Delegatie naar Rusland Dat buikje moet weg! Akkoord cao beroepsvervoer Aantjes tegen Israël-brief Mensen sneller in ziekenhuis als ze in de buurt wonen Pronk: Geen subsidie voor Palestina-comité Verblijf duurt ook langer Herziening van beloningssysteem Beroep op president Carter Kamercommissie wil praten over F-16 en werkgelegenheid PPR en PSP protesteren Huis ten Bosch woning koningin Schilderijtjes en klokken uit paleis gestolen WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De delegatie vlak voor het vertrek Van een verslaggever SCHIPHOL Om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de oorlogsmisda den die de Blaricumse miljonair Pieter Menten in Polen en Rusland zou hebben gepleegd, is een uit vier leden bestaande delegatie van de Amsterdamse justitie gisteren van Schiphol naar Moskou vertrokken. De delegatie, die onder leiding staat van rechter-commissaris. mr H. J. W. van Duuren, bestaat verder uit de officier van justitie, mr. A. F. C. Habermehl, commissaris G. G. J Pe ters en inspecteur D. Pasterkamp van de rijksrecherche te Amster dam. De delegatie wordt terzijde ge staan door twee tolken, de heren A. Fokke en W. R. Veeder. Mr. van Duuren deelde mee. dat de reis vermoedelijk ruim twee weken zal duren. Eerst wordt een kort be zoek aan Moskou gebracht, waarna men doorreist naar Lwow (het vroe gere Lemberg) in Oost-Galicië. om van daaruit de plaatsen Podhoroce en Urycz te bezoeken. In deze stadjes zal de Nederlandse delegatie trach ten na te gaan of en zo ja in hoeverre Pieter Menten betrokken is geweest bij oorlogsmisdaden tegen de bevol king. „We zullen door het horen van getui gen proberen de gegevens die wij uit de Sowjet-Unie hebben ontvangen, te verifiëren", aldus de heer Van Duuren. die zei ..'goede hoop te heb ben dat de Nederlandse delegatie op voldoende medewerking van Rus sische zijde kan rekenen." Na de onderzoeken in Rusland zal de delegatie terugkeren naar Mos kou, of direct doorreizen naar de Poolse hoofdstad Warschau. Daar zullen, evenals later in Krakau, ook enkele poolse getuigen worden gehoor. Andere zaken? Mr Habermehl zei. dat hij van de Van een onzer verslaggevers DE BILT Mensen komen makkelijker in een ziekenhuis terecht, en blijven er langer, naar mate ze dichter in de buurt wonen. En er zijn aanwijzingen dat dat in aanzijnlijke mate zou kunnen berusten op hun eigen keuze. Tot deze opmerkelijke conclusie komt ir. H. J. Kruidenier in het eerste nummer van InZet, het tijdschrift van de Vereniging van Nederlandse ziekenfondsen. Algemeen wordt de huisarts ge zien als de belangrijkste „zeef" in het systeem van de ge zondheidszorg. Hij verwijst zijn patiënt al of niet naar een specia list. Met een verwijsbriefje in de :ak loopt de patiënt een aanzien lijke kans dat hij. voor onderzoek •f behandeling, enige tijd in een ïiekenhuis belandt. En dat is de plek bij uitstek waar hij bijdraagt aan het aanzwellen van de kosten van de gezondheidszorg. Vandaar dat de ziekenfondsen een grote belangstelling hebben voor het „verwijsgedrag" van de huisartsen, dat grote variaties vertoont. Zelfs wanneer de ui tersten buiten beschouwing blij ven (twintig procent meest dan wel minst verwijzende dokters) loopt het aantal verwijsbriefjes per duizend verzekerden nog van 320 tot 555 per jaar. Hoe die ver schillen tot stand komen, is uit het beschikbare cijfermateriaal moeilijk al te lezen Geen verband Het zou denkbaar zijn dat een dokter die het druk heeft, makke lijker patiënten verwijst. Maar er is geen verband tussen prak