Gereformeerden bezig met Marx en het socialisme Nieuwe levensstijl 'made in Holland' Uit brieven van lezers Calorieën. Predikanten laken kerken in India UIT DE KERKBLADEN Onze adressen: Voorlopig bezig met het CDA ook dat nog VANDAAG Voorbijgangers MAANDAG 14 FEBRUARI 1977 KERK Trouw/Kwartet 2 door Hans Opschoor Heeft de beweging Nieuwe Le vensstijl kans om werkelijk van de grond te komen? Wat haalt zo'n Nederlands initiatief uit in internationaal verband? Deze vragen worden vaak ge steld in de discussie over het nut van het zoeken naar een nieuwe levensstijl. Een antwoord op zulke vragen is niet zo eenvoudig. Onder ande re. omdat het een beweging is die niet zo gemakkelijk is te omschrijven. Er lopen mensen in rond, die experimenteren met hun consumptiegewoon ten, maar ook activiteiten voor een nieuwe internationale eco nomische orde. Maar het gaat om een beweging die In verschillende landen voeten aan de grond begint te krijgen Dat is niet verwonderlijk. De problemen die leiden tot het zoeken naar een nieuwe levensstijl gelden zeker niet alleen voor Nederland. Het opraken van grondstoffen, de vernietiging van natuur, de voedselproblematiek en de kloof tussen rijk en arm gaan vele (of alle) landen aan. Wel liggen de oorzaken van die pro blemen vaak in de geïndustrialiseer de landen. Daar komt nog bij. dat ook in die landen op vele punten ongelijkheid bestaat Bovendien lij den ook daar vele mensen aan de gevolgen van ons materialistisch, egoïstisch economisch stelsel. Het is dan ook verwonderlijk dat de be hoefte aan veranderingen in de per soonlijke én in de structurele sfeer, in veel van die geïndustrialiseerde landen blijkt. Wereldraad Vanuit christelijk perspectief, en ze ker ln oecumenisch verband, is het onvermijdelijk dat deze vragen met grote klem aan de orde worden ge steld. Dat gebeurde ook al wel. Bij voorbeeld op de algemene vergade ring van de wereldraad van kerken in Nairobi (1975). Mede vanuit die vergadering Is de interesse van de wereldraad gegroeid in de nieuwe levensstijl beweging. Begin deze maand heeft de We reldraad een werkweek belegd waar vertegenwoordigers uit tien landen hun bevindingen konden uitwisse len. Onder die landen waren: Zwe den. Portugal. Verenigde Staten, DDR, Nederland. Daarbij bleek, dat ook in andere, niet vertegenwoordig de landen initiatieven inzake veran dering van levensstijl aanwezig wa ren (zoals Noorwegen en Canada). Luxeverschijnsel? Uit de opsomming van landen blijkt de afwezigheid van de derde wereld. Dat is niet helemaal toevallig: voor lopig zien velen in die landen de nieuwe levensstijl als een luxe verschijnsel. Trouwens, ook binnen de landen waar een nieuwe levens stijl beweging is. lijkt dit meer een zaak van de mensen uit de midden klasse dan van de armen. De afwezigheid van „de armen" werd door alle aanwezigen betreurd. De vraag naar het „waarom" van deze afwezigheid bleek verschillend te kunnen worden beantwoord. Gaat het bij Nieuwe Levensstijl om een proces dat de aandacht afleidt van de echte problemen in de samenle ving. door de aandacht te richten op problemen die zich ver van ons af spelen. Of gaat het om een beweging van mensen die juist door hun grote re welstand, veiligheid en vaak hoge re opleiding de mogelijkheid hebben om „verder te kijken"? Hoe het ook zij, het is var. belang dat in een groeiend aantal landen steeds meer mensen op zoek willen gaan naar een samenleving die voor allen leefbaar is en leefbaar blijft; ook als dat voor die zoekers