Mazda 323: klein model met achterwielaandrijving Apparaat spaart benzine Kibboets niet romantiseren autobiografie Reliant Kitten: prijzig polyester Gezinsverzorging wijst Meijers vacaturestop af Mazda dealers o.a. te: Dr F. J. M. Selier na onderzoek in de Negev: dealers in groot Amsterdam BINNENLAND-AUTO TROUW/KWARTET door Sicco de Jong Het Japanse merk Mazda heeft een nieuw klein model met achterklep en achterwielaandrijving uitgebracht. Dit model, de 323. zal tijdens de Personenauto-RAI-tentoonstelling zijn wereldpre mière beleven. De Reliant Kitten met kunststof koets op een stalen chassis. Het kleine, om lijn zuinige driewie lers bekende Britse merk Reliant, heeft een vierwielige wagen met kunststof koetswerk aan zijn pro gramma toegevoegd. Het is de Kitten, met een aluminium 850 cc-motor en een gewicht van net iets meer dan vijfhonderd kilo: slechts de helft van menige middenklasse-auto. De aantrekkelijkheid van de met de hand vervaardigde Reliant Kitten is het uiterst gunstige benzineverbruik. Dit bedraagt slechts zo'n één op twin tig volgens fabrieksopgave, terwijl de officiële topsnelheid 130 km. per uur is. De acceleratie doet niet onder voor menige andere kleine auto. De Reli ant Kitten, die achterwielaandrijving heeft, is 3,33 meter lang; de combi Kitten Estate is twee centimeter langer. De ruimte van beide wagens is echter beperkt men zit met z'n schouders tegen het portier aan en de prijzen zijn hoog. De Kitten kost incl. BTW 12.980 gulden: de Estate komt 470 gul den duurder uit. De exclusiviteit en de uiteraard roestvrije polyester car rosserie moeten samen met het voor delige verbruik veel goed maken. De auto is vooral gericht op klanten, die het voertuig jarenlang buiten willen laten staan. De opbouw geschiedt in de fabriek te Tamworth in Staffordshire opeen sta len chassis. De viercilinder motor heeft 40 DIN-pk vermogen en loopt knap stil. Opmerkelijk is de zeer korte draaicirkel van slechts zeven meter. Het veercomfort blijkt niet slecht; de uitrusting van de Kitten is vrij een voudig. De fabriek maakt wekelijks tweehon derd driewielers van het type Robin, zestig Kittens en vijftig Scimitars. De Scimitar is een fraaie exclusieve sportwagen met kunststof carrosserie en een drieliter V 6-motor van Ford, die een gemiddeld verbruik van één op negen en een topsnelheid van 200 km. per uur oplevert. Deze Scimitar GTE is standaard voorzien van getint glas, een gelaagde voorruit, rolgordels voor en heupgordels achterin, elek trisch bediende zijruiten en een Phi lips stereo-radio-cassettecombinatie. De prijs bedraagt 38.200 gulden. Tot nu toe werd in de klasse van kleine auto's met ..achterdeur" vrij wel uitsluitend voor voorwielaandrij ving gekozen. Reeds tien van derge lijke voorwielaandrijvers zijn geïntroduceerd: de Audi 50, Autobi- anchi A 112, Datsun Cherry Coupé. Fiat 127 Tre Porte, Ford Fiesta, Hon da Civic, Peugeot 104. Renault 5. VW Polo en VW Goll. Alleen General Motors vormde een uitzondering door de modellen Opel Kadett City en Vauxhall Chevette van de gewone Opel Kadett af te leiden. Maar nu heeft de fabriek Toyo Kogyo uit Hi roshima een dergelijk model van be gin af aan geconstrueerd uitgaande van de conventionele achterwiel- aandrijving. Met de Mazda 323 blijkt deze fabriek er in geslaagd ondanks de cardan- tunnel in het interieur en de op de aandrijving afgestemde achteras- constructie een opmerkelijke