PSP zet zich af tegen PvdA/PPR I Pandbriefbiljetten West land Utrecht Jessye Norman, zeldzame expressie Komisch spel over Kamerleden op bres ziekte en dood voor het Kamerorkest Predikanten bezorgd over huis van bewaring Assen Het 25e uur Kagel zonder humor of zin Vaarwel winter (in VS) Omvangrijke order voor Nederlandse ingenieursbureaus Ouders homofielen spraken samen over hun problemen Vraag de bestseller: 'NS-vakantiereizen'77' Hypotheekbank nv MAANDAG 14 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (Mi DEN HAAG De fracties van PvdA en CDA zullen zich vandaag in de Tweede Kamer sterk maken voor het behoud van het Nederlands Kamerorkest Minister Van Doorn kan. in de open bare vergadering van de Kamercommissie van CRM over de nota orkestenbestel, vrijwel zeker een motie tegemoetzien waar in de plannen om de subsidiëring van het Nederlands Kameror kest stop te zetten, worden aangevallen. CDA-woord voerster mevrouw Gar- deniers-Berendsen vindt opheffing van dit ensemble op dit ogenblik. #aardoor de musici zonder overleg de laan uitgestuurd zouden worden, onaanvaardbaar. De socialist Voogd is het met haar eens. Een advies van de Raad van de Kunst is toch wel het minste dat mag worden verlangd. De Kamerleden scharen zich hiermee aan de zijde van de Nederlandse orkesten, die opgemerkt hebben dat het specifieke produkt van het Ne derlands Kamerorkest binnen noch buiten de randstad te vervangen is. Van Doorn daarentegen vindt de la cune die door het wegvallen van het Nederlands Kamerorkest zou ont staan, aanvaardbaar, gezien het gro te aanbod van symfonisch repertoire in de randstad Holland, waar tachtig procent van de concerten van het Kamerorkest worden gegeven. Niet alleen bi] het voortbestaan van het kamerorkest worden overigens vraagtekens geplaatst. Volgens me vrouw Gardeniers is de financiële onderbouw van Van Doorns nota zo onzeker dat een advies van de Raad voor de Gemeentefinanciën drin gend gewenst is. In de nota wordt verondersteld dat het mogelijk is geld over te hevelen van de ene naar de andere gemeente. door Adr. Hager DEN HAAG In twee Jaar tijds zette Mauriclo Kagel een werk in elkaar dat de titel Bestiarium mee kreeg. In maart vorig Jaar ging de première ln Keulen, vrijdag en za terdag paste men het werk ln in de sene HOT muziek "77. De componist wil met deze 'scè- nische klankfabels' de dubbele me tamorfose tussen mens en dier uit werken. Het stuk speelt zich af in korte scènes die zich simultaan of na elkaar op twee mlniatuur- Bühnen (een soort poppekasten) voltrekken. Daarachter zitten de drie spelers die met hun materiaal een bonte Walt Disney-wereld van opblaasbare plastic beesten han teren. Wat moet men hiermee, zo vraagt men zich tijdens de voorstellingen af. Dit kinderlijke, beter gezegd kin derachtige gedoe met kinderspeel goed. Kagel gebruikt een muziek- bandje ter versterking van de 'ge stoorde relatie van mens en dier' en dat met nagebootste dierengelui den is zijn bijdrage als componist Het geheel lijkt samengesteld uit niets met elkaar gemeen hebbende scènes, een muzikale inhoud ln welke vorm dan ook ontbreekt geheel Kagel voerde regie en direc tie. zijn medewerkers waren Beth Griffith. Richard Reiss, Carl-Helnz ".art us. door Jac. Kort AMSTERDAM Het concert, dat het Nederlands Kamerorkest zaterdagavond gaf in de Grote Zaal van het Concertgebouw onder leiding van David Zinman, is in wezen een Jessye Norman- concert geworden. HAARLEM De toneelgroep Centrum geeft in de Toneelschuur de eerste voorstellingen (nog tot en met 19 februari, vanavond niet) van „Het 25e uur" van George Tabori, Hon gaar van geboorte, die een emigrantenbestaan leidt, sinds 1969 in Duitsland. Het nu gespeelde stuk, in 1974 geschreven, gaat terug op zijn ervaringen in Hollywood, waar hij als scenario schrijver gewerkt heeft Hij schreef daarover onder meer: „In mijn tijd waren twee dingen ln Hollywood taboe: politiek en de dood. Maar ik kwam ook tot de ontdekking, dat in dit dromenland dood en ziekte duidelijker aanwezig zijn