Mavo-leerlingen geven het sneller op Renovatie platdak"-woningen in Leiden-Noord te duur Ambtenaar verdacht van oplichting Synagoge liever niet op monumentenlijst „Bernard van Leer" krijgt opknapbeurt Protest tegen het draaien van fabriek zonder vergunning Huizen nu tien jaar al in zeer slechte staat Centraal Bureau voor de Statistiek Boekowsky niet naar Leiden Polio-virus bij driejarig kleuter „Minder verkeer op Brasserskade" Nederlands Israëlische Gemeente: Ongerustheid over voorraad hooikaas KORT WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 REGIO DEN HAAG LEIDEN Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van de 192 z.g. „plattedak"-woningen, gelegen tussen de Sophiastraat en de Bernhardkade In Lelden-Noord, staan voor een moeilijke beslissing. Binnenkort zullen zij namelijk moeten beslissen of hun woningen gesloopt moeten worden De 192 woningen in Leiden-Noord werden in de Jaren '22-*23 gebouwd. De dicht opeengepakte boven- en benedenwoningen zijn door de Jaren heen (link achteruit gegaan. Zo erg zelfs, dat renovatie veel te hoge kos ten met zich mee zou brengen. Veel te kiezen valt er dan ook niet voor de bewoners aan de ene kant is ér de steeds slechter wordende kwa liteit van de woningen en aan de dndere kant blijkt renovatie veel te duur. Eén ding blijft er dan nog over en dat U slopen. Uiteraard schept zo n in grijpende maatregel een flink aantal problemen. Zo kunnen er op de plaats waar de huizen gesloopt zou den moeten worden, maar 92 nieuwe woningen gebouwd worden. Boven dien zijn de bewoners bang dat de huren van de nieuw te bouwen hui zen wel eens veel te hoog voor hen zouden kunnen worden. Het eerste probleem brengt met zich mee dat een aantal van de bewoners zich ergens anders zal moeten gaan vestigen. Een gedeelte daarvan kan dan waarschijnlijk wel in de buurt van hun oude woonplaats blijven wonen. Op het braakliggende terrein aan de Jullanastraat bij de Heren singel en op een terrein langs de Langegracht ter hoogte van de Peli kaanstraat moeten woningen ver rijzen. Langegracht Voor het Langegracht-gebied zijn de plannen inmiddels al zo ver dat er over twee maanden met de bouw van een aantal woningen begonnen kan worden. Aanvankelijk leek wo ningbouw op dit punt bezwaarlijk omdat op vrij korte afstand een druk kruispunt is. Volgens een meetrap- port van de dienst gemeentewerken zouden geluldsisolerende maatrege len nodig zijn. Daar zulke voorzienin gen een fors bedrag extra bij de huur met zich mee zouden brengen, leek dat de woningen onbetaalbaar te maken voor bewoners van de „platte daken." Oesprekken met de provin ciale directie van het ministerie van Volkshuisvesting hadden echter als resultaat dat de kosten vdan de ge luidsvoorzieningen niet doorbere kend zouden worden in de huurprijs. Het is overigens nog steeds een bran- dende vraag wat deze huizen aan de Langegracht dan wel zonder kosten van geluidsvoorzlenlngen gaan kos ten. Een aanvaardbare huurprijs is noodzakelijk, gezien de inkomens van de bewoners in Leiden-Noord Over de bouw van woningen op het braakliggende terrein aan de Julla nastraat is het laatste woord nog niet gezegd: de huidige plannen voor een 14-tal woningen zouden tot hu ren leiden tussen de 300.- en 400.-, terwijl de bewonerscommissie als eis gesteld heeft dat de huren gemid deld niet hoger mogen worden dan 240.