Als afasiepatiënt moet je helemaal opnieuw beginnen DICHTBIJ l tekening van een lezer Commentaar Brief aan Carter De Gaay achter Pronks afwijzing Uit paleis gestolen schilderijen terecht Stichting Afasie Nederland heeft vier ton nodig kip! nu ook in gokautomaat geen slaaplust dokter bleef agent Saljoet uit dienst Aanhoudend onvast Wintersport VRIJDAG 4 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De brief van vijf Nederlandse Ka merleden aan president Carter over het probleem van de Palestijnen moet als een uiterst ongelukkige manoeuvre worden beschouwd. Desondanks is er geen enkele aan leiding om in te stemmen met de opgepepte reactie van VVD-leider Wiegel, gistermorgen in de Tweede Kamer. De brief van de Kamerleden, af komstig uit de fracties van PvdA. KVP en D'66, is ongelukkig omdat hij feitelijke onnauwkeurigheden bevat, zoals o.a. blijkt uit het over zicht van één van onze redacteuren op pagina 9. Die onnauwkeurigheden zijn in dit geval des te ernstiger omdat het gaat over een situatie, die in een zo hachelijk evenwicht verkeert en omdat de brief gericht is aan de waarschijnlijk machtigste en invloedrijkste man op de wereld: de president van de Verenigde Staten. Het is vreemd, dat een aantal erva ren parlementariërs zich zo gemak kelijk hebben laten inspannen voor wat toch in de publiciteit is overge komen als Arabische propaganda. Toch mogen de bezwaren tegen het optreden van de vijf ons niet verlei den tot het geven van een zo doldrieste vertekening van hun standpunt als Hans Wiegel gisteren in de Tweede Kamer voordroeg. De brief van de vijf gaat, anders dan hier en daar wordt voorgesteld, wel degelijk uit van het bestaan (én het voortbestaan) van de staat Is raël. Ook moet worden vastgesteld dat al eerder de Israëlische ambas sadeur in ons land zijn tevredenheid heeft uitgesproken over de aanwe zigheid van Nederlandse parlemen tariërs in de Parlementaire Vereni ging voor Europees-Arabische Sa menwerking juist omwille van ,,de matigende invloed", die de Nederlanders daar kunnen uitoe fenen. De Nederlandse buitenlandse poli tiek en in een groter verband die van de Europese Gemeenschap) is er op uit om voorzichtig een weg te vinden in deze uiterst gevoelige po litieke kwestie, waar elke stap con sequenties van wereldwijde strek king kan hebben. In dit verband was het veelzeggend, dat de zich terecht zo omzichtig en voorzichtig opstellende minister Van der Stoel de hoop uitsprak, dat alle partij en k in het Midden-Oostenconflict een zo groot mogelijk flexibiliteit aan de dag zullen leggen om het vredesoverleg weer op gang te bren gen en daaraan nog toevoegde dat hij dat persoonlijk ook in zijn con tacten met Israël zal laten doorklinken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De fractievoorzitter van de PPR, Bas de Gaay Fortman, heeft zich gisteren tegenover het Nieuw Jsraélitisch Weekblad gedis tantieerd van het protest van zijn partijbestuur tegen het besluit van minister Pronk geen subsidie toe te kennen aan het Palestina Komltee. De PPR-fractlevoorzltter is het niet eens met het protest van zijn partij bestuur en stelt zich achter de be slissing van de minister van ontwik kelingssamenwerking: „Ik vind dat een beslissing tot subsidie voor ont wikkelingswerk niet kan worden los gemaakt van de bijdrage tot de vre de, die de betreffende organisatie levert", aldus De Oaay Fortman. „Mijn oordeel over het Palestina Komitee ten aanzien van de bijdra ge tot de vrede in het Midden- Oosten is volstrekt negatief". Leden van het Palestina Komltee demon streerden woensdagmorgen tegen de afwijzing door minister Pronk. Het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap, de Nederlandse Zionistenbond, de Portugees- Israëlitische Qemeente en het Ver bond voor Liberaal-Religieuze Jo den hebben „met voldoening" ken nis genomen van het besluit. „Over heidsgeld aan dit comité zou een