Historische „sjoel" in oorspronkelijke staat Kritiek op tweede ABP-pIan Gravenstraat nu „echt" autovrij Van bewaar- tot kleuterschool Brandweer eist maatregelen in kindertehuis Zonnebloem Restauratie vergt rond één miljoen Buurtraad: geen bouw meer in Steenvoorde Voor meer nieuws uit regio - pag. 10 KORT G. A. van Oorschot in workshop VRUDAG 4 FEBRUARI 1977 REGIO DEN HAAG LEIDEN Trouw/Kwartet H6 De historische Joodse synagoge aan het Levendaal in Leiden zal grondig gerestaureerd worden. Dit bouwwerk uit het midden van de achttiende eeuw heeft een belangrijke rol in het wel en wee van de Joodse gemeente gespeeld. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De historische synagoge aan het Levendaal in Leiden zal op ingrijpende wijze gerestaureerd worden. Deze sjoel, die in het midden van de achttiende eeuw al voor het eerst genoemd wordt, heelt een even boelende als bewogen geschiedenis achter de rug. Verwacht wordt, dat wanneer de werkzaamheden dezer dagen zullen beginnen, de restauratie zeker tot aan het einde van het jaar zal voortduren. De kosten van de restauratie van de Leidse Synagoge worden voorlopig geraamd op rond één miljoen gulden. Volgens oude geschriften vestigden zich in het Jaar 1714 de eerste Joden in de gemee nte Leiden. Enige Jaren later wordt de synagoge al officieel genoemd. Zo wordt gememoreerd hoe de Joodse Synagoge In het Jaar 1762 grondig gerestaureerd moet worden. Geschiedenis De synagoge ln Leiden, we schre ven het al. heeft een zeer bewogen geschiedenis achter de rug. In het Jaar 1807 heeft er in de stad een grote buskrultramp plaats. Er val len vele doden, waaronder vele kin deren Volgens archiefstukken wordt in het Jaar 1857 de synagoge in Leiden opnieuw grondig geres taureerd. Restauratie Al geruime tijd bestonden er bin nen de Nederlands-Israëlietlsche Gemeente in Lelden plannen om tot een grondige restauratie van de synagoge te komen. Het gebouw vertoonde ernstige tekenen van verval en was al lange tijd aan een omvangrijke opknapbeurt toe Overigens zal het er voor de syna goge twee Jaar geleden niet zo bij zonder florissant uit Men wilde de synagoge namelijk slopen. Er wa ren al gegadigden voor het oude gebouw Maar door een scherp protest van uit de burgerij van Lelden kon de synagoge nog op het nippertje be houden blijven. V oorbereidingen De voorbereidingen voor de restau ratie van de synagoge verliepen bij zonder goed. Binnen drie maanden liet de rijksdienst voor monumen tenzorg al weten, dat de restauratie van de synagoge voor een subsidie in aanmerking komt Als eerste aanzet werd een subsidiebedrag van vijfenzeventigduizend gulden toegezegd. Het ligt in de bedoeling bij de res tauratie de synagoge weer in de oorspronkelijke staat te herstellen. Een bijzonder gelukkige omstan digheid ls. dat de oude IJzeren hek ken. die vroeger de blema of het podium sierden, weer zijn terugge vonden. Het podium zal dus weer opnieuw van het ijzeren hekwerk worden voorzien. De restauratie van de synagoge, die zoals alle synagoges naar het oosen is gebouwd, omvat verschillende fases. Zo zal de koepel een flinke opknapbeurt krijgen. Bij de opknapbeurt zal de synagoge de zelfde vorm en dezelfde kleuren be houden. Ook het studentenhuis in de nevengebouwen zal gerestau reerd worden. Verder zullen in het studentenhuis enige nieuwe voor zieningen aangebracht worden. Zo komt er een badkamer in het ne vengebouw en wordt er een kamer voor de bezoekende rabbi gereali seerd. Ook komt er een bibliothee kruimte