zelf gevolgen heeft. Hoe dat wordt geprobeerd, en wat de vooruitzichten zijn, komt in de vol gende twee artikelen aan bod. Dr. Hans Opschoor, voorzitter van de Werkgroep Nieuwe Levensstijl van de Raad van Kerken in Nederland, be spreekt in drie artikelen de resultaten van een internationale werkweek die de wereldraad van kerken (CCPD) van 2 tot 6 februari j.l. heeft gehouden over het thema Nieuwe Levensstijl. Kone duidelijk geschreven, hetsl aan eén kant getypte, bneveri kunnen worden gestuurd naar Secrelans Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859. Amsterdam Bi| pubiikatie wordt de naam van de schniver vermeid door Aldert Schipper ARNHEM Het ls uitgerekend Marx die heeft opgemerkt dat niet hij, maar „burgerlijke filosofen" voor hem hebben ontdekt dat er in de geschiedenis een strijd tussen klassen aan de gang is. Prof. dr J. de Graaf herinnerde aan deze uitspraak van Marx, zaterdag tijdens de zesde werkdag van het gereformeerd secretariaat voor ontwikkelingssamenwerking in Arnhem. Prof. De Graaf was er een van de inleiders. Op hen kom lk dadelijk terug. Eerst zij gemeld dat op deze dag, die ging over de betrekking tus sen socialisme en christendom, bijna vijfhonderd mensen waren komen opdagen. Bij de opening van de dag zei dr Henk Koetsier, de leider van het secretariaat voor ontwikkelings samenwerking. dat er in de gerefor meerde kerken waarachtig ook nog wel iets anders aan de gang is dan vertrossing en vervlakking. De dag werd gehouden in de Opstan- dingskerk en in het belendende christelijk lyceum in Arnhem. De drommen bezoekers stelden de kos ter van de kerk en de overige organi satoren voor problemen, die zij slechts met inspanning konden ver werken. Omdat Karl Marx de ontdekking van de klassestrijd als maatschappe lijk verschijnsel niet voor zichzelf opeiste, is het ook niet nodig marxist te zijn om toch ln te zien dat er een tegenstelling bestaat tussen diegene die arbeid „levert" en de bezitter van de kapitaalgoederen. Dit was althans het standpunt van de Utrechtse ethicus prof. J. de Graaf. Van de twee andere inleiders, die kritisch op hem reageerden, was er een. Hans Borstlap, verbonden aan de Abraham Kuyperstichting van de Anti-Revolutionaire Partij, het niet met prof. de Graaf eens. De andere inleider, mevrouw Leontien Eber- hard, een IKVOS-werker, vond weer dat prof. de Graaf niet ver genoeg ging in zijn socialisme. Uitgebreid munistische heilsstaat. In deze voor spelling faalt Marx, zei prof. de Graaf. Want de communistische heilsstaat heeft zich nog nergens baan gebroken, zeker niet in Oost- Europa. waar in naam van het marx isme een ontwikkeling (de Praagse Lente) werd afgebroken, die moge lijk de Tsjechoslowaken nader tot een democratische staat had kunnen brengen. De marxistische maat schappijanalyse werkt met slecht gedefinieerde begrippen. Prof. de Graaf meent dat je als we tenschappelijk mens en als christen moeilijk marxist kunt zijn. Het ge loof kun je nu eenmaal niet, zoals de communisten verlangen, in de gar derobe van het partijbureau laten hangen, als er politieke zaken ge daan moeten worden. Het geloof is geen privé-aangelegenheid. Toch ligt het voor een christen voor de hand dat hij kiest voor een vorm van soci alisme, omdat dit gericht is op ge meenschap, vrijheid en gerechtig heid voor de mensen. Het zal dan echter een ondogmatische vorm van socialisme moeten zijn. Prof. de Graaf noemde de namen van enkele socialistische utopisten en die van de joodse theoloog en