Eigen scholen voor katholieken De tekening van een lezer VERDER :ommentaar dure koffie 'ommentaar van anderen Bisschoppen: desnoods maar minder ideaal vakkenpakket kiezen f< Voorwaarde van katholiek leven iets afgezwakt Eind februari Menten-debat Garage-rekeningen van 1 maart af gespecificeerd hallo gezond gebit boek op boek "Jeerslachtig Zaak Weinreb niet in Tweede Kamer geluiden in een dierentuin liefhebberij lERDAG 10 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet I koffie is sinds gisteren weer s fder. De derde wereldlanden ^jn al jarenlang hogere prijzen hun grondstoffen (of dat nu ie, katoen, koper of wat dan is). "rijke landen zijn op die verlan- nooit ingegaan. Ook op de te wereldhandelsconferentie 3nei in Nairobi) hield de wester- ereld de boot af. olielanden waren de eerste jidstoffcn-lcveranciers, die er in igden een hogere prijs te krijgen hun product. Olie is schaars. vAinduslrielanden kunnen er niet 4&er en de olielanden konden de prijs naar hun hand koffielanden hebben hetzelfde pan, zij het minder „vooropge- dan de olieproducenten. Koffie door een aantal oorzaken iars. In Angola woedde een bur- torlog, die de koffie-oogst bijna logelijk maakte en ook nü nog roduktie beïnvloedt. In Guate- (een andere grote koffie- ïrancier) beefde de aarde en in jlzilië (de voornaamste produ- K«t) bevroor een groot deel van de j fie-oogst. Daardoor ontstonden tekorten en het zal nog wel l'gcr" worden, waarschuwden de 1 fielanden deze week. -voorraden van de grote uitvoer- den (Brazilië met name) zijn, frir eigen zeggen, bijna uitgeput. is de laatste maanden erg veel ïocht door de verbruikende lan- y/i om nieuwe prijsstijgingen voor zijn; vandaar. Nu hebben de J /fielanden er overigens wel baat de toestand zo somber mogelijk )r te stellen. De koffieprijs kan in °d! a"een maar ver(ler door te badSen- eincic t val t. ..ijj pej Alleen: wie heeft er baat bij zulke sombere schilderingen? De kleine koffieboeren en dagloners in de ontwikkelingslanden? Nauwelijks. De winsten gaan grotendeels naar de handel: opkopers in de derde wereld, tussenhandelaren, over heidsinstellingen. Op de koffie- markten in New York en Londen wordt meer dan twaalf gulden per kilo betaald. Volgens gegevens van de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van ontwikkelingssamen werking ziet bijvoorbeeld echter de kleine boer in Ivoorkust (een be scheiden koffieproducent) daarvan nog geen twee gulden. Het verschil ..verdwijnt" onderweg vooral in de zakken van de tussenhandel. Dat de kleine koffieboer, die levert aan een coöperatie beter af zou zijn, is ook nog de vraag. In Kenia bijvoorbeeld verkopen de kleine boeren hun bonen aan de coöpera tie, maar vaak blijkt de kas van die coöperatie aan het einde van het jaar vrijwel leeg. Ivoorkust en Ke nia zijn geen uitzonderingen. In Brazilië hebben de dagloners op de plantages eerder nadeel dan voordeel van de gestegen koffieprij zen. Door het mislukken van de koffieoogsten gaan de plantagehou ders over op andere gewassen, die minder arbeid vragen. Honderddui zenden koffiearbeiders verloren daardoor hun baan. Hoge koffieprijzen betekenen niet vanzelfsprekend meer profijt voor diegenen in de derde wereld (en met name in de koffielanden) die dat het hardste nodig hebben. Dure koffie drinken is niet automatisch een „luie" vorm van ontwikkelings samenwerking. Daarvoor zijn, naast hogere prijzen, meer veran deringen nodig. schuld lkert Leeuu eeifcop „2 ei hij dat I Mij tft voc \kevtLeeuwarder Courant