en een gelegenheid om ver gaderingen te houden. De restauratiewerkzaamheden en het aanbrengen van de verschillen de voorzieningen zijn daarom ook zo belangrijk, omdat de Neder lands-Israëlietlsche Oemeente in Lelden de wens koestert om in de toekomst daar een joods cultureel centrum te vestigen Synagoge Tijdens de restauratiewerkzaam heden aan de Joodse synagoge zal het gebouw, dat plaats biedt aan honderd mannen en vijftig vrou wen (zoals bekend zitten de man nen en vrouwen in de synagoge gescheiden) buiten gebruik worden gesteld De restauratiecommissie, die onder leiding staat van de heer A. Lesgever, streeft er naar om de synagoge op de Grote Verzoendag, 22 september, al in gebruik te ne men. Op deze voor de Joodse ge meente bij uitstek feestelijke dag zou er geen groter geschenk zijn dan de synagoge opnieuw in ge bruik te kunnen stellen. Toch houdt men er. gezien de vele werkzaamheden, die nog moeten gebeuren, ernstig rekening mee. dat de voltooiing van de werkzaam heden pas aan het einde van het jaar plaats zal hebben. Activiteiten De architect bij de restauratie werkzaamheden is de heer P. v.d. Sterre, terwijl de heer H. L. Speljer als penningmeester van de Neder lands-Israêlletlsche Gemeente ln bijzondere mate bij de voorberei ding van de werkzaamheden be trokken ls geweest. Onder de Israë- lletische Gemeente Leiden ressor teren onder meer de gemeenten Noordwljk, Katwijk. Oegstgeest en Alphen aan de Rijn. De activiteiten van de Joodse gemeente beperken zich overigens niet alleen tot de wekelijkse shabbat ln de synagoge. Men bemiddelt onder meer bij het huisvesten van Joodse studenten en brengt bezoeken aan verschil lende ziekenhuizen Voor de omvangrijke restauratie werkzaamheden is veel geld nodig. En al kan dan ook een deel van de werkzaamheden gefinancierd wor den uit subsidiebedragen, een be langrijk deel ook zal uit eigen mid delen bijeen gebracht moeten wor den. Belangstellenden, die de grote opknapbeurt van de Joodse syna goge willen steunen, kunnen hun giften kwijt op gironummer 117566 ten name van de Nederlands- Israëlletlsche Gemeente ln Leiden. RIJSWIJK Het nieuwe plan van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds voor de bebou wing op een stuk terrein tussen pnnses Beatrixlaan. Generaal Spoorlaan en Steenvoordelaan heeft nogal kritiek opgewekt Het ABP wil daar onder meer woningen, enkele kantoorruim ten. sociaal culturele voorzie ningen. een hotelgarni en drie kiosken bouwen. Via een loopbrug zal het complex over de Generaal Spoorlaan verbonden worden met het winkelcentrum In de Bogaard Een plan van het Algemeen Burge lijk Pensioenfonds, dat al eerder werd ingediend, werd ln 1976 door de gemeenteraad afgekeurd Dit oude plan omvatte de bouw van 156 flat woningen voor bejaarden en al leenstaanden In het tweede plan is toen rekening gehouden met de vele bezwaren, die van omwonenden binnen waren ge komen Een aantal bewoners wilde, dat er op het stuk grond helemaal geen woningen zullen worden gebouwd. Andere tegenstanders zeggen als er dan toch moet worden gebouwd dan lager dan de acht en zes woonlagen, die thans in het plan worden voorge steld. Verder is men van mening, dat in 1976 duidelijke naar voren kwam. dat de te bouwen woningen voor bejaarden en alleenstaanden zijn be stemd Tijdens een hoorzitting over deze aangelegenheid deelde wethou der dr A J d v Burg mee. dat het RIJSWIJK - De buurtraad Steen- voorde (VRS) wil de nog onbebouw de terreinen ln Steenvoorde, die mo menteel nog geen