Hulp arme landen dit jaar omhoog Laat de boer niet in zijn hemd staan «r«,t MwfMMi Richtlijnen bepleit voor dierenasiels Rennies moet je altijd bij je hebben., Pronk: nota over hulp Indonesië komt nog voor de verkiezingen Vooral Tanzania en Boven-Volta krijgen meer Kritiek op Israël Van Thijn noemt Wiegels boosheid erg 'schijnheilig' Druk op de maag? Kennies helpen direkt Melkveehouders vrezen gevolgen van stakingen Zoveel mogelijk voorkomen dat melk de sloot ingaat Commissie komt met rapport na ontdekken van misstanden Niet afgehaald dier niet zonder meer afmaken VRIJDAG ratafo.gr BINNENLAND Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De derde landen in de wereld waar op Nederland zijn ontwik kelingshulp richt (de „concentratielanden") krijgen dit jaar elk in ie der geval even veel steun en sommige zelfs meer. Dat blijkt uit een over zicht samengesteld door minister van ontwikke lingssamenwerking Jan Pronk. De grootste stijging is voor de lan den Tanzania en Boven-Volta. (Ach tereenvolgens van 75 miljoen vorig, naar 89 miljoen dit jaar, en van 25 naar 40 miljoen). Reden hiervoor is dat met name deze landen voldoen aan de normen dié Nederland voor het geven van ontwikkelingshulp aanlegt. Die normen zijn. de mate van armoede van het ontvangende wereldland de behoefte aan hulp een beleid bij de ontvanger waar door de steun ten goede kan komen aan de hele bevolking. Tanzania en Boven-Volta behoren samen met onder andere Bangla- desj, Jemen en Soedan tot de door de economische crisis meest getrof fen landen en bovendien tot de aller armste landen ter wereld. Deze lan den krijgen dit jaar voor het eerst alle hulp als giften en niet meer voor een deel als leningen. Zij zullen niets hoeven terug te betalen. Bijzonder Naast de gewone concentratielan den is er een aantal bijzondere con centratielanden. (Cuba, Colombia. Tunesië, Jamaica, Egypte en Zam bia.) Zij zijn niet in de eerste plaats gekozen om de behoefte aan hulp pf de mate van armoede maar vanwege het gevoerde ontwikkelingsbeleid (inkomenverdeling, werkgelegen heid, sociale woningbouw enzo voort). Ook de hulp aan Cuba (met vijftien miljoen gulden de kleinste ontvanger) zal worden voortgezét. Volgens minister Pronk voldoet het land aan de voorwaarden voor Ne derlandse ontwikkelingsteun en is „er geen enkele reden paniekvoetbal te spelen". Met 190 miljoen (vorig jaar 180) blijft India de grootste ont vanger van Nederlands geld. Vorig jaar met 150 miljoen gevolgd door Indonesië (waaraan voor dit Jaar nog geen bedrag is toegezegd. Vervolg van pagina 1 Deze uitte met name kritiek op de brief die op initi atief van de Parlementaire Vereni ging voor Euro-Arabische Samen werking, mede ondertekend door vijf Tweede-Kamerleden, naar pre sident Carter was gestuurd met het verzoek een minder eenzijdig pro- Israëlisch standpunt in te nemen. „Schade" Volgens Wiegel zou deze brief de banden tussen Nederland en Israël schaden. Zoals al eerder bleek, wa ren de fracties van PvdA, CDA en D'Görwaarvan leden de brief hadden ondertekend, niet gelukkig met dit initiatief. Anderzijds vonden de meeste fracties het overdreven hier over een debat in de Kamer te hou den en, zoals de VVD-fractieleider deed, ook nog een motie in te die nen. In deze motie werd het uitoefe nen van politieke druk op Israël afgewezen. De motie komt volgende week dinsdag in stemming. DEN HAAG „Buitengewoon schijnheilig", noemde de PvdA- fractieleider Van Thijn gisteren de verontwaardiging van zijn WD- collega over de Midden-Oostenbrief die enkele Kamerleden naar de Amerikaanse president Carter heb ben gestuurd. De PvdA herinnerde eraan dat het met name de WD was die eind 1973, tijdens de oliecrisis, had geprobeerd het Nederlandse standpunt minder pro-Israël te maken om zo de com merciële belangen van Nederland in Arabische landen veilig te stellen. Wiegel vroeg op hoge toon naar be wijzen voor deze stelling. De PvdA citeerde toen het WD-Eerste- Kamerlid Polak. Die uitte op 27 de cember 1973 kritiek op het feit dat Van Thijn en andere PvdA-leden juist toen op bezoek gingen in Israël. „Is dit nu wel een gelukkig tijdstip om naar Israël te gaan, gezien de Nederlandse positie in het Midden- Oosten. Dat maakt een zeer eenzij dige indruk, die niet in het Neder landse belang is," zei Polak toen. Het is, verklaarde Van Thijn „goed koop om, nu de olie-belangen niet zo in het geding zijn, zo'n ophef te maken van de solidariteit met Is raël, die ook bij ons niet in geding is, terwijl, toen het erop aankwam en elke vriend van Israël telde, wij voor onze solidariteitsbetuiging zulke commentaren van de VVD kregen." Daar had de WD-voorman niets op terug. Minister Pronk maakt zijn plannen bekend. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Eind vorig jaar had een nota moeten verschijnen over het al dan niet doorgaan van de Neder landse ontwikkelingshulp voor Indonesië. Op die steun bestaat nogal wat kritiek vanwege de schending van de rechten van de mens in Indo nesië (politieke gevangenen), de corruptie (veel gelden zouden aan de strijkstok blijven hangen), en vooral het ontbreken van een eco nomisch beleid dat aan alle bevol kingsgroepen ten goede komt. Een van de nonnen van de Neder landse ontwikkelingspolitiek. Ook het congres van de Partij van de Arbeid sprak zich het afgelo pen week-end nog uit tegen de voortzetting van de Nederlandse steun aan Indonesië Minister Jan Pronk (ontwikke lingssamenwerking) wilde daaro ver gisteren desgevraagd geen uitspraak doen. Hij werkt zelf aan de nota over de steun aan Indone sië; hij laat het niet zijn ambtena ren doen. De vertraging heeft vol gens de minister niets met politie ke redenen te maken, maar met drukke werkzaamheden. „Ik ben er gewoonweg nog niet mee klaar. Het stuk is voor de helft af, moet dan door de regering besproken en zal vervolgens gepubliceerd i worden. „Zal dat nog zijn voor de verkie zingen van mei?" De minister: „Zeker". Ik vind niet dat je een volgend kabinet daarmee moet opzadelen." Daarom moet uit de opstelling van het PvdA-congres volgens Pronk voor deze nota geen conclusie worden getrokken. „Het standpunt van het partij congres slaat op de volgende ka binetsperiode, terwijl het stuk waaraan ik werk duidelijk voor deze regering is bedoeld." In Djakarta verluidde onlangs dat de Indonesische regering daar werkt aan een tegennota om eventuele Nederlandse argumen ten tegen de voortzetting van de steun te ontzenuwen. Ook al heeft Pronk zijn uiteindelijk standpunt nog niet bepaald de algemene bezwaren tegen doorgaan met de hulp aan Indonesië zullen voor de regering in Djakarta bekend ge noeg zijn om er nu al op in te gaan. Pronk weet niets van een dergelij ke tegennota. „Maar ik zou het wel toejuichen. We hebben aan alle partners gevraagd kritisch te staan tegenover het Nederlandse beleid en niet alleen maar de hand op te houden. Als er vanuit Djakarta een kritische analyse zou komen vind lk dat prachtig." Overigens is het bedrag voor hulp aan Indonesië voor dit Jaar nog niet vastgesteld. Dat moet gebeu ren binnen de intergouvernemen tele groep inzake Indonesië. Deze groep komt in april bijeen. In een gemeenschappelijk overleg tus sen de donorlanden zal uiteinde lijk het bedrag, dat ieder aan hulp geeft, worden bepaald. Of dat voor Nederland hoger of lager kan liggen dan vorig jaar (Indonesië kreeg toen 150 miljoen) is volgens minister Pronk nog niet uit te maken. Het bedrag zal afhangen van een rapport van de we reldbank over Indonesië dat aan de conferentie van de intergou vernementele groep zal worden aangeboden aldus de be windsman. ADVERTENTIE. Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur7 Opgeblazen gevoel? En dat is nou precies waar het moeders om gaat. Dat gezonde boter hammen lekker zijn. Want dan eten ze goed. Duizenden bakkers in heel Nederland bakken het elke morgen. In alle vroegte. Voor ons allemaal. Dat lekker verse, lekker gezonde Tarvo Moutbrood. door Willem Schrama ALPHEN AAN DEN RIJN „De veehouder is heel wat meer geladen dan velen ook maar kunnen vermoeden. Want of hij volgende week nu tweehon derd of drieduizend liter melk in de sloot kan gooien, het zal met tranen in de ogen gebeu ren, Heus, we moeten de werknemers niet voor het hoofd stoten, maar ook de boer niet in zijn hempie laten staan". Een