Ook minister tegen het vroeg van boord halen van schipperskinderen Te weinig geld hebben voor een hartewens. Grote problemen in bejaardencentrum Gebruik asbest wordt aan banden gelegd Wij helpen. Meteen Plan-Krediet. 'Stop natuurlijke bevol kingsgroei' KUNST Afscheidsconcert van Elisabeth Schwarzkopf Geslaagde clownsacts van Nieuwe Komedie Verontruste ouders pleiten bij Van Kemenade Meest gevaarlijk soort verboden Algemene Bank Nederland Advies van commissie Muntendam aan regering Grote M kleine M ÏÏTC DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 Van onze onderwijsredactie ROTTERDAM De „initiatiefgroep verontruste ouders van schipperskinderen" heeft gisteren zestienhonderd handtekeningen aangeboden aan minister Van Kemenade. De schippers willen hiermee kracht bijzetten bij hun verlangens ten aanzien van het onderwijs aan schipperskinderen De schippers hebben gisteren. In de jaarvergadering van de christelijke bond van ondernemers in de binnen vaart. nogmaals hun verontrusting uitgesproken over de plannen die minister Van Kemenade heeft met het kleuter- en lager onderwijs. Hij wil namelijk deze twee onderwijs soorten samenvoegen tot één school. Vermoedelijk zal met deze samen voeging ook een verlaging van de leerplichtige leeftijd tot vijf jaar ge paard gaan. Juist dat laatste zit de binnenschip pers hoog. Als ook voor schip perskinderen die leeftijd gaat gel den. betekent dat dat deze kinderen nog vroeger dan nu al het geval is van boord zouden moeten en in in ternaten worden ondergebracht. Dat is voor de binnenschippers onaan vaardbaar. De bewindsman liet gisteren, in de jaarvergadering, wel blijken dat hij er ook niet voor voelt om de kinde ren zo vroeg al van boord te halen. Daardoor ontstaat volgens hem dan wel een tegenstrijdigheid van belan gen. „Aan de ene kant wordt plaat sing van vijfjarigen kinderen onaan vaardbaar geacht, terwijl anderzijds de schipperswereld eist en naar zijn mening terecht dat de schip perskinderen gedn achterstand oplo pen ten opzichte van de wal kinderen". Van Kemenade gaf twee mogelijke oplossingen aan voor dit probleem. Van een verslaggever DEN HAAG Het gebruik van blauw asbest, de meest gevaarlij ke asbestsoort, zal in de toekomst vrijwel geheel worden ver boden. De toepassing van andere asbestsoorten zal flink aan banden worden gelegd. Dat zijn de voornaamste punten uit het asbestbesluit, dat de ministers Vorrink en Boersma dezer dagen aan de Tweede Kamer zullen aanbieden. Een woordvoerder van de arbeid sinspectie heeft dit gisteren in Lei den meegedeeld. Er is ruim een jaar aan de tot standkoming van het asbestbesluit gewerkt door de inspectie voor de volksgezondheid én de arbeid sinspectie, maar de recente lozing van asbest bij de bouwmaterialen- handel Kruyt in Leiderdorp (novem ber vorig jaar) heeft de afwerking ervan flink versneld. „Het stuk is 'nu op de handtekenin gen van de ministers na klaar", aldus de woordvoerder van de arbeid sinspectie. Asbest wordt i Nederland het meest gebruikt in combinatie met cement, het zogenaamde eternit. Etemitpla- ten worden gebruikt voor warmte- en geluidsisolatie en als dakbedek king. Buizen waarin vooral het ge vaarlijke blauw asbest wordt ge bruikt worden verwerkt in waterlei dingen en rioleringen. In de eerste plaats zou er gestreefd kunnen worden naar een soort ligplaats-onderwijs (overal waar het schip aanlegt, kan het kind naar speciale scholen), dat dan wel aan gepast zou moeten worden aan nieu we inzichten met betrekking tot het onderwijs aan jonge kinderen. „Een andere mogelijkheid zou zijn. voort te bouwen op de al lopende cursus „kleuters aan boord". Daar bij zal neg zeer veel onderzoek moe ten worden verricht. Het welslagen van zoi'n cursus staat of valt met de inzet van de ouders. Zij zullen daar bij een zeer belangrijke rol moeten spelen", aldus de bewindsxman. Hij