filosoof Martin Buber. Te grof Het marxisme biedt weliswaar in strumenten om de werkelijkheid te doorgronden, maar deze werktuigen werken te grof. Het marxisme ls een voorhamer, zei mevrouw Eberhard en in tegenstelling tot prof. De Graaf zag zij nog wel kans in de werkelijk heid waar zij mee te maken heeft, er mee te werken. Zij merkte op dat de buitenlandse werknemers onder wie zij actief is, zonder Marx te kennen, toch scherp aanvoelen wie hun me destanders zijn en wie niet. Zonder aan marxistische maat schappij-analyse te doen, hebben zij allerlei marxistische principes in de praktijk ontdekt. De marxistische theorie mag dan een voorhamer zijn, je kunt er volgens mevrouw Eber hard allerlei kleinere hamers van af leiden, waarmee je goed kunt werken. Mevrouw Eberhard bleef zich echter ADVERTENTIE Marx heeft de theorie van de klasse- strijd uitgebreid met de voorspelling dat deze strijd niet anders kan dan leiden tot een revolutie, die de dicta tuur door het proletariaat brengt en die een overgang vormt naar de com- Het aantal warmtecalorieën voor uw huis uitrekenen, is geen kleinigheid. Kom even bij ons langs, dan doen we het samen. We doen dat graag en objectief, en 't kost u niets. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) beroepen op een gemeenschappelij ke geloofsbasis met prof. De Graaf en met de andere inleider, Hans Borstlap, ook al deed deze laatste niet de radicale keus voor het marx isme. Wel wees hij het 'brutale' kapi talisme van de hand. dat mensen fijnmaalt. Mensen zijn er niet voor om te worden fijngemalen en daar om moet de christelijk sociale bewe ging zoeken naar een alternatief voor het kapitalisme. Volgens de heer Borstlap is dat ech ter niet het socialisme, maar de christelijke leer van de rechtvaardi ge samenleving. Klassenstrijd leidt, aldus de heer Borstlap tot de onder werping van degenen die vroeger on derdrukkers waren, hetgeen een nieuwe revolutie noodzakelijk maakt. De drie sprekers betuigden hun in stemming met het feit dat het CNV meedoet aan de stakingen ln ons land. Prof. De Graaf merkte echter op dat voor hem de immateriële ei sen van de vakbeweging zwaarder wegen dan de automatische loon- compensatie. Inspraak van de arbei ders op de Investeringen, zodat winst wordt omgezet in nieuwe arbeids plaatsen ls een stapje op weg naar verdere democratisering, zei hij. Want voor Nederland ls niet de revo lutie maar verdere uitbouw van de democratie en spreiding van macht, kennis en bezit het geboden alterna- tief. TIRUVALLA Een groep predi kanten in Kerala heeft een comité gevormd tot bescherming van de mensenrechten ln India, tegenover de „volledige ontzegging van bur gerlijke vrijheden en democratische rechten" door de Indiase regering. De predikanten willen zich vooral bezighouden met hulp aan politieke gevangenen en hun families. In een verklaring kritiseren zij „de vrees en onmacht van de kerken om een flink standpunt in te nemen tegenover de schending van de men senrechten". De houding van de ker ken Jegens de regering van mevrouw Gandhi begint volgens het predi- kantencomité te lijken op afgoderij. Loonconflict (24) Met verbazing lees en hoor je over deze staklhg. Ik noem deze een wil de staking, men heeft het te goed Ik ben 81 en weet nog goed dat mijn vader een uur moest lopen en 's avonds, ais men zei tegen mijn va der: wat een eind lopen, was het antwoord van vader: oh. af en toe sla ik een stukje over. Dankbaar en zeer tevreden was mijn vader dat hij werken kon en