indirecte bijdrage zijn aan propa ganda tegen Israëls fundamentele bestaansrecht", aldus deze joodse organisaties in een telegram aan de minister. Van een verslaggever DEN HAAO Drie schilderijtjes. /die in het weekeinde tegelijk met 'twee antieke klokken uit het paleis Noordeinde in Den Haag waren ge stolen. zijn teruggevonden. De klok ken zijn nog steeds zoek. De politie deed de vondst na een anonieme tip. door Kees de Leeuw Drie Jaar geleden stond Erik hij was toen 19 Jaar langs de kant van een smalle weg met zijn fiets op een vriend te wach ten en werd geschept door een vrachtwagen. In het ziekenhuis constateerde men zwaar her senletsel. Na drie weken begon zijn revalidatie. Erik was aan één kant verlamd, kon niet spreken of de taal begrijpen, had een oogafwijking en was aan één kant doof. In een rolstoel kwam hij bij de logo pediste voor zijn eerste behandeling; maar de dagelijkse lessen verliepen moeilijk. Lezen en schrijven waren zeer ernstig gestoord. Hij kon geen boodschap begrijpen of uiten. Zijn gedrag was verder ontremd en chao tisch. Erik begreep niet en kon niet bevatten wat hem was overkomen; waarom hij in een rolstoel zat. Hij maakte zich snel kwaad en de enigen die overwicht op hem hadden waren zijn oudere broer en zijn ouders, al begrepen ook zij niets van zijn onsa menhangende taal en steeds terug kerende vreemde klanken. Na enige tijd ging hij naar een revali datiecentrum, waar hij goed herstel de. Hij mocht uit de rolstoel, kreeg sociale contacten, begon voor het centrum dingen to timmeren, teken de in het patiëntentijdschrift en werd een verwoed tafeltennisser. Ook logopedisoh ging hij opmerke lijk vooruit, al moest hij de meest alledaagse woorden opnieuw aanle ren en met de zinsbouw helemaal van voren af aan beginnen. Erik is nu 22 en na drie Jaar goed vooruitgegaan. Taalkundig en soci aal gaat het stukken beter met hem. Zijn dagbehandeling is binnenkort afgelopen. Hij werkt in een sociale werkplaats, maar beseft wel, dat de weg die hij moet afleggen om enigszins zelfstandig te kunnen functioneren, nog lang zal zijn. Soms komen zijn depressies terug, maar de logopediste kan hem steeds op nieuw duidelijk maken niet bij de pakken neer te zitten. Erik is wat men noemt een afaticus. Nederland telt twintig- tot dertigdui zend afasie-patiënten. Mensen die ooit normaal hebben kunnen praten, schreeuwen, lezen en schrijven, maar opeens door welke oorzaak dan ook (een hersenbloeding of tumor bijvoorbeeld) waren zij van het ene op het andere moment de macht over de taal kwijt. Ze waren patiënt geworden, voor wie de taal als com municatiemiddel haar nut had ver loren. ledereen Afasie Is een aandoening, die ieder een kan treffen. Prof. dr J. Th. R. Schreuder noemt afasie als stoornis in het hanteren van de taal bijna de ergst denkbare communicatiestoor nis, die er is. „Alle menselijke rela ties worden erdoor verstoord en meestal is de afaticus een diep onge lukkig mens", aldus de hoogleraar. Met grote nadruk moet echter wor den gesteld, dat het denkvermogen van de patiënt niet of nauwelijks is gestoord. Er is geen sprake van ver- standsverlies. Bij afasie kan men verschillende vor men onderscheiden. Het spreken is gestoord, omdat in de hersenen het spraakcentrum is beschadigd. De patiënt gebruikt dan verkeerde woorden, omdraaiingen of woorden die niets betekenen en aan wartaal doen denken. Een afaticus kan ook moeite hebben met gesproken taal. Wat hij hoort, begrijpt hij niet en klinkt hem als iets onbekends in de oren. Een ander punt is de geschre ven taal: het lezen van geschreven en gedrukte tekst dit artikel bijvoor beeld is niet of nauwelijks moge lijk. De letters van het alfabet zijn voor hem letterlijk abracadabra ge worden, om het populair te zeggen. Bovendien weet de patiënt bij het schrijven niet meer, hoe hij woorden en zinnen moet vormen of maakt hij dezelfde fouten als bij het spreken. Na