schrijft onder wmtj^.Eigen schuld" over het verge- het CNV in de stakingsactie Mijift voorgesteld, maar dat door de etfkgevers is beantwoord met de me- j^eli7i0 dat zij onverkort vasthouden n hun standpunt dat de automa- the prijscompensatie moet verdwij- Maar: „in één adem door zeggen dat zij bereid waren en zijn reeël ërleg op elk niveau te voeren over —ie punten die van beide kanten op -j-jlel zijn gelegd. Dat is. met permissie. door Bert de Jong flauwekul. Wanneer de werkgever een formule voor het lopende jaar zoals voorgesteld door het CNV zouden aan vaarden, zouden zij alle rechten ten aanzien van het automatisme voor de prijscompensatie voor 1978 en daarna kunnen erserveren. Zij weten dat het kabinet uiteraard tegen het onverkor te automatisme gekant is. al houden alle kabinetsleden lafhartig hun mond. Als de werkgevers onvoldoende fantasie tonen om iets anders dan „nee" te zeggen, niet naar de toekomst willen kijken en niet naar het CNV luisteren, zal zich de houding tegeno ver hen steeds meer verharden". UTRECHT De bisschoppen in Nederland wensen nadrukke lijk vast te houden aan de eigen identiteit van het katholieke onderwijs. Dit onderwijs van kleuterschool tot en met de universitiet moet, aldus het ideaal van de bisschoppen, verbonden blijven aan de rooms-katholieke geloofgemeenschap. Anders komt dit onderwijs in het luchtledige terecht. Dit is de duidelijke rode. of liever paarse draad, die loopt door de brief, die de bisschoppen gisteren publi ceerden over het katholiek onder wijs. De leiding van de r.k.kerk in Neder land schreef deze brief, omdat er meer dan eens om gevraagd werd. vooral om het verwateren van het roms-katholiek onderwijs tegen te gaan. Meer dan ooit bezinnen ou ders. onderwijskrachten in instellin gen zich op de noodzaak, inhoud en consequenties van de katholiciteit van het onderwijs. De bisschoppen hebben daarom, zei kardinaal Wille- brands gisteren, op „de route een wegwijzer" geplaatst. Niet in de laatste plaats wilden de bisschoppen de tienduizenden mensen, die zich met hart en ziel aan het katholiek onderwijs wijden, bemoedigen. Eigen scholen De brief laat geen enkele twijfel be staan over de visie van de bisschop pen op het eigen onderwijs: het ide aal van de katholiciteit moet in da den worden omgezet. Dat betekent, dat de katholieken, waar mogelijk hun eigen scholen oprichten. Dat betekent ook, dat de ouders moeten weten, dat de kinderen in bepaalde gevallen grotere afstanden naar school moeten afleggen. De consequentie voor het voortgezet onderwijs is, datile kinderen weer in bepaalde gevallen genoegen moeten nemen met minder ideale keuzepakketten. „Mar er wordt dan", zo staat in de brief, „door hen een duidelijke keuze gemaakt, wat het katholieke onderwijs alleen ten goede kan komen. Katholiek leven Op de voorwaarde, dat de docenten als „katholiek moeten leven" geven de bisschoppen de volgende toelich ting: De docenten kunnen het als christenen niet stellen zonder enige gemeenschapsvorm, zonder een vorm van kerk-zijn. Zij moeten met andere gelovigen en met het kerkge beuren in gesprek blijven, anders zal de groei binnen de Kerk aan het voorbij gaan en zullen zij hun inspi ratie verliezen." Het onderwijs, zo staat elders in deze brief, wordt gegeven door men sen, die aan andere mensen leren zichzelf en de wereld te ontdekken." Daarom zal de christelijke waarde ring van mens en wereld daarbij van belang zijn." Vervolgens komen de bisschoppen tot deze typering van het katholieke onderwijs: „Evangelie, Christendom en Kerk zijn niet allereerst aanvul lingen op het onderwijspakket, maar een inspiratiebron voor de ma nier waarop het onderwijs wordt ge geven." De els van het „ernstig streven naar katholiciteit" zwakte de kardinaal gisteren na de introductie van de brief af. Hij vertaalde de gestelde voorwaarde in het vragen van „loya liteit met het katholiek onderwijs" en het „bewaren van het evenwicht, zodat de katholiciteit niet wordt aangetast". Een andere uitlating van de kardi naal: „We kunnen geen mensen ge bruiken, die zich niets van de doelstellingen aantrekken." Een lijstje van voorwaarden voor het toetsen van het katholiek leven is volgens de kardinaal niet moge lijk. „De moeilijkheden moeten van geval tot geval beoordeeld worden." Als voorwaarde voor onderwijzers en docenten aan de r.k.-scholen noemde de kardinaal ook nog, dat zij in het algemeen het episcopaat (de bisschoppen) moeten volgen. Er zijn marges van vrijheden. Maar es sentiële verschillen zijn niet moge lijk. Pp de persconferentie werd de kar dinaal voorgehouden, dat de brief conflicten kan uitlokken en splijtstof zou bevatten voor het ka tholiek onderwijs. Een vertegen woordiger van de r.k. lerarenvereni ging uitte de vrees: „Het bestuur kan nu met de brief in de hand gaan optreden. Er dreigt een ketter jacht." Reactie van kardinaal Willebrands: „Ik hoop, dat de brief geen aanlei ding geeft tot conflicten. Conflicten kunnen er wel duidelijker door wor den. Dan moet men vredestichtend te werk gaan." Twee illustraties uit het informatiebulletin, waarin de bisschoppe lijke brief wordt gepubliceerd. De brief van de bischoppen is in de eerste plaats geadresseerd aan de rooms-katholieke gelovigen. Opval lend is niettemin, dat in de zo'n zevenduizend woorden tellende brief de protestantse mede christenen nauwelijks in het ge zichtsveld komen. Aan hen worden slechts twee alinea's gewijd. Ge constateerd wordt, dat de mede christenen zichzelf zullen herkennen in de brief. De bisschoppen vervolgen: „Een toenemende openheid voor andere levensovertuigingen zal bevorderd moeten worden. Wij hopen, dat overleg en gezamenlijke behartiging van belangen, landelijk zowel asl plaatselijk in de toekomst duidelij ker vorm zal krijgen." Op mijn vraag of de brief oecune- misch gezien niet jaren achterloopt op de ontwikkelingen in bijvoor beeld de politiek (oprichting van het CDA) antwoordde de kardinaal dat andere terreinen van het leven zich meer lenen voor samenwerking. On der meer op het terrein van het onderwijs moet vastgehouden wor den aan de eigen confessionaiiteit. Een bezwaar tegen de samenwer kingsscholen is vooral, dat de ban den met de geloofsgemeenschap (de parochie) verloren gaan. Een samen werkingsschool met de protestantse mede-christenen ligt weliswaar meer voor de hand, maar de voor keur moet altijd gegeven worden aan een eigen katholieke school. De kardinaal legde verder uit, dat de samenwerking tussen rooms- katholieken en protestanten de af gelopen tijd op het gebied van het onderwijs niet lukte, omdat te veel werd vastgehouden aan de eigen confessionaiiteit. „Overigens", zo voegde de heer Willebrands eraan toe, „van de kant van de r.k.