Broedertwisten tussen Irak en Syrië verhevigd Van Amsterdam naar Spanje Rhodesië-beraad zonder Smith? Palestijnse aanslag op Vance verijdeld Europeanen en Arabieren blijven tij standpunten [Initiatief van VS en Engeland Onduidelijkheid over rellen in Iraakse steden Sgypte geeft Libië chuld voor rellen Gesprek tussen Cyprioten Aanslag in Rome Vrouw hoogste rechterCalifornië Kaping in Turkije snel geëindigd In Spanje 30 mensen opgepakt lialoog in Tunis besloten ANDAG 14 FEBRUARI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet .ONDEN, NEW YORK (UPI, Reuter, AP) Engeland en de ferenigde Staten willen een grote conferentie over Rhodesië irganiseren. zo meldde gisteren het Britse blad Sunday Tele- ;raph. Aan die conferentie zouden alle Rhodesische verzetsorga- lisaties en de zogenaamde frontlijnstaten moeten deelnemen. )aarna zouden dan de onderhandelingen met de blanke Rhode- ische leider Ian Smith kunnen worden hervat. JTolgens het Britse blad is dit plan jind vorige week in Londen bespro- ten door de Amerikaan Andrew foung en de Brit Ivor Richard, roung is de Amerikaanse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties en jeëindigde vorige week een tien- laagse rondreis door zuidelijk Afri- (a. Richard was voorzitter van de khodesië-conferentie ln Genève en jag vorige maand een poging om tot jen akkoord met Ian Smith te ko pen mislukken. foung heeft zich zaterdag bij zijn ugkeer in New York niet uitgela- a over een conferentie. Wel maakte j toespelingen op een gezamenlijk merikaans-Engels initiatief in de •estie-Rhodesië. Hij zei onder ter dat de Engelsen de afgelopen laanden 'erg eenzaam' waren ge- reest en verwachten dat de Ameri- ianen een 'behulpzame rol' zullen junnen spelen. Volgens Young wil- ►n de Engelsen het Rhodesië- iverleg heropenen zodra de Verenig- |e Staten een vastomlijnd beleid ebben bepaald. Ook de Afrikaanse inden nemen zon afwachtende jouding aan, zo zei Young. Vandaag Bl hij in Washington verslag ftbrengen van zijn Afrikaanse reis an president Carter en minister van luitenlandse zaken Cyrus Vance. Ie frontlijnstaten die door Engeland n de Verenigde Staten voor zo'n rede conferentie zouden worden itgenodigd zijn: Mozambique, Tan- finia, Angola, Zambia en Botswana. deze laatste plannen ontmoetten veel weerstand. Het zakenleven en de industrie be toogden dat door deze uitbreiding van de dienstplicht het hele maat schappelijke leven ontwricht zou kunnen raken. Cowper verklaarde bij zijn aftreden dat hij die kritiek goed begreep, maar dat de maatre gelen volgens hem noodzakelijk wa ren. Daarmee gaf hij indirect te ken nen dat de guerrilla, die de blanken in Rhodesië voeren tegen zwarte ver zetsorganisaties steeds zwaardere of fers vraagt. door James Dorsey Onlusten ln Iraakse steden en sluiting van de grenzen met Syrië en Koeweit wisten de Syrische media vrijdag te melden. De Syrische media spraken van godsdienstige rellen die het uitvloeisel van de „chronische crisis binnen de Iraakse regering" waren. Israëlisch-Palestijnse contacten in Parijs BEIROET, PARIJS (AP, UPI, Reuter) In de Libanese hoofd stad Beiroet zijn verleden week een aantal Palestijnen gerarres- teerd die een aanslag op de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, hadden beraamd tijdens diens bezoek aan het Midden-Oosten. Ilinister weg Ie blanke Rhodesische minister van efensie Reginald Cowper heeft za- prdag zijn aftreden bekend ge taakt. Minister Cowper had de afge- fcpen weken veel kritiek te verduren fchad wegens zijn voorstellen om de lenstplicht voor blanke Rhodesiërs Inzienlijk te verzwaren. Hij wilde ■anke mannen van 25 tot 38 jaar pker dienst laten doen en boven den ook de mannen van 38 tot 50 lar voor het leger gebruiken, zij het jet voor dienst aan het