdoor is de kans it dat de Sovjet Unie het toernooi zal boy- ten. ■landen die voor Alkmaar inschreven waren temgde Staten. Belgie. Canada. West- itsland. Groot Brittanmé. Finland. Italié, ipan Nederland. Noorwegen. Polen. Sovjet Zuid-Afnka. Zweden en Zwitserland 8 jr. joruaf.,. n. (eii JLÜ lest tenslotte ook nog het ver- thijnsel van het „voorzichtig" tengen van talenten Leen Pfrom- ler propagandeert dat een rijder >nd zijn 28ste op zijn top is. Eric leiden, achttien jaren jong, spotte r mee Pfrommer „Hij is ook niet te eerste die zo snel komt. Ook een ohnny Nilson en een Per Ivar Moe rd-bMfizoen op een top van acht. negen eken gehoopt. Daar is ook op ge- ci wkt. maar ergens is het fout ge- zoa-ijaan. Alleen: waar?". een Pfrommer zegt het afgelopen tar geleerd te hebben van de vooral ituimige opkomst van de Noorse iefjders. Hij heeft er zijn door de jaren *^feen vertrouwde schema's wat bij angepast, zonder zijn eigen princi- les over boord te gooien. De geleide- jke opbouw bleef voorop, het ge- aar van roofbouw werd zoveel mo- ïlijk uitgeschakeld, de technische ?rfecte rijder bleef op het eerste an. Nu. na Heerenveen. waar niet leen de Nederlanders in het ndklassement ver achter bleven, laar waar de vier Noren, twee Rus- neenttn en één Amerikaan tevens per- Mnati >onlijke toptijden op diverse af- anden realiseerden, terwijl Pfrom- ers brigade met een enkele uitzon- ring steeds vele seconden (oplo- tnuirtiïnd tot de twintig op de 10.000 au* eter» op de eigen persoonlijke re- erabo )rds achterbleef, zegt Pfrommer: at is er fout gegaan? We zullen loeten zoeken en er vooral uit moe- n leren. Je hebt in Heerenveen de [plosiviteit van de Noren kunnen en. het hogere bewegingsritme, je ;bt de felle afzet van een Eric Hei- in kunnen zien en je hebt het optre- fn van de Nederlanders kunnen ÏÏJ en. Wij zijn altijd glijders geweest. iketM^ooie rijders vooral. Maar het blijkt at dit niet meer de meest effectieve mier van schaatsen is". bijbeen Pfrommer vraagt zich direct Heerenveen af. wat er te doen aat. „Kun je de huidige top dit idere schaatsen nog aanleren? Ik eet het niet. Ik twijfel er zelfs aan of een vent van 28 jaar in dat opzicht veel kunt veranderen Kijk trou- ens ook maar naar een Sten Sten- in Ook hij past zich van het kwar- Noren het minst gemakkelijk .in". 'ten Stensen heeft zoals alle No en echter de laatste jaren wél een anzienlijk sterkere sprint gekre- en. Een gegeven, dat schril afsteekt het Nederlandse korte af- tandsgebeuren, waar de progressie auwelijks merkbaar is geweest. Irommer geconfronteerd met het erschijnsel. dat de allrounder te- enwoordig uit de sprinter geboren jkt te worden en niet meer uit de «tere 5000 meter-rijder, waaraan ij jaren heeft vastgehouden: „Het lijkt dat je als stayer het verlies op e sprint moeilijk meer kunt goed laken De sprint van de Nederlan- ers is dit seizoen slecht geweest. In arvik en in Heerenveen. Er zijn oizaken voor, er zal zeker aan ge- 'erkt moeten worden." waren 18, 19 jaar toeh zij de top bereikten. Twee jaar later waren zij echter al weer weg. Ik wil daarmee niet zeggen dat Helden hetzelfde overkomt. Wij zijn inderdaad zuini ger met talent. Hilbert van der Duim is in dit opzicht misschien niet hele maal een goed voorbeeld, maar hij deed dit Jaar niet mee aan de senio renkampioenschappen en bleef ook buiten de kernploeg omdat hij ook nog een jaar als junior mee