tijkgrootte en verwijspercentage te vinden. Dat zegt overigens niet alles, want uit de praktijkgrootte alleen is niet op te maken hoe druk een dokter het heeft. Opvallend in het cijfermateriaal is wel een verband met de verste delijking. Stadsbewoners worden vaker naar een specialist verwe zen dan mensen in dorpen. Dat zou te maken kunnen hebben met de afstand tot het ziekenhuis, maar dat is niet gezegd. Er zijn tenslotte ook dorpjes die onder de rook van een academisch zieken huis liggen. Wat ir. Kruidenier nu gedaan heeft, is het zo goed mogelijk schelden van de invloeden van verstedleijkingsgraad en afstand tot het ziekenhuis. En hij vindt dan. zowel voor plattelandsgebie den als voor kleine en grote ste den. dat die afstand heel wat uit maakt. Naar mate het ziekenhuis dichterbij is. worden patiënten eerder verwezen. Over de oorzaak van het effect heeft Kruidenier geen zekerheid, maar wel een vermoeden. De hui sarts. de „zeef" van het systeem, is wel eens een lekke zeef. Uit onderzoek zijn aanwijzingen ver kregen dat minstens twintig pro cent van de verwijsbriefjes, en mogelijk nog veel meer. wordt ge schreven omdat de patiënt er zelf nadrukkelijk om vraagt. Het is denkbaar, schrijft Kruidenier, dat zo'n verzoek met minder nadruk naar voren wordt gebracht wan neer daar lange reizen aan vast zitten. gelegenheid gebruik zal maken om te onderzoekn in hoeverre Menten ook bij andere misdaden betrokken is geweest. Tevens zal hij nagaan, welke getuigen uit de sowjet-Unie en Polen mogelijk naar Nederland zul len komen om in het proces tegen Menten te getuigen. Wanneer de delegatie in Nederland teruggekeerd is zal mr. Van Duuren zijn gerechtelijk vooronderzoek af sluiten. Het is dan aan de officier van Justitie om te beslissen of Menten wordt vervolgd en zo Ja op welke gronden. De uiterste dag waarop de Blaricumse miljonair voor de rechter moet verschijnen, is 7 april. Tijdens deze zitting kan besloten worden de zaak aan te houden om nog verdere gegevens te verzamelen. Van een verslaggever MARUM De 58-jarige wielrijdster G. de Vries-Pulterman uit het Gro ningse Noordwijk (gemeente Ma- rum) is omgekomen toen zij per fiets de weg overstak en door een auto gegrepen werd. Dikke mannen praten er niet zo vaak over. Vrou wen hebben het veel vaker over afslanken. Toch is een overmaat aan pondjes voor een man even scha delijk als voor een vrouw. Het „melkdleët voor man nen" is ook geschikt voor vrouwen. Het is wel zo ge makkelijk (en steunge vend) om het met z'n tweeën te doen en vol te houden. Toch zou ieder een. die wil afslanken eerst naar de hulsarts moeten gaan. De wachtkamer van de huis arts is al overvol.HiJ zal echter beslist liever één wachtende meer hebben om vooraf advies te geven, dan dat hij achteraf zijn handen vol heeft om de brokken te lijmen. Een wankele gezondheid weer op peil brengen kost na melijk heel wat meer tijd. Mager Men kan op diverse ma nieren vermageren. Er zijn tegenwoordig kant en klaar verpakte dieetvoe dingen verkrijgbaar, die in korte tijd een groot ge wichtsverlies beloven. Op de gebruiksaanwijzing wordt uitgelegd wat goed is voor een mens. Die uit leg bestaat vaak uit grote woorden, waar medische kennis aan te pas moet komen om ze te begrijpen. Wat begint een leek met „onverteerbaar koolhy draat"? Wel, het remt de eetlust en vult toch de maag. Er wordt gesproken van laxeermiddelen, die opname van belangrijke (dikmakende) voedings stoffen tegengaan en van zogenaamde „diuretica", die vocht afvoeren. Deze middelen hebben inder