Van vroegere armoede zijn littekens gebleven Amnesty zet zich in voor Iran Drie concerten door A'dams Kamerorkest Westerterp: Geen nieuw onderzoek naar aanleg van zoetwaterkanaal Slippende auto oorzaak ongeluk Vereniging bejaardenoorden valt staatssecretaris aan Priester ging in Bredase wijk wonen, i Tussen de 25.000 en 100.000 Bestemmingsplan Scheveningen ten dele afgekeurd Meepraten over bouwlokaties voor gemeente Rijswijk Fa. Poppeliers AANMELDING (voorlichtings-b jeenkomsten: -(aanmelding ook na telefonische afspraak}- I DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet H12 Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „De aanleg van het zoetwaterkanaal van Wad- dinxveen naar Voorburg zal moeten worden voorafgegaan door verwerving van de in het tracé gelegen gronden. Vergoeding van daaruit voortvloei ende schade dient te geschieden vol gens de regels van het ontelgenlngs- recht De aanvragen om vergunning krachtens de Ontgrondingswet zijn behandeld overeenkomstig de in de wet en de Ontgrondingsverordening Zuid-Holland gestelde regels Gede puteerde Staten van Zuid-Holland hebben inmiddels de gevraagde ver gunning verleend" Dit antwoordt minister drs Westerterp (verkeer en waterstaat» op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Honig van den Bossche Het kanaal Waddinxveen-Voorburg moet Delfland de mogelijkheid bie den voldoende zoet water in te laten, zowel ten behoeve van de peilbeheer- sing als voor de verversing. Ten ge volge van de verdieping van de mond van de Nieuwe Waterweg en de uitbreiding van het Rotterdamse havengebied heeft de zoutgrens in de Nieuwe Maas en de Rotterdamse Waterweg zich zo ver oostwaarts ver plaatst. dat de daar aanwezige in- laatpunten onbruikbaar zijn gewor den. De huidige aanvoermogelijkhe- den via de boezem van Rijnland zijn beperkt en voor het gebied van Delf land onvoldoende. Volgens Wester terp kan niet worden geconcludeerd, dat het plan tot de aanleg van het kanaal thans uiterst discutabel is geworden. ..Tijdens de droogte van de afgelopen zomer zou het kanaal een belangrijke bijlage tot zoetwa tervoorziening van Delfland hebben kunnen leveren", aldus de minister. De bewindsman is van mening, dat er geen aartleiding bestaat een nieuw onderzoek naar de noodzaak van de aanleg te laten Instellen. Overigens heeft de Verenigde Vergadering van Delfland op 26 mei 1976 definitief besloten om tot de aanleg van het kanaal over te gaan. Burgemeester Winkel van Naaldwijk heeft echter in zijn nieuwjaarsrede dit Jaar gewezen op de mogelijkheid van een waterfabrlek. Volgens hem zou er over het oprichten van zo'n fabriek ook serieus gedacht worden In de kringen van het Proefstation in Naaldwijk. De burgemeester noem de een waterfabrlek. die het afvalwa ter van de regio Den Haag kan zuive ren. een betere oplossing dan het aanleggen van een zoetwaterkanaal naar het Westland. Van een verslaggever LEEUWARDEN De veertigjarige W Bronger uit het Friese St. Anna- parochie is in Vrouwenparochie (gem. Het Bildt) om het leven geko men; hij botste met zijn auto tegen een tegemoetkomende auto. die ge slipt en uit de koers geraakt was. Van een verslaggever UTRECHT De Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden beschuldigt staatssecretaris Meijer er in een brief aan de Tweede Kamer van. dat hij „uit louter politieke overwegingen persoon lijk geleide bejaardenoorden wil elimineren." Hij negeert daarbij volgens de vereniging, dat duizenden bejaarden in Nederland deze tehuizen vrijwillig kiezen als de voor hen meest gewaardeer de mogelijkheid in hun omstandigheden. onregelmatige dienst en vervanging met meer dan veertig procent ver laagd moesten worden. Houders met een salaris van ongeveer 25.000 gul den gaan er volgens de vereniging in inkomen ruim 25 procent op achte ruit. De vereniging meent dat hier sprake is van uitsluitend