kon. Daarnaast wilde hij zelf ook nog niet. Hij zit met zijn school, de peda gogische academie. Was bang om een jaar kwijt te raken door het schaatsen. In Nederland zijn dat soort zaken ook belangrijk, be langrijker dan het schaatsen en ik heb daar zeker alle begrip voor" Leen Pfrommer zegt immuun te zijn voor de kritiek. Is dat niet helemaal, stelt open dat hij er met de ploeg alles aan heeft gedaan en dat hij volgend jaar in ieder geval revanche wil. Op. vooral, de Noren met coach Josh Tenmann, de man die hem de laatste twee seizoenen van het voetstuk van de succesrijke coach heeft gestolen. Er zijn stemmen op gegaan Pfrommer zijn tiende (jubi leum) jaar bij te laten staan door een specifieke sprinttrainer als Henk Gemser of hem nu reeds zijn toekomstige opvolger (Jorritsma, Verheyen?) Als secondant mee te geven. Pfrommer, ooit in voor de idee van supervisor bij de schaatsbond, heeft daar op dit ogenblik geen uitgesproken gedach ten over. Daarvoor ook is de nieuwe nederlaag in het „ondanks alles schitterende toernooi met sportief een schitterende winnaar" te vers. LONDEN - Johan Cruijff heeft voor de Engelse BBC- televisie opnieuw verklaard niets te voelen voor een reis naar Argentinië, als Nederland zich weet te plaatsen voor de eindstrijd om het wereldkam pioenschap voetbal, dat ln het Zuldamerikaanse land wordt gehouden. „Ik zal definitief niet meegaan naar Argentinië. Ik ben er niet op voorbereid twee en een halve maand bij mijn gezin weg te zijn", zei de aanvoerder van het Neder landse team. Over zijn contract voor vol gend seizoen kon Johan Cruijff niet zoveel duidelijkheid ver schaffen. „Als lk een nieuwe verbintenis aanga met Barce lona, weet ik dat ik voor altijd in Spanje zal blijven. Nog een Jaar en mijn gezin is er zo ge wend, dat we nooit meer weg willen. Of ik teken blijft echter nog een open vraag", aldus Cruijff in het televisie interview. Rellen PALERMO Het is zondag in de Italiaanse voetbalcompe titie opnieuw tot forse rellen gekomen. Ditmaal weer eens op het eiland Sicilië, waar Ter- nana en Palermo in een derby tegen elkaar speelden. De rel len ontstonden na de wed strijd, die in een gelijkspel (1-1) eindigde. De toeschouwers gooiden met stenen en flessen. De politie greep aanvankelijk niet in. maar toen de onlusten voortduurden gebeurde dat wel. In de gevechten, die daar na uitbraken, raakten 19 agen ten en tien toeschouwers ge wond. Ook een persfotograaf liep verwondingen op. Scheidsrechter Antonio Falas- ca en zijn grensrechters moes ten met een helicopter van de politie in veiligheid worden ge bracht. Vorige week bestrafte de Ita liaanse voetbalbond tweede di visieclub Ascoli, nadat er op 6 februari na de wedstrijd tegen Cagliari onlusten uitbraken. Ascoli moet de komende vijf thuiswedstrijden op neutraal veld spelen. Argentinië MELBOURNE - Ondanks het feit dat het bijna een uur met tien man speelde heeft het Is raëlische voetbalelftal in Mel bourne met 1-1 gelijkgespeeld tegen Australië. Bij de rust stond Israël door een doelpunt van Gideon Damati met 1-0 voor. De Australische treffer kwam in de 58e minuut op naam van Peter Ollerton. In de 33e minuut werd Meir Nimni wegens grof van achte ren aanvallen van Williams uit het veld gestuurd. DORTMUND (ANP) De kans die de KNAU aan een aantal atleten heeft geboden om in de Westfalenhal in Dortmund aan de limieten voor de Europese indoor