Kunst of geen kunst, fijne expositie een Hoge rente! amro bank u Waarom roken 250.000Nederlanders Roxy Dual? KUNST Uit brieven van lezers Tjeempie met plaatjes kt O/4/0 CRM Studiebeurzen voor buitenland Big-Bandfestival in Tilburg Roxy Dual. De lekkerste "teer - en nicotine-arme sigaret. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet8 j door G Kruis LEEUWARDEN ..Het Beeldverhaal". Nederlands- en Friesta lige strips sinds 1938 in Het Princessehof. een tentoonstelling, die een royale indruk geeft van wat er zoal op dit gebied verschijnt en verscheen. Het verhaal is bekend en amusant - genoeg het schoolmeisje Liesje krijgt van haar leraar Nederlands Van Dale een taak op voor de paas vakantie. te weten het interviewen van moderne schrijvers" Alras voegt zich daar een tweede taak bij: er achter zien te komen wat seks ia. Uit de afwijzende reactie van haar moeder heeft Liesje namelijk opge maakt dat moderne schrijvers we ten wat seks ia «en zij weet dat nog nieti. vandaar dat zij in ..de hoofd stad na in de trein een hippe versie van Kees de Jongen te heb ben ontmoet op het spreekuur van de best gekapte schrijver ver schijnt (Mulisch) en daar een de monstratie in filosofische, maar ook lichamelijke, zin ondergaat van wat seks is. Verder ontmoet zij nog. inci-' denteel de verlegen Campert zelf. de bloemige Vinkenoog en de haar schoolvriendje Patrick kastijdende Reve Tenslotte blijkt de seksu- eelste schrik van allen, het Roofdier (Cremen. door haar Wassenaarse moeder in lichamelijke ban gehou den te worden Herlezing van dit uit '68 afkomstige verhaal vond ik een aangename er varing. De grapjes erin zijn goed gedoseerd, er is op verschillende ma nieren (taalkundig, structureel, bio grafisch» luchUg van te genieten Des te meer nu Joost Roelofsz er zijn voortreffelijke pastelkleunge il lustraties bij heeft vervaardigd Die zijn een wonder van passende, iro nische preciesheid, knap van detail, een kunstige strip boven een geestig verhaal. Remro Camprrl en Joosl Koclofsr Tjeempie of Liesje in Luiletterland Amsterdam. De Bezige Bij. 1976 63 blz gebonden 24.50 T. v. D. De strip in het museum, t is geen bijzonderheid meer sinds ze. in het Stedelijk Museum te Amsterdam, daartoe in 1962 een eerste nog wat voorzichtige aanzet gaven t Beeldverhaal hoort dan (nog) wel niet (helemaal) tot de officiële kunst (wat dat dan ook precies moge zijn», niemand zal ontkennen, dat het een zeer belangrijk, zo niet al onmisbaar facet van onze hedendaagse cultuur geworden is. Een vorm van communicatie En hebben we het daar ook niet altijd over als het om „echte" kunst gaat? Met dit verschil, dat de invloedssfeer van de strip veel en veel groter is. Iedereen wordt er dagelijks mee ge confronteerd. Er is geen krant meer zonder strip en er zijn mensen, en dan bedoel ik nog niet eens de fana tieke stripofielen. die een krant op zeggen omdat er een bepaalde strip uit verdwijnt Al was het vooral in de laatste tien. vijftien jaar. dat de Nederlandse strip duidelijk beïnvloed door de Belgische „renaissance" op dat ge bied een enorme ontwikkeling doormaakte, vroeger was er toch ook wel het een en ander te beleven. En 't leuke van de expositie in Leeuwar den een idee van Auke K. van Wijk. uitgewerkt door Nico Noorder- meer is. dat ook de ouderen aan hun trekken komen. „In de Soete Suyckerbol" Is niet zo n erg grote verrassing meer. die is sinds 1932 ai meermalen met succes uit de mot ten ballen gehaald, maar er is b v. ook een overzicht van het vooroor logse stripblad „Bravo" en dat maakt dan toch wel even iets bij je los. omdat je t helemaal vergeten was en toch allemaal weer herkent. Verder allerlei driedimensionale stripfiguren als de bekende Smurfen of de Marsipulami zal velen waarschijnlijk niets zeggen of Kuifje, oude Friese centspren ten. die zeer vroege voorlopers van de strip, veel boeken en tijdschriften en vooral origineel werk van mensen als o.a. Marten Toonder. Hans G. Kresse. Willy Vandersteen, Martin Lodewijk. The Tjong Khing, Piet C. Wijn. Daan Jlppes en een groep teke naars van Donald Duck fADVERTENTIE De 8%% Amro