Stok achter de deur Elsevier biedt 110 per aandeel Edicom OOK Op wereldmarkt voor Vraag onze man in Kuala Lumpur. thee fors stijgende prijs Betaalpassen bieden geen bescherming tegen misbruik Brits bankdisconto gaat omlaag tot 12 procent Prof. Wolf son in intree-rede: „Super-computercentrum" in Amstelveen Aardgasvondst bij Warffum Zweden wil miljard dollar lenen Waterdicht systeem te duur Korter werken bij Volvo-Car Reclame verbod voor tabak helpt niets Eindhoven kampt met overlast van militaire lesauto's Algemene Bank Nederland VRIJDAG 4 FEBRUARI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet ps 17 - rh 19 Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Als de uitkomst van het centrale overleg niet past in de economische politiek van de regering, dan moet de overheid kunnen beschikken over nieuwe instrumenten in het arbeidsvoorwaardenbeleid. Daarbij valt te denken aan de bevoegdheid om bij inflatoire ontwikke lingen de indexering van sociale uitkeringen tijdelijk op te schorten. Daarnaast zouden bepaalde overheidsuitgaven die de vakbeweging ter harte gaan tijdelijk kunnen worden verlaagd als alternatief voor rechtstreekse ingrepen in de arbeidsvoorwaarden. Dit zegt prof. dr. D. J. Wolfson in zijn intree rede als hoogleraar Openbare Financiën aan de Erasmus Universi teit te Rotterdam. Zijn rede heeft als titel: „Op zoek naar een aanvaardba re verdeling. Noch van de belasting en premiesfeer, noch van de over heidsuitgaven als zodanig verwacht prof. Wolfson veel wat betreft een aanvaardbare inkomensverdeling. „Inkomens worden in de eerste plaats in bedrijf en beroep ge vormd" „Alles wat daarna gebeurt met de Inkomensverdeling is gemor rel in de marge", meent de hoogle raar. Prof. Wolfson heeft Jarenlange erva ring als topambtenaar bij het minis terie van financiën, hij was als direc teur bij de Directie Algemene Finan- cieel-Economische Politiek nauw be trokken bij het inkomensbeleid van het kabinet-Den Uyl. In zijn be schouwing stelt hij vast, dat de inko mensverdeling niet alleen op het ni veau van de individuele inkomens trekker van belang is, maar in niet mindere mate op het vlak van de macro-economische ontwikkelingen. Achillespees „De ruimte voor de loonsom is zozeer tot de achillespees van onze econo mische politiek geworden, dat over- of onderschrijding onmiddellijk dwingt tot ingrijpen of heroverwe gen van doelstellingen". Moeten we niet hoe dan ook naar een gelelde inkomenspolitiek, vraagt prof. Wolfson zich af. Hij verwerpt echter principieel deze „ijzeren vuist van een permanente en detaillistische overheidsregulering van onze inko mensverdeling". „Wij moeten blijven streven naar een vrij centraal overleg." De marges voor het overleg zullen dan echter moeten worden ver ruimd. Prof. Wolfson denkt daarbij aan een verdere beperking van de groei van de overheidsuitgaven dan de 1%-norm al doet. Anderzijds ech ter biedt vrij loonoverleg geen garan tie voor de bestrijding van de inflatie en behoud van werkgelegenheid. Daarom is een alternatief nodig voor overheidsingrijpen in het ar beidsvoorwaardenbeleid. Die alter natieven vindt prof. Wolfson dan in de tijdelijke opschorting van de in dexering van de sociale uitkeringen, alsmede een tijdelijke verlaging van de overheidsuitgaven, die in het ar beidsvoorwaardenoverleg centraal hebben gestaan. Op deze wijze kunnen volgens prof. Wolfson de kreukels, die het vrij centraal overleg achterlaten, worden gladgestreken. De hierbij door be paalde groepen opgelopen ach terstanden staan natuurlijk hoog ge noteerd in de prioriteiten voor een volgend jaar. Om opeenhoping van achterstanden te voorkomen, zal ook het instrument