Blank Rhodesië kan steun VS wel vergeten Zuid-Afrika: strijd voor menselijke waarden Claustre's danken Khaddaffi voor aandeel vrijlating Protest Pax Christi naar Hoesak Regering in Spanje niet van de wijs Amerikaanse minister Cyrus Vance: Japanse premier Foekoeda begin maart naar VS. Abortus in Israël „vrijer' Libanese regering beraadt zich over Israëlische eisen 'VS toch sterker dan Sowjet-Unie' Oorlogsachtige wetsvoorstellen in Zuid-Afrika Vakbondsleider Koka: geweld niet meer te keren DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 WASHINGTON, SALISBURY (Reuter, UPI, AP) De blanke minderheidsrege ring van Ian Smith in Rhodesië kan onder geen enkele omstandigheid rekenen op Amerikaanse steun bij pogingen het tot stand komen van een zwart meerder heidsbewind tegen te gaan, zo heeft gisteren de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, in Washington meegedeeld. Vance keerde zich ook in scherpe bewoordingen tegen de pogingen van Smith een akkoord te zoeken met een aantal stammenleiders, die door de Rhodeslsche nationalis tische leiders als verlengstukken van het blanke bewind worden gezien. Verder verklaarde Vance dat de re gering-Carter zal streven naar in trekking van het zogenaamde Byrd- amendement dat het de Amerikanen mogelijk maakte om ondanks een internationale boycot koper en an dere grondstoffen uit Rhodesië in te voeren. De door Engeland geleide onderhan- TRIPOLI, PARIJS (Reuter, UPI, AP) De Franse oudheid kundige Fran^oise Claustre en haar man, die zondagnacht door opstandelingen in de Afrikaanse republiek Tsjaad werden vrijge laten, hebben gisteren de Libische leider, kolonel Khaddaffi, bedankt voor zijn aandeel in hun vrijlating. Het in Tripoli gevestigde persbureau van de Arabische revolutie (Arna) meldde dat de heer en mevrouw Claustre aan Khaddaffi waren voor gesteld door de leiders van het Tsja- dische bevrijdingsgront Frolinat. De Franse president Giscard d'Estaing, heeft gisteren een speciaal vliegtuig naar de Libische hoofdstad gestuurd om het echtpaar op te halen. Ze zullen waarschijnlijk vandaag na een persconferentie in Tripoli naar Frankrijk terugkeren. Volgens Arna is de vrijlating tot stand gekomen na „volhardend be middelen" door Khaddaffi, nadat een aantal Franse bemiddelingspo gingen waren mislukt had president Giscard Khaddaffi persoonlijk om zijn goede diensten gevraagd. De zaak Claustre begon in april 1974, toen de 39-jarige Frangoise in de Tibesti-woestijn werd ontvoerd door opstandelingen tegen de regering van Tsjaad. De opstandelingen, on der leiding van Hissan Habre, eisten in ruil voor de vrijlating van de oud heidkundige een hoeveelheid Frans wapentuig. Parijs weigerde maar stuurde wel een vliegtuig met geld (ongeveer vijf miljoen gulden). Het Frolinat vocht aanvankelijk tegen president Ngarta Tombalbaye, die later bij een staatsgreep werd ver moord. Zijn opvolger, president Fe lix Malloum zei dat Frankrijk de opstandelingen wel degelijk wapens had gezonden en stuurde een 2000 man sterke Franse troepenmacht naar huis. delingen over de vestiging van een zwart meerderheidsbewind in Rho desië zijn vastgelopen en de Britse onderhandelaar Ivor Richard zal spoedig onverrichter zake naar Lon den terugkeren. De man heeft een maand lang in zuidelijk Afrika rond gehold om te proberen de in een impasse geraakte Geneefse confe rentie over Rhodesië weer op gang te brengen. De Zuldafrikaanse premier John Vorster heeft laten weten dat zijn regering niet zal buigen voor internationale pressie om Rhodesië te dwingen het Britse plan voor de machtsoverdracht aan te nemen. De