daad een tijdelijk effect maar ze kunnen schade lijk zijn als ze door de leek verkeerd gebruikt worden. Dus nogmaals: nooit zon der doktersadvies af slanken. Melk Maar nu het melkdieët. Wie het niet vol kan hou den verliest er niets door. Geen ponden. Maar hij schaadt zichzelf ook niet. Melk bevat bijna alle voe dingsstoffen die we dage lijks nodig hebben. Eiwit ten zorgen dat men zich krachtig en fit blijft voe len. Mineralen zorgen voor kalk en dus voor een goe de conditie. Vitaminen A, B en D komen veel in melk voor. Vitamine C minder. Vetten en koolhydraten ook in mindere mate. Minstens 7«liter melk per dag wordt ons op het ogenblik allerwege aange prezen. Men zegt dat het Juist is. Dunner Wat moeten we eten om dunner te worden en toch gezond te blijven? Helaas kunnen we hier niet alle dieëten opnoemen. Het Nederlands Zuivelbureau. Postbus 30 in Rijswijk (N.H.) heeft diverse folders samengesteld met melkdi- eëten, waar iedereen, die wil afslanken van de mor gen tot de avond kan lezen wat hij (of zij) moet eten. Dit bureau stuurt de fol der na aanvrage graag toe. Maar hier een voorproefje: Bij het ontbijt 2'/. dl mage re yoghurt. 2 eetlepels cornflakes met 1 eetlepel bruine suiker of honing. 1 sneetje brulnbrood met 5 gr. boter en 10 gr. rookvlees. De lunch ziet er ook al heel sobertjes uit. maar het diner mag wat uitgebreider. Een grape fruit vooraf. Dan stamppot van raapstelen, andijvie of spinazie met aardappelen. Van alles 200 gram. met 10 gram boter Achteraf mag dan een dl magere melk en 50 gr kaas van 40 plus geconsumeerd worden. Grootste eter Het ziet er allemaal even dunnetjes uit. Maar de Ne derlander geldt in de EG- -landen als de grootste eter. Met 3200 calorieën per persoon en per dag steekt hij alle anderen op eetgebled de loef af! We nemen het er wel van. maar toch is de be langrijkste factor dat we zo in gewicht toenemen het tekort aan li chaamsbeweging. We zit ten maar. De levensverze keringsmaatschappijen hebben aangetoond, dat het sterftecijfer van dikke mensen veel hoger is dan dat van slankerds. Boven dien hebben dikke men sen vaak psychische pro blemen. Men zegt dat elk pondje door het mondje gaat. maar dat is lang niet altijd waar. Er kunnen ook andere oorzaken voor dat dikzijn bestaan. Daar om nog eens: niet op eigen houtje gaan afslanken.Wie echt wil vermageren heeft goede begeleiding en een hele dosis wilskracht no dig. Deze begeleiding, de hulp om door te zetten en de nodige menu's kunnen we zo beknopt niet geven. Wel kunnen we vertellen waar men moet wezen en waar men raad kan krij gen. Dat is in de eerste plaats de hulsarts. Verder geven o.a. het Nederlands Zuivelbureau. reeds eer der genoemd, en het Voor lichtingsbureau voor de Voeding, postbus 1772, Den Haag. graag alle in lichtingen. Van onze sociaal-economische redacite DEN HAAG De werkgevers- en werknemersorganisaties in het beroepsgoederenvervoer over de weg zijn het eens geworden over een algehele herziening van het beloningsysteem in de CAO voor deze bedrijfstak. De overeenkomst betekent dat een belangrijk deel van de loonachterstand, die volgens de vakbonden in deze bedrijfstak bestaat, zal worden weggewerkt. De overeenstemming is gebaseerd op voorstellen van een commissie van drie. die door de partijen is aan gewezen om te traachten tot een akkoord te komen over de totale omvang van de loonverschillen, die zouden bestaan in vergelijking met andere bedrijfstakken. Nu werkgevers en werknemers het eens zijn geworden over de herzie ning van het beloningssyteeem