van een rechtstreek se ingreep beschikbaar moeten blij ven, aldus prof. Wolfson. Parasitair Hij meent dat deze nieuwe instru menten (of straffen voor het uit de pas lopen in het centraal overleg) de vakcentrales in het overleg meer steun zal geven tegen een „parasi tair prijsopdrijven vanuit de eigen achterban" dan de dreiging van een loonmaatregel alleen. De hoogleraar stelt dat de bewijslast dat het an ders kan aan diegenen is, die veron derstellen dat de genieters van ar beidsinkomens zich blijvend zouden willen matigen ten gunste van een verdere groei van de kollectieve voorzieningen. Want als zij dat niet aannemelijk weten te maken, "zet ten zij aan tot voortgaande plunde ring van oudedagsreserves via de Inflatie of tot diefstal van werk van kansarme groepen." Overigens reikt een inkomensbeleid verder dan de ihpasslng van het arbeidsinkomen in het macro- eco nomische evenwicht. Ook op het ter rein van de individuele inko mensvorming heeft de overheid een taak, en die begint met het herken nen van een aanvaardbare inko mensverdeling. Door het stelselma tig bevorderen van functleclassiflca- tie als middel tot voortdurende aan passing van beloningsstructuren kan een tegenwicht worden geboden aan de verstarrende invloed van tra ditie en van een voortschrijdende „titelcultuur die een nieuwe adel heeft gemaakt van de -nomen, - gogen en logen. Een voor de hand liggende gedachte is daarbij dan te vens te komen tot afschaffing van academische titels als grotendeels op gemeenschapskosten verworven privileges die meer open belonings verhoudingen in de weg staan", al dus de hoogleraar. Bevoegdheid Niettemin zijn ook op het terrein van de Individuele Inkomens meer nieuwe instrumenten nodig. Sprei ding van macht vereist dat regering en volksvertegenwoordiging de be voegdheid verwerven voor het uit vaardigen van bindende voorschrif ten voor elementen van de belo ningsstructuur. Dergelijke selectie ve ingrepen zijn niets nieuws. Zie bijvoorbeeld het minimumloon, ge lijk loon voor mannen en vrouwen en het recente voorstel voor de ver- mogensaanwasdellng. Het Amerikaanse concern General Electric heeft in Amstelveen een „super-computercentrum" geopend. Het vormt een belangrijk schakel in het computernet werk van General Electric. Het nieuwe centrum in Amstelveen, dat gebruik maakt van satellietverbindin gen en onderzeese kabels, kan zijn diensten niet alleen aanbieden aan cliënten in Europa, maar ook in Noord- Amerika, Japan en Australië. WARFFUM Bij een verkennings boring bij Warffum is op een diepte van 3100 meter aardgas aangetrof fen. Dit heeft de NAM meegedeeld. De „bel" die ten westen van het grote „Oronlngen-gasveld" bevindt is volgens voorlopige schattingen waarschijnlijk niet groter dan een miljard kubieke meter. (Ter vergelij king: jaarlijks wordt er in ons land 45 miljard kubieke meter aardgas verbruikt; de „bel" bij Slochteren is in totaal tweeduizend miljard kubie ke meter.) Indien produktieproeven gunstig verlopen zal tot produktie van het aardgas kunnen worden overgegaan Dan zal er een kleine gasbehandelingslnstallatie bij Warffum moeten worden gebouwd, aldus de NAM. LONDEN Zweden zal binnenkort op de Europese kapitaalmarkt een lening van een miljard dollar (2.5 miljard gulden) met een looptijd van zeven jaar opnemen. Dat is gisteren vernomen van Londense bankiers die bij de transactie betrokken zijn. Er is een internationaal banksyndl- caat voor de lening gevormd. AMSTERDAM Het ls meer dan tijd, dat onze banken en de postgiro hun rekeninghouders voorzien van betaalpassen, die hun gebruikers zoveel als menselijk en technisch mogelijk is, beschermen tegen misbruik. Mogelijk ook