80/ Spaarpandbrieven QO/ Bloemisterij onder zware druk Fusie in papierindustrie Fietsenhandel draaide verleden jaar wat beter CNV wil spelregels voor multinationals f H bijbetaald vanal 1-4- 76 op basis van 8% per jaar HxP VWCoLlulllJ U LI t^Lsl I L StK M SB Hypotheekbank nv \k Ware ondernemersbeeld in bedrijfstak vertekend Bod van KNP op Kappa te verwachten Hypotheekrente per 31 jan. Ij Steun voor ontwikkelingslanden Ultimatum Gevato aan Plumrose-top Shell koopt meer olie in Saoedi Arabië Grotere oogst van koffie in Brazilië WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 15flTlfl!T»ITjnW3?M3S7f7T>JlflTïl Trouw/Kwartet PS13 RH IS M Bij aankoop diem opgelopen rente te worden <JU \nlf\f*T S ■'Tl M .c' B IffMAAWT BK B M H H Ter beurze genoteerd Algehele aflossing ad w w w wwbb» g fr interest. Verkrijgbaar bij handelsbanken, Kantoren door het gehele land. t <\<vo> In coupures van f 1.000,* a 99/o. commissionairs en onze kantoren. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1.020 - 25 25 25. tst. 41 en 42 InCOUpiireS Vdflf LOOG," a 99%. angstelling gaat tonen voor andere zich nog wel voortzetten. Betwijfeld bloemen. moet worden of de vraag hiermee De stroomversnelling waarin zien ae gelijke tred zal kunnen blijven potplantenproduktle bevindt zal houden. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT/HAREN In de Nederlandse papierindustrie staat een fusie op stapel. De besturen van de Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken in Maastricht en van Papieren Karton Holding „Kappa" in Haren (Groningen) hebben gisteren laten weten, dat zij een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van een fusie tussen de beide ondernemingen. Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.75 85 8.75 8.5 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2.- I.OT- 8.75 85 8.75 8.5 Bouwfonds 30 Jaar 5 jaar 2 Jaar 1.5 15 1.5 89 85 8.3 89 8.5 8.3 Centraal Beheer 10 jaar 86 8.6 Ennla 10 jaar 87 Nat Nederl 10 jaar 5 jaar - - 8.7 8 7 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.75 8.75 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.75 8 75 RPS 5 jaar 1- 8.5 8.5 Stad A'dam 5 Jaar I 8.5 85 Westland/ Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 Jaar variabel 2.- 2.- 2- 8.5 8.9 9 1 8.7 9.1 9 1 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Ondanks de geruchten van komende renteverhogingen zijn de hierboven vermeide percentages nog gelijk aan die. zoals vermeld in de publicatie van vorige week. Waarschijnlijk hebben de banken vanwege concurrentie-overwegingen de percentages nog niet willen aanpassen. De situatie op de kapitaalmarkt is momenteel zodanig, dat met hogere hypotheekrente-percentages rekening moet worden gehouden (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort) UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond vindt, dat er regelingen moeten komen, die de vakbeweging en de overheid beter in staat stellen, tegenspel te bieden aan de multinationale ondernemingen. BLEISWIJK Na de massale overschakeling van voedings- tuinbouw naar bloemisterij is de bloemisterij onder zware druk komen te staan. De indru kwekkende groeicijfers van de bloemisterij hebben verschil lende jaren achtereen het ware ondernemersbeeld in deze be drijfstak vertekend MR P. P. A. Teunissen, voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", zei dit te Bleiswijk (z.- H) in een rede, waarmee hij de Ne derlandse Tuinbouwvakbeurs (NTV) opende. De gemiddelde rentabiliteit van de bloemiosterij. zo merkte hij op, is in enkele jaren tijds tot een bedenkelijk peil gedaald. Het is dan ook te verklaren dat de animo tot overschakeling naar de bloemisterij nu aanzienlijk geluwd is. De rentabiliteitsdaling heeft zich volgens voorlopige cijfers in het af gelopen jaar voortgezet Het groei percentage van de omzet is aan het teruglopen. De afzwakkende stijging van de omzetten aan snijbloemen en de stroomversnelling in het aanbod van potplanten en perkgoed zijn in het algemeen onvoldoende geweest om de gestegen produktiekosten de baas te worden. Daarbij komt dat de toeneming van de aangevoerde hoe veelheden produkten groter was dan de toeneming van de geldelijke opbrengst. Prognose De prognose van het Produktschap voor Siergewassen voor de komende bloemlsterijproduktie geeft aan dat het tempo van de uitbreidingen in de snijbloemensector