-. Tussen de Bernhardkade en de Sophlestraat zal het bestaande stratenpatroon gehandhaafd blij ven. aldus de bewoners, die de keuze hadden uit drie nleuwbouwplannen. Sloop Stemmen de bewoners in met sloop, dan zal er in april of mei met de sloop van een aantal straten begonnen worden. Voor de vijftig gezinnen moeten er voor die tijd wisselwonin gen neergezet worden. De herbouw van de straten zal ongeveer een Jaar tot anderhalf jaar in beslag nemen. Daarna wordt in één klap de rest van de 192 woningen gesloopt. Tegelijk met de sloop van deze woningen moet de nieuwbouw aan de Lange gracht klaar zijn, zodat die ook ais wisselwoningen kunnen worden ge bruikt. Over de huur van de nieuw te bouwen woningen is ook het laatste woord nog niet gezegd. ROTTERDAM De rijkspoli tie van 's-Gravendeel heeft op verzoek van de Rotterdamse recherche de 28-Jarige gemeen te-ambtenaar H. O. K. van de gen\3enteiijke sociale dienst van Rotterdam gearresteerd. Volgens de politie wordt hij verdacht van valsheid in ge schrifte, omkoping of verduis tering. De arrestatie heeft te maken met het Justitiële onderzoek, dat B. en W. van Rotterdam vorig Jaar gelastten naar mogelijke frauduleuze handelingen van ambtenaren bij de sociale dienst. Er deden ai geruime tijd ge ruchten de ronde dat de ambtenaren van het wijkbureau Sionstraat zich schuldig zouden hebben gemaakt aan knoeierijen. Bij het verlenen van uitkeringen zouden ze zich hebben laten verlei den giften van mensen aan te nemen die voor een uitkering in aanmerking wilden komen. Het gemeentebestuur besloot eerst een intern onderzoek onder de medewerkers van de dienst In te stellen. Hierbij kwamen zoveeb ernstige feiten aan het licht, dat de zaak binnenskamers niet kon wor den afgedaan. De Rotterdamse politie wil geen ver dere mededelingen doen over de rol die de gearresteerde ambtenaar uit 's-Gravendeel In het geheel heeft ge speeld. Van een onzer verslaggevers DELFZIJL De Waddenvereniging heeft bezwaar aangetekend tegen het draaien zonder hinderwetver gunning van de Electro-schmelz- werk Delfzijl b.v. Na een voorlopige vergunning voor het maken van sül- ciumcarbid gedurende drie Jaar heeft Delfzijl een nieuwe aanvraag voor een vergunning niet ontvanke lijk verklaard, maar de fabriek draait nu al een jaar zonder die vergunning. Volgens de Waddenvereniging moet de vraag of de fabriek door mag gaan worden bekeken in het kader Van onze correspondent LISSE Een groot aantal huurders van woningen in de nieuwbouwwijk „Poelpolder"- in Lisse is verontwaardigd over het feit dat hun tien jaar oude huizen nu al in slechte staat verkeren. De woningbouwverenigingen die de hulzen beheren hebben in de loop der Jaren talrijke lekkages kunnen verhelpen maar het ziet er nu naar uit dat een grondige opknapbeurt noodzaakelljk is. Met name de voor- en achtergevels van de huizen zijn er slecht aan toe. Met het aanbrengen van nieuwe gevels is per huis zo'n 15.000 gulden gemoeid. Deze kosten zullen betaald worden uit de reser vefondsen van de woningbouwver enigingen. Het gaat om totaal 150 eenge zinswoningen met een gemiddelde huur van 180 gulden per maand. De woningen werden tien Jaar geleden door het bouwbedrijf „Eurowonin gen" gebouwd. Bij bouw zou veel materiaal van mindere kwaliteit ge bruikt zijn, omdat de kosten zxo laag mogelijk moesten worden ge-, houden. Voor burgemeester A. J. Berends kwamen de klachten over de slechte afwerking van de huizen uit de lucht vallen. „Ik heb elke week spreekuur, maar niemand Is zich bij mij komen beklagen over lekkages of waterver- lies door rottende gevels", aldus de burgemeester. „Gelukkig beschik ken de betrokken wonlngbouwver- niglngen Volksbelang en Gezlnsbe- lang over voldoende reserves om voor de kosten te kunnen olpdraalen." De woningbouwverenigingen den ken nog niet aan Jurlsche stappen tegen de aannemer maar zijn wel van plan later uit te zoeken wie aansprakelijk is voor de slechte af werking van de woningen. Overi gens wordt de sanering van 150 hui zen over enkele Jaren uitgesmeerd. van een planologische kernbeslis sing over de Waddenzee. Zij meent dat er onder meer gevaar bestaat voor het ontsnappen van restanten koolmonoxyde en er zouden ook al lerlei andere schadelijke en hinder lijke gassen vrijkomen. Stank en stof hinder zouden het gevolg zijner geen hlnderwetvergunnin en er zou explosiegevaar