Stakingsschade aan sociaal klimaat kan erg ingrijpend zijn carrosserie diagnose Tectyl Vit brieven van lezers Uitspraak inzake zuivelstaking niet onredelijk èlkjaar isnodig Gedachte van de klassenstrijd bloeit weer op Contrasten MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 BINNENLAND door Johan van Workum DEN HAAO De stakingen van nu veroorzaken niet alleen financiële schade. De schade aan het sociale klimaat Is op lange termijn wellicht nog Ingrijpender. De acties dreigen Nederland Jaren terug te werpen naar de ouderwetse klassenstrijd. Dat dreigt vooral wanneer de werkgevers in het huidige conflict zouden winnen zonder enige concessie te hoeven doen. Voor het laitit waren er omvangrl)- ke stakingen vier Jaar geleden, in 1973. Toen ging het om de ..aftop ping" van de prijscompensatie voor hogere lonen, om nivellering dus. De aptie woedde vooral in de industrie, waar de nog nieuwe voorzitter Oroe- nevelt van de Industriebond NVV wilde laten zien dat hij uit de cao- onderhandelingen meer wist te ha len dan de centrales NW, NKV en CNV Er was immers een centraal akkoord, en in de bouw was al een cao zonder aftopping rondgekomen. Vier Jaar geleden was de vakbewe ging verdeeld. Het CNV was veel minder fel dan de NVV-bonden. Het hoger personeel stond aan de kant van de werkgevers. Thans ziet het er heel anders uit De werkgevers zijn er. onder leiding van mr C. van Veen. in geslaagd de vak beweging als één man tegenover zich te krijgen. De bonden van hoger per soneel danken hun huidige positie aan hun strijd van vier Jaar geleden tegen de nivellering Diezelfde bon den staan vandaag zij aan zij met de industriebonden. Met FNV en CNV. tegenover de werkgevers, hun bondgenoten van 1973. De gezamen lijke eis is dat de werkgevers niet zo maar in een keer de automatische prijscompensatie mogen afschaffen. De werkgevers weigeren de prijs compensatie omdat er te veel zwak ke bedrijven zouden zijn die dan in moeilijkheden komen. Als de ster ken. die de prijscompensatie wel kunnen betalen, zouden toegeven aan de vakbeweging, zouden de zwakken toch moeten volgen, zo vre zen de werkgevers. De geloofwaar digheid van hun stelling over de zwakte van de bedrijven is echter in de ogen van de vakbeweging aange tast door het nieuws dat vorig Jaar aanzienlijk meer loonsverhoging is betaald dan verwacht was op grond van de loonmaatregelen. De vakbeweging beschouwt de auto matische prijscompensatie ais een verworven recht voor de werkne mers. Het is een garantie dat ook bij tegenspoed minstens zijn koopkracht op peil zal blijven. De aanvullende looneisen die de vakbe weging heeft gesteld, zijn algemen als matig en redelijk bestempeld. De werkgevers willen echter af van het automatisme in de prijscompen satie. Hek van de dam De vakbeweging vreest dat het hek van de dam raakt als zij deze slag om de prijscompensatie verliest. Zelfs al zou het uiteindelijk in cen ten niet eens zo n grote tegenslag zijn. Wanneer het echter mogelijk zou blijken dat de werkgevers een verworven recht eenzijdig van tafel vegen, zouden ook andere verwor venheden niet langer veilig zijn, dat geldt dan. In de ogen van de vakbe weging. niet alleen voor loonzaken. Ook zaken als sociale uitkeringen, wettelijke regelingen ter bescher ming van de positie van werkne mers. en dergelijke, zouden dan minder onaantastbaar worden dan nu het geval is. De gevaren zouden vooral groot worden als de huidige regeringscoalitie van links met CDA niet zou terugkeren na de verkiezin gen van mei. De vakbeweging wordt nu terugge worpen op het laatste middel dat zij heeft, het middel van de harde ac ties en stakingen. Als ook dit middel zonder resultaat blijft, zal dat grote verbittering veroorzaken. Voorstan ders van de klassenstrijd, die menen dat alleen voortdurende