atletiekkam- pioenschappen in San Sebastian (12/13 maart) te voldoen, heeft voor de Unie waarschijnlijk forse finan ciële consequenties In Dortmund voldeden liefst vijf heren aan de ei sen Evert Hoving (AV NOP) won de 1500 meter in 3 minuten en 43.4 se conden. Hoving sleepte de jonge Wi- bo Lelieveld in 3.46.8 naar de tweede plaats. De Leidse loper bleef met zijn tijd ook nog tweetiende binnen de limiet voor de Europese titelstrijd, die op 3.47.0 is gesteld. Op de 800 meter heren haalden zelfs drie Nederlanders de limiet door een eendrachtige samenwerking. Cees Ruyter (AV NOP) won in 1.50.2, Jan Willem Boogman (Hellas) werd in dezelfde tijd tweede en Arie Ruyter (AV NOP) eindigde als derde in 1.50.5. De limiet voor deelneming aan de 800 meter staat op 1.50.5. Eerder dit seizoen voldeden Ruud Wielart (hoog) en Klaas Lok (3000 meter) aan de minimumeis voor San Sebastian. Olga Commandeur, die na een lang durige blessure weer voorzichtig aan een come back bezig is, ging in Dortmund ook zegevierend over de eindstreep. De Europese jeugdkam pioene op de 800 meter won haar specialiteit in 2.14.5. Riet Kruiswijk (AV '40) werd op tweetiende seconde tweede. Verdere overwinningen kwa men op naam van Wilma Hillen (TI- ON) op de 400 m (56.7) voor Olga Commandeur (57.7) en Truus van Amstel (58.0). Toine van de Goolberg (Sparta) was de snelste op de 400 meter heren in 49.5 seconden. Jane Fredericks op weg naar een nieuw officieus wereldre cord op de 50 m horden indoor (6,56 sec) De Jamaicaanse atleet Don Quarrie heeft tijdens internationale indoor- wedstrijden in Montreal de 50 meter gewonnen in 5,75 seconden. Voor de Amerikaan Ed Preston werd de zelfde tijd afgedrukt. Bij de dames ging de zege naar de Amerikaanse Jeanette Bolden in 6.43 sec Op de 50 meter horden verbeterde Jane Fredericks (VS) het officieuze wereldrecord. Zij liep een tijd van 6,56 sec. en was daarmee zelfs sneller dan de winnaar bij de heren, de Amerikaan Charles Foster (6.59). Diens naamgenoot Steve Foster (VS> won de 3 000 meter in 7 min 47,47 sec. Het kogelstoten leverde winst op voor Mac Wilkins (VS) met een afstand van 20 meter 64 AI Feuer- bach moest genoegen nemen met de derde plaats (19 34 meter). Bij de 15e editie van de Maple Leaf indoor atletiekwedstrijden ln Toron to heeft de Amerikaan Mike Tully een vergeefse poging gedaan het Offi cie ufe wereld indoorrecord polsstok- hoogspringen te verbeteren De Amerikaan, die in zijn eerste poging over de 5,50 meter was gegaan, had drie mislukkingen cp 5.59 meter. De Fransman Jean-Michel Bellot ein digde met 5.33 meter als tweede. Een uitstekende prestatie kwam op naam van Rosemane Ackermann. Dc Oostduitse wereldre cordhoudster hoogspringen won haar specialiteit met een sprong van 1,90 meter. John Walker, de Nleuwzeelandse we reldrecordhouder op de mijl. startte in Toronto niet in verband met een opkomende keelontsteking. De wed strijd leverde een overwinning op voor de Ier Eamon Coghlan in 4 03 8 De Nieuwzeelander Dixon werd op ruime afstand in 4.06.4 tweede Dwight Stones (VS) won het hoog springen bij de heren De wereldre cordhouder had aan 2.19 meter vol doende voor de winst CHICAGO (ANP) De Amerikaan se tennis-ster Cchris Evert heeft in Chicago haar derde toernooiover- winning van dit jaar behaald. In de eindstrijd versloeg zij de Austra lische Margaret Court met 6-1, 6-3. Betty Stoeve was in Chicago weer eens gestruikeld over Chris Evert. In de halve finales verloor de Neder landse dit keer met 2-6, 1-6 van de supererieure Amerikaanse. Court had in de andere finale de Russische Natasja Bijnireva met 7-6, 6-1 ver slagen. Ilie Nastase heeft het WCT-toernooi van Mexico City gewonnen. DE Roe meen versloeg in de eindstrijd zijn Poolse tegenstander Wojziech Fibak in drie sets. 4-6, 6-2. 