door een politieke visie ingegeven onbehoor lijk bestuur. ZIJ herinnert aan de laatst versche nen staUstiek bejaardenoorden 1973 van het centraal bureau voor de sta Ustiek. waaruit blijkt dat de verzor- gings en verpleegprijzen in de per soonlijk gelelde tehuizen aanzienlijk lager zijn dan in grote en in gemeen telijke tehuizen, dat bejaarden die de meest intensieve verzorging no dig hebben zijn opgenomen in NV's en persoonlijk geleide tehuizen en dat het percentage gediplomeerde verpleegkundigen het hoogst ls in de geleide bejaardenoorden. Aanleiding tot de brief van de veren iging is onder meer de recente ultla- tlng van de staatssecretaris, dat hij in de nabije toekomst een wetswijzi ging wtl voorstellen die het maken van winst door bejaardenoorden uitsluit. Maar de staatssecretaris weet. zegt de vereniging, dat de hou ders van persoonlijk gelelde bejaar denoorden al sedert Jaren geen winst maken en dat zij een door de provin ciale overheid vastgesteld en ge controleerd CAO-salarls krijgen. De vereniging neemt het staatsse cretaris Meijer ook kwalijk, dat hij een advies van de centrale commis sie voor de bejaardenoorden inzake de prijsregelen voor 1977 op twee punten naast zich heeft neergelegd. Hij bepaalde eenzijdig, aldus de ver eniging. dat voor de houders van persoonlijk gelelde tehuizen de sala ristoeslagen voor vakanUe. sociale lasten, pensioenkosten, overwerk, De schattingen over het aantal poli tieke gevangenen in Iran lopen zeer uiteen. Terwll de Iraanse autoritei ten van „ongeveer dreiduizen" ge vangenen praten schat Amnesty In- ternaUonal het aantal op een cijfer tussen de 25.000 en de 100.000. In de afgelopen drie Jaar zijn volgens offi ciële cijfers driehonderd mensen te rechtgesteld Telkens weer zijn er berichten dat pollUeke tegenstan ders van de sjah op straat worden doodgeschoten „omdat zij zich ver zetten tegen hun arrestatie". Amnesty wijst op het feit dat Iran de mensenrechten schendt, zoals deze geformuleerd staan in de ook door Iran ondertekende verklaring van de rechten van de mens. 8inds 1972 weigeren de Iraanse autoriteiten stelselmatig de toegang tot politieke processen in het land aan vertegen woordigers van lntemaUonale Juri dische organisaUes en organisaUes die opkomen voor de rechten van de mens. Zin Iran worden alle pollUeke processen voor militaire rechtban ken gevoerd Als verdediger krijgen de verdachten meestal een militair toegewezen, die geen juridische op leiding genoten heeft. De verdediger krijgt ook nauwelijks de gelegenheid om het proces voor te breiden. Als getuige bij het proces wordt al leen de verdachte zelf toegelasten. Bovendien is het bewijsmateriaal uitsluitend afkomstig van de SA- VAK. de Iraanse geheime dienst. De ze geheime dienst is een van de steunpilaren van het bewind van de sjah. Bekend zijn de gruwelijke mar- door Adr. Hager DEN HAAG De samenwerking tussen het Nederlands Kamer koor en het Amsterdams Kamerorkest heeft geresulteerd in een cyclus van drie concerten. Op 18 maart schenkt men aandacht aan de barokperiode (Bach en Handel), op 5 april heeft het concert een romantisch karakter (Mendelssohn en Bruckner) en op het eerste concert, gegeven in een goed bezette Nieuwe Kerk aan het Haagse Spui, beluisterde men werken uit de klassieke periode van Haydn en Mozart. De heer F.D.L. Rothschilder Koning, estetisch medewerker van het Museum voor het Onderwijs, demonstreert hier een mechanische trommelslager, gemaakt naar een ontwerp van Leonardo da Vinei. Op een verrijdbaar onderstel drijft een op de wielas gemonteerd drijfwiel twee, van pennen voorziene rollen aan die vijf geveerde trommelstokken aan iedere kant, afhankelijk van de plaatsing van de nokken, ritmisch op de trommel laten slaan. In deze tijd een simpel mechaniek, in de tijd van Da Vinei een zeer bijzondere uitvinding. Voor de heer F.D.L. Rothschilder Koning