actie van de hardste soort tets kan uithalen tegenover de ..machthebbers" en ..kapitalisten", beleven nu al hoog tijdagen. Het radicalisme dat thans veld wint. zal slechts geleidelijk kunnen wegslijten. Mensen als Cees Schel ling (voorzitter zulvelbonden FNV), die horen bij de meer radlkaal in ge stelden. geven nu de toon aan. De huidige actiegolf komt op een gevoelig moment in de ontwikkeling van de Nederlandse vakbeweging. Deze vakbeweging is na de tweede wereldoorlog geen echte aanhanger van de klassenstrijd meer geweest. Het „harmoniemodel", opgebouwd in de tijd van de wederopbouw, bleef HET WEER door Hans de Jong In tijden van een zonnevlekkenml- nimura (zoals nu) zijn de normale west-oost-gerichte stromingen vaak gestoord en vervangen door meer zuid-noord en noord-zuid gerichte stromingen. Het patroon van de luchtstromingen, het duidelijkst af getekend in de hogere niveaus geeft dan niet zelden een patroon van sterke uitbochtingen en lussen te zien. Voor het weer op aarde kan die wijziging grote gevolgen hebben. Het weer in de seizoenen wordt extremer Als voorbeeld daarvan geldt de warme zomer van vorig jaar. daarnaast de huidige koude winter in noor-Scandinavié en na tuurlijk ook die in noord-Amerika. Verscherpte kou in het winter halfjaar in sommige gebieden maar tegelijk ook weer abnormaal hoge temperaturen in andere landen. Landen, die onder een koude-tak liggen krijgen namelijk veel sneeuw en zeer lage temperaturen, gebieden onder een warme zuid tot zuidweste lijke tak abnormaal hoge tempera turen. Voorbeelden ter weerzijde van de kou-uitbarsting over Ameri ka zijn de hogere temperatuur in Alaska waar de beren uit hun win terslaap ontwaakten en het zeer zachte weer over Zwitserland waar in Davos voor de eerste maal na de oorlog schaatswedstrijden op na tuurijs niet konden doorgaan In West-Europa blijft als gevolg van de grote oceanische depressie activiteit de temperatuur boven normaal Zaterdagmiddag werd in het zuiden elf graden gemeten, zon dagmiddag werd deze waarde ge meld uit zuid-Engeland. Met de zachte zuidwestelijke hoog- testromingen komen herhaaldelijk nieuwe storingen mee die dan met regen en/of buien passeren. Ze worden afgewisseld met wat zon. Een volgende storing bereikte giste ren Ierland en west Frankrijk met regen In deze wisselvallige weertoe- stand met neiging tot wat lagere nachttemperaturen is op korte ter mijn weinig verandering te verwach ten Er gaat dan ook volstrekt geen dreiging uit van de winterkou in Rusland en Scandinavié. Wel staan de barometers hoog 1035 mb) boven noord-Rusland en ten dele boven Groenland, maar eveneens boven zuid-west Europa (1030 mb) bij wel ke situatie er geen noordoostelijke tot oostelijke stroming over west- Europa kan doordringen. Dr. M.A.J Visser te Breda deelde mee. dat dankzij de laatste drie da gen de landelijke gemiddelde weerscore van Januari 1977 niet zo ver beneden normaal is gekomen Zondag de 30ste was een voor Janua ri bijna record-mooie dag (landelijk 74) Alleen 8 januari 1966 bereikte sinds 1 januari 1962 een hogere waarde (76) Een score van 70 of meer. gemiddeld landelijk, mag voor Januari een tamelijke zeldzaamheid heten: De laatste zes tien jaar kwam dat maar vier maal voor Als februari en maart het normale aantal vorst- en ijsdagen verkrijgen, wordt zo straks het vorstgetal vol gens IJnsen 14.9. dat wil zeggen een slappe winter. Op 1 februari bedroeg het koude-getal van Hellman negen tien. dat wil zeggen dat een dergelijk bedrag wel zal uitdraaien op „een winter aan de zachte kant", er na tuurlijk van uitgaande dat februari en maart zich fatsoenlijk normaal zullen gedragen. 1929 Vier februari: Vannacht tien graden vorst. Moskou -37. Mongolië •57. 