ERKLARING VAN HET Lente in de Bijenkorf CDA kreeg tonnen voor wetenschappelijk werk atic ses Ter wille van de bestaanszekerheid van miljoenen werknemers en hun gezinnen zou daar de garantie van handhaving van een redelijke koopkracht tegenover Bemiddeling mislukt van het Nederlandse publiek begrip voor het lelt dat de werknemers geen ander middel meer ten dienste staat om zich tegen de aantasting van hun rechten te verzetten; van de eigen leden die besluiten om aan stakingen deel te nemen, dit steeds te doen in nauw overleg met de bestuurders van hun bonden; van alle Nederlandse werkgevers en werknemers om alles te vermijden dat de tegenstellingen nog verder op de spits kan drijven. De verbondsraad van het CNV Voorstellen tot wijziging grondwet niet snel afhandelen Prins Bernhard voorzitter van adviescommissie PS 12 -IAG 4 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet-ps 13 - rh 15 ADVERTENTIE it Nederlandse bedrijfsleven staat aan de vooravond van een ingrijpend conflict, lenigeen maakt zich daarover ernstig bezorgd, let CNV ook. och is ook het CNV ervan overtuigd dat er geen andere weg meer is. doen ook CNV-bonden aan de komende actie mee. Igedwongen. Omdat deze actie hen opgedrongen is. Saskia; Ai Calypso er itedam-Lu,^et Qfsjv heeft tot het laatst toe geprobeerd in redelijk overleg met de werkgevers een vdor beide partijen aanvaardbare regeling voor de lonen in 1977 te treffen. Tot zulk overleg was en is het CNV nog steeds bereid. ^^^Het CNV is er in de loononderhandelingen voor 1977 van het begin af van uitgegaan dat het grote belang van herstel van werkgelegenheid voorop moet staan. Van het begin af heeft hét CNV erkend dat bestrijding van de werkloosheid ook voor 1977 een sterke matiging van looneisen noodzakelijk maakte. i Daarom werd een zeer bescheiden loonsverhoging gevraagd. moeten staan, Docui Die garantie was niets nieuws. tiid actHet bes,aande systeem van prijscompensatie, dat in goed overleg tussen werkgevers en werknemers werd ingesteld en jarenlang heeft bestaan, bood die 7 9arant'®- Voor de vakbeweging was het dan ook onaanvaardbaar dat de werkgevers dit systeem geheel aan de kant wilden zetten zonder er een ander, aanvaardbaar van Bt systeem voor in de plaats te stellen. boerens tot 1945 'dam; E Tijdens de onderhandelingen heeft het CNV suggesties gedaan voor een oplossing die voor beide partijen aanvaardbaar zou moeten zijn. Rembri upoie^ 0m dat mogelijk te maken verklaarde het CNV zich bereid: irecht. genoegen te nemen met een prijscompensatie waarin geen vergoeding voor stijgende belastingen meer was opgenomen; ^^rr 'n ,00p van 1 ^77 samen met de werkgevers te zoeken naar een mogelijke andere regeling van de prijscompensatie in 1978; het vei ,ot nader beraad bij een onverwacht grote prijsstijging in de loop van 1977. Jvoli, A i; Midi. Om dat mogelijk te maken vroeg het CNV de werkgevers om voor 1977 akkoord te gaan met handhaving van het al jaren bestaande systeem. •rangois van het begin af zorgde het CNV ervoor met zijn loonvoorstel nauwkeurig binnen de grenzen te blijven die het kabinet had aangegeven, Tuschi Het CNV is er dan ook van overtuigd dat zijn standpunt volstrekt verantwoord is. sfeertel fili Alle pogingen om op deze wijze tot een tussenoplossing te komen werden echter door de werkgevers pertinent afgewezen. Zij toonden geen begrip voor de grote waarde die de prijscompensatie voor de Nederlandse werknemers heeft en die terecht als een verkregen recht wordt gezien. Het volstrekt afwijzende standpunt van de werkgevers komt erop neer dat miljoenen gezinnen van een stukje bestaanszekerheid worden beroofd en dat jarenlang bestaande