bin nenruimte te creëren. Door de vorm van de carrosserie wat bolle zijkan ten te geven kon bijvoorbeeld de schouderruimte optimaal worden. De totale lengte van de nieuwe auto Het Instituut voor Wegtransportmiddelen van TNO in Delft heeft een Frans apparaatje in test, dat benzinebesparingen van vijftien procent oplevert. Het ding, dat er uitziet als een vergrote vingerhoed, ondervindt in Frankrijk nogal wat belangstelling van officiële instanties en wordt nu in Nederland geïmporteerd voor een prijs van vijfenzestig gulden. Het Franse staatselectriciteitscon- cern EDF heeft het apparaat, dat de naam ES 20 draagt, op vier verschil lende Renaults beproefd en kwam tot een daling van het benzine verbruik. die varieerde van vijftien tot negentien procent. De Parijse brandweer kwam met vier verschil lende merken auto's eveneens tot een gemiddelde benzinebesparing van ruim vijftien procent. Een aan tal bedrijven, dat met één of twee auto's de proef op de som nam. kreeg ongeveer gelijke resultaten. „We zijn in Nederland nu ook met enkele bedrijven proefnemingen met de ES 20 begonnen en daar komen zeker gunstige reacties uit. Heineken heeft al zwart op wit bevestigd, dat de brandstofbesparing, die ik toezeg de, bereikt werd", aldus de heer G. J. Danden te Amsterdam, die het Fran se product als agentschap kreeg. Met het TNO-onderzoek wil hij het nut van de in principe eenvoudige vinding staven. Buiten de prijs van 65 gulden zijn de inbouwkosten ge ring; de prijs van het apparaatje heeft men er gemiddeld na goed 4300 kilometer uit. De ES 20 wordt gemonteerd tussen de carburateur en de inlaat en brengt daar een betere werveling tot stand. Zodoende wordt een homoge ner mengsel van benzinedamp en lucht bereikt, dat ook beter verdeeld wordt over vier of meer cilinders. Daardoor wordt de verbranding in de vier cilinders gelijkmatiger en bo- vendien efficiënter. Zo resulteert dan ook een schoner uitlaatgas. Vol gens Franse proeven wordt de emis sie van koolmonoxide door toepas sing van de ES 20 ruimschoots gehal veerd. terwijl tevens andere onge wenste uitlaatgassen van de motor verminderen. Het feit, dat de auto-industrie het apparaat nog niet monteert, kan een aantal verklaringen hebben. In het algemeen staan autofabrikanten af wijzend tegen al wat niet uit de eigen laboratoriums komt en zijn de inge nieurs beducht voor hogere verbran- dingstemperaturen, die door minder verdamping van bezine zouden kun nen ontstaan. Maar ook de omvang van de benzinebesparing is wat schokkend De omzetten van de olie maatschappijen aan benzine en de opbrengsten van de benzine- accijnsen zouden, als de autofabri kanten plotseling hun fiat aan een dergelijk apparaat zouden geven, opeens met vijftien procent dalen. In Nederland, met een opbrengst van circa drie miljard gulden uit de ben zinebelastingen. zou dit de staat bij na een half miljard gulden kosten Verhoging van die belastingen zou anderzijds weer de olielanden uitda gen. Voor de oliemaatschappijen zou het grootste probleem direct be staan uit grotere benzlne-over- schotten. die tot een verdere prijsslag met witte benzine kunnen leiden. Het zijn nu feitelijk duurtests, die moeten uitwijzen of het principe van de ES 20 en in Frankrijk is nog een dergelijke apparaatje ontwikkeld en in de verkoop genomen de beslis sing van de auto-industrie, om een afwachtende houding aan te nemen, wettigt. WAT U