Spaarbrief '77-'82 Net als de AMRO Spaarbiljetten is deze Spaarbrief een waardepapier aan toonder. Tussentijdse verkoop gedurende de looptijd is mogelijk via de beurs tegen de koers van dat moment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief '77-'82 is f 1.000,- en per 14 december '82 krijgt u er f 1.600,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger, omdat de inmiddels verstreken rente er dan in ver werkt is. Bij de huidige koers betekent dit een rente van V// Informeer bij een van de ruim 800 kantoren. DEN HAAG Evenals vorige Jaren biedt de CRM-begroting voor 1977 de mogelijkheid in beperkte mate beurzen te verlenen voor voortgezet te studie op het gebied van muziek en dans in het buitenland. Voor deze beurzen kunnen zowel uitvoerende als scheppende kunstenaars in aan merking komen. Voorwaarde is dat de vakopleiding voltooid is. dan wel dat in Nederland een studiemoge lijkheid ontbreekt. Aanvragers die nen de Nederlandse nationaliteit te bezitten. Toekenning geschiedt na dat advies van een commissie van deskundigen is Ingewonnen. Tevens wordt rekening gehouden met de financiële omstandigheden van de aanvragers Inlichtingen bij CRM, afdeling Muziek en Danskunst. Sir Winston Churchilllaan 362. Rijswijk (ZH). TILBURG In de Stadsschouw burg te Tilburg wordt zondag 6 fe bruari een landelijk Big-Band festi val gehouden waaraan twaalf big bands uit heel Nederland deelne men Het festival wordt gepresen teerd door Piet Daalhuisen die drie Jaar geleden het initiatief tot deze festivals nam. De prestaties van de bands worden beoordeeld door een jury waann zitting hebben Piet Noordijk, Jack Buiterman, Dick de Winter. Ruud Kuyper en Cees Smal. Tijdens het slotconcert dat om 21.00 uur begint zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Er wordt door meer dan 300 muzikanten aan dit festival deelgenomen Loonconflict Er waren twee volken welke in vrede met elkaar leefden. Maar dan is er het conflict. Praten, praten, echter geen oplossing. Als enige uitweg meent men elkaar te kunnen dwin gen met het zwaard. Het wordt oor log en verbitterd bestrijdt men el kaar tot., men ziet, dit geeft ook geen oplossing. Er is weer een we- derwijds verlangen naar rust en vre de. Als het zwaard is opgeborgen, ziet men pas het resultaat, de werke lijkheid. Puin, doden, weduwen en wezen, verbindingskunstwerken in de vernielingen, kortom een hopelo ze troosteloze chaos, en alles was eerst toch zo mooi. De strijd bracht geen oplossing maar maakte alles 'veel erger. Voorbeelden? Libanon, Noord-Ierland, Vietnam enz. Gelei delijk schuilt men bij het loonover- leg, dat nu een loonconflict is gewor den naar de strijd toe. Maar wat zal bij staking de balans worden? Ver bittering, haat, nijd, verwijt naar de top en naar omlaag, in eigen kring. Werk dat verloren gaat. Fabrieken die blijvend zullen sluiten. Uitgeput te stakingskassen, ga zo maar door. En toch moet men weer een keer naar elkaar toe. om te praten en te vragen, hoe verder. Maar wat ligt er dan niet plat wat nooit meer over eind komt. Moet men nu zoveel ris keren? In Engeland weet men er ook iets van. Er kunnen omstandighe den zijn dat het moet. Zijn deze nu aanwezig? Feodaal vind ik bepaald de toestand hier niet. Een uitweg? Gewoon doorgaan. Geef elkaar ver trouwen, dat als het kan, de prijzen- compensatie er komt. Alleen als het kan. Anders desnoods uit extra be lastinggeld. Maar vernielt elkaar niet, juist nu niet, nu we in de terug- Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. gang zitten. Wat niet ls. het te kort, zullen we ook moeten delen. Ziet af van een middel dat de kwaal alleen maar erger maakt. Dit is geschreven door geen werkgever of werknemer. U weet er zijn ook zogenaamde zelfstandigen, die er zo'n beetje tus sen in staan. Maar dit loonconflict gaat velen en ook mij, zeer ter harte. 