5 februari: Voor de verandering weer eens dool. zeven graden maar liefst en het heeft flink geregend. In Opper-Silezlé acht mensen doodge vroren, in Bosnië twaalf. 6 februari: Op Oroenland. vrijwel geheel bin nen de poolcirkel, is haast geen ijs te bespeuren. De thermometer wijst er tien graden. 7 februari: De krant meldt, dat de Friese elfstedentocht op 12 februari zal doorgaan. Zal het nog tot zo lang blijven vriezen? De kans bestaat, want de Bilt verwacht zeven graden vorst. 8 februari: Van nacht - 8 graden. De Amsterdamse IJsclub is voor de vijfde keer deze winter open. „Afnemende vorst", zegt De Bilt 9 februari: Vannacht -9.5. Dat noemt De Bilt afnemende vorst Wintersport Hoofwittr dmsdaf februari Vlisstn- «rn «2* 16 S3 Har.r.gUieU.uacn 4 47- 17 04 Rotterdam «2» II05 Scheve iMfrniti li» Uir.uiOcn i 23 II 31. Dm Helder 10 41 22 4« llarlmfm 0 21 1)01. D*lfti)l 2 23-14 SS tot het midden van de Jaren zestig werken. Toen deed zich In de linkse beweging een radicalisering voor. die op politiek vlak uitmondde in een heftige polarisatie, en in de vak beweging in een herleving van de gedachte van de klassenstrijd. Polarisatie Juist om deze beweging te keren was er vier Jaar geleden christen democraten als ARP-leider Aantjes veel aan gelegen de PvdA in de regering te krijgen. Sindsdien is In de PvdA het radicalisme duidelijk op de terugtocht. En ook in het linkerdeel van de vakbeweging, de FNV. tekent zich de laatste twee Jaar duidelijk eenzelfde beweging al. Twee Jaar geleden nog koos de FNV voor de „personeelsraad". Oeef ons medezeggenschap (Invloed) In ruil voor een kilo verantwoordelijkheid (medeplichtigheid), zo was een be kende leus van Oroenevelt (voorzit ter Industriebond NW). Het leek erop dat de FNV de werknemer in het bedrijf geen medeverantwoorde lijkheid wilde laten dragen, en dat de FNV een bedrijf vooral zag als een instituut van de vijand, waar de vakbonden zoveel mogelijk veren moeten zien te plukken. Het CNV. dat in zijn statuten de klassenstrijd principieel verwerpt, stond toen he lemaal tegenover de FNV. Vermaatschappelijking Jongstleden dinsdag echter hield FNV-voorzltter Kok voor een groep Europese managers in Zwitserland een toespraak, waarin CNV- voorzltter Lanser veel als het zijne in zal hebben erkend. Invloed zon der het aanvaarden van een zekere medeverantwoordelijkheid is niet mogelijk. Zonder „vuile handen" zijn de belangen van de werknemers niet te behartigen", zei Kok onder meer. Hij sprak ook vol verwachting over werkoverleg op de werkvloer, naar Skandinavlsch model, Iets waar de Industriebond NVV twee Jaar geleden nog de neus voor op haalde. En premier Den Uyl sprak, daarin gevolgd door KVP-mlnister Lubbers, over de „vermaatschappe lijking van het produktleproces" als ze de weg naar meer medezeg genschap van de werknemers aan gaven. Terwijl dus de FNV schoorvoetend de weg terug opzocht, weg van de klassenstrijd, stootten zij bij de werkgevers herhaaldelijk hun neus. De werkgevers tonen pas de laatste maanden enige bereidheid om te praten over zaken als omzetting van winsten In werkgelegenheid, en meer Invloed van werknemers en gemeenschap op Investeringen. In plaats van de FNV wat bij de hand te nemen, hebben de werkgevers nu een keiharde aanval geopend op de prijscompensatie, die Juist in indus trie en havens, waar nog het meeste vakbondsradikalisme wordt gevon den, als iets heiligs wordt be schouwd. Daarmee dreigt op de valreep toch nog een streep te worden gehaald door het succes dat de huidige rege ringscoalitie in de ogen van veel christen-democraten heeft gehad. Het gevaar is groot dat de FNV doof raakt voor ldeëen van mensen als Den Uyl. Lubbers en Kok over ver maatschappelijking en medezeg genschap. De klok kan Jaren terug komen te staan. De vraag is of de werkgevers, met name christelijke organisaties als NCW (grote ondernemers). NCOV (middenstand), CBTB (christelijke boeren) en KNBTB (katholieke boe ren). dit risico van nieuwe polarisa tie hebben Ingecalculeerd. Een nog spannender vraag is of zij dit risico soms bewust nastreven. Teleurstelling na de uitspraak van de rechter in Utrecht. In het midden Cees Schelling, voorzitter van de 1 voedingsbond FNV. door onze juridische medewerker mr N. J. Jörg De president van de Utrechtse rechtbank heeft Inzake de dreigende zuivelstaking geen onredelijke uitspraak gedaan. Eigenlijk heeft hij geen der partijen gelijk gegeven. De werkgevers weten alvast dat hij een staking om de automatische prijscompensatie in principe toelaatbaar acht en de -werknemers weten dat op dit moment de tijd daar nog niet rijp voor wordt gevonden. Wèl zou een misverstand kunnen rij zen dat de president, door te bepalen dat er de komende twintig dagen eerst nog moet worden onderhan deld, een bevel tot de werknemers zou hebben gerichtzich wat soepeler op te stellen. Dat misverstand kan ontstaan omdat de werkgevers nu eenmaal de „eisende partij" waren en zij hun zin lijken te hebben gekre gen, althans voorlopig. Daarmee zou echter miskend worden dat de auto matische prijscompensatie als een verworven recht kan worden be schouwd. dat niet zo maar van het ene Jaar op het andere kan worden afgeschaft door de werkgevers. Net zo min als allerlei andere verworven heden. zoals vakantiegeld, reiskos tenvergoeding etcetera van het ene Jaar op het andere overboord gezet kunnen worden. Wanneer Juist is dat de vakbeweging op zichzelf wel bereid ls over aanpas singen van de automatische prijs compensatie te onderhandelen (in het verleden ls verhoging van de belastingdruk er reeds van uitgezon derd) en er gedachten zijn om hogere wereldmarktprijzen die ten goede komen aan de ontwikkelingslanden, ook „ergens in de prijscompensatie onverrekend te laten", dan lijkt de uitspraak van de president een aan sporing aan het adres van de werkge vers om met constructieve voorstel len te komen. Wind van voren In het algemeen moet men erop be dacht zijn dat een rechter meestal zijn best zal doen te voorkomen dat hij door zijn vonnis de wind van voren krijgt. Dat wil zeggen dat een rechter, als hij het met een bepaalde gang van zaken niet eens ls. liever het doel „daar zal laten", maar de gevolgde methode zal afkeuren, dan regelrecht het doel. waarvoor kenne lijk een hoop mensen warmlopen, zal afkeuren. Dót is echter niet met de Utrechtse uitspraak het geval. Dat zou het pas zijn als het presidentiële bevel tot nieuwe onderhandelingen er alleen maar op uit kan lopen, dat de werknemer bakzeil moeten halen. Maar daarvoor is de prijscompensa- b tie voor de president, met zijn ver wijzing naar de indexering van uit- keringen voor levensonderhoud een a tezeer ingeworteld onderdeel van het a loonzakje, dan dat dit zo maar kan v worden afgeschaft. De partij die de z komende twintig dagen echter al. e leen gebruikt om een spelletje „bo- ter, kaas en eieren" te spelen, kan c zichzelf echter bij voorbaat als ver- i liezende partij beschouwen. Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kanl getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. B*j publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld Loonconflict (4) Zijn de vakbondsleiders zich bewust wat ze doen? Waar gaat het om? Worden de leden aangezet tot staken, terwijl een zeer groot deel er totaal geen behoefte aan heeft? De vooreitter van de bouwbond FNV of CNV (het maakt al geen verschil meer) zegt: „WIJ kunnen de staking maanden volhouden. De stakers krijgen dan een uitkering van vijftig gulden per dag. Daar nemen ze ge noegen mee, want ze hebben er heel wat voor over als ze hun zin maar krijgen". Maar ze hebben er blijk baar niets voor over om de economie weer wat vooruit