7-6. Na zijn nfederlaag in de eindstrijd van het enkelspel haalde Fibak zijn re vanche in de dubbel Met Tom Ok- ker versloeg hij de Italiaans Roe meense combinatie Adriano Panat- ta/Ilie Nastase met 6-2 en 6-4. In Cincinnatie (Verenigde Staten) heeft Björn Borg een driehoekstoer- nooi gewonnen, waaraan verder deel namen de Australische veteraan Rod Laver en de Amerikaan Billy Martin. Borg versloeg Laver ln de eindstrijd met 6-7, 6-3, 6-2. De Argentijn Gulllermo Vilas en de Amerikaan Stan Smith plaatsten zich voor de finale van het heren enkelspel. Vilas versloeg in de eerste halve finale-partij de Amerikaan Ge ne Mayer. 7-6, 7-6, 6-1. Stan Smith overwon de talentvolle Hongaar Ba- lasz Taroczy. eveneens in drie sets. met 6-2,6-4, 6-4. In de finale zegevier de Vilas later met 3-6, 6-0, 6-2 over Smith. Eddie Dibbs (VS) heeft een spreken de overwinning behaald op Raul Ra mirez in de finale van het toernooi van Miami De Mexicaan, die hinder had van een blessure aan zijn rech terbeen, verloor in iets meer dan een uur met 0-6 en 3-6. In de eindstrijd van het dubbelspel wonnen Ramirez en Gottfried (VS) met 7-5 en 6-4 van Kronk/Letcher (AUS). ROTTERDAM Sparta is vanmor gen zonder zijn Engelse spitsspeler Ray Clarke naar Hong Kong ver trokken waar de Rotterdammers vrijdag tegen het nationale elftal en zondag tegen een league-elftal van Hong Kong spelen. Clarke is zater dag met zijn vrouw en twee kinde ren naar Engeland teruggevlogen. Omdat hij wegens een schorsing zondag ontbrak bij de wedstrijd Sparta-Ajax viel zijn afwezigheid pas gistermiddag op toen hij zich niet op de training meldde. De club leiding van Sparta vermoedt dat Clarke zich door zijn echtgenote heeft laten overhalen de trip naar Hong Kong niet mee te maken. Po gingen om hem telefonisch op te sporen waren zonder resultaat DEN HAAG (ANP) - Marianne Heeren "heeft het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond (KNGV) medegedeeld dat zij niet in aanmer king wil komen voor deelneming aan het Europees kampioenschap voor dames, dat op 13 en 14 mei in Praag wordt gehouden. De Neder landse kampioene is niet beschik baar omdat zij in die periode het schriftelijk eindexamen moet doen voor de havo. SUBSIDIE (1) Begin dit jaar eiste minister Van Doorn van CRM dat het betaalde voetbal in Nederland zou kiezen voor bestuursmodel 2, zoals ge noemd in het interim rapport van de structuurcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond. Het betaalde voetbal moest vóór 15 februari een keuze hebben gedaan. En anders? Simpel gezegd, anders kon het betaalde voetbal fluiten naar subsidie. Het is vandaag 15 februari. Het is zeker dat minister Van Doorn van morgen bij het openen van de post niet de brief met het definitieve standpunt heeft aangetroffen. Want dat standpunt is er gewoon officieel nog niet. En dus. als Van Doorn het nu werkelijk zat is. kan vandaag het uitzicht op vele mil joenen guldens saneringssteun voor het noodlijdende profvoetbal in Nederland verdwenen zijn. SUBSIDIE (2) Om