Dienstplichtige leeftijd lager Oude rijtuigen van failliet bedrijf De Winnaar van Monte Carlo slaat voor u klaar. Burgemeester van Benthuizen met verlof tot 1 maart Personalia Voorwaarde van Stemerdink bij vrije keuze Wetsontwerp basisonderwijs iets gewijzigd M@bil DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Stemerdink (defensie) wil dienstplichtigen in staat stellen zelf uit te maken op welke leeftijd achttien, negentien of twintig Jaar zij in dienst willen. Met dit keuzesysteem kan dit jaar nog worden begonnen op voorwaarde dat het parlement een wetsvoor stel om de opkomstleeftijd van twintig naar negentien Jaar te verlagen aanneemt. In dat geval zullen de zeventien-jarigen die later dit jaar nog worden ingeschreven de mogelijkheid hebben aan te geven op welke leeftijd zij werkelijk in dienst willen. Minister Stemerdink en staatssecre taris Van Lent namen hiermee giste ren op een openbare vergadering van de Kamercommissie over het dienstplichtbeleid, een voorstel over van het PvdA-Kamerlid De Vries. Dit voorstel kreeg ook van andere fracties ruime steun. Van Lent, wees erop dat de dienstplichtwet het nu ook al moge lijk maakt van de normale op komstleeftijd af te wijken, maar hiervan is tot nu toe zeer beperkt gebruik gemaakt. Door een ruim voorlichtingsbeleid wil hij dit veran deren. Overigens benadrukte Van Lent eventueel op het keuzesysteem terug te willen komen, indien blijkt dat het de personeelsvoorziening van de krijgsmacht in moeilijkheden brengt. Hij wees daarom het voorstel van De Vries af om de keuzemoge lijkheid nu al direct als recht in de wet vast te leggen. Hij wil er eerst eens mee experimenteren. Opvallend was dat het PvdA- Kamerlid met enige nadruk naar vo ren bracht dat. indien de gemiddelde opkomstleeftijd door de keuzevrij heid zou zakken naar achttien Jaar, in dat geval ook de wedde van de dienstplichtigen verlaagd moet wor den naar het niveau van het mini mum jeugdloon voor achttien jarigen. De fracties van VVD en CDA spraken zich tegen een eventuele verlaging van de wedde op deze ma nier uit. meeste fracties zouden er de voor keur aan hebben gegeven de op komstleeftijd te bespreken bij een totale discussie over het dienstplichtbeleid. Die discussie moet echter wachten op het rapport van de staatscommissie Mom- mersteeg, die de regering over enke le maanden zal adviseren over de keus tussen een dienstplichtigen- of een vrijwilligersleger. Moties In afwachting van die brede discus sie voelden de meeste fracties er gisteren niet voor om duidelijke uit spraken te doen over andere aspec ten van het dienstplichtbeleid. Die gedachte werd in een CDA-motie vastgelegd. Het PvdA-Kamerlid De Vries diende desondanks een groot aantal moties over het dienstplichtbeleid in, waar over later, bij de behandeling van de verlaging van de dienstplichtige leeftijd in de Kamer zelf, beslist zal worden. Die moties betreffen onder meer: Doorvoering van de in de defen sie-nota aangekondigde diensttijd beperking tot twaalf maanden. (Door Stemerdink voorlopig afgewe zen in verband met de extra kosten van 96 miljoen). Afschaffing van de vrijstelling van militaire dienst voor getrouwde dienstplichtigen, die dus kostwin ners zijn, mede ingediend door de PPR. (Ingevoerd om bezuinigingsre denen, om kostwinnersvergoedin gen te vermijden. Om bezuinigings redenen ook door Stemerdink ge handhaafd). Afschaffing van de vrijstelling wegens geestelijk ambt. (Van Lent zegde toe hierover advies aan de kerken te zullen vragen, maar wilde evenals de CDA-fracties zonder dat advies nog geen beslissing nemen. Volgens Van Lent zijn de kerken op dit punt overigens verdeeld). Afschaffing van de vrijstelling wegens broederdienst. (De be windslieden en de kamercommissie wezen dit voorstel niet principieel af. Van Lent wilde echter niet tot afschaffing overgaan omdat er mo menteel al te veel dienstplichtigen zijn). Invoering van een loting om uit te maken welke dienstplichtigen die niet reeds om andere redenen zijn