Amerikaanse minister Vance zei er van overtuigd te zijn dat Zuid-Afrika een belangrijke rol kan spelen in de pogingen een vreedzame oplossing voor de kwestie Rhodesië te vinden. Hij voegde eraan toe dat hij een betere kijk op de situatie zal hebben als Andrew Young, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties, is teruggekeerd van de reis naar Afrika die hij vandaag begint. De Brit Richard had al eerder aange kondigd dat met de Verenigde Sta ten moest worden nagegaan wat te doen om de conferentie in Genève weer op gang te brengen. Het is duidelijk dat de reis van Young hier niet los van staat. Ontvoering Aan de dijk Toen de Franse regering er niet in slaagde mevrouw Claustre vrij te krijgen, probeerde haar man Pierre het in augustus 1975 op eigen houtje. Met het gevolg dat ook hij gevangen genomen werd. Volgens Arna zijn de Claustre's vrij gelaten mede doordat Habre in het Frolinat aan de dijk is gezet. De nieuwe Frolinat-chef in het Tibesti- gebied, Goekoeni Ouedei, die giste ren ook in Libië was, zei het „volste begrip" te hebben voor de pleidooien van Khaddaffi en zei bereid te zijn de beide mensen vrij te laten. Inmid dels heeft de Franse president Gis card ook zijn dank betuigd aan de Libische kolonel Khaddaffi. Volgens een woordvoerder van het blanke minderheidsbewind hebben Rhodeslsche guerrillastrijders vier honderd zwarte schoolkinderen uit twee missiescholen ontvoerd en naar Botswana gebracht. Volgens een of ficiële lezing waren de kinderen door gewapende guerrillero's bijeen ge dreven en vervolgens in marstètnpo over de grens gevoerd. De overval zou hebben plaats gevonden ten westen van Messina, waar Rhodesië, Botswana en Zuid-Afrika aan elkaar grenzen. De ontvoerde kinderen zou den in de leeftijd van 14 tot 19 Jaar zijn. In Salisbury meent men dat de kinderen naar trainingskampen zijn gevoerd om daar een opleiding als. guerrillastrijder te krijgen. DEN HAAG. PRAAG (Reuter, UPI, ANP) De internationale vre- desweging Pax Christi heeft giste ren in een door kardinaal Alfrink ondertekende verklaring bij presi dent Hoesak van Tsjechoslowakije geprotesteerd tegen de onderdruk kende maatregelen tegen de onder tekenaars van Handvest-77, een enige weken geleden in het westen gepubliceerde verklaring, waarin Tsjechoslowaakse dissidenten hun regering aanklagen dat ze zich niet houdt aan de akkoorden van Hel sinki. Pax Christi zegt dat de huidige onderdrukking in strijd is met de in 1975 ondertekende slotakte van Helsinki, waarin het recht van vrije communicatie en uitwisseling van informatie is vastgelegd. De actie tegen de ondertekenaars van Handvest-77 brengt schade toe aan het vredeswerk in de wereld, aldus de verklaring, die aandringt op een gesprek tussen de ondertekenaars van het handvest en de Tsjechoslo waakse autoriteiten. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Chnoepek heeft gisteren gezegd dat zijn rege ring alle overeenkomsten die op de conferentie van Helsinki gesloten zijn heeft nageleefd. Hij maakte geen melding van de campagne te gen de ondertekenaars van Handvest 77. De Tsjechoslowaakse schrijver Pa vel Kohout heeft gisteren een brief openbaar gemaakt, waarin hij zijn besluit toelicht in Tsjechoslowa kije te blijven. Eerder boden de autoriteiten in Praag diverse dissi denten aan om in vrijwillige bal lingschap naar Oostenrijk te gaan. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken Pahr vertelde dat de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Wenen bij hem was geweest om een regeling te treffen voor een eventuele uitwijzing. TOKIO (Reuter. UPI, AP) De Japanse regering heeft gisteren be kend gemaakt dat premier Takeo Foekoeda. als het parlement dat goed vindt, op 21 en 22 maart voor een bezoek aan de Amerikaanse pre sident Jimmy Carter naar Was hington zal reizen. Foekoeda werd daartoe gisteren uit genodigd door Walter Mondale, vi ce-president van de Verenigde Sta ten. Behalve Foekoeda is de Britse premier, James Callaghan, de enige leider die door Mondale namens pre sident Carter voor een bezoek aan de Verenigde Staten is uitgenodigd. Mondale heeft gisteren ruim een uur met Foekoeda over economische vraagstukken gepraat. Mondale be loofde Foekoeda dat de Verenigde Staten alle zaken van gemeenschap pelijk belang met Japan zal bespre ken en dat Japan dus niet voor plotselinge beleidsveranderingen zal komen te staan. Volgens Mondale hadden beide mannen ook gesproken over het ko mende top-overleg tussen de be langrijkste westerse geïndustriali seerde landen, maar volgens functi onarissen in het kielzog van Monda le zijn er geen beslissingen genomen over datum en plaats van dit over leg. Vandaag komen de belde leiders opnieuw bij elkaar en zullen dan volgens ingewijden praten over poli tieke en militaire kwesties. Eerder op de dag zei Foekoeda in zijn regeringsverklaring dat hij zal „blijven streven" naar een verdrag van vriendschap en samenwerking met de Chinese Volksrepubliek, een overeenkomst die reeds geruime tijd in de pen zit. Vice-president Walter Mondale (links) met de Japanse pre mier Takeo Foekoeda. TEL AVIV (AP) Het Israëlische parlement heeft gisteren de abortus wet „vrijer" gemaakt in weerwil van een storm van protest van geestelij- BEIROET (Reuter. UPI) Libane se regeringsfunctionarissen bestu deren de eisen, die Israël gesteld heeft ten aanzien van de beweging van troepen van de Arabische vre desmacht in de buurt van zijn gren zen, zo is gisteren in kringen van het Libanese ministerie van buiten landse zaken bekend geworden. De eisen zouden de volgende zijn: Troepenbewegingen in het zuiden van Libanon moeten in overleg met Israël geschieden. De in het bewuste gebied gelegerde Arabische troepen mogen een be paald aantal niet te boven gaan. Dit aantal moet worden vastgesteld in overleg met dé Israëlische autori teiten. De Arabische troepen mogen niet komen in gebieden die Israël gevoe lig acht voor zijn eigen veiligheid. ken en behoudenden die de nieuwe wet „een vrijbrief voor massale kin dermoord" noemden. Voor de wet die over een jaar in werking zal treden was in het parle ment in totaal driemaal gestemd. De tegenstanders hadden zich vooral geweerd tegen de bepaling dat als de wet ingaat abortus mag worden be dreven bij ongetrouwde meisjes van beneden de 16 jaar, alsook dat de ingreep mag worden verricht als de zwangerschap de vrouw of haar kin deren ernstige schade kan berokke nen „wegens moeilijke sociale en gezinsomstandigheden In de nieuwe wet wordt abortus toe gestaan om redenen van gezondheid, mogelijke mismaking van het foetus, als de zwangerschap door verkrach ting is ontstaan, als de moeder ouder is dan 40 Jaar en als de zwangerschap het gevolg is van „bloedschande." Als. onder de nieuwe wet. een vrouw abortus wenst dan moet zij dit voor nemen voorleggen aan een „commis sie" bestaande uit twee artsen en een sociaal werker. Een voorstel dat er ook een rabbijn aan te pas moest komen werd afgewezen. De prijs van de Ingreep zal worden vastgesteld door het ministerie van volksgezond heid. Het uitvoeren van abortus is thans nog illegaal in Israël als de moeder door de zwangerschap niet in le vensgevaar verkeert. WASHINGTON (AP) - De chefs van staven van de