's-Gravenzande E. van Zanten Loonconflict (2) Zijn staklngs-capriolen op dit mo ment wel gewenst, geeft het niet een egoïstische indruk naar buiten als je zegt democratisch bezig te zijn en ondertussen het zwakke in de maat schappij hier of in de ontwikkelings landen voor de gevolgen van een dergelijke actie op laten draaien? Als zoals we zeggen, we ons welzijn niet van brood alleen verwachten, is het toch onzin om twee verliezers te creëren en de buitenwacht te laten lachen? Veendam Omdat Roxy Dual zo'n lekkere filtersigaret is. Omdat Roxy Dual zo'n laag 'teer: en nicotine gehalte heeft. met meer ruimte te geven aan de Geest die waait waarheen Hij wil en mag het door wie Hij wil. Moeten we niet oppassen dat wij de Geest gaan kanaliseren; en zou het met het oog op dat gevaar niet dienstig wezen de (verouderde) structuur van onze samenkomsten eens te herzien? Ede J. van der Woude J. Nauta Onbevoegd (4) Je vermag toch wel de huiver op te merken van het moderamen van de gereformeerde synode, om anderen dan predikanten op de kansel toe te laten. Waarom wordt niet begonnen Vlag uit 31 januari, de verjaardag van onze kroonprinses. Vlaggen? Ho maar! Mensen, waar blijft toch onze ver antwoordelijkheid in deze tijd. Wat moeten onze christelijke voorman nen nu toch met zulke lakse landgenoten. Zelfs een vlag* uitste ken is nog te veel. Bedroevend! mensen nauwelijks in tel zijn en zou moeten leiden tot uiterste terughou dendheid om aan dit beleid mee te werken. Het tweede artikel benadert de Braziliaanse vraag naar kern energie positief en begrijpt niet. dat veel mensen in Nederland, w o. de PPR moeite hebben met de Brazili aanse weigering het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te tekenen. Zij achten deze weigering typerend voor een agressief bewind Dit tweede artikel acht kennelijk de veiligheidswaarborgen van het Weense atoombureau voldoende om de levering van kernenergie aan Brazilië door te zetten. Het gaat volkomen voorbij aan de spits van het rapport van de PPR- deskundigen. dat als men kerne nergie aanvaardt verspreiding van kernwapens alleen voorkomen kan worden door het opzetten van enkele internationale centra, waar de kernsplijtstof wordt gemaakt en verwerkt. In de rest van de wereld mogen dan alleen internationaal ge controleerde kerncentrales staan Dit is niet alleen de mening van een kleine groep in Nederland, maar ook van diverse deskundigen en politici in de VS Leiden B. E. Veerman-Zwarts Amsterdam E. Boeker Progressief geloof Henk Hoekstra, voorzitter CPN, spreekt van progressief gelovigen. Betekent dit, dat deze zich laten gebruiken om hier een totaalsys teem in te voeren, dat we tussen 1940-1945 met bloed en tranen heb ben afgewezen? Zouden bovenstaan- den menen, dat zij zetbazen in dit dictatoriale geheel kunnen worden en dan alles en ieder naar dit stelsel inrichten? Is dat progressief? Gelo vigen hebben dagelijks contact met hun leider, Jezus Christus, die een Donor is voor de hele wereld. Door Zijn Geest worden gelovigen inge schakeld in alle arbeid van de kerk die door Hem tot leven is gebracht en gestuwd tot alle werk in de sa menleving, dus ook voor de naaste. Dat is een andere politiek dan die communisten voorstaan en de neo- socialisten, die overal op macht uit zijn! Vernieuwing door samenspraak en met geduld is de goede demo cratie. Dokkura W. E. Torensma Niets te winnen Het redactionele commentaar „Niets te winnen" (27 Jan.) vraagt om een weerwoord. Om te beginnen wordt de afstraffing die de redactie de P.v.dA. en haar fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Ed van Thljn. toedienst, ook. zonder diens naam en functie te noemen, aan minister-president Den Uyl, uitge deeld. Deze laatste was het immers, die aan het verzoek van de heer Van Thljn tegemoet kwam door met de voorzitters van de christen democratische fracties te gaan pra ten om te horen of en in hoeverre deze fracties zich achter de vier zo geheten hervormingsvoorstellen (Ja zo mogen ze gerust genoemd wor den) zouden scharen. Het ging er daarbij niet om te vernemen dat de tijd té kort was en dat het Kabinet té laat was én dat de fracties zich de vrijheid voorbehielden om, voor zo ver ze dat niet reeds gedaan hadden, te zijner tijd ten aanzien van de wetsontwerpen met haar eventuele kanttekeningen te komen (nogal