front. Vooral tURO (AP, UPI, Reuter) Egypte bftft gisteren de Libische leider fiddaffi ervan beschuldigd de rei en verleden maand in Cairo en an- ■re steden te hebben aangemoe- Igd. Deze beschuldiging werd geuit kar aanleiding van een verklaring bn het Egyptische Bevrijdings font, dat door de Libische radio lerd bekendgemaakt. In de verkla ag neemt het front, dat tot dusver- onbekend was, de verantwoorde- Ikheid op zich voor de rellen in feypte naar aanleiding van afge- pndigde prijsverhogingen. et front verklaarde verder dat „re- plutionair geweld" het enige mid- el is dat het tegen het regiem van p Egyptische president Sadat zal pruiken. Ondertussen heeft de pedanese vice-president El Tachrir ekendgemaakt dat de presidenten fin Egypte. Syrië en Soedan op 27 bruari bijeen zullen komen. Op fze topconferentie zal Soedan for- leel verzoeken deel te mogen uit- pken van de verenigde politieke pding van Egypte en Syrië. Dit werd gisteren door betrouwbare Palestijnse kringen en door het Koe weitse dagblad Al Kabas onthuld. De Palestijnen zouden door de vei ligheidsdienst van de Palestijnse be vrijdingsbeweging (PLO) zijn aange houden. De aanslag had in Beiroet of Amman moeten worden gepleegd. De aangehouden Palestijnen zouden hebben toegegeven tot een extremis tische vleugel van het Palestijnse Afwijzingsfront te behoren. Dit front: wijst elk compromis met Israël bij voorbaat van de hand. Dit wordt echter door de PLO, door wie zij worden ondervraagd betwijfeld. De PLO ziet deze identiteltsverklaring als een verhulling van hun werkelij ke opdrachtgevers. Al Kabas wist te melden dat de aangehouden Palestijnen tot de Be weging van de Zwarte Juni zouden behoren, een extreme Palestijnse groepering die verleden jaar voor het eerst van zich deed spreken (zie ook het artikel „Broedertwist tussen Irak en Syrië verhevigd" hiernaast). Leden van de Zwarte Juni zouden volgens Al Kabas onlangs een actie in Italië hebben willen uitvoeren, met als doel de bevrijding van twee Palestijnen die daar gevangen zit ten. Deze actie werd hen echter door PLO-leider Jasser Arafat uit het hoofd gepraat. PLO-document In Wenen is een document van de PLO aan kanselier Kreisky overhan digd. Volgens dit document wil de PLO een onafhankelijke staat stich ten in de door Israël bezette gebie den. „Een toestand van geen oorlog zou tussen de toekomstige Palestijn se staat en Israël kunnen worden opgebouwd", aldus het document, dat door de Arbeiter Zeitung werd gepubliceerd. Als voorwaarden voor de oplossing van het conflict in het Midden-Oosten noemt het docu ment het recht voor elke Palestijn om naar zijn geboorteplaats in Israël terug te keren of op een compensatie wanneer hij niet terug zou willen keren. Het docuement stelt uitdruk kelijk dat de Palestijnen vrede wil len maar dat het twijfelachtig is „hoe lang de Palestijnse leiding dit stre ven kan blijven onderschrijven in het licht van de vijandigheid van de Amerikanen, de Israëli's en bepaalde Arabieren". Het document werd aan Kreisky overhandigd door dr Issam Sartawi. Sartawl is een van de Palestijnse functionarissen, die de afgelopen drie weken opnieuw besprekingen heeft gevoerd met leden van het Is raëlische Comité voor een Pales tijns-Israëlische Vrede. Sartawi, het hoofd van de afdeling Israël van de PLO, Sabri Jiris en één of twee ver dere leden van Al Fatah spraken deze keer in Parijs met Arie Eliav, lid van het Israëlische comité, voorma lig generaal-secretaris van de Israë lische Arbeiderspartij en lid van het Israëlische parlement. De besprekin gen werden bevestigd door de PLO- vertegenwoordiger in Parijs, Ezze- dinne Kalak, die er echter aan toe voegde. dat de Palestijnse deelne mers geen officieel mandaat hadden. Eliav heeft verder in Parijs