mistroostig geluld van één van de ruim vijfhonderd melkveehou ders, die gisterochtend in Alphen aan den Rijn in spoedvergadering bijeenkwamen om zich te beraden over de dreigende staking, die door de vakbonden in achttien zuivelbe drijven is aangekondigd. Boeren, allen aangesloten bij de Coö peratieve Melk Centrale (CMC Melk unie) stelden zich tijdens dit beraad unaniem op achter de standpuntbe paling van de zulvelfederatie FNZ, die niet wenst in te gaan op de eisen van de vakbonden in de strijd om de prijscompensatie. NIET OVERZIEN CMC-dlrecteur drs. C. Timmer „Die eis blijft voor ons onaanvaardbaar, niet alleen vanwege de verslechte rende economische situatie in ons land, maar ook omdat het erop neer komt dat wij als veehouders zeggen: hier is mijn portefeuille en pak er maar uit wat Je in de komende Jaren voor prijsstijgingen denkt nodig te hebben, dan doe lk het met de rest. Wij zijn niet tegen elke vorm van prijscompensatie, maar willen geen automatische, die kunnen we niet overzien. WW Een van de sprekers op de spoedvergadering van veehouders. Als de EG-ministers in Brussel niet in staat zijn zich op prijzen vast te leggen, hoe kunnen wij het dan? Onze markt staat al onder druk van wege de moeilijke verhouding van vraag en aanbod, en daarbij komt nog de concurrentie van de zuivelin dustrie in Duitsland, waar het te rugdringen van de inflatie voor ons een zaak van levensbelang beter lijkt te lukken dan hier". De heer Grote Oansey, lid van de raad van bestuur van CMC/Melku nie, kondigde aan dat de organisatie zich in eerste instantie van drie uit gangspunten zal bedienen. Die zijn: het zoveel mogelijk voorkomen dat er melk in de sloot terecht komt om de waarde niet teveel te laten dalen; het in stand houden van de voedsel voorzieningsfunctie ln het belang van consument en melkdetailhan- del; en tenslotte het vermijden van elke escalatie van het conflict. Troebel water ..Met de vonk in het kruitvat zijn er altijd mensen die ln troebel water willen vissen", aldus de heer O rote Oansey. „We hebben de verantwoor delijke mensen ln de bedrijven be zworen kalm en beheerst te blijven. Met de stakers van vandaag moeten we morgen weer verder werken. We moeten voorkomen dat er onder de boeren spontane acties ontstaan, want die kunnen alleen maar ave rechts werken. Dus geen melk door de brievenbus van Arle Groenevelt of Kees Schelling". Volgens de heer Timmer verkeren veel werknemers ln de zuivelindus trie ln gewetensnood. „Vanwege een loyallteitsconfllct" zei hij. „Men wil niet kiezen tussen bedrijf en vak bond". In de twee bedrijven van de CMC/Melkunie, de Spaanse Polder in Rotterdam en het distributie centrum ^n Amsterdam ls volgens hem 'maè twintig procent van het totale aantal werknemers (550 men sen) voor een staking. Desalniette min hoogte hij de fabrieken zoveel mogelijk draaiende te houden „met mensen die dat willen". Mocht dat niet lukken, dan zou een aanwezige boer in Usselstetn toch nimmer met zijn melk de straat op gaan. „Dan nog liever de sloot in", zo bitste hij, „want anders kunnen er mensen van profiteren die wij niet kennen of die ons niet gunstig gezind zijn". VOLKEL Een Britse straaljager van het type Buccaneer, afkomstig van een basis ln West-Dultsland. is gisteren bij de landing op de vlieg basis Volkel neergestort. De vlieger en de waarnemer hebben zich met hun schietstoel kunnen redden. Het toestel kreeg vlak voor de landing motorstoring. Volgens ooggetuigen brandde het toestel al in de lucht en vloog het bij de landing ln stukken. De bemanning bleef volkomen on gedeerd. ADVERTENTIE. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren moet met een aantal richtlijnen komen voor de behandeling van dieren die ln een asiel terecht zijn gekomen. Die richtlijnen moeten er op gericht zijn dat een gevonden dier dat niet wordt algehaald, niet zonder meer wordt algemaakt maar dat alles in het werk wordt gesteld een tehuis voor het dier te vinden. Indien een dier toch moet worden afgemaakt, zullen naast de wettelijke bepalingen ook de door de vereniging gestelde normen ln acht moeten worden genomen. Deze aanbeveling doet een bijzondere commissie van de de vereniging tot bescher ming van dieren in een rap port dat is opgesteld naar aanleiding van de verontrus ting die ls ontstaan na ont dekking van misstanden ln een aantal asiels. Die misstanden betreffen vooral de overwegingen waarom en de wijze waarop dieren, met name honden en katten, wor den afgemaakt. De misstanden werden in 1975 door de afdeling Apel doorn naar voren gebracht (sommige asiels bleken meer een afmaakcentrum dan een opvangcentrum te zijn), waarna vorig jaar door enke le geruchtmakende publika- ties problemen rezen binnen de dierenbescherming. Vorig jaar november werd na twee buitengewone algemene ver gaderingen besloten een bij zondere commissie in te stel len, die voorstellen tot verbe tering zou moeten doen. Niet gemakkelijk De organisatie van de vereni ging, die negentigduizend le den en 135 uiterst zelfstandig werkende afdelingen telt, maakt het niet gemakkelijk direct In te grijpen. Veel van de vijfentachtig tot negentig asiels ln Nederland dragen de naam van de dierenbescher ming. maar behoren veelal tot een zelfstandige afdeling of zijn ondergebracht ln een stichting, zodat het hoofdbe stuur weinig of ln het geheel geen invloed kan uitoefenen. Volgens het gisteren versche nen rapport van de commis- sie-8ljthoff. genoemd naar de voorzitter, mogen asiels al leen nog maar de naam van de dierenbescherming dra gen als de richtlijnen ln acht worden genomen. Vergunning De commissie wil dat wordt bevorderd dat de richtlijnen voor het behandelen van en (in het uiterste geval) doden van dieren in asiels, worden opgenomen ln de vergunning tot het doden van dieren. Die vergunning, die voor le der asiel vereist ls, wordt ver leend door burgemeester en wethouders. Begin Januari antwoordde minister Van Agt op vragen uit de Tweede Kamer dat veel gemeenten strenge voorwaarden aan die vergunning verbinden en dat voor het doden van dieren ln de praktijk veelal als maat staven worden gehanteerd de ouderdom of ziekte van het dier, of de onmogelijkheid het dier te herplaatsen we gens agressief gedrag. Hoe wel. aldus de minister Van Agt een maand terug, uit een onderzoek van het openbaar ministerie niet ls gebleken dat ln asiels huisdieren op onaanvaardbare wijze om het leven worden gebracht, bestaat echter wel de Indruk dat verschillende voorschrif ten uit het honden- en kat- tenbeslult niet worden nage leefd. Volgens de heer Joh. van Dijk, die deel uitmaakt van de commlssle-Sljthoff, zijn de door de gemeente uitgege ven vergunningen echter vaak onduidelijk en voor meerdere uitleg vatbaar, ook wat betreft het afmaken van dieren. Verzorging In de voorgestelde richtlijnen staan verder onder meer aan wijzingen over de hulsves ting, de verzorging, de inen ting en de registratie. Ook dient er naar te worden ge streefd de aanwas van hon den en katten te beperken, onder meer door het doen In slapen van ééndagsnestjes en castratie en sterilisatie. Naast zwerfdieren moeten ook dieren waarvan de eige naar afstand wil doen, wor den opgenomen om te voor komen dat deze als zwerfdie ren worden achtergelaten of bij handelaren (voor bijvoor beeld vivisectie of de cosme tische Industrie) terechtko men. Ook aan het herplaat sen van dieren worden eisen gesteld. Zo zal een vergoe ding worden gevraagd om zo wel handelaren bulten de deur te houden als het asiel in stand te houden. De commissie constateert ook dat het ln de huidige situatie nauwelijks mogelijk ls een beleid te voeren en dat de aanpak van belangrijke problemen als de blo- industrie mede daardoor ach terwege is moeten blijven. Een groot aantal voorstellen wordt gedaan de werkbaar heid te vergroten. De algeme ne vergadering van de vereni ging zal zich 19 maart ln Rot terdam over de aanbeve lingen van de commissie uit spreken. 'n Mooie luns van de bun? 'I Mees! opbeurende gebaar is (jan: 'n bloemencroel Gladfes verzorgd door de f leuropbloemist. F leur op Interflora staal er/ voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. ADVERTENT* o METZLER- bril: ieders oogmerk! Jfc vertind uw duim nu «I vut, vul lk weet lekei, dat u er op sal

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3