verder zal afne men. Toch zal voor bepaalde teelten, zoals trosanjers, lelies en gerbera's, het aanbod nog wel te groot blijken doordat de consument meer be- UTRECHT De voedingsbonden FNV. CNV. de Unie BLHP en de ondernemingsraad van Gevato in Driebergen en Van Zadelhoff in Doetinchem hebben gisteren de di rectie van het Deense concern Plumrose een ultimatum gesteld. Binnen 48 uur moet de mogelijkheid worden geopend om te overleggen met alle gegadigden voor overne ming van Gevato en Van Zadelhoff. De bonden en ondernemingsraad accepteren niet lftnger dat de onder handelingen over overneming van bedriegde bedrijven eenzijdig wordt gevoerd door de eigenaar. De verte genwoordigers van het personeel hebben sterke aanwijzingen dat Plumrose met een onbekende gegadigde in een beslissend stadium is gekomen. AKEN (UNS) Cacaofabriek Van Houten International voorspelt een prijsverhoging voor cacao. Die is tegen Pasen te verwachten. In het (korte) communiqué wordt verder gezegd, dat een dergelijke sa menwerking zal moeten lelden tot versterking van hun gezamenlijke positie op de papier- en kartonmarkt wordt met name noodzakelijk ge acht ten opzichte van West- Duitsland en Frankrijk. Voorts kan worden opgemerkt dat. indien de fusie doorgaat, een papier concern ontstaat met een omzet van zo'n 750 miljoen gulden en een perso neelsbestand van om en nabij de 5.900 man. Welke gevolgen een fusie voor de werkgelegenheid betreft, is momen teel nog niet duidelijk Een nota hierover is in studie. Het resultaat hiervan zal pas over enkele weken bekend zijn. De vakbonden onthou den zich nog van commentaar In een gesprek met de vakbonden - gistermorgen - werd door een lid van de raad van bestuur van KNP opge merkt. dat een fusie voor het noord en van het land een belangrijke po sitieve zaak zal zijn. Over de twee fusiepartners kan het volgende worden gezegd: Koninklijke Nederlandse Papierfa brieken in Maastricht is een van de De voedingstuinbouw staat er. vol gens mr Tuenissen. wat de rentabili teit- betreft door toevallige omstan digheden wat beter voor dan de bloe misterij. Naar aanleiding van de werknemersacties voor meer loon merkte hijh op. datintuinbouwkrin- gen talloos velen door allerlei maat regelen al „zwaar worden afge roomd". Het afgelopen jaar. vertelde mr Teu nissen, was de produktiewaarde van de voedingstuinbouw ongeveer 1.8 miljard gulden, die van de bloemis terij ongeveder 1.55 miljard gulden (vollegronds- en glastuinbouw teza men). De produktie onder glas van de voedingstuinbouw zal zich op grond van de beschikbare ramingen dit jaar gaan voltrekken op een op pervlakte van ongeveer 4.550 hecta re, die van de bloemisterij op 3.350 hectare. Voedingstuinbouw De glasproduktie in 1976 van de voe dingstuinbouw laat een produktie waarde zien van ongeveer 1.1 miljard gulden, die van de bloemisterij van 1.5 miljard gulden. De voedingstuin bouw exporteerde in 1976 voor ruim 2.6 miljard gulden, waarvan 1.6 mil jard verse groenten. De bloemisterij exporteerde aan snijbloemen en potplanten voor ongeveer 1.2 miljard gulden. Op de NTV. die tot en met zaterdag 5 februari duurt, tonen 257 standhou ders in een hal van 23.000 vierkante meter aan de glastuinders een zeer uitgebreid assortiment van grote en kleine bedrijfsbenodigdheden. Mr Teunissen zei erover, dat de deelne mers Inspelen op „de bestrijding van het kostenescalatiespook". De twee belangrijkste kostenverooraakers. namelijk de materiële energie bij het verwarmen van kassen ter bevorde ring van het groeiproces en dè fysie ke energie van allen, die in de tuin bouw werkzaam zijn, hebben de vol le belangstelling van de toeleve ringsbedrijven gekregen. grootste witpapierfabrieken in Euro pa Het bedrijf vervaardigt voorna melijk machinaal gestreken papier, voorts druk-schrijf -en kopieerpa pier. hoogwaardige witte en gekleur de papieren en kartons, vouwdozen en kartonnapps KNP heeft e?n belang van 49 pro cent in de Papierlabnek Gennep (hygiënische papieren). Op haar beurt is de KNP een 44 procent belang van de Canadese papiergi gant Mac Millan Bloedel. De omzet van KNP bedroeg in 1975 rond 562 miljoen gulden, waarvan ruim 60 procent werd geëxporteerd. Het aantal personeelsleden be- LONDEN (Reuter) De Ko ninklijke Shell Groep zal een jaar lang 200.000 vaten (een vat is 159 liter ruwe olie per dag afnemen van Saoedi-Arabië. Dit heeft een woordvoerder