de zaak wat duidelijker te ma ken eerst wat historie. Op 19 de cember 1974 werd door de minister van CRM de Raad voor het Betaald Voetbal geïnstalleerd. Een orgaan dat moest onderzoeken met welke problemen het betaalde voetbal zo al te kampen heeft en welke uitwe gen er mogelijk zijn. Die raad lever de een rapport af. Alle betrokkenen mochten daarop weer reageren. De minister zelf stelde zijn reactie uit. Hij wilde eerst afwachten met wel ke resultaten de Adviescommissie CRM, in de wandelgangen de com missie Christiaanse genoemd, zou komen. Die commissie was in mei 1976 ingesteld. Het rapport ver scheen in november. Inmiddels werkte binnen de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond de structuurcommissie ook al aan de oplossing van diverse bestuurlijke problemen. Die com missie kwam met een tussentijds rapport. Daarin werden onder meer drie modellen genoemd voor een toekomstig bestuur betaald voetbal. Die drie modellen waren: 1. Een bestuur bestaande uit een voorzitter en zes leden. De leden mogen in ieder geval geen be stuurslid zijn van een belangenor ganisatie. maar kunnen wel uit de ze kringen voortkomen. Hoewel de kans daarop klein is. 2. Een bestuur met een voorzitter if if Z* rl e* Of y -ó- if -tt ft oV V* en tien leden. De belangenorgani saties kunnen daarbij vier kwali teitszetels claimen. 3. Een compromis tussen 1 en 2: een voorzitter en acht leden. De belangengroeperingen van trainers en spelers zijn de eerste keer met drie leden in totaal vertegenwoor digd en hebben uitzicht op gewoon terecht. Minister Van Doorn schoof alle rap porten bijeen. Hij concludeerde dat voor er verder gesproken kon wor den over de uitkomsten van het rapport Christiaanse er eerst dui delijkheid moest zijn over de be stuurssamenstelling. Dat gebeurde uiteindelijk in ultimatieve vorm: het betaalde voetbal moest op 15 februari zijn standpunt hebben be paald. En dat moest dan ook nog zijn een voorkeur voor model 2. Dat sluit immers het beste aan op de moderne gedachten over ar beidsverhoudingen. SUBSIDIE (3) Het betaalde voetbal liet Van Doorn weten dat de mening van de betrokken clubs gepeild zou gaan worden op vier rayonvergaderin gen, te houden tussen 13 januari en 4 februari. Mogelijkheden te over om op 15 februari met het definitie ve standpunt naar voren te komen. De KNVB suggereerde dat ook tus sen de regels door in een brief aan de minister. Helaas is dat iets te simpel gedacht voor KNVB- verhoudlngen. Want tijdens de ray onvergaderingen kwam een nieuw bestuursmodel naar voren; thans model 4 genoemd. Hoewel Van Doorn had gezegd dat het nu maar eens uit moest zijn en dat de keuze ruim genoeg was. Model 4 houdt in dat de algemene vergadering be taald voetbal de bestuurskandida- ten van de belangenorganisaties moet kiezen. Waardoor dus het be grip kwaliteitszetel op de tocht is gezet. SUBSIDIE (4) Zo is het dan vandaag 15 februari geworden. En de minister heeft weer geen post gehad. Toch moet die minister langzamer hand spijkers met koppen gaan slaan. Immers na 25 mei is hij ver dwenen. op eigen verzoek in ieder geval. Daarnaast verschijnt hij op 2 maart in de vergadering van de vaste Kamercommissie die de sportzaken bekijkt. Op die verga dering gaat de KVP'er Du Chati- nier vragen stellen over topsport en over het betaalde voetbal. Van Doorn heeft op voorhand aange kondigd dat hij op die dag ook met een