Ameri kaanse strijdkrachten hebben in een rapport de bewering aangevochten van een voor malig hoofd van de militaire inlichtingendienst dat de Sow- Jet-Unie de Verenigde Staten voorbij zou zijn gestreefd in mijitalre macht. „De gezamenlijke chefs van staven zijn het niet eens met de stelling dat de Sowjet-Unie militaire superioriteit over de Verenigde Staten heeft ver worven", zo schrijft luchtmacht-generaal George Brown in het elf pagina's tel lende rapport. Het rapport vecht daarmee re cente verklaringen van gene- raal-majoor George Keegan aan, die op 1 januari met pensi oen is gegaan en daarvoor chef was van de inlichtingendienst van de luchtmacht Hij be weerde dat de strategische macht van de Verenigde Sta ten door de Sowjet-Unie was overgenomen. MADRID (Reuter, UPI) De Spaanse regering is niet van plan zich door het leger op de kop te laten zitten. Een hoger militair van de Spanse marine heeft gisteren een officiële waarschuwing gekregen, nadat hij zaterdag in het openbaar ruzie had gemaakt met de 8paanse vlce-premler, luitenant-generaal Manuel Gutierrez Mellado. De hoge militair schreeuwde afgelopen zater dag: „Eer is belangrijker dan disci pline." toen de vlce-premler een te gen de regering gerichte demonstra tie het zwijgen probeerde op te leggen. Koning Juan Carlos bracht gisteren een bezoek aan een van de best uitgeruste delen van het 8paanse leger, dat bulten de Spaanse hoofd stad Madrid gelegerd is. Tot de dood van Franco werden deze troepen be schouwd als dat deel van het leger dat Franco te hulp zou roepen om een eventuele opstand de kop in te drukken. De koning heeft tot dusver een centrale plaats ingenomen in de democratische hervormingen, waar tegen binnen het leger het verzet groeit Verschillende militaire comman danten hebben na de incidenten van de afgelopen dagen hun trouw aan de koning betuigd. Maar vooral de veiligheidstroepen vinden de libera liseringmaatregelen maar moeilijk te verteren, omdat deze een einde maken aan de vrijheid van handelen waarover zij beschikten. Het Spaanse persbureau Europa Press meldde gisteren dat drie Itali aanse fascisten, die in hun land ge zocht worden wegens politieke aan slagen, in Madrid zijn gearresteerd. Ze zullen worden uitgewezen. Het bericht volgde op eerdere medede lingen dat een „fascistische interna tionale" een rol gespeeld heeft in de golf van geweld die vorige week over Spanje spoelde. KAAPSTAD (Reuter) De regering van Zuid-Afrika heeft gisteren oor logsachtige wetsvoorstellen inge diend die eventuele toekomstige op roeren door zwarten de kop in moe ten drukken. De voorstellen stellen algehele cen suur, de inbeslagneming van materi eel voor het leger en uitgebreider dienstplicht voor, als maatregelen die door de president van de repu bliek genomen kunnen worden. Het „amendement op de defensiewet' voorziet in het verlenen van buiten gewone bevoegdheden aan de presi dent „in tijden waarin de republiek moet worden verdedigd of terreur daden of binnenlandse onlusten moeten worden onderdrukt." De be staande wet maakte censuur en in beslagneming alleen in oorlogstijd mogelijk. Als de wetsvoorstellen door het par lement worden goedgekeurd en de regeringspartij beschikt over een ruime meerderheid dan kan de president in een noodtoestand be-, slag laten leggen op gebouwen, voer tuigen, vliegtuigen en ander materi eel dat voor de mobilisering van de drie krijgsmachtonderdelen nodig zou zijn. door Harm Lamberts Drake (spreek uit Dreek) Koka is een vakbondsleider uit Zuid-Afrika. In augustus 1972 was hij een van de oprichters van de Black Allied Workers Union (BAWU) een vakcentrale van zwarte arbeiders, die niet in de eerste plaats streefde naar betere werkomstandigheden en hogere lonen, maar die wilde werken aan een totale verandering van het Zuldafrikaanse arbeidssysteem. Voor dat ideaal is Drake Koka nu vluchteling. Drake Koka: Als de blanken nu niet naast ons kunnen staan zullen ze dat nooit kunnen. De blanken in Zuid-Afrika weten wie de echte leiders van de zwarte bevol king zijn. Voor hen is geen plaats in Zuid-Afrika. Ze zitten in gevangenis sen of worden verjaagd. Koka wist op het laatste nippertje te voorko men dat hij voor de tweede maal de gevangenis inging. Toen de veiligheidspolitie op zon dagmorgen 7 november, nu drie maanden geleden, met elf overval wagens bij zijn huis verscheen met een arrestatiebevel, was Drake Koka niet thuis. Hij kwam een half uur nadat ze weer vertrokken waren, hoorde van zijn vrouw wat er was gebeurd en besloot onder te duiken. Drie dagen later ging hij naar Botswana. Hij is nu voor een werkbe zoek in Europa. Niets oplossen Je hoeft Drake Koka de woorden bepaald niet uit de mond te trekken. Goed formulerend, kan hij uren ach tereen rustig en bedachtzaam vertel len wat hem en zijn vrienden in de BAWU bezield. „Als we ons alleen zouden toeleggen op de verbetering van de lonen en werkomstandighe den. zou dat in wezen nog niets op lossen in Zuid-Afrika. Dan zou er nog steeds sprake zijn van uitbuiting en discriminatie. Er moeten ingrijpen de politieke veranderingen komen. De wetten moeten veranderen." Nu is er in Zuid-Afrika geen wet die het de zwarte arbeiders verbiedt zich in bonden te organiseren. In te genstelling tot de blanke vakbonden worden de zwarte echter niet door de regering en de werkgevers erkend. Daarom besloot Drake Koka in 1972 toch maar een zwarte bond op te richten. Wettelijke erkenning mocht dan uitgesloten zijn, de blanken zou den toch rekenlgn moeten houden met een feitelijk bestaande organi satie. „We gingen van fabriek tot fabriek en wachtten de arbeiders bij de poort op. We gingen ook langs de kerken. In 1972 heb ik in 76 kerken gepreekt en de mensen uitgelegd waar het om ging en het lukte. Voor ik de gevangenis inging, hadden we 3000 leden en toen ik er acht maan den later uitkwam 6000". Op 26 februari 1973 werd Drake Ko ka „geband". De komende vijf jaar mocht hij geen fabrieken en kerken meer bezoeken, geen vergaderingen meer bijwonen en op geen school gesignaleerd worden. Hij moest zijn reizen beperken tot de omgeving van Johannesburg en moest de weekein den thuis blijven. Regelmatig moest hij zich bij de politie melden. BAWU- medewerkers moest hij nu een voor een instrueren. Arrestatie-golf Na de grote demonstratie in Durban ten gunste van het Frelimo, de be vrijdingsbeweging van Mozambique, volgde in het najaar van 1974 een golf van arrestaties in Zuid-Afrika. In november van dat Jaar werd Koka ook aangehouden. Zoals gebruike lijk bij de arrestatie van zwarten in Zuid-Afrika werd hij niet officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hij werd vastgehouden op grond van de beruchte sectie 6. 