gespro ken met de Senegalese president Senghor en de president van de Ivoorkust Houphouet-Boigny. Begin januari had Houphouet-Boigny een onderhoud met de Israëlische pre mier Jitzak Rabin. Bij het gesprek tussen Houphouet-Boigny en Eliav zou ook Sartawi aanwezig zijn geweest. Vredesconferentie Ondertussen heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim verklaard, dat de Geneefse vredesconferentie zeker niet voor eind maart bijeen zal wor den geroepen. Hiertoe was opgeroe pen ln een resolutie van de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties. Waldheim hoopte wel dat een hervatting van de conferentie „in de komende maanden" mogelijk zou zijn. President Makarios van Cyprus (links) en de leider van de Turkse Cyprioten, Raoef Denktasj, (rechts) hebben besloten eind maart in We nen te gaan onderhandelen over de toekomst van het eiland. Het gesprek dat zaterdag tussen beide staatslie den gevoerd is werd geleid door de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim. Aartsbisschop Makarios zei gisteren voor de pers dat beide partijen het eens zijn over het principe dat Cyprus een onafhankelijke, ongebonden bondsstaat moet worden waarin de eenheid van het land verzekerd is. Na gebiedsverdeling in een Griekse en Turkse zone moet aandacht besteed worden aan de productiviteit en de eigendomsverhoudingen in de zones en terugkeer van de vluchtelingen alsmede andere humanitaire pro blemen. Rome (Reuter) Een hoge Italiaan se gevangenisinspecteur, de 56- jarige Valerio Traversi, is zondag door een onbekende met een pistool beschoten in het centrum van Rome. Traversi werd aan een been gewond en moest voor een spoedoperatie naar een ziekenhuis worden ge bracht. De dader, een jongeman met een baret en donkere bril, vluchtte in een auto die bestuurd werd door een vrouw. SACRAMENTO (UPI) Gou verneur Edmund G. Brown Jr. van Californië heeft zaterdag opzien gebaard door een vrouw te benoemen tot voorzitter van het opperste gerechtshof van Californië en een zwarte tot rechter. De nieuwe opperrechter is de 40-jarige Rose Elizabeth Bird, een lid van Browns kabinet. De nieuwe rechter-bijzitter is de 49-Jarige Wiley W. Manuel die dertien maanden geleden door Brown was benoemd in een rechtbankfunctie in het kan ton Alameda. Belden zijn de mocraat. Tot nu toe kende alleen Noord- Carolina een vrouwelijke op perrechter. Dergelijke uit een Syrische koker komende berichten over Irak neemt men meestal ln eerste instantie met een korreltje zout. Want de In Da mascus en Bagdad regerende vleu gels van de Ba'ath-partiJ staan el kaar sinds 1969 naar het leven. Voor de radicale ba'athlsten ln Irak, die steeds geïsoleerder raken door de matiging van standpunten in grote delen van de Arabische wereld is het bewind van president Hafez al Assad in Damascus een „afvallig regiem". En de Iraakse minister van voorlich ting Tariek Aziz, voegt hier rustig aan toe: „God zegene degene die het afvallige regiem omverwerpt". Omverwerping Het besluit om dit doel ook daadwer kelijk na te streven werd in 1974 in Irak genomen. Toen zou Assad in het grootste geheim naar Bagdad zijn gereisd met verzoeningsvoorstellen, die volgens de Iraki's alleen zijn „ei gen doelen" dienden. Het in Irak genomen besluit viel samen met de sterker wordende machtspositie van de daar regerende ba'athlsten. Het akkoord van Algiers waarin de sjah van Iran de belangen van zijn in Irak strijdende nationalistische Koerdische bondgenoten verkwan selde betekende dat men in Bagdad de handen vrij kreeg voor andere belangrijke zaken die onder de ge liefde slagzin „één Arabische natie met een onsterfelijke taak" zijn sa men te vatten. Hierbij kwam dat het regiem in Damascus tijdens de Liba nese burgeroorlog niet alleen ge zichtsverlies