KNAU rond de tafel voor een nieuw beleid Stroom van kritiek op Braziliaans voetbalteam Roda JC aast op derde plaats Nieuwe bondsbestuurders lichtten atletiek unie door Aanbod Feyenoord voor Van der Lem Russich team in Amerikaanse stedencompetitie Boete voor George Best Limburgers na lang sukkelen weer op goede weg Korbach nieuwe trainer PEC-Zwolle Claudio Giordani wint slalom WOENSOAG 2 FEBRUARI 1977 SPORT Trouw/Kwartet 11 door Theo Reitsma AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie sudderde jaren in ongenoegen en kritiek, zonder zich krachtda dig op te richten in een poging tot herstel. Toch blijkt bin nenshuis niet alleen aan de achterklap gedaan. De worsteling naar een betere organisatie die is geleverd door een groep nieuwe bondsbestuurders, die de miezerige atletiekfamilie heeft doorge licht en fijntjes heeft meegedeeld waaraan het schort en hoe er beter gewerkt kan worden. Het parlement van de unie mag zich in februari over eren doorwrocht beleids- en structuurnota buigen en ontzag uiten voor de ruk die het beleid wordt voorge steld. De vice-voorzitter van de KNAU, ir. W J: de Beer, enkele jaren geleden binnengehaald als opvolger voor F. Jutte, leidde het plan tot restauratie. Het ontstaan lag in de conclusie die in het voorjaar van 1975 werd ge daan: „Er bestaat zorg over het niet optimaal functioneren van de KNAU". De vertaling daarvan blijkt nu in te houden dat er een keiharde veroordeling wordt verstrekt over de gang van zaken binnen de atletiek unie. In de nota worden de enthousi astelingen die zich in het club- en bondsleven wentelen over de bol ge aaid voor hun goede wil maar tegelij kertijd wordt hun voorgehouden dat het de hoogste tijd is om het beter te doen. Het viertal dat zich via het zelfonder zoek heeft gemanifesteerd heeft twee onderdelen van de visie Inmid dels uitgewerkt. De technici die al jaren schopten en hun ongenoegen ook niet echt kwijt konden boeken een overwinning nu een goed deel van hun plan van trainer Swinkels- Keizer in een aanhangsel van de ROTTERDAM Feyenoord heeft Roda JC het aanbod gedaan Martin Vreysen of Jan Verheyen te rullen voor Gerard van der Lem, de voor malige spitsspelers van FC Amster dam. De Rotterdammers zouden aan de Limburgse club bovendien nog een bedrag van vier ton moeten overmaken. De onderhandelingen met Van der Lem en Feyenoord zijn positief verlopen. Roda JC beraadt zich over het voorstel van de Rotter damse club die Van der Lem zo spoedig mogelijk wenst in te lijven. NEW YORK Er bestaat een grote kans dat een vertegenwoordigende ploeg van de Sowjet-Unie zal uitko men in de Amerikaanse stedencom petitie tennis. Volgens het dagblad „The New York Times" zou er al een mondelinge overeenkomst bestaan over het deelnemen van de ploeg uit de Sowjet-Unie tussen Larry King als vertegenwoordiger van de WTT en Vladimir Golenko. de secretaris van de tennisbond van de Sowjet- Unie. Oud-speler Earl Buchholz heeft aan een New Yorkse krant meegedeeld dat de contracten ieder moment getekend kunnen worden. De ploeg van de Sowjet-Unie zou bestaan uit Olga Morozova, Natasja Sjmireva en Marina Krosjina, Alex Metreveli, Teimoeraz Kakoelia en Wladimir Borisov. LONDEN George Best is door de strafcommissie van de Engelse voet balbond (FA) een boete opgelegd van 75 pond. ruim 300 gulden. Hij kreeg die straf voor het afkeurende gebaar tegen scheidsrechter Home- wood na de verloren bekerwedstrijd van Fulham tegen Chelsea, vorige maand. Best. goed voor een salaris van 500 pond per wedstrijd, kreeg van de strafcommissie tevens een berisping. TENNIS - De dubbelfinale van hel 200 000 dollarloernooi van Philadelphia is gewun nen door hel als eerste geplaatste duo Bob HcwilLFrcw