BIJ EEN ONGEVAL ZEKER MOET NOTEREN bedraagt 3.82 meter: goed tien centi meter meer dan de VW Golf. De Mazda 323 wordt geleverd in zes versies, waarvan de goedkoopste drie deuren en een éénlitermotor van 45 DIN-pk heeft. Deze 323 EL kost 10.695 gulden incl. BTW. De andere vijf versies hebben een 1300 cc motor met 60 DIN-pk vermogen en worden als drie- of vijfdeurs uitvoering gele verd. Bij de driedeurs is ook een vijfde versnelling of een automa tische transmissie mogelijk; de vijf deurs heeft alleen de automaat als extra. Deze 323 ES-5A (ES slaat op de motor) is de duurste van de serie met een prijs van 13.195 gulden. Wat bovenal opvalt is de zeer complete uitrusting, die reeds voor de standaarduitvoering EL geldt. Daartoe behoren achterruitverwar- ming, getint glas met gelaagde voor ruit, achteruitrijlampen, hoofdsteu nen, rolgordels, een antiverblin- dingsspiegel, een tijdklok je en rem- bekrachtiging. De achterbank is in twee delen neerklapbaar en de derde of vijfde deur kan elektrisch ont grendeld worden Het veercomfort is. vergeleken bij eerder uitgebrach te kleine Mazda's, belangrijk verbe terd. Ook de stoelen blijken comfor tabel en fraai uitgevoerd. Europese Japanner Mazda noemt de wagen, die in Japan de naam Familia krijgt, een „Euro pese Japanner" en het is ook het eerste model van Toyó Kogyo. dat niet eerst in Amerika en daarna in Europa verschijnt. De type aanduiding 323 ligt overigens wel dicht tegen de nummering van BMW en Volvo aan, maar het nummer was niet gedeponeerd en de fabriek kon er naar eigen commentaar vrij over beschikken Voor het benzineverbruik van de Mazda 323 EL geldt een DIN-norm van één op dertien en voor de 323 ES van een op twaalf, die berust op een meting van constant rijden met hon derd kilometer per uur. Dit cijfer is als altijd wat geflatteerd voor een doorsnee-verbruik, maar het geeft aan dat de Japanse wagen daarmee zijn Europese concurrenten weinig ontloopt Voorts heeft de fabriek meegedeeld veel aandacht aan de veilige kooi constructie met kreukelzone besteed te hebben. In het dak zit een rolbeu- gel. het Instrumentenbord is opge vuld met zacht materiaal en de por tiergrepen zijn verzonken. Vele van de standaard-accessoires dragen ook tot de veiligheid bij. De Mazda 323, een Japans nieuwtje dat deze week in Neder land wordt geïntroduceerd. Van een verslaggever UTRECHT Het algemeen bestuur van de centrale raad voor gezinsverzorging vindt de plannen van staatssecretaris Meijer om voor de gezinsver zorging een vacaturestop in te stellen onaanvaardbaar. CRM wil via die vacaturestop het gat van honderd miljoen gulden dichten dat gaapt in de CRM- begroting van 1976. In een motie die op een vergadering van de centrale raad is aangenomen wordt erop ge wezen dat de Instellingen voor ge zinsverzorging zich al in september 1975 bereid hebben verklaard mee te werken aan een bezuiniging van der tig miljoen op de begroting van 1976. In december 1976 liet de staatssecre taris in antwoord op Kamervragen nog weten dat er een tekort van veertig miljoen zou zijn. maar nu blijkt dat begrotingstekort te zijn opgelopen tot honderd miljoen. De gezinsverzorgers constateren dat de overheid zelf de financiële gevol gen van haar eigen beleid volledig verkeerd heeft getaxeerd. De gevol gen van die foute schattingen mogen niet op de instellingen in de ge zinsverzorging worden afgewenteld. De verantwoordelijkheid