Dubbele druktepiek tussen 2 en 24 juli Nederland prijst zich uit de toeristenmarkt Uit brieven van 1 lezers Nieuwe reisorganisatie: Stichting 55-plus Protest tegen plan om Enka-bedrijf te sluiten in Emmer Compascuum VAN SPREIDING KOMT NIETS TERECHT Amrobank: 255 nieuwe reisbalies GIDSEN Incident tijdens ballet in Sittard Wegenbouw vraagt de werkloosheid maatregelen tegen Terlouw wil wel als lijsttrekker „Belangen van dorp voorop" Lek tankschip met salpeterzuur aan de grond gezet Kenia en Tanzania ruziëen over luchjtvaartbedrijf Roofovervallen op hotelportier en twee pompstations MAANDAG 31 JANUARI 1977 BINNENLAND Als het even kan, ga als u in Nederland blijft niet op va kantie tussen 2 en 24 juli. Niet alleen trekt dan de hele bouw erop uit, (één miljoen men sen!) maar ook beginnen op 7 Juli de schoolvakanties in Noordrijnland-Westfalen. Dat betekent dus dubbele drukte, vooral aan de kust. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden, noemt dat de Stichting Recreatie, die zich al sinds jaar en dag beijvert meer spreiding te brengen in de vakan ties. En men kan daaraan toevoe gen: een bewijs, dat het internatio naal overleg tussen Nederland en Duitsland in de praktijk nog steeds weinig effect heeft. Data Voor wie nu nog zijn binnenlandse vakantie moet organiseren, zijn wellicht de volgende data van belang: Van 18 juni tot en met 30 Juli gaan de basisscholen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg op va kantie. Van 25 juni tot en met 6 augus tus zijn de scholen in Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, 'Gel derland, Utrecht en de zuidelijke IJsselmeerpolders aan'de beurt. Tussen 2 juli en 13 augustus gaat de randstad (Zuid- en Noord- Holland; er op uit. Het hoogseizoen ligt dit Jaar dus tussen 18 Juni en 13 augustus, een periode waarin volgens de Stich ting fiecreatie 2,7 miljoen vakan tiegangers in ons land zullen ver blijven (onder hen 700.000 toeristen, uit Noordrijnland-Westfalen). Bij het realiseren van meer sprei ding blijkt het collectief sluitende bouwbedrijf nog steeds een pro bleem van formaat. Al Jaren wordt daarover tussen werkgevers en werknemers onderhandeld, maar tot dusver zonder resultaat. In principe zijn werkgevers wel bereid tot een deling in noord en zuid, maar zij koppelen daaraan de voor waarde vast, dat de bouwvakker, die (bijvoorbeeld)- in Groningen woont en in Nijmegen werkt, dan wél de zuidelijke vakantiedata in acht dient te nemen. En daar voe len de werknemers weinig voor om dat die Groningse bouwvakker ge bonden is aan de schoolvakanties in zijn gebied. Overigens dient wél de vraag ge steld of de bouwvakkers zelf die spreiding zo nodig vinden. De wet staat toe, dat in overleg met de directie van een bouwbedrijf kan worden afgeweken van de landelijk vastgestelde datum. Maar volgens de Stichting Recreatie wordt van deze mogelijkheid door werkne mers weinig gebruikt gemaakt. Datzelfde geldt voor de gezinnen met schoolgaande kinderen. Ook voor die groep schept de wet moge lijkheden eerder of later op vakan tie te gaan: om gewichtige redenen (en vakanties vallen daaronder) mogen ouders zes tot en met zes tienjarige kinderen (leerplichtigen en gedeeltelijk leerplichtigen) tien dagen per Jaar de school laten ver zuimen. Maar ook hier wordt daar van maar mondjesmaat gebruikt gemaakt Vechten tegen de bierkaai derhal ve? Veelbetekenend is in ieder ge val het gegeven, dat van de twee miljoen Nederlanders, die niet aan data vastzitten er nog steeds zo'n 800.000 toch midden in het hoogsei zoen op vakantie gaan. Vakantie vieren op een kluit blijkt voor velen geen enkel bezwaar. In het kader van deze actie zijn drie brochures uitgegeven: een met algemene tips over bezienswaar digheden. een met speciale cam ping- en bungalow-arrangementen en een met elf hotelarrangementen in zeven Brabantse steden. Behalve bi) de VW-kantoren zijn de brochures ook verkrijgbaar bi) het NBT (Bezuidenhoutseweg 2. Den Haag). Na Limburg en de drie noordelijke provincies heeft het Nationaal Bu reau voor Toerisme ditmaal het zoeklicht gericht op Noord- Brabant. Drie jaar lang zal onder het motto „In Brabant barst 't van de gezelligheid" een campagne worden gevoerd om de provincie in de toeristische belangstelling te brengen. Met name wil het NBT (samen met de VW'shet toerisme bulten het hoogseizoen bevor- deren. Met het doel een groter deel van de Nederlandse vakantiemarkt te win nen, gaat Neckermann dit jaar het aantal verkooppunten aanzienlijk uitbreiden. Voor het belangrijkste deel zal dit gaan via de filialen van de AMRO-bank. Zijn op het ogenblik nog 260 kantoren voor de verkoop van Neckermann- vakanties ingeschakeld, aan het eind van dit Jaar zullen dat er 515 zijn. Daarnaast zal de touroperator zelf ook zeven nieuwe kantoren openen, onder meer in Leiden, Alkmaar, Zwolle en Den Bosch. Deze uitbreiding acht het concern noodzakelijk om zich te verzekeren van e^n blijvende plaats op de Ne derlandse markt. Een stap die me-, de werd gestimuleerd door de te ruggang met drieduizend passa giers vorig Jaar. waardoor het to taal op 87.000 kwam, zevenduizend minder dan het geplande aantal. Hoewel desondanks de winst toch nog 700.000 gulden bedroeg, vindt directeur Fritz Aronson dit een te wankele basis voor een grote orga nisatie, zeker als men daar tegen over een omzet van 65 miljoen gul den zet. „Als we onze gestelde doe len niet bereiken en die houden in: 125.000 passagiers in 1978 en 95.000 dit Jaar dan zullen we andere kanalen moeten vinden om onze verkopen te stimuleren," zegt hij. Hij wijst hierbij op de activiteiten van het Duitse Neckermann- concem, dat vorig jaar door het warenhuisconcern Karstadt werd overgenomen, en daardoor nu in 72 warenhuizen reizen kan verkopen. In totaal hoopt men daarmee 100.000 klanten extra te winnen. De vraag of een dergelijke strategie ook in Nederland zal worden ge voerd, vindt Aronson nog te vroeg om te beantwoorden. Nederland heeft er sinds be gin deze maand een reisorga nisatie bij: de stichting 55-plus-reizen. Zij heeft haar intrek genomen in een deel van het WV-kantoor in Baam. Doel ervan is in de eerste plaats ouderen voor redelijke prijzen een goedverzorgde vakantie aan te bie den, maar ook de wat minder erva ren reiziger met raad en daad be hulpzaam te zijn. Initiatiefnemer Wim van Zanten, tot voor kort waarnemend hoofd van de propagandadienst van de NCR(adio)V, meent met deze reizen een leemte in de reiswereld op te vullen. „Er zijn vrijwel geen moge lijkheden voor ouderen om op deze wijze een reis te ondernemen, die zo van het begin tot het eind en ook daarna nog wordt begeleid. Op ie dere reis gaat een medewerkertster) mee. Ook om administratieve za ken hoeven de mensen zich geen zorgen te maken, want reis-, baga ge- en ongevallenverzekering als mede een annuleringsverzekering zijn in de relssom begrepen". Financieel is het project mogelijk door een aantal giften, die de stich ting in staat stellen de eerste aan loopjaren door te komen. Er wordt een programma aangebo den met busreizen naar Luxem- Van zestig grote wereldsteden staat Amsterdam wat zijn prijzen betreft op de veertiende plaats, zo blijkt uit een recent onderzoek van de Britse Financial Times. De vergelijking werd opgesteld op basis van drie overnachtingen met ontbijt in een gemiddeld hotel, twee diners in een hotel, een diner in een