McMillan De Zuidafrikanen versloegen Okker/Flbak mei 6-1,1-6,6 3 De winnaars kregen 14.000 dollar, de verliezers 7 000 dollar. VOETBAL De vriendschappelijke inter landwedstrijd Uruguay-Chili is in Montevi deo door Uruguay gewonnen mei 3-0. VOETBAL Mali Mazungu Elonga. minis ter van sport in Zaire, hecll in Kinsjasa meegedeeld dal hel nauonale team van Zaï re wordt teruggetrokken uil di voorrondes voor hel wereldkampioenschap voelbal in Argentinië TB De minislcr van sport zei dal deze beslissing genomen was vanwege ..be paalde lekorlkomingen'' in hel teamen van wege het „niet-patriotislisch gedrag van sommige spelers Zaire deed in 1074 mee aan het toernooi van hel wereldkampioenschap voelbal Al.OEM EEN James Connors, vader van tennis ster Jimmy Connors, is Ujdens d< finale herenenkelspel van de internationale Amerikaanse indoortennisksmpioenschap- pm die door Jimmy Connors verrassend werd verloren, overleden Connors senior leed aan kanker nota blijkt te zijn overgenomen. Voor de wedstrijdtop toch al weer enkele maanden te laat, maar beter nu dan nooit, is een technisch beleid uitgestippeld waarin de vakmensen zich prettiger kunnen voelen dan in het verleden. Zeker op dit vlak na melijk wordt de verantwoordelijk heid toegespeeld naar de mensen die kennis van zaken hebben. Trouwens de structuurnota speelt ook veel meer verantwoordelijkheid toe naar het administratieve bolwerk dat de organisatie kent: het bondsbureau. Beroepskrachten die jarenlang ge wend waren aan het opkroppen van frustraties wordt in het vooruitzicht gesteld dat zij nu de uitvoering van het unieleven voor een belangrijk deel in handen krijgen. Het plan voorziet in een ondersteuning van de clubs en in versterking van de rol die de districten spelen. Westrijdsport en recreatiesport worden geacht twee peilers voor de KNAU te zijn. Het trainingstechnisch beleid wordt toegespeeld naar een groep met een trainings-coördinator aan de top en daaronder vijf vakgroep trainers en een hoofd vakgroeptrainers en een hoofd opleidingen. De vakgroeptrai ners bestrijken de gebieden van de sprint en horden, de midden en lan ge afstand, het werpen, het springen en meerkampen. Zij bepalen het be leid maar dienen hun kennis door te spelen naar districtstrainers en aan clubtralners. Naast de vakmensen is rekening gehouden met de groep mensen die het organisatorisch die nen waar te maken. De gang van zaken binnen de atle tiek unie was de laatste Jaren zo dat een grote groep trainers in aktie was maar dat de belangrijke beslissin gen toch voornamelijk door niet trainers „technische commissies" werden genomen. Het nieuwe plan ontdoet zich van de scheefgegroeide situatie. Het mikt tevens op de op vang van de getalenteerde Jeugd in de districten en in een echte me dische begeleiding, ook via de me dische adviescentra zoals die de laatste jaren op zeven plaatsen in ons land zijn ontstaan en binnen kort tot twaalf zullen worden uitge breid. De universiteiten van Utrecht, Nijmegen en Groningen worden voorgesteld om op fysiolo gisch terrein te worden ingescha keld, terwijl het KNVB-centrum in Zeist wordt voorgesteld voor gere- Jos Hermens is de enige Nederlandse atleet die internationaal redelijk mee kan. Door een beleidsombuiging binnen de KNAU hoopt men meer atleten zover te krijgen. gelde keuringen voor de nationale selectie. De onvrede binnen de unie knelde de laatste jaren vooral bij de topsport indringend, maar de onvre de binnen de gang van zaken binnen de recreatiesport was er toch ook. Het machteloze gevoel waarmee de KNAU toekeek naar de neiging van het Nederlandse volk om zich trim mend in trainingspak gehuld naar prestatie loopt te slepen, heeft even zeer de gemoederen bezig gehouden. De zogeheten wilde lopen gingen aan de unie voorbij. Het parket nieuwlichters stelt nu: „Het doel van de KNAU is om de atletiek in welke vorm dan ook te bevorderen. Dc organisatie is een middel om de sport te laten beoefenen. „Maar, de greep op de massa ontbrak. Apelle- rend aan de wens van de overheid wil men nu zekere en goede aan dacht voor de recreatierenners. Men hoopt dat mede te bereiken via de communicatie die momenteel als zwak wordt gezien. Een aan te stel len p.r.