ziet bovendien wel wat in een combinatie van die twee mogelijk heden. „De ligplaats-scholen zullen dan een dubbele taak krijgen: de kinderen onderwijs geven en de ou ders aangeven, hoe zij hun kinderen aan boord verder kunnen begelei den. Wanneer de schipperskinderen dan op zes- zevenjarige leeftijd naar het internaat kunnen, zullen ze aansluitend onderwijs krijgen en op geen enkele wijze een achterstand behoeven op te lopen." In de jaarvergadering van de schip- persbond werd ook nog geprotes teerd tegen het feit dat de vergoe dingen voor materialen en dergelij ke voor schippersinternaten dit jaar sldchts 2.5 procent hoger mogen zijn dan vorig jaar. „en dat terwijl de prijzen in die tijd met een veelvoud daarvan zijn gestegen", aldus de voorzitter van het overlegorgavan onderwijs-binnenvaart. de heer Van Laack. Van Kemenade wees erop dat dat niet alleen voor het schippersonder- wijs geldt, maar voor het hele onder wijs. „Dat is een gevolg van de be zuinigingsoperatie die op verzoek van de Tweede Kamer is uitgevoerd. Ik heb bij die bezuiningen gepro beerd zo min mogelijk arbeidsplaat sen te laten verdwijnen, maar het geld moet ergens vandaan komen", aldus de bewindsman. Daar is wat aan te doen. Met een ABN Plan-Krediet, 't Werkt namelijk zo: u spreekt met de ABN een bedrag af, dat u kunt opnemen wanneer u wilt. In z'n geheel of gedeeltelijk. De rente bedraagt voor bedragen tot f 5.000,- thans 1% per maand. En voor bedragen van f 5.000,- tot f 20.000,- slechts 0,9% per maand. Die rente betaalt u alleen over opgenomen bedragen. Betaling van rente en aflossing gebeurt maandelijks met een van tevoren afgesproken bedrag. Maar als dat zo uitkomt mag dat ook méér zijn. En 't afgeloste geld mag u ook weer opnemen. Is dat geen praktische, soepele manier van lenen? Dat is nu een ABN Plan-Krediet. DEN HAAG De regering moet streven naar beëindiging van de natuurlijke bevolkingsgroei, het verschil tussen het aantal geboorten en het aantal sterfgevallen. Daarmee kan nog voor het jaar 2000 een einde aan de bevolkingsgroei komen. Er moet een „actieplan geboortenregelend gedrag" gemaakt worden, dat erop gericht is de komende jaren het aantal ongewenste zwangerschappen tot een minimum te beperken. Dat zegt de meerderheid van de staatscommissie bevolkings vraagstukken in het gisteren ver schenen rapport Bevolking en Wel zijn. Voorzitter van de commissie, die vijf jaar geleden door de reeerine OLDENBROEK Heeft het regionaal hervormd bejaardencentrum De Hullen in Oldenbroek op het ogenblik als hoofd van de huishouding iemand die bovendien morfiniste is? Dat wordt in dit Veluwse dorp beweerd. Een van de huisartsen, die ongeveer de helft van de bejaarden van De Hullen als patiënt heeft, dokter W. Th. Kuiper, heeft een tijdje geleden zonder enige schroom deze zware beschuldiging geuit. Hij liet de bewoners per aangetekend schrijven weten dat hij, wat de begeleiding bij eventuele ziekten betreft, geen verantwoordelijkheid meer voor hen kan dragen. Het hoofd van de huishouding, me vrouw G. Prins, al dan niet verslaafd, staat centraal in de bijna niet te ontwarren kluwen van moeilijkhe den, waarmee het bejaarden centrum, dat uitgaat van de her vormde diakonieën te Oldebroek, Wezep en Oosterwolde, al een tijd lang heeft te kampen. De directeur, de heer J. Brands, is inmiddels met ziekteverlof („Ik ben dolgedraaid"). Gisteren heeft het bestuur een com muniqué uitgegeven, waarin het uit gebreid zijn standpunt geeft en zegt binnenskamers aan een oplossing te werken, „die zowel rechtvaardig als barmhartig is": daarbij wordt om tot de zo broodnodige rust in De Hullen te komen gestreefd naar een „strikte taakafbakening". De heer Brands is van mening dat deze verklaring „klinkt als een hol vat". In De Hullen, waar 69 bejaarden proberen van een enigszins onge stoorde oude dag te genieten, gaat het volgens