te helpen. Dit tot hun eigen bestwil, en dat van het hele land. De lonen waren blijkbaar van dien aard, dat een flinke sta kingspot gevormd kon worden. Ho ge lonen, daardoor hoge prijzen, en maar potverteren. Gevolg: Inflatie, slechte concurrentiepositie en daar door werkloosheid. Staken: een mentaliteit die te denken geeft, en het Kremlin wrijft zich ln de handen. Holsloot J. H. Nienhuis In de lage en middelste Alpen- niveaus en het Beierse middelge bergte is het overal dool-weer. De sneeuw is daar zwaar en waterig geworden. Boven 1500 tot 2000 me ter valt sneeuw, waardoor de condi ties voor de wintersport daar zijn verbeterd. BIJ aanhoudende zuid west- tot westenwind blijft dezelfde temperatuurverhoudlng. Het gevaar van natte sneeuw-lawines ls in de lagere en middelste bergnlveaus toegenomen. Regelmatig een servicebeurt. Goed op de banden Zeker is zeker, want t gaat om uw veiligheid. A» en toe eens goed in de was zetten dan blijft de lak mooi Ho. ho. maar dan bent u er met! Uw wagen heeft nóg een servicebeurt nodig Noem het maar "de kieme Tectyl beurt Want roest doet geruisloos verwoestend werk. Ongemerkt, van bmnen uit: de portieren, spatschermen. de bodem en belangrijke steunpunten. En roest betekent waardedaling. Dót kunt u voorkomen met een jaarlijkse "kleine Tectyl beurt". En omdat straks de winter komt wordt nu het jacht seizoen op het roestmonster geopend. Bij zorgzame garages en speciaal stations hangt de Tectyl-poster "èlk jaar carrosserie diagnose". Daar kunt u vragen om de kleine Tectyl beurt. Dan bent u zeker dat roest geen kans meer krijgt. lang zal ie leven ROESTPREVENTIE vanVALVOUNEOil De rust dat uw auto niet roest Loonconflict (5) Leiders van vakorganisaties zijn er om de belangen van leden te behar tigen. Wat zij nu doen lijkt echter meer op een prestige-slag, dan op belangenbehartiging. Alierwege valt er een teruggang ln het bedrijfsle ven waar te nemen. Het lijkt dan ook allereerst nodig deze teruggang tot staan te brengen. Vervolgens zou gestreefd moeten worden naar een betere positie van de bedrijven en hun werkers; niet het minst voor de klelenere bedrijven. Meer werkgele genheid en minder Inflatie worden niet door middel van stakingen be reikt Dit zal toch een leder wel duidelijk zijn. Het automatisme van prijscompensatie is een achterhaal de zaak ln 1977 na een aantal Jaren dat dit wel kon. Tijdig de bakens verzetten zal nu meer dan ooit het parool moeten zijn. Gouda G. Miedema Loonconflict (6) Ik staak, u ook? Staken doet Je goed, staken moet! Zuidlaren Willem van den Berg Loonconflict (7) Die acties om prijscompensatie ge ven een erg onbehaaglijke indruk. Hebben we deze prijscompensatie dan zo nodig? Kunnen we er niet zonder rondkomen? Kunnen we ons niet afvragen, of we ergens op kun nen bezuinigen? Moeten we alles op het spel zetten, om onze verkregen rechten te handhaven? Hebben we ons wel eens afgevraagd waarom onze buitenlandse werknemers naar West-Europa komen? Hoe ls het met de arbeidssituatie in hun eigen land? Hebben wij ons wel eens ver diept ln de rechten die ze daar heb ben? Weten we, hoe hoog het loon bij hen is? Zou het niet iets beters zijn, dat we daar wat meer aandacht aan besteden ln plaats van dat we bol staan voor onze verkregen rech ten? 