dan waar ook in de U.S.A.". Califomië noemt hij de verwezenlijking van de Ameri kaanse droom, de burgerlijke droom van de eeuwige vakantie aan het zwembad „een droom, waarin de dood natuurlijk niet past, maar de mensen gaan er wél dood" Het eerste deel van zijn stuk speelt dan ook bij een privézwembad, met daarachter de zoetige, bombas tische luxe van een Hollywood-interieur (een schitte rend decor van Paul Gallis). Huiselijke tafereeltjes wisselen af met lichaamsoefeningen door niet meer zó jonge mannen, die fit proberen te blijven, maar toch voortdurend herinnerd worden aan hun fysieke achte ruitgang. Dat is één van de dingen die hen aan de dood doet denken. Andere zijn overlijdensberichten en confrontatie met een dode. Dit laatste in een bizar verhaal, dat een staaltje is van laconieke zwarte humor. Tabori heeft namelijk „het gruwelijke en het komische door elkaar geklutst", omdat hij het thema ziekte en dood pas ernstig kan behandelen als hij het komisch doet. In het tweede deel werkt hij dat thema verder uit door er een bepaalde psychotherapeutische behande ling in te betrekken, waarin de patiënt ertoe gebracht wordt zijn geboorte te herbeleven, maar ook te horen krijgt dat er kanker bij hem is vastgesteld, waarvan de al bepaalde operatie hem niet definitief zal genezen. Niet verdoezeld Het is verbazingwekkend, dat dit open en bloot (de patiënt is enige tijd zelfs letterlijk bloot) cp het toneel gebracht kan worden, zonder dat het Je bang maakt. Dat ligt aan de manier van schrijven en vooral ook aan de manier van spelen. Je weet dat het om harde werkelijkheden gaat. die door de komische behande ling van de schrijver niet verdoezeld worden, wel nuchter-zakelijk gaan werken. Zelfs als een speler angst toont. De manier van spelen zou je dan ook puur zakelijk kunnen noemen. De spelers leven zich niet ln de ervaringen van hun figuren in, zij tonen die, en dan heel precies-beperkt, in hun uiterlijk gedrag. Dat heeft de hele groep onder regie van Eddy Habbema tot een optimale voorstelling gebracht. Waarbij ik Peter Oosthoek in het bijzonder noem, niet zozeer omdat hij voor het eerst sinds lange tijd weer zelf speelt, vooral omdat hij een zeer veeleisende rol fascinerend waarmaakt. In de kleinere rollen zag je De hoofdfiguur in „Het 25e uur" (Peter Oosthoek) en zijn vrouw (Ingeborg Elzevier). trouwens ook vele boeiende dingen. Ingeborg Elzevier, Jimmy Berghout, Ben Hulsman. Jacques Comman deur, Egbert van Pardion, Elias van Zanten, Jules Hamel, Elisabeth Hoytink. De vertaling is van Carel Alphenaar. Niet, dat het orkest zich niet uitste kend weerde in Rossino's ouverture „II Slgnor Bruschind", ln de Sinfonia van Joh. Chr Bach en in dementi's Symfonie in D grote terts. Maar dit alles werd rondweg overvleugeld door het optreden van de Afro- Amerikaanse sopraan Jessye Nor man. Een vrouw met gouden stem, die zijn glans en warmte van de laagste tot in de hoogste regionen behoudt. Maar vooral een ras artieste en daarbij een uitgesproken theater-persoonlij kheid. Dat werd allemaal reeds onmiddel lijk duidelijk in Dido's Lamento „When I am laid In earth" uit „Dido and Aeneas" van Henry Purcell De dramatiek van deze klaagzang kan niet aangrijpender worden vertolkt dan ditmaal geschiedde Geen won der dat er nu reeds een bravo-ge roep uit de zaal opklonk. Maar er kwam nog veel meer: Mo zart's Scena e Rondo „Ch'io mi scor- di di te" voor sopraan, piano en or kest en na de pauze de Concertaria „Vado. ma dove" en „Dove sono" uit „Le Nozze di Figaro" van dezelfde componist In al deze Mozart-aria's kon men steeds weer genieten van Jessye Nor man's prachtige stem, maar vooral van haar diep bewogen voordracht, die zeldzame hoogten van expressi viteit bereikte. Het is niet te verwonderen, dat het publiek de zangeres na haar laatste aria niet wilde laten vertrekken. Een dergelijke zangeres hoort men niet alle dagen. Het Nederlands Ka merorkest zorgde voor goed sluiten de begeleidingen en Gérard van Blerk tekende voor de pianopartij in een der aria'a. Van