van Shell in Londen bekendgemaakt. Het afgelopen Jaar kocht Shell 4.8 miljoen vaten olie per dag. waarvan 45.000 van Saoedi- Arabië De Saoedische olie is goed koper dan olie uit andere olielanden Shell heeft het nieuwe leverings contract gesloten met Mobil Oil. een van de vier Afrikaanse ondernemin gen die een belang hebben In Arabi an American Oil Company (Aram- co). Deze maatschappij is voor zes tig procent in handen van de staat Saoedi-Arabië. De waarde van het contract, dat in de nabije toekomst van kracht wordt, wordt geraamd op 850 miljoen dollar (ongeveer 2.2 miljard gulden) RIO DE JANEIRO (AP) Hel Braziliaanse koffie-instituut heeft gisteren voorspeld, dat de oogst dit jaar 14,8 miljoen zak ken a 60,5 kg) zal bedragen. Dat is meer dan de helft van hetgeen er verleden jaar na de hevige plotselinge vorst werd geoogst. Die vorst sloeg toe in juli en doodde naar schatting 70 percent van alle twee miljard koffieplanten. Experts zien die ramp als voor naamste reden van het huidige koffietekort in de wereld en (dus) van het sterk stijgen van de prijzen. Volgens het Braziliaanse insti tuut zal dit jaar slechts 78 per-, cent van alle pranten bonen op leveren. Een algeheel herstel wordt niet voor 1980 verwacht. draagt Iets meer dan 4200. In de loop van 1971 was er sprake van een bod van de KNP op Van Gelder Zonen Deze fusie ging evenwel niet door. Wel rond kwam in dat jaar een fusie van KNP met Gelderland-Tielens Papierfabrieken. In 1975 bestond de KNP 125 jaar De papier en karton holding „Kap pa" Is ln 1973 ontstaan uit een fusie van Scholten Carton met Verpak. Het bedrijf produceert en handelt in massief karton, grijspapier, golfkar ton en kartonnages (dozen). Daar naast heeft Kappa een groothandel in oud-papier. Het marktaandeel van het bedrijf in Nederland be draagt zo'n 20 procent. De omzet bedroeg over 1975/'76 165 miljoen gulden. Het aantal personeelsleden is ruim 1730. In 1974 besloot Kappa tot de bouw van een grote nieuwe papierfabriek in Winschoten, die werd onderge bracht in een aparte BV onder de naam Okto. In Okto heeft de staat via de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij een belang van 49 procent. Eveneens in 1974 nam Kap pa het Schiedamse bedrijf Schiekar- ton (verpakkingsmachines) over In een door de verbondsraad van het CNV aanvaard rapport staat, dat werkgelegenheid en welvaart ln zeer veel landen dikwijls in hoge mate afhankelijk zijn van beslissingen die ln de hoofdkantoren van deze con cerns worden genomen Er gelden geen internationale spelregels en de concerns kunnen zich vaak gemak kelijk aan nationale regelingen ont trekken. Het CNV vindt daarom, dat er via de Verenigde Naites en andere inter nationale organisaties internatio nale regelingen moeten komen dié de multinationals moeten naleven. Die regels moeten er vooral op zijn gericht, de ontwikkelingslanden een steun in de rug te geven Het CNV bepleit ook de oprichting van een internationaal documents tiecentrum, dat de regeringen en de vakbeweging gegevens kan verstrek ken over de stand van zaken in en de invloed en gedragingen van de inter nationale concerns Omdat het tref fen van maatregelen in wereldver- band moeilijk is en veel tijd vergt zal de vakbeweging, volgens het CNV. intussen moeten proberen, het beleid van de multinationals te beïnvloeden, bijvoorbeeld door op nchting van wereldraden van vak bonden voor elk van de grote con cerns. Ook dient de EG bindende regels t' maken voor multinationals, die bm nen de gemeenschap opereren. D< Nederlandse regering dient, volgen het CNV. het standpunt te bepalei dat zij zal innemen in het internatin naai overleg over de multinationals Ze moet daartoe advies vragen an rt' Sociaal-Economische Raad Het CNV wil verder, dat de Twee- Kamer een parlementaire commis^ instelt, die, met soortgelijke l voegdheden als de senaatscomm: sie in de Verenigde Staten, een gro: dig onderzoek kan instellen naar h- optreden en de invloed van muitin: tionals binnen Nederland De n vloed van de multinationals op d sociaal-economische ontwikkelin in de wereld is zeer groot en ze kaï htjna niet worden gecontroleerd. zo stelt het CNV Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat de rijwielhandel al jaren een weinig florissante bedrijfstak het in 1976 niet zo slecht gedaan heeft Toch kwam er ook vorig jaar geen einde aan de afbrokkeling in deze