maar ook zware econo mische teruggang moest verwerken. Het conflict tussen Bagdad en Da mascus is niet tot woorden beperkt gebleven. Naast Iraakse eenheden die aan de kant van de Palestijnen tegen de Syriërs in Libanon vochten stuurden de leiders in Bagdad vier of vijf divisies naar de Iraaks-Syrische grens in de hoop dat dit de „Syrische massa's zou aanmoedigen om in opstand te komen". Bovendien is inmiddels gebleken dat het gebruik van terroristische middelen van Ara bische kant niet alleen voor Israël is voorbehouden. In juli verleden jaar begon de oorlog tussen Syrië en Irak met het opblazen van Achmed al Azzawi, lid van het hoogste bestuursorgaan van de Syrische Baath-partij toen hij in Damascus in zijn auto stapte. Een maand later ontploften er in ver schillende Syrische steden bommen, waarvan vermoed wordt dat zij ge plaatst waren door Iraakse agenten. Koek van eigen deeg Pas toen een door Irak gesteunde groep een aanslag pleegde op de Syrische minister van buitenlandse zaken, Khaddam, die Assad's rech terhand is, besloot men In Damascus de Iraki's een koekje van eigen deeg te geven. Aan boord van een passa giersvliegtuig op het vliegveld van Bagdad werd een bom geplaatst. Bo vendien trachtte Assad de Iraakse invloed in Libanon terug te dringen. Syrische troepen van de Arabische vredesmacht bezetten onder meer de kantoren van drie verschillende pro- Iraakse kranten ln Beiroet en zorgden ervoor dat ze niet meer zou den verschijnen. Twee nationale minderheden ver vullen in de strijd tussen Bagdad en Damascus bepaalde functies. Van uit militaire bases in de buurt van de steden Bagdad. Hit en Habbanja opereert de Zwarte Juni-beweging onder leiding van Aboe Nidal, de voormalige vertegenwoordiger van de Palestijnse guerrillaorganisatie El Fatah in de Iraakse hoofdstad, die na onenigheid met Jasser Arafat uit de Palestijnse Bevrijdingsbewe ging (PLO) stapte. Op militaire ba ses zouden 2500 Palestijnen worden opgeleid. De Zwarte Juni. genoemd naar de maand waarin de Syrische troepen in Libanon zich tegen de Palestijnen ln Libanon keerden, kan een aardig lijst van prestaties laten zien. In Damascus en Amman vielen strij ders van deze beweging internatio nale hotels binnen waar de gasten werden gegijzeld. In Amman was een vuurgevecht van vier uur nodig om hen uit het Intercontinental Ho tel te verwijderen. De Zwarte Juni wordt ook ver antwoordelijk gesteld voor aanval len op de ambassades van Syrië in Rome en Islamabad verleden jaar. Tegenover bezoekers vertelt Aboe Nidal trots van een bomontploffing in het hoofdkwartier van de Sy rische luchtmacht in Damascus vier maanden geleden. Vijf minuten voor de ontploffing zou president Assad het gebouw hebben verlaten. Opstand Van Syrische kant worden de Koer-, dische nationalisten in de strijd ge worpen. Sinds oktober verleden jaar voeren zij acties uit onder leiding van de Koerdische leider Jalal Tala- bani in het grensgebied tussen Sy rië. Irak en Turkijke. Talabani ge niet in Koerdische kringen een slechte naam omdat hij op het hoog tepunt van de Koerdische opstand naar de Iraakse kant overliep in ruil voor de belofte dat hij na de Iraakse overwinning het bestuur van de dan autonome Koerdische provincie zou krijgen. In 1974 realiseerde hij zich dat Iraakse beloften weinig te beteke nen hadden en vluchtte hij naar Damascus. Ofschoon de Koerdische acties slechts op kleine schaal wor den uitgevoerd bezorgen zij de lei ders ln Bagdad veel moeite. De Ira ki's vrezen een opvoering van de sabotageacties in hun land, onrust in het leger en een mogelijke Sy rische Interventie wanneer delen van de Iraakse strijdkrachten in opstand zouden komen. Ook op het economische vlak woedt de oorlog tussen Bagdad en Damas cus. Tijdens de