een onzer verslaggevers ASSEN Elf predikanten in Assen vragen zich af wie het nu eigenlijk voor het zeggen heeft in kwesties van kerkelijk pasto raat en gevangenissen. Een advies van directeur H. Nieboer van het huis van bewaring in Assen om ds. W. W. H. Hoekert geen defini tieve aanstelling te geven, een brief die nogal opschudding verwekte, was voor hen aanleiding om een brief te schrijven naar de interkerkelijke commissie voor inrichtingen van jus titie, hèt begeleidingsorgaan voor ge vangenis-predikanten. Afschriften van de brief zijn onder meer ge stuurd naar staatssecretaris Zeeval- klng en de hoofdgevangenispredi- kant De predikanten in Assen uiten ln hun brief de bezorgdheid over de gang van zaken in het huis van bewa ring te Assen. „We hebben ons bui ten de pastoraal-technische details gehouden; die kunnen we niet over zien en we hebben er geen oordeel over. Het gaat ons om de principiële opstelling ten aanzien van het kerke lijk pastoraat. Het wezenlijke punt is. wie kwesties betreffende dit pas toraat uitmaakt: is dat de staatsse cretaris; is het de gevangenispredi kant? Of mogen de kerken er ook nog wat in te vertellen hebben?", aldus één van de brief-schrijvende dominees. Enkele weken geleden werd onrust gesignaleerd. De gedetineerden in Assen hadden weet gekregen van de negatieve brief over de dominee en de Coornhertliga waarschuwde HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Geen winter meer. Dat geldt voor het oosten van de Ver enigde Staten. De vorst is daar aardig opgeruimd, na dat een hogedrukgebled langs New York de oceaan was opgetrokken en de wind uit het zuiden ging waaien. Hoe de thermometer in 24 uur tijd reageert ie kunt U zien uit het volgende staatje. De eerste opgave is een nach telijke temperatuurwaarde van zaterdag op zondag, de tweede tussen haakjes van vrijdag op zaterdag. Boston 2 (-4). Buffalo 4 (-8). Portland 1 (-6). Charleston 14 (5). Cape Hattaras. het meest oostelij ke station van de Verenigde Staten. 16 (11). In Canada werd het achter een oceaan- waarts trekkende depressie juist kouder: Vliegveld Gan der in New Foundland -14 (- 6). Grindstone (Quebac) -16 (-10). Goose -27 (-21) en Lake Eon -28 (-22). Nu is ook Europa nog altijd in staat indrukwekkende wintercijfers te leveren. In Skandlnavië bijvoorbeeld blijft Thialf rustig doorgaan. Tijdens het weekeinde is in noord-Finland -28 tot -30 gra den gemeten. Ostersund in midden-Zweden meldde zon dagmorgen om tien uur -26, Helsinki -22. Moskou en om geving -15 tot -20 en noord- Rusland -20 tot -30 graden. De kou in Skandinavië wordt opgepot en geconserveerd door een zich daar opbou wend hogedrukgebled met gisteren standen van 1025 mb van zuid-Finland tot midden- Zweden. De grenslijn tussen win terkou in noord-Europa en zachtere lucht in west- en zuid-Europa verloopt van noord-Engeland (Aberdeen - 7 bij acht centimeter sneeuw) via Denemarken naar Polen. In tegenstelling tot de algemene verwachting is de kou dit weekend niet naar ons land gekomen. Ter wijl Denemarken gebukt ging onder sneeuwstormen (de Bilt sprak zaterdagavond van een halve meter sneeuw; de grootste neerslagaftap- ping over het etmaal in Dene marken was zondagmorgen dertien milimeter) bleven kleine opvullende depressies op de Noordzee en bij Ierland in ons land het aanstromen van zachte lucht gaande hou den, ook al werd de wind zon dag erg zwak. In die lucht zijn waarden van zeven tot acht graden geconstateerd. De neerslag, die vrijdaga vond en in de nacht daarop plaatselijk nogal aanzienlijk was geweest (Bolsward 13 millimeter), bleef tijdens het weekend beperkt tot een lo kale bui of wat motregen. Vrij veel plaatsen hielden het geheel droog. Het zonnetje liet het schaatspubliek in Heerenveen 's middags in de steek nadat het 's ochtends enkele uren geschenen had. Maar de luchtvochtigheid was te groot (87 procent) voor een definitieve zonnige doorbraak. De laatste dagen trekken voortdurend oce aanstoringen via de golf van Biskaje naar Frankrijk. In vloed op het weer