woonbestemming hebben, vrijhouden van wo ningbouw. Dit om de noodzakelijke verbetering van het woonmilleu niet in gevaar te laten komen. De buurtraad zegt dit in een schrif telijke reactie aan de Rijswljkse ge meenteraad op de discussienota „Volkshuisvesting". Men ls van me ning dat deze terreinen een aangrij pingspunt vormen voor het verbete ren van de omgeving. „Het groen blijft dan niet meer beperkt tot pri- vé-tuintjes en „kijkgroenstrook- Jes"," aldus het bewonersorgaan, dat voorts nogal wat andere bezwa ren aandraagt tegen de gemeentelij ke nota. Omdat Rijswijk vrijwel ls volgebouwd meent men dat een her oriëntering van het gemeentelijk be leid nodig is. In de vooroorlogse de len van Rijswijk zal een verbetering van het woonmilleu op gang komen. De problemen liggen volgens het wijkorgaan, echter ook ln de wijken, die vlak na de oorlog en later zijn gebouwd. Diefstallen in J opvangcentrum bekend DEN HAAG De 26-Jarige Amster dammer zonder beroep H. K M. A. heeft tegenover de politie ln Den Haag bekend dat hij begin augustus als patiënt van een opvangcentrum in Den Haag voor 25.000 gulden aan Juwelen, 300 gulden contant en 100 metadontabletten heeft ontvreemd uit het opvangcentrum De Juwelen had hij volgens zijn verklaring bij de politie te gelde gemaakt om heroïne te kunnen kopen. De man, die sinds de diefstal als verdachte gesigna leerd stond, werd ln Amsterdam aangehouden en vervolgens overge leverd aan de Haagse politie. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG - Om het sluipverkeer tussen de Haagse Torenstraat en de Hofweg afdoende te kunnen tegenhouden, werd tn december van het vorig jaar al besloten, de Gravenstraat af te sluiten voor het verkeer. Op papier was het gebied rondom het Oude Raadhuis aan de Groenmarkt al autovrij. Bestemmingsverkeer werd echter wel toegelaten. Maar al gauw bleek, dat het gewone doorgaande verkeer hierdoor het inrijverbod begeerde. Nu mag ook het bestemmingsverkeer niet meer over de Gravenstraat rijden. In de nieuwe opzet rijdt het verkeer nu vanaf de Torenstraat de Groeniharkt op en wordt langs het gemeentelijk Informatiecentrum en De Drie Hoekjes naar de Torenstraat teruggeleid. Het autoverkeer dat het Buitenhof opdraait vanaf de Hofweg wordt eveneens teruggeleid om het middenplein op het Buitenhof. Van een onzer verslaggeefsters WARMOND De kleuters van de r.k. kleuterschool.in Warmond vieren morgen feest. Het is dan precies eeh eeuw (100 Jaar) geleden, dat de eerste zusterschool geopepd werd in de oude leegstaande pastorie aan de Herenweg. Tijdens de vergadering van het kerkbestuur van 13 november 1875 werd voor het eerst de wens uitge sproken een zusterschool op te rich ten als naai- en bewaarschool. Men ging aan het werk. Er werd bij hoge re kerkelijke Instanties toestemming gevraagd, de pastorie werd ver bouwd en ingericht en de pastoor schreef verschillende congregaties aan met het veizoek de Jeugd ln Warmond te onderrichten en te „be waren". Honderd Jaar lang hebben de zusters nu alweer de school geleld. Rond de eeuwwisseling was het café „Lantaarntje" te koop. Na rijp be raad besloot het kerkbestuur tot aankoop over te gaan en dit gebouw (de tegenwoordige „Burcht") toe te voegen aan de school en het zuster huis. Later werd daar ook de R.K. lagere school gevestigd. Als be waarschool heeft de „Burcht" tot 1968 dienst gedaan. De naam was toen Petrus Donderdersschool. Toen men de Herenweg overstak naar de moderne school met vier lokalen werd de naam gewijzigd ln „Hum melburcht". En met de hummels, die nu op school zitten, wordt vandaag dus uitgebreid feest gevierd. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Haagse brandweer is van plan zo snel mogelijk in te grijpen om aan de verwaarloosde en brandgevaarlijke situatie, waarin het hervormde kindertehuis Zonnebloem aan de Scheveningse weg verkeert, een eind te maken. Dit tehuis is al ln opspraak geko men. doordat de Jeugdleiders van het tehuis hun nood klaagden over het sterk verwaarloosde onderhoud van de honderd Jaar oude villa De brandweer wil de directie van het tehuis nu aanschrijven met de els het gebouw binnen drie maanden brandveilig te maken. Eén van de meest belangrijke en Ingrijpende maatregelen is het aanbrengen van een tweede deugdelijke vluchtweg. Tot nu toe loopt langs het gebouw slechts één brandtrap, die bovendien bestaat uit houten treden. „Er zal tevens binnen een Jaar een brandmeld- en alarminstallatie, brandblusapparatuur en noodver lichting moeten worden aange bracht". aldus de brandweer. Ook deze apparatuur heeft tot nu toe altijd ontbroken ln het kindertehuis. Vorige week was de maat vol. De leiding van het kindertehuis stelde de buitenwereld op de hoogte van de erbarmelijke staat, waarin het te huis verkeert. „Al negentien jaar lang wachten wij Er wordt voortdu rend gepraat over nieuwbouw, maar voorlopig zitten wij nog steeds hier", aldus de leiding. Ook de directie en het bestuur waren in afwachting van nieuwbouw. Vandaar ook hun be sluit ln het oude gebouw voorlopig geen geld meer te steken. Wanneer het bestuur nu niet aan de eisen van de afdeling preventie van de Haagse brandweer voldoet, be staat in principe de mogelijkheid dat het college van B en W tot sluiting van Zonnebloem kan overgaan. wel de bedoeling is om de woningen ls eerste instantie voor all eens taan-1 den en bejaarden in Rijswijk te be stemmen Dan pas zullen ouderen aan de beurt komen, die kinderen in Rijswijk hebben wonen. Daarna zal pas aan bejaarden van bulten Rijs wijk huisvesüng worden aange boden Verder was erkritiek op de loopbrug, die volgens het tweede plan veel zwaarder zal worden uitgevoerd Ook wilde men weten of het wel zo nodig was om kantoorruimten te creëren. Wethouder Van der Burg wees daarbij op het feit. dat bij de gemeente nog steeds veel aanvragen voor kantoorruimten binnenkomen. Volgens hem Is het misschien ook wel mogelijk, dat een ruimte als ge zondheidscentrum gebruikt wordt Verder wees hij erop. dat de omstre den loopbrug opnieuw in studie zal worden genomen Zo ziet het er van binnen uJt ln het Kindertehuis Zonnebloem aan de Scheveningseweg ln Den Haag. Totaal verwaarloosd en brandgevaarlijk. Natuurwandeling Het Instituut voor natuurbe schermingseducatie organiseert in samenwerking met de gemeen telijke Dienst School- en Kinder tuinen morgen een natuurwande ling langs het Zuiderstrand. Deel nemers moeten zich verzamelen om 11.00 uur op het Deltaplein in Kijkduin. Deelname is kosteloos. CDA-Rijnsburg In RijnSburg is een CDA- werkgToep actief met het voorbe reiden en uitvoeren van de verkie zingscampagne voor de a s. Twee de Kamerverkiezingen. In dat ka der is een gTOte CDA-bijeenkomst georganiseerd: de eerste in de ge schiedenis van politiek Rijnsburg. De bijeenkomst vindt plaats op maandag 7 februari a s. en wordt gehouden ln de Imma- nuëlkerk aan de Kerkstraat. Aan vang: 20.00 uur. Spreekster op de ze bijeenkomst is mevrouw T. Gardeniers-Berendsen, lid van de Tweede Kamer voor de KVP en kandidaat op