lang oefenen schrijft hij bijvoor beeld: „Vandaag is het vretljf zaterdag. Het is niet zo mouwoon, mooi, moois." Gestoord De praktijk heeft uitgewezen dat de ze vier functies meestal min of meer zijn gestoord. Behalve bovenge noemde aspecten kan bij afasie ook een spraakstoornis optreden, waar bij de patiënt zijn tong, lippen en mond niet kan bewegen om te pra ten als hij dat wil of als hierom wordt gevraagd. Als hij iets fout zegt, hoort hij dit wel, maar kan het niet verbe teren. Een veel voorkomende oor zaak van het optreden van afasie is een hersenbloeding, maar er zijn ook andere oorzaken, zoals een her- sentrauma (als gevolg van een onge luk). hersentumor of een ontsteking. De ziekte is niet aan een bepaalde leeftijd gebonden. Naar schatting is 35 procent van de afatici jonger dan vijftig jaar, inclusief kinderen. Afaslepatlënten kunnen thuis, in verpleeghuizen, ziekenhuizen en re validatiecentra worden behandeld. Dit gebeurt voornamelijk door logo pedisten Eén van die centra is het Nederlands Zeehospitium in Kijk duin, waar mevrouw E H. M. Guthschmidt-Schuurs zich samen met een collega-logopediste (onder meer) bezighoudt met deze patiën ten, die hier doorlopend verblijven. Mevrouw Guthschmidt (rechts) leert een afasiepatie'nte op nieuw de taal te hanteren. Zij ls één van de tweehonderd logo pedisten in Nederland, die speciaal afatici behandelen. In het Zeehospi tium zoals ook wel elders ge beurt dit vanuit een team, waarin naast de logopediste de arbeidsther- apeut, de fysiotherapeut, de psycho loog, de maatschappelijk werkster en niet te vergeten de verpleegkun dige nauw samenwerken. De afasie patiënt ligt op de revalldatie- aldeling omdat de aandoening mees tal gepaard is gegaan met een halfzijdige verlamming van het li chaam. waardoor hij in feite dubbel gehandicapt is. Mevrouw Guthschmidt vertelt van uit haar praktijkervaring, dat er ver schillende vormen van afasie be staan. maar dat de meest voorko mende is: het niets meer kunnen zeggen. „Als logopediste heb lk de taak om de taal weer op gang te brengen. Ik gebruik daarbij eenvou dige plaatjes- en leesboekjes, want een afasiepatiënt moet eigenlijk he lemaal opnieuw beginnen. Als het mogelijk is wordt hij eerst getest en op basis van die uitkomsten wordt een plan voor behandeling opge steld met als uiteindelijk doel de patiënt weer op een redelijk niveau te brengen, waarna in de stad nog een nabehandeling kan volgen". In het Zeehosptium Jcunnen afasiepa- tiënten, die thuis verblijven, overi gens ook terecht voor een dagbe handeling voor een dagbehandeling, aldus mevrouw Guthschmidt, die erbij zegt. dat dit afhankelijk is van de aard van de aandoening en de leeftijd van de patiënt. Behalve lichamelijke spelen ook psychische factoren een belangrijke rol bij een afaticus. Tot zijn grote ontsteltenis wordt hij keer op keer gewaar, dat hij niet meer kan zeggen en schrijven wat hij wil en dat hij de mensen in zijn omgeving niet of vaak slecht verstaat. Hij telt niet echt meer mee. Gevoelens van angst, wanhoop, ontreddering en eenzaamheid vallen hem ten deel, terwijl ook de naaste familie (ou ders. man of vrouw, kinderen) er niet goed raad mee weet en het als een enorme geestelijke belasting ervaart. Het is dan ook zaak de naaste fami lie nauw te betrekken bij het behan delingsproces van de afaticus. Er wordt haar gevraagd een formulier in te vullen met gegevens over de patiënt, zodat de logopediste aan knopingspunten heeft voor de be handeling. over en weer wordt infor matie uitgewisseld en de familiele den krijgen het stencil „Wegwijs in de afasie" uitgereikt. Hierin staat kort en bondig beschreven wat afa sie ls. wat er in de patiënt omgaat en wordt geadviseerd hoe als familie te handelen ten opzichte van de afa ticus. Enkele wenken zijn bijvoorbeeld: wees geduldig en geef hem het ge voel dat u naast hem staat; spreek niet te hard. de