-scholen is meer om samenwerking gevraagd, dan van protestants-christelijke zijde". Ideaalbeeld In de brief van de bisschoppen wordt erkend, dat er een crisis be staat in het katholieke onderwijs en dat de eigenlijke achtergrond hier van is de geloofscrisis. Uitvoerig wordt in de brief, om een richting in deze crisis aan te geven, het ideaal beeld getekend van het katholiek onderwijs. Steeds moet men zich afvragen wat de katholiciteit voor de school betekent. Dan komt de katholiciteit verder dan de letters op de gevel; dan komt zij de school binnen. Wat betekent die katholiciteit dan? De school moet bijdragen tot grote re rechtvaardigheid, de verhoudin gen tussen de mensen zuiveren en helpen de zin van het leven te ont dekken Dit houdt concreet in de opheffing van de afstand tussen de verschil lende soorten onderwijs, tussen eerste- en tweedegraadsbevoegdhe den, tussen onderwijzend en dienstverlenend personeel enz. In het milieu van het katholiek on derwijs, aldus het ideaalbeeld, „heersen niet de prestatiezucht en het dingen naar eikaars gunst, maar de onderlinge verbondenheid en toe- wijding. Straf wordt altijd voorafge gaan door vergeving." Een andere raadgeving: „In de orga nisatie van de roosters vermijden de opvoeders hun persoonlijke voor keur vóór het werkritme van de kin deren te laten gaan." Ook schrijven de bisschoppen: „Een school belem mert haar leerlingen het waarom van het leven te ontdekken, wan neer de voorbereiding op examens haar enig doel is en het grote aantal geslaagden haar enige trots." Het katholiek karakter van de school wordt niet gered met een of twee uur catechese per week. Maar het godsdienstonderwijs is wel on- misbasar. Daarom veroordelen de bisschoppen, dat in een aantal ge vallen de uren voor catechese zijn ingeruild voor maatschappijleer DEN HAAG De Tweede- Kamercommissie voor justitie heeft besloten het kamerpresidium voor te stellen in de laatste week van februari een tweede debat te houden over de zaak-Menten. Er moet nog worden gesproken over allerlei za ken rond de mislukte aanhouding van Menten. Daarover vond aan de hand van vragen en antwoorden reeds een schriftelijke gedachten- wisseling plaats. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Garages, aangeslo ten bij de BOVAC, gaan reparatiere keningen voortaan specificeren. De BOVAG heeft hiertoe besloten in nauw overleg met de directie prijzen en mededinging en consumentenbe leid van het ministerie van econo mische zaken. De regeling gaat op 1 maart in. Op de specificatieregeling is de BO- VAG-onderhoudsgarantie van toe passing. Deze voorziet in bemidde ling en beslechting van geschillen. 'ekeningen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam, laam en adres aa° de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom Van de 128 landen die ge noemd worden in het statis tisch PTT-jaarboek 1976, zijn er maar vijf die meer met het buitenland bellen dan Neder land: Monaco, Algerije, Irak, Tunesië en Luxemburg. Ge middeld wordt elk telefoon toestel in ons land jaarlijks tien keer gebruikt voor een ge sprek met het buitenland, het meest met WestrDuitsland, België en Engeland. De auto matisering van het internatio nale telefoonverkeer is in ons land al zo ver gevorderd, dat bijna elke telefoonbezitter zon der de hulp van een telefoniste vanuit huis rechtstreeks 325 miljoen telefoontoestellen in het buitenland kan bereiken. Dit jaar krijgen de districten Venlo en Goes ook de beschik king over automatische lijnen naar het buitenland en daar mee zal 95 procent van het internationale telefoonverkeer vanuit ons land dan volledig automatisch zijn. Dat is hele maal niet zo gewoon, want de bewoners van nog altijd 104 landen kunnen nog niet eens automatisch binnen hun eigen landsgrenzen bellen, wat in ons land al vijftien jaar het