werk had. En nu deze tijd, wie ls er nu nog dankbaar? Den Haag mevrouw J. J. Lankester-v. d. Kruk Loonconflict (25) Ik hoop dat de kopstukken van het CNV lot inkeer zullen komen. Want anders loopt het mis met onze zoge naamde christelijke bond. Want dan ga ik er sterk over denken te bedan ken als lid en die zijn er meer met mij. Want wat schiet Je nou op met die prijscompensatie en weken sta ken. minder geld beuren. Als die prijscompensatie er door komt, wat schiet er dan over? Volgens mij mets En de stakingskas leeg. Maar Ja. dan maar weer een beroep doen op de leden, de contributie verho gen. Maar dan ben ik toch stellig van plan niet mee te doen. Dus mijnheer Lanser sJeest op uw hoedel A speren D. van Steenis Loonconflict (26) Zou het niet beter zljh dit kabinet onder druk te plaatsen en er op te wijzen wat minder gul te zijn voor het buitenland? Er is een beter plan - landsbelang, wat minder gastvrij dat komt de woningnood en lasten - ten goede, als we zo doorgaan zal l ons landje geen natuur meer bezit ten Geen wonder dat werknemers l ontevreden zijn Hun lonen zijn niet toereikend om de lasten te dragen. Graag een verantwoord beleid. Zaisl D. Hoekstra Loonconflict (27) Laten we de beestjes bij de naam noemen We weigeren een stukje welvaart op te geven en willen alleen meer Nog nooit heeft iemand de noodzaak van een als maar stijgen de welvaart duidelijk gemaakt; waa rom moet dat nou En dit te meer, omdat we ervaren hebben, dat stij gende welvaart niet het zelfde is als een toegenomen welzijn en de toe name van die welvaart met alle mid delen ons leven op het spel zet (lk noem alleen nog maar de chemische industrie met de gifwolken en de atoomenergie). En lk begrijp niet. dat vele christenen zich bij deze strijd niet schamen, die pleiten voor een wereldomvattende gerechtig heid en evenzeer zij, die zich onder het vaandel van de Internationale scharen, terwille van de verworpe nen der aarde Laten we als christe nen ons weer eens gaan oefenen ln het gebed: „geef mij armoede noch AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 rijkdom, voed mij met het brood mij toebedeeld." (Spreuken 30:18). 's-Heerenb«rg J. Kroon Loonconflict (28) Permanent erger ik me aan een be paalde werknemersmentalitelt. En wel deze ten dit is een axioma, ver geet dat nooit!): de werknemer mag er (in inkomen, in welstand) niet op achteruitgaan. Waaróm mag hij dat niet, en waarom zovelen anderen wèl? Wie kan mij daar een redelijk antwoord op geven. Ik praat niet voor eigen parochie, zit gelukkig niet meer in zaken, maar in de kleine 50 jaar dat ik kleinzelfstandige was heb ik wat mijn inkomen betreft wel verschillende veren moeten laten: buurtsanering. buurtverkrotting, bevolkingsoverloop (lk was winke lier), en ga maar door en steeds aanvaard als een economisch- logische, onontkoombare zaak. Maar de werknemer, de werknemer mag geen veer laten, mag er nooit toe genoodzaakt worden de tering naar de nering te zetten, al is de economie nóg zo slecht. Een na-ons- de-zondvloed mentaliteit. Abcoude Joh. C. Janssen Urk In Trouw stond te lezen, dat onze ministers Lubbers en Oruijters 10 plaatsen hebben uitgezocht voor toekomstige kerncentrales. Er werd ook bij vermeld, dat het eiland Urk bij de „gelukkige" plaatsen behoort. Als het zo ln de officiële stukken staat, zou lk de volgende vraag willen stellen: Is het de minis ters bekend, dat „het eiland Urk' sinds 1942 geen eiland meer ls? Mo gelijk wordt nu „het eiland Urk" van de lijst geschrapt