voor de be grotingsoverschrijding moet de over heid zelf dragen, aldus de centrale raad voor de gezinsverzorging. Het bestuur van de centrale raad is niet van plan verantwoordelijkheid te nemen voor eventuele maatrege len van de staatssecretaris vóórdat opheldering is verschaft. Niet te rijmen Waarnemend directeur mr J J. van Daal van de centrale raad zei desge vraagd dat een vacaturestop in de gezinsverzorging niet te rijmen is met het streven om de kosten van de gezondheldszrog in inrichtingen om laag te schroeven door het accent te verleggen naar de zorg bulten de inrichtingen. Dat betekent dat de gezinsverzorging waar men nu al per soneelsproblemen heeft en met wachtlijsten werkt het nog drukker krijgt. Mr. Van Daal: „We hebben dus eer der behoefte aan uitbreiding dan aan een vacaturestop Een vacatu restop zou betekenen dat de mensen onder nog grotere spanningen hun werk moeten verrichten dan nu al het geval is. door Piet Hagen De kibboets oefent nog altijd een grote aantrekkingskracht uit op mensen die onvrede hebben met onze als los zand aan elkaar hangende „samenleving". Die bewonderende belangstelling spreekt ook uit het proefschrift „Kibboets, gezin en gelijkheids ideaal" (Van Gorcum, Assen), waarop dr. F. J. M. Selier aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde. Tegelijkertijd bevat zijn boek echter een waarschuwing tegen romantisering van de kibboets. De kibboetsiem zijn altijd zeer praktisch ingesteld geweest en tegen die achtergrond hoeft het niet te verbazen dat in de meer welvarende omstandigheden van tegenwoordig ook de kibboets meer „wereldgelijkvormig" is. Het boek van dr. Selier laat zich goed lezen. Het is een van de weinige proefschriften in de sociale we tenschappen die je niet in het uni versitaire taaltje getrainde lezers kunt aanbevelen. Die goede lees baarheid heeft het boek gemeen met zovele „veldstudies" van cultureel antropologen. Dat de verhalende trant van dit proefschrift een meer systematische aanpak wel eens in de weg kan staan, is iets waarover we ons in een dagblad geen zorgen hoe ven te maken. De heer Selier bezocht Israël voor het eerst in 1966 met zijn verloofde en hij vond het een fascinerend land. Vooral zijn bezoek aan enkele kib boetsiem maakte diepe indruk. Hij besloot deze communale leefvorm nader te onderzoeken en vestigde zich daartoe in 1968 samen met zijn gezin voor enige tijd in een kibboets die hij de (verzonnen) naam „Gan Siva" gaf. Later reisde dr. Selier op nieuw naar Israël voor verdere stu die, ook in andere nederzettingen. Afgelegen Gan Siva is een afgelegen en moei lijk bereikbaar oord in de Negev De kibboets werd in 1936 gesticht door een groep uit Duitsland afkomstige joden, die in 1933 uitweken voor het opkomend nationaal-socialisme De ze immigranten waren minder ver vuld van socialistisch-zionistisch idealisme dan de stichters van de kibboetsiem uit het begin van de eeuw. Zij behoorden veelal tot de gegoede burgerij Het waren van de ze groep de meest idealistisch inge- stelden die zich voelden aangetrok ken tot een nieuw leven Zo ook de in 1920 In Breslau geboren David. Lid van een joodse jeugdbe weging, omdat hij *met de edel- germaanse padvinderij niet mocht meedoen. Als joden ook geweerd worden van de staatsscholen gaat hij naar de joodse school. Tijdens de bijeenkomsten van zijn (aanvanke lijk ook in uniform gestoken) jeugdgroep worden