restaurant (ook gemiddeld), drie flessen wijn van het huis, een lunch in een hotel, twee snack-maaitijden, een vijf kilometer lange taxirit en vijf whisky's in een bar. De kosten die daarvoor in Londen worden gemaakt, heeft het blad op honderd geïndexeerd, en daarmee vergelijkend scoort Amsterdam 159. Het duurst bleek zo'n arrangement in Abu Dhabi, New York en Frankfort, die scoorden met 232, resp. 231 en 225. Opvallend noemt het blad de ver plaatsing in de lijst van Londen, dat in één jaar van de 19e naar de 38e plaats verhuisde. Na Dublin en Lis sabon is het nu de goedkoopste stad van Europa. Dat Nederland duur wordt voor de toerist en de reizende zakenman, constateerde onlangs ook de direc teur marktonderzoek van de KLM Th. Woltman. Bij de presentatie van een audio-visuele show, waarmee in het buitenland propaganda voor Ne derland zal worden gemaakt, zei hij, dat ons land bezig is zich als toeris- tenland uit de markt te prijzen. „Een goede dienstverlening zou hierin wellicht verandering kunnen brengen, maar de bereidheid gasten goed van dienst te zijn, blijkt niet het sterkste punt in ons land. Dit zal de toeristen er op den duur van weerhouden naar Nederland te gaan. Is het niet absurd, dat de toeristenstroora wordt geblokkeerd door de ongeïnteresseerde houding van hen die direct bij het toerisme zijn betrokken?" Hij achtte dit temeer onbegrijpelijk omdat het buitenlands toerisme ons land ongeveer drie miljard gulden opbrengt burg, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland, enkele Rijnreizen en vliegreizen naar onder meer Israël en Indonesië. Ook is er een aantal Nederlandse bestemmingen In op genomen. Om de deelnemers niet financieel te dwingen ln een bepaalde periode op vakantie te gaan, zijn de prijs verschillen tussen voor-, na- en hoogseizoen zoveel mogelijk be perkt Ze bedragen nooit meer dan vijftig gulden. 0 Verschenen zijn nieuwe edi ties van de Holland Camping- gids en de Internationale cam- plnggids. De eerste is uitgegeven door Holland Post (prijs f 10) en wijst met behulp van 50 kaarten de weg naar zo'n 2000 Neder landse kampeeradressen. De in ternationale gids (f 17,50) geeft in 400 pagina's informatie over enkele duizenden campings bui ten Nederland. In beide (door Meulenhoff-Bruna gedistribu eerde) gidsen wordt overzichte lijk aangegeven over welke voor zieningen de campings be schikken. SITTARD De scène „Zwanen- meer" van Tsjaikowsky. opgevoerd door dansers en muzikanten van het Nationaal Ballet, is in de Sittardse schouwburg verstoord, toen een on herkenbaar geschminkte jongeman het toneel op sprong. De jongen ontrolde een spandoekje met het opschrift .mijnwerkers-pensioenen omhoog". Door een suppoost werd hij. zonder dat de uitvoering werd onderbroken, afgevoerd. In de toe gangshal tot de schouwburgzaal wist hij zich los te rukken en te ontkomen. Het provinciaal steuncomité „Mijn- pensioenen omhoog" heeft zich van de actie gedistantieerd. De heer F. Wormer van het comité zei dat zijn organisatie er met gelukkig mee is. Hierdoor kan aan de goede zaak afbreuk worden gedaan aangezien het publiek mogelijk een sympathie voor de actie van de oud- mijnwerkers kan verliezen en dat moet voorkomen worden, aldus Wormer. Van een verslaggever) DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers heeft het kabinet verzocht de problemen in de grond-, water- en wegenbouw centraal te stellen bij een nieuw programma voor aanvullende werkgelegenheid. De vereniging wijst daarbij op de verder gestegen werkloosheid in de ze bedrijfstak, die overeenkomt met ongeveer vijftien procent van de ar beidscapaciteit. Door het aflopen van werken uit vorige aanvullende werkgelegen