omdat er helemaal geen eiland Urk meer ls. Urk Harmke Kramer Onderwijs Drs. T. M. Gilhuis is nader Ingegaan op de problemen van het christelijk onderwijs. Dit vind lk een goede zaak. Maar wat mij dan weer ver baast is de uitspraak: „Dat men een christen die zoveel mogelijk via zijn gezin en de kerk z'n doopbelofte nakomt niet mag veroordelen als deze uit zijns Inziens principiële re denen kiest voor het openbaar on- derwijg." Waarvoor zou men uit principiële overwegingen vóór het openbaar onderwijs zijn. Is dat niet de makkelijkste weg want op die wijze zou een christen meer kunnen handelen naar zijn eigen wil dan een niet-christen. Ik kan dit ook geen principiële reden noemen, want hoe kan een christen principieel zijn als hij kiest voor een niet-chirstelijke instelling. Juist waar een christen principieel achter zou moeten staan, staat hij óók uit z.l. principiële rede nen niet achter. Maar zoekt men naar een vorm van samenwerking met het openbaar onderwijs dan mag men dit uiteraard niet af keuren. Spijkeniste Y. M. v. Adrichcm-v. d. Stel Werkdienst (1) Kerkdienst als werkdienst. Ja. dat is tenminste weer eens wat andere. Je moet toch Iedere keer wat verzinnen om de mensen naar de kerk te krijgen. Hoewel, hier ls dat blijkbaar de bedoeling niet, want als er meer dan hónderd komen, zit de kani erin dat de „dienst" mislukt. Dus heb Je geen zin, blijf dan thuis, en als je wel gaat, neem dan (volgens cartoon) Je breiwerk mee (als vrouw dan), gezel lig. O Ja. en dan wordt uiteindelijk toch de boodschap van de Heer doorgegeven, dat spreekt vanzelf. En nu maar hopen dat de morgen diensten ook teruglopen en er dan ook niet meer dan honderd komen, dan kunnen we 's morgens ook zo'n „dienst" houden. Moed houden maar. we zullen het wel redden, of niet soms? Stellendam mejuffrouw D. v.d. Vluft Kan een christen op het CDA stem men? Die vraag legde de redactie van Voorlopig voor aan vijf theolo gen. Hun antwoorden vullen het fe bruarinummer grotendeels. Prof. dr. Kr. Strijd Het CDA spreekt zich er nooit dui delijk over uit, dat onze maatschap pij een neokapitalistlsche maat schappij ls, een klassenmaatschap pij, waarin één bepaalde klasse de macht heeft over produktiemidde- len. geld. het werk en de rest heeft daarover maar weinig controle en beslissingsmacht. Dat kan zo niet blijven. Daarom ls de strijd voor een socialistische maatschappij nodig. Het woord socialisme hoort men nooit in déze zin ln CDA-kringen gebruiken. Wat prof. Goudzwaard, de voorzitter van de programma commissie van het CDA bedoelt met zijn uitspraak (vermeld ln Trouw 18-12-*76) dat het CDA „antikapita listisch" moet zijn, blijft ln het vage. zolang hij het woord „socialistisch" vermijdt. Er worden ln het CDA wel wat in onze dagen door velen aan vaarde. progressief klinkende alge meenheden gebruikt maar dat heeft niets te maken met radicale, dat betekent: tot de radix, de wortel gaande, structurele maatschappij veranderingen Daardoor blijft alles ln de voorzichtigheid steken. Prof. K. Strijd Hoogstens loopt men mee, maar nieuwe wegen geeft men niet aan. Wél blijft men ten aanzien van In grijpende. socialistische maatrege len, waaks. Bergrede Ds L. Rlngnalda: Het gaat er namelijk om deze wereld te veranderen, hem zo ln te richten dat miljoenen mensen hun menselij ke waardigheid herkrijgen, dat ze weer als mens kunnen gaan leven en niet langer als hond of als slaaf worden behandeld. Om dat te berei ken mogen de rijken niet almaar rijker worden en moeten de