-medewerker dient toch al het uiterst grauwe blazoen van de atletiek unie te lijf te gaan en via een nieuwe uitgave mikt men nu ook op de nu buitenspel lopende groep. Via de mogelijkheid dat (JRM en Volksgezondheid zoveel zien in het plan om Nederlanders massal in beweging te krijgen wordt een ruime doelsubsidie nagestreeft. Trouwens de adviseurs die de vier op het ge bied van p.r. hielpen blijken niet afkerig te zijn van een serie produk- ti^ van sportbladen in samenhang met CRM en NSF en NKS en andere bonden, die het gezonde bewegen voorstaan. „Zwemmen, turnen, tour-rijden bijvoorbeeld". Het nieuwe beleid binnen de atle tiek unie zal op 26 februari aan de orde komen op een vergadering van het „parlement". Een nieuw hoofd bestuur moet een maand later gere aliseerd zijn. de secties voor wed strijdsporten en recreatiesport be horen hun beslag te hebben gekre gen per 1 juni. In maart 1978 moet de aanpassing van de districten be ginnen. In maart 1979 zal de KNAU nieuwe stijl volledig moeten marcheren. Dat op 26 februari de basis voor een andere KNAU kan worden gelegd zou er in 1980 tot een resultaat moeten leiden want stelt de nota: „Een groei naar 50.000 le den in 1980 (nu 33000) is zeker moge lijk" BOGOTA Bijna drie we- e ken zal het Braziliaanse elftal zich voorbereiden op zijn eerste wedstrijd uit de kwali ficatieronde voor het we reldkampioenschap voetbal. De Braziliaanse ploeg is in middels* al aangekomen in Bogota, waar Columbia op 20 februari tegenstander zal zijn. Die erg lange aclimatise- ringsperiode is nodig omdat de Braziliaanse „laalanders" in Bogota op een hoogte van 2600 meter zullen moeten spelen. Volgens de Braziliaanse kranten echter is de lange voorbereidings periode nog om een andere reden dringend gewenst. De ploeg werd namelijk veroordeeld wegens het zeer slechte spel in de laatste oe fenwedstrijden die in Brazilië wer den gehouden. „Statisch voetbal", „zonder enig overleg" en „een vol maakte ramp" zijn slechts enkele van de opmerkingen over de trai ningswedstrijden. Ook het vertrek van de Braziliaanse selectie naar Columbia ging mis. Terwijl het vliegtuig al op de startbaan stond, kwam een anonieme bommelding binnen. Brandweerwagens reden er onmiddellijk naar toe, dc voet balploeg en de andere passagiers werden weer naar de vertrekhal gebracht en toestel plus bagage werd aan een nauwgezet onder zoek onderworpen. In Rio werd kort na het incident, dat de reis uren vertraagde, spottend gezegd dat kennelijk een teleurgestelde supporter de spelers ook eens een tegenvaller had willen bezorgen. Hoewel de eindronde van het we reldkampioenschap nog anderhalf jaar op zich laat wachten de de journalisten in Brazilië zonder meer aannemen dat de ploeg de eerste hindernis op weg naar Ar gentinië (kwalificatiewedstrijden met Columbia en Paraguay) zon der meer zal nemen, stellen zij dat de ploeg een veel grotere eenheid moet worden, veel meer gevoel voor tactiek moet krijgen en veel meer moed om aan te vallen dient te bezitten ten einde de schande van de nederlagen uit 1974 uit te wissen. De stroom van kritiek is pas echt losgebarsten na het te leurstellende gelijke spel van 1-1 in de laatste oefenwedstrijd in eigen land tegen