1 van de wet op de bestrijding van het terrorisme. Dat betekende dat de eerste drie maan den niemand op bezoek mocht ko men; zelfs zijn advocaat had geen toegang tot zijn cel. Zijn vrouw en kinderen wisten niet eens waar hij gevangen zat. Hij mocht geen brie ven schrijven en geen brieven ont vangen, geen kranten lezen en geen boeken. Drie maanden zat hij alleen in een cel met als enige gezelschap een bijbel, een ton en een rubberen mat om op te slapen. „De omstandigheden in de gevange nis waren deprimerend. Het eten was smakeloos. Ze hebben het zo samen gesteld dat de voedingswaarde ge ring is, maar Je er wel pafferig dik van wordt. Na drie maanden mocht ik nog steeds geen kranten lezen, maar ik kon boeken lenen uit de bibliotheek van de gevangenis en één maal in de twee weken mocht mijn vrouw me bezoeken. Na acht maanden gevangenschap werd ik zonder enige verklaring in een poli tieauto gezet. Ik dacht dat ik naar het hoofdbureau van politie zou gaan voor verhoor, maar ze reden het gebouw voorbij. Toen ik vroeg waar we heengingen, zei ze: naar huis. Voor mijn deur werd ik afgeleverd, zonder commentaar Niet dat Drake Koka nu weer vrij man was. Zijn „banning" ging ge woon door. Onder toeziend oog van de politie ging hij ook gewoon met zijn werk door. de opbouw van BA WU. Regelmatig werd hij voor on dervraging meegenomen. „Als ik de politie eens een week niet zag, begon ik me zorgen te maken. Wat zou er nu weer zijn?" Die zondagmorgen, drie maanden geleden, waren ze er weer. Vijftien zwaar gewapende agenten door zochten zijn huis. maar ondanks het uitgaansverbod dat hij in het week einde had, was Drake Koka die nacht niet thuis. Hij heeft een nieuw bezoek van e politie niet afgewacht en is naar Botswana gevlucht. Welke verwachtingen heeft hij nu voor de nabije toekomst van Zuid- Afrika? „Ik verwacht niet dat de blanken spoedig vrijwillig zullen instemmen met verandering van het systeem. Ik heb ook geen enkele hoop dat voor uitstrevende blanken een keer ten goede zullen brengen. Toen er in Soweto een opstand uitbrak en blanke politie scholieren doodschoot of arresteerde, toen zweeg de blanke gemeenschap, ook de zogenaamde „liberals". Ze heb ben geen vinger verroerd om zich op de een of andere manier te vereen zelvigen met de onderdrukte zwarte meerderheid. De blanken groepeer den zich tegen de zwarten en legden op zijn hoogst verklaringen af in kranten. Van de blanken kunnen we niets meer verwachten en dat valt echt te betreuren. Want de tijd komt dat de blanken voor ons een pro bleem zullen worden. Hoe moeten we ze straks beschermen? Onze strijd is geen rassenstrljd. maar een voor menselijke en christelijke waarden. Als ze nu niet naast ons kunnen staan, zullen ze dat nooit kunnen." Is de tijd voor een geweldloze veran dering nu ook voorbij? „In dit stadium kunnen we moeilijk zeggen, dat we een vreedzame oplos sing willen. Er zijn de afgelopen maanden honderden Jonge zwarte Zuidafrikanen neergeschoten. Wat goedwillende blanken nu nog kun nen doen is hun eigen regering en partijen ervan overtuigen dat zij met geweld moeten stoppen. Wij kunnen het geweld niet meer keren. Alleen de blanken kunnen nu nog zorgen voor een nlet-gewelddadige verandering. Die verandering komt er, maar zal door de zwarten zelf bevochten moeten worden. Kijk maar naar Zimbabwe. Als Vorster het geweld zou laten stoppen, zou er hoop zijn op een geweldloze veran dering. Het Westen kan daar iets aan doen: staak de steun aan Vorster. Stop de investeringen en boycot de Zuldafrikaanse goederen. Als het Westen dat niet doet. is de kans op een vreedzame verandering er niet". Is hij teleurgesteld over het resultaat van de boycot van Zuldafrikaanse schepen? „Ik ben niet ontmoedigd. Het was een begin. De tijd van voorbereiding is tekort geweest en de vakbonden in Nederland waren te druk met hun eigen zaken. De westerse vakbon den zouden de zwarte bonden in Zuid-Afrika moeten steunen Zeker als ze tegen geweld zijn. Een laatste kans gaat verloren is de arbeiders in het Westen alleen aan hun eigen belangen denken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7