machte lozen stem krijgen, zoals Maria de moeder van Jezus ons al voorzong. De beslissende vraag wordt dan of we geloven dat zo'n wereld be werkstelligd kan worden (door God of door mensen ls dan een tweede vraag, als die wereld er maar komt en hier komt!) Wie gelooft er ln? Welke partij is door dit visioen ge grepen? In welke partij herken ik iets van deze messiaanse gedreven heid? Op zo'n partij kan een chris ten alleen maar stemmen, het is een partij waar de bergrede ln doorklin kt. In die bergrede heeft Jezus ons geleerd dat er tijden zijn waarin een nieuw levensontwerp nodig ls: „OU hebt gehoord dat er gezegd is tot de ouden maar Ik zeg u Zo'n nieuw levensontwerp gelooft niet meer ln de voze theorie van de af schrikking, gelooft niet meer ln het noodlot, de fataliteit van onrecht en ongelijke levenskansen, het gelooft ln de verantjerbaarheid en bekeer- baarheid van de wereld. En ln dit geloof gaan christenen en niet- christenen samen hand ln hand, el kaar aansprekend op het messiaans visioen waardoor beiden gegrepen zijn. Kan dat? „Eens kwamen volge lingen bij Jezus met een klacht: Wij zijn mensen tegengekomen die de monen uitdrijven, maar niet ln uw naam! Hoe kan dat? En Hij antwoordde: Wie niet tegen mij is, doet met mij mee!" Om Aantjes Prof. dr. O. Th. Rothuizen (We zijn nog steeds ln Voorlopig): Zelf was lk liever met de AR alléén ln zee gegaan. Zonder gesjoemel met de „aanspraak", lekker kleinschalig en geen kans op reus- De kerkelijke hiërarchie van C.D.A.-politici is vaak een prooi van critici Wat dacht U van pastoor Van Aft Wordt hij de paus die U verwacht f Of helpt de geest van kapelaan Aantjes het paars weer naar de rooie vaantjes f ASSEGAAI Uit „Overweg", het informatieblad voor het bisdom Breda. achtige vrijages met de vermaledij de CDU. Ik ga het nu wel stemmen (CDA), maar ik ga er niet voor uit spreken (zoals men mij vroeg). Ik wil mijn handen in Kampen voorlopig vrijhouden, nu ik van een gemeente hoorde, die een kandidaat niet wilde beroepen omdat hij geen CDA- stemmer was. Maar het zal wel dui delijk zijn geworden, dat lk niet vóór ieder argument tégen ben (zeker niet voor het argument, dat het ad jectief „christelijk" averechts moét werken, want waarom niet bij een „ziel" en wel bij een „partij"? Hoe personalistisch!) En misschien stem lk ook wel CDA omdat lk de rotla- chertjes beu ben, die ik hier en daar en overal om elke confesslonaliteit tegenkom tegenwoordig. Ik vind ze nóg erger dan de rotlachertjes bij deizelfde confesslonaliteit om chris tenen ln de CPN. Want wat moeten die met hun grote heiligdom, daar in Moskou en de miljoenen levens ver slindende molochdienst daaraan verbonden? Het CDA kent geen hei ligdommen meer. Hoogstens hier en daar een heilig huisje, dat zijn lang- HET GERUCHT En allen verschrokken. zodat ze met elkaar disputeerden: Wat is dit? Een nieuwe leer met gezag! Ook aan oreine geesten deelt Hij bevelen uit en zij gehoorzamen Hem. En het gerucht van Hem ging terstond uit, overal ln de hele omgeving van Galilea. (Markus 1, 27, 28) De gevolgen blijven toch ook voor de omgeving niet uit. Wel nog even blijven denken aan die man die nu niet meer woont in de onreine geest. Daar gaat hij stil weg. En bevrijd mens. Maar de anderen blijven ach ter en disputeren. Was dat senrik- ken? Wat moet dat? Iets nieuws! Een nieuw inzicht met gezag? Hi.' beveelt maar raak en ze gehoorza men Hem ook nog! Hoe is het moge lijk! Dat moet ik thuis vertellen. En daar gaat het gerucht. Jezus