een selectie van Rio. Het publiek in het Maracanastadi- on onthield de spelers ook zijn gevoel van onststemming niet. In die wedstrijd ontbraken overi gens een paar van de beste spelers. Zico, de nationale topscorer van het afgelopen seizoen en door ve len al de nieuwe Pele genoemd, was er niet bij. Ook de middenvel ders Rivelinoen Falcao en verdedi ger Nelinho speelden niet mee. Aan de andere kant voetbalde juist een aantal sterren op de top van hun mogelijkheden om aan te to nen dat zij ten onrechte buiten de groep van 25 geselecteerden waren gehouden. Paulo Cesar, Carlos Al berto Pinto en Carlos Alberto Tor res waren de uitblinkers in dc ploeg van Rio. Maar zelfs onder die omstandigheden werd het elftal van trainer Brandao genadeloos veroordeeld. De „jornal do Brazil" schreef dat het slechts aan toevalligheden te wijten was dal het „echte" elftal niet verloor. Als belangrijkste re den voor het onbeslist eindigen van het duel noemde het blad het verlangen van een aantal gepas- seerden om alle aandacht op zich te vestigen. Zij probeerden op alle mogelijke manieren de show te ste len en dat werkte sterk negatief op de prestatie van het elftal als ge heel. Er werd aan toegevoegd: „Het Braziliaanse elftal bestond ook uit een aantal onsamenhan gende delen, die volledig vreemd voor elkaar waren en bleven. Het spel op het middenveld was abso luut doelloos en niemand van de halfspelers toonde enige creativi teit." Een van de bekendste sportcom- mentatoren van Brazilië Jose Ina- cio Werneck schreef: „Dit elftal is een ramp, of je het nu beoordeelt op het gebied van de tactiek, van eenheid en samenwerking of zelfs op de individuele kwaliteiten van de spelers. Maar het is feitelijk nog veel erger dat de ploeg zelfs niet het vermoeden kon wekken vol gens een bepaald plan te spelen. Er zat helemaal geen idee achter het voetbal van hen die tot de beste spelers van ons land gerekend wor den. Als zij al een systeem hadden willen volgen, kwamen zij er niet aan toe omdat een aantal van dc gekozenen in hun spelopvatting botsen met de eisen die aan een moderne voetballer moeten wor den gesteld." De volgende alinea van Werneck was, zo mogelijk nog vernietigen der. „Wanneer dc ploeg echter wel een systeem heeft gespeeld en wij de gedachten van trainer Osvaldo Brandao op het veld hebben zien uitvoeren, dan zijn wij generaties achterop geraakt bij andere lan den. Wij zijn terug in 1966, in 1954 zelfs, wat zeg ik, wij voetbalden als in de jaren veertig." Werneck vond dat Paolo Cesar in dit elftal niet gemist kon worden en schreef verder: „Deze spelers hebben nog niet geleerd als een eenheid te spelen en zij hebben zelfs niet eens een klein beetje de illusie gegeven dit binnenkort te zullen kunnen leren. Brandao zal zich zorgen ma ken om de toekomst van dit elftal, ook als hij de middelmatigheid van de tegenstanders Columbia en Pa raguay in overweging neemt. Het is slechts voor Brazilië zich te kwa lificeren, alleen omdat de concur renten in de groep er weinig van kunnen. Een elftal dat Brazilië vertegenwoordigt, dient in de eerste plaats sterk genoeg te zijn om de last van de traditie te dra gen. Een traditie van goed voetbal dat wordt uitgevoerd door uitzon derlijk getalenteerde spelers. Elf individualisten die zich op het veld verliezen in tot niets leidende ac ties zijn voor Brazilië van geen enkele waarde. Ook niet wanneer zij zouden winnen." De vroegere coach van het nationa le elftal Aymore Moreira verweet de ploeg bewegingloos voetbal te hebben gespeeld in het laatste oe fenduel. Zijn aanval richtte zich vooral op de spitsen Gil cn.Lula, die aan een eenmaal ingenomen positie leken te zijn vastgeplakt en slechts op heel kleine