afspraken met de vakbeweging eenzijdig van de tafel worden geveegd. Naar het oordeel van het CNV is deze houding lijnrecht in strijd met alle grondregels voor goed overleg tussen partijen in het bedrijfsleven. Deze houding is funest voor het sociale klimaat en maakt het onmogelijk langs de aangewezen weg van onderhandelingen tot een oplossing te komen. Van het CNV kan en mag niet worden gevergd hierin te berusten. Daardoor is het conflict ontstaan. Dat conflict staat nu op uitbarsten in de zuivelindustrie en in vele andere bedrijfstakken. Jahres; lalnerV tf tineer imatisc ilmclul i Met de meerderheid van het Nederlandse volk maakt de christelijke vakbeweging zich daar ernstige zorgen om. knappi Belangrijke voorzieningen zullen erdoor worden verstoord. iVTtnfw Velen zu"en er ongemak en hinder door ondervinden. -twinti gevolg i. Den film v Goc lmhuis De christelijke vakbeweging vraagt in deze situatie: Het CNV heeft voortdurend gezocht naar mogelijke uitwegen om de nu dreigende uitbarsting te voorkomen. Telkens weer moest de conclusie zijn dat die wegen er niet waren tenzij nog op het laatste moment een opening zou worden gemaakt. De Nederlandse werkgevers kunnen dat doen. Zij kunnen, misschien zelfs nu nog, de uitbarsting van het conflict voorkomen door zich bereid te verklaren alsnog mee te werken aan een oplossing zoals het CNV die heeft voorgesteld. Utrecht, 3 februari 1977 onze parlementsredactie f HAAO In de Eerste Kamer t gerezen tegen de wens van :abinet-Den Uyl dat zijn voor- tot herziening van de Iwet nog vóór de verkiezingen worden afgehandeld. iens een groep senatoren van onbekende grootte maakte Jhr. De Geer van Oudegein gisteren- lag bezwaar tegen een besluit ^voorzitter Thurllngs, de openba- "tehandeling van de betrokken ontwerpen op 5 en 6 april aan- nde te houden. Mede namens de Eerste-Kamerleden De Vries, Van Hulst. Rijnders, Piket en mevrouw Ten Kate (alien CH) en Maris (Boe renpartij) en Meuleman (SGP) stel de Jhr. De Geer voor de behandeling (tot het najaar) uit te stellen. Uit de collectie vrolijke en ongecompliceerde zomerse Jurken valt op te maken, dat de Bijenkorf weer op een hele mooie zomer rekent. Flatteuze schortjurken, sportieve chemisiers en luchtige wijdvallende zomerjurken van katoen zijn grotendeels in India gemaakt voor de Bijenkorf. Grote en kleine ruiten worden gecombineerd, felle basiskleuren hebben onverwachte speelse biesjes of tegenvoeringen op minder in het oog vallende plaatsen in al even felle kleuren. Er zijn veel „rustige" tinten zoals witl écru, kaki, zwart en blauw. De betrokken grondwetsherziening betreft de klassieke en sociale grondrechten. Jhr. De Geer rede neerde. dat als de voorstellen van het kabinet afwijken van het advies van de commissie-Cals-Donner en van de Raad van State dit dan te meer als een reden zou gelden de zaak zorgvuldig te bestuderen. De senator vond het nodig dat naar buiten blijkt dat een deel van de Eerste Kamer zich tegen „het afraf felen van de voorstellen" verzet. De senaat zal volgende week over zijn voorstel tot uitstel stemmen. AMSTERDAM Prins Bernhard heeft op verzoek van de regering het voorzitterschap op zich genomen van de adviescommissie, die de Ne derlandse inbreng moet voorberei den van een conferentie die in au gustus door de Verenigde Naties wordt gehouden. De conferentie in Nairobi, gaat over de problematiek van het uitbreiden van de woes tijnen. Vervolg van pagina 1 Voor ongeorganiseer den bestaat tijdens acties de moge lijkheid alsnog in aanmerking te ko men voor een stakingsuitkering. Zij moeten dan lid worden van de bond, die de staking uitroept en dat op straffe van terugvordering van