geval is. In totaal zijn er in 1975 bijna 3'/, miljard automatische gesprekken in ons land ge voerd. meer dan 700 per tele foontoestel. Een eend, een koe, een beer, een krokodil, een aap en een hond fungeren als voorlichters over gezonde gebitten in de wachtkamers of werkruimten van de tandartsen, mondhygië nisten en schooltan- dartsdiensten, die de poster met al die sprekende dieren er op van de fabrikant van Elmex- tandpasta hebben gekregen. Een voorlichtingsposter alias reclamebiljet (hoewel eerlijk gezegd de naam van de tandpas ta er maar twee keer op voor komt), die getiteld is:Leer van de dieren hoe je je mond gezond kunt houden". Deze koe bij voorbeeld zegt er dit van: „Weet je waarom wij koeien zulke IJ zersterke gebitten hebben? Om dat we niet snoepen en ons eten goed kauwen. Een goeie koe kauwt zelfs als ie helemaal niks in z'n mond heeft. Onze kiezen blijven op die manier net zo sterk als een honderdjarige eik. Voor een mens is kauwen net zo belangrijk als vooreen koe. Pro beer dus nooit haastje-repje al les meteen door te slikken, maar neem er de tijd voor. Je eten loopt heus niet weg! En kies alsjeblieft dingen waar wat aan te kauwen valt. Zoals brui ne boterhammen, worteltjes, appels, komkommers, radijsjes. En vooral niet teveel van dat slappe spul. Zoals patat frites of gevulde koeken. Boeh! Je hebt tanden en kiezen gekregen om mee te kauwen. Doe dat dan ook". Een Leeuwarder gezin dat er begrijpelijkerwijs maar één te lefoontoestel op nahoudt, mag zo langzamerhand wel over een aparte kast voor zijn telefoon boeken gaan denken. De Leeu warder Courant meldt dat het gezin boek op boek van de PTT krijgt. Sinds de verschij ning van de nieuwe telefoon gids waarop het gezin als tele foonabonnee recht heeft, is de PTT als vijf maal langs geko men om een exemplaar af te leveren, en bijna elke dag komt er weer eentje bij. Nu weten we dus eindelijk waar de tekorten van de PTT in zitten onder redactie van Loes Smit IET WEER door Hans de Jong iterenmiddag vierde Ne land onder een slap rugge- van hoge druk een beetje rjaar. Vooral 's middags het rustig en vrij zonnig, jl de lucht plaatselijk órzomerse broeiverschijn- en vertoonde. Tot een ech- bui kwam het in mijn om ving niet. In de vooravond —Jed zich een bijzonder aaie. samengestelde lucht met onder meer tegelij- rtijd grove en fijne schaap- iwolken, kortom echt zo'n uJort lucht als je in de wol- pnatlas wei ziet afgebeeld. Bussumer fotograaf A. J. tfders zou, als hij nog ge ld had. er onmiddellijk at zijn camera op af zijn gaan Die gecompliceer- lucht voorspelde regen en Dtregen. Deze zal zich van- ~>ag dan ook wel in ons land lordoen. De barometer in >osendaal en omgeving be- n gisteravond vrij sterk te Talen Een oceanisch front, ^horend bij een 160 milli- gV-diepe depressie ten zuid en van Groenland (koers langzaam noordoost), is lang zaam over Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk dichterbij gekomen. Dat de regen met een slakkengang op ons af kwam. bleek wel uit het feit dat de voorste begrenzing er van woensdagmorgen zeven uur al tot Reims voorbij Lon den gevorderd was. Boven Frankrijk en de Golf van Bis kaje tekenden zich gistera vond enkele golfjes af die naar het oost-zuidoosten koersten. Met dat al bUjft het de eerstkomende dagen tame lijk zacht voor de tijd van het Jaar en zullen er denkelijk pas tijdens het weekeinde weer wat opklaringen komen. Daarbij is wat lichte vorst in de nacht en ochtend later niet ondenkbaar. In Schot land vriest het