is dit tevens de laatste expositie, die hij voor het Museum voor het Onderwijs organiseert, aangezien hij binnenkort elders gaat werken. Het Amsterdams Kamerorkest werd twintig Jaar geleden opgericht en het bestaat uit leden van het Concertge bouworkest. Het ensemble werd op dit concert geleid door Peter Serpen- ti, docent in Maastricht en dirigent van de Cappella Sancti Servatie. Het aandeel van het Nederlands Kamer koor bestond uit de Missa Sancti Nicolai van Haydn en Litaniae Lau- retanae van Mozart. Technisch per fect, vocaal voorbeeldig. De uit het koor voortkomende solisten Adinda de Nijs, Sibylle Raaphorst, Michiel ten Houte de Lange en Harry van der Kamp leverden werk van grote klasse. Dirigent SerpenU toonde zich een vakbekwaam orkest- en koorleider, in de begeleidingen als ook in het met kleur voorgedragen Dlverte- mento in Bes van Mozart. Welluiden de afwisseling in het geheel beteken de de verklanking van de Flöte- nuhrstücke voor orgel van Haydn. Vier van de 32 werkjes „für das Lauf- werk", destijds een zeer geliefd in strument. Kees de Wijs benaderde de werkjes op stijlvolle wijze, al wek te zijn spel wel weer de belangstel ling wakker voor de voltooiing van het in de komende maanden in de Nieuwe Kerk te plaatsen orgel. Frits Joël Waterman, tweede con certmeester van het Concertgebouw orkest. speelde en dirigeerde het vioolconcert in G van Hayda Met eenvoud voorgedragen, waardoor men ten volle kon genieten van de Van een verslaggever BREDA Een solaal maatschappelijk experiment in Breda, opgezet door de uit Frankrijk afkomstige stichting „Aide toute detresse", lijkt te gaan lukken. Dat is de stellige overtuiging van Koos van Elderen, een 53-jarige priester die ongeveer twee jaar geleden samen tfiefc twee medewerkers met het project begon. Het zal volgens hem echter nog zeker vijf tot zeven jaar duren voordat van een eventueel werkelijk succes gesproken kan worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanaf vandaag voert Amnesty In ternational, de organisatie die overal ter wereld zich voor het lot van de politieke gevangenen inzet, een internationale campagne tegen de schending van de mensenrechten in Iran. De campagne zal op 19 febru ari met een Internationaal congres in de aula van de Vrije Universiteit in Amsterdam worden afgeloten. Het project maakt deel uit van een groot internationaal program van de EO dat is gericht op de bestrijding van de armoede in Europa. De kos ten, 300.000 gulden per Jaar. worden op basis van gelijkheid gedragen door de EO en door het ministerie van CRM. De bedoeling van het Bre dase project is aan te tonen dat de vicieuze cirkel van buitensluiting kan worden doorbroken indien de armen hiertoe de middelen ont vangen. Is er dan in Nederland nog armoede? Zijn er in onze welvaartsstaat nog armen? Twee vragen die al vaker aan Koos van Elderen zijn gesteld. „Materieel gezien ls er in Nederland geen armoede meer. In Nederland zijn echter nog wel talrijke groepen die geen aansluiting hebben met de rest van de maatschappij. Groepen die vroeger wel tot de armen behoor den. En al gaat het nu materieel, gezien beter, toch zijn er littekens van die vroegere armoede overge bleven". Bij zo'n groep mensen, ongeveer honderd gezinnen, ergens in een wijk in Breda-west werkt Koos van Elderen met zijn team. Twee Jaar geleden ging hij onaangekondigd zelf In de wijk wonen. „Dat vonden de mensen wel vreemd. Ze merkten namelijk wel dat er gezinnen uit de wijk wegtrokken, maar dat er ie mand kwam wonen was nog niet eerder voorgekomen." In die beginperiode was er niet veel contact met de bewoners. Dat ls pas later gekomen. Wel werd een wljkkrantje uitgegeven, waarin het team van „Aide toute détresse" allerlei Ideeën lanceerde. „We kwa men al snel tot de conclusie dat we de mensen in de wijk niet konden helpen door ze onze plannetjes op te