bestaan. Er wordt op gewezen dat in 1974 drie werkne mers een lichte koolmonoxyde- verglltlglng opliepen. van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De reddingboot „Bernard van Leer" ver dwijnt voor een paar maanden uit de Scheveningse- haven. De reddingboot van KNZHRM wordt op een werf in Delfzijl ver bouwd. Tussen medio maart en augustus stationeert de Konlnklijke-Noord- en-Zuid-Hollandse-Redding- Maatschappij haar reserveboot de „Prins Hendrik" in Scheveningen. Van onze onderwljsredactle AMSTERDAM Leerlingen aan mavo-scholen en scholengemeenschappen, waaraan een mavo verbonden is, geven het veel sneller op dan leerlingen aan havo-scholen of VWO. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek. Het bureau heeft ongeveer 36.000 leerlingen, die de lage re school verlieten, gevolgd en geconstateerd dat na twee Jaar elf procent van de mavo- leerlingen de school verliet en 1.5 procent van de havo- en vwo-leerllngen. De leerlin gen die vertrokken gingen voor het overgrote deel naar het lagar beroepsonderwijs. Het onderzoek van het CB8 toont verder aan. dat het aantal leerlingen bij het vwo, havo en mavo. dat tot en met het derde leerjaar niet blijft zitten bij de meisjes relatief groter is dan bij de Jongens, namelijk 72 tegen 63 procent. BIJ het kleuteronderwijs wer den voor het schooljaar 1976/1977 495 000 leerlingen geteld tegen 518.890 een Jaar eerder. De verwachting was. dat er ongeveer 21.000 kleu ters minder zouden worden ingeschreven. De teruggang is echter meegevallen door het grote migratieoverschot (vooral uit Suriname). Het cijfer voor het gewoon lager onderwijs viel door het migratie-overschot 9.000 mee. Voor het schooljaar 1976/1977 werden 1.445.000 leerlingen geteld tegen 1.453.467 een Jaar eeder. Voortgezet onderwijs Het aantal leerlingen bij het vwo. havo en mavo steeg dit schooljaar verder en wel tot 794.818 tegen 766.391 ln het schooljaar 1975/76. Het huishoud- en nijver heidsonderwijs bestond ln 1975/1976 uit 631 scholen met 218.000 leerlingen. Bij de la gere afdelingen volgden 143.650 leerlingen het volledi ge dagonderwijs, bij de mid delbare afdelingen 26.050 en bij de hogere afdelingen 2.000. In het vorige schooljaar be droeg het totaal aantal leer lingen bij dit onderwijs 201.000. Reden van de sterke sUJglng: het vier-Jarig wor den van het lagere handels- en nijverheidsonderwijs. Universiteiten lil 1974/1975 bedroeg het aan tal met goed gevolg algeleg- de academische examens ruim 9.900. Dat betekent ten opzichte van 1973/1974 een stijging van bijna 500 (vijf procent). Het aantal met goed gevolg afgelegde candl- daatsexamens steeg van tuim 12.000 naar 12.600 (vijf procent). Bij de maatschappijwe tenschappen was het aantal afgestudeerden het grootst, namelijk bijna 4.100. Bij de exacte wetenschappen be droeg het aantal ruim 3.100, bij de medische wetenschap pen 1950 en bij de godge leerdheid, letteren en wijsbe geerte samen 750. Het percentage vrouwelijke studenten nam toe van 16,2 tot 17,4. Het aantal gepromo veerden bedroeg in 1973/74 720. De „Bernard van Leer" gaat naar .Delfzijl voor een nieuwe stuurinstal- 'latie bovenop het huidige stuurhuis. In bepaalde omstandigheden is het gemakkelijker wanneer de roergan ger zijn werk bovenop de brug kan doen. Ook wordt de stuurhut ver lengd en krijgt de radarinstallatie een opknapbeurt. Voordat de reddingboot naar de werf in Delfzijl gaat (waar ze gebouwd werd) krijgt ze eerst haar vierjaar lijkse grote onderhoudbeurt bij het centrale magazijn van de KNZHRM in Amsterdam. De KNZHRM laat momenteel al de schepen van het type als dc „Ber nard van Leer" verbouwen. De red dingboot van IJmuiden, de „Maria Louise" is zojuist gereed gekomen. ZüRICH (Reuter) De verbannen Russische dissident Wladimlr Boe kowsky gaat deze herfst biologie studeren aan de universiteit van het Engelse Cambridge, zo heeft een woordvoerder van hem gisteravond ln Zürich meegedeeld. Boekowsky had eerder een aanbod gekregen om zijn in Moskou begon nen studie in Lelden voort te zetten. BARNEVELD - BIJ een driejarige k!