stukken van het veld actief waren. De populaire commentator Rober to Rieao schreef: „Het Braziliaan se elftal heeft zijn faam een slechte dienst bewezen. Naast het verbor gen houden van bijna ieder gevoel van fantasie, het tonen van een aantal spelers met zeer beperkte mogelijkheden en het voetballen zonder een duidelijk systeem, heeft dc ploeg ook nog laten zien ieder inzicht te missen en alleen maar gevoelsmatig te kunnen rea geren en voetballen." Het ligt in de bedoeling van Osval do Brandao voor de wedstrijd van 20 februari tegen Columbia nog een of twee vriendschappelijke partijen in dat land te spelen. De voorbereidingscampagne in eigen land heeft, behalve het duel tegen Rio de Janeiro, bestaan uit oefen wedstrijden tegen de Sowjet-Unie en Bulgarije. Brazilië won die ont moetingen met respectievelijk 2-0 en 1-0, maar de Oosteuropese lan den brachten weinig meer dan hun b-ploeg in het veld. Van onze speciale verslaggever KERKRADE Het is best mogelijk dat Roda JC de gigantische terugval in de eredivisie een halt heeft toegeroepen. De tot voor kort zo sukkelende Limburgers haalden verleden week onver wacht fors uit tegen FC Utrecht (2-6) en bleven zondag op het goede spoor door overigens moeizaam van Telstar te winnen: 2-1. Zei Dick Nanninga al na zijn uitblinkende rol in het Utrechtse Galgenwaardstation: „Dit hadden we nou net nodig, zo'n overwinning". Nogmaals, best mogelijk dat Roda JC uit die twee overwonningen moed put voor de toekomst. Zeker nu er plotseling weer uitzicht is op die derde Europees voetbal verschaffen de plaats in de competitie. De ach terstand op PSV de huidige nummer drie bedraagt tenslotte maar twee punten. Roda's herstel heeft lang op zich laten wachten, na de haast sen sationele start. Amper voorstelbaar, maar het is nog maar drie maanden geleden, dat Ro da JC op weg leek om de nieuwe smaakmaker in de top van het be taalde voetbal te worden. Eind okto ber van het vorig jaar voerde Zuid limburgs enige vertegenwoordiger in de eredivisie nog trots de ranglijst aan. De eerste tien wedstrijden le verden niet minder dan zeventien winstpunten op. Toen volgde in Alkmaar tegen AZ'67 het elfde duel. Het werd Roda's eerste nederlaag. En bij die schade bleef het niet. AZ-arts Jimmy van Rompu slinger de na die wedstrijd tamelijk ongenu anceerde doping-verwijten in de richting van enkele Limburgse spe lers Ongenuanceerd, omdat Van Rompu oordeelde op niets meer dan iemands enigszins verwilderde oo gopslag. Of de golf van publiciteit, die dat met zich mee bracht, er de oorzaak van is geworden, dat Roda JC in de laatste elf wedstrijden maar acht punten heeft verzameld, valt te betwijfelen. Feit is slechts, dèt Bert Jacobs' vaak zo drieste formatie, op hoogst opmerkelijke wijze in elkaar is geklapt. Waarbij het overigens ook moeilijk peilbaar is, in hoeverre de tussentijdse transfer van Dick Advo caat naar FC WV (na een rel met Jacobs), de onrust rond de „vedet ten" Pierre Vermeulen en Gerard van der Lem en de felle kritiek op Roda's onbesuisde speelwijze in de Europa Cup-duels tegen Anderlecht, in de terugval een rol hebben ge speeld. De overwinningen op FC Utrecht en Telstar hebben de ploeg dus goed gedaan. Maar wie al eerder een kijk je nam op 0e training van de geel zwarten, ontdekte ook toen alleen maar lachende gezichten. Een afgerond beeld van de oorzaken voor de periode van depressie die even spectaculaire vormen als de zo verrassende start aannam was dan ook moeilijk te krijgen. Mana ger Coerver: „De sfeer is altijd goed gebleven. Er is niemand in paniek geraakt door die moeilijke periode. De oorzaak moet je toch vooral zoe ken in een gebrek aan geluk Het geluk, dat we in het begin mee had den. kregen