heidsprogramma's komt er volgens de vereniging nog een verdere terug gang van de werkgelegenheid Met de grootste klem vragen de wegen bouwers thans maatregelen te tref fen om de stijgende werkloosheid te bestrijden, waarbij niet wordt ge dacht aan financiële steun voor een individueel in nood verkerend be drijf. maar aan een in nood verke rende bedrijfstak. Voor 1977 is een bedrag van driehonderd miljoen gulden nodig. Van een verslaggever DEN HAAG Dr. J Terlouw heeft zich. zoais in een deel van onze vori ge oplage al gemeld, kandidaat ge steld voor het lijsttrekkerschap van D'66. Dit deed hij nadat op het se cretariaat van de partij de 66.000 handtekeningen van kiesgerechtig de Nederlanders zijn ontvangen vóór het deelnemen van D'66 aan de komende Kamerverkiezingen moet deelnemen. Terlouw is nu fractie voorzitter in de Tweede Kamer voor D'66 Korte duidelijk geschreven, helst aan een kant getypte, bneven kunnen worden gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. B»| pubhkahe wordt de naam van de schnjver vermeld. Trouw/Kwartet Blokkade (2) Heer Hagen, kijkt u er niet wat erg makkelijk tegen aan. Als mensen jaren met een kluitje ln het riet worden gesuurd, kunt u er dan nog geen begrip voor opbrengen? In vele dorpen in Noord-Holland, probeert men al Jaren een effectieve controle te krijgen, zodat auto's niet meer met autowegensnelheid langs je kin deren gaan. Als er hier morgen iets gebeurt, wat we elke dag verwach ten, en de overheid had het voor kunnen zijn, doe ik precies hetzelfde als die inwoners van Groningen. Van de politie kun Je, gelukkig, nog hulp verwachten, maar als er hoge rop iets consequent fout zit, zijn zulke blokkades een vredelievende manier om iets gehoor te krijgen. In heel Nederland, behalve op de au tosnelwegen. wordt veel te snel gere den en structureel wordt er totaal niets aan gedaan. Hensbroek den?" En: „Wat zou hierop de reac tie zijn van die groepen die zich zorgen maken voor het behoud van het milieu, van die groepen die vech ten tegen de uitputting van de aarde en haar grondstoffen, en van de 'Club van Rome?" Waar wij allen voor ons lijfelijk be staan. voor de voorziening in onze materiële behoeften, afhankelijk zijn van de economie, mag toch wel de vraag gesteld worden of die eco nomie niet eens moet beginnen om de bakens te verzetten, en aan de begrippen: „Vraag" en „Verzadi ging" die menselijke inhoud te ge ven die de gewone man daaronder verstaat. Ik heb dan het vermoeden dat die „Golfbeweging in Welvaart", die dr Post zelf ondoorgrondelijk en angst- kkend actueel noemt, voor de laatste maal gesignaleerd is. Amsterdam G.J. Pothoven. Zeist maar de z.g. Sprinters, die worden Ingezet op korte afstand en snel moeten kunnen optrekken. Ook voor Utrecht denkt men aan z.g. sneltrams en men mag dus deze nadelen wel goed in de berekenin gen betrekken. Het ging mij echter om het feit. dat hier weer het open baar vervoer ln zo'n kopje verdacht wordt gemaakt. Toch is dit bericht tekenend voor de wijze waarop met algemene nutsbedrijven wordt om gesprongen. Het openbaar vervoer lijdt verliezen, dat horen we gere geld. Maar hoeveel zinnige werkge legenheid levert het openbaar ver voer ons? Van hoeveel belang is het, als mensen niet de eigen auto ne men? Zou openbaar vervoer niet ge woon beschikbaar moeten zijn voor ledereen net zoals ziekenhuizen, artsen en rioleringen er zijn voor ledereen? Toch meent de overheid op het openbaar vervoer te moeten bezuinigen. En hoe doet ze dat? Door te mechaniseren, door mensen te ontslaan (die dan later weer vla de werkloosheidsuitkeringen een aan slag doen op een ander gedeelte van 's lands kas), door de treinen sneller