standpunt over het betaald voetbal naar voren zal komen. Het onderwerp topsport verhuist voor lopig naar een aangekondigde dis cussiedag Maar over het betaalde voetbal komt Van Doorn met zijn eigen visie. Het ziet er naar uit dat zoiets zeer pijnlijk gaat worden voor de betrokken sportonder delen. SUBSIDIE (5) Het is vandaag 15 februari. De KNVB heeft die datum in ieder geval zonder duidelijkheid ge haald. De rayonvergaderingen heb ben gesproken, maar er dient ook zoiets als een eindoordeel te ko men. Dat moet geveld worden op een algemene vergadering. En zie toe. die vergadering gaat ook ge houden worden. Helaas staat nog niet vast wanneer of waar. Maar eind maart wordt het zeker voor de clubs bijeen komen. Over meer dan een maand dus. Waar lijkt dit nu op. Ook CRM vermoedt onderhand wel dat het betaalde voetbal in de verdediging zit en zeer vertragend speelt. Van Doorn gaat immers verdwijnen. De kiezers moeten zich uitspreken over de nieuwe samenstelling van de Tweede Kamer en dus indirect over een nieuwe regering. En wie weet, komt er wel een nieuwe mi nister uit de bus die al dat gepraat over voorwaarden voor subsidie maar overdreven vindt. Een minis ter bijvoorbeeld die zijn ministerie liever omdoopt van CRM in ge woon R. Dan zou er behoorlijk wat los kunnen komen voor het prof voetbal. Dat zou een jammerlijke vergissing zijn van het betaalde voetbal. In middels is immers al gebleken dat zowel PvdA, CDA als VVD veel. zo niet alles, zien in de uitkomsten van het rapport Christiaanse. Zoals die partijen ook wel vinden dat de werknemers in het betaalde voet bal op bestuurlijk niveau vertegen woordiging behoeven. En daar naast. zelfs een mogelijk ministerie van R zal grotendeels bemand blij ven met hetzelfde ambtelijke appa raat dat nu de minister adviseert. Alles bijeen, de positie van het be taalde voetbal in de huidige opstel ling lijkt onhoudbaar. In Nederland gaan trainers er bij het voetbalgebeuren dan graag toe over om met elf man voor de pot te gaan hangen. Het betaalde voetbal lijkt dat nu ook te doen. Het blijft een tijdje 0-0. Maar pas op voor de strafschoppen van Van Doorn. KIJKEN Ruim tien uur lang moest onze J. C. Brak afgelopen weekeinde aan het televisietoestel gekluisterd blijven om zo de reportages over het we reldkampioenschap schaatsen naar eer en geweten te kunnen vol gen. Gisteren zette hij zijn bevin dingen op papier, vandaag pro beert hij zijn huwelijk weer te lij men en morgen schrijft hij ln op minstens twee ontwenningskuren. Tien uur schaatsen, het is nogal wat. Dat zijn zes voetbalwedstrij den bij elkaar. Welke voetbalfa naat krijg Je zo gek om dat alle maal uit te kijken. Want het gaat dan wel om één goede en twee middelmatige wedstrijden, er zijn er ook drie die behalve oninteres sant ook puur slecht zijn. En dan nog voornamelijk tussen buiten landse clubs ook. Het moet dus wel iets heel aparts zijn. als het met schaatsen wel lukt om 35.000 mensen op de tribunes te krijgen en nog een voorlopig onbe kend aantal thuis voor de buis. Apart is het zeker. Want het heet dan wel tien uur schaatsen, in feite gaat hem om nog geen vijf uur schaatsen en ruim vijf uur pauze. Even de Japanse zaktelevisie ter hand genomen voor wat reken werk. Een rit op de 500 meter duurt inclusief die Gozme gemiddeld zo'n 42 seconden. Voor de 5000 meter rekenen we 7 minuten en 30 secon den. Een rit op de 1500 meter