dringen. Wat we nu doen ls luisteren naar de mensen. Wat willen ze en wat kunnen we daar met z'n allen aan toe. De wijkbewoners bepalen in feite de manier waarop wij werken". In de afgelopen twee Jaar is het voor Koos van Elderen duidelijk gewor den dat de grootste ramp voor zijn wijkbewoners schuilt in het bui tensluiten door de rest van de maat schappij. „Die maatschappij aan vaardt deze mensen niet meer. Door in een bepaalde straat te wonen zijn ze getekend". Juist daarom richt het project zich ook op die maatschap pij bulten de wijk waar Koos van Elderen een soort mentaliteitsver andering probeert te bewerkstelli gen en met succes. „Steeds meer mensen buiten de wijk zijn tot de conclusie gekomen dat ook hier mensen wonen met een eigen men selijke waardigheid", aldus Koos van Elderen. Koos Van Elderen probeert ook soortgelijke groepen uit andere de len van Breda bij het project te betrekken. „We willen een strijdbare groep van deze mensen maken in die zin dat ze zelf zullen moeten vechten voor een erkende plaats in de maat schappij. Ze zullen er zelf als groep iets voor moeten doen om mee te tellen. Daarbij moet alle aandacht gericht zijn op de zwakste in de groep. Immers, die man of vrouw of dat gezin heeft de meeste aandacht en begeleiding nodig". Voor die allerzwaksten moeten ook de meeste middelen beschikbaar worden gesteld. „Een eerlijke verde ling van middelen ls eigenlijk niet eerlijk. Omdat kinderen uit deze wijk van huis uit een geringere woordenschat hebben meegekregen en vaak meer moeite hebben met begrippen als links en rechts, boven en onder en dergelijke moeten ze tijdens hun schooljaren beter bege leid worden. In een klas mogen dan ook niet meer dan twintig leerlin gen. Dat kost een extra leerkracht, maar het is wel de enige manier om ook deze kinderen een kans te geven". Verlengd? Het experiment, door de EG opgezet voor een periode van twee jaar, wordt mogelijk met nog eens drie Jaar verlengd. Koos van Elderen heeft er goede hoop op. Mocht de EG toch afhaken, dan zal de ge meente Breda waarschijnlijk wel be reid zijn de nodige gelden beschik baar te stellen, meent van Elderen. „Stoppen op dit moment is wel het ergste wat ons zou kunnen overko men. We moeten dit project afma ken en tot een goed einde brengen, want juist omdat deze mensen fi nancieel een zekere welstand heb ben bereikt, wordt de geestelijke uitsluiting des te meer gevoeld", (slot). schoonheid van het concert en van het vioolspel. Al met al wekte deze avond veel verwachting voor de ko mende concerten. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Een deel van het ontworpen bestem mingsplan voor Scheveningen- badplaats is door Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland af gekeurd. De afkeuring geldt voor een aantal „vlekken" in het plangebied; een voor hotelbouw bestemd gebied aan het noorden van de boulevard (bij het Zwarte pad) het gebied tussen de Zwolsestraat en de Harstenhoek- weg en een verblijfsgebied dat tege nover het huidige Palacehotel ge projecteerd was. De plannen voor een uitkijktoren bij de Scheveningse pier kunnen niet doorgaan omdat GS geen hoogbouw toestaan op dat gedeelte van de boulevard. Het bestemmingsplan dat voor het gebied bij het Zwarte Pad werd ontworpen, is door GS afgekeurd l.v.m. de staat van de zeewering. Voor de (parkeer)bestem- mlng bij de Zwolsestraat geldt dat eerst een definitieve beslissing van het rijk moet worden afgewacht over een spoorlijn tussen Den Haag en Scheveningen. Mocht er ooit be sloten worden om een spoorverbin ding aan te leggen, dan zou het eindstation bij de Zwolsestraat komen. RIJSWIJK Het college van Bur gemeester en Wethouders van Rijs wijk is direkt betrokken in het over leg met betrekking tot nieuwe bouwlokaties. Wij verzoeken u dan ook of het mogelijk is dat in het vervolg het gemeentestandpunt be paald kan worden