de uitkeringen tenminste een Jaar blijven. De stakingsuitkering voor ongeorganiseerden is 33 gulden net to per dag, vakbondsleden krijgen 50 gulden. Bij het CNV is het ongeor ganiseerden-vraagstuk per bond ge regeld. Zijlstra sprak op een toogdag van de Christelijke Boeren- en Tuinder- sbond in Utrecht. De Voedingsbonden FNV hebben contact gelegd met de gemeente raad van Smallingerland. Men hoopt dat de gemeenteraad vragen zal stellen over de positie van drs R. Zijlstra, die behalve voorzitter van de FNZ ook burgemeester is van 8mallingerland. De voedingsbon den vragen zich af of deze combina tie van functies wel verenigbaar is. Melkpoeder Philips Ideaal en voor alle leeftijden zijn de tunieken waarmee goed te combineren valt. Tunieken kunnen met of zonder broek gedragen worden; met ceintuur als blouse, zonder ceintuur als mini-Jurk. Sportief en modieus zijn de kielen en blousons van structuurstoffen, meestal in natureltinten (dweil, wafeltjeskatoen, net, vaatdoeken). Nieuw is de zomerregenkleding van ragdun nylon in felle kleuren. Het lijkt wel of die goeie oude regenjas verdrongen is door speciale regen-overalls, poncho's, anoraks, regenjurken, pakken en omslagrokken. De accessoires zijn felgekleurd en vaak van plastic, zoals armbanden, horloges, schoenen, zonnebrillen en zonnekleppen. We zullen deze zomer veel goud tegenkomen op het strand, waarschijnlijk om nog iéts gekleeds te geven aan de nog steeds kleiner wordende bikini's en tanga's. Tassen van goud haakwerk en goud plastic, rieten tassen en strohelmen met goud bespoten, stoffen en sjaals met |gouddraad doorweven en zelfs baseballpetten van lurex. Philips in Eindhoven heeft de vak bonden uitgenodigd de onderhande lingen over een nieuwe CAO te her vatten. Dit is een reactie op het ultimatum van de industriebonden, waarin acties zijn aangekondigd bij de afdeling vervoer en garage in Eindhoven en bij Volt in Tilburg. De directie van Philips zegt alle voor stellen van de bonden, Inclusief de prijscompensatie, te willen bespre ken. (Philips is het bedrijf dat de automatische prijscompensatie des tijds in Nederland heeft geïntrodu ceerd.) De bonden hebben de uitno diging aanvaard. Zuivel De voorzitter van de zulvel- werkgeversorganlsatle FNZ, drs R. Zijlstra heeft verklaard dat de werkgevers een kort geding tegen de Voedingsbonden FNV, de Voedings bond CNV en de Industriebond NKV hebben aangespannen om te voorkomen dat later zal worden ge zegd dat de FNZ niet alles heeft gedaan wat ln haar vermogen lag. De Actie Namibië heeft de voedings bonden voorgesteld de bij stakings acties tot melkpoeder te verwerken melk naar de verzetsbeweging SWA PO in Namibië te sturen. De bonden hebben al verklaard bereid te zijn de stakingsmelk in poedervorm ter be schikking te laten komen van de derde wereld. Totaal gaat het om 4500 man. Het CAO-overleg in de pluimvee industrie, de bloembollenkwekerij en bij Vroom en Dreesmann en AK ZO Nederland is ook vastgelopen. Volgens de voedingsbonden zijn alle vleeswarenbedrijven die zijn aange sloten bij het slachthuis in Rotter dam akkoord gegaan met de auto matische prijscompensatie. Dat zou ook gelden voor de bouwbedrijven De Gruyter en Van Engelen in Schoonhoven. Een poging van oud-minister Rool- vink het conflict de wereld uit te helpen vond gisteren geen gewillig oor bij FNV en CNV Roolvink stel de voor de automatische prijscom pensatie tot 1 Juli tehandhaven en in de tussenliggende periode naar een oplossing te zoeken. CNV-voorzitter Lanser, die zelf heeft voorgsteld heel 1977 te besteden aan een studie over de prijscompensatie, vond een half Jaar te kort. Aansprakelijk De werkegevers in de