duurt gemiddeld 2 minuten en 10 secon den en de 10.000 meter stellen we voor het gemak op een duur van 15 minuten en 15 seconden. Een cou lante behandeling dus. Al rekenend levert dat 4 uur. 47 minuten en 52 seconden ijspret op. Rest dus vijf uur, waarin niemand in wedstrijdverband over de baan gaat. Achttien keer verschijnt er een dweilmachine. bemand met een werknemer die stuurt en een die oplet of er hier of daar soms nog wrakhout blijft liggen. Bij elkaar is dat duo goed voor 3 uur. want ze hebben tien minuten per keer no dig. De rest van de tijd is gereser veerd voor de gewone pauzes en de buitengewone, zeg maar Juichpau- zes. En dan laten we de wachttij den. Je wilt voor je goede geld toch ook een goed plaatsje dicht bij een camera, nog maar buiten beschou wing. Dan is het duidelijk dat het een sportgebeurtenis van uitzonderlijk gehalte betreft. Alle ruimte voor een verdere verbreiding van de schaatssupporterscultuur. Spandoeken bijvoorbeeld. Vroeger waren ze er ter ondersteuning van een favoriete rijder Tegenwoordig worden ze voornamelijk gemaakt voor te lachen. Blijkbaar wordt er ook nog in de nacht van zaterdag op zondag geverfd, want toen wa ren er weer heel nieuwe En het rijmen zit ons ln het bloed. Na de tentoonstelling van zelfgemaakte prentbriefkaarten, na de m eigen beheer vervaardigde schippers truien en na de expositie van kunstig bewerkte prothesen zullen ze wel in de hal van het Parool gebouw terecht komen. Zwaaien bijvoorbeeld. Na meeklap pen in TROS-uitzendingen bij droevige liefdesliederen een gelief de bezigheid. De schaatsfan doet het ook. Niet even hal. Maar lang durig de gespreide vinger voor het hoofd houden en maar heen en weer gaan Dag Nederland, we ver maken ons toch zó! Drinken bijvoorbeeld. Dat hoort. Regelmatig en veel, maar zeker als de camera op Je gericht wordt Het duurde even. maar zondagmiddag was toch ook uiteindelijk de man in beeld die een glas op z'n hoofd zette en een wrak dansje uitvoerde Voor thuis? Nee hoor, gewoon vanwege de pauze Rekenen bijvoorbeeld Dat doe je alleen nog thuis En dan ook alleen volledig op de 500 meter Daarna zakt het af Tot de tien kilometer aan de beurt is en Fred Racké het maar verder alleen moet doen. Maar Juichen, dat zullen we. onder alle omstandigheden. Want dat schaatsen dat is. hoe zal ik het zeggen, dat is lekker tien uur lang allemaal André van Duin. OORLOG In Spanje is een voetbaloorlog los gebarsten rond Johan Cruijff Vori ge week zondag werd hij uit het veld gestuurd door scheidsrechter Mclero omdat Cruijff hem „hijo de gran puta" genoemd zou hebben Bij de behandeling van de straf zaak bleek dat Barcelona een Ma drileens complot vermoedde. Uit afgunst op Barcelona's prestaties zou men de club via Johan Cruijff willen treffen. Trouwens, zo voerde Cruijff zelf aan. ln momenten van grote opwinding scheldt hij niet op z'n Spaans, maar gewoon op z'n Amsterdams Handige Spaanse kranten publiceerden zelfs een lijstje van gangbare Nederlandse scheldwoorden, maar men kon geen overeenkomst ontdekken met „Hijo de gran puta". Voorlopig is Cruijff voor één wed strijd geschorst. Wat hij precies zei zal wel nooit helemaal achterhaald worden. Puta. hij zal wel gewoon leU over poen geroepen hebben G. Pret stroom is volgens de vakbon den even afwezig, maar volgent de werkgevers heefl hij nooit meege-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11