na overleg met de drie Rijswijkse woningbouwvereni gingen. Dit menen de woningbouw verenigingen „Arbeidersbelang", „St. Bonifacius" en de Rijswijkse. Christelijke Woningbouwvereniging in een brief aan de gemeenteraad van Rijswijk. De woningbouwveren igingen menen dat het huisvestings probleem binnen de gemeente niet of nauwelijks enig soulaas geboden kan worden. Derhalve moet worden uitgezien naar een of meer bouwlor katies buiten de gemeente Rijswijk. „Vooropgesteld moetworden dat voor het gewest 's-Gravenhage, waa ronder ook de gemeente Rijswijk, grote belangen een rol spelen en dat daarbij een duidelijk standpunt van de zijde van de gemeente Rijswijk niet kan worden gemist." aldus de woningbouwverenigingen, die er bij het college op aandringen met hen van gedachten te wisselen zodat een gezamelijk standpunt ter kennis van het gewest of een van diens adviescolleges gebracht kan worden. telingen waaraan politie gevenage- nen onderworpen worden. Geïsoleerd Gevangenen die in voorarrest zitten worden volledig van elk menselijk contact geïsoleerd. ZIJ zitten opgel- soten ln kleine vochtige cellen waa rin alleen een stromatras lig top om te slapen. De voeding in de gevange nis Is gewoonlijk ontoereikend en van slechte kwaliteit Ondervoeding, voedselvergiftiging en chronische ziekten zijn vaak het gevolg. Me dische verzorging ls er nauwelijks in de gevangenis. Martelingen zijn aan de orde van de dag. In de komende drie weken hoopt Amnesty International op verschil lende manieren tegen de schending van de mensenrechten ln Iran te protesteren. Er worden publlkaties uitgegeven en er zijn demonstraties en stille wachten gepland, onder meer voor de ambassade ln Iran Ver der wil Amnesty brieven schrijven en voorbedrukte kaarten sturen aan de Iraanse autoriteiten waarin onder meer wordt verzocht om alle politie ke gevangenen vrtlj te laten en een eind te maken aan martelingen, exe cuties en moorden Deze eisen worden vervat ln een peti tie, waarvoor handtekeningen wor den verzasmeled en die aan de sjah van Iran worden overgebracht Voor verdere inlichtingen over de cam pagne kan men terecht bij Amnesty International, 3e Hmugo de Groot straat, Amsterdam. Tel. 020-847M* Nu sensationele aanbieding Orgels me» ritomatic. geheel kompleet met bank. h<x>fdte- lefoon en lescursus en volledige garantie. 1695 Nieuwe BABYPIANO'S van f 2895 - voor f 2495 - STEINBACH PIANO S van 4995 voor 3995 INRUIL- PIANO S vanat 650. waaronder Bluther Ibach, Steln- way. Bechtstem etc. Franco thuis en 5 iaar oarantie Fa. Poppellers Noordemde 128, Den Haag Tel 070-659689, woensdag en donderdagavond koopavond. DATSUN OEALER nTrouw d lief ouderwijs vraagt vacatures In «Ie «jezomllieiilssconj hoger personeel welzijns en vormingswerk er voor dat uw advertentiemateriaal donderdag met de eerste post m ons bezitts. Voor alle inlichtingen; Tele'uon 020-9134561st 794,783 en "^0 van leerlingen voor Vrijzinnig Chr. Lyceum en Haagsch Genootschap MAVO - HAVO - ATHENEUM - GYMNASIUM en OPLEIDING VOOR ONDERWIJZERS 1e V.C.L. HAVO ATHENEUM GYMNASIUM van Slolkweg 35 tel. 554000 2e V.C.L. MAVO - HAVO ATHENEUM GYMNASIUM Goudsbloemlaan 131 tel. 394522 Exlostraat 12 tel. 290720 Haagsch Genootschap MAVO - HAVO Ant. Duyckstraat 126 tel. 551277 Haagsch Genootschap HAVO 4e en 5e klas en Pedagogische Akademie met moge lijkheid tot opleiding Montessori diploma Zandvoortselaan 146 Kijkduin Tel. 257433 en 232444 zaterdagochtend 12 febr. 10 uur zaterdagochtend 5 maart 10 uur 'Open Dag' dinsdagavond 15 maart 20 uur maandagavond 14 febr. 20 uur woensdagmiddag 16 febr 14.30 uur 'Open Dag' maandagavond 14 maart 20 uur donderdagavond 3 febr. 20 uur zaterdagochtend 5 febr. 10 uur donderdagavond 17 tebr. 20 uur zaterdagochtend 12 maart 10 uur donderdagavond 10 tebr. 20 uur maandagavond 14 maart 20 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12