de laatste nachten steeds een graad of drie en van die kant zal de wat koudere lucht dan ook wel op komen zetten. Tijdens een kou-inval achter een de pressie boven West-Rusland registreerde een station in Denemarken —10 graden in de nacht van dinsdag op woensdag. Malung in Noord- Zweden tekende —30 graden aan. Wat is die winter daar toch nog langdurig en diepvries Daarentegen bereikte Malaga in Zuidoost- Spanje een kwikstand van 23 graden. Uit Noord-Amerika komen de laatste dagen berichten over een dooi-aanval die plaatselijk tot overstromin gen zal leiden. Gisteren lag het centrum van het hoge- drukgebied (1.031mb) dan ook niet meer boven de Roc ky Mountains maar bij New York. Het verplaatste zich, met onder het centrum ervan nog lichte tot matige vorst, in oostelijke richting. Dat wees op een inzettende zuidooste lijke tot zuidelijke wind in het gebied van Buffalo, Was hington en New York. Dat maximum brengt beslist geen kou naar West-Europa. Vergeet niet dat het zich op dezelfde vrij zuidelijke breed te bevindt als noord- Portugal. Er komen de laatste tijd vrij veel brieven binnen. Niet al leen van ouderen maar ook van jongeren. In Haarlem woont Rob Kuypers, die elke dag met zijn klasgenoot oVer het weer praat. Beiden hou den ze van sneeuw en vorst en het is volkomen begrijpe lijk dat ze depressies met re gen en wind kunnen missen als kiespijn. Zelf doet Rob al enkele metingen en noteert hij dagelijks de wolkentypen. Van iemand die al meer dan dertig jaar met een eigen mo torboot overal heenvaart soms steekt hij de Oostzee over kan men verwachten dat hij door ervaring een goeie kijk op het weer heeft. Om dit te demonstreren stuurde hij een lijst met niet minder dan zestig „weerwet- ten", waarvan ik een paar overneem. „De regenkansen verhouden zich bij de vier hoofd windrichtingen als volgt, zuidwest 9/noordwest 5/noordoost 1/zuidoost 2." „Dubbele en meervoudige wolkenlagen duiden op een ongunstige weersverande ring met regen en wind." De ze uitspraak sluit goed aan bij wat er in het begin van dit overzicht te berde werd ge bracht. Hoogwater vrijdag 11 februa ri: Vlissingen 6.47-19.20, Ha- ringvlietsluizen 7.00-19.31, Rotterdam 8.46-21.30, Sdche- veningen 7.50-20.20, IJmui- den 8 39-21.09. Den Helder 12.12. Harlingen 2.09-14.42, Delfzijl 4 30-17 02 Van onze Haagse redactie DENHAAG De commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer meent dat de Kamer geen taak heeft in de zaak Weinreb. De commissie wijst er de Kamer in een gisteren gepubliceerd verslag op dat Weinreb zich heeft beklaagd over het onderzoek dat door het rijk sinstituut voor oorlogsdocumenta tie naar zijn activiteiten in de oorlog is gehouden. De commissie gaat er vanuit dat de klacht van Weinreb over de on zorgvuldigheid van dit onderzoek onterecht is. Weinreb kan zich even tueel tot de rechter wenden met zijn klacht, maar het is geen zaak voor de Tweede Kamer, aldus de com missie. Uit het onderzoek bleek dat Weln- rebs activiteiten in de oorlog heel wat minder fraai zijn dan de rol van jodenredden die Weinreb zichzelf in zijn uitgebreide memoires heeft toe geschreven. Een koe loeit, een hond blaft, een poes miauwt en een geit blaat Dat weten we allemaal en tot zover is het dus makkelijk. Maar wat maakt een flamingo voor een soort geluid of een water buffel? Wie daar alles van weet. is de heer Siegfried van Praag On langs beschreed hij in „Blij- dorp Geluiden" het maandblad van de gelijkna mige diergaarde hoe hij de geluiden ondergaat in