te maken en minder gerieflijk. Wie heeft daarom gevraagd? En daar door wordt er weer minder met de trein gereisd en worden de treinen nog leger en de verliezen nog groter. W. H. Kuiper-Verkuyl A. Wagenaar Mavo voor moeders Moet dat nou zo nodig, die mavo voor moeders? Denken ze nu heus dat ze hun kinderen kunnen helpen in deze tijd, waarin het onderwijs steeds maar weer „verbeterd" moet worden? En wat te denken van hun „niet thuis zijn"? En het thuis leren 's avonds. Zouden er nog niet meer Johge mensen de straat opgaan met alle gevolgen van dien. als het thuis toch niet meer zo gezellig is? Jonge mensen zijn meer gebaat met moe ders, die de sfeer gezond houden, dan met de uitleg van een moeilijke som. Bergen op Zoom J. J. Wagenaar-Leijnse Conjunctuur (3) In een viertal artikelen heeft J.G. Post de ups en downs van de wereld economie vanaf de intrede van de machine belicht. Hij registreert de tijden van bloei en perioden van economische teruggang of mindere expansie. De oorzaak van die perio den van mindere expansie is dan de verzadiging van de markt. Als perio den van mindere expansie noemt dr Post de jaren tussen 1815 en 1845, die tussen 1870 en 1895, vervolgens de Jaren tussen 1920 en 1940-'45 en dan de periode vanaf 1970 tot De Jaren tussen 1920 en 1940 heb ik en velen met mij aan den lijve on dervonden. Wat waren wij verza digd! Het is daarom wel duidelijk dat dit woord: „Verzadiging" voor de econoom een andere, een killere inhoud heeft dan voor de gewone man. Dr Post hoopt nu op een nieuwe economische expansie en haalt met grote instemming de woorden aan van Prof. Hansen, die onder meer zegt:nodig zijn grote en nieuwe industrietakken, nieuwe produktie- technieken. nieuwe afzetgebieden, versnelde wetenschappelijke en technologische ontwikkelingen, nieuwe stimulerende productiesec toren". Twee vragen: „Hoe snel zal dan die 'Verzadiging' weer optre- Boycot (slot) Als ik de brieven over „boycot" lees, moet ik menigmaal het hoofd schudden over zoveel onwetendheid en oppervlakkigheid. Zou het niet beter zijn eerst eens een grondige studie van de geschiedenis en de ontwikkeling van Zuid-Afrika te maken en daarna het land zelf te bezoeken om tot een nuchtere be oordeling te komen? Ik was er twee maanden en kan volledig onder schrijven wat oud-burgemeester Boot, na zijn terugkeer uit Zuid- Afrika hierover vertelde. Zo vergaat het de meesten, na een grondig on- derzoek en na gesproken te hebben met de gekleurde en de blanke be volking. Geldermalsen D. de Jager Doodstraf (2) De heer J. W. Scholing vraagt om reacties op zijn Ingezonden stukje in Trouw van 25 Januari. Met ergernis heb ik het commentaar ln Trouw gelezen. En uw ingezonden brief doet mij denken: wat een larie. Da gelijks ondervinden Amsterdam en wie al niet de gevolgen. Heeft Chris tus de halfslachtigheid en zoetsap pigheid gepredikt of iets anders? TerApel J. Wiegman Fries (slot) Ik ben het er niet mee eens, dat men van bekering mag spreken als men de Friese taal op de kansel brengt en dat er dan blijdschap in de hemel zal zijn. Ik dacht dat er voor bekering nog wel iets anders nodig was. Ellen de, verlossing, dankbaarheid. In Openbaring 19 staat: Hierna hoorde ik als één luide stem ener grote schare in de hemel zeggen: Halleluja enz. Zou dat niet één lieflijke klank ,zijn in plaats van allerlei talen, die door de zonde in de wereld kwamen en dan dus zullen zijn weggevaagd? Zijn er niet veel ernstiger dingen in de kerken waar we bezorgd over moeten zijn? Doesburg H. de Bruijn-Dam Energieverspilling (2) „Trein gebruikt meer energie dan auto." Dit stond boven een artikel met een geheel andere strekking. In hèt artikel stond dat niet