afgevallen, nu wel of niet hun dienstplicht moeten vervullen. (Dit in verband met het feit dat er mo menteel veel te veel dienstplichti gen zijn. Op het ogenblik wordt dit probleem opgelost door van de me disch en geestelijk goedgekeurde dienstplichtigen alleen de allerbeste werkelijk in dienst te roepen.) Rechtvaardiger De Vries betoogde dat al deze voor stellen zijn gedaan om op een rechtvaardiger manier uit te maken wie nu wel of niet werkelijk in dienst moet, gezien het grote overschot aan dienstplichtigen dat er momen teel is. Ook mevrouw Van Leeuwen (AR; verklaarde dat het offer van de dienstplicht niet rechtvaardig is ge spreid, maar zij handhaafde haar standpunt dat over deze zaken pas uitspraken gedaan behoren te wor den wanneer het hele dienstplichtbeleid ter discussie komt. De Vries benadrukte dat de regering toch voordat zij voorstellen over een nieuw dienstplichtbeleid opstelt, wel mag weten in welke richting de Kamer denkt. Vandaar dat hij een aantal uitspraken van de Kamer had voorbereid per motie. Het CDA vond die opstelling van de PvdA toch ook wel redelijk en daarom werd besloten nog nader overleg over de moties te hebben. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft het wetsontwerp op het basisonder wijs bijgeschaafd. Het afgelopen zo mer gepubliceerde concept-wetsont werp is gisteren door het kabinet enigszins gewijzigd voor advies naar de Raad van State gezonden, waar na het in het parlement in behande ling kan komen. Het wetsontwerp voegt het kleuter onderwijs en de lagere scholen in één schooltype samen, waardoor al le kinderen tussen de vier en de twaalf Jaar onder het wetsontwerp vallen. Premier Den Uyl zei gisteren na af loop van de vergadering van de mi nisterraad dat het concept-wetsont werp vorig Jaar over het algemeen positief ontvangen is. maar dat het kabinet zich ook kritische opmer kingen heeft aangetrokken. Naar aanleiding van die kritiek heeft het kabinet de bepaling in het wets ontwerp die regelt dat de gemeenten eigenaar worden van de gebouwen van bijzondere scholen, geschrapt. Het eigendom van bijzondere scho len blijft nu de beherende instellin gen, maar er komen wel regels omtrent het gebruik van de school gebouwen. ROTTERDAM In het Dljkzlgt- zlekenhuls is de 49-jarlge mevrouw Wobber-Huibers uit Rotterdam overleden aan de verwondingen, die ze vorige week opliep, toen ze op haar bromfiets op de kruising Mar- coniplein-Schledamseweg- Franselaan werd aangereden door een vrachtauto. Van een onzer verslaggevers BENTHUIZEN Burgemeester Keijzer van Benthuizen Is met verlof. De burgemeester kreeg daarvoor toestemming van mr M. Vrolijk, de com missaris van de Koningin in Zuid-Holland. De omstreden burgemeester kwam maandagmorgen niet op de wekelijkse B. en W.-vergaderlng. De burgemeester bleek verlof te hebben genomen tot 1 maart. Vóór die datum moet Keijzer wor den benoemd in een andere ge meente, zo willen de twee wethou ders en het grootste deel van de gemeenteraad van Benthuizen. Na de arrestatie van de wethou ders Seijbel en Van Noort eiste de gemeenteraad onmiddellijke schorsing van de burgemeester. Dat verzoek om schorsing kon de minister van binnenlandse zaken echter moeilijk Inwilligen, omdat er nog een gerechtelijk onderzoek gaande is naar de vermeende fraude in het gemeentehuis van Benthuizen. Toen de burgemeester maandag morgen niet kwam opdagen nam loco-burgemeester Van Noort zijn taak over. In Benthuizen is men overigens nogal ontstemd over het feit dat zowel van de kant van burgemeester Keijzer als van de commissaris van de Koningin geen officieel bericht is ontvan gen over het verkregen verlof van een maand. „Dat valt me een beetje tegen", verklaarde wethouder Van Noort desgevraagd. „Misschien heeft de provincie het verlof wel aange kondigd in een brief aan burge meester Keijzer, maar daar weten wij als college niets van. Ik maak immers geen post van de burge meester open". Van Noort ver klaarde gewoon door te zullen werken om het bestuurlijke leven