brieven gelezen van pioniers die al in Palestina zijn. Zijn ouders koesteren ook zionis tische sympathieën en sturen hem naar Nederland om in de Wieringer- meer een opleiding voor het pio nierswerk in Palestina te volgen. Als hij het certificaat behaald heeft be sluit hij naar Gan Siva te gaan. Als dr. Selier ln 1968 zijn onderzoek ln Gan Siva begint vormen de vroe gere Duitse immigranten nog altijd een deel van de bevolking, maar het is een slinkend deel. In totaal telt de kibboets 406 leden, van wie ruim de helft (233) officieel lid is; de rest bestaat uit kinderen (98) en bljwo- ners. Na 1900 De eerste kibboetsiem ontstonden vlak na de eeuwwisseling. Ze werden gesticht door socialistisch-zionis tisch georiënteerde pioniers, die streefden naar absolute gelijkheid. Zowel voor de produktie als voor de consumptie vormden ze een eenheid. Later ontstonden nog andere, min der radicale communale woonvor men. maar de kibboets 'in 1971 woonde drie procent van de Joodse bevolking in een van de ongeveer 240 kibboetsiem) bleef toch de bekend ste. Bijna alle kibboetsiem liggen op het platteland en aanvankelijk wa- Kibboets in noord-Israël ren ze overwegend agrarisch. Dat kwam niet alleen door het verlangen van terug-naar-de-natuur dat in het begin van deze eeuw zo sterk was, maar ook door de noodzaak het land tot ontwikkeling te brengen. Later begonnen de meeste kibboetsiem ook met industriële produktie. Ook Gan Siva heeft een gemengde econo mie: landbouw, veeteelt en industrie. Achtergronden Dr Selier beschrijft uitvoerig de ach tergronden van de kibboets beweging. Hij verwijst naar de eigen cultuur van de Oost-Europese joden die in „Shtetl's" (kleine stadjes als het ware) bij elkaar woonden en naar de ideeën binnen het chassldis- me (een mystieke stroming) en de halaska (de joodse „verlichting"), die weer ingingen tegen deze shtetl- cultuur Een deel van de sociale her vormingsbeweging die zo onstond werd later gebundeld in de zionis tische beweging, die de vervulling van veel idealen in Palestina local) seerde De jodenvervolging die zo wel in Oost- als West-Europa voor kwam stimuleerde het verlangen naar een nieuw bestaan elders. De aanvankelijke idealen van de pioniers waren nogal revolutionair Absolute gelijkheid werd in alle op zichten nagestreefd Man en vrouw deden hetzelfde werk. het huwelijk was volstrekt ondergeschikt aan het gemeenschapsleven, eigen bezit werd niet of nauwelijks geduld, de kinderen werden door de ge meenschap opgevoed, geld bestond niet. Wie met een zeker heimwee aan deze tijd terugdenkt zal de gemid delde kibboets van nu weinig radi caal vinden. Geen wonder dat er wordt gesproken over een „crisis" in de kibboetsbeweging. De kibboets is „verburgerlijkt" zeggen de radi calen. Praktisch Dr Selier ziet het anders. Van oudsher zijn de kibboetsiem prak tisch ingesteld geweest, zegt hij. Het radicalisme van de begintijd kwam voor een deel wel voort uit socialis tische motieven, maar was tendele ook de consequentie van het barre bestaan in een vreemd land. Er moest hard gewerkt worden door man èn vrouw, er bestond geen wel vaart die een verdelingsprobleem meebracht en zonder de inspanning van de hele gemeenschap zou de kibboets geen kans van slagen hebben Die praktische instelling blijkt vol gens dr Selier uit de verschillen die er tussen de kibboetsiem onderling bestonden. Elke kibboets paste zich aan de plaatselijke