dokter Kuiper lang niet goed. Er zijn grote problemen in de personele sfeer. Eind vorig jaar ging directeur Brands met ziekteverlof. Een adjunct-directrice kreeg na een korte tijd geen aanstelling. Er is in het huis één gediplomeerde ver pleegkundige werkzaam, maar in de praktijk zou mevrouw Prins de lei ding hebben. „Fouten" Er zijn volgens dokter Kuiper fouten gemaakt bij de verpleging van be jaarden. Hij vindt dat mevrouw Prins de verantwoordelijkheid niet aankan. Ze is verslaafd aan verdo vende middelen, onder meer morfi ne. Dokter Kuiper heeft de genees kundige inspectie te Arnhem inge licht en ook de provincie Gelderland, die volgens de wet met het toezicht op de bejaardenoorden is belast. Op haar beurt heeft mevrouw Prins, die overigens zelf geen commentaar wenst te geven, een klacht tegen hem gedeponeerd bij de officier van justitie te Zwolle en verder zou zij het medisch tuchtcollege hebben be naderd. De arts zou van hogerhand een wenk hebben gekregen zich wat in te binden. ,Vage verhalen" De huisarts P. J. v.d. Hurk, die de andere helft van de bejaarden uit De Hullen als patiënt heeft, wijst erop dat hij het niet met zijn collega Kui per eens is. Hij zegt. „Er zijn door diverse mensen fouten gemaakt. Wat mevrouw Prins betreft, ik heb haar nooit onder invloed van drugs, of wat dan ook, aangetroffen. Het zijn vage verhalen. Wel weet ik dat ze een paar maal opgenomen is ge weest. misschien met een overspan ning. Ik hoorde dat het bestuur haar een nieuwe kans wil geven." Intussen is de inspectie bejaarden oorden van de provincie Gelderland de laatste tijd regelmatig in De Hul len op bezoek geweest. Ook Gedepu teerde, mevrouw mr. J. M. C. van Driel, heeft zich met de kwestie be moeid. Volgens de heer J. Konijnen berg, hoofd van de afdeling maat schappelijk welzijn en volksgezond heid, is een oplossing van de moei lijkheden via overleg nog steeds mo gelijk. De provincie is gerechtigd in te grijpen, maar zij doet dat ongaar ne. te meer omdat het een particulie re instelling is. Het bestuur voorzitter is ds J. Noltes heeft de houding van deze instanties tot nu toe in deze zin uit gelegd, dat er „naar het oordeel van de toezichthoudende autoriteiten verantwoord is gewerkt". En dat zou dan slaan op de eventuele fouten in de verpleging („de ernstige beschul diging in de hele zaak", aldus het bestuur). Volgens het bestuur heb ben de geneeskundige inspectie en de inspectie bejaardenoorden de kwestie uitgezocht en is er geen re den om in te grijpen." „Overdreven accuraat Inmiddels heeft de medisch adviseur van het bejaardencentrum De Hul len. dokter D. J. Bruins te Doornspijk, een rapport over de zaak geschreven. Dit stuk, waarin ook ge concludeerd wordt dat bij mevrouw Prins niet gesproken kan worden van drugsverslaving, is niet gepubli ceerd, maar er wordt in gepleit voor een compromis. De heer Brand en mevrouw Prins zouden beiden naar hun oorspronkelijke posities terug keren. Volgens dokter van de Hurk komt zijn standpunt overeen met dat van medisch adviseur, dr. Bruins. De heer Brands zou dan weer als directeur optreden. „Hopelijk wijzer geworden en niet als een halve maatschappelijk werker." aldus dok ter Van üc Hurk. Mevrouw Prins, die volgens dokter Van de Hurk de goodwill van vele bejaarden heeft, zou weer hoofd van de huishouding worden, met be perkte bevoegdheden. Dokter Van de Hurk gelooft niet dat zij haar werk niet goed gedaan heeft. „Inte gendeel, zij is zelfs overdreven accu raat. Zij heeft de neiging, ook door slapheid van directeur Brands, haar macht uit te breiden." De heer Brands zegt het gevoel te hebben dat hij weet wat dat „als een halve maatschappelijke werker" be duidt. Hij is van professie eigenlijk maatschappelijk werker en mensen als dokter Van de Hurk weten met maatschappelijke werkers niet goed raad. „Hij heeft nog ouderwetse op vattingen. Ik