vanzelfsprekend). Maar het ging er wel om. om uit de mond van de heer Andriessen te horen „voor wat ons betreft gaan wij in beginsel akkoord met de reeds ingediende wets ontwerpen en zullen wij, voor zover het van ons afhangt, een spoedige behandeling daarvan niet in de weg staan". Want wat is er aan de hand? Het gaat om een viertal wetsontwer pen, waarin m.i. het C.D.A. op grond van zijn e vangelische inspiratie kop loper zou moeten zijn en waarbij zij de progressieve partijen tot een hei lige jaloezie zou moeten opwekken. De vraag rijst echter: wil het C.D.A. in dit geval wel koploper zijn? Of was de woordvoerder van het C.D.A. (dat dit nu uitgerekend de heer Andriessen moest zijn) toch eigen lijk niet erg blij, dat hij zich achter een aantal argumenten kon ver schuilen om zo aan de kern van de vraag te ontkomen? Heemstede H. J. Verkouw Brazilië In „Trouw" van afgelopen zaterdag trof ik twee artikelen aan over Brazi lië. Het eerste had als kop „Brazili aanse uitbreiding gaat over lijken van Indianan", het tweede „Brazilië akkoord met Weens atoombureau' Opmerkelijk was het verschil in loon tussen beide artikelen, waar Namibië In het bericht „Zuid-Aftaka lokt in Namibië conflict uit" (Trouw van 27 januari) is sprake van een de inter nationale parlementaire unie. die heeft gesproken met meer dan vijf tig mensen (deels vluchtelingen) in Zambia en Tanzania. Wie zijn die vijf van de commissie? Wie waren de meer dan vijftig mensen waarmee gepraat is? En vluchtelingen waar vandaan, met welke nationalitiet? Is ook gesproken met dr Siteke Mwale, minister van buitenlandse zaken van Zambia? Hij heeft gezegd dat als de Rhodesische regering van Ian Smith niet capituleert dat zuide lijk Afrika in een kernoorlog zou kunnen storten. Hij zei ook daarbij steun te zullen zoeken van goedge zinde. socialistische landen. Welke landen dat zijn laat zich raden. D. de Vos Leuth AOW en Vrouw (4) Helemaal eens met brieven van de dames Stoker en Drechsler. Volledi ge baan en huishouding wordt voor een groot aantal veel te zwaar Waarom niet alsnog een protest naar Den Haag omtrent dit droevige regeringsbesluit? Wij betalen dub bel en dwars aan de premies mee! De gehuwde werkende vrouwen ech ter krijgen hun AOW-premie terug Wanneer de echtgenoot van een kin derloze vrouw van 40 jaar komt te overlijden, krijgt deze vrouw wedu- wenpensioen Wij betalen tot ons 65e jaar hieraan mee. Altijd is er voor de gehuwde vrouw de voile aandacht. Gaat zij op oude re leeftijd nog in loondienst en wordt door ziekte afgekeurd, dan gaat de WAO door tot haar 65e jaar Intussen verwacht men van ons al tijd nog een vriendelijk en opgewekt voorkomen, want al gauw krijgt men het predikaat „die wordt zuuur" opgeprikt. Wij wachten op de protesten van onze bazen: H. H. direkteuren, chefs, schoolhoofden, schoolinspekteuren. bedrijfsleiders Zij weten en zien dagelijks hoe zwaar het voor onze categorie be roepsvrouwen gaat worden (rond de 60 jaar). Den Haag Jok. Roos Vrouw en AOW (5) Ja. ook ik voel het als een discrimi natie, dat de oudere ongehuwde vrouw, desgewenst, haar be roepswerkzaamheden niet op 60- jarige leeftijd kan beëindigen, om over te gaan naar de categorie pen- sioen-of-AOW-trekkers. Nu er zo'n enorme meevaller aan minister Boersma ter beschikking staat (1600 miljoen gulden) waaraan wij ruimschoots, dank zij de fiscus heb ben bijgedragen, zouden er arbeid splaatsen voor jongeren vrijge maakt kunnen worden, door ons vervroegd AOW of pensioen toe te kennen. Zeer velen van ons zouden hier graag toe over willen gaan. In de ons omringende landen zijn der gelijke voorzieningen toch ook mo gelijk gebleken? Ik denk hierbij aan België, waar oudere werknemers eerder met pensioen kunnen gaan mannen 62 jaar. vrouwen 58 jaar) terwijl taakverlichting ook tot de mogelijkheden behoort Het onder wijs aldaar biedt zelfs keuzemoge lijkheden tot pensionering op 55-. 60- of 65-jarige leeftijd Wat elders kan. moet in ons land met zijn hoog geroemde sociale voorzieningen toch ook kunnen. Rotterdam P. B. de Boer

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8