van Benthuizen zoveel mogelijk zijn gewone gang te laten gaan. Kritiek Momenteel is de wedde overigens nog op het minimumloon voor twin tigjarigen gebaseerd, omdat de nor male opkomstleeftijd nu nog twin tig jaar is. Defensie heeft voorname lijk uit bezuinigingsoverwegingen voorgesteld de opkomstleeftijd van twintig naar negentien Jaar te verla gen. Dat ontlokte nogal wat kritiek vanuit de Kamercommissie. De Van een verslaggever ROERMOND „Dat komt niet dikwijls voor". Dit zeggen mensen die het weten kunnen van de verkoping van ongeveer twintig rijtuigen, die woensdag 2 februari in Roermond plaats zal hebben. Deze ouderwetse vervoermiddelen vormen een deel van de vele goederen uit het faillissement van Veldkoning-Holland United b.v. te Roermond per 1 januari jJL Oud-directeur van het landbouwma- Simpkins „Ik maak even een ommetje met Rosic. chlnebedrijf was D. J. T. Kleijne, die in 1974 met geld van de zaak veel rijtuigen met toebehoren heeft ge kocht. Hij wilde in Californië een soort pretpark („Hans Brinkers Vil lage") stichten, waarin de auto taboe zou zijn en het paard de favoriete krachtbron. De bezoekers van het evenement zouden in ouderwetse rij tuigen kunnen rondrijden. Voor meer dan 400.000 gulden heeft ex- directeur Kleijne vele soorten rijtui gen opgekocht. Hierbij werd niet op geld gekeken, zeggen Insiders. Een deel van deze rijtuigen staat nu in een hal van de voormalige fabriek van Veldkoning. Gisteren was het de eerste kijkdag. Velen kwamen de technische voorwerpen bekijken, van simpele veertjes of splitpenne- tjes tot een complete papiervernieti gingsmachine met motor en kabel of een programmabestuurde, oliege- stookte gecombineerde spult- moffelkablne toe. Ook de vervoer middelen uit grootvaders tijd trok ken belangstellenden. Stalhouder Een van degenen die een deskundige kijk op de rijtuigen kan hebben was Emiel Hawinkels, die naar zijn zeg gen na zijn diensttijd als huzaar in de paarden en rijtuigen terecht is gekomen, nu al 36 Jaar geleden. Hij zegt. dat hij zich de enige stalhouder in midden-Limburg mag noemen. De heer Hawinkels vertelt, dat hij menigmaal met de expediteur van Veldkoning heeft gesproken over de rijtuigen. Hij kent ook de prijzen, waarvoor de rijtuigen in 1974 zijn Ingekocht. De verkopers hebben er goed aan verdiend, zegt hij. „Dolle prijzen heeft Kleijne gegeven. Er staat een vigilante waarvan ik de waarde schat op zeshonderd gulden. Er is toen tien maal zo veel voor betaald. Een brandweerwagen uit de tijd van de uitvinder van de brandspuit Jan van der Heiden is voor 25.000 gulden gekocht, een ar restee voor 10.000 gulden, een Jan Plezier voor 15.000 gulden, een be stelwagen voor 25.000 gulden. Omnibus Een van de mooiste rijtuigen is vol gens de heer Hawinkels de omnibus. De vierwielige koets lijkt veel op de postkoets die in films over het wilde westen altijd wordt overvallen. De koetsier zit op een hoge bok. de passagiers kunnen in de koets zitten, maar bij mooi weer kunnen zij ook bovenop zitten. Op het dak is nog plaats voor de bagage, net bedrijf Veldkoning heeft 48.000 gulden voor dit voertuig neergeteld. Als men de rijtuigen nauwkeurig bekijkt, krijgt men wel bewondering voor het vakmanschap van de wa genmakers van weleer. Alleen de maker van de brandspuit is bekend: Hermann Koebe Feuerwehrgeröte- fabrik in Luckenwalde. De ontwer per van de sierlijke Friese tilbury met het vergulde houtsnijwerk is onbekend. (De inkoopsprijs was 40.000 gulden). Charmant ais rijtuig is ook de Bernerwagen of de Zwit serse break. Ja. er staan volgens stalhouder Ha winkels wel enkele mooie exempla ren ln de grote, koude fabriekshal waar het geluld van machines is verstomd en het geroezemoes van stemmen van kijkers en aspirant- kopers aanzwelt, naarmate de kijk- uren verstrijken. „Kleijne had indertijd enkele rijtui gen vooraan de straat in de show- ■7 -• x ,.-3.