«'Uter is bij een medische controle het virus gevonden dat kinderver lamming kan veroorzaken. Het meisje was niet ziek. De gemeente Bameveld heeft een inentingscam pagne georganiseerd om mogelijke besmetUngsgevallen tegen te gaan. Volgens het ministerie van volksge zondheid kan het polio-virus van tijd tot tijd hier en daar weer opdui ken. onder meer door Import. Men dient op de mogelijkheid van polio steeds verdacht te zijn. Besmet Ungsgevallen kunnen overigens een heel onschuldig verloop hebben. Van de bevolking van Bameveld ls 85 procent tegen polio Ingeënt. Op de betrokken kleuterschool bleek de inentingsgraad 30 procent te zijn. DELFT Ais het College van Delft en Rijkswaterstaat bin nenkort overeenstemming be reiken. zal begonnen worden aan bet uitwerken van een ver- keersvariant. waardoor de Brasserskade onUast zal wor den. De variant houdt ln dat het autoverkeer omgeleid zal worden ten noorden van de be bouwing langs de Bras serskade De Brasserskade is van oudsher de verbindingsweg van en naar Nootdorp. Dage lijks maken rond 10 000 auto's gebruik van deze tertiaire weg. hetgeen gepaard gaat met de nodige verkeershinder Het ge meentebestuur streeft er naar deze verbetering zo snel moge lijk te verwezenlijken DEN HAAG De Nederland Israëlische Gemeente is niet zo gelukkig met het feit, dat de voormalige synagoge aan de Wagenstraat op de monumentenlijst is geplaatst. De Joodse Gemeente ziet in het plaatsen van deze synagoge op de monu mentenlijst een belemmering om het bouwwerk te verkopen. De synagoge, die in 1844 officieel in gebruik werd genomen, wordt sedert 1975 niet meer door de Nederlands Israëlietische Gem- mente in Den Haag gebruikt. Tegen het plaatsen op de monumen tenlijst van de Haagse synagoge heeft men een bezwaarschrift inge diend. In dit geschrift aan minister Van Doorn van CRM wordt gesteld, dat de provincie Zuidholland de sy nagoge aan de ZWagenstraat niet als een écht monument ziet. Al geruime tijd wordt de voormalige synagoge niet meer gebruikt. Sedert het begin van 1974 wordt de ere dienst van de Nederlands Israëlie- tlsche Gemeente van Den Haag ge houden in een gebouwencomplex aan de Bezuidenhoutseweg 361. Het ledental van de gemeente be stond voor de oorlog nog uit zo'n 18.000 zielen. Door de jaren 1940 tot 1945 is dit aantal leden teruggelopen tot tweeduizend. De diensten in de synagoge werden dan ook steeds minder bezocht. ZVooral tijdens de avondbijeenkomsten liep de be langstelling zeer sterk terug. De synagoge bleek in de praktijk dan ook veel te groot voor de ge meente te worden. De verschillende voorwerpen, die in de synagoge een belangrijke rol spelen zullen naar het complex aan de Bezuidenhoutse weg worden overgebracht. Onder de ze relikwieën bevinden zich oinder meer de Heilige Arke en de verschil lende kandelaars. De reden, dat de Nederlands Israëlie tische Gemeente in Den Haag niet gelukkig is met het feit, dat de voor malige synagoge op de monumen tenlijst is geplaatst, is dat de ge meente in moeilijke financiële omstandigheden verkeert. Daarom wil men het bouwwerk niet op de monumentenlijst geplaatst zien. De synagoge van de Nederlands Is raëlietische Gemeente in Den Haag is op de monumentenlijst geplaatst. Deze synagoge, die gevestigd is aan de Wagenstraat, werd in 1844 in ge bruik genomen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bestuur van de Landelijke Vereniging van Kaashan delaren FVK heeft gisteren in een communiqué meegedeeld ernstig verontrust te zijn door de huidige voorraad en produktie van kaas. De ze worden als te hoog ervaren Ere-medaille Ere-§medallle Tijdens een in Katwijk gehoude bijeenkomst