in ons land hebben ze tot nu toe niet of nauwelijks. Tot in zuid- Engeland en België wordt er wel regen van verwacht. Er waren gisteravond geen teke nen die wezen op een ingrij pende wijziging in het weer type op "korte termijn. Het meest waarschijnlijk is dat ongeveer hetzelfde overwe gend rustige weertype zich in de eerste helft van deze week zal handhaven waarbij de middagtemperaturen dag in dag uit tot zeven acht gra den celsius zullen oplopen. Hier de gebeurtenissen op 13 februari 1929! Vannacht ze ventien graden vorst. De ge meente Haarlem is ook be gonnen voedsel te verstrek ken. Men rijdt met paard en wagen over de IJssel en het Marsdiep. Drie Urkers die met hun schip waren inge- vroeren in Enkhuizen, wan delen over het ijs naar Urk afstand 20 kilometer. Brand in zuivelfabriek te Veenen- Weer Neer- Temp slag daal met melk geblust omdat motorspuit vanwege de vorst weigerde. In Hongarije 34 zi geuners doodgevroren. Ber lijn sluit scholen en badin richtingen van 15 tot 21 fe bruari om brandstof te spa ren Meer van Genève geheel dicht gevroren. Theems met ijs bedekt, spoorwegverkeer in Engeland door koude ont wricht. Genua - 12, Engeland -20 tot -30 graden, maar IJs land 7 graden Celsius. Schuldig aan 'medebeheer van kapitalisme' Van onze parlementsredactie ARNHEM De PSP wil zich de komende verkiezingsstrij( scherp onderscheiden van PvdA en PPR, nu deze beide partijet - de afgelopen kabinetsperiode hebben gedaan aan „medebeheei d van het kapitalisme", zoals het congres van de PSP zaterdag ir Arnhem heeft uitgesproken. DEN HAAG De Nedeco, een over koepelende stichting van technische adviesbureaus, heeft van de Perzische autoriteiten opdracht gekregen een nieuwe handelshaven te bouwen in de plaats Shah Bandar Abbas. Deze opdracht brengt 60 mil joen gulden op. De bouw van de haven is gegund aan een Italiaanse aannemer, die daar 2 miljard gulden voor zal krijgen. staatssecretaris Zeevalking dat er een oproer in de lucht hing. In het conflict tussen enerzijds de directeur en het personeel en ander zijds ds. Hoekert en de gedetineer den, koos de staatssecretaris bij een bezoek dat hij aan Assen bracht, de zijde van de eersten. Hij liet weten dat de positie van de directeur niet in het geding was en dat ds. Hoekert wellicht elders een aanstelling zou moeten krijgen. Het Tweede-Kamerlid dr B. van der Lek, die tot lijsttrekker werd gekozen, beschuldigde PvdA en PPR ervan dat zij de aanwijzingen hebben uitgevoerd van een ongrijp baar kapitalistisch systeem. „Zij houden wel eens Iets slechts tegen en zij doen ook wel eens iets goeds, maar daarvoor hoef je niet in de regering te zitten. Ook rechtse rege ringen zijn zo nu en dan gedwongen, iets dergelijks te doen", zei Van der Lek. Hij wilde wel toegeven dat een regering Den Uyl 'waarschijnlijk' be ter is dan een regering Wiegel, maar 'geen van belde brengt de socialis tische gelijkheid en de vrede van alle landen werkelijk dichterbij". Overi gens bleek Van der Lek te menen dat een beleid zoais de PSP het zou willen voeren, nog niet mogelijk is: „Een programma voor waarachtige basis-democratie is er niet. En als het er wel was, dan kreeg het geen meerderheid. Die meerderheid dich ter bij te brengen dat is onze strijd. Wij zijn de echte realisten", zei Van der Lek. Van een verslaggever GRONINGEN Ongeveer 75 ou ders uit het gehele land hebben za terdag ln Groningen met elkaar ge praat over hun ervaringen naar aan leiding van het feit dat hun zoon of dochter homofiel is. De ontmoe tingsbijeenkomst was opgezet door de werkgroep ontmoeting ouders van homofiele kinderen. In die werkgroep werkert samen de pasto rale werkgroep homofilie, het COC en de werkgroep voor huwelijk en homofilie Orpheus. De ouders praatten onderling over hun bevindingen en bovendien was er een forum van deskundigen, dat inging op vragen. Dr Grubben, psy chiater uit Venray, zei dat homofie len juist in moeilijkheden komen door de afwerende houding van de samenleving. De homofilie zelf is dan niet het probleem, het is