van Nazareth! Heb je 't gehoord? Onge hoord! Ineens spat het nieuwe eraf. De bevrijding in persoon. Wie heeft deze bom gelegd? Of het is de oude leer? De torè? Die toch de bedoeling heeft om het leven terecht te laten komen en mensen tot mensen te maken. Ze met een machtwoordt uit het huis van de onreine geest te branden. Straks zijn ze allemaa. r weg. En overal is er „de praat" over Jezus. Totdat iemand het opschreef om ons anno 77, temidden van sta kingen en conflicten, en midden in onze eigen frustraties eraan te herin neren: de Mensenzoon bevrijdt. Spreekt bevrijdend, met het gezag van de reine leer. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroe pen: te Oosterend (op Texel), kand. D. H. L. M. B. van Zijl Langhout aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN Be noemd: tot wetensch. hoofdambt, theol. fac. Vrije Universiteit te Amsterdam, dr. J. M. Vlijm, studen- tenpred. te Leiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Tricht-Geldermalsen L. Blok te Capelle a/d IJssel; te Benthuizen A. Hoogerland te Krab- bendijke; te Goudswaard J. Koster te Bameveld; te Zaandam H. Ligten- berg te Terwolde. BAPT. GEMEENTEN Bedankt: voor Sneek R. J. Vóórhaar te Eindhoven. DOOPSGEZ. GEMEENTEN Beroepen: te Alkmaar B. K. Homan te Koog-Zaandijk; te Rotterdam (halftime) Mevr. C. J. Wever te Heer len, die dit beroep heeft aangenomen (blijft tevens in Heerlen). Bisschoppen Z.-Afrika waarschuwen regering PRETORIA De rooms-katholieke bisschoppen van Zuid-Afrika menen dat de zwarten in hun land het punt gepasseerd zijn vanwaar geen terug keer meer mogelijk is. Alleen een rechtvaardige deling van burger rechten kan een burgeroorlog voor komen. In een verklaring, die de bisschoppen na hun bijeenkomst in Pretoria uitgaven, eisten zij een on derzoek naar het harde politieoptre den tegen zwarten gedurende de da gen van onrust. Eerder deze week lieten de bisschoppen reeds weten dat zij vast houden aan hun besluit, de blanke katholieke scholen ook voor zwarte kinderen open te stellen. ste tijd gehad heeft. Ik geef het CDA dus „the benefit of the doubt". Ik doe dat met en ook een beetje óm Aantjes. die zo protesteerde en toch meedeed. Boycot Mevrouw ds J. Woudstra—Gorter ln het Algemeen Doopsgezind Weekblad: De vraag waar het om gaat is of kerken en kerlijke organisaties en christelijke organisaties hun macht mogen gebruiken (misbruiken) om anderen via de portemonnaie te dwingen tot bepaalde daden. De kerken hebben in het verleden terecht veel kritiek te horen ge kregen op het verschijnsel dat ar men gedwongen werden lid te wor den van een kerk en zondags de dienst te bezoeken op straffe van Inhouding van de uitkering van de dlakonie. Ongetwijfeld was men be zorgd over het zieleheil van de ar men, maar nu noemen wij het mid del dat gebruikt werd ongeoorloofd. Terecht zijn we verontwaardigd, als een ge meen te lid, dat het niet met de dominee eens is, zijn ledenbijdrage aan de gemeente stop zet. Zou nu ineens op Internationaal vlak de boycot voor de kerken wel een ge oorloofde methode zijn? Nog afge zien van het feit, dat een boycot zelden volledig uitgevoerd wordt. Mag een christen dwang uitoefe nen? Om een ander daar te krijgen, waar hij vindt dat het goed ls? Is niet het gesprek en de overredings kracht, desnoods demonstratie en petitie en voorlichting ons enige middel? Bestaat niet onze kracht uit onze zwakheid met betrekking tot het gebruik van machtsmiddelen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2