staat de weg open voor nieuwe onderhan delingen. die moeten leiden tot een nieuwe arbeidsovereenkomst. Vakbondsbestuurder Groenendijk van de Vervoersbond CNV wees er gisteren op dat tijdens het komende CAO-overleg de kwestie van de auto matische prijscompensatie een struikelkblok kan vormen. „Maar. zei Groenendijk, „het is mogelijk dat er de komende weken hoe dan ook een oplossing zal worden gevonden voor het conflict over de prijscom pensatie. Voorlopig zijn wij tevreden met het bereikte resultaat, omdat er een aantal voor de bedrijfstak speci fieke moelijkheden en achterstan den worden weggewerkt." Ook de werkgevers stellen met vol doening vast dat de partners in het overleg mede dankzij de inspan ningen van de commissie van drie een definitieve overeenstemming hebben bereikt, waardoor de ver schillen van opvatting over de nieu we belonmgsstructuur in de CAO zijn beslecht. Volgens de werkgevers is het beloningsniveau in het be roepsgoederenvervoer op het peil ge komen van vergelijkbare be drijfstakken. De werkgeversorganisaties zijn van mening dat het een juiste beslissing is om. nu reeds per 1 januari 1977 aanzienlijke loon verbeteringen zijn verwerkelijkt de nu overeengeko men aanpassing op 1 Januari 1978 te doen plaatsvinden. Zij wijzen er met nadruk op dat structurele loonsver beteringen volledig in de prijzen die nen te worden verwerkt Van onze parlementsredactle DEN HAAG De fungerende CDA-fractievoorzitter mr. W. Aantjes heeft zich gisteren namens de fractie gekeerd tegen de mede door het KVP-kamerlld Van Eisen ondertekende brief aan de Amerikaanse president Carter over de situatie ln het Midden Oosten. In de brief, uitgegaan van de parlementaire vereniging voor Euro-Arabische samenwerking te Parijs, werd een beroep op Carter gedaan Israël tot een meer tegemoetkomende houding tegenover de Palestijnen te bewegen. Simpkins De WD-fractieleider Wiegel, net te ruggekeerd van een reis door Israël, heeft er gisteren in de Tweede Ka mer op aangedrongen dat minister van der 8toel een verklaring over de situatie in het midden ooosten komt afleggen. Hij zou daarbij ook op de brief en de ontwikkelingen binnen de europese gemeenschap ten aan zien van Isarël moeten Ingaan. Ka mervoorzitter Vondeling beloofde het verzoek te zullen doorgeven. Eer der was al afgesproken dat minister Van der Stoel vanmiddag met de vaste Kamercommissie voor buiten landse zaken besloten overleg zal hebben waarbij de Midden Oosten- situatie nu ook aan de orde kan komen. B.lj de bespreking van deze kwestie in de CDA-fractle werd Aantjes ge confronteerd met het feit dat het AR-Kamerlid mr. J.N. Scholten sinds een Jaar ook lid blijkt te zijn van deze parlementaire vereniging, zonder overigens de brief te hebben ondertekend. Mr. Scholten zei ons desgevraagd: „de Nederlandse sectie Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kamer commissie voor economische zaken wil opnieuw met minister Lubbers spreken over de werkgelegenheid, die de aanschaf van het Amerikaan se F16-vliegtuig ons land zal opleve ren. Een deel van het vliegtuig zal door Nederlandse bedrijven gefabri ceerd worden. Het aandeel van de Nederlandse Industrie lijkt aanmer kelijk vergroot te worden door de vorige week bekend geworden aan koop van F16-vliegtuigen voor Ame rika. Enkele dagen voor zijn vertrek heeft president Ford zijn handteke ning gezet onder een nieuw contract met General Dynamics, bouwer van de F16. Met name over de gevolgen van dit contract voor de Neder landse co-producenten van de F16 (waaronder Fokker en DAF) wil de Kamer-commissie van economische zaken met minister Lubbers van ge dachten wisselen van de vereniging heeft mij een Jaar tje geleden gevraagd of ik Interesse had om ook van die andere kant uit de zaak eens te bekijken. Dat wilde ik wel. Voor mij staat bulten twijfel dat de staat Israël moet blijven be staan Maar we kunnen wel wat rea listischer- aankijken tegen het lot van de Palestijnen." Delicate zaak Dat is te lang als een puur vluchte lingenprobleem bekeken. In Westeu ropa heeft zich op dit punt een snelle evolutie ln standpunten voorgedaan. Het is ondenkbaar dat er een oplos sing gevonden wordt daarbij iedere kant handelsprocent zijn zin krijgt. Er zal met grote inventiviteit naar een goede oplosing gezocht moeten worden en daarom is het goed te luisteren naar wat de andere kant te zeggen heeft, aldus Mr. Scholten. Hij heeft ook de bewuste brief toeges tuurd gekregen. „Ik had echter on voldoende tijd (tijdens het debat over de huren) om deze delicate zaak met de vereiste zorgvuldigheid te bekijken en daarover ook met mijn fractievoorzitter nog overleg te voe ren. Daarom heb ik niet getekend", aldus Scholten. Scholten was overigens niet het eni ge lid van de vereniging dat de brief niet tekende. Andere leden van de Euro-Aarabische vereniging wier handtekeningen om uiteenlopende redenen niet onder de brief stond zijn: mevr. Van Heel Kasteeel (KVP), Van Mierlo (D'66), Joekes en Ploeg (WD). Geen overleg In zijn verklaring zegt Aantjes het te betreuren dat het KVP-Kamerlld Van Eisen de brief zonder overleg met de fractieleider heeft onderte kend. Temeer daar het om zo'n poli tiek gevoelige zaak gaat. Aantjes vindt dat de ondertekenaars van de brief (behalve Van Eisen ook Ter Beek. Roethof en De Vries (PvdA). Beekmans (D,66) zich beter eerst tot de Nederlandse regering hadden kunnen wenden. Het is geen ge woonte dat Kamerleden zich direct tot buitenlandse staatshoofden wenden Hij twijfelt niet aan de goe de bedoelingen van de onderteke naars maar de brief geeft, bedoeld of niet, de indruk van tegemoetkoming tegenover de palestijnen en afstand van lsrae3L Ook ln de PvdA-fractie is de kwestie gisteren even aan de orde geweest. Na een korte uitleg van De Vries besloot de fractie vanavond een in houdelijke discussie aan de zaak te wijden. De brief heeft inmiddels ook van andere kanten reacties uitgelokt. DS '70 heeft zich ln een verklaring tegen de ondertekenaars gekeerd. Het Israël-comité noemt de handel wijze van de Kamerleden zelfs in faam. Het heeft op PvdA en D'66 fracties een beroep gedaan zich eve nals het CDA te distantiëren van de brief. Het comité waarschuwt met klem tegen de snel afnemende soli dariteit ten aanzien van Israël ln de hoge overheden van ons land. Het vreest dat Israël door de verander ende opstelling van Nederland nog verder het isolement in zal worden gedreven. Leden van het comité zul len deze week gesprekken voeren met de ondertekenaars van de brief. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft de aanvraag om subsidie van het Nederlands Palestina- comité afgewezen. Het Palestina-comité had vorig jaar gij de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikke lingssamenwerking (NCO) een subsidie van ruim 35.000 gulden gevraagd voor de aanstelling van een fulltimemedewerker. De minister vroeg toen het adviescollege van de NCO om raad. De meerderheid adviseerde de subsidie niet toe te kennen, waarbij minister Pronk zich heeft aangesloten. In een brief aan de NCO moüveert de minister