bezetting in Verzekeringssysteem tijdelijk aan kant Eindhoven LONDEN De Bank of England heeft donderdag haar mini mumrente verlaagd van 12,25 tot 12 procent. Tevens heeft zij bekendgemaakt, dat de formule voor de berekening van het tarief tijdelijk aan de kant wordt gezet. Tot deze conclusie komt lng. P. Hoo- geboom, hoofdredacteur van het blad „Telecommunicatie" in een ar tikel over fraude met bankcheques en girobetaalkaarten. Hij meent, dat de fraude niet alleen al vrij aanzien lijk is, maar zelfs nog aanmerkelijk ls toegenomen sinds de PTT toestaat dat op elk postkantoor 100 gulden kan worden opgenomen met een blauwe girokaart. Het meest afdoende middel tegen misbruik van betaalpassen en be taalmiddelen als girobetaalkaarten en bankchèques is, volgens hem, een behoorlijke visuele Identificatiemo gelijkheid van de aanbieder. Dit AMSTERDAM Uitgeversmaatschappij Elsevier gaat een openbaar bod uitbrengen op Edicom (drukkerijen, uitgeverijen). Per aandeel Edicom van 100 nominaal wordt 110 in contanten geboden, alsmede 15 nominaal aandelen Drukkerij Mouton. Verder worden nog biedingen gedaan cp uitstaande obligatieleningen. De grafische groep van Edicom wordt afgesplitst en ondergebracht in een aparte onderneming met vier aandeelhouders. De grafische groep van Edicom om vat Drukkerij Mouton. Stokking's Boekbinderij. Brug-Djambatan cn Faikplan. Deze bedrijven (225 werknemers) zullen worden onderge bracht in een zelfstandige onderne ming onder de naam Drukkerij Mouton. In het aandelenkapitaal van deze nieuwe onderneming zullen dan deelnemen de Stichting Perso neelsbelangen Mouton voor 0,6 min, de Nederlandse Participatie maatschappij voor ƒ0,6 min, Edi com voor 0,5 min en Elsevier voor 0,65 min. De door Elsevier alsdan verkregen aandelen zullen als onder deel van de ten uitvoerlegging van het openbare bod worden geplaatst bij de huidige aandeelhouders van Edicom. Gestanddoening van het bod zal niet plaatsvinden indien de verzelfstan diging van de grafische groep door omstandigheden gelegen buiten de wil van Elsevier geen doorgang zal vinden. Overigens zal gestanddoe ning afhankelijk zijn van de voor waarde dat ten minste 85 procent van het uitstaande gewone aande lenkapitaal Edicom ter overneming wordt aangeboden. Op de 8,25 pet obligatielening 1977 per 1978-1987 van de Nederlandse Gasunie ls voor een zodanig bedrag ingeschreven dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. De lening is 150 min groot. De koers van uitgifte was 99,75 pet. Lachapelles parkctfabrielcen en Bruynzeel vloerenfabrieken te Ber gen op Zoom gaan gedeeltelijk sa menwerken. Belde ondernemingen blijven zelfstandig en commercieel zelfs concurrerend. De samenwer king betekent bij Lachapelle ontslag voor acht werknemers. Dit ontslag zal een geleidelijk karakter dragen. Hierover heeft nog overleg met de vakbonden plaats. Er zijn tussen bel de bedrijven afspraken gemaakt over inkoop, bevoorrading en het magazljnbeheer om een grotere effi ciency te bereiken. door de betaalpassen te voorzien van eer kleurenfoto, die een deel vormt van de oppervlak van de betaalpas, naast de handtekening. Iedereen die een dergelijke betaalpas zou gebrui ken zonder het uiterlijk van de legi tieme gebruiker te hebben, zou een groot risico lopen als misbruiker ont maskerd te worden. Postgiro Volgens een woordvoerder van de PTT gaat de Postgiro op zeer korte termijn over tot het uitreiken van nieuwe betaalpassen aan alle reke ninghouders. In overleg met de an dere Europese postadministraties ls, zoals bekend, gekozen voor een uni form model, dat belangrijk kleiner zal zijn dan het tot nog toe gangbare. De nieuwe pas kan bijv. gemakkelijk