patiënt ls niet doof en het samen bezig zijn van patiënt met anderen bevordert het contact, vermindert de eenzaamheid en brengt weer geluk en hoop voor hem en zijn omgeving. Dit Informatiebul letin wordt in alle 23 bij de vereni ging van revalidatie-inrichtlnglngen ln Nederland (VRIN) aangesloten centra uitgereikt om de familie be hulpzaam te zijn. Te behandelen In Nederland ls ln het verleden wei nig gericht onderzoek gedaan nkar 'afasie. De oorzaak daarvan ls. dat deze ernstige ziekte door velen ln de medische wereld als onbehandel baar werd beschouwd. De laatste Jaren komt men echter steeds meer tot het inzicht, dat dit standpunt niet houdbaar is, mede onder in vloed van onderzoeksresultaten. Dit is met name te danken aan de ln 1969 opgerichte Stichting Afasie Ne derland (.S.A.N.) Deze stichting, die de hulpverlening wil coördineren op dit gebied en meer bekendheid wil geven aan het begrip afasie, liet van 1971 tot 1975 een onderzoek verrich ten. Hieruit werd eind vorig jaar duidelijk, dat deze ziekte niet als ongeneeslijk moet worden be schouwd, maar dat de behandeling van afasie tot aanzienlijke verbete ringen kan leiden, ook wanneer deze behandeling pas geruime tijd na het ontstaan van de aandoening begint „Gezien de beperkte kennis van het verschijnsel afasie mag men niet concluderen dat behandeling van afatici geen zin heeft. Er moet alleen worden gezocht naar betere opvang en behandelingsmogelijkheden voor deze patiënten." aldus het onder zoek van de S.A.N. Daarvoor is geld nodig en de Nederlandsche Tafel ronde een vereniging van Jonge mannen uit verschillende beroepen die elkaar regelmatig ontmoeten voert momenteel actie om de beno digde vier ton daarvoor op tafel te .krijgen. Mevrouw Guthschmidt tot slot: „Door de taalstoornis ls de logope- diste de eerst aangewezene om de afasiepatiënt te behandelen en hem weer enigszins te leren functioneren in dit leven, want al klinkt het hard echt helemaal de oude zal een afaticus nooit meer worden". Het adres van de Stichting Afasie Nederland lx: Jan Tooropstraat 164, Amsterdam. Tekeningen, bi| voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. (KERN) SPÜT5IN6 DER pR06RES£iEVE WE6EM? De heer A. H. C. M. Walravens is zeer begaan met het lot tian mens en dier in hef industriële complex. Dat mogen we wel aflei den uit een stelling, vermeld in hef proefschrift waar hij gisteren op promoveerde aan de TH Twente. De promovendus acht het in navolging van de etikette ring Eieren van scharrelkip- pen", nuttig op alle produkten te vermelden, of het gaat om pro dukten die wel dan niet zijn ver vaardigd door werknemers met een grote mate t>an bewegings vrijheid in de arbeidssituatie. Maar zo enthousiast dieren- en mensenliefhbbers door deze uif- spraak zullen raken, zo geschokt zijn in ieder geval dierenvrien den bij het zien van een nieuu» soorf gokautomaat op Piccadilly Circus in Londen Evenals de heer Walravens (die weliswaar het accent op de mens legt) vindt de Amerikaanse fabrikant van de attractie", dat de kip een waar diger bestaan verdient dan dat in een legbatterij, waar het dier in navolging van de wetten van de bio-industrie op kwalijke wijze voor consumptie wordt geprepa reerd. Maar wat is zijn alternatief Hij plaatst een kip in een gokauto maat, zodat bepaalde mensen hun goklust op het dier kunnen gaan botvieren. Het te spelen spel vertoont grote overeenkomst met de bij ons zeer vermaarde bezig heid Boter, kaas en eieren. De speler drukt een bepaalde knop in. waardoor al naar gelang de voorkeur een kruisje of een holle tje gaat branden Opgeschrikt door het lichtsignaal (of misschien wel een elektrisch shockjegaat de kip pikken of kakelen Via een ..vernuftige" vondst levert ook dit een verlicht hokje op, uiteraard zonder voor keur. ..Veel gezelliger", noemt de fabri kant het nieuwe bestaan van de kip. die na vijf jaar wordt ver vangen door een „verse "Dit ver blijf duurt inderdaad langer dan in een legbatterij, maar het blijft het enige ten dan nog twijfelach tige) voordeel. Na Death Race (een spel waarbij de speler met een auto zo veel mogelijk voetgangers moet zien dood te rijden) is dit zogeheten Bird Brain weer een voorbeeld van smakeloze inventiviteit. De ongelijke strijd tussen mens en dier in zijn nieuwste vorm. Een 41 Jaar oude man In West- Iran heeft nog geen moment slaap gehad sinds hij 23 Jaar geleden in een hinderlaag werd gelokt en klappen opliep. Maar hij steekt nog steeds ln goede vorm. Dit staat in een krant uit Iran. Majid Zandi, 1,64 meter lang, ge wicht 41 kilo. vader van drie kin deren, verloor zijn slaaplust 23 Jaar geleden toen hij werd aange vallen door twee gemaskerde mannen. Hij was op weg om te gaan stemmen ln zijn geboorte stad. Sinds die tijd, vertelde hij de verslaggever, heeft hij geen se conde meer geslapen en voelt hij zich nog steeds „zeer goed". Zandi werk acht uur per dag als ambtenaar, de rest werkt hij als schilder. Zijn vrouw zei. dat Zandi zich erg goed voelt en het meeste werk doet ln het huishouden, met Inbegrip van koken en naaiwerk. Fedele Amante had één droom, arts worden. Maar om te studeren had hij een baantje nodig. Daar om nam hij in 1956 dienst bij de Napolitaanse politie. Na twaalf Jaar avondstudie haalde Fedele zijn bul en opende hij een huls artsenpraktijk in een dorp nabij Napels. Fedele nam echter nooit ontslag als politieagent en bleef zijn sala rischeques ontvangen en innen Af en toe liep de dokter nog wel eens een straatdienstje, maar hij was wel vaak „ziek" - gemiddeld 200 dagen per Jaar. Uiteindelijk liep de zaak toch spaak. Gemeentesecretaris Anti- nolfl van Napels laat nu officieel uitzoeken waarom niemand het enorme verzuim van agent .dot- tore" Amante eerder in de gaten heeft gekregen MOSKOU (UPI) De Sowjet- Unle heeft haar rulmtelabora- torium Saljoet 4 na twee jaar trouwe dienst bulten gebruik gesteld. Het werd opzettelijk afgeremd zodat het boven de Stille Oceaan ln de dampkring terechtkwam en verbrandde. In de loop van 1975 hebben twee paar ruimtevaarders ln totaal ruim drie maanden ln de Saljoet gewerkt Daarna wer den automatische metingen 'uitgevoerd. De Saljoet 5. een half Jaar gele den gelanceerd, draait nog steeds om de aarde. Niet be kend ls. tn hoeverre dit labora torium nog bruikbaar is De tweede bemanning slaagde er in oktober niet ln. aan de Sal joet 5 vast te maken 4* HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Na veel vijven en zessen is tenslotte gisteren toch het derde front van een Schotse stormdepressie erin geslaagd de koude lucht op te ruimen. De lichte regen ervan bereik te 's ochtends Zuidwest- Nederland. in de namiddag het noordoosten. Hoewel de wind gisteren flink aanwak kerde en het hele weerbeeld snel versomberde, voel lk er toch wel voor de KNMI- meteorologen, die maandag middag de termijn verwach ting voor woensdag en don derdag met „weinig verande ring" formuleerden, over het geheel genomen wat meer ge lijk te geven dan uit mijn ietwat voorbarige uitlating in de bijdrage van woensdag („niet reëel") te lezen viel. Er was weer eens sprake van een geval waarbij de verwachting voor de langere afstand beter voldeed dan die op de kortere. Gisteren brak ln Ierland de zon al door onder een rug van hoge druk die ook ln Neder land vandaag opklaringen te weeg zal brengen. Die opkla ringen hadden gisteravond Engeland bereikt waar Lon den een achtste cumulus be wolking rapporteerde. Er werd daar om zeven uur der tien millimeter regen afge tapt, en de barometer steeg er bij westelijke wind flink, bijna vier millibar in drie uur, trouwens in geheel zuid- Engeland. Eerder op de dag was daar elf graden celslus afgelezen. Gisteravond om zeven uur onweerde het op de Noordzee op dezelfde breedte als IJmulden, samenhangend met een doorkomende weste lijke stroming. Het