-> Lars Carlsson en Bob de Jong kwamen met hun Opel Kadett GT/E, als eerste in de klasse standaard-toerwagens*(groep 1) over de eindstreep in de Rallye de Monte Carlo 1977. Dat is mooi. Maar aardiger is nog, dat in elke Opel-Showroom net zo'n snelle, kom- fortabele en degelijke Opel Kadett GT/E voor u klaar staat. Voor een proefrit om mee te beginnen. Motorola Mobilifoons MICHEUN room laten zetten", vertelt Hawin kels. „Ik heb hem toen gezegd. Je moet een rijtuig niet in de zon zet ten. Dan droogt het hout uit en valt 1e uit elkaar Hout moet koud en niet droog staan. Dikwijls zijn de wielen van rijtuigen op de plaats, waarmee zij langdurig op de grond hebben gestaan, verrot. Een rijtuig moet af en toe worden verplaatst als het niet wordt gebruikt". Emiel Ha winkels knijpt ln het voorbijgaan in een wiel van een kar en meteen worden zijn woorden bewaarheid: een segmentje van het wiel is al bijna poeder. De rijtuigen die op een rijtje te kijk staan, maken een trieste indruk. Waar is de tijd gebleven dat zij wer den getrokken door glanzende paar den, met de boerenkerels met naast hen de struise boerin? Hawinkels. „Kijk, hier klopt iets niet De kus sens van rijtuigen moeten gevuld zijn met paardehaar Hierin zit schuimrubber en die bekleding moet van stof zijn en niet van skai, dat bestond toen nog niet In de hal staat een Duitse Jachtwagen. Maar waar is de Hollandse Jachtwa gen", vraagt de Roermondse Hawin kels zich af. „Ik weet dat die hier (vóór het faillissement) heeft ge staan". Functie bij VN Een Nederlander, dr Theo van Boven, is benoemd tot directeur van de aideüng voor de rechten van de mens van de Veren igde Naties. De afdeling voor rech ten van de mens is een in Genève gevestigd onderdeel van het VN- secretariaat, dat het werk van alle VN-lnstellingen die zich met de rechten van de mens bezighouden voorbereidt en begeleidt. Dr. Van Boven (43), was hoofd van de afdeling Juridische en sociale za ken van de directie internationale organisaties van het ministerie van buitenlandse zaken. Van 1970 tot 1975 was hij Nederlands vertegen woordiger in de VN-commlssle voor de rechten van de mens. ONDERSCHEIDINGEN Ds. W. Kool. emeritus-predikant van de Nederlands hervormde kerk in Katwijk aan Zee is benoemd tot ridder ln de orde van Oranje- Nassau. De deken van Weert, pas toor W. J. O. van Bommel, is be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. RECHTERLIJKE MACHT DEN HAAG - Tot raadsheren bij het gerechtshof ln 's Hertogenbosch zijn benoemd mr C. M. Vliegenthart (nu vice-president van de rechtbank ln Breda) en mr. J. J. M. van Benthem (nu rechter bij de rechtbank in Rotterdam). Tot rech ter bij de rechtbank ln Amsterdam zijn benoemd mr. H. Luijken uit Amsterdam, mr. N. J. van de Sande Bakhuyzen uit Haarlem en mr. E J. van Schaardenburg Louwe Kooij- mans uit Amsterdam. Mevrouw M van der Linden is benoemd tot offi cier van Justitie ln het arrondisse ment 's Hertogenbosch, ln de rang van substituut-officier van justitie. Onderscheiding Ir L R. Dijkema, tot eind Januari 1977 werkzaam als hoofdingenieur-directeur voor de agrarische bedrijfsontwikkeling en voedselcommissaris voor Noord- Holland, tevens gewestelijk direc teur van de stichting uitvoering landbouwmaatregelen (stulmi, is be noemd tot officier ln de orde van Oranje-Nassau. Directeur NS Drs. L.F. Ploeger (46) is per 1 februari benoemd tot hd van de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Drs. Ploeger Is sinds april 1974 secretaris van de directie raad. Hij wordt nu tevens chef van de dienst personeelszaken In die functie volgt hij mr L W Wanslnk op die zich ln de directieraad met marketing gaat bezighouden Dit Jaar treden drs. P Boender en mr P R. Leopold af als directeur Drs Ploeger is sinds 1958 bij NS in dienst. Ere lid Staatssecretaris Hendriks is zaterdag benoemd tot ere lid van de niet rokers vereniging CAN. de club van actieve met-rokers. De ver eniging. wil op deze manier tot uitdrukking brengen ingenomen te zijn met het beleid van de staatsse cretaris Inzake de bescherming van de niet-roker

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9