in een portemonnee worden opge borgen. Daarmede wordt voor een groot deel het bezwaar ondervangen dat wat nu nogal eens gebeurt, hoewel de PTT er steeds tegen waarschuwt men betaalkaarten en betaalpas bij elkaar opbergt, bijv. in een porte feuille. BIJ verlies kan dan gemakke lijk fraude plaatsvinden. Aan het voorzien van de betaalpasjes van een foto van de eigenaar is zeker ge dacht. Men zag echter o.m. een be zwaar in het feit, dat een foto verou dert. Men zou dus steeds genood zaakt zijn de betaalpasjes te vernieu wen. Een kostbare zaak, zo zegt PTT. De banken menen, dat het water dicht maken van de betaalpassen een uitgave vergt, die niet opweegt tegen de ten opzichte van de om zet als gering ervaren risico's van fraude met betaalcheques en betaal passen. De banken hebben wel dege lijk alle mogelijkheden om het huidi ge systeem tegen fraude te bescher men onderkend, maar zien geen aan leiding dit thans te verlaten. Van een onzer verslaggeefsters BORN/SCHIEDAM - De dlrektie van Volvo Car in Born heeft bij de minister van sociale zaken een aan vraag tot werktijdverkorting inge diend. Dit is gebeurd na overleg met de vakbonden en de ondernemings raad van het bedrijf. Volvo Car zit met een „hoge tussen- voorraad" auto's en wil „onver antwoorde voorraadvormlng" op de ze manier vermijden. Als de vergun ning voor werktijdverkorting wordt gegeven, zal Volvo-Car meer gede tailleerde gegevens over de werktijdverkorting bekend maken. Intussen duurt de bezettingsaktle bij de DAF-Volvo-vestiging in Schiedam onverminderd voort. Sinds woensdag houden de 22 perso neelsleden het filiaal aan de Nieuwe Mathenesserstraat bezet uit protest tegen de voorgenomen sluiting van dit bedrijf. De Industriebonden FNV en CNV hebben gisteren het overleg met de dlrektie van DAF- •Volvo afgebroken, omdat het vol gens hen „geen enkele zin" heeft verder te praten. De dlrektie houdt zich, aldus een woordvoerder van het CNV, niet aan de afspraken en zou bovendien informatie onthou den aan de vakbonden. „De garan ties, die de dlrektie zegt te geven ten aanzien van de toekomst van het personeel, gaan er bij ons niet ln", aldus de woordvoerder. Volgens hem weigert de dlrektie zwart-op- wlt te bevestigen, hetgeen ze het personeel garandeert. Volgens de dlrektie moet het bedrijf worden gesloten, omdat het niet kan blijven voortbestaan naast de twee de Volvo-vestlglng ln Schiedam aan de Overschleseweg. De reorganisa tie bij DAF-Volvo Is het gevolg van de vorig jaar genomen beslissing dat per grote stad slechts één Volvo- vestlglng aanwezig mag zijn. Ook ln Eindhoven „rommelt" het bij DAF-Volvo. De 200 personeelsleden van het daar te sluiten filiaal over wegen op korte termijn (mogelijk vandaag al) over te gaan tot een bezettingsaktle. Sedert 1972 wordt de minimumrente van de centrale bank ln Oroot- Brtttannlë te vergelijken met het officiële bankdisconto officiële rente ln andere landen berekend aan de hand van de uitslag van de wekelijk se verkoop van schatkistpapier met een looptijd van 91 dagen. Het dis conto op dat papier werd naar boven afgerond op een hall procent en ver volgens werd daar eenkwart procent bij opgeteld. Dat systeem voldoet op het moment niet omdat er de laatste weken sprake ls van een aanzienlijke daling van de rentetarieven voor kortlopend kapitaal. Volgens de bank zou er vandaag, op de wekelijkse veiling van schat kistpapier, een daling van het dis conto zijn opgetreden op grond waarvan de minimumrente zou moe ten worden verlaagd ln een mate die „ongepast groot" zou zijn. Daarom heeft de bank nu het tarief op 12 procent vastgesteld en het systeem tijdelijk opgeschort. De rentetarieven ln