we later tegen De ne- De topschutter van Roda JC, Dick Nanninga. derlagen in de laatste wedstrijden tegen Sparta, NAC, Ajax en FC Twente, hadden even goed overwin ningen kunnen zijn. Het heeft ge woon erg tegen gezeten; veel kansen gemist." Uit de eerder omschreven serie mo gelijke oorzaken, stipt Coerver er toch nog even één aan. Hij zegt: „Die kwestie met Van Rompu. die heeft wel invloed gehad. Er zijn tenslotte enkele spelers met name genoemd (SJef Blatter voorop red.) en die zijn daar toch erg kwaad over geworden. Die krantenverhalen heb ben niet echt doorgespeeld. Goed. de club Roda JC heeft zich laten horen over enkele publicaties, maar ik geloof dat het gros van de spelers die artikelen zelfs niet heeft gelezen Dan de transfer van Dick Advocaat die is eerder echt wel doorgespro ken. Advocaat is voor ons zonder meer van grote waarde geweest, maar voor de toekomst was hij dat niet meer. Ik denk ook niet, dat we dit seizoen nog een nieuwe midden velder zullen aantrekken. Ofschoon we af en toe best wel eens Informa ties over een speler inwinnen. Ver meulen blijft dit seizoen tenslotte voor Roda JC spelen. Ook met hem zijn er geen problemen. Hij heeft al weer erg goede wedstrijden ge speeld." De geruststellende geluiden vanuit Roda's management, worden slechts bevestigd door de spelers. De lachende gezichten van het trai ningsveld blijken te corresponderen met de desbetreffende humeuren Twee spelers, die in het team vitale plaatsen innemen spits Dick Nan ninga en libero Sten Zlegler reke nen nog altijd op een verder herstel. Nanninga zegt zelfs: „Het moet ze ker mogelijk zijn om de vierde plaats te pakken en dan eventueel het UEFA Cup-voetbaJ te bereiken. Echt, de sfeer is prima bij ons. Altijd trouwens. Neem die laatste neder laag bij FC Twente. Wij verliezen die wedstrijd, omdat we gewoon de kan sen niet benutten. Nou, daar wordt dan een dag later over gesproken en vervolgens richten we ons weer op de volgende wedstrijd Er wordt na tuurlijk wel eens onder elkaar ge praat over wat er zo ai ia gebeurd, maar je moet daar het belang niet van overschatten. We spelen ook echt aardig voetbal. De verdediging behoort zelfs tot de beste in de eredi visie. Dat bewijzen de doelcijfers Sten Ziegler vult Nanninga aan: „Nee, ons voetbal is niet slecht Maar omdat we wedstrijden hebben verloren omdat we de kansen niet benutten, is er enig zelfvertrouwen verdwenen. Met enkele goede resul taten kan dat evenwel meteen weer terugkeren ZWOLLE - Frits Korbach (foto. wordt met ingang van het nieuwe seizoen de nieuwe trainer van de eerste-divisieverenigtng PEC-Zwol le De huidige oefenmeester van Wa geningen, eveneens een eerste divisieploeg. volgt per 1 juni van dit Jaar Hans Alleman op, die enige tijd geleden ontslag heeft aangevraagd Korbach heeft een contract afgeslo- ten voor twee jaar MARIBOR De Italiaanse Claudia Giordani heeft in Maribor een sla lom, meetellend voor de wereldbe ker skiën der dames, gewonnen Haar totaaltijd over de twee manches was 1 minuut 40.44 sec. De Oostenrijkse Monika Kaserer zat met haar tijd van 1.40.77 vlak achter de Italiaanse en werd tweede. Favo riete Lise-Marie Morerod (Zwi) viel In de eerste manche uit na het mis sen van een poortje. De uitslag 1 Claudia Giordani illai 1 4044 7 Moruka Kamer iOosi 3 Pcrnne Pelen iFrai MO «2. 4 ChrUta Zechmeister iWdli 1 42 00 5 Reglna Sack! lOosi 1 42 16. 6 Fabien ne Serrat iFRa> 1 42 33 De stand voor de wereldbeker 1. Lite Marie Morrrod «Zwii 213 punten 2 Annemane Mosrr Prrtll (Oosi 191 3 Brigitte Habersatler Touchnig iOosi 148. 4 Momka Kaserer iOosi 136.5 Hanni Wenzel (Llei 131. 6 Marie Therese Nadig (Zwi) 122

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11