wil democratiseren, ik geef inspraak aan de staf. Maar an deren vinden zoiets slap." De heer Brands zegt zich te distantiëren van de verklaring van het bestuur. Hij vindt dat het de buitenwereld zand in de ogen strooit. „De man, die voor de belangen van de bewoners op komt. is inderdaad dokter Kuiper." Voorzitter ds Noltes zei gisteren met enig optimisme: „Ik geloof dat we eindelijk op de goede weg zijn." werd ingesteld, is prof. Muntendam. Twee leden van de commissie, de dames Van Leeuwen en Gardeniers, zijn het volstrekt oneens met de doelstelling: afremmen van de na tuurlijke bevolkingsgroei. Mevrouw Gardeniers, Tweede Kamerlid voor de KVP: „Dat zou desastreus zijn. De problemen, die het teruglopend kindertal met zich mee zal brengen, worden dan vergroot. Nu al dreigt een te kleine groep mensen de be roepsbevolking te zullen vormen, waardoor bijvoorbeeld de omvang van de sociale zekerheid in gevaar komt. Bovendien mogen we niet in de situatie komen dat we alleen geld voor onszelf hebben en de derde we reld in de steek laten". Eigenlijk zou, aldus mevrouw Garde niers, een bevolkingspolitiek tegen het dalend kindertal gericht moeten zijn. Dat is volgens haar echter te ingrijpend, en waarschijnlijk ook niet goed mogelijk, gezien tevergeef- se pogingen in andere landen. Afstand Samen met mevrouw Van Leeuwen (Tweede Kamerlid AR) neemt zij ook afstand van het voorgestelde actieplan voor geboorteregelend ge drag.. „Uiteraard Juichen wij ver antwoord ouderschap toe. maar niet als middel om bevolkingspolitieke doeleinden te bereiken". Volgens de dames Van Leeuwen en Gardeniers is uit het verrichte wetenschappelijk onderzoek geenszins de conclusie te trekken, dat de natuurlijke bevol kingsgroei beëindigd moet worden. Zij wijzen er met nadruk op. dat de mening niet ls ingegeven door hun levensbeschouwing. Prof. Munten dam wees er bij de presentatie van het rapport gisteren op, dat het grootste deel van het rapport ook door de beide dames onderschreven wordt. In het rapport wordt een groot aan tal aanbevelingen gedaan. Met het genoemde actieplan moet ernaar ge streefd worden, dat iedereen een oordeel kan vormen over zijn of haar mogelijke ouderschap. Uitbreiding van kennis over geboorteregeling en het aankweken van een positieve houding jegens die geboorteregeling moeten in het actieplan centraal staan. De commissie vindt het aan tal „ongewenste en onbedoelde" zwangerschappen thans onaan vaardbaar hoog. Sterilisatie De commissie meent, dat aan de rechtsonzekerheid omtrent abortus spoedig een eind gemaakt moet wor den. Gepleit wordt verder voor maatregelen om aan de stijgende vraag naar sterilisatie te voldoen. Ook moet bekeken worden of be paalde middelen van anti-conceptie vrij of gemakkelijker beschikbaar gesteld kunnen worden. De mogelijkheden voor abortus (als de wetgever daarover beslist heeft», sterilisatie en de aanschaf van anti conceptiva moeten voor mensen met elke portemonnee bestaan. Andere leefvormen De commissie-Muntendam doet ook aanbevelingen voor gelijkberechti ging van andere „leefvormen" dan het gezin. Achterstand, bijvoorbeeld op het gebied van de belasting- en sociale wetgeving, moet uit de weg geruimd worden. Met de behoefte van deze leefvormen moet „nadruk kelijk rekening gehouden worden" bij het bouwen en toewijzen van woningen. De commissie pleit ook voor maat regelen, die de behoefte aan gastar beid beperken, „zowel In het belang van de gastarbeider als de Nederlan der". door Jac. Kort AMSTERDAM Het af- scheidsconcert van de sopraan Elisabeth Schwarzkopf, dat tengevolge van ziekte verleden jaar maart moest worden uit gesteld, is dinsdagavond als nog gegeven. Eigenlijk had men het gegeven de zangkunst en de voordrachtskunst, die zij deze avond ten toon spreidde, nog best een aantal jaren kunnen opschuiven. Want de kwaliteiten, die Elisabeth Schwarzkopf