branche. Waren er begin 1967 nog ruim 8.000 detaillisten, verleden jaar liep hun aantal terug van 5.350 tot 5.127. De bedrijfsresultaten stegen echter en wel meer dan 10 procent. Bevredigende resultaten, aldus „Tweewieler". een maandblad waaraan een aantal organisaties uit de rijwielhandel meewerkt. Het blad kwam tot zijn conclusies aan de hand van korte vraaggesprek ken met in totaal twintig detaillis ten. verspreid over het hele land. Duurdere fiets De meeste rijwielhandelaren schrijven de betere gang van zaken toe aan de toegenomen verkoop van duurdere fietsen, semi-race- fietsen. onderdelen en accessoires Ook bepaalde nevenartikelen als ibrom-ifietskleding hebben aan het resultaat bijgedragen Kennelijk zijn accessoires en nevenartikelen goed verkocht door een betere pre sentatie Elders in hetzelfde num mer van „Tweewieler" merkt de directie van fietsenfabriek Unikap op. dat aan die presentatie tot op heden nogal wat ontbrak. Artike len, die uitstekend geschikt zouden zijn voor verkoop in zelfbediening worden (of werden) in een la gelegd. In veel fietsenwinkels is te weinig te zien. menen de Unikapdirec- teuren Een van de ondervraagde rijwiel handelaren noteerde een toene mende vraag naar goedkopere fiet sen. maar die zat dan ook in een van de grote steden waar veel fiet sen worden gestolen In het alge meen heeft de handel geprofiteerd van een verschuiving naar de duur dere en sportievere fiets. Een ont wikkeling die valt toe te schrijvpn aan een veranderd gebruik van het peddelvoertuie ln u*n*nwnd<- mate wordt de fiets een instrument voor de recreatie, naast het gewone woon-werkverkeer Duurdere fietsen en accessoires waren in 1976 meer dan een com pensatie voor enkele minder goed draaiende activiteiten van de fiet senmaker. De bromfiets genoot op nieuw minder belangstelling (al was er een winkelier in een indus triestreek. die aanzienlijk meer brommers verkocht» en de snorfiets lijkt een complete mislukking De werkplaatsactiviteiten verminder den eveneens in 1976 Dat kwam door de gekrompen brom fietsmarkt en door de neiging van het publiek steeds meer zelf te re pareren Wereldvraag Intussen groeit de wereldvraag naar fietsen nog steeds met zo'n 5 De rijwielhandel profiteerde vorig jaar vooral van de vraag naar duurdere en semi-racefietsen. tot 15 procent en de verwachting is dat dit zo zai blijven In een door „Tweewieler' geciteerd rapport v uitvoert in Shaffy Een grote invloed op deze cijfers ging uit van de Verenigde Staten, waar de omzet tussen 1970 en 1973 steeg van 6.9 tot f5,2 miljoen fiet sen. Ook Japan met 8.3 miljoen rijwielen in 1973 en West-Dultsland met 5,1 miljoen in 1974 zijn grote afzetmarkten voor de rijwielindus trie. In Nederland lag de verkoop ln I960 op 519.000 nieuwe exemplaren maar na een moeilijke periode in de Jaren zestig, steeg de afzet in 1972 voor het eerst boven het miljoen exemplaren In deze orde van grootte heeft de verkoop sindsdien steeds gelegen. In ieder geval zijn ook in 1976 meer dan een miljoen nieuwe fietsen aangeschaft Hot UNCTAD/GATT-rapport meldt verder, dat de Verenigde Sta ten de grootste producent in de wereld is Er werden daar in 1974 10.1 miljoen fietsen geproduceerd Rusland maakte er 8 miljoen. Ja pan 7,5 miljoen, China 6 miljoen en de Duitse Bondsrepubliek 3.1 mil joen De Nederlandse produktie ligt in de buurt van èèn miljoen exemplaren. Raleigh uit Engeland met vestigingen ln vele andere lan den Is de grootste fietsenfabriek in de wereld. Minder fietsenmakers Schijnbaar in tegenstelling met de ze groei-ontwikkeling en ook met de betere resultaten ln 1976 Is het feit, dat het bestand aan fietsen handelaars het afgelopen Jaar toch weer ruim 200 kleiner is geworden. Daarvoor zijn verschillende oorza ken. In de eerste plaats hebben handelaren, die het voornamelijk van de bromfiets moeten hebben, het erg moeilijk. In de tweede plaats hebben veel detaillisten geen opvolger 1 .-*1 belangrijk is verder dat de n •-•este fietsenwin kels ln oude buurten zitten, woon wijken die plegen te ontvolken en dientengevolge minder klanten trekken In nieuwe woonwijken be staat een tekort aan fietsenmakers, maar de overstap van een oude naar een nieuwe buurt is voor me nig detaillist te groot Vaak komt hij op een zodanig veel hogere huur te zitten, dat er te weinig rende ment overblijft

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15