heeft burgemeeste mr C. A. Bos aan de heer A. Haai noot mededeling gedaan van he feit dat hem de ere-medaille ii zilver, verbonden aan de Orde vaj Oranje-Nassau is toegekend. De ze onderscheiding is de hee Haasnoot verleend ln verban» met het feit dat hij op 1 februar 40 Jaar in dienst was bij het kle dingmagazijn Poot. Jongerenpastor Tijdens een bijeenkomst heef het dekenaat 's Gravenhage af scheid genomen van de heer Aac Spruit, die vijf Jaar hoofd is ge weest van de Dekenale Diensi Jeugd en Jongeren. Over de op volging overlegt de coördinatie commissie van het dekenaat mo menteel met een aantal jongerer uit de stad. Daarbij komt ook de vraag aan de orde hoe de Dienst Jeugd en Jongeren zowel nuttig kan werken voor de parochies als voor allerlei stedelijke groepe ringen. Kledingbeurs Vandaag is er van 10.00-16.30 uur aan het Westeinde 199 te Den Haag de Algemene Kleding Beurs. Het batig saldo is ten bate van de Stichting Ontspanning voor het Gehandicapte Kind. Ook volgende week woensdag ls er weer de Algemene Kleding Beurs, eveneens aan het Westeinde en op dezelfde tijd. Meubelbeurs Meubelbeurs „De Habbekrats Nieuwe Haven 476b te Den Haag is donderdagavond geopend van 7.00—9.00 uur. Zaterdagmiddag is de meubelbeurs geopend van 2.00—5.00 uur. Het batig saldo is ook hier voor de Stichting Ont spanning voor het Gehandicapte Kind Koor- en zangavond In de Gereformeerde Kerk te Monster is donderdagavond om 8.00 uur een grote Koor- en Zang avond. Aan deze avond werken mee „The Young Credo Singers" o.l.v. Arie Pronk met aan het orgel Jan van Weelden. Cors Kuijven hoven (orgel), het Geref. Kerkkoor, Albert Boesvel (trom pet) en Mathilde van der Hout (dwarsfluit). Gastheer is Sipke van der Land, die voor de verbin dende teksten zal zorgen. De en tree voor de avond is 2,50. Kloosterkerk Donderdag van vijf vóór één tot tien over één wordt er in de Kloos terkerk, Lange Voorhout 2 te Den Haag weer een pauzebijeenkomst gehouden. Medewerking verlenen mr. dr Bas de Gaay Fortman, lid van de Tweede Kamer, en Gerard Akkerhuis (orgel). L.T.B. Vrijdagavond om 8.00 uur wordt in gebouw „De Leuningjes" te Poeldijk een politieke avond ge houden, georganiseerd door de LTB-jongeren Westland/Delf- streek. Leden van het forum zijn Ria Beckers (PPR), L. de Becker (CDA), H. Rietkerk (WD) en De Ruiter (PvdA en lid Rijn- mondraad). DS '70 Vrijdag a.s. zal dr. W. Drees jr., lijsttrekker van DS '70, in „Het Hart van Delft', Vlamingstraat 44 te Delft, in een door DS '70 afd. Delft georganiseerde openbare bijeenkomst een inleiding hou den. Het onderwerp van zijn Inlei ding zal zijn: ,De huidige oplitieke situatie." De avond begint om 8.15 uur. Hommgae Het derde recital in de orgelserie „Hommage aan Louis Victor Ju les Vieme" wordt verzorgd door de Haagse organist Folkert Grondsma. Het orgelconcert zal plaatsvinden vrijdagavond om 8.15 uur in de Houtrustkerk, Beeklaan 535 te Den Haag/Sche- veningen. De toegangsprijs be- draag 5,— (CJP'ers, HCT'ers en 65+ers, 3,50). Filmcursus De Haagse Amateur Filmclub start vrijdag a.s. om 8.00 uur een filmcursus, met als hoofdmotief het uitwerken van de filmidee tot scenario en het maken en in beeld brengen van het draaiboek. De cursus wordt gehouden in het Schaak-gebouw, Raamstraat 28, zaal AIO te Den Haag. De cursus, onder auspiciën van de Neder landse Organisatie van Amateur filmers. bestaat uit vier delen: de volgende avonden vallen op 4 maart, 25 maart en 15 april. De kosten van deze cursus zijn 35,-. Jeugdwerkloosheid De Provinciale Stuurgroep Jeugdwerkloosheid Zuid-Holland organiseert op 4 en 5 februari cur susdagen over jeugdwerkloosheid op de volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje. De cur sus is bedoeld voor mensen die werken of binnenkort willen gaan werken met jeugdige werklozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6