de afwijzing onder meer op grond van de door het adviescol lege vermelde overweging dat „het werkeh aan bewustwording vereist dat de groepering die deze be wustwording ter hand neemt, en igszins wordt aanvaard." In hoeverre een groepering als zodanig wordt aanvaard hangt naar de mening van Pronk mede af van de inhoud die de groep aan de gekozen bewustma- kingsarbeld geeft. Bij zijn beslissing heeft de minster ook de gevoelens van de Joodse bevolkingsgroep ln en buiten Nederland zwaar laten we gen. zo schrijft hij aan de NCO. „Gezwicht" De partijbesturen van PPR en P8P, de X min Y-beweging, de werkgroep Shalom en het Nederlands Palesti na-comité zelf hebben gistermiddag geprotesteerd tegen het besluit van de minister. „Hij is kennelijk ge zwicht voor de druk van de zionis tische protesten waarin de PalesUJn- Van onze parlementsredacUe Den Haag Wanneer prinses Bea trix haar moeder als koningin op volgt. zal zij ln Den Haag in Huls ten Bosch komen wonen, maar palels Noordetnde (het .Oude Hof') wordt het belangrijkste werkpaleis. Minister-president Den UMYL HEEFT DIT GISTERMIDDAG IN DE Eerste KAmer nog eens verdui delijkt op verzoek van Jhr. De Geer van Oudegein (CHU). Huls ten Bosch is te klein om er alle ko ninklijke representatieve taken on der dak te brengen. Daarom zal het Oude Hof bij de komende restaura tie daarvoor geschikt worden ge maakt. Het is de bedoeling dat daar te zijner tijd ook enige hofdiensten zullen worden ondergebracht. Dme paleizen zijn het eigendom lvan het rijk. dat er drie aan het Koninklijk Huis ter beschikking heeft gesteld Deze drie zijn nu nog: Soestdijk, Huis ten Bosch en het Paleis op de Dam in Amsterdam. Wanneer prtnsens Beatrix koningin wordt, worden haar de paleizen Noordeinde. Huls ten Bosch en De Dam ter beschikking gesteld. Aangenomen wordtat koningin Juli ana na haar troonsafstand op Soestdijk Jzal blijven wonen. Het rijk zal dan een huurregeling treffen. Met Ingang van vorige maand heeft de Koningin het gerestaureerde Kleine Loo in Apeldoorn gehuurd. Het zal ondjr andere worden ge bruikt voor het huisvesten van bui tenlandse gasten. se strijd tegen een onderdrukkend politiek systeem voortdurend wordt afgeschilderd als een strijd tegen de Joden in Israël. Deze valse voorstel ling van het Palestijnse streven en daarmee sympathiserende groepen beoogt niets anders dan een sfeer te scheppen waarbinnen met een be roep op de verschrikkelijke vervol gingen ln de joodse geschiedenis, iedere fundamentele kritiek op de staat Israel onmgeolijk wordt ge maakt", aldus het Palestina-comité. Het gezamenlijk protest van PPR. PSP en anderen spreekt van „een ontoelaatbare vorm van politieke discriminatie." „Wij zijn van mening dat. onafhankelijk van de vraag of men alle standpunten van het comi té onderschrijft, zijn activiteiten niet getroffen mogen worden door een politiek veto Ze vormen in ons land een wezenlijke bijdrage tot een even wichtiger oordeelsvorminv over het Palestijnse probleem" De organisa ties vragen nu om individuele bijdra gen aan het Nederlands Palestina- comité in Amsterdam. Van een verslaggever DEN HAAG Bij een inbraak in het paleis Noordeinde ln Den Haag zijn drie kleine schilderijtjes en twee antieke houten klokken ontvreemd. De politie heeft geen sporen van braak kunnen vinden en neemt daarom aan dat de inbrekers binnen zijn gekomen met behulp van een valse sleutel. Het ontvreemde is eigendom van de stichting historische verzameling huis Oraxvje-Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9