omstandigheden aan. Men moet de pioniers van vroe ger niet te romantisch voorstellen het waren heus niet allemaal idealis ten. Zoals men de kibboets van onze tijd vanwege het opbloeiende ge zinsleven, de ibescheiden) privébe- zittingen en de toegenomen wel vaart niet zo maar „burgerlijk" kan noemen De meeste kibboetsbewo ners kiezen bewust voor deze vorm van (samen)leven en zijn gelukkig. Die bewering wordt nader uitge werkt in het deel over de verhou ding-man-vrouw. Het huwelijk is nu niet meer een bijna stiekeme forma liteit, maar een gebeurtenis die met feestvertoon wordt gevierd. Het ge zinsleven heeft een belangrijker plaats dan vroeger Hoewel de kin deren verblijven in kinderhuizen Is hun contact met de ouders toch intensiever geworden De vrouw on derscheidt zich in kleding en gedrag weer van de man. ZIJ richt zich meer op arbeid in de verzorgende sector en werkt doorgaans korter dan de man. De vrouw en de man zijn sa men verantwoordelijk voor het huis houden. maar de taak van de vrouw is hier toch zwaarder. Vandaar het begrijpelijk verlangen naar kortere werktijden. Die bevinding brengt dr 8eller tot de volgende stelling: „Dat de eman cipatie van de vrouw zou bestaan uit het creëren van dezelfde arbeidsmo gelijkheden voor haar al3 waarover de man beschikt een punt dat te vinden is ln veel partijprogramma's is een ernstige misvatting. Deze speelt ook veel feministen parten en verhindert dat de vrouw alsook de man werkelijk tot emancipatie komt In de kibboets wordt het aan vankelijk overspannen verlangen naar gelijkheid, waarbij vrouwen zelfs fysiek de man zoveel mogelijk wilden evenaren, meer en meer ver vangen door een streven naar gelijk waardigheid AMSTERDAM SIEBERG HANDELMIJ B.V. Stadhouderskade 93, tel 020-717947 AMSTERDAM AUTOBEDRIJF A. V.D. BRAAK, Burg. v. Leeuwenlaan 31. tel. 020-130727 AMSTERDAM AUTOBEDRIJF LUDRIKS, Overamstelstraat 17-19, tel. 020-351420 AMSTERDAM PUNTS AUTOBEDRIJF B.V. Sam v. Houtenstraat 199. tel. 020-135103 HAARLEM FA. E. DE GRAAF, Koninginneweg 48, tel. 023-314275 LANDSMEER AUTOBEDRIJF J. PAARDE- KOOPER Den lip 21. tel. 02908-3231 AMSTELVEEN AUTOBEDRIJF AUTINGA Amsterdamseweg 136, tel 020-413222 AALSMEER AUTOBEDRIJF KLEIN Kudelstaartseweg 71-73, tel. 02977-24247 SANTPOORT: KOSTERS AUTOMOBIELBEDRIJVEN B.V V üstelaan 99. tel. 023-378025. TILBURG: Automobielbedrijf BINK TILBURG B.V Winkler Prinsstraat 24. v/h Nieuw Goirleseweg tel. 013-420143 VOLENDAM: Automobielbedrijf C. KIL ZN. Bokkingstraat 13, tel. 02993-3416. tJMUIDEN: Automobielbedrijf JOH. DE BOOD Wijk san Zeeerweg 194. tel. 02550-18367 Frans Naereboutstrsat 2 (verkoop), tel. 02550-16095 ZEIST/HUIS TER HEIDE: Automobielbedrijf JOH. KLUMPER B.V. Prins Alexanderweg 14-18, tel. 03404-31427. ZWOLLE: Automobielbedrijf A. LEERENTVELD ZN. B.V Ceintuurbaan 7-9. lel. 05200-42300. SOEST: Automobielbedrijf DE SOESTER B.V. Kostverlorenweg 1, tel. 02155-13865. HOOGEVEEN: Automobielbedrijf FIDOM Prins Maurltspleln 14. tel. 05280-63404. HILVERSUM: Automobielbedrijf v. VLAANDEREN B.V. dealer voor groot Hilversum e.o. 's-Gravelondseweg 16. tol. 035-46575 GRONINGEN: Automobielbedrijf VENEMA Geulstraat - Barestraat 3-35-39, tel. 050-261515/261717 GRONINGEN: Garage F PEKELDER Nieuwe Boteringestraat 65. tel. 050-126304 DOETINCHEM: BRUNTINK's Auloservice B.V Varsseveldseweg 87. tel. 08340-26225.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13