Libanese burgeroor log stopten de Iraki's met het pom pen van olie door de pijplijn die vanuit Kirkoek in Irak naar de Sy rische kustplaats Banijas loopt. Dit betekende een enorme inkomsten derving voor Syrië, dat economisch te lijden had onder de interventie in Libanon. Ontstemd was men in Sy rië verleden maand toen een nieuwe pijplijn van Irak naar Turkije offici eel in gebruik werd genomen. Deze pijplijn moet namelijk het transpor teren van Iraakse olie via Syrië over bodig maken. Thans worden ook de mogelijkheden voor een pijplijn vanuit Irak naar de Sowjet-Unie be studeerd. Toch zijn de Irakis nog niet geheel onafhankelijk van de pijplijn naar Syrië. Maar de onder handelingen tussen Bagdad en Da mascus over een verlenging van de overeenkomst voor een periode van drie Jaar zijn afgebroken. Irak wei gerde op de prijs in te gaan die Syrië voor het pompen van olie over zijn grondgebied vroeg. In hoeverre de gemelde demonstra ties in de Iraakse steden waarbij vooral de minderheid van Sji'a- moslems in het land in opstand zou zijn gekomen met de vijandelijkhe den tussen Damascus en Bagdad samenhangen is niet bekend. Wan neer deze demonstraties en rellen inderdaad hebben plaatsgevonden is Syrische betrokkenheid op de achtergrond bepaald niet uitgeslo ten. Enkele dagen voor de berichten in de Syrische pers maakten de Iraakse autoriteiten bekend een „kliek huurlingen en verraders" te hebben opgepakt. Bovendien ver klaarde het Iraakse ministerie van. binnenlandse zaken verleden week een Syrische agent-provocateur te hebben aangehouden. ANKARA (AP. UPI, Reuter) - De kaper van een lijntoestel van de Turkse luchtvaartmaatschappij kon gisteren vlak na de landing in Izmir door de Turkse autoriteiten worden overmeesterd. Een 17-jarige student aan de polltieakademie had gisteren het toestel dat een binnen landse vlucht van Istanboel naar Izmir maakte gekaapt. Hij had een van de stewardessen vlak voor de landing in Izmir mee naar de cockpit genomen. Toen de piloot zijn bevel om naar Zagreb te vliegen niet nakwam omdat hij de landing op het vliegveld van Izmir al was begonnen schoot de kaper. De ste wardess en de piloot raakten licht gewond. Desalniettemin wist de pi loot het vliegtuig veilig op de grond te brengen. De kaper wilde in Joe goslavië politiek asiel aanvragen. MADRID (Reuter) De Spaanse politie heeft gisteren ruim dertig personen aangehouden in haar po ging de groep op te rollen die ver antwoordelijk Is voor de ontvoering van de voorzitter van de Raad van State, De Orlol en de voorzitter van de Hoge Militaire Raad Vlllaescusa. Belden werden afgelopen week door een speciale Spaanse politie- eenheid bevrijd. 'NIS (ANP) De Euro-Arabische dialoog is gisteren in Tunis sloten zonder dat in het standpunt van de EG-landen over het ldden-Oosten-conflict enige verandering is gekomen. ningsverschillen tussen de Euro- se en de Arabische delegaties en uien de Arabische delegatie waren ■zaak dat de vergadering, die za- dagmiddag had moeten eindigen, zondagochtend zeven uur urde. lgens het slotcommuniqué zijn de rklaringen die in de VN namens de gen zijn afgelegd, een „verdere uit- rking" van de beginselen voor een lossing van het conflict zoals die or de negen na de Oktoberoorlog i 1973 werden geformuleerd. fce „verdere uitwerking" veroor- ing van de vestiging van Joodse ierzettingen in bezet gebied en de annexatie van Oost- ïzalem, en van de Israëlische wei- ng de Geneefse conventie toe te ■en op bezet gebied, worden in de tverklaring genoemd. LO niet erkend gehele Arabische optreden in Dis was er op gericht de dialoog zo H mogelijk een politieke inhoud te "en en de Palestijnse Bevrijdings ipng PLO die door de Euro- fnen niet als de vertegenwoor- pter van het Palestijnse volk. en niet als