weer blijft het hele week einde onstandvastig, hoewel er periodiek wat zon zal kun nen zijn. Vanuit het zeege bied ten noordwesten van de Azoren trekt een volgende depressie in de richting van de Britse eilanden, een derde van 980 millibar trok gisteren al ten oosten van New Foundland de oceaan op in een vierde van 950 millibar bewoog zich ten zuiden van de Hudsonbaal naar het oost- zuid oosten. De weersc hepen Charlie en Romeo meldden gisteren avond beiden luchtdrukdallngen van bijna vijf millibar in drie uur. U zietaanvoer van onbe stendigheid genoeg en dat zal ook wel even zo blijven zo lang koude lucht uit Canada en Noord-Amerika van de oceaan op warmere stuit en de geboorte van depressies bevorderd. Zo om Je heen kun Je horen zeggen dat na Amerika over een week of vier ook Europa de strenge wlnterrekening gepresenteerd zal krijgen. Het UJkt mij voorlopig niet meer dan een kreet. Wanneer het al zou doorgaan zou een ingrijpende verlegging van de kou-uitvalspoorten vanuit het Poolgebied vereist zijn. Tot voor kort waren er twee krachtige hogedrukuitbrei- dingen op het noordelijk halfrond die tot ver naar het zuiden strenge vorstlucht uit waaierden samen met diepe depressies aan hun flank. Een boven de Rocky Moun tains en een andere boven Siberië tot over Mongolië. De laatst* dagen ls er een kleine re uitstulping boven Japan bij gekomen, waardoor uit de noordelijke gebieden daar nu ook sneeuwstormen worden gemeld. Over Groenland reikt slechts een bescheiden hogedruktongetje. De werkgroep van de Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde ls woensdag in de publiciteit gekomen met project Dl. dat bedoeld is de weersverwaebtring van het KNMI op een trefzeker heid te toetsen. Drieëndertig medewerkers her en der ln het land verspreid leggen daarvoor dagelijks vast hoe lang ln hun woonplaats de zon schijnt, of de neerslag plaatselijk of langdurig ls, de vorm van die neerslag, of het misschien droog blijft, uit welke hoek de wind waalt en hoe sterk hij Is en verder het gedrag van de temperatuur. Voor dit doel zijn ln samen werking met het KNMI speci ale formulieren ontworpen. De waarnemingen duren een Jaar, maar ln Juli wordt een tussentijds verslag opge maakt. Een van de oogmer ken ls na te gaan wat er waar ls van de verhalen met name uit het noorden (een zeer kri tisch publiek) en het zuiden, dat de verwachtingen van de Bilt daar „bijna nooit uitko men". Mocht dit met cijfers voldoende aantoonbaar zijn, dan zou het KNMI kunnen overwegen zijn verwachting te splitsen: noorden, midden, zuiden óf westen, midden, oosten. Dicht bij huis kan er alleen in Sauerland geskied worden op 40 centimeter sneeuw. In het Alpengebied zijn de condities voor de wintersport overal goed of voldoende Afdalin gen tot ln de dalen blijven vooreerst nog mogelijk on danks de temperatuurstij gingen en tot op 1500 meter lichte dool. In het weekeinde wordt In de Alpen sneeuw verwacht, maar eerst niet al te veel en hoogstens plaatse lijk. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente VUsslngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brjssel Erenkiort Oeneve Helsinki Innsbrueek Kopenhagen Locarno Londen Luiemburt Madrid Malaga Mal lor ca Muenchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zucrtch Casablanca U tan boel Las Paimaa regen regen regen motregen regen hall bewolkt onbewolkt geheel bewolkt onbewolkt motregen regen geneel bew sneeuwbui geheel bew Ucht bew UCbl bew motrefen zwaar bew onbewolkt regen regen zwaar bew zwaar bew. onbewolkt zwaar bew geheel bew regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewofct II raverda* S februari VU». IS 00. HartngvUeUluaeo Hoogwater zate atngen 2 40-19 01 J 07-19.11, Rotterdam 4 H-I7.ll, 6 veringen 4 00-10 10, I/molden 419- 10 4). Den Helder 147 aOSO. HarUngen 11.10-23 00. Delfzijl 0 37-12 90

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5