Oroot- Brlttannlê zijn de laatste weken steeds omlaag gegaan. De Bank of England heeft die daling tot staan proberen te brengen door Ingrijpen op de geld- en wisselmarkten ln Lon den, maar de markt heeft daar geen aandacht aangeschonken. Dat de rentevoet daalde is vooral het gevolg van de toevloed van deviezen. Het buitenland heeft door de Britse regeringsmaatregelen en de steun verlening van de kant van het Inter nationale Monetaire Fonds weer ver trouwen gekregen in het pond ster ling. Daardoor zijn de kapitaal- en de geldmarkt verruimd, met het gevolg dat de rentetarieven een dalende weg Insloegen. AMSTERDAM In Noorwegen heeft een algemeen reclame verbod voor tabaksartikelen, in gesteld op 1 juli 1975, geen enke le uitwerking gehad. Blijkens een opgave van de collectieve Noorse tabaksindustrie steeg de verkoop van sigaretten na het verbod in één jaar tijds met 3,4 pet, die van pijptabak en shag met 2,4 pet. De stijgende lijn zette zich ook in het tweede halfjaar van 197C onveranderd voort. Directie-secretaris T. H. Kiram van het Groningse tabaksbe- drijf Tbcodorus Niemeyer toont daarover geen verbazing. In Ita lië deed zicb de laatste 10 jaar al hetzelfde verschijnsel voor, zo zegt hij. Gevraagd of hij niet blij is, dat hij zich nu alle kosten van het adverteren kan besparen, om dat de verkoop immers ook zon der reclame wel omhoog gaat, antwoordt hij ontkennend. „Weliswaar maakt reclame over het geheel weinig verandering in de rokersgewoonten", zo zegt hij, „maar voor de onderlinge concurrentie is adverteren van het grootste belang. ADVERTENTIE. 7 J1 "I meer dan het metselen\an rPQCQ I een open haard.... MM I Komt mt MJkm In oiue «how Ko*»«, NWrtWtntdljk IB. OrM.bU Ept. Tel: «7M44J* OPEN VUUFJ,ARCHITECTUUR Open m».lol »r «■UnttHr.ui J-Suur m ADVERTENTIE. Van een verslaggever EINDHOVEN Burgemeester en wethouders van Eindhoven willen de overlast van militaire lesauto's in de stad zoveel mogelijk beperken. Het gemeentebestuur wordt gere geld geconfronteerd met klachten uit de burgerij, zo schrijven B en W aan de provinciaal militair comman dant in Vught. Het college vraagt hem maatregelen te nemen om aan die overlast iets te doen. Volgens het gemeentebestuur kan er al veel voorkomen worden, indien de rij-oplelding niet wordt beperkt tot de gemeente Eindhoven, maar wanneer daarvoor ook de andere ln de regio gelegen gemeenten worden aangewezen. Daarnaast verdient het volgens B en W aanbeveling om de binnen de opleidingsscholen ge legen oefenplaatsen voor het rij- onderricht te gebruiken en niet ln beslag te laten nemen door auto's van de haar verblijvende militairen AMSTERDAM Eind vorige week werd bekend dat naast de zoveelste aanvraag voor een prijsverhoging door de koffie- branders nu ook de theepak kers bij het ministerie van eco nomische zaken hadden aange klopt met het verzoek hun pro- dukt duurder te mogen maken. Reden: de ontwikkeling op de wereldmarkt. Temidden van de grootscheepse prijsstijgingen op de wereldmarkt van koffie, is de situaUe op de thee- markt tot nog wat buiten de schijn werpers gebleven. Toch is het de laatste tijd op het theefront aller minst rustig. Op de belangrijke Lon dense theevelling liep de gemiddelde prijs per kilo tussen oktober 1975 en oktober 1976 op van ruim 62 pence tot iets meer dan 103 pence. Inmid dels ls die prijs tot 119 pence opgelo pen, zo meldt The Financial Times. Nu zit ln dit grote verschil uiteraard een stuk waardedaling van het pond ten opzichte van andere muntsoor ten maar een feit ls dat de noterin gen overal in de wereld aantrekken. Dat zou. aldus nog steeds het Engel se blad. tot gevolg kunnen hebben dat de betere soorten tegen