de reactie van de omgeving die het conflict schept. Ds Klamer (radio- pastoraat) benadrukte de cultische achtergronden vap bijbelteksten, die veel aangehaald worden in ver band met homoseksualiteit. „De bij bel wordt vaak misbruikt om eigen meningen te bevestigen. Men zou de bijbel veel meer moeten lezen van uit de bevrijding en de ruimte waar in we als mensen mogen leven en liefhebben," aldus ds Klamer. Mevrouw Strikwerda-van Klinken, voormalig bestuurslid van de Neder lands Christelijke Vrouwenbond, zei dat het doormaken van het proces van verwerking en acceptatie het leven van ouders kan verrijken. „Je wordt geconfronteerd met iets vreemds en nieuws. Het laat je zien dat er meer mogelijkheden zijn dan Je dacht om mens te zijn met ande ren", aldus Strlkwerda. Hij geloofde wel dat zijn partij nie a' meer alleen in de woestijn roept: h( ontwaarde overal in de wereld bewe s< gingen voor meer vrijheid, democra s< tie, ordening van de produktie ei u zeggenschap. Lijst e Na de verkiezing van Van der Lel e' tot lijsttrekker kreeg diens fractiege n noot A. G. van der Spek opnieuw di W tweede plaats op de kandidatenlijst Nummer 3 werd het 31-jarige Haar D lemse raadslid B. G. J. Evers, nadai d; de bekende PSP-er Cor Hoek ziel w voor deze plaats had terugge di trokken. di h« Hoek trok hiermee de consequen di ties uit het feit dat het programma congres drie weken tevoren met gro „I te meerderheid programmavoorstel w len had verworpen van de „ten g( densgroep" 'Appel', die het pacifis gi tische element in het programmi hi had willen versterken en meer aan R dacht had willen besteden aan di zi. geweldloosheid als strijdmethode. ju er Sommige PSP-ers zien in de beslis singen van het programma-congres ..I zelfs een breuk met de pacifistischs b< beginselen. Van der Lek ontkende de dit: het programma is slechts een zi momentopname en de discussie gaal tji door. gi he Werkgever De heer Hoek trok zich wegens de be nederlaag van 'Appel' weliswaar te bc rug als kamerkandidaat maar hij nt kondigde onder luide bijval van hel be congres aan. zijn inzichten wel bin at nen de PSP te zullen blijven verdedi- di gen. De groep 'Appel' heeft zich in w< tussen omgevormd tot d( 'werkgroep voor pacifistisch socia lisme'. Op het congres werd actie gevoen voor een hoge plaats op de kandida tenlijst ten behoeve van het onlang van de PPR overgelopen vroege Tweede-kamerlid dr P. van Gorcuni Volgens voorlopige tellingen, die gis teren verricht werden, bereikte Vai Gorum de zevende plaats op d twaalf nummers tellende lijst van di scl PSP. dei Da Stakingen Tenslotte: het PSP-congres heef O zich achter de stakers en hun bon den opgesteld. De partijvoorzitter Lr.® Meertens zei naar aanleiding van der*!1 recente rechtelijke uitspraken daler maar één aanvaardbare regeling van XI het stakingsrecht is en dat is de volledige stakingsvrijheid. "De bur- do' gerlijke rechter heeft nu eenmaal t taak, de gevestigde belangen te t schermen", aldus Meertens die i Utrechtse vonnissen als 'klassejusti tie' veroordeelde. KIEL Bij de politieke leiders iniri het Kleler parlement ls de brief van orj proost dr Hans Georg Asmussen:iji slecht gevallen. De proost had zich \a daarin uitgesproken tegen ontaar ;er ding van de kunst, tegen het pro- tv gramma van de wereldraad tegen £r rassenwaan en tegen gelijke rechten >v< voor blank en zwart in Zuid-Afrika 5te ADVERTENTIE -fet Alle rözen zijn volledig verzorgd cn incl. excursies. 8 Dagen binnenland reeds v.a.f 292.-. 8 Dagen buitenland reeds v.a.f 444.-. Dit boekwerk is gratis verkrijgbaar op de stations, de NS-reis- en inlichtingenburo's,de ANWB, de meeste reisburo's en de Rabobanken. 11 i Te „Hij kan zich hier met al die herrie niet con centreren". ADVERTENTIE In coupures van1.000.- of 110 000.- Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar opklim mend van 5%« na twee jaar tot 8% na vijt jaar Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam. Sarphatistraat 1 020-252525. M. 41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6