de gewone treinen, die met constante snelhe den rijden, op het ongunstige ener gieverbruik worden aangesproken. Middenschool (2) Drs M. Roesslngh, rector van de scholengemeenschap Lelystad, noemt in Trouw van 22 januari als argument voor de middenschool, dat de leerlingen van het lager be roepsonderwijs in het huidige bestel in een onderwijsfulk gevangen wor den. De mogelijkheden tot doorstro ming van l.b.o. (lager beroeps onder wijs) naar mavo of havo zijn uiter aard klein. Maar dit is geen argu ment voor de middenschool. Er moet en kan gesleuteld worden aan zo'n doorstroomprobleem o.a. door het op elkaar afstemmen van pro gramma's. Ik zie wel eens een Lt.s.-er op de h.ts. Een nadeel van het l.b.o. zou ook zijn dat kinderen, die daar zitten alleen maar mislukt zijn. Dit komt mij voor als het oordeel van een „geslaagde" volwassene. Veel meer van belang is hoe het kind zich voelt in het l.b.o. en of hij zich op de middenschool gelukkiger zal voelen. Ik betwijfel dat. Het lijkt me frustre rend om elke dag geconfronteerd te worden met de snelle, slimme Jan die je voortdurend laat merken (kin deren kunnen wreed zijn) dat je maar niets presteert. Dat de heer Roesslngh het grote aantal 2ittenblijvers in het voortge zet onderwijs misbruikt om aan te tonen dat velen verkeerd gekozen hebben, is voor zijn verantwoording. Ik raad hem aan het Inmiddels tien Jaar oude boek van De Groot („Vij ven en zessen") nog eens te lezen. Als docent aan een grote school 1100 leerlingen) meen ik dat het wel degelijk zo is dat een grote school een aantal bezwaren heeft. Ik wil direct aannemen dat de ervaringen in Lelystad anders zijn (veel Jonge leraren). Maar Juist de grote school zal de vervreemding bij de leraren versterken. Het uiteindelijke probleem van de l.b.o.-oplelding ligt in de maatschap pelijke waardering. Lager beroeps onderwijs betekent laag loon. mid delbaar onderwijs middelmatig loon. hoger onderwijs hoog loon. universiteit zeer hoog loon. Maak de lonen gelijk, en het is aantrekkelijk en eerbaar het lager beroepsonder wijs te volgen. Hengelo (O.) ir B. H. Kraaijenbrink Van een verslaggever DINTELOORD Een Belgische schipper heeft zaterdagavond in het Volkerak ter hoogte van Dinteloord zijn met salpeterzuur geladen schip aan de grond gezet toen bleek dat het lekte. De Belg had geen toestem ming gekregen om de Volkerakslui- zen met lekkage te passeren. De schipper waarschuwde de brandweer van Rossendaal en Wil lemstad om zijn schip met lading in de gaten te houden en zonodig in te grijpen. De salpeterlading werd la ter door een ander tankschip over genomen. Een matroos van het schip werd met ademhalinsmoeilijk- heden in het ziekenhuis opgenomen. De bewoners van de in de buurt van het lekke salpeterschip liggende plaatsen kregen de raad hun ramen en deuren goed gesloten te houden tegen gevaarlijke gassen. Van een verslaggever EMMER-COMPASCUUM Met een demonstratieve bij eenkomst in een café- restaurant heeft zaterdagmid dag de bevolking van Emmer Compascuum geprotesteerd tegen de voorgenomen sluiting van het Enka-bedrijf in het dorp, waardoor ongeveer 315 werknemers werkloos dreigen te worden. Een viertal sprekers bracht namens het actiecomité naar voren dat niet politieke belangen, maar de belangen van het dorp voorop staan. Het bedrijf ls dertig jaar ln het dorp gevestigd. Het groeide naar een be zetting van ruim zeshonderd man, waarvan nu de overgebleven 315 moeten afvloeien. Men is bang dat het dorp dan zal leeglopen met rampzalige gevolgen voor de sociale en culturele voorzieningen. Volgens een werknemer van het be drijf, ls de produktie thans hoger dan ooit te voren. PoliUeke partijen waren