het mid den van dit jaar nog eens 25 pence (ruim een gulden) duurder zullen zijn dan op dit ogenblik. In tegenstelling tot bij de koffie ls vorst niet de hoofdschuldige aan de prijsstijgingen. Toch speelt ook bij thee een verminderd aanbod een rol. Een belangrijk theeland als Sri Lan ka (Ceylon) produceerde in 1976 on geveer een Uende minder dan in het voorafgaande jaar. waarschijnlijk het gevolg van droogte en nationali saties van theeplantages. Oeganda produceerde aanzienlijk minder dan ln 1975 en ook minder belangrijke landen als Malawi en Mozambique brachten minder aan de markt. Het aantrekken van de theeprijzen ls behalve van minder aanbod ook een gevolg van de hogere consumptie. India, bulten China dat weinig aan de wereldhandel bijdraagt, de groot ste theeproducent ln de wereld, had weliswaar een recordoogst; niette min daalde de export van meer dan 50 tot 45 procent van de totale pro duktie. Oorzaak was een toegeno men verbruik in het land zelf. De grotere welvaart ln verschillende landen van het Midden-Oosten heeft ook daar de thee-consumptie flink gestimuleerd. In Engeland, binnen Europa vanouds het theedrinkers- land bij uitstek was sinds Jaren een dalende trend ln de consumptie te signaleren tot vorig jaar voor het eerst de afzet weer toenam. Ook de Nederland Amerikanen drinken meer thee dan vroeger In Nederland is er sinds enkele Jaren weer een lichte toene ming ln het verbruik, nadat het thee drinken er in de Jaren zestig en het begin van de Jaren zeventig langza merhand uit scheen te gaan. Op het Europese vasteland is Neder land geen onbelangrijke afnemer van thee. Dankzij het feit dat de Nederlander per hoofd 650 gram thee per Jaar koopt (cijfer van 1975) ligt de theeconsumptie ln absolute aan tallen hier nog een stuk boven bij voorbeeld West-Dultsland. Maar de Duitsers komen per persoon dan ook niet verder dan een ons per Jaar, een patroon dat niet veel verschilt van landen als België en Frankrijk. Ove rigens moeten we statistische gege vens betreffende theeconsumptie en -produktie wel met de nodige terug houdendheid hanteren. Exacte cij fers zijn ln zo geringe mate beschik baar, dat het onderwerp „statistiek" een van de agendapunten ls op een Internationale bijeenkomst van theeconsumerende en producerende landen, later deze maand ln Londen. In hoeverre de ontwikkeling op de wereldmarkt gevolgen zal hebben voor de prijs van het pakje thee ls op dit moment nog niet precies te zeg gen. De prijsverhogingen zijn in Ne derland tot nog toe nauwelijks voor de consument merkbaar geweest. Als de theepakkers van het ministe rie van economische zaken toestem ming krijgen, gaat binnenkort ech ter de prijs pee 100 gram waarschijn lijk circa een dubbeltje omhoog. Een woordvoerder van Douwe Egberts noemde een tien cent hogere prijs vorige week namelijk „niet volko men uit de lucht gegrepen". De heer W.J.J. Cozijnsen. Direkteur van de ABN vestiging in Kuala Lumpur. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. 190 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde geaegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Cozijnsen uitstekend is ingevoerd in Maleisië. Een land met 12 miljoen inwoners. Met als belangrijkste deviezenbrengers: tin, hout, rubber en palmolie. Plannen om in dit stukje Z. O. -Azië zaken te gaan doen Neem dan kontakt op met de heer Cozijnsen. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, Wisma Sachdev 16-2, Jalan Raja Laut, Kuala Lumpur. Telex: MA 30372. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren: 020-293862. Met ABN mensen kunt u op vele plaatsen in de wereld praten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19