grafische in dustrie hebben in een poging om de dreigende stakingen in hun bedrij ven te keren de grafische bonden aansprakelijk gesteld voor de gevol gen van acties. De werkgevers ver wijten de bonden onrechtmatig ge drag, omdat zij „niet bereid zijn tot werkelijk onderhandelen en hun le den bewust oneerlijk voorlichten". De werkgevers studeren nog op de mogelijkheid om een kort geding aan te spannen. Volgens de grafische bonden NW, NKV en CNV slaan de beschuldigin gen van de werkgevers nergens op. „De werkgevers hebben de automa tische prijscompensatie bij voor baat afgewezen. De bonden betrach ten bij het op touw zetten van acties de grootst mogelijke zorgvuldig heid. De werkgevers zijn zelf aan sprakelijk voor de gevolgen en dat zullen we ze zwart op wit laten we ten ook", aldus bestuurder J. Draaij- er namens de drie bonden. De bonden verwachten dat onderne mingen waar dinsdag acties begin nen zullen proberen hun werk naar elders over te brengen. Ze hebben daarom hun zusterorganisaties in België, Engeland. Frankrijk en Duitsland gewaarschuwd en hun le den opgeroepen dergelijk werk be smet te verklaren. Acties zijn nu aangekondigd bij Misset ln Doe- tlnchem. De Gelderlander- combinatie (Audet), Uma in Arnhem, Van der Loeff in Enschede en binderij Franken ln Deventer. Ook het grafisch personeel van de Nederlandse Dagblad Unie (Alge meen Dagblad, NCR Handelsblad en het Vrije Volk), van de Provlncie- le Zeeuwse Courant en bij Rotabest in Best heeft besloten zonodig te gaan staken. fÜüekjurk met broek in naturel, art. rood. groen en paars katoen 6,95. Van links naar recnts: Zonnejurk in veel kleurencombinaties 79.95 - blauwe katoenen Jurk met een pas van blauw, groen, turqolse en paars 69,75 - nylon poncho ln rood, wit en blauw 89,75 - een lakplastic regenpak in rood. wit en blauw 159,—. Van een verslaggever DEN HAAG Het wetenschappe lijk Fonds van het Christen- Democratisch Appel heeft in de Ja ren '74 en '75 voor enkele tonnen aan giften en bijdragen ontvangen, die ten dele uit het bedrijfsleven af komstig waren. Dat blijkt uit een in CDA-kringen verspreid accoun tantsrapport. In 1974 kwam 228.850 gulden aan giften en bijdragen binnen. Daarvan was 100.000 gulden afkomstig van de Stichting Unltas te Amsterdam en werd een even groot bedrag geno teerd als anonieme gift vla derden. De Koninklijke Nederlandsche Pa pierfabriek te Maastricht stortte een bijdrage van 10.000 gulden evenals de Steenkolen Handels Vereniging Nederland. Vissers Wegenbouw- en Aannemingsbedrijf te Drunen droeg 5000 gulden bij en F. van Lanschot te Den Bosch een bedrag van 3000 gul den. Daarnaast waren er nog enkele kleinere giften. In 1975 kwam er 50.000 gulden bin nen van de Stichting Unltas en 1000 gulden aan anonieme giften via der den. Het accountantsrapport da teert van 11 oktober 1976. Het we tenschappelijk CDA-fonds heeft 1974 afgesloten met een positief sal do van ruim 230.000 gulden en 1975 met een positief saldo van ruim 62.000 gulden. De 8tlchting Fonds Christendemo cratisch Wetenschappelijk Werk werd in augustus 1974 opgericht ter vervanging van de 8tlchtlng Steun fonds van de Christen-Democratisch Appel. De doelstelling van het we tenschappelijk CDA-fonds luidt: „het bevorderen en beoefenen van de wetenschap, studie en research, vorming en voorlichting, een en an der in de ruimste zin des woords, alles tegen de achtergrond van het streven van het Christen- Democratisch Appel naar een maat- schappij waarin de Bijbelse gerech tigheid meer gestalte kuljgt. de mens zijn vrijheid beter kan beleven en waarin het weizijn van allen wordt gediend."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15