volwaardig ge sprekspartner in de dialoog wordt erkend zo veel mogelijk naar vo ren te schuiven. De Europeanen bleven er van uit gaan dat beide partijen hun standpunten over het conflict kun nen uiteenzetten, maar dat van een echte „discussie" geen sprake kan zijn. Zij menen dat de rechtstreeks bij het conflict betrokken partijen met elkaar moeten spreken, en wil len het Amerikaanse beleid niet doorkruisen. In Tunis en reeds eerder tijdens bijeenkomsten van de zeven werkgroepen waarin over concrete samenwerking wordt gesproken is gebleken dat de Arabische belang stelling voor economische samen werking toeneemt. Hadden armere landen als Soedan en Somalië altijd ai interesse getoond, vooral ln sa menwerking op het gebied van de landbouw, thans heeft ook een land als Saoedi-Arabië getoond geïnteres seerd te zijn in de mogelijkkheden van industriële samenwerking. De Arabische landen hebben 15 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor stu dies om na te gaan of bepaalde pro jecten uitvoerbaar zijn. De Europese landen hebben vooralsnog geen gel den uitgetrokken. Amsterdam is ver als je in Roermond of Roodeschool woont. Zeker als het alleen maar gaat om een tentoonstel ling als Grenzeloos Werke loos in 't Tropenmuseum, hoe aardig die expositie op zich ook is. Daarom is er een map Grenzeloos Werkeloos samengesteld, met informatie over werk loosheid en economische ontwikkeling, hier, maar vooral in de derde wereld. Uitgangspunt is. net als bij de tentoonstelling, het „basisbehoeften beleid", zoals dat werd uitgestip peld door de Internationa le arbeidsorganisatie (ILO) ln Genève. Bij die politiek wordt uitgegaan van een blijvende econo mische groei Maar die moet, met name in ont wikkelingslanden, niet ten goede komen aan een klei ne élite, zoals nu nog zo vaak het geval is. Alleen bij vergroting van de werkgelegenheid, zegt de ILO, kan ln de basisbe hoeften (voedsel, onder dak, gezondheidszorg, scholing) van honderden miljoenen in de derde we reld worden voorzien. Een gedachtengang die overigens verre van nieuw is. Wat ontbreekt ln het ILO-rapport over de „ba sisbehoeften" is het antwoord op de vraag waarom eerdere voorstel len niet zijn uitgevoerd. Dat staat in één van de papieren die zitten in de map Grenzeloos Werke loos van het Tropenmu seum, onder het kopje „Massa-armoede vereist directe aanpak". In die map verder een stripverhaal van Peter (Vader en zoon) van Straa- ten en Waldemar Post, een verhaal over het westerse groeimodel dat geen op lossing biedt, voorbeelden voor twee rollenspelen, een goede samenvatting van de Chinese aanpak van ontwikkeling, een boekje met meningen van politieke partijen, werkne mers en werkgevers over werk in de derde wereld, een bijdrage Werken, voor mij hoeft het niet meer. en tenslotte lijstjes met films over werkgelegenheid en met adressen om meer aan de weet te komen over ontwikkelingssamenwer king. Eén van die adressen is uiteraard het Tropenmu seum zelf, waar ook de do cumentatiemap kan wor den aangevraagd. (Lln- naeusstraat 2, Amster dam, telefoon 020-92 49 49. Die map kost, zonder ver zendkosten, vier en een halve gulden). Wereldraad Een tekst van het pro gramma ter bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken Is opnieuw uitgegeven door het Komitee Zuidelijk Af rika (vroeger Angola comi té). Deze brochure Zim babwe of Rhodesië, doorpraten alleen geen bevrijding, werd geschre ven door de Amerikaan Bill Minter. Hij was leraar bij de Mozambiquaanse bevrijdingsbeweging Fre- limo, en veel van zijn ideeën zijn daar gevormd. Het boekje begint met een historisch overzicht en een beschrijving van de vele onderhandelingen over Rhodesië tot nu toe. De blanke minderheidsre gering van Ian Smith, vindt Minter, heeft voort