Blij- dorp. Een groot kenner van diergeluiden, vooral van vo gelgeluiden, ben ik niet. Maar luisteren doe ik er naar. mees tal graag, vanaf mijn kinder jaren Helaas kan ik niet het fluiten van een kneutje oj een sijsje, een putter of een groenvink onderscheiden Met de zoogdieren gaat het best en ook met de heviger, harder, soms hortender vogelgeluiden, als dat van de klokvogel of de dolle schater van de Austra lische ijsvogel". Van de Australische ijsvogel weten we nu dus welk geluid ie voortbrengt. Nu van de gib bons: „gorgelende doedelzak zang", noemt de heer Van Praag hun geluiden. Onder de gewone diergeluiden rangs chikt hij „leeuwengebrul. wol- vengehuil. jakhalzengehuil, vossengejankde „sombere, verdrietige klank van de tijger tussendoor, en vaker de bijna wanhopig melancholieke kreet van de pauwen". Olifanten trompetteren, maar nijpaardengeluid is moeilij ker te omschrijven: „Hier ligt geluidsoerkracht in vast. Het lijkt niet op leeuwengebrul. maar evenals daf heeft het een begin, gaat crescendo en sterft weer uit"' De bisons, zegt hij, zwijgen of knorren eens. maar de gagals, de waterbuffels, de bantengs loeien of ze tamme runderen waren. „Soms", schrijft de heer Van Praag, „lijkt een dierenklank eenvoudig een bestaansbeves- tiging. Dit dachten we van een eenzame mandril die af en toe. kort en hol, een blaf gaf. Lijkt dit niet op een eenzaam mens. die in de leegte van ztjn kamer eens iets zegt of zingt? Be staansbevestiging bi) gebrek aan sociaal verkeer". Een merrie van de Przewalski's of een zebra kan zich laten horen „In gamma's tussen balken en hinniken" en de Californische zeeleeuw brengt een vreemd huilend gekraak, zo eentonig en gevarieerd tegelijk", voort. Tot slot nog even de grotere vogels, waarbij de schrijver ook wel iets menselijks ont dekt Hij spreejt van „het toe teren van de flamingo's" en „het gekraai" en „het plotse ling verontwaardigd ge schreeuw" van ara 's en kaka- toes. „Overigens lijkt pape- gaaiengeschreeuw van verre wat op hard mensengepraat en menselijk door-elkander- spreken of discussiëren". Als ze thuis zijn, wonen ze in Hollywood, maar meestal zijn de Woutersen op stap. Ze zijn tot Amerikanen genaturali seerd. want meer dan twintig jaar geleden kwamen ze als Nederlanders naar Amerika, waar ze in de filmstad gingen wonen. Het echtpaar Wouters vóór zijn pensionering werkte de nu 66-jarige Joop Wouters als cartograaf is nogal avontuurlijk aangelegd Al jaren trekken ze in hun vrije tijd liftend door de wereld, en Intussen hebben ze zo ruim vijfmaal de omtrek van de aar de afgelegd, in totaal zo'n 220.000 kilometer. In hun nieu we vaderland hebben ze hun liefhebberij voortgezet en ze kennen het land dan ook al van haver tot gort Soms liftten ze door gebieden waar dat niet mag. maar gearres teerd zijn ze nog nooit Vaak geeft de politie hun zelfs een lift en vraagt dan vla de mobi lofoon aan collega's in een vol gend district om het liftende echtpaar ook een eindje mee te nemen. Bestolen of aangeval len zijn ze nooit, maar wel ge ven sommige chauffeurs de Woutersen een standje, omdat zij „op hun leeftijd" nog probe ren te liften. Maar de meeste chauffeurs nemen hen Juist mee, omdat ze „ouderen" zijn. Ze zijn er niet op uit om we reldrecords te breken, vertelde het echtpaar onlangs aan een Amerikaanse verslaggever. Ze vinden het gewoon leuk. En trouwens, voegde Joop Wou ters daaraan toe. ..hoe meer Je thuis zit, hoe eerder Je van ver veling doodgaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5