de CDA-lijst. Zij spreek> over het thema „Niet bij brood alleen" en over het CDA tijdens en na de verkiezingen. De bijeenkomst is openbaar. Dam-simultaan Voor damliefhebbers is het wel licht een uitdaging om op maan dag 7 februari a s. om 20.00 uur in het discafé ..De Seinpost" aan de Strandweg 80 in Hoek van Hol land de strijd aan te binden met Bertus Blankenstein, die is uitge nodigd voor een damsimultaan. Vooral in Haagse „damkringen" is Bertus een bekende, en vaak gevreesde slmultaanspeler. Men dient wel van te voren in te schrij ven. Adres: Strandweg 80 tel. 01747-2512. Volksmuziek In de serie concerten „Volksmu j ziek en volksinstrumenten ln Eu ropa" in het Haags Gemeentemu seum komt zondag 6 februari a.s. de zigeunermuziek aan de beurt. In de aula treedt dan om 14.30 uur een uit Boedapest afkomstig or kest op met als „primas" Jeno Lendval-Csócsl, en als clmbalist Gyula Dombi en met zang van Gabrielle von Tilly. Veranderingen De Haagse Dekenale Raad heeft mr. Ben K. J. Pauw (33) aange steld tot voorzitter. Hij volgt de heer Jac. Prinsen op. die de HDR anderhalf jaar heeft geleid. De Raad nam afscheid van pater L. Morshuizen, die drie Jaar be stuurslid is geweest. De sa menstelling van de Raad is ingrij-" pend gewijzigd en uitgebreid. Men is afgestapt van de vertegen woordiging per zóne. Voortaan heeft elk van de 30 parochies in de Raad een afgevaardigde. Hier door kunnen de parochies recht streeks meer invloed uitoefenen op de stedelijke werking. Open huis. Op zondag 6 februari a.s. wordt in de Haagse Kloosterkerk aan de Parkstraat van 15.00 tot 20.00 uur een „open huis" gehouden. The ma is „muziek en beweging". In de Apostelkapel is gelegenheid voor knutselwerk, zowel voor kin deren als voor volwassenen. In de wandelruimte wordt een demon stratie gegeven van Macedo nische, Roemeense en Neder landse volksdansen. In deze ruim te staan tevens stands van „Nieu we Levensstijl" en „Amnesty In ternational". Naast het Open-huls iedere maand, vindt er elke woensdag van 18.15 tot 19.00 uur een „epen tafel" plaats in de Crypt, waar u tegen een geringe prijs een goede maaltijd kunt krijgen. Dies natalis De Leidse Universiteit viert op dinsdag 8 februari a.s. haar 402de dies natalis. Ter gelegenheid van dit gebeuren vindt er ln de Leidse Stadsgehoorzaal ln de Breestraat 66 een plechtige bijeenkomst plaats. Tijdens deze bijeenkomst, die om precies twee uur begint, zal de rector magnificus der uni versiteit, prof. dr. D. J. Kuenen de diesrede uitspreken. Hierna wordt aan prof. dr. A. D. Momogli- ano het ere-doctoraat ln de lette ren verleend. Zij, die de bijeen komst willen bijwonen, kunnen een toegangskaart aanvragen bij het secretariaat op het universi teitsbureau, Stationsweg 46 in Leiden. Tel. 14 83 33 tst. 3055. LEIDEN De literaire workshop van het Lelds Academisch Kunstcentrum organiseert van avond een lezing van G. A. van Oor schot in het LAK-theater op Leven daal 150. Van Oorschot is een van de meeste bekende uitgevers op literair gebied. Zijn fonds omvat een groot aantal van de beste Nederlandse au teurs aller tijden (o.a. Pierre Kemp en Multatuli, wiens verzameld werk slechts dank zij de inspanningen van Van Oorschot uitgegeven kon wor den) en de vertalingen van de kopstukken van de Russische litera tuur, bijeengebracht ln de beroemde Russische bibliotheek. De lezing be gint om kwart over acht De toe gangsprijs bedraagt 6,—, voor LAK en CJP-leden en 65-plussers 4,—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6