uitgenodigd bij deze bijeen komst te zijn. Daaraan hadde de CPN. D'66 en de PvdA gevolg gege ven. Namens de CPN drong de heer Fré Meis aan op meer actie. Dit moet geen begrafenis, maar een aanzet tot meer stnjd zijn. meende hij. Enka Emmer Compascuum hoeft niet te sluiten als de werknemers op hun stuk staan en de overheid het bedrijf zal overnemen. Bedrijfsbezetting zal overwogen moeten worden. Hij deel de mee dat het bedrijf Juist een grote order uit Rusland bad gekregen. Er is volgens hem werk genoeg en er is ook geld genoeg ln Drente en Gro ningen. De heer J. F eens tra uit Arnhem (D'66) meende dat deze bedrijfsslui ting een nationaal vraagstuk moest zijn. De heer H. H. Lange uit Emmen (PvdA) hekelde fel het feit dat door het centraal staan van het kapitaal in het bedrijfsleven mensen worden gebruikt en misschien wel misbruikt. NAIROBI (UPI) - Kenia en Tanza nia hebben hun woordenstrijd over de toekomst van East African Air ways voortgezet. Deze vliegtuig maatschappij wordt gedreven door de twee landen en Oeganda, maar ls deze week vrijwel aan de grond ge raakt als gevolg van enorme schul den. In een officiële verklaring heeft Kenia de beschuldighlng van Tan zania ontkend dat het verantwoor delijk zou zijn voor het praktisch bankroet van de maatschappij Het land vindt dat het al genoeg geld in de East African Airways stopt, maar dat het niet kan blijven doorgaan. De Tanzaniaanse regering had vrij dag in een speciale zitting Kenia gewaarschuwd voor de volledige consequenUes die zullen voortko men uit de Keniaanse beslissing de vliegtuigen aan de grond te houden. De Tanzaniaanse regering sprak van „een kliek van profiteurs binnen de regering van Kenia" De tekorten van de maatschappij lelden er zaterdag toe dat onder de passagiers van een vliegtuig de pet moest rondgaan. Het vliegveld van Khartoem (Soedan) weigerde op krediet brandstof te leveren omdat East African er al van die hoge schulden heeft. We passagiers moes ten toen wel bijspringen, wilden zij verder kunnen vliegen. Van een verslaggever AMSTERDAM/REEK/MIDDEL- BURO Dit weekeinde zijn roofo vervallen gepleegd op een hotelpor tier en twee pompstations. Een nachtportier van het hotel Roemer Visscher aan de gelijknamige straat ln Amsterdam werd zaterdagmor gen door twee mannen met een mes bedreigd en gedwongen naar een achterkamer te gaan. waar zij hem vastbonden met een stropdas en een stuk telefoondraad. In de portierslo ge vonden de mannen wel de sleutel van de kluis maar die bleek niets te bevatten. Zij vergenoegden zich toen met het wegnemen van ruim honderd gulden uit de portiersloge. Na het verdwijnen van de overval lers kon de portier zich bevrijden De daders waren gisteren nog spoor loos. Bij een roofoverval op een benzines tation aan de oude rijksweg tussen Nijmegen en Den Bosch ter hoogte van Reek hebben zaterdagavond twee gewapende mannen duizend gulden buitgemaakt. De bediende, de zestienjarige P. van Aert. werd bedreigd met een kapmes en een pistool. De daders verdwenen ln een auto. Eveneens twee gewapende mannen hebben zaterdagavond op een zelfbedieningspompstation ln Mid delburg ongeveer vijfhonderd gul den buitgemaakt. De echtgenote van de pompbediende was Juist de kas aan het opmaken toen de ma- nenn. die een bivakmuts over hun hoofd hadden, binnenkwamen, de vrouw met een geweer bedreigden en haar het geld afhandig maakten. Het grootste deel van de dagopbren gst bevond zich in het onderste deel van de kassa en ls door de rovers over het hoofd gezien. De vrouw was zo overstuur dat ze de politie maar een zeer matig signalement kon op geven. Ook van deze daders geen spoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7