durend valse hoop gewekt waardoor in Rhodesië geen sterke, zwarte ver zetsbeweging ontstond. Aan de oorspronkelijke tekst voegde Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afrika een arti kel toe over de laatste ont wikkelingen en de Brits- Amerikaans en Zuidafri- kaanse plannen met Rho desië. Het boekje wordt uitgege ven door het Komitee Zuidelijk Afrika, samen met Van Gennep, en ligt voor drie gulden ln de boekhandel of is te bestel len via giro 6000657 van het Komitee Zuidelijk Afrika. Uit een onderzoek van Ne derlandse vakcentrales blijkt dat vakbondsleden ontwikkelingssamenwer king in belangrijkheid op de zesde plaats zetten. Vakbondsleiders denken kennelijk wat meer we reldwijd (of willen zo over komen) want zij zetten de derde wereld op de tweede plaats. Hoe die afstand te overbruggen en wat moet de vakbeweging doen aan bewustwording van de noodzaak van ontwikke lingssamenwerking. Het maandblad Bijeen stelde die vraag aan twee CNV'ers. In het februari nummer verder onder an dere verhalen over de slechte omstandigheden van Indianen in het An- desgebergte in Peru en Bolivia, en de mening van een priester in Suriname over anderhalf jaar onaf hankelijkheid. Bijeen (dat nog meer dan door de ver halen opvalt door de uitstekende foto's) kost 26 gulden per Jaar, en zit op het Willem Witsenpleln ln Den Haag. Tropisch Afrika •Nummer tien. nog van 1976 van het Geografisch Tijdschrift gaat helemaal over Tropisch Afrika. Daarin artikelen over o a. het natuurlijk milieu (kli maat, bodem), de veran derde rol van stamverban den, bevolkingsbeleid, plattelandsontwikkeling enzovoort. Geen bedlec- tuur, wel veel informatie (Het Geografisch Tijd schrift wordt uitgegeven door het Koninklijk Ne derlands Aardrijkskundig Genootschap, p/a Mau- ritskade 63. Amsterdam). Spanje Leden van de „Commissie Hulp aan Spanje" brach ten in december een be zoek aan dat land om met politieke partijen, vak bonden en andere organi saties te spreken over de mogelijkheid van de op richting van een herstel lingsoord in Spanje ten behoeve van de anti fascistische ex-politieke gevangenen. Velen van hen hebben na wat ze in de afgelopen veertig jaar doorstaan hebben deze hulp hard nodig. Om te zien of de 8paanse democratische organisa ties zo'n herstellingsoord wenselijk achten heeft de commissie gesprekken ge voerd met de liberalen, de twee grote socialistische partijen, de tommunisten, de Carlisten en de twee grootste vakcentrales. Commissiones Obreras en de UGT. Ook had de com missie een onderhoud met de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie en kreeg ze zelfs toestem ming om bezoeken te brengen aan politieke ge vangenen in de vrouwen gevangenis Yeserias en de Carabanchelgevangenis. De delegatie van de ..Com- SS>* fa missie Hulp aan Spanje een organisatie die al da teert van de Spaanse bur geroorlog en die op 13 ok tober van het vorig Jaar werd heropgericht, doet verslag van haar bevindin gen ln een acht pagina's tellend rapport. Alle orga nisaties waarmee gespro ken werd, betuigden steun aan de gedachte van de oprichting van een her stellingsoord. Van Spaan se zijde werd bovendien gepleit voor een internati onale conferentie over het lot van de politieke gevan genen in het voorjaar. Tij dens deze conferentie zou den de plannen in overleg met hulporganisaties uit diverse landen kunnen worden geconcretiseerd. De „Commissie Hulp aan Spanje" vraagt voor de bouw van het herstellings oord annex opvangcen trum voor ex-politieke ge vangenen de steun van het Nederlandse volk. Na een eerste oproep werd al tienduizend gulden ont vangen. Het secretariaat van de commissie is Amstel 248 te Amsterdam, (tel. 020-236969) Het giro nummer 20 40 40.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5