't Zal toch moeilijk zijn, om aan onze tegenwoordige levensstand aard vast te houden. We zullen met zijn allen een stapje terug moeten doen. Kampen Johanna Vermij Loonconflict (8) Staking hangt als het zwaard van Damocles boven ons land, en nu begrijp ik niet, dat ook het CNV hieraan meedoet. Begrijpt men dan niet als men gaat winnen (ja, wat ls er te winnen) dat dit de nekslag ls voor de zwakke bedrijven en dan: bedrijf dicht, de arbeider op straat en een uitkering van tachtig pro cent, dus verlies twintig procent? Begrijpt men dan niet, als ons loon met de sociale lasten het hoogste ls ln de wereld dat we met onze uitvoer vastlopen? Begrijpt men niet dat. als bijvoorbeeld de koffie duurder wordt, de textielfabrikant dit niet kan betalen? Ik voorzie langs deze weg veel meer werklozen, met alle ellende die dit meebrengt, 't Noorden (Texel) Joh. Daalder Hollum Naar mfjn mening moet het artikel van de heer Klei bij de mensen die de verleiding niet konden weerstaan zo'n „handig" liedboek mee te ne men erg doeltreffend overgekomen zijn, buiten beschouwing gelaten of ze écht zo naïef waren of dat het bewust met een humoristisch tintje geschreven ls. Maar zielig is het wel. om als kerkganger zover te zinken om tot zo'n kinderlijke daad over te De gaan. ten Spijkenisse Y. M. van Adrichem ^i° v-d. Stal lT Vrouw en AOW (slot) J®, Ik wü graag attenderen op het üf l?» 1902 opgerichte Vrouwen Aktie co- mité voor vervroegd AOW-pensioen' Het telefoonnummer voor inlichtin- gen. gevoerde akties enz. ls: 020- 723961. - ma Amsterdam W. Proper eer Vlaggen (2) j». Van harte zijn wij het er mee eens dat er meer gevlagd moet worden. Vooral nu het nog kan en mag! Hazerswoude fam. A. van Aaist-Ooms Partij kiezen (2) Gaarne wil ik mijn instemming be tuigen met de brief van de heer d» Bruyn voor wat betreft het stemma op het CDA. Het mag heel stoef klinken: „Wij buigen niet naaf rechts en wij buigen niet naaf links". Maar de kiezer wil weten waar hij aan toe is. En er zijn - met mij - velen die er geen behoefte aan hebben Den Uyl weer in helzadel te helpen. Rijswijk. mej. J.C. Hoekveen Iran Ik kan mij niet aan de indruk ont^ trekken dat de Nederlandse rege: ring in het stof kruipt voor de rege ring (lees: olie) van Iran. Ze veri klaart namelijk dat ze niets te ma ken heeft met de conferentie van Amnesty International over schen dingen van de mensenrechten ln Iran (18 en 19 februari aan de VU te Amsterdam), terwijl ze „geen be voegdheid heeft deze te verbieden" Hiermee wekt ze de indruk dat ze de bijeenkomst eigenlijk wel zou willen verbieden. Tevens legt de regering nog eens de nadruk op d« vriendschappelijke banden tusseq| Nederland en Iran, waarmee de voe ten van de Sjah die rechtelozen de grond intrappen, zijn gekust. Het wordt nu tijd om vriendschappelij ke banden aan te knopen met lan den als Chili, Rusland, Uruguay, Zuid-Afrika, Argentinië enz., im mers ook in deze landen worden de mensenrechten op afschuwelijke wijze geschonden. Het is te hopen dat het Nederlandse volk weigert door het stof te kruipen. Het ver dient wellicht aanbeveling vanuit de Nederlandse Consumentenbond een boycot te beginnen tegen Iraanse produkten totdat de meest gruwelij ke martelingen daar gestaakt worden. Utrecht E.J.A van der Kaaij Medaille (2) Het heeft bij sommigen wrevel ge wekt dat prof. Verkuyl een Indone sische onderscheiding heeft aan vaard gezien de vele politieke ge vangenen in Indonesië, de dictatori ale generaals etc. Ik heb het voor recht gehad de loopbaan van prot Verkuyl ln Indonesië van nabij mee te maken. Zijn grote liefde voor land en volk van Indonesië viel mij al die fa Jaren steeds weer op. Doch deze ai liefde sloot kritiek niet uit; integen- o deel. In zijn dankwoord wees prof. p Verkuyl er op dat Pascal gezegd heeft dat eerlijkheid zonder liefde waardeloos ls doch dat liefde zonder eerlijkheid eveneens waardeloos ls; wil het goed zijn dan moeten beide samengaan. Deze kritische solidari teit heeft prof. Verkuyl steeds in praktijk gebracht. Deze onderschei ding bewijst hoezeer de Indone sische regering de bron kende waar uit de kritiek van prof. Verkuyl onfr sprong. Het komt mij voor dat er alle reden ls prof. Verkuyl van harte geluk te wensen. Amstelveen P. J. Zuiden» ki di

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6