tot de al lergrootste zangeressen heeft ge maakt haar prachtige stem. die zij in alle registers en in iedere nuance volstrekt beheerst en haar onbe grensde inlevingsvermogen zijn nog steeds in verbluffende mate voorhanden. Uitgangspunt voor de programmasa menstelling van dit afscheidsconcert was om te laten horen, hoe de ver schillende componisten op hun ei gen manier onderwerpen, die ons zullen blijven boeien, op hun eigen manier behandeld hebben," aldus de zangeres in haar programmatoelich ting. Die onderwerpen waren: nostalgie, liefde, filosofie, slaap en dood, ver liefde meisjes en verliefde vrouwen. De componisten: Schubert, Schu mann, Mahler. Liszt. Richard Strauss. Wolf Ferrari en Hugo Wolf. Schwarzkopf zong al deze liederen, een ieder op zijn wijze, volmaakt in de sfeer, waarin ze thuis horen. Nu eens teder en ingehouden, dan weer candilleus op het brutale af, soms innig en melancholiek, een ander keer schalks en speels, maar altijd Elisabeth Schwarzkopf zo, dat men verbaasd was, hoe scherp zij de inhoud van gedicht en muziek heeft beleefd en ook hoe lang aan ieder lied moet zijn geschaafd en geslepen voor het zowel vocaal als wat de expressie betreft, deze vol maaktheid heeft gekregen. De pianist Geoffrey Parsons heeft aan dit recital een schitterende bij drage geleverd als de gelijkwaardige partner van de scheidende kunste nares. Zij liet hem terecht delen in de eer bij de juichende ovaties, die zij telkens weer in ontvangst had te nemen. door André Rutten DEN HAAG Drie acteurs van de Nieuwe Komedie Eric Schuttelaar, Valentijn Ouwens en Jaap Hoogstra voeren in het nieuwe programma „Grote M kleine M" drie clownsacts uit, die blijkens de voorstelling dinsdagavond in het eigen theatertje in Scheveningen in toenemende mate amuseren. De voorstelling is opgezet als een „auditie". De drie acteurs komen de speelvloer op om iets van hun num mers te vertonen in de hoop dat „de directie" hen in een voorstelling zal opnemen. In afwachting van de komst van de directie beginnen zij vast te oefenen, waarvoor zij zich snel schminken en kleden. Tegen dat zij de „Pointe" van hun nummer bereiken breekt een van hen af: hij vindt het toch geen goed nummer. Hij is het niet eens met de inhoud of met de strekking ervan. Het publiek wordt dan gevraagd uit te maken of hij wel of niet gelijk heeft. Het eerste nummer gaat over doping in de wielrennerij. Het tweede over arbeiders die besmet raken door ra dioactief afval. Het derde over een geval van luchtvervuiling. In alledrie de gevallen is de kleine M de wielrijder, de arbeider, de bevolking het slachtoffer, de grote M de sponsor, de directie gaat vrij uit. Het is verrassend, hoe de drie ac teurs, samen met Otto Dijk als schrijver en Heieen van Meurs als regisseur, van die drie gegevens op een simpele manier, die de zaken Juist weergeeft, Inderdaad amusante acts hebben gemaakt. Voor een be langrijk deel bereiken zij dat door de goede manier waarop zij clowns spe len. De grime en de kleding helpen daar uiteraard bij, de telkens andere clownstaaltjes die zij daarbij gebrui ken, maar het is vooral het clowns gedrag dat zij raak treffen. Daar zijn zij alle drie goed in, teder naar eigen Twee van de drie artiesten(Jaap Hoogstra en Valentijn Ouwens) leiden de clownsacts in. aard, en de aard van Eric Schutte- laar straalt daarbij het meeste ple zier uit. Dat de geamuseerdheid van het zaal tje steeds groeide ls niet zozeer hier aan toe te schrijven, dat de drie gaandeweg zich meer op hun gemak gingen voelen, maar meer dat het publiek even moest wennen aan de ongewoonheid van de opzet, even tijd nodig had om op temperatuur te komen. Het slot ls een beetje wrang. De directie, die onzichtbaar blijkt te hebben meegekeken, neemt de clowns niet aan: zij vindt hun acts ongeschikt Veelzeggend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9